geološka

Sila potresa v Mjanmaru enakovredna več kot 300 atomskim bombam

30. 03. 2025 07.22

Mjanmar, ki je razdejan že zaradi državljanske vojne, je v petek prizadel še močan potres. Število smrtnih žrtev se je povzpelo čez 1600, dejanska škoda pa bi lahko bila znana šele čez nekaj tednov, saj je zaradi otežena tudi komunikacija in transport po državi. Geologi medtem ocenjujejo, da se je med potresom z magnitudo 7,7 sprostila energija, ki je enakovredna 334 atomskim bombam.

Nebo prekril oblak vulkanskega pepela, na turističnem otoku odpovedali polete

21. 03. 2025 08.58

Zaradi izbruha vulkana je bilo na priljubljenem turističnem otoku Bali odpovedanih najmanj sedem mednarodnih letov, so v petek sporočile letališke oblasti. Vulkan Lewotobi Laki-Laki, ki se nahaja na indonezijskem otoku Flores, je namreč v zrak pognal temen oblak vulkanskega pepela, ki se je dvigal osem kilometrov visoko.

Ali namerava Italija blokirati naš največji infrastrukturni projekt?

03. 05. 2024 19.14

Medtem ko Slovenija na projektu Drugi tir Divača–Koper hiti z umeščanjem v prostor dodatnega, tako imenovanega levega tira, naši zahodni sosedje zahtevajo dodatna pojasnila. Deželno vlado Furlanije - Julijske krajine, kot kaže, skrbi zaščita doline Glinščice, po kateri teče edini površinski vodotok tržaškega Krasa. Skrb za naravo ali morda tudi ekonomski interesi za zaščito tržaškega pristanišča?

Nova tehnična pisarna odprla vrata, po Črni tokrat na Ljubnem

13. 11. 2023 09.05

V prostorih Občine Ljubno ob Savinji je začela delovati nova enota državne tehnične pisarne. V njej bodo trije stalno zaposleni iz podjetja Projekt Nova Gorica, ki bodo na voljo vsem prizadetim občinam Savinjske doline in njihovim prebivalcem. Župan Ljubnega Franjo Naraločnik od pisarne pričakuje razbremenitev.

Župan Mežice: Ne moremo imeti eno leto enosmernega prometa

07. 11. 2023 13.00

Glavna prometnica skozi Mežiško dolino, ki jo ogroža obsežen Nužijev plaz, je odprta, potem ko so ponoči spet usposobili alarmni sistem. Promet poteka izmenično enosmerno, odgovora, kako dolgo bo še tako, ni. "Cesto moramo rešiti, ne moremo imeti eno leto enosmernega prometa," je ob tem znova ponovil župan Mežice Mark Maze, ki pravi, da v avgustovski ujmi prizadeto gospodarstvo zaradi tega doživlja nove udarce.

Preboj druge cevi karavanškega predora prestavljen na pomlad

24. 10. 2023 07.36

Zaradi zahtevne geološke sestave se preboj druge cevi avtocestnega predora Karavanke zamika. Pred letom dni je kazalo, da se bo izvajalec del, turško podjetje Cengiz, do meje z Avstrijo prebil letošnjo jesen. Vendar trenutno do preboja manjka še okoli 700 metrov in kaže, da bo dosežen šele spomladi.

Turizem ob aktivnem vulkanu: 'Samo vprašanje časa je, kdaj bo izbruhnil'

01. 05. 2023 17.34

Grčija je zagotovo ena izmed bolj priljubljenih turističnih destinacij tudi med Slovenci. To dokazujejo številna organizirana potovanja v to južnoevropsko državo. Ta s svojimi številnimi otoki vsako leto privablja množico turistov, med njimi pa je eden bolj poznanih tudi modro-bel Santorini. Pa ste vedeli, da ta otok leži v neposredni bližini še vedno aktivnega vulkana? Geologi, ki skrbno nadzirajo vulkan Kolumbo, pravijo, da je le vprašanje časa, kdaj bo trenutno mirujoči vulkan znova izbruhnil.

'Zelo hitro bomo morali spremeniti način življenja. To ni grožnja, ampak izziv'

26. 04. 2023 06.07

Vsako leto v tem času, okoli dneva Zemlje, se človeštvo sprašuje, v kakšnem stanju je naš planet, koliko škode smo mu naredili s svojo dejavnostjo in posledično, kakšna prihodnost nas čaka. Tudi letos novice niso dobre, Slovenija je denimo že dosegla t. i. dan ekološkega dolga, dan, do katerega smo porabili vse naravne vire in ekosistemske storitve, ki jih lahko Zemlja obnovi v enem letu.

