hlade

Ni Lojzka, Tatjana ali Karolina, ampak Anita

22. 11. 2024 17.37

Letošnja praznična lepotica, ki bo s svojimi 21 metri in petimi košatimi tonami krasila središče prestolnice, je Gorenjka. Ime za smreko pa so na družabnih omrežjih nazadnje izbrali Ljubljančani. Čeprav si je njen lastnik z Jesenic želel, da bi nosila ime po njegovi mami Lojzki, so jo že delavci, ki so jo postavljali, preimenovali v Tatjano, ljudje pa nazadnje še v Anito.

Odstranitev želodca: po razkritju hude napake več vprašanj kot odgovorov

17. 02. 2024 18.27

Po javnem razkritju hude zdravniške napake, ko so zaradi zamenjave vzorcev tkiv na Onkološkem inštitutu v Ljubljani želodec odstranili napačnemu bolniku, še vedno ostaja neodgovorjenih veliko vprašanj. Poleg ključnega, kako so v Medicinskem centru Barsos, kjer so opravili analizo, zamenjali vzorce, se zastavlja tudi vprašanje, zakaj je Barsos Ministrstvo za zdravje o napaki obvestil šele dan po prvih novinarskih vprašanjih in kar dva tedna po tem, ko je bilo potrjeno, da so operirali napačnega bolnika. Pa bi morda napako lahko še pred operacijo zaznali tudi na Onkološkem inštitutu?

Kljub pozivom ministrstva in ZZZS zdravniki ne želijo izdajati bolniških listov

24. 01. 2024 09.32

Kako pacientom v času stavke zdravnikov zagotoviti potrebno oskrbo? Ostajajo namreč brez bolniških listov, brez pregledov in posegov, kar povzroča vse več skrbi. "Lovimo torej ravnotežje med pravicami stavkajočih in pravicami pacientov. In menimo, da so tu pacienti šibkejša stran," pravi Jasna Humar z zdravstvenega ministrstva. "Preko stisk ljudi se skuša iztržiti neke cenovne parametre za določene zdravstvene delavce. To ni prav," pa je prepričan zastopnik pacientovih pravic Marjan Sušelj. Vlado in Fides zato poziva, naj skleneta dogovor, "ki pije vodo".

'Hudo bolni dobivajo samo priporočila, naj vzamejo Lekadol'

23. 01. 2024 08.26

Medtem ko stavkajoči zdravniki in zobozdravniki le še zaostrujejo stavko, je na drugi strani vedno večje nezadovoljstvo pacientov, ki imajo otežen dostop do zdravstvene oskrbe. Zdravstveni inšpektorat je do sedaj prejel skupno šest prijav. Prijave pa že prejemajo tudi nekateri zastopniki pacientovih pravic, tudi Zveza organizacij pacientov, ki zahteva javno objavo navodil stavkajočim zdravnikom. Zveza navaja še, da jo pacienti obveščajo, da jim nekateri zdravniki v času stavke ponujajo in tudi izvajajo posege izven zdravstvene ustanove ob neposrednem plačilu.

Estetska klinika v stečaj, izginile kartoteke pacientov in zlate palice

12. 09. 2023 19.18

Urad informacijskega pooblaščenca je odprl inšpekcijski postopek zaradi dogajanja ob stečaju ljubljanske estetske klinike Med-Art. Ob izvršbi so namreč odpeljali zdravstvene kartoteke pacientov, med katerimi so tudi znani Slovenci. Nekaj jih je zasegel sodni izvršitelj, ostale pa naj bi neznano kam odpeljalo kar vodstvo klinike. V skrbeh so tudi upniki Med-Arta, saj so iz klinike tik pred stečajem izginili štirje kilogrami zlatih palic in več kosov zlatnine.

