gradbenih

2TDK po opozorilih turških delavcev od gradbinca zahteva pojasnila in ukrepe

14. 05. 2025 09.38

V projektnem podjetju 2TDK, ki bdi nad gradnjo drugega tira Koper–Divača, so po objavi javnega pisma turških delavcev gradbenega podjetja Yapi Merkezi od slednjega zahtevali pojasnila in odpravo morebitnih kršitev. Neposredne pristojnosti nad kadrovskim upravljanjem izvajalcev gradbenih del sicer nimajo, so navedli za STA.

Trump in Bin Salman podpisala 127 milijard težak varnostni dogovor

13. 05. 2025 13.04

Ameriški predsednik Donald Trump je prispel v Savdsko Arabijo na svoj prvi uradni obisk v tujini v drugem predsedniškem mandatu. V savdskem zračnem prostoru so letalo ameriškega predsednika poldrugo uro spremljala vojaška letala F-15 savdskih zračnih sil. S savdskim prestolonaslednikom je podpisal pogodbo o vojaških nabavah in sodelovanju, vredno 127 milijard evrov.

Učinkovita raba vode

12. 05. 2025 00.15

V današnjem času, ko trajnostno ravnanje z vodnimi viri postaja ključnega pomena, se vse več ljudi zaveda pomembnosti varčevanja s pitno vodo. Ena izmed učinkovitih rešitev za zmanjšanje porabe dragocene pitne vode je uporaba hišnih črpalk in vodnih avtomatov za dom in vrt.

Najprej kresovi in mlaji, nato budnice in pohodi

30. 04. 2025 06.00

Ob prazniku dela po Sloveniji zagorijo številni kresovi, v več krajih v čast delavstvu organizirajo tudi budnice, postavijo mlaje in priredijo prvomajske pohode. Sindikati med drugim vabijo na tradicionalno kresovanje na ljubljanskem Rožniku. Letos je v ospredju sporočilo delavske solidarnosti, povezanosti, enakopravnosti in spoštovanja.

Gradnja Bellevueja: nov hotel s starim obrazom

24. 04. 2025 10.09

Družba Bellevue Investicije v lasti Izeta Rastoderja je po prijavi začetka gradnje na gradbišču hotela Bellevue na Šišenskem hribu v Ljubljani v torek začela z deli. Maja bi pet let po pravnomočnosti sicer prenehalo veljati gradbeno dovoljenje.

Glavni stavbi UKC Ljubljana in mariborski infekcijski kliniki dodatna sredstva

24. 04. 2025 18.28

Vlada je na seji v načrtu razvojnih programov spremenila vrednost projektov prenove glavne stavbe UKC Ljubljana in novogradnje infekcijske klinike UKC Maribor. Vrednost prenove ljubljanskega Hospitala so spremenili na 86,7 milijona evrov, novogradnje mariborske infekcijske klinike pa na 109,5 milijona evrov, so zapisali v sporočilu.

Milijonski aneksi, rekordni dobički?

18. 04. 2025 08.35

Serijske podražitve domala vseh velikih infrastrukturnih projektov, vse višje cene materialov in stroškov dela, ob tem pa milijonski dobički največjih slovenskih gradbincev. So razlog zanje tudi aneksi, ki jih z gradbenimi podjetji velikodušno podpisujejo naročniki, država? Kateri projekti imajo največ finančnih aneksov in zakaj?

Aneks na aneks, milijon na milijon

17. 04. 2025 06.00

Od TEŠ 6, pediatrične klinike, Stožic, šentviškega predora do aktualnih projektov – gradnje kopališča Ilirija, obnove ljubljanskega kliničnega centra, DARS-ove palače, drugega tira. V Sloveniji praktično ni večjega gradbenega projekta, ki se zaradi sprememb osnovne pogodbe ne bi podražil. Zakaj je tako? Kdo je kriv, da se gradnje in obnove serijsko dražijo z milijonskimi aneksi?

Maljevac ob novici o prodaji mreže DSO: Starejši niso tržno blago

16. 04. 2025 11.58

Ministrstvo za solidarno prihodnost je ostro reagiralo na poročila, da avstrijski koncesionar SeneCura prodaja svojo mrežo domov za starejše v Sloveniji. Novega lastnika naj bi dobilo sedem domov, v katerih je prostora za 850 oskrbovancev. Minister Maljevac je zahteval pojasnila in poudaril, da dolgotrajna oskrba temelji na javnem sistemu in ne na trgu. "Starejši niso tržno blago," je poudaril.

