hibridni način

Med otroki največ stresa povzroča šola: tudi zaradi pričakovanj staršev?

07. 04. 2025 21.51

Če odrasli naivno verjamemo, da je otroški svet neobremenjen, sproščen in brez stresa, se motimo. Poleg stresa, ki ga povzroča nasilje, je tu še stres zaradi priljubljenosti in stres zaradi šole. Kakšna bo ocena, bodo svoje znanje znali pokazati in kako bodo ocene vplivale na njihovo prihodnost? Prav šola povzroča največ stresa, so povedali na Gimnaziji Ledina. Pa je stres večji prav zaradi pričakovanj staršev?

Talentirani komik in raper Childish Gambino na obeh voznih pasovih

11. 08. 2024 11.00

Distopično filmsko zgodbo spremlja sveženj odličnih songov.

Ministrstvo upoštevalo navodila Darsa: državni upravi priporoča delo od doma

08. 05. 2024 18.59

Ministrstvo za javno upravo zaradi pričakovanega povečanega prometa na slovenskih avtocestah ta mesec organom državne uprave priporoča hibridni način dela, torej tudi delo od doma, če to dopušča narava delovnega procesa. Med najbolj prometno obremenjenimi dnevi so izpostavili že ta četrtek, ko je zaradi praznika v nekaterih državah dela prost dan. S tem so na ministrstvu očitno upoštevali priporočilo, ki jim ga je konec aprila posredoval Dars.

Delo od doma zaradi prometnih konic vlada lahko le priporoči

28. 04. 2024 14.05

Praznična sobota je spet ujezila čakajoče voznike, predvsem na primorski avtocesti. Zaradi del med Uncem in Logatcem promet proti Ljubljani poteka samo po prehitevalnem pasu. Najhuje pa šele prihaja. Dars je namreč opozoril, da bo prihodnji mesec predvsem zaradi praznikov v tujini prometno zelo obremenjen, zato so ob prometno obremenjenih dnevih predlagali delo od doma v čim večjem obsegu. Na ministrstvu za javno upravo odgovarjajo, da vlada lahko poda le usmeritve in priporočila, končna odločitev pa ni v njihovih rokah.

Prvi avtomobilski "chatbot" v Sloveniji, ki ga poganja umetna inteligenca

15. 02. 2024 00.15

Umetna inteligenca za boljšo uporabniško izkušnjo v nakupnem procesu avtomobila.

Spremembe pri samooskrbi v letu 2024 in kateri datumi so pomembni za investitorja

23. 10. 2023 00.15

Spremembe v obračunavanju električne energije iz samooskrbnih sončnih elektrarn so napovedane za leto 2024, a ne bodo vplivale na tiste, ki boste svoje vloge za soglasje za priključitev oddali do konca letošnjega leta.

Na Prevaljah izpod nemških rok raste novi most, zaprtih 119 km cest

11. 08. 2023 08.58

Najbolj prizadeti območji ostajata Zgornja Savinjska dolina in del Koroške, kjer so dočakali težko pričakovano informacijo, da je cesta med Dravogradom in Ravnami spet odprta. Nemška enota je medtem na Prevaljah pričela s postavljanjem 30-metrskega montažnega mostu, ki bo namenjen tako pešcem kot vozilom. Napovedali so, da bo most postavljen v treh dneh.

Prej tudi čez 40, zdaj največ 28 dni dopusta: 'Zakon nič ne jemlje, ampak razporeja'

15. 06. 2023 14.59

Ministrica za javno upravo Sanja Ajanović Hovnik je spregovorila o predlogu novega Zakona o javnih uslužbencih. Zakon so, kot je povedala, že predstavili sindikatom. Kot ugotavlja vlada, javni sektor postaja vedno manj privlačen za iskalce nove zaposlitve. Kot je uvodoma izpostavila ministrica, želijo z novim zakonom med drugim zato na novo zgraditi blagovno znamko javne uprave. Kot je povedala, uvajajo tudi fleksibline oblike dela, kompetenčni model, prenovo plačnega sistema in štipendiranje. Cilj pa: zadovoljni in uspešni javni uslužbenci. Kaj pa bo s spremembami dopusta, ki so razburili sindikate?

Beg možganov kot priložnost: kaj lahko ponudi Slovenija?

