gospodarstvo. trgovina

ZDA in Kitajska v Ženevi za 90 dni znižale carine
12. 05. 2025 06.23
Kitajska in Združene države Amerike so se prvič po uvedbi carin ameriškega predsednika Donalda Trumpa v Švici pogovarjali o trgovinskem sodelovanju. V Ženevi so dosegle dogovor o znižanju vzajemnih carin za 115 odstotnih točk za obdobje 90 dni. V Beli hiši so pogovore označili za trgovinski sporazum.

Mercator zapira več deset manjših trgovin po državi
10. 05. 2025 11.40
Potem ko je Mercator do konca lanskega leta zaprl trgovine s tehničnim blagom Mercator Tehnika, zdaj zapira še nekaj maloprodajnih trgovin po državi, piše Večer. V podjetju so za časnik pojasnili, da gre za manjše enote. 20 trgovin je že zaprtih, do jeseni jih bodo zaprli še 23.

Medletna inflacija v območju evra aprila ostala pri 2,2 odstotka
02. 05. 2025 12.27
Rast cen življenjskih potrebščin v evrskem območju je aprila ostala nespremenjena. Po prvi oceni evropskega statističnega urada Eurostat je bila medletna rast cen v četrtem mesecu leta 2025 2,2-odstotna, kar je enako kot marca. V Sloveniji je bila malenkost višja.

Nova priložnost za male slovenske podjetnike in ljubitelje unikatnih izdelkov
11. 04. 2025 00.15
V poplavi množične proizvodnje in globalizacije smo pogosto priča izgubljanju tistega, kar nas dela posebne – avtentičnosti. A dobra novica je tu! Nova digitalna platforma Singular, ki jo podpira DPD Slovenija, bo povezala mala in srednje velika slovenska podjetja s tistimi, ki cenijo unikatnost in lokalno kakovost.

Trump uvaja 10-odstotne carine na večino uvoza v ZDA, za EU 20-odstotne
03. 04. 2025 06.26
Ameriški predsednik Donald Trump je v sredo naznanil uvedbo 10-odstotnih carin na uvoz iz vsega sveta, ki bo začela veljati v soboto, 5. aprila, ter še višje carine za okrog 60 držav in EU, ki bodo vstopile v veljavo prihodnjo sredo, 9. aprila. Odzivi so pričakovano negativni. Napoved Trumpa o uvedbi univerzalnih carin predstavlja velik udarec za svetovno gospodarstvo, je povedala predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen. Prve neuradne ocene komisije kažejo, da bodo ti dodatni carinski ukrepi veljali za blago v vrednosti okoli 380 milijard evrov oziroma 70 odstotkov vsega izvoza iz EU v ZDA.

Se obeta proizvodnja oborožitvenih sistemov v Sloveniji?
06. 03. 2025 21.39
Slovenski državni holding naj bi se po poročanju Televizije Slovenija (TVS) s podjetjem Valhalla Turrets in nemškim Rheinmetallom pogovarjal o ustanovitvi novega podjetja za proizvodnjo oborožitvenih sistemov v Sloveniji. Direktor Valhalle Miloš Milosavljević, ki je za oddajo Tarča potrdil pogovore, upa, da se bo država odločila za sodelovanje.

Pozivi vladi, naj se zavzame za prekinitev sporazuma med EU in Izraelom
24. 01. 2025 11.54
Gibanje za pravice Palestincev, Pravni center za varstvo človekovih pravic in okolja (PIC) ter Pravična trgovina 3MUHE so vlado pozvale, da se na ravni EU zavzame za takojšnjo prekinitev pridružitvenega sporazuma med EU in Izraelom. Pri tem so opozorili na genocid v Gazi in kršitev človekovih pravic na zasedenih palestinskih ozemljih.

Omrežnina: gospodarstvo krepi pritisk za zamrznitev novega sistema
20. 12. 2024 15.38
Gospodarski krog, ki združuje 17 vodilnih gospodarskih in kmetijskih organizacij, je vlado in DZ pozval k takojšnji zamrznitvi novega sistema obračunavanja omrežnin in k njegovi koreniti spremembi, ki bo gospodarstvu omogočila prilagoditev. Obenem si želijo odhod direktorice Agencije za energijo Duške Godina s položaja.