Renesansa predorogradnje: kako sploh gradimo predore?

25. 02. 2023 12.38

V Sloveniji zadnja leta znova pospešeno gradimo predore: vzhodna karavanška cev, 7 predorov na drugem tiru železniške proge od Divače do Kopra, predor Pekel na Štajerskem. Gre za velike in drage infrastrukturne projekte, kapitalne objekte. Samo na drugem tiru bo zgrajenih več predorskih cevi kot med gradnjo slovenskih avtocest od leta 1994 do danes. Nekdaj so predore gradili domači gradbeni velikani, zlasti SCT in Primorje. Po njihovem propadu pa so se tujim gradbenim podjetjem odprla vrata na slovenski trg.

V potresu na jugu Irana več mrtvih in ranjenih

02. 07. 2022 10.05

V provinci Hormozgan na jugu Irana je v zgodnjih jutranjih urah prišlo do plitvega potresa z magnitudo 6, v katerem je umrlo najmanj pet ljudi, še več deset pa je bilo ranjenih.

Azori, preplet modre in zelene na devet načinov

23. 04. 2022 00.15

Zapis Palmine vodnice in specialistke za Azore, TAMARE BRODNIK

Druga cev predora Karavanke: izvozili bodo za 171 olimpijskih bazenov materiala

02. 03. 2022 14.03

Povprečno za dva metra vsak dan napreduje gradnja vzhodne cevi predora Karavanke na slovenski strani, ki je že presegla polovico. Minister Vrtovec s sodelavci, ki si je v družbi uprave Darsa in predstavnikov medijev ogledal gradbišče, je s potekom del izjemno zadovoljen. Jeseni prihodnje leto, morda celo pred zastavljenim rokom, se bodo turški delavci s slovenske strani srečali z avstrijskimi, ki so svoj del že izkopali, promet pa bi lahko skozi predor stekel maja 2025.

Izbruh podvodnega vulkana na Tongi sprožil cunami, evakuirali tudi tongovskega kralja

15. 01. 2022 10.57

V bližini kraljevine Tonga je v petek izbruhnil podvodni vulkan Hunga-Tonga-Hunga-Ha'apai in sprožil cunami. Oblasti so po vsem Pacifiku, vključno s Samoo, Fidžijem in Novo Zelandijo, izdale opozorila o cunamiju. Ljudi so pozvale, naj se zaradi možnosti močnih in nenavadnih tokov ter nepredvidljivih valov izogibajo obalnim območjem. Tudi ameriški meteorološki urad je za celotno zahodno obalo ZDA izdal opozorilo zaradi nevarnosti cunamija, valovi pa so medtem že poplavili nižje ležeče predele Havajev. O manjšem cunamiju poročajo tudi iz Japonske.

Zlata Slavonija na Hrvaškem – skriti dragulj narave za pravi aktivni oddih

09. 06. 2021 07.58

Si predstavljate počitnice brez gneče, stresa in vrveža? Kraj, kjer lahko najdete svoj notranji mir in nahranite svojo dušo in telo? Razmislite o Požeško-slavonski županiji. Tukaj vas čaka resnično skriti dragulj Hrvaške. Aktivni življenjski slog na Hrvaškem že nekaj let postaja vse bolj priljubljen, zato je vsako potovanje, krajše ali daljše, odvisno od aktivnosti, ki jih destinacija ponuja, dodatna in velika vrednost pa je priložnost, da lahko res v miru užijete vse naravne lepote.

Kitajsko stresel potres z magnitudo 7,4

21. 05. 2021 21.03

Kitajsko provinco Činghaj na severozahodu države je stresel potres z magnitudo 7,4, je sporočila ameriška geološka služba. Redko poseljena provinca se razprostira po Tibetanski planoti. Gmotna škoda bo velika, žal je mogoče pričakovati tudi smrtne žrtve, pa sporoča Urad za seizmologijo in geologijo pri Agenciji RS za okolje.

Argentinsko provinco San Juan stresel močan potres

19. 01. 2021 09.37

77 let po uničujočem potresu, ki je prizadel argentinsko mesto San Juan, so se tla v ponedeljek zvečer spet močno stresla. Tokrat o žrtvah ne poročajo, popotresni sunki pa se še kar vrstijo.

Zraven italijanske bolnišnice zazevala ogromna luknja

08. 01. 2021 12.35

Na parkirišču bolnišnice v Neaplju je zazevala ogromna luknja. Ranjenih na srečo ni bilo, v luknjo pa so popadali nekateri avtomobili, prav tako pa so morali evakuirati covidni oddelek.

