gospodarstvo odnosi

Trump priznava: Carine bodo morda boleče tudi za Američane

02. 02. 2025 16.16

Evropska unija obžaluje odločitev ZDA o uvedbi carin na uvoz iz Kanade, Mehike in Kitajske, je dejal tiskovni predstavnik Evropske komisije v odzivu na potezo Washingtona. Če bo ameriški predsednik Donald Trump uresničil svojo grožnjo in uvedel carine na uvoz iz EU, se bo povezava odločno odzvala, so opozorili v Bruslju. Da svet ne bo stal križem rok, se očitno zaveda tudi Trump, ki je v objavi na družbenem omrežju Truth Social priznal, da bodo morda carine "boleče" tudi za Američane.

Milanović zmagal z ogromno prednostjo, poraženec mu ni čestital

12. 01. 2025 06.59

Hrvaški volivci so odločili, koga si želijo videti v predsedniški palači na Pantovčaku. Ankete so imele prav, aktualni predsednik Zoran Milanović ostaja v trdno sedlu. Ima več kot 700.000 glasov prednosti pred kandidatom s podporo vladajoče HDZ Draganom Primorcem, so po zaprtju volišč pokazali delni neuradni izidi, ki jih objavlja hrvaška državna volilna komisija. Po skoraj vseh preštetih glasovih je Milanović prejel 74,67 odstotka glasov, njegov tekmec Dragan Primorac, ki je kandidiral s podporo vladajoče stranke HDZ pa 25,33.

Ifo v strahu pred ekonomsko politiko Trumpa. Velike težave za EU?

06. 11. 2024 14.50

Slovensko gospodarstvo po zmagi Donalda Trumpa na predsedniških volitvah v ZDA opozarja na morebiten pretiran protekcionizem. Za GZS je pomembno, da ZDA ne uvedejo ukrepov, ki bi prispevali k selitvi proizvodnje v ZDA in bi bili v nasprotju z načeli proste trgovine. V münchenskem ekonomskem inštitutu Ifo pa so ocenili, da bo ekonomska politika Trumpa prinesla velike težave Nemčiji in EU. Napovedane visoke dodatne carine na uvoz iz drugih delov sveta naj bi tako povzročile občuten upad izvoza v ZDA in tudi na Kitajsko.

'Odpravnine so trenutno dobre': iz VW v orožarsko industrijo, ki 'kaže stabilnost'

30. 10. 2024 08.06

Kako krizo v Volkswagnu doživljajo zaposleni? "Vesel sem, da moji otroci tukaj ne delajo," pravi eden izmed njih. Volkswagen je znova sicer poročal o velikem padcu dobička, začenjajo se tudi kolektivna pogajanja s sindikatom. Medtem pa je že jasno, da bo Audi 28. februarja prihodnje leto zaprl svojo tovarno v Bruslju.

V NSi razočarani nad vladnim predlogom, SD želi dodatna usklajevanja

03. 09. 2024 16.24

V Novi Sloveniji so razočarani nad vladnim predlogom davčnih sprememb. "Po dveh letih in treh mesecih te vlade smo prišli od velikih obljub do popolnega niča," meni poslanec Jernej Vrtovec. S predlaganim davčnim svežnjem niso povsem zadovoljni niti v koalicijski SD, zato pričakujejo dodatna usklajevanja.

Kakšna bo politika Kamale Harris v primeru zmage?

22. 07. 2024 06.06

Če bo Kamala Harris nominirana za demokratsko kandidatko in izvoljena za predsednico ZDA, jo bo čakalo kar nekaj dela. Na večini področij bi verjetno Harrisova nadaljevala s podobno politiko, kot jo je imel Joe Biden, kar vključuje močno podporo ukrajinskim vojnim prizadevanjem in nadaljevanje pobude za poglobitev zavezništev v Aziji in na Pacifiku. Verjetno si od njenega morebitnega predsedstva obeta tudi Izrael.

39-letnik, ki bi na glasovnico raje napisal psa kot Trumpa: 'Bog pomagaj Ukrajini'

16. 07. 2024 15.57

J. D. Vance. Za Evropo precej novo politično ime, nekoliko bolj znan je Američanom. A v EU zdaj mnogi menijo, da bi nas moralo skrbeti, da je Donald Trump za svojega podpredsedniškega kandidata izbral prav njega. Njegova stališča, ko gre za Ukrajino, čezatlantsko sodelovanje in protekcionizem do domače industrije so namreč zelo jasna – na prvem mestu so ameriški interesi.

