genetski material

V najlepšem kozjanskem sadovnjaku leta: Šest ton jabolk brez kemije

20. 10. 2024 09.09

Sožitje narave in človeka. Slogan Kozjanskega parka, ki kar zaživi pred očmi obiskovalca, ki se sprehaja med visokodebelnimi travniškimi sadovnjaki. Nekoč nepogrešljivi ob vsaki hiši, danes pa domačini znova odkrivajo prednosti neškropljenega sadja, ki poka od okusa. Zardeli carjevič, krvavo rdeči jonatan, sramežljiv beličnik. Avtohtona goriška sevka in trpežni bobovec. To je le nekaj od 126 tradicionalnih sort jabolk, ki zorijo v zavetju kozjanske narave. In polni zabojčki dišečega sadja, ki ne potrebujejo obdelave s fitofarmacevtskimi sredstvi, dokazujejo, da se še vedno da kaj pridelati tudi brez kemije. Tradicionalne sorte, ki so posejane po slikovitih sadovnjakih, namreč dobro kljubujejo škodljivcem in podnebnim spremembam.

Bankrot Biobanke: 'Javna agencija dovoljuje, da se baranta s celicami naših otrok'

15. 10. 2024 19.33

"Opravka imamo z največjim škandalom v zgodovini Javne agencije RS za zdravila in medicinske pripomočke, ki je večkrat zatajila na različnih ravneh," pravi zdravnik Goran Kotnik Oven, tudi eden od opeharjenih staršev, ki so hrambo matičnih celic zaupali propadli Biobanki. Kot opozarja, bi morala agencija, ko je bilo jasno, da se je Biobanka znašla v težavah, genetski material zaseči, namesto tega zdaj dovoljuje, da se z matičnimi celicami naših otrok baranta. V javni agenciji pa kljub ostrim očitkom še naprej molčijo, saj zadeve ne morejo komentirati, ker naj bi tekli inšpekcijski postopki.

'Tistim, ki želijo otroka, bi morali omogočiti dostop do postopkov'

07. 07. 2024 06.38

Lani se je prvič v zgodovini Slovenije rodilo manj kot 17.000 otrok. Slovenci se za otroke odločamo manj in vse pozneje. Pristojnim bi morali zvoniti vsi alarmi, pa jim očitno ne. Kajti morda še bolj zaskrbljujoč je naslednji podatek: rodilo se je tudi manj otrok po umetni oploditvi (IVF), opozarja prim. mag. Uršula Reš iz Zdravstvenega centra Dravlje, kjer ljudem skoraj tri desetletja pomagajo na poti do tako zelo želenega otroka. Pa to število ni nižje, ker bi bile potrebe po teh postopkih manjše. Nasprotno, vse večje so in še večje bodo. A če so v preteklosti v Sloveniji opravili 3200 postopkov na leto, jih zdaj, zaradi nerazumnih odločitev pristojnih, le še okoli 2500.

Ali revolucionarno zdravljenje raka pri bolnikih povzroča nove vrste raka?

22. 06. 2024 15.13

V zadnjih letih so se znanstveniki osredotočili na vprašanje, kako izkoristiti imunski sistem za uspešno zdravljenje raka. Na tem področju so se zato zgodili veliki premiki, ki pa sprožajo vprašanja o morebitnih stranskih učinkih novih zdravljenj.

Študija: Virus HIV je mogoče odpraviti v laboratoriju

20. 03. 2024 10.07

Raziskovalcem je v laboratoriju na Nizozemskem uspelo iz celic odstraniti virus HIV, s čimer se krepi upanje, da bodo lahko ljudje s HIV ozdraveli. Znanstvenikom je to uspelo z orodjem za modifikacijo genoma, t. i. sistemom Crispr-Cas, za katerega so leta 2020 podelili Nobelovo nagrado.

Na Hrvaškem kloniranje mačk, psov in celo konjev

09. 03. 2024 15.32

Si želite klonirati svojega hišnega ljubljenčka? Željo vam lahko, če ste pripravljeni odšteti malo bogastvo, uresničijo pri naših sosedih. Na Hrvaškem je namreč francoski znanstvenik François-Xavier Pellay odprl prvo evropsko kliniko za kloniranje živali. Klonirajo pa vse od mačk, psov, do konjev ...

