geotermalno

Google kupil 200 megavatov fuzijske energije, ki sploh še ne obstaja
01. 07. 2025 09.40
Google vlaga denar v futuristično jedrsko fuzijsko elektrarno, ki še ni bila zgrajena. Tehnološka podjetja iščejo poti do praktično neomejenega vira čiste energije, ki je še leta stran.

Na Islandiji nov izbruh vulkana
01. 04. 2025 14.45
Na polotoku Reykjanes jugozahodno od islandske prestolnice Reykjavik se je začel nov izbruh vulkana, je sporočil tamkajšnji meteorološki urad. Zaradi izbruha, že osmega, ki je prizadel območje od decembra 2023, so evakuirali ribiško vasico Grindavik.

Slovenija prevzela predsedovanje skupščine IRENA
12. 01. 2025 09.28
Slovenija je prevzela predsedovanje 15. zasedanju skupščine Mednarodne agencije za energijo iz obnovljivih virov (IRENA), ki danes in v ponedeljek poteka v Abu Dabiju. Kot so sporočili z ministrstva za okolje, podnebje in energijo, je Slovenija s tem dosegla pomemben mejnik na področju mednarodne energetske diplomacije.

Vgradnja električnih bojlerjev po novem letu le ne bo prepovedana?
05. 11. 2024 13.53
Ali vgradnja električnih bojlerjev in grelnih naprav po novem letu ne bo prepovedana? Minister za naravne vire in prostor Jože Novak je pozno popoldne sporočil, da bodo pravilnik o učinkoviti rabi energije popravili. Po velikem ogorčenju javnosti se je torej politika odločila za korak nazaj. K spremembi spornega pravilnika sta najprej pozvali manjši koalicijski stranki, nato je privolilo tudi Gibanje Svoboda.

Najboljše toplotne črpalke za vaš dom: Primerjava različnih vrst
18. 10. 2024 08.58
Toplotne črpalke so najbolj priljubljena rešitev za energetsko učinkovito ogrevanje sodobnih domov v Sloveniji. S svojo sposobnostjo izkoriščanja obnovljivih virov energije, kot so zrak, zemlja ali voda, toplotna črpalka ponuja trajnostno alternativo tradicionalnim načinom ogrevanja.

Kdo bo plačal (okoljski) davek? AI nenasitna elektrike in vode
15. 06. 2024 18.04
Umetna inteligenca je lahko nevarna. Toda glavno tveganje morda ni tisto, pred katerim svari Hollywood – zlonamerna superinteligenca, ki želi uničiti človeštvo. Namesto tega bi lahko bila usodna njena nenasitna potreba po energiji in naraščajoč ogljični odtis, kar bi vplivalo na vse več požarov v naravi, poplav in vseh drugih ekstremnih vremenskih pojavov, ki jih prinašajo podnebne spremembe.

Septembra bi lahko že plavali na Iliriji
22. 04. 2024 08.16
Letos septembra naj bi zaživela nova Ilirija in Ljubljana bo po dolgih desetletjih vendarle dočakala nov plavalni kompleks z olimpijskim bazenom, ki bi mesto končno postavil ob bok evropskim prestolnicam. Dolgo je namreč veljalo, da je Ljubljana ob Tirani in Prištini ena redkih, ki plavalcem ne more ponuditi 50-metrskega bazena.

'Izbruh vulkana zelo verjeten': znova evakuirali priljubljeno letovišče
03. 03. 2024 13.24
Na Islandiji so znova evakuirali priljubljeno turistično geotermalno letovišče Modra Laguna. Bližnja seizmična aktivnost namreč nakazuje, da se bliža nov izbruh vulkana. Magma se je v soboto nahajala na globini štirih kilometrov, po oceni strokovnjakov pa bi lahko do izbruha prišlo v le nekaj urah, so sporočili takrat.

Posnetki iz zraka: lava dosegla hiše v islandskem Grindaviku
16. 01. 2024 09.25
Islandski predsednik je po tem, ko je lava požrla več hiš v evakuiranem mestu Grindavik, rekel, da se država bori z "ogromnimi naravnimi silami". Znanstveniki so sicer v ponedeljek povedali, da kaže, da se izbruh umirja, a da je prezgodaj, da bi preklicali opozorilo za nevarnost. V javnost so prišli tudi fotografije in posnetki iz zraka, ki prikazujejo posledice mogočnega izbruha.

