hibridni način dela

Ministrstvo upoštevalo navodila Darsa: državni upravi priporoča delo od doma

08. 05. 2024 18.59

Ministrstvo za javno upravo zaradi pričakovanega povečanega prometa na slovenskih avtocestah ta mesec organom državne uprave priporoča hibridni način dela, torej tudi delo od doma, če to dopušča narava delovnega procesa. Med najbolj prometno obremenjenimi dnevi so izpostavili že ta četrtek, ko je zaradi praznika v nekaterih državah dela prost dan. S tem so na ministrstvu očitno upoštevali priporočilo, ki jim ga je konec aprila posredoval Dars.

Delo od doma zaradi prometnih konic vlada lahko le priporoči

28. 04. 2024 14.05

Praznična sobota je spet ujezila čakajoče voznike, predvsem na primorski avtocesti. Zaradi del med Uncem in Logatcem promet proti Ljubljani poteka samo po prehitevalnem pasu. Najhuje pa šele prihaja. Dars je namreč opozoril, da bo prihodnji mesec predvsem zaradi praznikov v tujini prometno zelo obremenjen, zato so ob prometno obremenjenih dnevih predlagali delo od doma v čim večjem obsegu. Na ministrstvu za javno upravo odgovarjajo, da vlada lahko poda le usmeritve in priporočila, končna odločitev pa ni v njihovih rokah.

Na Prevaljah izpod nemških rok raste novi most, zaprtih 119 km cest

11. 08. 2023 08.58

Najbolj prizadeti območji ostajata Zgornja Savinjska dolina in del Koroške, kjer so dočakali težko pričakovano informacijo, da je cesta med Dravogradom in Ravnami spet odprta. Nemška enota je medtem na Prevaljah pričela s postavljanjem 30-metrskega montažnega mostu, ki bo namenjen tako pešcem kot vozilom. Napovedali so, da bo most postavljen v treh dneh.

Prej tudi čez 40, zdaj največ 28 dni dopusta: 'Zakon nič ne jemlje, ampak razporeja'

15. 06. 2023 14.59

Ministrica za javno upravo Sanja Ajanović Hovnik je spregovorila o predlogu novega Zakona o javnih uslužbencih. Zakon so, kot je povedala, že predstavili sindikatom. Kot ugotavlja vlada, javni sektor postaja vedno manj privlačen za iskalce nove zaposlitve. Kot je uvodoma izpostavila ministrica, želijo z novim zakonom med drugim zato na novo zgraditi blagovno znamko javne uprave. Kot je povedala, uvajajo tudi fleksibline oblike dela, kompetenčni model, prenovo plačnega sistema in štipendiranje. Cilj pa: zadovoljni in uspešni javni uslužbenci. Kaj pa bo s spremembami dopusta, ki so razburili sindikate?

Beg možganov kot priložnost: kaj lahko ponudi Slovenija?

18. 05. 2023 06.00

Polona Globočnik, Miha Šaberl in Kristi Hodak Knobloch – izobraženci s karierami na Dunaju, v Pragi in Londonu – o tem, zakaj so izbrali tujino. So visoki davki v Sloveniji edini razlog? Ali Slovenija lahko sodeluje v globalni tekmi za višje plače in boljšo kakovost življenja? In kaj je treba narediti, da bo beg možganov postal priložnost za hitrejši razvoj države?

Kadrovanje v UKC Maribor: politična farsa ali upravičen odvzem direktorskega stolčka?

09. 05. 2023 17.30

Številni zapleti in zagate, prekinitve, nato pa razprava za zaprtimi vrati in tajno glasovanje. Tako je bila videti seja sveta zavoda UKC Maribor, na kateri so člani s šestimi glasovi za in petimi proti potrdili predlog za začetek postopka predčasne razrešitve direktorja Antona Crnjaca. Da celotno dogajanje spominja na politično farso, je ob tem dejal njegov odvetnik Andrej Pohar in opozoril na številne domnevne nepravilnosti, celo nezakonitosti, ki da so se pojavljale skozi ves postopek. Ena od teh naj bi bila tudi seznanitev z razlogi za direktorjevo razrešitev, ki jih je predsednik Sveta Aleš Šabeder članom pisno vročil kar med samo sejo. Med drugim Crnjacu očita zanemarjanje in malomarno opravljanje dolžnosti, kar da je vodilo do negativnega poslovnega izida bolnišnice.

Vlada sprejela usmeritve za hibridni način dela v državni upravi

19. 08. 2022 16.34

Vlada je sprejela usmeritve za hibridni način dela zaposlenih v državni upravi, ki delno delajo od doma. Priporoča sistem, ko uslužbenec en dan dela od doma, dva dni v prostorih organa, dva dni pa mešano, glede na potrebe. Hibridni sistem naj bi sicer uporabljali le, kjer je to mogoče in v soglasju med uslužbencem in predstojnikom.