Pomemben preboj: bodo severni beli nosorogi še korakali po svetu?

28. 01. 2024 16.31

Upanje za živalsko vrsto, ki je tik pred izumrtjem, še obstaja. Na našem planetu imamo le še dva primerka severnega belega nosoroga, gre za dve samici, mamo in hčer. Vendar pa bi, kot kaže, preboj na področju zunajtelesne oploditve vendarle lahko poskrbel za podmladek. Znanstveniki namreč poročajo o prvi uspešni IVF-zanositvi nosoroga.

Dvojčki – enaki geni, različne izkušnje

24. 06. 2023 12.43

Odnosa med dvojčkoma ne more razumeti nekdo, ki ni del tega, pravita Tina in Tanja Šentjurc, enojajčni dvojčici, rojeni le dve minuti narazen. Je intuitiven, drugačen, poseben. V Sloveniji se v povprečju rodi dobrih 300 parov dvojčkov letno. Trojčki so še veliko redkejši – rodijo se enkrat na 10.000 rojstev.

Vse bolj raznolike: svetu predstavili novo barbiko z Downovim sindromom

25. 04. 2023 18.08

"To je velik korak za vključenost, ki ga praznujemo," je ob razkritju nove barbike dejala predsednica in izvršna direktorica ameriškim nacionalnim društvom za Downov sindrom Kandi Pickard. Ameriško podjetje Mattel je namreč ustvarilo prvo lutko, ki reprezentira osebe z Downovim sindromom. Ob tem upajo, da bo nova lutka otroke pomagala naučiti razumevanja in zgraditi večji občutek empatije.

Preveč razigran darovalec sperme pred roko pravice

28. 03. 2023 10.43

Kar 550 otrok po vsem svetu naj bi se rodilo iz epruvet s semensko tekočino, pripadajočo 41-letniku iz Haaga. Ta je zaobšel sistem in daroval svojo spermo na najmanj 13 klinikah na Nizozemskem in v tujini. Zdaj ga v imenu fundacije, ki se bori za pravice otrok iz epruvete, toži ženska, ki je leta 2018 zanosila s pomočjo njegove sperme.

Ne netopirji ali ptice, novi verjetni vir pandemije so taleči ledeniki

23. 10. 2022 11.08

Znanstveniki z Univerze v Ottawi v Kanadi so na podlagi analize arktičnega jezera odkrili, da naslednja pandemija morda ne bo izbruhnila zaradi netopirjev ali ptic, temveč zaradi virusov in bakterij, ki bi se prebudili ob taljenju ledenikov in okužili divje živali. Potrdili so, da se z višanjem temperatur povečuje nevarnost širjenja virusov in bakterij v tem arktičnem okolju.

Izbruh ju je pokosil med jedjo: po skoraj 2000 letih poznamo njun genom

27. 05. 2022 16.36

Raziskovalci, ki preučujejo človeške ostanke iz Pompejev, so izluščili genetski material iz kosti moškega in ženske, ki sta umrla, ko je rimsko mesto ob vulkanskem izbruhu prekril pepel. Ugotovitve so objavili v znanstveni reviji Scientific Reports.

V Izraelu odkrili dva primera še neidentificirane različice koronavirusa

16. 03. 2022 13.10

Pri dveh Izraelcih, ki sta se iz tujine vrnila domov, so ugotovili, da sta okužena s koronavirusom, ki je kombinacija omikrona in nalezljive različice koronavirusa BA.2, ki je podvrsta omikrona.

Astronomski znesek za rabljen Messijev robec s poslovilne novinarske konference

19. 08. 2021 11.13

Papirnati robček, s katerim si je argentinski nogometaš ob odhodu iz katalonske prestolnice brisal solze, bo že kmalu mogoče kupiti. Izklicna cena za zgodovinski primerek znaša kar milijon ameriških dolarjev (približno 856 tisoč evrov), potencialnih kupcev pa zagotovo ne bo manjkalo.

