globine

Drugi tir: 2TDK zahteva izločitev gradbenih izvedencev
04. 11. 2019 17.31
2TDK, podjetje, ki bdi nad gradnjo drugega tira, po naših informacijah zahteva izločitev strokovnjakov mariborske fakultete za gradbeništvo, ki jih je Državna revizijska komisija aktivirala za merjenje spornega zidu v Občini Pesnica.

Skrivnostno izginulo podmornico po 77 letih našli pri Malti
02. 11. 2019 15.48
Raziskovalci so pri Malti na približno 400 metrih globine našli razbitine potopljene podmornice HMS Urge, ki je skrivnostno izginila pred 77 leti. Pri iskanju je zadnji dve leti sodelovala tudi malteška univerza – s posebnim projektom skeniranja morskega dna. Območja iskanja potopljenega plovila so bila tako določena na podlagi predvidevanj, kje bi se podmornica lahko nahajala.

Akcija preverjanja pnevmatik: večina vozil ni pripravljenih na zimo
29. 10. 2019 14.39
V Škofji Loki so policisti v sodelovanju z lokalnim vulkanizerjem izvedli preventivno akcijo preverjanja pripravljenosti vozil na zimske razmere. Kot so ugotovili, večina voznikov in vozil na zimo še ni pripravljenih.

Ob žlahtni kapljici v raziskovanje legende o skrivnih rovih pod gradom
20. 10. 2019 20.13
Rovi pod Ptujskim gradom so že od nekdaj burili domišljijo. Nekoč popolnoma zaraščeni in očem skriti vhodi, nato pa nepregleden labirint hodnikov, ki vodijo kdovekam. In popolna tema, v kateri občutek za orientacijo še prej odpove. A zdaj jih lahko tudi sami raziščete. Še več – v njih pripravljajo prve vinske pokušine v temi. Vsa pozornost je namenjena le zaznavam brbončic, vino pa tako začutite povsem drugače.

Drugi tir: zid je visok skoraj devet metrov, 2TDK ni imel prav?
19. 10. 2019 07.00
Še preden se bosta strokovnjaka mariborske fakultete za gradbeništvo odpravila v občino Pesnico, kjer bosta na zahtevo Državne revizijske komisije izmerila višino opornega zidu, je to na terenu preveril in izmeril zavrnjeni najcenejši gradbinec, in sicer konzorcij pod vodstvom Markomark Nivala. Kaj je pri meritvah ugotovil? "Glede na izvedene meritve so pričakovane globine zidu na merjenih lokacijah od 4,6 do 8,9 metra," piše v poročilu.

Oboževalci skupine The Cure: 'darkerska vojska' čustvenih fanatikov
27. 09. 2019 08.00
Kultna britanska zasedba The Cure je bila letos z veliko pompa sprejeta v rockersko alejo slavnih, sicer pa ima za seboj več kot 40-letno kariero. Po napovedih pripravljajo nov album, ki ga številni oboževalci že težko pričakujejo. Predstavljamo vam nekaj njihovih najbolj gorečih oboževalcev, ki smo jih našli od Koroške, Primorske pa vse do Zagreba, Rovinja in Splita.

Iz Ljubljanskega barja potegnili zgodovinski ponos britanskega vojnega letalstva
11. 09. 2019 16.22
V Parku vojaške zgodovine Pivka so predstavili najdbo, ki je pritegnila pozornost mnogih ljubiteljev letalstva in zgodovine druge svetovne vojne. Avgusta so namreč na Ljubljanskem barju izkopali ikonično lovsko letalo Spitfire, ki so ga septembra 1944 nad Ljubljano sestrelili Nemci.