18. 05. 2023 06.00

Polona Globočnik, Miha Šaberl in Kristi Hodak Knobloch – izobraženci s karierami na Dunaju, v Pragi in Londonu – o tem, zakaj so izbrali tujino. So visoki davki v Sloveniji edini razlog? Ali Slovenija lahko sodeluje v globalni tekmi za višje plače in boljšo kakovost življenja? In kaj je treba narediti, da bo beg možganov postal priložnost za hitrejši razvoj države?

Največji avtomobilski dogodek leta: Emil Frey dinamični avtosalon v AMZS centru varne vožnje na Vranskem

15. 05. 2023 16.21

Avtomobilski svet danes doživlja največje in najbolj drzne tehnološke spremembe po več kot 130 letih od prvega izdelanega avtomobila. Vsi, ki razmišljamo o osebni mobilnosti nove dobe, se soočamo s kompleksno odločitvijo, kakšen avtomobil si želimo voziti v prihodnosti.

Kadrovanje v UKC Maribor: politična farsa ali upravičen odvzem direktorskega stolčka?

09. 05. 2023 17.30

Številni zapleti in zagate, prekinitve, nato pa razprava za zaprtimi vrati in tajno glasovanje. Tako je bila videti seja sveta zavoda UKC Maribor, na kateri so člani s šestimi glasovi za in petimi proti potrdili predlog za začetek postopka predčasne razrešitve direktorja Antona Crnjaca. Da celotno dogajanje spominja na politično farso, je ob tem dejal njegov odvetnik Andrej Pohar in opozoril na številne domnevne nepravilnosti, celo nezakonitosti, ki da so se pojavljale skozi ves postopek. Ena od teh naj bi bila tudi seznanitev z razlogi za direktorjevo razrešitev, ki jih je predsednik Sveta Aleš Šabeder članom pisno vročil kar med samo sejo. Med drugim Crnjacu očita zanemarjanje in malomarno opravljanje dolžnosti, kar da je vodilo do negativnega poslovnega izida bolnišnice.

'Medtem ko stotisoči čakajo neupravičeno dolgo, oni za mizo preučujejo digitalizacijo'

08. 04. 2023 07.00

"Ne dvoživkam, ne privatizaciji zdravstva, zavod za zdravstveno zavarovanje je naš," so glasno vzklikali protestniki na pohodu za javno zdravstvo v prestolnici. In ob tem ključno vprašanje – kdaj, če sploh, dobimo zdravstveno reformo? In kakšna bo? Želeli smo izvedeti, kaj na to pravi zdravstveni minister, a se je v zadnjem trenutku zgodil preobrat. V studio je prišel državni sekretar in se soočil z nekdanjim ministrom Dušanom Kebrom, ki je zelo kritičen do dosedanjih potez vladajoče politike.

Po trditvah o napadu objavljeni posnetki ruskega radarskega letala A-50

01. 03. 2023 20.29

Rusko vojaško radarsko letalo A-50, kot kaže, ni bilo uničeno ali (huje) poškodovano, kot je trdila beloruska opozicija. Najprej so bile objavljene fotografije, ki jih je iz vesolja posnel satelit družbe Maxar, na katerih ni vidnih poškodb letala, sedaj pa je posnetek njegovega vzletanja objavila tudi ruska vojska.

G20: 'Obdobje turbulenc', srajce iz batika, v ospredju pa Ukrajina

15. 11. 2022 10.26

Na Baliju so se na dvodnevnem vrhu srečali voditelji 20 največjih svetovnih gospodarstev G20. V okviru letošnje teme z naslovom "Okrevajmo skupaj, okrevajmo močneje" razpravljajo predvsem o treh prednostnih nalogah: o globalni zdravstveni arhitekturi, digitalni transformaciji in trajnostnih energetskih prehodih. A pravzaprav se vse odvija v senci vojne v Ukrajini. Volodimir Zelenski je predstavil "formulo za mir", ruski predsednik pa se srečanja ni udeležil.

Stanje v Uniji

08. 10. 2022 18.13

Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je 14. septembra 2022 nagovorila Evropski parlament in podala letno poročilo o stanju znotraj Evropske unije (EU). Gre za vsakoletni nagovor evropskim poslancem in državljanom glede usmeritve in prioritetnih nalog EU v naslednjem delovnem letu.