Pripravljen model hibridnega načina dela za državno upravo

28. 07. 2022 20.10

Na Ministrstvu za javno upravo so pripravili model hibridnega načina dela za državno upravo. Če ga bo vlada potrdila, bodo delavci po enotnem modelu delali en dan na teden od doma, dva v službi, dva pa po dogovoru. Model ni zavezujoč, bo pa poenotil pravila dela od doma, vsi delavci pa bodo dobili tudi enako nadomestilo za delo na domu. To naj bi bilo dva evra na dan, kar pa je bistveno premalo, menijo v sindikatu državne uprave.

Slovenija ni enotna pri tem, kako upoštevati podražitve v gradbeništvu

24. 05. 2022 16.11

Upoštevanje višjih cen materialov in energentov, s katerimi se soočajo izvajalci gradbenih projektov, ni sistemsko urejeno. Nekateri javni naročniki, med njimi Dars kot eden večjih investitorjev, spremembe cen med projektom upoštevajo, nekateri ne, je pokazala razprava na današnjem posvetu o problematiki povišanja cen v gradbeništvu v Ljubljani.

Hibridno delo – prednost za delodajalca ali zaposlenega?

02. 04. 2022 11.06

Ali hibridno delo pomeni več prilagodljivosti za zaposlene in nižje stroške za podjetja ali več nadzora, več dela in manj prostega časa? Kje in kako torej delati po epidemiji? Medtem ko so se podjetja hitro prilagodila, pa jasnih pravil države, kako delati in pod katerimi pogoji ter kakšen nadzor je dovoljen, še vedno ni.

Ob okužbi v razredu način šolanja v rokah ravnateljev in ne ministrstva

08. 12. 2021 08.43

V šolah imajo ob pojavu okužbe z novim koronavirusom v razredu na voljo dve možnosti – lahko organizirajo pouk na daljavo za vse učence, torej tudi cepljene in prebolevnike. Druga možnost pa je hibridni pouk, kar pomeni, da pouk za cepljene in prebolevnike poteka v živo, za tiste, ki jim je bila odrejena karantena, pa organizirajo pouk na daljavo. A odločitev o tem, kako bodo organizirali pouk, je v pristojnosti posameznega ravnatelja, zato praksa v državi ni enotna.

Policija v uporabo dobila 56 patruljnih vozil na hibridni pogon

16. 11. 2021 14.14

Namestnik generalnega direktorja Policije Danijel Žibret in minister za notranje zadeve Aleš Hojs sta policistom na Policijski akademiji v Ljubljani predala nova službena vozila. Gre za 56 novih vozil. Policisti so dobili v uporabo 31 specialnih patruljnih vozil Toyota Corolla Hibrid, deset civilnih specialnih vozil Toyota RAV4 Hibrid in pet specialnih patruljnih terenskih vozil Toyota Landcruiser. Deset specialnih patruljnih vozil Toyota Corolla Hibrid pa v operativni najem.

Hahn o ugotavljanju kršitev načel vladavine prava: Noben primer ne bo izgubljen

09. 06. 2021 06.18

Evropski komisar za proračun Johannes Hahn je dejal, da je uredba o pogojenosti evropskih sredstev z vladavino prava v veljavi od 1. januarja in da bodo vse morebitne kršitve v povezavi z uredbo po tem datumu zajete. Evropska komisija že dela na ugotavljanju kršitev načel vladavine prava v povezavi z uporabo evropskih sredstev, je dodal.

Dobiček tehnološkega velikana Alphabet poskočil za 162 odstotkov

28. 04. 2021 10.06

Zaslužek podjetja Alphabet, ki je lastnik Googla, je v prvem četrtletju močno poskočil. Ker so ljudje, ki so med pandemijo ostali doma, začeli uporabljati več njihovih storitev, jim je čisti dobiček poskočil za kar 162 odstotkov in konec marca dosegel rekordnih 14,8 milijarde evrov. Alphabetove delnice pa so po objavi poslovnih rezultatov v trgovanju po zaprtju borznega parketa pridobile skoraj pet odstotkov.

Študentje se vračajo v študentske domove, priporočajo tedensko testiranje

23. 04. 2021 09.22

V ponedeljek se poleg fakultetnih predavalnic odpirajo tudi vrata študentskih domov. Medtem ko hibridni model študija ne prinaša bistvenih sprememb pri izvedbi pedagoškega procesa, pa so v veljavi izredna navodila za bivanje v študentskih domovih, med drugim tudi priporočilo, da se vsi stanovalci tedensko testirajo na novi koronavirus.