Macron z 'izrabljeno podobo' izginil. Lovec na naciste: 'Bojim se skrajne levice'

06. 07. 2024 17.08

Potem ko je skrajna desnica zmagala v prvem krogu predčasnih splošnih volitev v Franciji, so stranke levice in sredine pozvale k fronti proti skrajni desničarski stranki. Ta praksa v francoski politiki obstaja že desetletja in je delovala. A tokrat se zdi, da se bodo morali Macron in sredinski zavezniki pogledati v ogledalo in končno razmisliti o lastnih napakah, ki vodijo v vzpon ekstremizmov.

Boste to poletje šli na 'tihe počitnice'?

23. 06. 2024 18.30

Trg dela ima težave. Toksična kultura na delovnih mestih, zaradi katere marsikdo ne more "odklopiti" službe niti po tem, ko se odpravi domov, saj delodajalec pričakuje stalno pripravljenost, ki seveda ni plačana, pa slabi odnosi, premalo kadra, kar vodi v izgorelost in bolniške odsotnosti, nizke plače in slabi sistemi nagrajevanja ... Vse to je poskrbelo, da se tudi delavci vse pogosteje znajdejo po svoje. In strokovnjaki menijo, da bodo težave vse večje, če delodajalci teh vprašanj ne bodo primerno naslovili.

Koga imamo Slovenci raje - Američane, Ruse ali Kitajce?

17. 06. 2024 14.27

Dober teden mineva od evropskih volitev, ki so precej poživile evropsko politično sceno. Odvijale so se v izzivov polnem geopolitičnem kontekstu, zato ni presenetljivo, da je raziskovalce pred volitvami zanimal tudi odnos Evropejcev do globalnih velesil. Kaj smo povedali Slovenci? In kaj se dogaja z evropskimi geopolitičnimi zavezništvi?

Turčija ustavila trgovanje z Izraelom, ki je že vložil pritožbo

03. 05. 2024 05.57

Turčija je zaradi "vse hujše humanitarne tragedije" na palestinskih ozemljih ustavila trgovanje z Izraelom. V slednjem so na to ostro odreagirali, izraelski zunanji minister Israel Katz pa je turškega predsednika Recepa Tayyipa Erdogana obtožil, da deluje kot "diktator". Izrael je v odziv pri Organizaciji za gospodarsko sodelovanje in razvoj (OECD) že vložil pritožbo zoper Turčijo. Tudi v Kolumbiji je vse več jeze zaradi vojne v Gazi, odločili so se tudi, da prekinejo vse diplomatske odnose z Izraelom.

Blinken Džinpinga opozoril glede Filipinov, Rusije in Tajvana

26. 04. 2024 14.18

ZDA in Kitajska morata biti partnerici, ne tekmici, je na srečanju z ameriškim državnim sekretarjem Antonyjem Blinknom v Pekingu dejal kitajski predsednik Ši Džinping. Poudaril je nujnost razrešitve številnih vprašanj med njima in predlagal tri glavna načela tega procesa – vzajemno spoštovanje, mirno sobivanje in sodelovanje v korist vseh.

Najuglednejši delodajalec ostaja Lek, sledita Krka in Akrapovič

05. 04. 2024 14.44

Znova so podelili priznanja uglednim delodajalcem in razglasili najuglednejšega delodajalca po mnenju več kot 10.000 sodelujočih v raziskavi. Naziv Najuglednejši delodajalec 2023 si je letos že šestič prislužilo farmacevtsko podjetje Lek d. d. in to kar petič zapored.

Zakon o evidencah: sindikati zagrozili s Sodiščem EU, Mesec jih vabi na sestanek

11. 03. 2024 13.30

Vlada pri pripravah sprememb zakona o evidencah na področju dela in socialne varnosti favorizira delodajalce, ki raje kot pogajanja na ESS uporabljajo lobiranje, so na novinarski konferenci poudarili predstavniki reprezentativnih sindikalnih central. Če bodo spremembe sprejete mimo njih, so se pripravljeni obrniti na Sodišče EU. Medtem Luka Mesec sindikate vabi na sestanek. Prepričan je, da si s sindikati v stališčih do evidentiranja niso tako narazen.

'Popisovanje malice in delovnega časa samo tam, kjer inšpektorat zazna kršitve'

09. 03. 2024 07.00

Po burnem sestanku z ministrom za delo Luko Mescem in delodajalci o tem, kako se bo spreminjal zakon o evidentiranju delovnega časa, so sindikati po slabih 30 minutah protestno in jezno odvihrali iz dvorane. Po številnih kritikah in več kot 200 pritožbah po treh mesecih štempljanja je po novem jasno, da so pravila v praksi neizvedljiva, pa vztrajajo delodajalci, ki nasprotujejo vsemu, kar je novembra prinesla nova zakonodaja o evidentiranju delovnega časa.