Vlada sprejela usmeritve za hibridni način dela v državni upravi

19. 08. 2022 16.34

Vlada je sprejela usmeritve za hibridni način dela zaposlenih v državni upravi, ki delno delajo od doma. Priporoča sistem, ko uslužbenec en dan dela od doma, dva dni v prostorih organa, dva dni pa mešano, glede na potrebe. Hibridni sistem naj bi sicer uporabljali le, kjer je to mogoče in v soglasju med uslužbencem in predstojnikom.

Pripravljen model hibridnega načina dela za državno upravo

28. 07. 2022 20.10

Na Ministrstvu za javno upravo so pripravili model hibridnega načina dela za državno upravo. Če ga bo vlada potrdila, bodo delavci po enotnem modelu delali en dan na teden od doma, dva v službi, dva pa po dogovoru. Model ni zavezujoč, bo pa poenotil pravila dela od doma, vsi delavci pa bodo dobili tudi enako nadomestilo za delo na domu. To naj bi bilo dva evra na dan, kar pa je bistveno premalo, menijo v sindikatu državne uprave.

Slovenija ni enotna pri tem, kako upoštevati podražitve v gradbeništvu

24. 05. 2022 16.11

Upoštevanje višjih cen materialov in energentov, s katerimi se soočajo izvajalci gradbenih projektov, ni sistemsko urejeno. Nekateri javni naročniki, med njimi Dars kot eden večjih investitorjev, spremembe cen med projektom upoštevajo, nekateri ne, je pokazala razprava na današnjem posvetu o problematiki povišanja cen v gradbeništvu v Ljubljani.

Hibridno delo – prednost za delodajalca ali zaposlenega?

02. 04. 2022 11.06

Ali hibridno delo pomeni več prilagodljivosti za zaposlene in nižje stroške za podjetja ali več nadzora, več dela in manj prostega časa? Kje in kako torej delati po epidemiji? Medtem ko so se podjetja hitro prilagodila, pa jasnih pravil države, kako delati in pod katerimi pogoji ter kakšen nadzor je dovoljen, še vedno ni.

Kos Triglavskega ledenika kot opozorilo o vplivu globalnega segrevanja na pot proti Pekingu

17. 12. 2021 12.58

Kos Triglavskega ledenika, ki ga namerava Olimpijski komite Slovenije (OKS) razstaviti v Pekingu kot opozorilo o vplivu podnebnih sprememb, je danes začel pot proti kitajski prestolnici. Za prevoz tovora bo skrbel znani slovenski vloger Ciril Komotar, ki je skupaj s predstavniki projekta opozoril na vpliv segrevanja ozračja na območju Alp.

Ekonomski razvoj, demokracija in diktatura na Zahodnem Balkanu

11. 12. 2021 07.00

Zakaj sta Slovenija in Hrvaška dokaj robustno demokratični državi – Slovenija je na repu liberalnih demokracij, Hrvaška pa je trdna elektoralna demokracija, ki je v nekaterih vidikih blizu liberalni demokraciji – in to že več desetletij, medtem ko enako ne velja za t. i. Zahodni Balkan, tj. Srbijo, Bosno in Hercegovino, Albanijo, Severno Makedonijo, Kosovo in Črno goro? Pomemben del odgovora na to vprašanje nam nudi eno najslavnejših odkritij v družboslovju, znano kot teza o modernizaciji.

Ob okužbi v razredu način šolanja v rokah ravnateljev in ne ministrstva

08. 12. 2021 08.43

V šolah imajo ob pojavu okužbe z novim koronavirusom v razredu na voljo dve možnosti – lahko organizirajo pouk na daljavo za vse učence, torej tudi cepljene in prebolevnike. Druga možnost pa je hibridni pouk, kar pomeni, da pouk za cepljene in prebolevnike poteka v živo, za tiste, ki jim je bila odrejena karantena, pa organizirajo pouk na daljavo. A odločitev o tem, kako bodo organizirali pouk, je v pristojnosti posameznega ravnatelja, zato praksa v državi ni enotna.

Štrukelj: Propadel zadnji poskus, da bi se učenci v prvi triadi samotestirali doma

16. 11. 2021 15.37

Tudi zadnji poskus osnovnošolskih ravnateljev, da bi v zadnjem trenutku spremenili odlok o začasnih ukrepih za preprečevanje okužb z novim koronavirusom v delu, ki se nanaša na šolstvo, in pustili učence v prvi triadi, da se samotestirajo doma, je po navedbah Sviza propadel. Ministrstvo za izobraževanje je šolam poslalo dodatna pojasnila.