Kjer je dan dolg 20 ur, čudoviti, a brutalni naravi pa kljubuje le 250 ljudi
31. 08. 2019 08.36
Bujna, divja, neizprosna narava, pridih skrivnostnosti – tudi zaradi mitoloških bitij, ki naj bi tukaj bivala – in način življenja, tako drugačen od tistega, ki ga pozna večina izmed nas. Vse to so norveški fjordi. V odročnih vaseh sredi neokrnjene narave vztraja peščica prebivalcev, ki jih vsako leto obišče na tisoče turistov. "Tukaj lahko zbolite samo v torek, ko je v vasi zdravnik," razkrijejo o svojem odmaknjenem življenju, ki pa ga vseeno nikoli ne bi zamenjali za (vele)mestni vrvež.

Ajax pod pritiskom po remiju v Nikoziji: Moramo biti boljši
21. 08. 2019 09.23
Kapetan Ajaxa Dušan Tadić je soigralce po remiju brez golov z Apoelom v Nikoziji pozval, da se "izboljšajo v vseh pogledih", potem ko jim na prvi tekmi play-offa Lige prvakov ni uspelo streti obrambe s slovenskim vratarjem Vidom Belcem na čelu.

Na slapovih Krke umrli dve osebi: 'Bili sta na dnu, z roko v roki'
11. 08. 2019 10.16
Šibeniška policija je prejela prijavo iz Narodnega parka Krka, da so obiskovalci v vodi našli dve mrtvi osebi. Iz globine treh metrov so potegnili trupli moškega in ženske. Okoliščine nesreče še niso znane. "Bila sta na rečnem dnu, z roko v roki," pripovedujejo priče. Neuradno gre za Korejca, dekle naj bi bilo staro 21 let, moški pa je starejši.

Nori potop Artnikove: Zelo sem ponosna na to, kar sem dosegla
09. 08. 2019 08.18
Svetovno prvenstvo v globinskem potapljanju je postreglo z novim rekordom. Alenka Artnik je, tako kot Alessia Zecchini, dosegla mejo 113 metrov, kar je zgodovinski dosežek. Koprčanka je v izjavi dejala, da je bil potop izjemno zahteven, a je zelo ponosna na to, kar je dosegla.

Nov rekord: Zecchinijeva še meter globlje od Artnikove
06. 08. 2019 09.27
Ob koncu karibskega pokala na honduraškem Roatanu je italijanska globinska potapljačica Alessia Zecchini še za meter izboljšala nedavni rekord, ki je uspel Slovenki Alenki Artnik. Kot prvi ženski sta obe z enojno plavutjo presegli mejo 110 metrov, Artnikova se je ustavila pri 111, Zecchinijeva pa je letvico zdaj postavila pri 112 metrih.

Kopitar pred 14. sezono v ligi NHL: Nihče v klubu ne želi ponovitve lanske
09. 07. 2019 21.04
Slovenski hokejski as Anže Kopitar se veseli dejstva, da bo naslednjo svetovno prvenstvo divizije I v Sloveniji. Reprezentanci bo na razpolago, če bodo klubske obveznosti to dovoljevale, sicer pa je prepričan, da so možnosti za vrnitev Slovenije med elito vedno dobre.Še prej ga v dresu ekipe Los Angeles Kings čaka 14. sezono v ligi NHL Lanska je bila za kralje zelo slaba.

'Trenutno je nemogoče reči, ali kerozin stoji na enem mestu ali odteka'
02. 07. 2019 13.07
Župani istrskih občin so po iztirjenju vlaka pri Hrastovljah in razlitju kerozina okoljskemu ministru predstavili dva predloga novega vodnega vira, iz katerega bi oskrbovali slovensko Istro. Skrbi pa jih, da bi napovedano večje deževje konec tedna lahko s kerozinom onesnažilo njihov edini vodni vir v vodnem zajetju Rižane. Prvi mož SŽ je pojasnil, da so izčrpali le okoli desetino kerozina, ki je iztekel iz vagonov.

Požar na ruski vojaški podmornici, umrlo 14 mornarjev
02. 07. 2019 15.47
Rusko ministrstvo za obrambo je sporočilo, da je v nesreči podmornice zaradi požara umrlo 14 ljudi. Za zdaj še ni jasno, za kakšen tip podmornice gre, naj bi bila pa raziskovalna podmornica v lasti ministrstva za obrambo.

