govedoreja

'Kmet je najcenejše komunalno podjetje, ki ureja našo okolico'
20. 09. 2024 06.00
Kakšno je stanje v živilsko prehrambeni industriji in kakšna je njena prihodnost? Kaj pa prihodnost pridelave mesa, se bo še izplačala? "Kakovostna hrana ni samoumevna, prepuščeni smo sami sebi, pričakoval bi od države, ki je starejša od 30 let, da bo imela neko strategijo," na alarmantno stanje opozarjajo ključni akterji na področju živil. Strategija države na tem področju je bila doslej najmanj pomanjkljiva, če že ne neobstoječa. In tudi zdaj ni jasno, kakšna pravzaprav je. Ministrica Mateja Čalušić sicer opozarja, da smo izgubili prehransko varnost v velikosti občine Murska Sobota.

Rekorden uvoz mesa: raje kupimo slovensko ali cenejše meso?
16. 09. 2024 06.00
Lani smo uvozili rekordne količine mesa – 116,7 tisoč ton, pri tem največ, slabih 54 odstotkov, svinjine. Razlog? Ker imamo svinjine na voljo premalo. Samooskrbni smo z govedino in perutnino. Gre v tujino bolj kakovostno meso? 'Slabša živina gre v slovenske klavnice,' ocenjuje Jože Tomšič, vodja kmetijstva v Kmetijski zadrugi Trebnje.

Ekstremni vremenski pojavi bodo vse pogostejši, večja tudi škoda na pridelkih
09. 05. 2023 19.28
Prilagoditve podnebnim spremembam so nujne. Kmetijstvo sicer ne bo moglo preživeti naslednjih desetletij. Kot opozarjajo strokovnjaki, bodo ekstremni vremenski pojavi (toča, viharji, suše in pozebe) z dvigovanjem povprečnih temperatur postajali le še pogostejši, škoda na pridelkih pa vse večja. In rešitve? Drastična sprememba načina kmetovanja, investicije v zaščitno opremo ali pa plačevanje zelo visokih zavarovalnih premij, svarijo zavarovalnice.

Žveglič: Na udaru žitarice, oljarice, tudi perutnina, prašičereja in govedoreja
16. 03. 2022 13.41
Cene hrane se vztrajno dvigajo. Nekateri izdelki so se podražili že med epidemijo, višje cene pa se obetajo tudi zaradi vojne v Ukrajini in uvedb sankcij proti Rusiji. Nekatere države so že prepovedale ali omejile izvoz hrane in surovin, predvsem pšenice, moke in mesa. Potrošniki si v strahu, da bo zmanjkalo hrane, že delajo zaloge, trgovci pa mirijo, da bo dobava hrane nemotena in da imajo dovolj zalog, zato ni nobenih potreb po večjih nakupih. Predsednik Kmetijsko-gozdarske zbornice Slovenije (KGZS) Roman Žveglič je o vplivu vojne v Ukrajini na slovenski trg s hrano dejal, da so trenutno najbolj na udaru žitarice in oljarice, pa tudi perutnina, prašičereja in govedoreja.

Nas čaka prehranska draginja?
10. 03. 2022 10.30
Napadi na ukrajinska mesta ob črnomorski obali, kjer ležijo pomembna pristanišča, bi lahko popolnoma prerezali tokove pšenice, sončničnega olja, pa tudi gnojil, od katerih je vsa Evropa močno odvisna. To pa je lahko neposreden udarec vsej prehranski verigi, od kmeta do kupca, tudi v Sloveniji. Trenutno je kmete najbolj prizadela rast cen gnojil: z lanskih 200 evrov so letos poskočila že na okoli 800 evrov. Podražitve repromaterialov in težave v dobavnih verigah pa se bodo prelile tudi v končne cene. Košarica 14 osnovnih živil je že zdaj za skoraj 5,5 odstotka dražja, kot je bila poleti. Nekateri proizvajalci pa že napovedujejo rekordne cene svinjine in govedine.

Harpijskim orlom v njihovi 'poslednji trdnjavi' grozi izstradanje
01. 07. 2021 06.00
Okoljevarstveniki opozarjajo, da eden največjih orlov na svetu nima skoraj nobene možnosti, da preživi krčenje amazonskega pragozda. Nova študija namreč ugotavlja, da mladiči tega največjega na svetu stradajo, čeprav se starši na vse pretege trudijo, da bi jih nahranili. Ptice se sicer poleg izgube habitata soočajo tudi z grožnjami zaradi krivolova in spopadov z ljudmi.

