ginekologijo

Pacientov brez osebnega zdravnika vse več, najbolj kritično v ginekologiji
09. 04. 2025 17.50Ekipa projekta Zdravniki Sledilnik, ki je že v času covida-19 zbirala, analizirala in objavljala podatke o širjenju bolezni v Sloveniji, sedaj podrobno predstavlja še podatke o številu opredeljenih in neopredeljenih pacientov med letoma 2013 in 2023. Na voljo je primerjava po dejavnostih (družinski zdravniki, ginekologi, zobozdravniki), občinah, in starostnih skupinah. Občuten porast števila pacientov, ki so neopredeljeni, so zaznali v letih 2022 in 2023, najbolj pereče pa je področje ginekologije.

Afera z Biobanko in shranjenimi matičnimi celicami se še bolj zapleta
28. 10. 2024 19.26Javna agencija za zdravila in medicinske pripomočke je podjetju Celica odredila nadomestno shranjevanje matičnih celic Biobanke, a v Celici pravijo, da toliko prostora nimajo, kar naj bi agencija neuradno vedela že prej. Celica se je zdaj pritožila nad njihovo odločbo, medtem pa proti Biobanki teče inšpekcijski postopek odvzema dovoljenja za opravljanje dejavnosti. In tu se še ne konča. Pretekli teden so bili pred vhod podjetja Gaiacell, kjer je prej delovala Biobanka, dostavljeni dokumenti in oprema Biobanke. Za kakšne dokumente gre, ni znano, škatle so prevzeli kriminalisti. Kaj v vsem tem odgovarjajo pristojni, kdaj bo v zgodbo vstopilo pristojno ministrstvo in kako uporabne pravzaprav sploh so celice, ki so zadnje tedne v medijskem središču?

Umrl direktor največje hrvaške bolnišnice: padel s protipožarnih stopnic?
21. 10. 2024 15.00V Zagrebu je umrl dolgoletni direktor tamkajšnjega kliničnega centra (KBC Zagreb) Ante Ćorušić. Smrt šefa največje hrvaške bolnišnice so potrdili na ministrstvu za zdravje, policija pa še preiskuje kraj nesreče. Ćorušić je po neuradnih informacijah umrl po padcu s protipožarnih stopnic bolnišnice. Ćorušić je bil po poklicu ginekolog in eden najvplivnejših ljudi v hrvaškem zdravstvu, veljal pa je tudi za najpomembnejšo osebo, prek katere naj bi katoliška cerkev vplivala na zdravstvo.

Neplodnost: z njo se spopade vsak šesti par v Sloveniji
21. 09. 2024 13.11Po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije ima težave z zanositvijo od 8 do 10 odstotkov svetovnega prebivalstva. Tako kot v drugih evropskih državah, ima tudi pri nas težave s plodnostjo vsak šesti par. Pojavnost neplodnosti je najbolj in v prvi vrsti odvisna od starosti, predvsem žensk. Tako je po podatkih WHO v starosti do 30 let neploden vsak deseti, v starosti do 40 let pa že vsak četrti par.

'Odhaja tudi onkolog, rešitev je takojšnji konsenz s stanovalci'
06. 09. 2024 06.00Strokovna direktorica UKC Maribor Nataša Marčun Varda poziva pristojne, naj ukrepajo in preprečijo kolaps onkologije v Mariboru. Ker se ne najde skupnega jezika za primerno ceno odkupa stanovanj na Masarykovi, zaostaja gradnja novega stolpiča. Rešitev je, da se v najkrajšem času ta stanovanja odkupijo po ceni, za katero stanovalci menijo, da so do nje upravičeni: "Gre za stare ljudi, ki tu živijo leta in si seveda ne želijo zapustiti svojih domov." Kot poudarja, iz UKC Maribor deloma zaradi slabih pogojev dela odhaja tudi onkolog: "Zaradi zaostanka v gradnji so se začeli tudi odhodi kadrov, upam, da se to ustavi."

Opravili bi več operacij, a denarja, tako kot obljubljenih novih robotov, ni
22. 05. 2024 06.13Razvoj tehnologije v zadnjih letih je močno prispeval tudi k napredku robotske kirurgije, s pomočjo katere je zdravljenje hitrejše in do pacienta prijaznejše. Slovenija ima trenutno dva robotska sistema, v Ljubljani z njim opravijo več kot 300 operacij letno. V UKC Ljubljana so si obetali tri nove robotske sisteme, a, kot kaže, novih pridobitev ne bo, opozarjajo v naši največji bolnišnici, kjer so kritični tudi do trenutnega modela financiranja robotskih posegov, s katerimi ustvarjajo izgubo.