Železnica znova odprta: izkopali več kot 160 kubičnih metrov materiala
29. 06. 2019 09.57
Po torkovem zaprtju železniške proge Divača-Koper zaradi iztirjenja tovornega vlaka pri Hrastovljah je proga znova odprta za promet. Te dni je na progi pričakovati okoli 100 vlakov dnevno. Prvi mož Slovenskih železnic Dušan Mes ocenjuje, da bo škoda zaradi zaprtja proge znašala med 1,5 do dva milijona evrov.

Mes: Predvideno odprtje prestavljeno na deveto uro zjutraj
28. 06. 2019 06.36
Po torkovem iztirjenju tovornega vlaka v predoru v Dolu pri Hrastovljah naj bi bila železniška proga Koper–Divača znova prevozna ob polnoči, generalni direktor Slovenskih železnic pa je v oddaji 24UR ZVEČER naznanil, da se bo odprtje še nekoliko zamaknilo. Promet bo po progi znova stekel predvidoma v soboto ob 9. uri. Zelo kritični do sanacije so medtem na občini Koper, kjer trdijo, da ni bila izvedena v dogovorjenem obsegu.

'Plavajoča corsa' v Splitu: Slovencem v morje ušel avtomobil
24. 06. 2019 17.57
Potem ko smo poročali o nesrečnem lastniku škode, ki je na pomolu med spuščanjem gumijastega čolna v morje pozabil zategniti ročno zavoro, posledično pa je poleg gumenjaka v morju pristal tudi njegov avtomobil, hrvaški mediji poročajo o novi nezgodi slovenskih turistov.

Znanstveniki navdušeni nad redkim posnetkom orjaškega lignja
24. 06. 2019 08.43
Znanstveniki so na kamero ujeli orjaškega lignja, ki ga je pritegnila vaba, nameščena na globokomorsko raziskovalno plovilo. Znanstveniki trdijo, da je prvič posnet v habitatu v vodah na južni obali ZDA.

Raziskovalna podmornica Boaty McBoatface na prvi misiji zelo uspešna
21. 06. 2019 10.28
Britanska raziskovalna podmornica Boaty McBoatface, ki pluje brez človeške posadke, se je na znanstvenem prizorišču s svojo prvo plovbo predstavila na izjemen način. Odkrila je namreč pomembno povezavo med antarktičnimi vetrovi in naraščajočimi temperaturami morja.

Slovencu med spuščanjem čolna v morje ušel tudi avtomobil
17. 06. 2019 10.35
Nesrečni lastnik škode je na pomolu med spuščanjem gumijastega čolna v morje pozabil zategniti ročno zavoro in tako je poleg gumenjaka v morju pristal tudi avtomobil.

Morski pes iz Makarske najverjetneje mladič vrste mako
10. 06. 2019 13.00
Pomorski strokovnjaki so na podlagi značilnosti morskega psa, ki so ga posneli ob obali Makarske, zaključili, da ne gre za velikega morskega psa, pač pa za morskega psa vrste mako. Najverjetneje gre za mladiča, saj odrasli primerki zrastejo do štiri metre v dolžino. Glede na to, kakšne razdalje lahko preplavajo, pa je možno, da sploh ni več v Jadranu.

Kanu, lojtrnik, eterična olja – Cerkniško jezero malo drugače
09. 06. 2019 15.09
Večini, ki pomisli na Cerknico, pred oči stopijo Butalci, coprnica Uršula in Cerkniško jezero. A kraj z okolico ponuja mnogo več. V Notranjskem regijskem parku si prizadevajo, da bi skupaj z domačini obiskovalcem razkrili tudi manj znane zgodbe s tega območja in jim približali tradicijo. Zato vse konce tedna v poletnih mesecih organizirajo različna tematska dogajanja.