Golob s Harrisovo in Guterresom o tem, kako preprečiti katastrofo v Rafi

16. 02. 2024 16.37

Premier Robert Golob je v Münchnu s podpredsednico Združenih držav Amerike in generalnim sekretarjem Organizacije združenih narodov razpravljal o tem, kako preprečiti katastrofo v Rafi. Generalni sekretar ZN Antonio Guterres je ob odprtju Münchenske varnostne konference (MSC) ocenil, da je svetovna skupnost kljub skupnim izzivom vse bolj razdrobljena. Pozval je še k trajni mirovni rešitvi za Ukrajino, ki mora temeljiti na ozemeljski celovitosti, glede Gaze pa posvaril, da humanitarne operacije še komaj delujejo.

Kako so Rusi ostali brez številnih železniških poslov v Sloveniji?

12. 01. 2024 06.00

27. februarja 2022 se je podjetje Ruske železnice (RŽD) znašlo na seznamu drugega paketa sankcij EU proti Rusiji. Prepovedi se nanašajo na finančne in investicijske aktivnosti enega največjih svetovnih železniških podjetij. RŽD je zaradi tega ostal brez posla v Sloveniji, ki ga je skupaj z družbo Riko dobil kot zmagovalec razpisa Direkcije RS za infrastrukturo za nadgradnjo železniškega vozlišča na Pragerskem. V Moskvi so še pred vojno v Ukrajini imeli velike ambicije glede projektov v slovenskem železniškem omrežju, na koncu pa so ostali praznih rok, vendar ne samo zaradi sankcij.

Med 100 zaposlenimi jih vsak dan šest manjka zaradi bolezni ali poškodbe

10. 01. 2024 06.00

Med 100 zaposlenimi v podjetju vsak dan šest zaposlenih manjka zaradi bolezni ali poškodbe. Po treh mesecih se vrne polovica ljudi, po enem letu skoraj nihče več. Zakaj so poklicno oboleli delavci in delavke v Sloveniji že trideset let 'ogoljufani' za svoje pravice? So delno krivi delodajalci? "30 let smo zanikali in zdaj zamujamo. Strah me je, da rabimo naslednjih 50 let za to, kar je grozljivo," opozarja Metoda Dodič Fikfak s Kliničnega inštituta za medicino dela, prometa in športa. Od 70 sumov poklicne bolezni sta priznani le dve.

Finančni Popkast: Geopolitična tveganja

23. 11. 2023 07.36

Vojna v Ukrajini ima velik vpliv na slabe gospodarske rezultate v Evropski uniji. V primeru vojaških eskalacij v Tajvanu bi se z gospodarsko recesijo spopadel ves svet. Globalizacije ni več, živimo v multipolarnem svetu.

Biden in Ši izrazila pripravljenost na dialog

15. 11. 2023 08.43

Predsednika ZDA in Kitajske, Joe Biden in Ši Jinping, sta pred začetkom pogovorov ob robu vrha foruma azijsko-pacifiškega gospodarskega sodelovanja (Apec) v San Franciscu izrazila pripravljenost na dialog. Ta bo po Bidnovih besedah zagotovil, da se rivalstvo med državama ne bo sprevrglo v konflikt, poročajo tuje tiskovne agencije.

Sindikat igralcev: Višje plače in bolj nadzorovani intimni prizori

12. 11. 2023 16.04

Sindikat ameriških filmskih in televizijskih igralcev SAG-AFTRA je pred dnevi s filmskimi in televizijskimi studii dosegel dogovor o novi kolektivni pogodbi, s čimer se je končala 118 dni dolga stavka. S koncem stavke je postal veljaven začasni dogovor med igralci in hollywoodskimi studii, ta pa vključuje zaščitne ukrepe pred uporabo umetne inteligence in zahteve za koordinatorje intimnosti na snemanju.

Število bolniških odsotnosti strmo narašča, predvsem dolgotrajnih

29. 09. 2023 20.15

Delodajalci bodo morali plačevati ne več 20, temveč 30 dni nadomestila bolniške odsotnosti. Nato pa plačilo pade na zavod za zdravstveno zavarovanje. Število bolniških odsotnosti že leta strmo narašča. Zgolj lani je bila zdravstvena blagajna zaradi tega lažja za skorajda 700 milijonov evrov. Narašča predvsem število dolgotrajnih bolniških dopustov, tudi na račun stresa in izčrpanosti, pripoveduje družinska zdravnica. Med razlogi so tudi slabi delovni pogoji ter slabi odnosi na delovnem mestu, kjer preživimo velik del dneva.