Na Islandiji lava prebila nasipe nad Grindavikom in stekla po ulicah
14. 01. 2024 09.48
V nedeljo zjutraj je na Islandiji, blizu ribiškega mesta Grindavik, izbruhnil nov vulkan. Sredi noči so za tamkajšnje prebivalce odredili evakuacijo, ker so se po več potresnih sunkih pojavile nove ognjeniške razpoke. Popoldne je začelo bruhati še iz druge razpoke, le nekaj deset metrov od hiš. Lava je kmalu prilezla do prve hiše, uničeni so tudi senzorji, ki so beležili potresne aktivnosti. Razglašene so izredne razmere. Zaščitni nasipi so sicer večino lave uspeli preusmeriti proč od Grindavika.

Islandski vulkan (še) ni izbruhnil, Blue Lagoon pa k sebi znova vabi goste
18. 12. 2023 15.52
Pred dobrim mesecem dni se je priljubljeno geotermalno letovišče Blue Lagoon zaradi množice potresov in nevarnosti izbruha vulkana zaprlo. Bližnje mesto Grindavík so takrat prerešetale razpoke, ljudje pa so v strahu pobegnili s svojih domov. Mesec dni kasneje vulkan (še) ni izbruhnil, a potresna aktivnost se še vedno nadaljuje. Čeprav grožnja še ni povsem minila, pa priljubljeno letovišče zdaj znova odpira svoja vrata. "Navdušeni smo, da lahko ponovno pozdravimo goste v enem od svetovnih čudes," so dejali. Njihovi zaposleni so sicer pred odprtjem opravili tudi obsežno varnostno vajo.

Prebivalci s strahom čakajo izbruh, vrniti se ne bodo smeli več mesecev
19. 11. 2023 13.49
Prebivalci jugozahodnega dela Islandije s strahom pričakujejo morebiten izbruh ognjenika. Tudi če ta ne bo izbruhnil, bo najverjetneje trajalo več mesecev, preden se bodo evakuirani iz mesta Grindavik lahko vrnili na svoje domove. Del mesta je medtem potonil že za meter.

Pred izbruhom vulkana: okoli geotermalne elektrarne pospešeno raste nasip
15. 11. 2023 06.00
Priprave na Islandiji pred verjetnim izbruhom ognjenika se pospešeno izvajajo. Iz ribiškega mesta Grindavik so preventivno že evakuirali prebivalce, zdaj pa skušajo pred tokom lave zaščititi še geotermalno elektrarno na jugozahodnem delu države. Oblasti se že pripravljajo, da okoli nje postavijo zaščitni nasip, za katerega upajo, da jo bo zaščitil pred uničenjem.

Izbruh vulkana bi lahko uničil mesto Grindavik
12. 11. 2023 09.37
Islandsko mesto s približno 4000 prebivalci v bližini glavnega mesta Rejkjavik bi po mnenju strokovnjakov lahko močno poškodoval vulkan, ki naj bi izbruhnil v nekaj urah ali dneh. Mesto so sicer že evakuirali, vendar se sedaj bojijo za infrastrukturo. Islandijo je davi streslo več sto potresov. Po navedbah oblasti so na otoku med polnočjo in šesto uro zjutraj zabeležili več kot 880 šibkejših potresnih sunkov, magnituda vseh je bila pod 3.

Seizmični roj tako prestrašil goste, da so sredi noči pobegnili iz letovišča
09. 11. 2023 15.02
Eno najbolj priljubljenih islandskih turističnih lokacij – geotermalno letovišče Blue Lagoon – so morali začasno zapreti. Razlog pa? Množica potresov je med gosti sprožila paniko. Ker so se ustrašili, da bo prišlo tudi do vulkanskega izbruha, so gostje pobegnili iz ikoničnega letovišča. V le 24 urah je območje streslo okoli 1400 potresov.

Svetovna šampionka med geotermalni toplotnimi črpalkami prihaja iz Švedske
03. 07. 2023 00.15
Če še niste slišali za podjetje Thermia, je zdaj pravi čas. Gre za švedsko podjetje, ki že stoletje proizvaja visokokakovostne energetske rešitve.