Poziv k neodvisni preiskavi suma nasilja na psihiatriji, Golob napoveduje konkretne ukrepe

05. 06. 2023 17.46

Zveza organizacij pacientov od ministra za zdravje zahteva, da takoj imenuje neodvisnega preiskovalca, ki bo preiskal dogajanje na ljubljanski psihiatrični kliniki. Od tam namreč v zadnjih dneh prihajajo poročila o domnevnem fizičnem nasilju nad bolniki. Če bi neodvisni preiskovalec te navedbe potrdil, pa od ministrstva pričakujejo, da bodo vložili kazenske ovadbe. Sicer vodstvo klinike navedbe o nasilju kategorično zavrača. Kot pravijo, njihovi notranji strokovni nadzori doslej niso odkrili nobenih nepravilnosti. Medtem ko se zdravstveni minister glede tega primera še ni oglasil, pa je premier Golob dejal, da Bešič Loredan pripravlja konkretne ukrepe.

Slovenska obramba pred točo prizemljena zaradi birokracije

24. 05. 2023 20.14

Bi lahko neurje s točo omilila letalska obramba proti toči? Nevihtne oblake so izdatno posipali Avstrijci, slovenska obramba pa je ostala prizemljena. Že drugi letošnji razpis za obrambo pred točo namreč še ni zaključen, na prvega pa se ni prijavil nihče. V letalskem centru Maribor, kjer storitev opravljajo že 40 let, pravijo, da je težava v denarju. Meteorološka stroka pa ostaja skeptična glede učinkovitosti takšne zaščite.

Na pritožbe pacientov se morajo zdravstveni domovi odzvati v 24 urah

11. 03. 2023 09.44

Zdravstveni zavodi morajo po pritožbah, ki jih posamezniki posredujejo klicnemu centru za pomoč pacientom, v roku 24 ur pritožnika poklicati. A nekateri zdravstveni domovi opozarjajo, da gre pri pritožbah, naslovljenih na klicni center, pogosto za nenujne zadeve, njihovo prednostno reševanje pa druge paciente postavlja v neenakopraven položaj.

Telefoni zvonijo v prazno, zdravniki so preobremenjeni z administracijo

15. 02. 2023 20.07

V Zdravstvenem domu Ljubljana so odprli še sedmo ambulanto za osebe brez izbranega zdravnika, toda tudi v teh ambulantah telefoni zvonijo v prazno. Komunikacija v primarnem zdravstvu nasploh je zelo slaba, pripovedujejo pacienti in tudi zastopnica njihovih pravic. Zdravniki pa, da jim dragoceni čas jemlje velika obremenjenost z administracijo. O tem govorijo že leta, spremenilo pa se ni nič. A prav ambulante za osebe brez družinskega zdravnika kažejo, da se stvari lahko hitro izpeljejo, če je le politična volja. Zakaj te volje ni za razbremenitev zdravnikov, pa se sprašuje mlada zdravnica, ki med porodniško odsotnostjo pomaga v eni od ambulant.

Ortodonti opozarjajo: velik del napotnic je izdanih prezgodaj

15. 02. 2023 09.48

Zdravniška zbornica je na novinarski konferenci s sogovorniki spregovorila o dostopnosti ortodontskega zdravljenja z napotnico v Sloveniji. Po mnenju ortodontov je glavni razlog za dolge čakalne dobe velik razkorak med potrebami, pravicami in željami prebivalstva ter številom programov, ki so na voljo v javnem zdravstvenem sistemu.

Telefoni v ambulantah zvonijo v prazno, ponekod odziv šele po 21 klicih

06. 02. 2023 19.59

Kako dolgo v ambulantah družinske medicine telefoni zvonijo v prazno, kakšna je dostopnost do zdravnikov? Pri Zagovorniku načela enakosti so naključno izbrali 62 ambulant družinske medicine iz vse Slovenije in jih poskusili priklicati. V nekaterih so se na telefon oglasili šele po 21 klicih, v desetini ambulant pa odziva ni bilo. Zagovornik je ministrstvu za zdravje priporočil, naj zdravstveni domovi zagotovijo vse načine naročanja, ki jih določa zakon. To pomeni: osebno v ambulanti, po telefonu in navadni ter elektronski pošti.