'Do leta 2026 bi lahko brez ginekologa ostalo še 150.000 Slovenk'
10. 05. 2024 10.20Stavka zdravnikov traja že od sredine januarja, rešitve, s katero bi bili zadovoljni obe strani, pa še vedno ni. Zdaj so ginekologi in zasebni zdravniki na vlado naslovili poziva k ureditvi razmer v zdravstvu. Ginekologi so v javnem pismu s 157 podpisniki opozorili na težke razmere v primarni ginekologiji. Opozorili so tudi na možni črni scenarij, po katerem bi še 150.000 Slovenk po letu 2026 ostalo brez osebnega ginekologa, če bi se upokojili vsi ginekologi, ki imajo za to pogoje.

Zdravniki jeseniške bolnišnice vladi: Dovolj je zavlačevanja in sprenevedanja
01. 04. 2024 11.39Zaradi stavkovnih aktivnosti je bilo v jeseniški bolnišnici v februarju opravljenih za 7,2 odstotka manj načrtovanih operacij, v prvih treh tednih marca pa se je delež nenujnih operativih obravnav zmanjšal že za 26 odstotkov. Zdravniki in zdravnice so v javnem pismu opozorili, da sedanja oblika dela pomembno vpliva na obseg njihovega dela in obravnavo pacientov, kar se bo ob nadaljevanju stavke v naslednjih tednih še poslabšalo. Sprašujejo se, kdaj bodo pristojni ugotovili, da javno zdravstvo na tak način ne bo preživelo. Od vlade zahtevajo takojšnje učinkovito reševanje razmer v zdravstvu.

Medexov dogodek razbil tabuje o menopavzi ter združil in opolnomočil ženske
30. 03. 2024 00.15Na bregu idiličnega Blejskega jezera je v slikovitem Bled Rose hotelu potekal edinstveni dogodek, namenjen vsem ženskam, ki želijo v svojem življenju najti harmonijo in ravnovesje, ter živeti polno in zadovoljno.

Novi razpis specializacij: največ mest za družinsko in urgentno medicino
29. 03. 2024 08.04Zdravniška zbornica Slovenije je objavila spomladanski razpis zdravniških specializacij, na katerega se lahko zdravniki prijavijo do 11. aprila. Skupaj je razpisanih 315 mest, od tega največ za družinsko medicino (70 prostih mest), urgentno medicino (30 prostih mest) in pediatrijo (23 prostih mest).

Nova uredba: krajšanje čakalnih dob in bolj dostopni prvi pregledi
15. 02. 2024 13.32Vlada je sprejela uredbo o programih storitev obveznega zdravstvenega zavarovanja za letošnje leto, ki naslavlja potrebe pacientov. "Osredotoča na krajšanje čakalnih dob in izboljšuje dostopnost čakajočih do prvih pregledov specialistično-ambulantnih obravnav, z uvedbo ambulant specializantov družinske medicine in vzpostavitvijo novega standarda ambulante pa prinaša tudi večjo dostopnost do osebnega zdravnika," pravijo na ministrstvu za zdravje.

'Ko bo marca umik soglasij stopil v veljavo, si ne znam predstavljati, kaj se bo zgodilo'
14. 02. 2024 16.41Praktično skoraj vsi javni zdravstveni zavodi neprekinjeno zdravstveno varstvo omogočajo s tem, da zdravniki delajo nadurno delo, torej prek 40 ur tedensko. Preverili smo, kako bodo delo organizirali ob napovedanem umiku soglasij zdravnikov za nadurno delo. V naši največji bolnišnici načrt dela ob spremenjenih razmerah še pripravljajo. V ZD Maribor pa bo največji izziv v ambulantah družinske medicine, saj je soglasje umaknilo kar 60 odstotkov družinskih zdravnikov.

Zaradi stavke prestavili oziroma odpovedali več kot 6900 zdravstvenih storitev
09. 02. 2024 16.24V prvih treh tednih stavke Sindikata zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije Fides so v bolnišnicah skupaj odpovedali oziroma prestavili vsaj 6903 termine zdravstvenih storitev. Stanje je po ustanovah različno - v nekaterih bolnišnicah je na določenih področjih odpadlo tudi do 30 odstotkov storitev, v drugih pa storitev sploh niso odpovedoval.

