gnojilo

Mir v Črnem morju? Rusija zahteva ukinitev nekaterih sankcij

26. 03. 2025 11.33

Rusija in Ukrajina sta se po treh dneh mirovnih pogovorov v Savdski Arabiji v ločenih dogovorih z ZDA dogovorili o prekinitvi ognja v Črnem morju. Rusija sicer dogovor pogojuje z ukinitvijo določenih sankcij. Washington je dejal, da si bodo vse strani še naprej prizadevale za "trajen mir". Z dogovorom se bodo ponovno odprle pomembne trgovske poti. Strani sta se tudi zavzeli za implementiranje ukrepov o predhodno dogovorjenem prenehanju napadov na energetsko infrastrukturo.

Žužkoreja: Na prvi slovenski farmi mokarjev

13. 02. 2025 07.55

Ko vstopimo na farmo mokarjev Mokar, 'črvički' ravnokar počivajo po kosilu. Na meniju so bili hranljivi otrobi. V prostoru je pritemnjena svetloba, saj jim, kot pove njihov vzreditelj Tilen Zajec, ta najbolj ustreza. Mokarjev ne redijo za človeško prehrano, ampak iz njihovih izločkov proizvajajo ekološko gnojilo. Žuželke, razporejene na modrih pladnjih, redno pregleduje in odstranjuje iztrebke. Ti so sicer skorajda povsem sestavljeni iz suhe snovi, zato ne oddajajo neprijetnega vonja. Drobne in pri nas neobičajne rejne živalce zagomazijo šele, ko v njihov dom pade njihov najljubši posladek – na kolutke narezano korenje. Takrat pladenj oživi in zašelesti.

Skrb za rastline

03. 07. 2024 00.15

V vrtnem kraljestvu, kjer predani vrtnarji prebujajo življenje v obliki raznolikih rastlin sta potrebni nenehna skrb in nega. Skrb za rastline zahteva pozornost, ljubezen in znanje, ki tvorijo temelj za uspešni vrt. Med ključnimi vidiki skrbi za rastline so pravilno zalivanje, ustrezna nega in poznavanje potreb vsake vrste.

Britanska tovorna ladja z 41.000 tonami gnojila potonila v Rdečem morju

02. 03. 2024 15.35

Ladja Rubymar, ki je v britanski lasti in so jo 19. februarja s protiladijsko balistično raketo zadeli jemenski hutijevci, je potonila v Rdečem morju, potem ko je več dni vanjo vdirala voda. Gre za prvo ladjo, ki je bila popolnoma uničena po začetku hutijevske kampanje proti Izraelovim vojaškim operacijam v Gazi.

'Dogodke, kot so se zgodili v Postojni, je treba preprečiti, ne le reševati'

26. 02. 2024 19.54

Veliko onesnaženje vodotokov z gnojevko v Studencih pri Postojni k sreči ni povzročilo hujše ekološke katastrofe v Postojnski jami. Madež, ki bi bil lahko usoden za enega izmed simbolov Slovenije – človeško ribico – je jamo dosegel v petek in skozi njo zaradi obilnega deževja in posledično visokega vodostaja Pivke stekel precej hitro. Črn scenarij se tako ni uresničil, v Postojni pa vseeno bijejo plat zvona. Takšne nesreče je, kot poudarjajo, treba preprečevati, ne pa le reševati.

V most na meji med Hrvaško in Srbijo trčila tovorna ladja

05. 01. 2024 12.20

Na hrvaško-srbski mediji je minulo noč v most čez reko Donava trčila tovorna ladja, so sporočili iz policijske uprave Vukovarsko-sremske županije. Zaradi ogrožene varnosti v cestnem prometu so začasno zaprli mejni prehod Ilok na hrvaški strani meje. V vodo je potonil del tovora, gre za 1000 ton umetnega gnojila, zato analizirajo tudi vzorce vode.