Imajo marksisti prav, da je gospodarstvo ključno za razumevanje celotne družbe?

29. 07. 2023 07.11

Kljub Marxovi slavni tezi, da so filozofi do zdaj zgolj različno interpretirali svet, prava poanta pa je, da ga spremenimo, bi bilo zmotno misliti, da marksistov ne zanima razlaganje družbenega sveta. Navsezadnje sveta ne moreš spremeniti, če ne veš, kako deluje in zakaj je takšen, kot je. Erik Olin Wright, eden najimenitnejših sodobnih marksistov, zato upravičeno sklepa, da je marksizem v prvi vrsti družbena teorija, ne politični projekt.

Srečanje 'starih prijateljev' Šija in Kissingerja

20. 07. 2023 15.13

Kitajski voditelj Ši Džinping je Henryja Kissingerja na srečanju označil za "starega prijatelja". Kljub dobrim odnosom s stoletnim nekdanjim ameriškim državnim sekretarjem mu je Ši pojasnil, da so odnosi med ZDA in Kitajsko na razpotju in da morata obe strani sprejeti nove odločitve, ki bodo zagotovile stabilne vezi ter skupni uspeh in blaginjo.

Kitajsko-ruski odnosi: 'Mešanica sodelovanja, tekmovanja in sovraštva'

25. 06. 2023 17.28

"Ne zavezniki, temveč več kot zavezniki." S temi besedami Kitajska in Rusija opisujeta svoje razmerje. Rusija in Kitajska sta v zadnjih desetletjih okrepili vezi in se podpirata pri različnih svetovnih vprašanjih. Vendar ni bilo vedno tako. Nekdanja komunistična brata sta doživela ideološki razkol, mejne spore in leta sovražnih vojaških spopadov, preden sta popravila odnose.

Bo Kitajska res namestila vohunsko bazo na Kubi?

08. 06. 2023 18.42

Kitajska naj bi se s Kubo dogovorila o gostovanju skrivne vohunske baze na otoku. Baza oziroma prisluškovalni objekt, ki naj bi bil oddaljen 160 kilometrov od Floride, bi Kitajski omogočil zbiranje skrivnih podatkov iz ZDA.

NSi na 'veselici', SD pa na obletnici o kritikah iz lastnih vrst

27. 05. 2023 17.51

Na taboru Nove Slovenije so razpravljali o odločitvi Ustavnega sodišča, da razveljavi zadržanje novele zakona o RTV Slovenija in o napovedani ustanovitvi društva poslanca SDS, Anžeta Logarja. Bi lahko to društvo preraslo v politično stranko in ogrozilo položaj Nove Slovenije? Kako naprej pa so se ob 30. obletnici stranke, spraševali tudi Socialni demokrati ob vse glasnejših kritikah iz lastnih vrst, da je stranka izgubila barvo, vonj in okus, pa tudi stik z lastnim članstvom na terenu. Kritike so dobrodošle, odgovarja predsednica Tanja Fajon. Pogovarjati pa, da se morajo znotraj stranke, ne preko medijev.

Tajvan razvija samomorilske podmornice za obrambo pred Kitajsko

24. 04. 2023 06.00

Zaradi naraščajočih napetosti v Tajvanski ožini uradni Tajpej išče nove načine, kako se obvarovati pred pretečimi kitajskimi grožnjami. Podjetje iz Tajčunga pospešeno razvija podmornice brez posadke. Štirimetrska daljinsko vodena plovila bi lahko učinkovito odvračala napade, tudi Pekinga, ocenjujejo analitiki.

EU ostro nasprotuje enostranskim spremembam statusa quo glede Tajvana

18. 04. 2023 11.14

EU ostro nasprotuje enostranskim spremembam statusa quo glede Tajvana, še posebej z uporabo sile, je v razpravi o odnosih s Kitajsko v Evropskem parlamentu povedala predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen. Med evro poslanci se je medtem razvnela polemika glede nedavnih izjav francoskega predsednika Emmanuela Macrona o Tajvanu.

Poklukar v Rimu: Vračanje migrantov se vseskozi izvaja

13. 04. 2023 07.33

Notranji minister Boštjan Poklukar se je v Rimu srečal z italijanskim kolegom Matteom Piantedosijem. Zaradi povečanih migracijskih tokov je vlada v Rimu v torek razglasila šestmesečne izredne razmere na ozemlju celotne države, Slovenijo pa je pozvala, naj začne v večji meri sprejemati migrante.