Jure Novak
23. 06. 2021 07.58
Jureta je v oddajo prijavil prijatelj, še danes ne ve, kateri. Če ne bi bil kmet, bi vozil rešilca. Enkrat bi rad pilotiral letalo. Star je 23 let. Rad ima adrenalin in pravi, da se živi samo enkrat. V prostem času se z motorjem odpravi na kratke ali daljše izlete po Sloveniji. Živi z dedkom, za katerega tudi skrbi.

Kmetje v težkem položaju: pridelava hrane vse dražja, odkupne cene pa čedalje nižje
21. 06. 2021 19.38
Na KGZS opozarjajo, da višanje stroškov pridelave hrane in sočasno zniževanje odkupnih cen pri kmetu kmetijstvo vodita v brezizhoden položaj, kmetije pa pri takih cenovnih nesorazmerjih ne bodo preživele. Nesprejemljivo se jim tudi zdi, da se kriza v prehranski verigi rešuje na račun kmetov in potrošnikov.

Nekoč boste morda lahko zagrizli v goveji burger, 'vzgojen' v vesolju
08. 10. 2019 09.24
Nekega dne boste lahko morda zagrizli v zrezek, vzgojen v vesolju. Govedoreja je odgovorna za kar 41 % emisij toplogrednih plinov, ki nastajajo pri živinoreji in proizvede približno 14,5 % vseh emisij toplogrednih plinov. Število Zemljanov narašča, s tem pa tudi povpraševanje po mesu in mlečnih izdelkih. Mnoga podjetja so tako svojo priložnost našla v vzgoji okolju bolj prijaznega mesa iz 'epruvetke'.

Gorenjska je raj za ljubitelje narave in dobre hrane
30. 05. 2019 08.54
Da je Gorenjska 'skoraj raj', pravi celo verz iz znane pesmi, pa tudi vsi tisti, ki ste kdaj obiskali to čudovito pokrajino, veste, da to drži kot pribito. Je raj za ljubitelje sivih gora in zelenih rek, za športne navdušence in vse, ki hrepenite po sprostitvi, seveda pa je tudi pravi raj za strastne gurmane. V sklopu našega kulinaričnega sprehoda po Sloveniji se bomo torej tokrat ustavili na Gorenjskem, od koder prihajata tudi Luka Banko in Marcel Kos, ki smo ju spoznali v 4. oddaji Mali šef Slovenije.

Masovna govedoreja - krivec za vremenske pojave, katerim smo priča v zadnjem času
14. 12. 2017 18.09
Samo v ZDA govedoreja v ozračje prispeva kar 12 odstotkov vseh toplogrednih plinov - ti pa so glavni krivec za ogrevanje ozračja. A tako masovne govedoreje, kot smo ji priča v ZDA, pri nas ni, in je po prizadevanjih slovenskih kmetov in mentaliteti slovenskih potrošnikov tudi ne bo.

Spregledane rejne živali ali ko so si zakoni in uveljavljene prakse ter zagovorniki živali povsem v nasprotju
04. 10. 2017 06.25
Ob svetovnem dnevu živali še bolj glasno opozarjamo na pravice živih bitij na planetu, ki si ga prisvajamo ljudje. Opozarjamo na ustrezno oskrbo hišnih ljubljenčkov, zaščito divjih živali, ki jim grozi izumrtje. Ogromna skupina živali pa iz dneva v dan ostaja v senci. Zakoni in zagovorniki pravic živali so pri rejnih živalih povsem na različnih bregovih. Je rešitev v mesu, gojenem v laboratorijih?

Tomaž Kržič
12. 06. 2016 21.00
50-letni Tomaž prihaja iz Kamnika pod Krimom, njegova življenjska strast pa je petje, delo z živalmi in gozdarstvo. V oddajo se je prijavil, da končno spozna sorodno dušo. Meni, da žensko srce najlažje osvoji s komunikativnostjo in družabnostjo, od svoje izbranke pa pričakuje spretnost v kuhinji, pa tudi kanček predrznosti.

VIDEO: 34 milijonov – toliko živali smo Slovenci poklali lani. Bi šlo drugače?
21. 04. 2015 14.22
Živinoreja je eden od vodilnih onesnaževalcev našega planeta. Po nekaterih podatkih celo večji od prometa. Slovenci smo sicer lani malce zmanjšali zakol goveda, a precej povečali zakol ostalih živali. Če ne za živali, naredite nekaj vsaj za svoje lastne otroke, pravi varuhinja pravic živali Alenka Benčina.