Vlada v analizo omrežnin, ministrstvo mora pripraviti ukrepe
18. 12. 2024 15.58
Vlada glede novega sistema omrežnine pri elektriki pripravlja analizo stanja. Zato je Elesu predlagala, naj preveri ustreznost sistema petih časovnih blokov in dveh sezon, okoljskemu ministrstvu pa je naložila, naj pripravi predloge ukrepov za začasno prilagoditev nekaterih prispevkov.

Gospodarska rast se je nekoliko okrepila
14. 11. 2024 12.26
Gospodarska rast se je v tretjem letošnjem četrtletju nekoliko okrepila. Realna medletna rast BDP je dosegla 1,4 odstotka, potem ko je bila v drugem četrtletju pri 0,7 odstotka, je objavil državni statistični urad. Tudi v devetih mesecih skupaj je bil BDP v primerjavi z enakim obdobjem lani realno višji za 1,4 odstotka. Po oceni Banke Slovenije rast pri nas zavirata predvsem šibko investiranje in ciklično ohlajanje gradbeništva.

Ugodno je lahko izjemno drago: pasti črnega petka
13. 11. 2024 06.00
Črni petek, dan velikih popustov in nakupovalne evforije, je tik pred vrati! Trgovci že vabijo z izjemnimi ponudbami, obljubljajo prihranke na vse, od elektronike in gospodinjskih aparatov do oblačil in pohištva. A zares ugoden nakup zahteva nekaj previdnosti.

GZS: Nekatera podjetja bodo imela trikrat višji račun za elektriko
12. 11. 2024 17.06
Odjemalci energije ta mesec prejemajo prve položnice, na katerih je omrežnina obračunana po novem sistemu. Na Gospodarski zbornici Slovenije (GZS) so zato znova opozorili, da bo nov sistem obračuna omrežnine delu gospodarstva močno povečal stroške za električno energijo. Po njihovih navedbah so prvi računi potrdili, da bodo nekatera podjetja imela celo za trikrat višji račun za električno energijo. Vlado pozivajo k rešitvam, ki bi ublažile negativne posledice novega sistema za gospodarstvo.

Cena globalnega kaosa: inflacija, pomanjkanje in paket v treh dneh
20. 09. 2024 05.36
Svet je povezan kot še nikoli, to pa s seboj prinaša tudi izzive. V zadnjih letih so globalne dobavne verige doživele številne nepredvidljive motnje, ki so močno vplivale na gospodarstva po vsem svetu. Pandemija covida je povzročila velikanske zamude in pomanjkanje ključnih izdelkov, okrevanje po pandemiji pa je še naprej oteženo zaradi rusko-ukrajinskega konflikta in vojne v Gazi, ob tem pa so naravne nesreče in podnebne spremembe dodatno povečale nestanovitnost v logističnih sistemih – in zaenkrat nič ne kaže, da bi lahko njihov vpliv obvladali. Motnje pa ne vplivajo le na dostopnost proizvodov, temveč prinašajo tudi dvig cen, povečano inflacijo in težave pri ohranjanju poslovne kontinuitete.

Tujci prevzemajo živilske velikane: 'To je matematika, če se ne izide, je lahko težava'
19. 09. 2024 06.10
Kaj se je zgodilo z nekdaj slovenskimi živilskimi podjetji, paradnimi konji slovenskega gospodarstva in stebri prehranske neodvisnosti? Nekatera so propadla – prvi med njimi MIP, druga so bila prodana – Droga Kolinska, Fructal, Radenska ... Spet tretja so na smetišče zgodovine popeljali domači lastniki. Nekatera so pod tujimi lastniki še uspešnejša, denimo Ljubljanske mlekarne. V slovenski lasti tako ostaja le še peščica živilskih podjetij. Pri prevzemih ne gre za emocije, pravi Janez Rebec, predsednik uprave skupine Pivka-Delamaris. "To je matematika, če se ne izide, je lahko to težava." Kaj to pomeni za prehransko varnost in samooskrbo Slovenije?

