globalna težava

'Svet bi lahko izgubil boj proti organiziranemu kriminalu'

05. 10. 2024 13.08

Svet bi lahko izgubil boj proti organiziranemu kriminalu, je opozoril odhajajoči generalni sekretar mednarodne organizacije kriminalistične policije Interpol Jürgen Stock. Dejal je, da mafijske skupine delujejo kot globalna podjetja in pozval k večjemu mednarodnemu sodelovanju organov pregona.

'Popolna nevihta', politično motivirana preobrazba in 20 milijard evrov: boj za preživetje

19. 09. 2024 07.09

Ena od treh evropskih tovarn avtomobilskih velikanov, kot so BMW, Mercedes, Stellantis, Renault in Volkswagen, dela veliko manj od svojih zmogljivosti. Bloomberg Intelligence ugotavlja, da je v nekaterih obratih proizvedena manj kot polovica vozil, ki bi jih teoretično lahko izdelali. Medtem ko evropske številke vse bolj skrbijo, pa kitajski konkurenti iščejo proizvodne lokacije na evropskih tleh.

'Putin ima načrt, Kitajska ima načrt, islamski radikalci imajo načrt. Mi pa nimamo načrta'

01. 09. 2024 11.49

Na Bledu bo 2. in 3. septembra potekal 19. Blejski strateški forum. "Svet vzporednih resničnosti" je letošnja tema. "V času, ko se mednarodna družba sooča s ciklom tekmovalnosti, negotovosti in antagonizmom, ki se izražajo v nestabilnosti, nasilju in konfliktih, so potrebne trajnostne rešitve. Zavedanje, da živimo v svetu vzporednih resničnosti, nas spodbuja k združevanju teh resničnosti v korist skupnega dobrega," pravijo organizatorji.

Koga imamo Slovenci raje - Američane, Ruse ali Kitajce?

17. 06. 2024 14.27

Dober teden mineva od evropskih volitev, ki so precej poživile evropsko politično sceno. Odvijale so se v izzivov polnem geopolitičnem kontekstu, zato ni presenetljivo, da je raziskovalce pred volitvami zanimal tudi odnos Evropejcev do globalnih velesil. Kaj smo povedali Slovenci? In kaj se dogaja z evropskimi geopolitičnimi zavezništvi?

Ste jim nasedli? Preverite, kako prepoznati dezinformacije

30. 05. 2024 09.32

Ste že slišali za invazijo stenic v eni izmed evropskih držav? In videli fotografijo papeža Frančiška v beli puhovki? Četudi novica zveni verodostojno in je fotografija na zaslonu pred vami videti popolnoma resnična, omenjena primera sodita med bolj znane primere razkritih dezinformacij.

'Ni najbolj pametno, da hiše in mostove znova zgradimo na istem mestu'

08. 08. 2023 12.46

Klimatologinja dr. Lučka Kajfež Bogataj opozarja, da so krivec za škodo, ki jo je za seboj pustila ujma, poleg moči narave tudi pretekle napake v prostorskem načrtovanju. V Sloveniji ima vsaka občina svoj prostorski načrt. In tu ni širšega pogleda na to, da lahko ena občina dela škodo drugi, opozarja. Potreben bi bil bolj centraliziran pogled in manj občinske samovolje. Kot poudarja, nas pri obnovi ne smejo voditi čustva, ampak se moramo obrniti h klimatsko varni gradnji. Tu je pomembno, kje gradiš, na nekaterih mestih namreč ni pametno znova postavljati domov, in kako gradiš. Zdi se, da je bila velika korelacija med poceni gradnjo in škodami, opozarja. Vsak most, ki je bolj utrjen, je namreč dražji, izpostavlja. Ključno je, da bomo v istem paketu reševali tako suše in požare kot povodenj – vse je namreč del iste zgodbe.

Petek bo v šolah namenjen kulturi nenasilja in strpnosti

09. 05. 2023 06.00

Po dveh masakrih v Srbiji se je tudi pri nas začel nov šolski teden s povečano policijsko prisotnostjo v okolici osnovnih in srednjih šol. Policisti se z vso resnostjo odzivajo na vsako prijavo, informacijo in obvestilo, ki jih v teh dneh prejemajo. Že v petek so na eni od osnovnih šol zasegli skico strelskega pohoda, kakršno je pred svojim dejanjem uporabil 13-letnik iz Beograda. Zdaj je ministrstvo za vzgojo in izobraževanje pripravilo posebno okrožnico, ki med drugim šolam sporoča, naj se z otroki pogovorijo.