Na območjih s presežnimi vrednostmi večinoma živinoreja, gojile so se tudi poljščine

04. 12. 2023 16.23

V kolikšni meri so lahko ugotovitve inšpekcije za kmetijstvo, ki je odkrila presežne vrednosti težkih kovin na vodovarstvenih območjih, zaskrbljujoče za zdravje ljudi in okolja? Aktivne snovi oziroma onesnaževala v tleh, ki so jih ugotovili pri vzorčenju, se lahko spirajo v podtalnico in od tam do uporabnikov pitne vode, hkrati pa onesnaževala iz tal lahko vstopajo v rastline in od tam v prehransko verigo.

Marina si je priborila zmenek s Hrvojem, dame postajajo zavistne

24. 07. 2023 22.20

Čas spoznavanja je mimo in na kmetijah je treba poprijeti tudi za delo, a s tem se vse kandidatke ne morejo sprijazniti. Paulina je priznala, da je sanjala Sinišo, Hrvoje naj bi Marini podaril zmago na tekmovanju v kmetijskih opravilih, Milko je navdušen nad Jasno. Zvonko je ugotovil, da so dekleta ljubosumna ena na drugo, Ivan jih je peljal s traktorjem, Dragoljub pa je priznal, da do Smiljane goji samo prijateljska čustva.

Popolna nega trate

16. 05. 2023 00.15

Košnja je eno najpomembnejših opravil pri negi trate. S pogosto košnjo zagotovite rast in gosto ter bujno trato. Pri košnji velja pravilo, da odrežete vedno le tretjino ali do polovice travne bilke.

Bujna in zelena preproga

11. 04. 2023 00.15

Bujna in zelena trata ne zraste po naključju, za ohranjanje lepega videza pa je potrebno kar nekaj dela. Ena od vrtnarskih skrivnosti za popolno zeleno preprogo je, da se trata tudi redno pognoji.

New York legaliziral kompostiranje: iz telesa pokojnika nastane 36 vreč zemlje

01. 01. 2023 16.21

New York je kot šesta zvezna država v ZDA legalizirala kompostiranje kot možnost človeškega pokopa. Praksa se je širom ZDA začela v letu 2019, kot prvo so jo uvedli v Washingtonu. Kot je ob tem dejala guvernerka, gre za zeleno in okolju prijazno metodo.

Dve leti po tragediji: Preiskava je zastala, odgovornosti ni prevzel nihče

04. 08. 2022 08.57

Minevata dve leti, odkar je v bejrutskem pristanišču v skladišču amonijevega nitrata odjeknila eksplozija, ki je terjala več kot 200 življenj. Preiskava ene najhujših tragedij v libanonski zgodovini je zastala, nesreča in njene posledice pa so v državo, ki se sooča s hudo gospodarsko krizo, vnesle še več politične nestabilnosti.

Evakuacija iz tovarne Azot v Severodonecku ni več mogoča

16. 06. 2022 16.12

V kemični tovarni Azot v Severodonecku, ki je ena glavnih tarč ruskega napada na vzhodni fronti, se skriva več sto civilistov. Regionalne oblasti so zdaj sporočile, da evakuacija iz tovarne ni več mogoča. "Če bi kdo zapustil tovarno, bi bile možnosti za njegovo smrt 99-odstotne," je ponazoril vojaški guverner regije Lugansk. Za javnost je spregovoril tudi ukrajinski obrambni minister Oleksij Reznikov. Med drugim je dejal, da je bila ruska vojska prepričana, da bo Kijev padel v prvih 12 urah po začetku invazije. Prav tako je prepričan, da bo novo orožje Ukrajini omogočilo, da si povrne okupirano ozemlje, tudi Krim.

Na Koroškem zaradi sadre pod lupo inšpekcije že 21 kmetij

05. 04. 2022 15.16

Inšpekcijske službe so v nadzor zaradi suma posipanja odpadne sadre na kmetijske površine v občinah Slovenj Gradec, Dravograd in Mislinja vključile 21 kmetij s skupaj 60 hektarji kmetijskih zemljišč, na katerih naj bi uporabili okoli 510 ton omenjene bele snovi. Od kod sadra prihaja, za zdaj še ugotavljajo.