Prvi študenti na fakultete v rdeči, večina šele v oranžni fazi

09. 04. 2021 14.30

Predstavniki študentov so se danes sestali s predstavniki treh ministrstev, NIJZ in strokovne skupine za covid-19. Po predlogu Strokovne svetovalne skupine bo vlada še ta teden obravnavala spremembe semaforja sproščanja ukrepov, po katerem bi se študenti na vaje in seminarje ter izpite v omejenem številu vrnili v rdeči, v večji meri pa v oranžni fazi. Hkrati pa študenti opozarjajo na "zelo skrb vzbujajoč" odnos MDDSZ pri reševanju socialne problematike študentov.

Po težavah z Arnesovimi spletnimi učilnicami: 'Šole lahko same izberejo ponudnika e-storitev'

12. 11. 2020 08.12

Potem ko so se šolarji skoraj vsakodnevno srečevali s težavami, povezanimi s spletnimi učilnicami, so se stvari sedaj sicer nekoliko umirile, a stiska, da se bodo težave ponavljale, ostaja. Arnes zagotavlja, da dela po svojih najboljših močeh, na ministrstvu pa pravijo, da lahko šole same izbirajo ponudnika e-storitev. Za komercialnega ponudnika se je tako že odločilo več kot 600 izobraževalnih ustanov.

Recycleman: Lahko se naučiš obrti, a to te še ne naredi artista

10. 10. 2020 08.00

Dalaj Eegol, že desetletje poznan kot Recycleman, se je razgovoril o novem, šestem albumu KWA, ki je nedavno ugledal luč sveta. Z nami je naredil pregled kariere in pesmi s plošče, se zazrl vase in trenutne razmere. Tako v glasbi kot v družbi. Več nam je razložil v izčrpnem intervjuju v svojem rodnem Kranju.

Smernice za študijsko leto: na daljavo le v izjemnih primerih

16. 09. 2020 15.32

Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport je z visokošolskimi institucijami uskladilo smernice za zimski semester novega študijskega leta. Osnovno izhodišče v zimskem semestru je izvedba študijskega procesa na fakultetah v vseh primerih, kjer se aktivnosti lahko izvedejo varno ob upoštevanju priporočil NIJZ. Kadar to ni izvedljivo, priporočajo kombinirano izvedbo študijske dejavnosti (hibridni model), izvedbo na daljavo pa le v izjemnih oziroma utemeljenih primerih, so dognali pristojni.

Študij delno v predavalnicah, delno na daljavo

08. 09. 2020 10.16

Osnovnošolci in dijaki že obiskujejo učne ure, z oktobrom pa bodo v novo študijsko leto vstopili tudi študentje. In čeprav v osnovnih in srednjih šolah pouk poteka v učilnicah, z Univerze v Ljubljani sporočajo, da bo študij primarno potekal po hibridnem modelu. Pri tem poudarjajo, da bodo posamezne članice način izvedbe študija glede na svoje specifike ustrezno prilagajale. Kjer je to mogoče, lahko članice študij izvajajo tudi na klasičen način.

'Zanimajo nas mistika, džihad in kebab. To je izredno selektivno'

07. 06. 2020 13.02

V drugem delu pogovora s Samijem Al-Daghistanijem, raziskovalcem islamskih študij, predavateljem in prevajalcem iz arabščine, smo se dotaknili sekularizma, islama, muslimanov in fenomena Rumija. "Današnji pogled na islam ostaja izredno evropocentričen in je v tem smislu napačen," je prepričan strokovnjak za islamske študije.

'Da jedrski odpadki obremenjujejo okolje in zdravje ljudi, je mit'

24. 07. 2019 06.00

Svetu grozijo katastrofalne posledice podnebnih sprememb. Razogljičenje družbe je nujno, razogljičenje proizvodnje električne energije, ki si ga strokovnjaki težko predstavljajo brez jedrske energije, pa je le prvi, a osnovni korak. Pa to pretehta morebitno tveganje, ki ga predstavlja ta najnovejša tehnologija, ki jo strokovnjaki primerjajo z odkritjem ognja?

Digitalna tranformacija je za podjetja nuja, ne izbira

21. 04. 2017 06.44

Podjetja v Sloveniji se vedno bolj zavedajo pomena digitalne transformacije in uporabe naprednih tehnologij, kot so javni in zasebni oblaki pri svojem poslovanju, ugotavljajo udeleženci Dnevov oblačnega računalništva. Zanimivo je med vodilnimi pri prevzemanju tehnologij pri nas tudi država.

Angleži iznašli 'hibridni' zaslon na dotik

21. 04. 2011 10.14

Zasloni na dotik so postali že stalnica pri številnih mobilnih in nemobilnih napravah. Vendar so zasloni na dotik še vedno zelo energetsko potratni, imajo še nekaj potenciala pri tanjšanju in povečini ne najboljšo odzivnost.

Hibridni silicijski laser

19. 09. 2006 07.54

Čip, ki oddaja in usmerja svetlobo, bo omogočil širšo uporabo fotonike v računalništvu.