10 ključnih opozorilnih znakov. In razlogi – zakaj?

03. 05. 2023 19.48

Potem ko je učenec sedmega razreda med strelskim pokolom v osnovni šoli v Srbiji ubil osem učencev in varnostnika ter ranil sedem oseb, je seveda najpogosteje postavljeno vprašanje – zakaj? A na takšna vprašanja nikoli ni enostavnega odgovora, ta se vedno skriva v mešanici razlogov – od osebnih okoliščin, družinskih okoliščin, vzgoje, vrstniške skupine, šolskega okolja, odnosa družbe do reševanja težav in nasilja, zgodovine okolja, svoje pa dodajo tudi sodobne tehnologije.

Bojno razpoložena Kitajska: ne zgodovina, zanima jih industrija čipov

11. 04. 2023 20.40

Potem ko je Peking po vojaških vajah konec tedna sporočil, da se mir v Tajvanski ožini in neodvisnost Tajvana medsebojno izključujeta, so se razmere na območju še zaostrile. Analitiki pa pravijo, da se za kitajsko željo po nadzoru nad Tajvanom skriva veliko več od zgodovinskih povezav – predvsem gospodarski, strateški in geopolitični interes.

'Trendovsko se je identificirati z duševno motnjo'

11. 04. 2023 18.53

TikTok je družbeno omrežje, ki hitro pridobiva nove uporabnike. Pri nas jih je bilo v 2021 že več kot 100.000, globalno naj bi jih bilo dnevno približno 30 milijonov. Cilj ustvarjalcev? Ustvariti viralen video. S tem ni nič narobe, dokler gre za neškodljivo zabavo, a težava postaja, da je omrežje postalo neusahljiv vir dezinformacij o duševnem zdravju, ki lahko uničujoče vplivajo na mlade. Kaj ima pri tem algoritem?

Cena prehoda: višji davki ali manj denarja za zdravstvo ali infrastrukturo

19. 01. 2023 12.18

Od klimatologov do politikov – že nekaj časa so opozorila o nujnosti hitrega zelenega prehoda del vsakdanjika. Svoje je dodala še vojna v Ukrajini, ki je Zahod potisnila v iskanje dodatnih virov energije. Hitra energetska, tehnološka in gospodarska transformacija je tako tisto, kar je trenutno postavljeno kot cilj. Pa je res realen? Vsekakor ne bo šlo brez žrtev, smo slišali na WEF v Davosu. Projekt potrebuje veliko denarja in pomenil bo ali višje davke ali manj denarja na drugih področjih. Vprašljiv pa je lahko tudi izkupiček. Ali povedano drugače – je mogoče, da le rešujemo eno težavo in ustvarjamo drugo? Nove tehnologije potrebujejo ogromno materialov, ki jih je treba pridobiti, to pa bo znova imelo hude okoljske in družbene posledice.

Varnostni svet v svetu nevarnosti

19. 11. 2022 17.12

Organizacija združenih narodov (OZN) je bila ustanovljena 24. oktobra 1946 v San Franciscu in vse do danes služi kot izjemno pomemben globalni forum narodov, ki obravnava številna najbolj pereča globalna vprašanja in probleme. Eden izmed glavnih ciljev ustanovitve OZN je bil zagotavljanje trajnega miru in varnosti po vsem svetu. Glavna odgovornost glede ohranjanja mednarodnega miru in varnosti je bila podeljena enemu izmed organov OZN – Varnostnemu svetu.

'Novo strateško razmišljanje' EU: konec ruskih fosilnih goriv, reforma trga elektrike

29. 08. 2022 15.58

Ukrajino bomo podpirali, dokler bo treba, je ob začetku Blejskega strateškega foruma zagotovila predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen. "S tem bomo Rusiji in svetu dokazali, da je kršenje dogovorjenih mednarodnih pravil povezano z velikimi stroški," je poudarila. To pa pomeni novosti tudi na domačem parketu.

Čezoceanski hobi Petra Lima: 'Če tako vodiš klub, je izpad neizbežen'

11. 10. 2021 06.00

Na začetku tisočletja je Valencia dvakrat zaigrala v finalu Lige prvakov. Obakrat je izgubila, a rane hitro zacelila z dvema naslovoma španskega prvaka. Nato pa so se netopirji znašli v veliki finančni krizi, iz katere jih skuša od leta 2014 rešiti lastnik Peter Lim. Na singapurskega poslovneža so sprva gledali kot na mesijo, sedaj pa je v očeh navijačev glavni krivec za sila skromne rezultate v zadnjih sezonah.