Direktor zavrača očitke, da so krave zanemarjene
12. 03. 2014 18.22
V hlevih Govedoreje Kočevje živina nima stelje, stoji v lastnem gnoju. Direktor Marko Višnar pravi, da čreda ni zanemarjena, saj če bi bila, ne bi dajala devet tisoč litrov mleka. Fotografije so bile narejene v času februarske ujme, ko so bile poplave, trdi. Inšpektorica pa nasprotno.

Krave živijo v nemogočih razmerah
11. 03. 2014 18.04
Krave v hlevih Govedoreje Kočevje živijo v nemogočih razmerah. Umazanija je vsepovsod, govedo se valja v lastnem gnoju. In ne gre za kakšno propadlo podjetje, lastnik je Farma Ihan. To, kar je posnela kamera, je nekaj, nad čimer bi pri navadnem kmetu inšpektorji že zdavnaj pisali kazni.

Mlekodel prodal delnice Ljubljanskih mlekarn hrvaškemu Dukatu
14. 05. 2013 12.33
Mlekodel je sprejel prodajo deleža Ljubljanskih mlekarnah hrvaškemu Dukatu. Manjšinsko lastništvo jim namreč ne omogoča vpliva na poslovanje, upajo pa, da bo novi lastnik imel posluh za kmete in potrošnike.

Z bakterijo proti spalni bolezni
15. 02. 2012 16.17
Belgijski znanstveniki so prepričani, da so odkrili učinkovito zdravilo za boj proti spalni bolezni, ki jo prenašajo muhe cece in zaradi katere v Afriki umre več kot 20 tisoč ljudi na leto. Orožje za boj proti bolezni so bakterije.

Mavrovič vzgaja svinje in goveda
30. 01. 2008 17.06
Nekdanji boksarski as Željko Mavrović je razširil svoje poslovne okvirje. Začenja namreč s prašičerejo in govedorejo.

Farme Ihan prevzele Meso Kamnik
18. 10. 2005 10.24
Domžalska družba je postala 52-odstotni lastnik kamniškega mesnopredelovalnega podjetja.

Letošnja suša najhujša doslej
29. 06. 2003 00.00
Po ocenah strokovnjakov je letošnja suša pri nas najhujša doslej. Razmere so toliko bolj kritične, ker se je začela že zgodaj spomladi. Kmetje bodo z najbolj prizadetih površin poželi le tretjino običajnega pridelka, zato je ogrožena tudi govedoreja.

V Kanadi prvi primer BSE
20. 05. 2003 00.00
Kanadske oblasti so danes sporočile, da so v provinci Alberta na zahodu države odkrili prvi primer bolezni norih krav v Kanadi. To je obenem prvi primer te bolezni v Severni Ameriki.

Avstrijski govedorejci obvladujejo krizo
03. 05. 2002 00.00
Kriza v govedoreji, ki jo je povzročila bolezen BSE, pri zaslužkih avstrijskih kmetov ni zapustila sledov: izpad prihodka za 16 odstotkov so namreč več kot nadomestile višje cene mleka ter svinjskega mesa, prav tako pa tudi boljša letina kmetijskih pridelkov kot pa v sušnem letu 2000.

Obseg kmetijske predelave manjši
28. 07. 2000 08.43
Slovenska kmetijska pridelava je bila lani usmerjena predvsem v živinorejo, saj je znašal njen delež v končni kmetijski pridelavi kar 71,4 odstotka. Zaradi slabih vremenskih razmer je delež rastlinske pridelave zdrsnil z običajnih 33 odstotkov na 28,6 odstotka. Končna kmetijska pridelava pa se je lani v primerjavi z letom prej zmanjšala skoraj za dva odstotka in se približala ravni pridelave v letu 1994. Slabe vremenske razmere so močno zmanjšale pridelek in kakovost krušnih žit, koruze za zrnje in siliranje, krompirja in drugih vrtnin. Porasla pa je pridelava industrijskih rastlin. Skupni pridelek sladkorne pese se je lani v primerjavi z letom prej povečal skoraj za četrtino, predvsem zaradi povečanja posejanih površin. Hmelja kot druge najpomembnejše industrijske rastline so kmetijski pridelovalci lani pridelali za petino manj kot v letu prej. Pri živinoreji je lani nad polovico živalske proizvodnje predstavljala govedoreja, ki se je v primerjavi z letom 1998 povečala za 5,3 odstotka. Kljub zaostrenim tržnim pogojem se povečala prirast prašičev, saj je bila dosežena skoraj osemodstotna letna stopnja rasti. Pri perutninarstvu, ki je bilo vse od 1955 do 1992 najhitreje razvijajoča se kmetijska panoga, se je lani obseg reje že drugo leto zmanjšal za skoraj pet odstotkov, približno na raven, ki je bila zabeležena v letu 1983.