Policija v uporabo dobila 56 patruljnih vozil na hibridni pogon

16. 11. 2021 14.14

Namestnik generalnega direktorja Policije Danijel Žibret in minister za notranje zadeve Aleš Hojs sta policistom na Policijski akademiji v Ljubljani predala nova službena vozila. Gre za 56 novih vozil. Policisti so dobili v uporabo 31 specialnih patruljnih vozil Toyota Corolla Hibrid, deset civilnih specialnih vozil Toyota RAV4 Hibrid in pet specialnih patruljnih terenskih vozil Toyota Landcruiser. Deset specialnih patruljnih vozil Toyota Corolla Hibrid pa v operativni najem.

Poljske varnostne sile na meji z Belorusijo zaustavile migrante

08. 11. 2021 21.44

Poljsko notranje ministrstvo je sporočilo, da so varnostne sile na meji z Belorusijo preprečile, da bi migranti nasilno vstopili v državo. Razmere so po navedbah Varšave sedaj pod nadzorom, je pa litovsko notranje ministrstvo predlagalo razglasitev izrednih razmer na meji z Belorusijo. K zaostritvi sankcij proti Belorusiji pa je pozvala tudi predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen.

'Glede na zasedenost postelj nas skrbi, da se bomo morali odločiti za popolno zaprtje države'

30. 10. 2021 07.00

Število aktivnih okužb v Sloveniji še ni bilo tako visoko. Po oceni NIJZ je v državi trenutno 26.656 aktivnih primerov okužb, kar je sploh največ od začetka epidemije. Posledično je stanje v bolnišnicah alarmantno. V mariborskem kliničnem centru opozarjajo, da so na pragu najhujše krize doslej, v ljubljanskem, da drvimo proti katastrofi. Če bodo okužbe še naraščale, bo zmanjkalo kadra za zdravljenje bolnikov, ki potrebujejo bolnišnično oskrbo. Bomo morali znova zapirati državo? V informativni oddaji 24UR ZVEČER smo se pogovarjali z vodjo svetovalne skupine Matejo Logar.

Hahn o ugotavljanju kršitev načel vladavine prava: Noben primer ne bo izgubljen

09. 06. 2021 06.18

Evropski komisar za proračun Johannes Hahn je dejal, da je uredba o pogojenosti evropskih sredstev z vladavino prava v veljavi od 1. januarja in da bodo vse morebitne kršitve v povezavi z uredbo po tem datumu zajete. Evropska komisija že dela na ugotavljanju kršitev načel vladavine prava v povezavi z uporabo evropskih sredstev, je dodal.

Dobiček tehnološkega velikana Alphabet poskočil za 162 odstotkov

28. 04. 2021 10.06

Zaslužek podjetja Alphabet, ki je lastnik Googla, je v prvem četrtletju močno poskočil. Ker so ljudje, ki so med pandemijo ostali doma, začeli uporabljati več njihovih storitev, jim je čisti dobiček poskočil za kar 162 odstotkov in konec marca dosegel rekordnih 14,8 milijarde evrov. Alphabetove delnice pa so po objavi poslovnih rezultatov v trgovanju po zaprtju borznega parketa pridobile skoraj pet odstotkov.

Študentje se vračajo v študentske domove, priporočajo tedensko testiranje

23. 04. 2021 09.22

V ponedeljek se poleg fakultetnih predavalnic odpirajo tudi vrata študentskih domov. Medtem ko hibridni model študija ne prinaša bistvenih sprememb pri izvedbi pedagoškega procesa, pa so v veljavi izredna navodila za bivanje v študentskih domovih, med drugim tudi priporočilo, da se vsi stanovalci tedensko testirajo na novi koronavirus.

Prvi študenti na fakultete v rdeči, večina šele v oranžni fazi

09. 04. 2021 14.30

Predstavniki študentov so se danes sestali s predstavniki treh ministrstev, NIJZ in strokovne skupine za covid-19. Po predlogu Strokovne svetovalne skupine bo vlada še ta teden obravnavala spremembe semaforja sproščanja ukrepov, po katerem bi se študenti na vaje in seminarje ter izpite v omejenem številu vrnili v rdeči, v večji meri pa v oranžni fazi. Hkrati pa študenti opozarjajo na "zelo skrb vzbujajoč" odnos MDDSZ pri reševanju socialne problematike študentov.