'Z omejitvijo prihodkov proizvajalcev elektrike bi lahko pridobili 120 milijard evrov'
14. 09. 2022 09.58
Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen se je zavzela za zmanjšanje porabe elektrike. Napovedala je omejitev prihodkov podjetij, ki za proizvodnjo elektrike uporabljajo cenejše tehnologije. S tem ukrepom bo na voljo okoli 117 milijard evrov za pomoč odjemalcem, še 25 milijard pa iz solidarnostnega prispevka fosilnega sektorja. O energetski problematiki so razpravljali tudi evropski poslanci, ki so podprli predlog o spodbujanju uporabe obnovljivih virov energije. V skladu s predlogom naj bi se delež energije iz obnovljivih virov do leta 2030 povečal na 45 odstotkov. Parlament podpira tudi višje cilje glede varčevanja z energijo.

'V boju za lastno življenje ne moreš biti utrujen'
29. 08. 2022 17.41
Ukrajinski predsenik Volodimir Zelenski je na panelu voditeljev v okviru letošnjega BSF izpostavil, da Rusija bije vojno proti življenju Ukrajincev in njihovi kulturi, ki jo Rusija želi popolnoma izbrisati. "Ruski propagandisti in uradniki sploh ne skrivajo, da želijo uničiti vse, kar je ukrajinskega," je poudaril. In opozoril, da se, če doseže zmago, Rusija ne bo nikoli ustavila.

Izziv za politiko: elektrike porabimo vse več, proizvodnja ne dosega potreb
13. 04. 2022 15.00
Številne države uspešno nižajo porabo elektrike, medtem se je ta pri nas od osamosvojitve do leta 2019 povišala za skoraj 30 odstotkov. Po drugi strani pa v zadnjih letih ne proizvedemo dovolj električne energije, da bi pokrili lastne potrebe. Vojna v Ukrajini je še dodatno poudarila pomen energetske učinkovitosti, s katero lahko zmanjšamo odvisnost od uvoza energentov, zmanjšamo izpostavljenost velikim nehanjem cen energije ter nenazadnje ublažimo podnebne spremembe in naredimo sisteme ter družbo bolj odporno. Katere ukrepe torej politične stranke nameravajo sprejeti za hitro zmanjšanje porabe energije?

Na Dunaj nič več z bencinskimi in dizelskimi vozili?
05. 02. 2022 16.08
Dunaj se je zavezal, da bo z ogrevanja na plin postopoma prešel na sosežig, sončne celice in geotermalno energijo – medtem ko se Ljubljana šele počasi pripravlja na prehod s premoga na plin. Vstop v mesto z bencinsko in dizelsko gnanimi avtomobili ne bo več mogoč, s plinskimi in električnimi vozili pa bodo pomladili vozni park magistrata, da bi do leta 2040 postali ogljično nevtralno mesto.

Salvadorski predsednik napovedal prvo bitcoin mesto na svetu
21. 11. 2021 19.35
Predsednik Salvadorja Nayib Bukele je napovedal, da bo njegova vlada na dnu vulkana zgradila prvo bitcoin mesto na svetu. To bo sprva financirano z obveznicami, ki bodo podprte s kriptovaluto bitcoin. Kot je dejal predsednik, bo mesto, ki naj bi stalo v vzhodni regiji La Union, iz vulkana pridobivalo geotermalno energijo, v mestu pa bodo zaračunavali le davek na dodano vrednost.

Smo na pragu energetske revščine?
08. 10. 2021 06.00
Cene bencina in dizla gredo v nebo. Do kod bodo še šle? Kaj pa plin? Tudi ta se draži. In elektrika se v Evropi draži za 200 odstotkov. Medtem ko je Slovenija lani sprostila cene goriv in jih prepustila trgovcem, v Franciji že razmišljajo o zamrznitvi. Energenti so vse glasnejša tema med evropskimi politiki. "Glede na dogajanje na svetovnem trgu posledice, ki jih je povzročil covid v gospodarstvu in vse spremembe, ki so nastale v različnih delih sveta, je to logično," pravi strokovnjak, ki napoveduje, da se bodo cene plina in nafte po nekaj mesecih umirile.