Na drugem tiru opravljenih že več kot 80 odstotkov del

11. 04. 2025 15.41

Ministrica za infrastrukturo Alenka Bratušek si je ogledala potek del na drugem tiru Divača-Koper in zadovoljno sklenila, da dela potekajo po načrtih. Zgrajenih je že 37 kilometrov predorov, prav tako vsi viadukti, postavljajo pa se tudi že tiri. Časovnica, da naj bi progo začeli testirati marca 2026, tako še vedno drži.

Slovenija, periferija Hrvaške?

10. 04. 2025 06.00

Poslovanje velikih korporacij prek družb s sedežem na Hrvaškem, zapiranje družb ter premiki managerjev iz Slovenije v Zagreb. Je razlog davčna optimizacija ali boljša reorganizacija v dobro strank, kupcev, kar poudarjajo v družbah, v katerih združujejo slovensko in hrvaško upravo? Vsekakor občutljiva tema, o kateri nekatera podjetja niso želela govoriti z nami.

S simbolično zasaditvijo oljke začetek gradnje novega centra oljkarstva

03. 04. 2025 20.28

S simbolično zasaditvijo oljke so na Plavjah, tik ob italijanski meji, obeležili začetek gradnje novega Kompetenčnega centra za oljkarstvo. Ta bo v novem, 3000 kvadratnih metrov velikem objektu na območju nekdanje vojaške karavle združeval vse službe s področja oljkarstva. Vrednost projekta je ocenjena na 4,5 milijona evrov, dokončali pa ga bodo do konca prihodnjega leta.

Stanovalcem ob mariborski onkologiji zadnje ponudbe za odkup pred razlastitvijo

01. 04. 2025 19.54

Lastniki stanovanj v stavbi ob oddelku za onkologijo UKC Maribor so pred dnevi prejeli nove ponudbe za odkup njihovih stanovanj, ki vsebujejo dodaten pribitek v višini 10 odstotkov. Po besedah vodje državnega urada za nadzor, kakovost in investicije v zdravstvu Ivana Osrečkega je to najvišja možna ponudba, sicer bo treba v postopek razlastitve.

Ljubljanska železniška postaja: kako je videti največje gradbišče v prestolnici?

01. 04. 2025 15.25

Nadgradnja osrednje ljubljanske železniške postaje po navedbah pristojnih za zdaj poteka skladno s časovnico. Železniška postaja naj bi v novi podobi zaživela nekje konec julija 2026, v letu 2027 naj bi bila nato odprta še nova avtobusna postaja. V teku leta 2027 naj bi torej Ljubljana dobila sodoben potniški center s spremljajočo infrastrukturo.

Država v inšpekcijske preglede vseh zaklonišč v Sloveniji

31. 03. 2025 06.00

Področje zaklanjanja prebivalstva pred vojnimi in drugimi nevarnostmi je bilo v državi v zadnjih letih precej zanemarjeno. Zaklonišč se praktično ni vzdrževalo, tudi na normativni ravni nismo sledili družbenim spremembam, ocenjuje Inšpektorat za varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami na Morsu. Zato je – v luči zaostritve varnostnih razmer v svetu in Evropi – odredil pregled vseh zaklonišč v Sloveniji in pripravo načrta sanacije.

Novogradnje v Ljubljani: kdo investira, kje se gradi in po kakšnih cenah?

28. 03. 2025 07.00

Čeprav se je v Ljubljani lani prodalo za približno 20 odstotkov manj stanovanj kot leto prej, so cene še vedno naraščale. To je predvsem posledica omejene ponudbe, na drugi strani pa tudi še zmeraj velikega povpraševanja s strani premožnejših posameznikov, ki presežke denarja vlagajo v stanovanjske nepremičnine. Ljubljanski župan Zoran Janković napoveduje, da bodo cene padle, ko se bo ponudba povečala, to pa naj bi se po njegovih besedah zgodilo že kmalu, saj bo na ljubljanskem nepremičninskem trgu na voljo 2000 novih tržnih stanovanj. A trenutna realnost je drugačna. Večina novogradenj je že prodanih ali pa so cene povsem nedostopne za Ljubljančane s povprečnimi prihodki.