'Prvi od mnogih prevzemov': hrvaški Studenac prevzel šentjursko Keo
16. 09. 2024 13.38
Prevzem šentjurske trgovske verige Kea predstavlja odlično izhodišče za nadaljnjo širitev v Sloveniji, je ob predstavitvi posla v Ljubljani dejal član uprave za prevzeme in integracije v hrvaški trgovski verigi Studenac Andrija Topić. Vrednosti posla niso razkrili, so pa napovedali, da bodo ohranili zaposlene in dobavitelje družbe Kea.

Slovenska prehrana v rokah tujcev
15. 09. 2024 13.18
Hrvaški Bosqar je dokončno prevzel večino enega največjih igralcev na slovenskem kmetijskem in živilskem trgu – Panvito. Največja hrvaška živilska družba Braća Pivac pa bi rada večino Celjskih mesnin, največjega odkupovalca živine in predelovalca rdečega mesa v Sloveniji. Kakšne so lahko dolgoročne posledice in tveganja? Je ogrožena prehranska varnost? Kje je strategija države? Pa tudi, kaj to pomeni za potrošnike? Bomo še jedli domače?

Zeleno luč Hrvatom za prevzem Panvite
09. 09. 2024 15.36
Hrvaška družba Mplus, ki se je sredi junija preimenovala v Bosqar, je 4. septembra od slovenske agencije za varstvo konkurence prejela dovoljenje za prevzem agroživilske skupine Panvita. Družba je pogodbo za nakup 51 odstotkov Panvite podpisala v začetku maja, sedaj pa bo začela postopke za njeno dokapitalizacijo.

Europark Maribor obeležuje 24 let delovanja
02. 09. 2024 00.15
V teh dneh mineva 24 let od odprtja nakupovalne destinacije Europark, ki vse od otvoritve dalje zvesto sledi potrebam obiskovalcev in vseskozi skrbi za najbolj aktualno prodajno ponudbo. Največja nakupovalna destinacija severovzhodne Slovenije svet nakupovanja povezuje z družabnimi dogodki, sejmi, poučnimi razstavami in dobrodelnimi projekti. Na novinarski konferenci, ki je bila 28. avgusta, so spregovorili o dosežkih preteklega leta, poslovnih rezultatih in naložbah ter načrtih za prihodnost. Poleg tega so predstavili pester program rojstnodnevnega dogajanja, ki se začenja ta teden.

Julija ob iztekih zaposlitev za določen čas rast števila brezposelnih
05. 08. 2024 12.20
Na Zavodu RS za zaposlovanje je bilo ob koncu julija registriranih 44.384 brezposelnih, kar je 2,3 odstotka več kot junija in 6,1 odstotka manj kot julija lani. Brezposelnost se je glede na predhodni mesec povečala v vseh območnih službah. Mesečna rast je sicer zlasti posledica iztekov zaposlitev za določen čas, je objavil zavod za zaposlovanje.

Novo rekordno nizko število brezposelnih
03. 07. 2024 12.33
Na Zavodu RS za zaposlovanje je bilo ob koncu junija registriranih 43.369 brezposelnih, kar je 1,6 odstotka manj kot maja in 6,1 odstotka manj kot junija lani. Gre za novo najnižje število v samostojni Sloveniji. V prvih šestih mesecih skupaj je bilo povprečno število brezposelnih za 6,7 odstotka nižje kot v enakem obdobju lani.

'Sinonim za disfunkcionalnost': Kako zelo rad ima Putin Kim Džong Una?
20. 06. 2024 17.24
Severnokorejski voditelj Kim Džong Un je v ruskem predsedniku Vladimirju Putinu našel tesnega zaveznika. Ker pa ta nova povezava med voditeljema daleč presega zgolj dobavo orožja, bi lahko imela pomembne geopolitične posledice. A na čem sloni?

Telemach bi prevzel tudi vse obveznosti T-2
19. 06. 2024 13.32
Telemach Slovenija bi ob prevzemu večinskega deleža telekomunikacijskega operaterja T-2 zagotovil, da bo T-2 izpolnjeval svoje obveznosti, pravijo v Telemachu in dodajajo, da to vključuje tudi obveznost do SDH. Ta je zaradi dolga T-2 vložil zahtevo za stečaj, narok za začetek postopka je razpisan za četrtek, a si ves čas prizadeva za dogovor.