Porast respiratornih obolenj hromi urgence po državi
07. 02. 2024 20.52Ogromen porast respiratornih obolenj tako med odraslimi kot otroki hromi urgence po državi. Tako je na ljubljanski internistični prvi pomoči in celjski urgenci še vedno razglašen rumeni alarm, kapacitete internističnih oddelkov v obeh bolnišnicah so zapolnjene, zato bolnike zdravijo tudi na hodnikih. V Zdravstvenem domu Ljubljana pa po šivih poka pediatrična nujna medicinska pomoč, zato starše pozivajo, naj se otroci ne zadržujejo v prenatrpanih zaprtih prostorih.

Ministrica za zdravje: v eni od bolnišnic delež umaknjenih soglasij višji od 50 odstotkov
31. 01. 2024 15.31Z zaostritvijo stavke so zdravniki začeli umikati soglasja za nadurno delo. Delali bodo največ 48 ur na teden in ne več kot 16 ur neprekinjeno. Ministrica za zdravje je dejala, da v sedmih bolnišnicah ni nihče umaknil soglasja, Psihiatrična bolnišnica Ormož od stavke odstopa, v eni od bolnišnic pa je delež umaknjenih soglasij višji od 50 odstotkov. Prav tako je potrdila, da je v eni od bolnišnic direktor umaknil soglasje zdravnikom za delo pri drugem delodajalcu.

Američanka, ki je bila noseča v dveh maternicah, rodila deklici
23. 12. 2023 13.5332-letna Kelsey Hatcher je rodila deklici. A vsaka se je razvila v svoji maternici. Rodili sta se čudežni deklici, je zapisala njuna mati, ki je ob rojstvu presrečna.

Poslovanje UKC Ljubljana bo najverjetneje na lanskoletni ravni
06. 12. 2023 17.15Poslanci DZ so na skupni seji komisije za nadzor javnih financ in odbora DZ za zdravstvo razpravljali o primanjkljaju UKC Ljubljana. Sprejeli so nekatere sklepe, ki sta jih ločeno predlagala NSi in koalicija. Med drugim so svet UKC pozvali, naj na podlagi revizije poslovanja pripravi sanacijski program ukrepov na prihodkovni in odhodkovni strani. Letošnji končni rezultat poslovanja UKC Ljubljana bo najverjetneje na lanskoletni ravni, je povedal generalni direktor UKC Marko Jug. Ob tem je poudaril, da je zaradi prenove trenutno zaprta osmina bolnišnice.

Ženska z dvema maternicama noseča v obeh, naraščaj pričakuje na božični dan
18. 11. 2023 10.4632-letna Kelsey Hatcher iz Alabame je bila presenečena, ko je ugotovila, da je noseča. A pravo presenečenje ni bila nosečnost, ampak to, da ima kar dve maternici in da je v vsaki maternici razvijajoči se plod. Zdravniki so nad situacijo navdušeni, saj gre za zelo redko nosečnost.

Kako so se ginekologinja, dietetičarka in psihiatrinja lotile PCOS
17. 09. 2023 16.38September je mesec ozaveščanja o sindromu policističnih jajčnikov - gre za najpogostejšo bolezen pri ženskah, ki povzroča hormonske in presnovne motnje. Pacientke poudarjajo, da od ginekologov v javnem zdravstvu ne dobijo ustrezne obravnave, iz ambulant pa odhajajo razočarane, saj jim pogosto predpišejo zgolj kontracepcijske tablete. Ginekologinja primarij Darija Strah se je zato odločila, da bo ubrala drugačen pristop, ki bo PCOS obravnaval celostno.

V bolnišnici Sveti Duh najmanj šest novorojenčkov okuženih z meningitisom
20. 06. 2023 10.49Na neonatološkem oddelku bolnišnice Sveti Duh v Zagrebu je najmanj šest novorojenčkov okuženih z meningitisom. Dojenčki so bili napoteni na kliniko za otroške bolezni in na infekcijsko kliniko.

Preboj na področju zdravljenja bolezni, ki prizadene vsako 10. žensko
01. 06. 2023 10.37Sydneyjski raziskovalci so naredili preboj, ki bi lahko spremenil način zdravljenja endometrioze in izboljšal zdravje žensk, ki živijo s to bolečo in izčrpavajočo boleznijo. Točnega podatka o tem, koliko žensk je v Sloveniji diagnosticiranih z endometirozo, ni, po podatkih WHO pa endometriozo dobi do 10 odstotkov žensk v rodni dobi.

Končno brezplačen pregled nuhalne svetline za vse, na vidiku pa nove težave
19. 05. 2023 19.05Preiskava nuhalne svetline, ki je ključna pri zgodnjem odkrivanju nepravilnosti ploda, od Downovega sindroma do srčne napake in trisomij, je po novem brezplačna za vse. Zdravstvena zavarovalnica bo za to namenila dodatnih pet milijonov letno. A se pri izvedbi zatika, svarijo ginekologi. Ker jih ima v Sloveniji licenco za tovrstne preglede le približno 60, ZZZS pa čistim zasebnikom ne more povrniti stroškov opravljenih storitev, se bojijo, da izvajalcev za vse preglede ne bo dovolj.