Leto dni po protestni zapori ceste nekatera dela že v izvajanju

27. 03. 2025 16.21

Leto dni po protestni zapori ceste v Poljanski dolini, s katero so v dolini opozorili na nujnost sanacije treh problematičnih cestnih odsekov, aktivnosti na vseh projektih intenzivno tečejo. Nekatera dela so že v izvajanju, za ključna dva projekta pa je v teku pridobivanje potrebnih zemljišč. Glavnina del naj bi bila izvedena v prihodnjem letu.

Namesto šole bodo na zemljišču stale tri stolpnice: kje je inšpekcija?

24. 03. 2025 20.36

Med prebivalci ljubljanskih Dravelj vre. Namesto načrtovane osnovne šole naj bi na zemljišču ob blokih zgradili tri stolpnice z več kot 350 stanovanji. Čeprav gradbeno dovoljenje še ni pravnomočno, na zemljišču že brnijo stroji. Stanovalci, povezani v civilno iniciativo, pa se sprašujejo: kje je inšpekcija?

Serijsko rušenje nelegalnih vikendov v Umagu, kmalu še ob obali in na otokih

19. 03. 2025 19.52

V Umagu rušijo črne gradnje. Objekte so brez dovoljenj postavili predvsem tujci, kljub odločbi o odstranitvi pred letom dni pa jih sami niso porušili. Akcija sicer teče po vsej Istri, po napovedih državnega inšpektorata pa bodo kmalu začeli odstranjevati tudi črne gradnje pri Pulju, na območju Šišana in Ližnjana, nato pa jo razširili še na jug jadranske obale.

Kupca za Zidarjevo vilo v Fiesi na prvi dražbi ni bilo

19. 03. 2025 12.46

Stečajnima upraviteljema Boštjanu Jurkošku in Marini Pilej, ki upravljata stečaj zapuščine Ivana Zidarja in osebni stečaj njegove nekdanje žene Vincencije Lambergar, v prvem poskusu ni uspelo najti kupca za nedokončano vilo v Fiesi. Na javni dražbi v Celju se je sicer pojavil en interesent, ki pa se za nakup ni odločil.

Družba 2TDK zavrnila 350-milijonski zahtevek Kolektorja

14. 03. 2025 15.06

Iz družbe 2TDK, ki gradi drugi tir, so sporočili, da so zavrnili 350-milijonski zahtevek glavnega izvajalca del Kolektorja. Ta od družbe zahteva več denarja zaradi stroškov, ki so nastali v zvezi z ustavitvijo del. 2TDK je ocenil, da je njihov zahtevek neutemeljen in popolnoma nerealen.

Kopališče Ilirija: je cena – 62,5 milijona evrov – dokončna?

13. 03. 2025 06.00

18 aneksov, 9,5 milijona evrov dražji projekt, leto in pol zamude pri gradnji ... To je popotnica novega Kopališča Ilirija. Ponos ljubljanskega župana Zorana Jankovića, kot pravi sam. Po vseh zapletih je novo kopališče v ponedeljek le dobilo uporabno dovoljenje. Odprtje, ki so ga prestavili že večkrat, bo tako v torek, 18. marca. Bo kdo odgovarjal za zamude in podražitve? Pa tudi, če je cena bazena – 62,5 milijona evrov, res dokončna?

Kolektor zahteva dodatnih 350 milijonov evrov. 2TDK: Znesek je nerazumen

12. 03. 2025 13.50

Družba 2TDK, ki gradi drugi tir, je od glavnega izvajalca del prejela zahtevek za plačilo več kot 350 milijonov evrov. Kolektor je zahtevek poslal zaradi stroškov, ki so nastali izvajalcu zaradi zamud pri izvedbi del Viadukta Glinščica. Iz družba 2TDK so sporočili, da niso podpisali nobenega aneksa, ki draži projekt. Menijo, da je znesek zahtevka, ki ga je poslal Kolektor, nerazumen. Projekt ostaja v opredeljenih finančnih okvirih, so poudarili.

Na robu živčnega zloma zaradi gradbenega dovoljenja

07. 03. 2025 06.00

Težave pri pridobivanju gradbenih dovoljenj imajo tudi podjetniki. Za tri projekte, skupno 22 stanovanj, je podjetnik iz Izole čakal na gradbeno dovoljenje na sežanski upravni enoti leto in pol, zaradi tega pa skoraj doživel živčni zlom. Bil je v primežu bank in kupcev stanovanj. Bodo postopki hitrejši, ko bodo prihodnje leto vse upravne enote vključene v sistem eGraditev? Lani je bilo za stanovanjske stavbe izdanih skoraj 2.500 dovoljenj, preverili smo, koliko stane gradbeno dovoljenje in v kateri občini je komunalni prispevek najcenejši?