Slovenija na lestvici konkurenčnosti IMD nazadovala za štiri mesta
18. 06. 2024 07.11
Slovenija se je letos na lestvici konkurenčnosti švicarskega inštituta IMD med 67 državami uvrstila na 46. mesto, kar je štiri mesta slabše kot lani. Svojo uvrstitev je sicer poslabšala večina evropskih držav. Najbolj konkurenčne države so Singapur, Švica in Danska, sledita Irska in Hongkong, so raziskavo povzeli v Spiritu Slovenija.

Z NLB projektom Okvir pomoči za trajnostno družbo
31. 05. 2024 00.15
V obdobju, ko globalni izzivi zahtevajo nujne in učinkovite rešitve, NLB Skupina stoji v ospredju spodbujanja trajnostnega razvoja. Zavedajo se svoje vloge in odgovornosti, zato projekt Okvir pomoči odraža zavezanost k trajnosti in služi kot katalizator za inovacije, ki naslavljajo ključne izzive našega časa. Izbrani finalisti pomagajo k izgradnji družbe, ki je pravičnejša, vključujoča in odporna na prihodnje izzive.

Ob delitvi premoženja skupine Pomgrad Polaniču svetoval Snežič
16. 05. 2024 17.50
Preiskovalna komisija DZ o domnevno nezakonitem financiranju političnih strank je z zaslišanjem Iztoka Polaniča preverjala morebitno politično posredovanje pri prodaji Panvite družbi Regal-Trgovina v lasti družine Polanič in povezave posla z najemom podjetja Klavdije Snežič. A je komisija ostala brez odgovorov.

Zbornica ob prodaji Panvite zaskrbljena nad usodo državnih kmetijskih zemljišč
07. 05. 2024 16.42
V Kmetijsko gozdarski zbornici opozarjajo na morebitne negativne posledice prodaje skupine Panvita hrvaški storitveni družbi Mplus. Kot je v izjavi za medije opozoril njen predsednik Roman Žveglič, bodo novi lastniki, ki imajo svoje načrte, s tem tudi avtomatsko pridobili zakupne pogodbe za več kot 3000 hektarjev državnih kmetijskih zemljišč.

Hrvaški Mplus postal 51-odstotni lastnik skupine Panvita
07. 05. 2024 12.23
Hrvaška storitvena družba Mplus je postala 51-odstotna lastnica skupine Panvita. Z dokapitalizacijo bo podprla strategijo Panvite in razširila svoje poslovanje v agroživilsko industrijo. "Skupini se povezujeta z namenom pozicioniranja nove skupine kot vodilne v živilski industriji v jugovzhodni Evropi," so sporočili iz Panvite.

Izvoz blaga v Sloveniji upadel, še bolj pa se je zmanjšal uvoz
03. 05. 2024 11.10
Slovenija je marca izvozila za 5,1 milijarde evrov blaga, kar je 2,1 odstotka manj kot marca lani. Še bolj se je zmanjšal uvoz, in sicer za 6,7 odstotka na nekaj manj kot 5,1 milijarde evrov. V prvih treh mesecih skupaj statistiki še vedno opažajo rast trgovinske menjave – uvoza za 8,7 odstotka, izvoza pa za 2,1 odstotka.

Novo življenje v zapuščenih prostorih velikih propadlih podjetij
02. 05. 2024 11.01
V prostorih nekdanje tekstilne tovarne Mura na vzhodnem robu središča Murske Sobote, ki so prazni od junija 2019, se spet dela. Več podjetij je prostore kupilo ali najelo, tam delujejo tiskarna, pa tapetništvo in proizvodnja stavbnega pohištva. Prav tako so spet polni prostori nekdanje tiskarne Pomurski tisk nedaleč stran.

Končana prva analiza spremljanja cen v prehranski verigi
15. 04. 2024 13.37
Prva analiza spremljanja cen v prehranski verigi še ne razkriva, kdo se morebiti okorišča z neupravičenimi dobički in oderuškimi maržami, zaradi česar jo je vlada uvedla. Doslej zbrani podatki so primerljivi podatkom statističnega urada, opazovano obdobje pa je prekratko za bolj poglobljene analize, ugotavljajo na kmetijskem ministrstvu.