Soproga Izetbegovića dobila odpoved na sarajevski medicinski fakulteti
16. 05. 2023 16.33Soprogi Bakirja Izetbegovića, vodje največje bošnjaške stranke v Bosni in Hercegovini, so po odvzemu diplome in akademskih nazivov odpovedali še delovno razmerje na sarajevski medicinski fakulteti. Za zdaj pa ostaja generalna direktorica Univerzitetnega kliničnega centra v Sarajevu.

Soprogi Izetbegovića odvzeli naziv profesorice na sarajevski univerzi
30. 03. 2023 13.18Senat Univerze v Sarajevu je Sebiji Izetbegović, vplivni soprogi vodje največje bošnjaške stranke v Bosni in Hercegovini Bakirja Izetbegovića, po odvzemu magistrskega naziva v sredo odvzel še naziv redne profesorice na sarajevski medicinski fakulteti. Ostaja pa generalna direktorica Univerzitetnega kliničnega centra v Sarajevu.

'Imela sem štiri spontane splave. 'Saj bo' ne pomaga'
25. 03. 2023 12.34Po Slovarju slovenskega knjižnega jezika je mama ženska, ki ima otroka. A nimajo vse mame otrok. Približno četrtina brez njega ostane že v času nosečnosti. "Misel na to, da nisem bila sposobna donositi otroka, je bila grozna," občutke po dveh spontanih splavih opisuje Katja. A poleg žalosti so prišli tudi sram, strah in dvom. "Sem še mama? Kako se reče mami, ki izgubi otroka? Lahko tudi jaz praznujem materinski dan?"

'Lokalni šerifi so se šli pogajat v Ljubljano'
13. 03. 2023 06.00Ptujska bolnišnica je po skoraj 10 letih dočakala urgentni center. Druge regijske bolnišnice so jih zgradile že leta 2015, a za zidovi so centri ostali brez vsebine, kadra je premalo ali ga ni. Se ponavlja zgodba takšnih nepremišljenih investicij? Se je zaradi 'lokalnih šerifov', kot jih imenuje ptujski strokovni direktor, Slovenija asimetrično razvijala? Na Gorenjskem se medtem nadaljuje že leta dolg boj med občinami za novo bolnišnico. Katera občina – Kranj, Jesenice ali Radovljica – jo bo dobila?

Janković o sporu z ministrom: Zmagal je razum
09. 01. 2023 20.43Sporu med ljubljanskim županom Jankovićem in zdravstvenim ministrom Bešičem Loredanom je sledil preobrat. Minister se je županu za izrečene besede opravičil. In to ne enkrat, ampak kar dvakrat. Je torej Janković zmagovalec? Zakaj podpira direktorico ZD Ljubljana, čeprav je pod njeno taktirko odšlo že 30 zdravnikov?

'Baby boom' v BiH: v letu 2022 se je rodilo rekordno število otrok
02. 01. 2023 16.22V Univerzitetnem kliničnem centru Mostar se je lani rodilo rekordnih 1855 otrok v zadnjih dveh desetletjih. Ta številka kljubuje uradnim podatkom o drastičnem upadu prebivalstva v Bosni in Hercegovini. Še boljši rezultat je na silvestrovo zagotovilo sedem novorojenih dečkov. Pravi "baby boom" pa se je sicer zgodil oktobra, ko se je v le štirih dneh rodilo kar 25 otrok.

Podpora plačanemu bolniškemu dopustu zaradi menstrualnih bolečin
15. 12. 2022 21.10Španski poslanci so izglasovali predlog zakona o plačanem bolniškem dopustu za ženske, ki trpijo zaradi hudih menstrualnih bolečin. S tem je Španija postala prva evropska država, ki je sprejela tovrstno zakonodajo. Prav tako so poslanci izglasovali spremembo kazenskega zakonika, ki blaži kazni za nasilne nemire.

Po smrti porodnice odstopila portugalska ministrica za zdravje
30. 08. 2022 21.02Portugalska ministrica za zdravje Marta Temido je odstopila zaradi kritik glede njene odločitve, da se zaradi pomanjkanja zdravstvenega kadra začasno zaprejo nekatere nujne porodniške storitve. Mnoge nosečnice so bile zato prisiljene k tveganim prevozom v druge bolnišnice, nazadnje pa je med prevozom v soboto umrla indijska turistka.