'Naj si vsak zdravnik določi mejo svojega varnega dela'

13. 12. 2022 06.25

"Naj si vsak posamezni zdravnik določi mejo svojega varnega dela, torej število obiskov oziroma kontaktov na dan, da bo svoj poklic opravljal kakovostno." To je poziv zdravnikom in zdravnicam družinske medicine, ki ga je direktorica ZD Ljubljana naslovila na vse enote in to v času, ko po celotni Sloveniji zdravstveni domovi ostajajo brez zdravnikov. Nedavno je ZD Ljubljana - Polje zapustilo vseh osem zdravnic, 11.000 pacientov je bilo preusmerjenih na bližnje Fužine, kjer so nedavno prav tako ostali brez treh zdravnikov. Za pojasnilo, kako si direktorica predstavlja sistem, v katerem bi si posamezni zdravnik sam določil, koliko pacientov bo obravnaval, smo prosili avtorico zapisa, a danes brez odziva. Kaj bi takšna ureditev pomenila za pacienta, ki bi presegel številko, ki bi si jo določili zdravniki. Bi ostal pred vrati ordinacije? Zastopnica pacientovih pravic je prepričana, da bo dostop do zdravnika še težji.

131.000 ljudi, ki plačujejo zdravstveno zavarovanje, brez osebnega zdravnika

21. 05. 2022 19.18

Po ocenah ZZZS bi trenutno potrebovali najmanj 200 osebnih zdravnikov, glede na povprečje EU pa celo 300. Številni zdravstveni domovi imajo vsak mesec objavljene razpise za družinske in urgentne zdravnike, vendar prijav ni, ker tega kadra preprosto nimamo. Največji zdravstveni dom v državi, Ljubljana, je imel nekaj sreče v tujini, zdaj se obračajo tudi na študente medicinske fakultete. Nujno potrebujejo najmanj deset zdravnikov, lahko bi jih vzeli celo do 50.

Večina obravnav še vedno prek telefona in elektronske pošte, pacienti si želijo več osebnega stika

22. 02. 2022 20.12

Odprti so nočni klubi, marsikje, tudi v primarnem zdravstvu, ni več treba izpolnjevati pogoja PCT, dostop do izbranih zdravnikov pa ostaja prepuščen telefonom in elektronski pošti. Kdaj se bomo torej vrnili v čas pred epidemijo tudi v zdravstvu? Varuhinja pacientovih pravic pravi, da bolniki pogrešajo in potrebujejo oseben stik z zdravniki. Minister Poklukar zato računa, da bi se zdravstvo že do sredine marca lahko vrnilo v stare tirnice.

Hlade Zoretova o obravnavi 4-letnega dečka: Kršene so bile pravice pacientov

12. 10. 2021 06.00

Za takšno ravnanje ni opravičila, je neomajen oče 4-letnega dečka, ki je z opečeno nogo 40 minut čakal na rezultat hitrega testa, preden so ga sprejeli na celjsko urgenco. V SB Celje so priznali, da obravnava ni bila v skladu s predpisanim protokolom, a da pri zdravljenju ni prišlo do strokovne napake. Kakšne so torej naše pravice, če menimo, da nismo deležni ustrezne zdravstvene oskrbe? Gostja v oddaji 24UR ZVEČER je bila varuhinja pacientovih pravic Duša Hlade Zore.

Tretjina manj odkritega raka, naval na urgence, odpovedi pregledov in operacij, odhodi medicinskih sester

20. 09. 2021 06.00

Odpoved operacije zaradi pomanjkanja anesteziologov, ker so morali h covidnim bolnikom, slabo leto čakanja in prestavljanje terminov za specialistični pregled in ultrazvok, 14-dnevno nenehno, a neuspešno klicanje družinskega zdravnika, uvedba uradnih ur za pošiljanje elektronske pošte, za več mesecev prestavljen termin operacije, brez kontrolnega pregleda po posegu ... To so zgodbe naših sogovornikov, ki jih je epidemija potisnila ob rob. So zgovorna, če ne simptomatska posledica epidemije, ki jo je izkusil prenekateri bolnik, ki je potreboval zdravnika. Epilog pa: ob prostorski stiski in kroničnem pomanjkanju medicinskih sester še daljše čakalne dobe in pritisk na urgence. V Brežicah in Trbovljah imajo v urgentnih centrih kar 50 odstotkov več bolnikov.