Na leto se rodi okoli 1000 otrok z eno od redkih bolezni

16. 03. 2021 06.00

V Pediatrični kliniki so se razveselili novega sekvenatorja, ki je že v uporabi. Gre za elektronsko napravo, s katero bodo otrokom hitreje odkrili morebitne genetske bolezni, do zdaj je bilo treba rezultate preiskav dolgo čakati. "Zaradi večje zmogljivosti računamo, da bomo postopno pomembno skrajšali čas do izvida, kar je za družine z resno bolnimi otroki tudi izredno pomemben faktor," je dejal Jernej Kovač iz laboratorija za diagnosticiranje bolezni.

Angleški sev: slovenske bolnišnice v pripravljenosti na večji priliv bolnikov

24. 01. 2021 19.29

Novi sevi – angleški, škotski in južnoafriški – so nevarnejši predvsem zato, ker so bolj nalezljivi. Angleški sev se je doslej razširil že v več kot 60 državah sveta. V 23 državah Evropske unije je bilo v začetku tedna potrjenih 1300 primerov. Tudi v vseh državah, ki mejijo na našo, v Avstriji pa so potrdili še južnoafriški sev. Skrbi tudi argentinsko-brazilski sev, ki bi k nam lahko prišel z ladijskim prometom.

Štrukelj: Cepivo bi lahko v Sloveniji prejeli januarja ali februarja

09. 11. 2020 13.22

Danes je 'velik dan za znanost in človeštvo', je ob rezultatu, ki kaže, da cepivo družb Pfizer in BioNTech daje 90-odstotno zaščito pred novim koronavirusom, dejal izvršni direktor Pfizerja Bourla. Družbi nameravata za odobritev uporabe cepiva zaprositi do konca meseca. Dr. Borut Štrukelj z ljubljanske Fakultete za farmacijo ocenjuje, da bi lahko cepivo v primeru odobritve prejeli januarja oziroma februarja prihodnje leto.

Na Švedskem s pomočjo genetskega testa odkrili morilca, ki je pred 16 leti ubil žensko in otroka

16. 09. 2020 14.32

Na Švedskem se je začelo sojenje morilcu, ki ga je švedska policija izsledila s pomočjo komercialnega genetskega testa. Genetski material, ki so ga našli na kraju dejanja, so namreč primerjali z bazami genetskih zapisov podjetij, ki ponujajo DNK analize, in tako odkrili storilca dvojnega umora iz leta 2004. 37-letni Šved je nato priznal, da je pred skoraj 16 leti umoril žensko in otroka.

Ženska, ki razvija najbolj obetavno cepivo proti covid-19: Moji otroci so se testno cepili

16. 07. 2020 10.18

Čeprav se po svetu več kot 140 ekip trudi izdelati cepivo proti covid-19, je trenutno največ pozornosti namenjene ekipi skupnega projekta univerze Oxford in družbe AstraZeneca in ekipi, ki razvija cepivo za družbo Moderna. Na čelu prvega projekta, ki naj bi po hitrosti dela za več kot mesec dni prehiteval konkurenco, je Sarah Gilbert, ki računa, da bi lahko testiranja na ljudeh zaključili septembra, kar pomeni, da bi bilo cepivo jeseni že na voljo.

Bo nasad japonskih češenj mogoče rešiti?

12. 07. 2020 17.19

Z načrti za novo, nujno potrebno stavbo Nacionalnega inštituta za biologijo, se je Slovenija znašla na spolzkih diplomatskih tleh. Gradnja bo namreč ogrozila nasad japonskih češenj, darila Japonske Sloveniji. Prvo drevo je 20 let nazaj zasadila princesa Sajako, kako pomembne so češnje v deželi vzhajajočega sonca, pa dokazuje tudi dejstvo, da mora veleposlanik cesarski palači redno poročati o njih. Zadnje novice niso dobre. Bi češnje lahko rešili?

Tudi 17 dni po odhodu potnikov s križarke tam našli sledi koronavirusa

24. 03. 2020 18.31

RNA koronavirusa je na križarki Diamond Princess preživel tudi 17 dni po odhodu potnikov, je sporočil ameriški Center za nadzor in preprečevanje bolezni. To bi lahko pojasnilo tako hitro širjenje virusa med potniki, vendar raziskovalci poudarjajo, da ugotovitve še ne dokazujejo, da se okužba prenaša prek okuženih površin.