S podkupovanjem do gradbenega dovoljenja? 'Tega se nisem šel'

06. 03. 2025 06.06

Živci, energija in denar. Pot do gradbenega dovoljenja je lahko dolgotrajna in mukotrpna. Dopolnitev na dopolnitev vloge, čakanje na odziv upravne enote, tedni, meseci pa tečejo. Taka je izkušnja našega sogovornika, ki je na gradbeno dovoljenje čakal pol leta. Še dlje mlada družina, ki je po treh letih dobila gradbeno dovoljenje za prav tako hišo, kot je zanjo vložila vlogo že na začetku. Zakaj postopki trajajo tako dolgo? Je mogoče priti do gradbenega dovoljenja hitreje s kuverto pod mizo in ali res uradniki na posameznih upravnih enotah v podobnih zadevah odločajo različno? Ministrstvo za javno upravo namerava zaradi različnega odločanja dati uradnikom jasna navodila.

Se gradnja hiše danes sploh še splača?

05. 03. 2025 17.49

Družina Karpe, ki po več letih trdega dela dokončuje novogradnjo v Domžalah, se nadeja lepih spominov v novi hiši. Kljub temu, da sta zakonca v projekt vložila vsak trenutek prostega časa ter veliko mero potrpljenja, sta se pri gradnji novega poglavja spopadla s težavami pri pridobivanju gradbenega dovoljenja, pa visokimi nepredvidenimi stroški. Ali se torej gradnja hiše danes sploh še splača ter kakšne rešitve za zapletene postopke pridobivanja gradbenih in uporabnih dovoljenj pripravlja pristojno ministrstvo?

Staro karavanško cev bi radi obnavljali Slovenci, Avstrijci in Turki

26. 02. 2025 17.04

Ko se bo letos končala težko pričakovana gradnja druge cevi Karavank, to ne bo pomenilo, da si vozniki lahko oddahnejo od večkilometrskih kolon pred predorom. Takrat se bo namreč zaradi sanacije zaprla stara cev, kar bo pomenilo, da bo promet še vedno potekal dvosmerno po le eni cevi. Tako naj bi bilo vse do leta 2029. V igri za obnovo dotrajane cevi ostajajo trije ponudniki: Kolektorjev in Strabagov konzorcij ter turški gradbinec Cengiz.

Revizija projektne dokumentacije strehe športne dvorane v Bovcu: nepravilnosti ni

26. 02. 2025 11.00

Revizija projektne dokumentacije za streho nove športne dvorane v Bovcu ni pokazala, da bi bila streha konstrukcijsko napačno zasnovana, so dejali na občini Bovec. Svet staršev je medtem zahteval, da se opravi tudi pregled ostalih gradbenih del na objektu.

Do leta 2030 napovedujejo 20 tisoč stanovanj, do zdaj zgrajenih le 1600

19. 02. 2025 18.58

Največja gradnja stanovanj v zgodovini države – obljube so velike, ali bodo tudi izpolnjene? Vlada napoveduje 20 tisoč novih javnih najemnih stanovanj do leta 2030, a za zdaj jih je zgrajenih le 1600. Kljub temu na ministrstvu za solidarno prihodnost zagotavljajo, da je cilj še vedno dosegljiv. Z 251 milijoni evrov v štirih letih gre za največjo finančno podporo javni stanovanjski gradnji v zgodovini države. Kje trenutno nastajajo nova najemna stanovanja, kje se jih še načrtuje in kaj pomeni dvig neprofitnih najemnin s 1. aprilom?

Nova 'atrakcija' v Splitu: prenosni WC postavili kar na prehodu za pešce

19. 02. 2025 08.59

Izvajalec gradbenih del v eni od ulic v Splitu je prenosno stranišče za svoje delavce postavil kar na prehodu za pešce, kar je razburilo mimoidoče. "Tega ne vidiš niti v Bangladešu," je komentirala domačinka. Po številnih pritožbah so mestni redarji izvajalcu napisali kazen in mu ukazali, da mora stranišče odstraniti, kar je nato tudi storil.