200 let ogledov in 200 let vpisov: med obiskovalci tudi Andrej Smole in Thomas Cook
29. 05. 2019 13.10
Pred 200 leti se je sploh prvi "turistični" obiskovalec najlepših delov Postojnske jame vpisal v knjigo gostov. To je bil prestolonaslednik Ferdinand I. Za njim so znani in neznani obiskovalci polnili velike strani med usnjenimi platnicami in jih leta 1834 tudi napolnili. Po 185 letih je dragocena in krhka knjiga spet na ogled.

Mrzlo Blejsko jezero očistili pnevmatik, pločevink, opeke ...
18. 05. 2019 12.45
Čeprav ima Blejsko jezero le okoli 12 stopinj Celzija, najbolj zavzetih potapljačev to tudi letos ni ustavilo, da ga ne bi očistili. Potop so izvedli na 26 lokacijah, jezero pa so čistili do globine šestih metrov. Poleg odpadkov so jezersko dno in obrežje očistili tudi tujerodnih školjk potujočih trikotničark.

Tako hladnega Sredozemskega morja v maju ni bilo že 15 let
16. 05. 2019 19.15
V zadnjih tednih smo doživeli tri močne prodore hladnega zraka, kar pomeni, da bo letošnji maj končal niz nadpovprečno toplih mesecev, ki traja že od lanskega marca. To ima močan vpliv tudi na temperaturo morja, ki v Kopru znaša 14 stopinj Celzija in tako precej zaostaja za povprečjem zadnjih 25 let. Ni pa hladno le naše, temveč skoraj celotno Sredozemsko morje, ki tako nizkih temperatur le dva tedna pred začetkom meteorološkega poletja ni imelo že 15 let. *

Na dnu Marianskega jarka, najglobljega znanega dela oceanov, našli plastično vrečko
14. 05. 2019 08.49
Na dnu Marianskega jarka, ki je najgloblji znani del svetovnih oceanov in najnižja točka površja Zemljine skorje, so našli plastično vrečko. Plastika je tako zdaj žal uradno zašla tudi v najgloblji del svetovnih oceanov. Znanstveniki bodo na prisotnost delcev mikroplastike testirali morska bitja, ki so jih prinesli z odprave, na kateri so porušili tudi rekord v najglobljem potopu.

Posnetek, ki prikazuje, kako nevarna je vožnja pod vplivom alkohola
10. 05. 2019 13.35
Policija je na svojem Instagram profilu delila posnetek voznika, ki so ga pred časom ustavili na območju policijske uprave Novo mesto, ker je z vijugasto vožnjo ogrožal sebe ter druge udeležence v prometu. Ugotovili so, da je imel v litru izdihanega zraka 0,75 miligramov alkohola.

V Jadranskem morju so 50 let kraljevali slovenski podmorničarji
21. 04. 2019 07.00
Podmornica P-913 "Zeta" je bila del projekta gradnje podmornic razreda Una, namenjenih tedanji floti jugoslovanske vojne mornarice. Skupno je bilo tako dokončanih šest podmornic, ki so dobile imena po rekah iz vsake od socialističnih republik v Jugoslaviji. V Muzeju vojaške zgodovine v Pivki si danes lahko ogledate eno teh podmornic. Tudi mi smo si s številnimi podmorničarji ogledali delovanje in poslušali spomine na tiste čase.

Strokovnjaki o obnovi 'pariške dame'
16. 04. 2019 14.37
Številni Francozi so že obljubili donacije v višini več sto milijonov evrov za obnovo pariške katedrale Notre-Dame, ki jo je uničil požar. Pomoč ponujajo tudi številne evropske države. Pa jo je mogoče obnoviti in kako bo najverjetneje potekala obnova? Strokovnjaki predvidevajo, da bo na novo treba postaviti streho, po vsej verjetnosti so uničena znamenita slikana okna, zidove in tlake pa bo najverjetneje možno sanirati.