Nekateri kmetje polja pobelili s sadro, ki močno presega dovoljene vrednosti svinca

31. 03. 2022 15.49

Nekatera polja in travnike v okolici Slovenj Gradca so kmetje zadnje tedne prekrili z nenavadno belo snovjo. Analize so pokazale, da gre za industrijsko sadro, ki je stranski proizvod iz Steklarne Rogaška in ki tudi do 33-krat presega dovoljene vrednosti svinca. Inšpekcijski postopek poteka pri več kmetih. V Steklarni Rogaška navedbe zanikajo.

Načrti JGZ Brdo: izgradnja 1,8-milijonskega wellnessa in projekt zelenega prehoda

14. 03. 2022 15.56

Javni gospodarski zavod Brdo je lani beležil rekordnih 10 milijonov evrov prihodkov in ustvaril 277.000 evrov presežka nad odhodki. Po uspešnem letu, ki sta ga zaznamovala odprtje prenovljenega hotela na Brdu pri Kranju in predsedovanje Slovenije Svetu EU, ima letos še ambicioznejše načrte. Poleg rasti prihodkov in dobička je med drugim v načrtu izgradnja wellnessa na Brdu. Kot prvi v slovenskem turizmu pa se lotevajo tudi posebnega projekta za zeleni prehod z načrti za prihranke na področju elektrike, vode in zemeljskega plina ter na področju zmanjšanja odpadkov.

Priprava vrta in orodja na novo sezono – koristni nasveti

11. 03. 2022 08.17

Dnevi so vedno daljši, temperature vedno višje in priprave na novo vrtno sezono so tik pred vrati! Spomladi priporočamo rahljanje zemlje z vilami, da ne uničimo vseh mikroorganizmov, ki živijo v zemlji. Rahljanje je najbolj enostavno z dodajanjem kupljene zemlje, ki jo zmešamo v vrtno zemljo. Tako je zemlja hitreje pripravljena na setev in sajenje.

Afriški zrak nam prinaša že tretji letošnji vročinski val

25. 07. 2021 07.00

Če vam je bilo v preteklih dneh vroče, vam bo v prihodnjih dneh še bolj. V večjem delu Slovenije se namreč tudi uradno začenja že tretji letošnji vročinski val, ki bo dolgotrajnejši, kot je kazalo sprva. Tako je pred nami najmanj sedem dni s temperaturami, ki bodo po nižinah krepko presegale 30 stopinj Celzija, na vzhodu se bo lokalno lahko ogrelo tudi nad 35 stopinj Celzija. Skupaj z vročim afriškim zrakom se k nam že petič v letošnjem poletju širi večja količina saharskega peska, ki ga bodo občasne krajevne plohe in nevihte v prihodnjih dneh spirale iz ozračja, kar bo na predmetih puščalo neprijetno rjavkasto sled. Zaradi velike pregretosti ozračja in bližine fronte se bodo v prihodnjih dneh lahko razvila tudi krajevna neurja.

Občutno se bo ogrelo, a povsem brez padavin še ne bo šlo

28. 04. 2021 07.00

Po nekaj dneh hladnega vzhodnika bodo prihodnji dnevi v znamenju občutno toplejšega jugozahodnega vetra, a vreme bo kljub temu ostalo spremenljivo. Tako tudi v nadaljevanju tedna ne bo dneva, ko ne bi vsaj kje po Sloveniji deževalo, pojavljale se bodo predvsem krajevne plohe, ob koncu tedna se bodo razvile tudi posamezne nevihte. Dobra novica je, da nas vsaj zeblo ne bo. V najtoplejših krajih ob vzhodni meji, kjer bo dežja najmanj, bodo popoldanske temperature v soboto in nedeljo okoli 25 stopinj Celzija.