Slovo sežigalnicam? Iz tone embalaže lahko proizvedemo 500 litrov dizelskega goriva

09. 12. 2019 20.16

V Sloveniji bi težavam z odpadki kmalu lahko pomahali v slovo. Na Institutu Jožef Štefan so izpopolnili sicer v Sloveniji razvito napravo, ki navadne odpadke spremeni v nafto. Naprava predela vse od plenic do plastenk, doba vračanja investicije je naravnost smešna, povrne se v dveh letih, odgovarjajo na inštitutu. Prvo so sicer že postavili v Kanadi, prihodnje leto pa jo bodo do jeseni zagnali tudi pri nas.

'Videno je zmogel narediti vidno'

02. 05. 2019 10.26

Leonardo da Vinci. Nezakonski sin florentinskega notarja je svoje talente razvil kot slikar, kipar, arhitekt, inženir in izumitelj ter postal osrednja gonilna sila renesančne umetnosti.

Bo vaša skodelica jutranje kave postala prestiž?

19. 01. 2019 07.00

Si jutra ne predstavljate brez skodelice dišeče kave? Nove raziskave ljubiteljem kave napovedujejo temno prihodnost. Kar 60 odstotkom divjih vrst kavovcev namreč grozi izumrtje, kar lahko v prihodnosti vpliva tudi na gojene vrste kavovcev, ki po pripravi končajo v naši kavni skodelici.

Prvi otrok 'iz epruvete' praznuje 40 let

25. 07. 2018 06.00

Pred točno 40 leti se je rodila Louise Brown. Njeno rojstvo ne bi bilo nič posebnega, če ne bi bila prvi otrok, ki se je kdaj koli rodil s pomočjo zunajtelesne oziroma umetne oploditve. Od takrat se je z medicinsko pomočjo na svetu rodilo že več milijonov otrok. Okoli deset tisoč tudi v Sloveniji, kjer sta se na tak način pred 34 leti kot prvi rodili dvojčici.

Serijskega morilca po 40 letih ujeli s pomočjo genskega vzorca daljnega sorodnika

29. 04. 2018 11.03

Osumljenca za 12 umorov in 45 posilstev v 70. in 80. letih prejšnjega stoletja je kalifornijska policija odkrila s pomočjo genskih informacij njegovega daljnega sorodnika, s katerim se morda niti ne poznata. Preiskovalna metoda sproža nova vprašanja glede varovanja zasebnih podatkov.

Bitka za 300 milijonov življenj: igramo igro, a (še) nismo v prednosti

18. 01. 2018 07.23

Iskanje novih antibiotikov in njim podobnih alternativ je v polnem teku. Opozorila o katastrofalnih posledicah mikrobne odpornosti so namreč vse glasnejša, posledice pa bi se odrazile tako na zdravju ljudi kot v ekonomskem smislu.

Pri uživanju arašidov, oreščkov, pistacij, suhega sadja … bodite pozorni na plesen in aflatoksine, ki so rakotvorni

08. 01. 2018 10.24

Pri uživanju živil, kot so arašidi, indijski oreščki, pistacije, lešniki, suho sadje … bodite pozorni na pojav plesni in tvorbo aflatoksinov, ki so med drugim tudi rakotvorni. Z aflatoksini onesnažene lupine oreščkov vidimo kot sive ali črne pege znotraj lupine. Tveganja za zdravje so povečana tudi pri dotiku s kožo in vdihavanju onesnaženega zraka pri delu s plesnimi okuženo hrano in krmo.

27 let pozneje so odkrili morilskega 'klovna' – žensko, ki je zdaj poročena z možem svoje žrtve

29. 09. 2017 06.30

Maja 1990 je Marlene Warren umrla pod streli morilca, zamaskiranega v klovna. Nove tehnologije so policijo 27 let po umoru pripeljale do aretacije Sheile Keen Warren, ki je sicer vseskozi veljala za glavno osumljenko. Sheila se je leta 2002 poročila z možem svoje žrtve.

Znanstveniki naredili nov korak, da bi bili lahko prašiči darovalci organov za ljudi 

11. 08. 2017 09.33

Znanstveniki ustvarjajo gensko spremenjene živali, da bi bile primerne tudi za darovalce organov. A imunski sistem človeškega telesa marsikdaj zavrne darovani organ že od sočloveka, kaj šele od živali. Zato se trudijo, da bi iz živalskega DNK izločili vse potencialno nevarne viruse.