'Nova normalnost bo drugačna'

03. 10. 2021 11.29

Čeprav je hitro okrevanje gospodarstva po izbruhu novega koronavirusa presenetilo tudi strokovnjake, izzivi ostajajo, številne sektorje čakajo spremembe, izboljšati je treba dobavno verigo – tudi v luči geopolitičnih trenj, poudarja Hans-Paul Bürkner, predsednik uprave Boston Consulting Group (BCG), enega od vodilnih svetovalnih podjetij na svetu. S svetovalcem za strategije, razvoj organizacij, globalizacijo in transformacijo smo se pogovarjali tako o (po)koronskem gospodarstvu kot tudi o tem, kako izboljšati privlačnost Slovenije za tuje naložbe.

Slovenija na področju digitalizacije zaostaja za mnogimi evropskimi državami

23. 04. 2021 18.09

Bomo že kmalu tudi pri nas nakup avtomobila skupaj s kreditiranjem in registracijo lahko opravili zgolj v pičlih petnajstih minutah in to kar z domačega kavča? Tudi to je ena od digitalnih rešitev, ki so jih pretresali strokovnjaki z vseh vetrov, združeni v nov, Strateški svet za digitalizacijo. In njihovi predlogi?

Ljudje podnebne spremembe prepoznavajo kot globalno krizo

27. 01. 2021 12.07

Rezultati največje javnomnenjske raziskave o podnebnih spremembah doslej so pokazali, da skoraj dve tretjini ljudi po svetu podnebne spremembe dojemata kot globalno krizo. Hitro ukrepanje proti podnebnim spremembam ima široko podporo med ljudmi.

Vlada odločila: nov predlog za prepoved frackinga neprimeren za nadaljnjo obravnavo

15. 12. 2020 18.28

Vlada je na seji odbora za gospodarstvo odločila, da nov predlog za prepoved frackinga ni primeren za nadaljnjo obravnavo, češ da ne upošteva finančnih posledic posega v pridobljene pravice. Dodatna utemeljitev pa: edina koncesija poteče leta 2022, brez pridobljenega okoljevarstvenega soglasja pa hidravlično lomljenje do takrat (tako ali tako) ne bo izvedeno.

2488 novih okužb. Janša: Ukrepi bodo podaljšani za teden dni

29. 10. 2020 06.07

Ukrepi bodo podaljšani za teden dni, a lahko ob odgovornem obnašanju čez sedem do deset dni pričakujemo postopno sproščanje, je sporočil premier Janez Janša. V sredo je bilo potrjenih 2488 okužb z novim koronavirusom. V bolnišnicah se zdravi 660 ljudi, v intenzivni enoti 109. Umrlo je 14 oseb s covid-19. Infektologinja Mateja Logar je povedala, da so vse postelje na intenzivni negi UKC Ljubljana zasedene.

Drugi val koronavirusa in politične nestabilnosti

04. 07. 2020 07.00

Še nekaj tednov nazaj se nam je zdelo, da smo opravili z novim koronavirusom. Države so se začele odpirati, čez Slovenijo so v znak zmage nad novim koronavirusom slavnostno poletela ameriška vojaška letala. A ta zahrbtni virus ima svojo računico – prvi val okužb po svetu še vedno ne pojenja, gospodarska in politična kriza pa sta vedno bolj očitni.

'Proizvajalci avtomobilov bodo preživeli, številni dobavitelji pa ne'

14. 06. 2020 07.00

Medtem ko se proizvajalci avtomobilov soočajo s padcem prodaje, strokovnjaki ocenjujejo, da bodo težave industrije najbolj občutili dobavitelji avtomobilske industrije. In teh je tudi pri nas veliko. Pogovarjali smo se s strokovnjakom münchenskega inštituta za gospodarske raziskave Ifo Oliverjem Falckom, ki predvsem dobaviteljem, ki izdelujejo dele za motorje z notranjim izgorevanjem, svetuje, naj čim prej začrtajo strategijo svoje prihodnosti in si na trgu najdejo novo mesto.