Eksotična džungla sredi Prekmurja: 'Najbolj čudaška orhideja je vanilija'
31. 07. 2021 16.31
Pri večini Slovencev doma za hišo raste jablana, hruška, sliva, češnja, višnja, tu pa tam pri kakem bolj drznem morda kak bananovec. Sredi prekmurskih ravnic, v sedem metrov visokem rastlinjaku, na 1500 kvadratnih metrih, pa rastejo papaja, ananas, poper, kava, mango in mnoge druge tropske rastline. Edinstvena je najbolj "čudaška" orhideja. To je vanilija, druga najdražja začimba na svetu. Čez nekaj let bo v tropskem vrtu podjetja Ocean Orchids zrasla plantaža vanilije, vsekakor pa ne gre spregledati orhidej, ki jih v Dobrovniku pridelajo dva milijona na leto. Eno za vsakega Slovenca, ali kot doda Tomaž Jevšnik, dve za vsako Slovenko.

Prvi kupci obiskali Ikeo
25. 02. 2021 12.34
Dan, ki so ga številni nestrpno pričakovali, je napočil. Ikea v Ljubljani je odprla svoja vrata za kupce, ki so se sicer morali zaradi epidemioloških razmer vnaprej prijaviti za obisk priljubljene trgovine.

Vzgoja ekološko zavedne generacije v praksi
13. 02. 2020 06.00
Vasica Li na severu Finske postaja okolju najbolj prijazna na svetu. Otroke v duhu ekološke zavednosti vzgajajo od malih nog, zgled pa so seveda odrasli. Ne uporabljajo več fosilnih goriv, izpuste toplogrednih plinov so že zmanjšali za kar 80 odstotkov. Od leta 2012 vlagajo v geotermalno, solarno in vetrno energijo, na račun katere že kujejo dobiček v višini pol milijona evrov na leto.

Energetska prihodnost Slovenije: brez jedrske elektrarne in zemeljskega plina ne bo šlo
01. 06. 2018 07.00
Stranke obljubljajo davčne olajšave za vozila z alternativnimi pogonskimi viri, energetsko sanacijo stavb, več okoljskih inšpektorjev in večjo samozadostnost Slovenije z energetskimi viri.

Njegova prihodnost je bila v trenutku uničena in odrezana, a sedem let po katastrofi gradi novo
11. 03. 2018 10.16
Z minuto molka so se poklonili skoraj 19.000 žrtvam katastrofe, ki je pred sedmimi leti prizadela Fukušimo. V mesto duhov se večina prebivalcev še ni vrnila, a tiste, ki na območju vztrajajo, je tragedija povezala. Za svetlo prihodnost skupnosti je na primer poskrbel domačin, ki je dal idejo, da so s pomočjo parnih vrelcev začeli proizvajati električno energijo.

VIDEO: Sončni elektrarni je pametno dodati tudi toplotno črpalko
28. 05. 2017 19.55
Si predstavljate hišo, ki se sama napaja, oskrbuje, kjer naenkrat ni več položnice za elektriko, za ogrevanje? Dom, ki električno energijo črpa iz sonca, geotermalno toploto iz globin zemlje, kjer električni avtomobil napaja sončna elektrarna na strehi?

V mehiškem zaporu odkrili še nedokončan predor za pobeg, poln drog in alkohola
15. 05. 2017 13.12
V mehiškem zaporu Reynosa v bližini ameriške meje so odkrili predor, v njem pa droge, alkohol in delovno orodje, saj še ni bil dokončan. Takšni skrivni predori v mehiških zaporih niso redkost, prav tako ne pobegi.

Se vlada zaveda prednosti obnovljivih virov energije? Zakaj vztrajno išče način subvencioniranja TEŠ?
07. 03. 2017 13.02
Veliko prahu sta minule dni dvignila novela energetskega zakona in iskanje načina subvencioniranja Termoelektrarne Šoštanj. Nevladne organizacije od vlade zahtevajo, da s fosilnih goriv preusmeri pozornost v obnovljive vire energije. ''V Sloveniji od 2013 ni bilo postavljene niti ene nove vetrnice, sončnih elektrarn pa je bilo postavljenih zanemarljivo malo,'' so opozorili.