Na zdravstvene storitve čaka skoraj petina več ljudi kot lani

16. 06. 2021 20.23

Leto epidemije je samo še podaljšalo čakalne dobe v zdravstvu. V enakem obdobju lani je na zdravstvene storitve čakalo 150 tisoč ljudi, danes jih čaka 180 tisoč, skoraj za petino več. Za številkami pa so zgodbe ljudi – na primer zgodba gospoda, ki bi lahko ohromel, če si ne bi operacije plačal sam.

Kdo bo prevzel odgovornost zaradi ukrepov in nedostopnosti zdravstva?

14. 12. 2020 07.01

Slovenska družba, z njo pa tudi zdravstveni sistem, sta na veliki preizkušnji. Zaradi epidemije so bolnišnice odpovedale nenujne storitve, kar vpliva na podaljševanje čakalnih vrst. Posledično bo to prineslo manj pravočasno odkritih in zdravljenih bolezni in še večjo obremenitev zdravstvenega sistema, ki trenutno, ko v prvi vrsti bije bitko z novim koronavirusom, že tako deluje na robu zmogljivosti. Pri zastopnikih pacientovih pravic smo preverili, ali so letošnje leto obravnavali več pritožb in v povezavi s čim jih je bilo največ.

'Ko družinski zdravniki ne zmorejo več, se sistem sesuje'

02. 11. 2020 10.40

Predsednica Zdravniške zbornice Slovenija Zdenka Čebašek-Travnik je poudarila pomen družinske medicine v času koronakrize. Da so prav osebni zdravniki prvi v liniji, ko pacient potrebuje zdravniško pomoč, je izpostavila in opozorila na preobremenjenost zdravstvenega sistema. Paciente pa je pozvala, naj se, če le znajo, poslužujejo uporabe računalnika in e-pošte, telefonske linije pa naj bodo na voljo za najranljivejše.

V ambulantah primarnega zdravstva izboljšali odzivnost za bolnike

30. 10. 2020 11.07

Dostopnost zdravnikov na primarni ravni oz. njihova odzivnost na klice bolnikov se je v zadnjem času izboljšala. To ugotavljajo tako na ZZZS, ki je opravil nadzor nad odzivnostjo ambulant, kot tudi zastopnika pacientovih pravic Duša Hlade Zore ter Avgust Rebič, ki prejemata manj pritožb zaradi neodzivnosti.

V Sloveniji 100.000 bolnic in 25.000 bolnikov z osteoporozo

20. 10. 2020 15.40

Osteoporoza je tiha in nevidna bolezen, ki povzroča boleče in pogosto obsežne posledice – je namreč vzrok za zlome kosti, ki omejujejo gibanje ali vodijo celo v invalidnost. Bolniki lahko izgubijo svojo neodvisnost in postanejo breme najbližjim, so opozorili na novinarski konferenci ob današnjem svetovnem dnevu osteoporoze. V Sloveniji je brez diagnoze in posledično tudi brez zdravljenja približno 60 odstotkov bolnikov z osteoporozo, zato je izredno pomembna preventiva, še izpostavljajo strokovnjaki.

71-letni invalid mesece brez zdravil in osebnega zdravnika. 'Telefon zvoni v prazno'

15. 09. 2020 20.24

71-letni invalid z amputirano desno nogo živi sam na Kureščku, 40 minut od Ljubljane. Že decembra lani je ostal brez osebnega zdravnika. Avtomobila nima, če zboli, mu preostane le urgenca. Prvič smo ga obiskali v začetku marca, ko je bil na robu obupa, ker je zaman cele dneve vrtel telefon, da bi našel novega osebnega zdravnika. Pol leta za tem smo začudeni ugotovili, da novega osebnega zdravnika še ni dobil. Do rednih zdravil prihaja prek poznanstev, kako bo prišel do napotnice za pregled v rehabilitacijskem centru Soča konec leta, pa se mu niti ne sanja.

Oskrbovana stanovanja - privilegij bogatih?