Nazaj na delo s potrdilom o imunosti, Medtronic in Tesla na pomoč pri proizvodnji ventilatorjev

31. 03. 2020 15.23

Ker gospodarska škoda zaradi novega koronavirusa hitro narašča, si države prizadevajo najti način, kako čim prej pognati vsaj del gospodarstva. K temu naj bi pripomogli testi protiteles. Druga največja fronta v boju proti covidu-19 pa medtem ostaja zagotavljanje zadostnega števila ventilatorjev. Eden od proizvajalcev se je zato odločil objaviti načrte za izdelavo te tako pomembne naprave za mehansko predihavanje pljuč.

BLOG: Čas je za odgovorno ravnanje, ne za obtoževanje, teorije zarot in paniko

15. 03. 2020 07.00

Trenutno še ni cepiva, ki bi preprečeval okužbe s koronavirusom, prav tako še ni zdravila, ki bi ga zdravil. Zaenkrat je najučinkovitejše lajšanje simptomov in podpora vitalnim organom v težjih primerih. Zato je še toliko bolj pomembno, da v tem času okrepite svoj imunski sistem.

Čas transformacije: Lahko smo pionirji. Lahko nas pokoplje neodgovornost

14. 12. 2019 07.00

"Smo v času, ko se dogaja velika transformacija svetovnega (ekonomskega) reda, med drugim premik težišča sveta na vzhod. Prav tako se dogaja transformacija definicij dela in službe," pravi ekonomski strokovnjak dr. Arturo Bris.

Apokaliptična superorožja in vzpon Kitajske

11. 09. 2019 10.39

Vojaška tehnologija je v zadnjih letih doživela velik napredek, dodaten pospešek pa ji lahko zagotovi nova oboroževalna tekma, v katero so vključene tri največje svetovne sile: ZDA, Rusija in Kitajska. Čudežno orožje, ki ga je predstavil Vladimir Putin, naj bi Rusijo postavilo v vodstvo, vendar njeni glavni tekmici že pospešeno razvijata svoj nuklearni potencial.

2050: Sonce, veter, voda, jedrski reaktorji, 10 milijard Zemljanov in nov zemljevid?

07. 08. 2019 07.00

Čeprav se zdi, da je leto 2050 še daleč, je, ko gre za energetska vprašanja, že zelo blizu. Globalni cilji so velikopotezni: razogljičenje, družba, ki se zanaša na tehnologijo in manj obremenjuje okolje. Velik del načrtov je povezan s stabilno oskrbo z elektriko. Kako zagotoviti, da bo elektrike dovolj, da njena proizvodnja ne bo škodovala okolju – in kako naj bi smooskrba prispevala k premikom na geopolitičnem področju?

'Virus ošpic bo vselej našel necepljene otroke'

24. 04. 2019 08.05

Ljubljansko urgenco sta obiskala bolnika z ošpicami in bolezni izpostavila več sto čakajočih. Potencialno ogroženim bodo poslali pisna navodila, kako ravnati. Na NIJZ poudarjajo, da je cepljenje izjemno pomembno in da se tisti, ki so bili proti ošpicam cepljeni dvakrat, nimajo česa bati. Če so se okužili in niso zaščiteni, bodo zboleli v 10 do 14 dneh, v tem času pa lahko bolezen preprečijo s cepljenjem.

Danes: psihično zlomljeni, izgoreli, a še vedno revni. Jutri - štiridnevni delovnik?

25. 01. 2019 12.51

Ekonomija in družba sta na razpotju. Neenakost, ki dosega rekordne ravni, poganja populizem in povzroča pandemijo psihičnih težav, je temeljno vprašanje, ki terja hitre odgovore, se te dni strinjajo razpravljavci na forumu v Davosu. Je rešitev v univerzalnem temeljnem dohodku? Ali je problem kompleksnejši in terja kompleksne rešitve - tudi spremembe na področju davkov in izobraževanja.

V toni pametnih telefonov stokrat več zlata kot v toni zlate rude

24. 01. 2019 15.58

Hiter razvoj in vse nižji stroški so dramatično povečali tako dostopnost kot nakupovanje elektronskih naprav. A medtem ko se svet navdušuje nad napravami in uživa prednosti povezanega sveta, ki ga lahko nadzoruje z nekaj kliki, se ustvarja nova ekološka bomba, imenovana e-odpadki.

WHO: Nasprotniki cepljenja ena od desetih največjih groženj zdravju v 2019

17. 01. 2019 13.00

Svetovna zdravstvena organizacija je sestavila seznam desetih največjih nevarnosti za zdravje svetovnega prebivalstva v letu 2019. Med njimi so tudi nasprotniki cepljenja.