V Paragvaju našli sedem trupel v zabojniku iz Srbije, ki je prešel tudi Hrvaško

24. 10. 2020 19.14

V zabojniku z gnojilom je paragvajska policija našla posmrtne ostanke sedmih ljudi, verjetno nezakonitih prebežnikov. Kontejner je prišel iz Srbije, potoval pa je tudi čez sosednjo Hrvaško. Prav ta naj bi bila načrtovana končna destinacija migrantov.

KOMENTAR: Naši politiki kot biciklisti, ampak nesimpatični

10. 10. 2020 08.21

'Prekleti Jankovič', tako so pred več kot desetletjem vzklikali obupani vrtičkarji in vrtičkarice, ko se je župan odločil, da bo počistil vrtičke, ki so se razrasli ob ljubljanskih Žalah. Takrat je bilo joka, žalosti in gneva, ampak vrtički so šli. Akcija, ki je Ljubljani prinesla celo nekakšno trenutno spravo, saj so jo podprli tudi tako iskreni Jankovićevi nasprotniki, kot je bil etnolog Damjan Ovsec. Pristni ljubljanski meščani, ki jim, vsaj po mojem, niso šle toliko v nos Jankovićeve morebitne denarne mahinacije, pa tudi njegovih sinov, ampak bolj dejstvo, da beli Ljubljani načeluje nekdo, ki je doma iz vasi Saraorci v Srbiji.

Kako se širijo teorije zarote: od jedrske bombe do izraelskega napada

06. 08. 2020 10.45

Izredni dogodki, kot je bila torkova eksplozija v Bejrutu, so plodna tla za širjenje lažnih informacij in teorij zarote. Mnogi namreč ne verjamejo uradni razlagi, da je za eksplozijo krivo neprimerno skladiščenje amonijevega nitrata. Olje na ogenj pa je prilil še ameriški predsednik Trump, ki je dejal, da se mu zdi, da je šlo za "nekakšen napad".

Kako so lahko kemikalije, ki jih je v Bejrutu 'pustil' ruski poslovnež, povzročile katastrofo?

06. 08. 2020 06.00

Kako so kemikalije ruskega poslovneža sprožile katastrofo, katere učinek so čutili celo na Cipru? V Libanonu namigujejo na neprimerno skladiščenje visoko eksplozivnih kemikalij, ki so v pristanišču v Bejrutu ostale po zasegu ladje leta 2014. Nevaren amonijev nitrat, ki naj bi bil osrednji 'krivec' tragedije, je bil nekoč namreč tovor ladje Rhosus, ki je nevarno snov leta 2013 iz Mozambika prevažala v Gruzijo, nato pa se nenapovedano ustavila v Bejrutu in tam tudi ostala, kažejo poročila izpred šestih let. Na koga torej pokazati s prstom? Bankrotiranega Rusa ali libanonske oblasti, ki so ladji z nevarnim tovorom preprečile nadaljnjo plovbo, nenazadnje pa tudi ob pozivih, naj se eksplozivna snov vendarle prične primerneje skladiščiti, vsakokrat le zamahnile z roko?

Srečna nevesta pozirala fotografu, ko je oba spodnesel udarni val eksplozije

05. 08. 2020 20.43

Bil je najlepši dan v njenem življenju, dokler je ni med fotografiranjem dobesedno spodnesla detonacija eksplozije. Po spletu je zakrožil posnetek neveste iz Bejruta, ki je pozirala za poročni video, nato pa je srečni trenutek nenadoma prekinil silovit udarni val eksplozije. Na dan prihajajo tudi drugi posnetki, ki kažejo, kako uničujoča je bila eksplozija.