16. 06. 2020 12.46

V Sloveniji imamo skoraj 1000 oskrbovanih stanovanj, dve tretjini najemniških, tretjino lastniških. Vanje se selijo starejši, ki se želijo znebiti bremena velikih hiš in želijo imeti na voljo storitve, da lahko še vedno živijo kakovostno in razmeroma samostojno. Koliko jih je pripravljenih prodati svoje stanovanje, hišo? So oskrbovana stanovanja privilegij bogatih? Ali najemniška stanejo celo manj od domov?

Slovenka leta 2019 je Ninna Kozorog

05. 01. 2020 21.33

Bralci revije Zarja/Jana so za Slovenko leta 2019 izbrali zdravnico in humanitarko ter predsednico društva Humanitarček Ninno Kozorog. "Ninna vedno, vedno poskrbi, da ljudje ohranijo svoje dostojanstvo," so zapisali organizatorji.

Lekarna Ljubljana je bila tarča napada z izsiljevalskim virusom

07. 08. 2019 07.40

V Lekarni Ljubljana so potrdili, da so bili tarča napada z izsiljevalskim virusom, ki je začasno onemogočil delovanje informacijskega sistema. Vse enote so sicer že odprte za izdajo zdravil na papirnati recept. Incident so prijavili pristojnim, informacijski pooblaščenec pa je medtem zoper Lekrano Ljubljana uvedel inšpekcijski postopek.

So zdravniki pozabili na Hipokratovo prisego?

08. 04. 2019 20.39

"Kopja se tudi tokrat lomijo na plečih bolnikov," po vedno več odprtih frontah v primarnem zdravstvu dogajanje komentirajo dva pro bono zdravnika in zastopnica pacientovih pravic. Res je, da so obremenitve lahko zelo velike, vendar kolektivne odpovedi in množični odhodi iz zdravstvenih domov niso rešitev, opozarja zdravnik Aleksander Doplihar, ki meni, da njegovi mlajši kolegi s tem kršijo Hipokratovo prisego.

UKC rešuje stisko na otroški kardiologiji: junija na pomoč prihajajo strokovnjaki iz tujine

17. 05. 2018 12.43

V Društvu za srce in ožilje so opozorili, da določene male paciente s srčnimi napakami lahko peljejo na preglede v tujino, a številni težko bolni novorojenčki potrebujejo zdravljenje tu in takoj, sicer ne bodo preživeli. V UKC so že podpisali pogodbo s petimi strokovnjaki s Hrvaške, ki bodo začeli delati prihodnji mesec, dogovarjajo se še z nekaj zdravniki.

VIDEO: Trmasti zmaji želijo izsiliti še peto tekmo: 'V Tivoliju bodo odločale malenkosti'

13. 04. 2018 09.05

Hokejisti ljubljanske Olimpije so z dobro igro na tretji finalni tekmi domačega državnega prvenstva v jeseniški Podmežakli podaljšali serijo vsaj še do četrtega obračuna, ki bo na sporedu ob koncu tedna v legendarnem Tivoliju. Tokratni junak v vrstah zmajev je bil neustavljivi napadalec Gal Koren, ki je dosegel tri zadetke.

Kakšna bo usoda male Neže? Zdravniški konzilij se je po dvanajstih dneh končno sestal

08. 11. 2016 15.24

Vsi, ki spremljajo potek zdravljenja dveletne deklice Neže, so se danes končno sešli. Svojo odločitev bodo najprej sporočili staršem. Pred Pediatrično kliniko UKC Ljubljana se je popoldne zbrala skupina staršev v podporo Neži in njeni družini. S seboj so imeli letake, na katerih so sporočali: "Vsi smo Neža."

UKC Ljubljana: Res je, pričakovali smo, da bo deklica umrla, pa ni

07. 11. 2016 17.47

Dveletna deklica Neža, ki so jo v UKC Ljubljana zdravili zaradi hudega srčnega popuščanja, žal neuspešno, zaradi česar so staršem že sporočili, naj se pripravijo na najhujše, se še vedno bori za življenje. Starši pravijo, da se njeno stanje izboljšuje. Na UKC so podali prva pojasnila, dokumentacijo o zdravljenju so zahtevali tudi na Zdravniški zbornici.