Poročilo hrvaških geologov pojasnjuje vzroke rušilnega potresa

05. 01. 2021 14.21

Strokovnjaki hrvaškega geološkega inštituta o potresu, ki je prizadel območje siško-moslavške županije, pravijo, da je potres v Petrinji posledica premika medsebojno pravokotnih tektonskih prelomnic. Že predhodno deformacijo površine na območju potresa pa so po njihovih ugotovitvah povzročili rudniki rjavega premoga, ki so tam obratovali v prvi polovici 20. stoletja in niso bili pravilno sanirani.

Pritlikavi planet najbližje Zemlji geološko aktiven, pod površjem pa voda

12. 08. 2020 10.54

Vesoljsko plovilo Dawn Ameriške vesoljske agencije je znanstvenikom dalo nove, presenetljive informacije o pritlikavem planetu Cerera, ki leži na glavnem asteroidnem pasu med Marsom in Jupitrom. Ugotovili so, da je globoko pod površjem voda, obogatena s soljo, ki pronica skozi površje. Prav tako so zaznali nedavno geološko aktivnost in prisotnost drugih pogojev za življenje.

Območje med Panamo in Kostariko stresel potres

26. 06. 2019 10.33

Mejno območje med Kostariko in Panamo je okoli polnoči po lokalnem času stresel potres z magnitudo 6,3. Poročil o žrtvah za zdaj ni, ameriška geološka služba pa je sporočila, da bi lahko povzročil žrtve in znatno škodo na večjem območju.

Morski konjički svetovno znana slovenska geološka dediščina

18. 10. 2018 15.15

Prirodoslovni muzej Slovenije se bo posvetil doslej najstarejšim znanim fosilom morskih konjičkov, ki so jih našli v Tunjiškem gričevju in so postali svetovno razpoznavna slovenska geološka dediščina. Ob tem bodo zavrteli dokumentarni film, ki je nastal na pobudo španskih raziskovalcev, pri projektu pa je sodelovala tudi Gimnazija Kranj.

Zdaj je uradno: smo v novi geološki dobi

18. 07. 2018 07.43

Uradna geološka zgodovina Zemlje ima novo poglavje, to je poglavje v katerem se trenutno nahajamo. Geologi so namreč določili, da je zadnjih 4200 let povsem ločeno obdobje našega planeta. Poimenovali so ga megalajan. A razglasitev novega obdobja sproža polemike med znanstveniki.

Havajski vulkan se še ne umirja, grozi izbruh v kraterju

10. 05. 2018 09.08

Vulkan Kilauea na havajskem Velikem otoku, eden od najaktivnejših vulkanov na svetu, je izbruhnil prejšnji teden in se še vedno ni umiril. V tem času je bilo uničenih že skoraj 40 objektov, zdaj pa ameriška geološka služba opozarja na izbruh v kraterju ognjenika.

Močan potres stresel Japonsko

21. 11. 2016 22.28

Potres z magnitudo 6,9 je stresel japonsko prefekturo Fukušima, je sporočila ameriška geološka agencija USGS. Po potresu so izdali opozorila pred cunamiji in sprožili obsežno evakuacijo.

Ne živimo v holocenu, pač pa v antropocenu. Skoraj ni več kraja, ki ga človek ni spremenil

17. 10. 2014 08.30

V geološki preteklosti se je naš planet razvijal sam od sebe. Z intenzivnim kmetijstvom, industrializacijo ter uporabo atomske energije pa je vpliv človeka na ta naravni proces tako močan, da je čas, da na časovnico geološke zgodovine Zemlje dodamo novo geološko obdobje – antropocen.

FOTO: Nasa pokazala osupljivo podobo Merkurja

18. 02. 2013 06.30

Merkurju znanstveniki do zdaj niso posvečali pretirane pozornosti. A to bi se utegnilo spremeniti, saj so jih novi posnetki planeta po skoraj 30 letih popolnoma navdušili.

Preprečiti poplave

10. 08. 2008 11.40

V sanacijo tržiških vodotokov bo država do zime vložila 1,2 milijona evrov. Obstaja namreč nevarnost, da bi ob močnem neurju poplavilo Tržič.

Geološka karta sveta na spletu

06. 08. 2008 08.00

Na svetovnem geološkem kongresu v Oslu so predstavili spletni portal OneGeology, kjer je mogoče dobiti vpogled v združene podatke o geološki podobi sveta.

Nafta na Hrvaškem?

10. 06. 2008 19.27

Hrvaški profesor trdi, da je geološka formacija tal na območju Dinaridov takšna, da bi v njej lahko našli nova nahajališča nafte.

Mini starodavni diamanti

23. 08. 2007 15.28

V Avstraliji so odkrili domnevno najstarejše diamante, ki bi lahko podrli teorijo o nastanku Zemlje.