Dan po eksploziji: reševalci se prebijajo skozi ruševine, bolnišnice preplavljene z ranjenci

05. 08. 2020 06.06

Dan po eksploziji iz libanonske prestolnice prihajajo pretresljivi posnetki opustošenja. Reševalci se prebijajo skozi ruševine in iščejo morebitne preživele tragedije, ki je po zadnjih podatkih zahtevala vsaj 135 življenj, ranjenih je 5000 ljudi. Bolnišnice so preplavljene z ranjenci, medtem ko svojci iščejo pogrešane sorodnike. Po prvih ocenah je eksplozija, ki je odjeknila v pristanišču, povzročila škodo v polovici prestolnice, brez strehe nad glavo je ostalo okoli 250.000 ljudi.

Amonijev nitrat: uporaben kot gnojilo, za izdelavo bomb ga zlorabljajo tudi teroristi

05. 08. 2020 17.10

Libanonske oblasti so za uničujočo eksplozijo v Bejrutu okrivile zaloge amonijevega nitrata, ki so ga v neprimernih pogojih skladiščili v pristanišču. Gre za kristalno snov brez barve in vonja, ki nastane z združitvijo amonijaka in dušikove kisline. Najpogosteje se uporablja kot dušikovo gnojilo, a je pri teroristih priljubljeno tudi pri izdelavi improviziranega eksploziva. Snov pa je bila v preteklosti že vzrok številnih industrijskih nesreč po svetu.

Pojasnilo inšpektorata: 'Za tista živila, ki ne izpolnjujejo predpisanih pogojev, je uničenje edina možnost'

17. 07. 2020 18.55

Zakaj inšpektorji skoraj pol tone sadja, ki so ga zasegli predvsem pri prodajalcih ob cestah, pošiljajo v uničenje? Ali res ni mogoče zaseženih češenj, jagod in marelic vendarle varno pojesti, saj hrane že tako zavržemo preveč. A direktorica inšpekcije za varno hrano je jasna: "Za tista živila, ki ne izpolnjujejo predpisanih pogojev, in za katere prodajalec tudi naknadno ne more dokazati, da izpolnjujejo pogoje, je to edina možnost."

Gnojilo gneva je tudi globoka revščina

04. 06. 2020 06.34

Policijska ura po ameriških mestih je otopila divjanje, ki je zasenčilo osnovno sporočilo o koncu policijskega nasilja in rasizma. Toda ulice so vseeno napolnile množice protestnikov. V ozadju sporočila "življenja temnopoltih so pomembna" pa se skriva še ena globoka ločnica ameriških življenj, velika razlika med dohodki belih in temnopoltih.

Po deževni noči prihaja razjasnitev, marsikje bo vetrovno. Na Hrvaškem rdeči alarm

20. 05. 2020 06.45

Po deževnem torku in prav taki noči na sredo se bo k nam razširilo območje visokega zračnega tlaka, ki nam bo do sobote prineslo sončno in ob popoldnevih tudi prijetno toplo vreme. Bo pa do noči na četrtek marsikje še vetrovno. Pihal bo okrepljen severovzhodni veter, na Primorskem burja, ki bo na izpostavljenih mestih v sunkih dosegala hitrost do sto kilometrov na uro. Rdeče opozorilo so razglasili tudi na Hrvaškem, medtem ko se na Cipru soočajo z visokimi temperaturami.

Na jugu Balkana že nad 35 stopinj, na severu Skandinavije pa še meter snega

17. 05. 2020 07.00

V tem tednu se je nad staro celino ustvaril velik temperaturni kontrast med zelo toplim jugom in občutno hladnejšim severom. Medtem ko nad Balkan doteka suh in zelo vroč afriški zrak s temperaturami celo nad 35 stopinj Celzija, imajo marsikje v Skandinaviji še zimo. Na severu Norveške, Švedske in Finske tudi nižine prekriva več kot pol metra visoka snežna odeja, nekaj snega pa je v tem tednu padlo tudi v nekaterih srednjeevropskih državah. Ker meja med obema zračnima masama poteka ravno v bližini naših krajev, je vreme pri nas zelo spremenljivo. Tako bo ostalo še do srede.