hormonska

Krčne žile na nogah so moteče in grde – znebite se jih!

09. 05. 2025 00.15

Vse ženske si želijo popolne noge. Že to, da pri britju spregledajo dlačico ali dve okrog kolena, je za mnoge prava nočna mora. Ko pa na svojih nogah opazijo obarvane, vidne vene, ki slišijo na ime krčne žile, se jim svet dobesedno podre.

Skoraj tretjina Slovencev trpi zaradi nespečnosti – preizkusite brezplačen zvočni posnetek za boljši spanec

07. 05. 2025 00.15

Čeprav skoraj tretjino svojega življenja prespimo, številni spanec še vedno jemljejo kot nekaj samoumevnega – dokler se ne začnejo težave. Po podatkih NIJZ ima skoraj vsak tretji Slovenec vsaj občasne motnje spanja, med katerimi je najpogostejša nespečnost.

Zvezdnica pri frizerki izvedela, da ima sindrom policističnih jajčnikov

25. 04. 2025 07.00

Emma Chamberlain je v frizerskem salonu izvedela razlog za akne na njeni koži. Poleg nje je na stolu namreč sedela ginekologinja, ki ji je namignila, da bi bile akne lahko posledica sindroma policističnih jajčnikov. Tezo je kasneje potrdil tudi njen zdravnik.

BLOG: Kalčki lucerne – zakladnica hranil in zdravja

22. 12. 2024 08.44

Kalčki lucerne so drobni, a izjemno hranljivi poganjki, ki kljub svojemu bogastvu hranil pogosto ostajajo prezrti v vsakodnevni prehrani. Njihova vsestranskost, bogata hranilna vrednost in številne koristi za zdravje jih postavljajo v sam vrh superživil. V tem članku bom z vami delil vse o kalčkih lucerne – od njihove sestave in prednosti do zanimivosti, zgodovine, uporabe ter nasvetov za gojenje doma in uporabo v kuhinji.

BLOG: Prostaglandini: Ključni igralci v telesu in njihov vpliv na zdravje

18. 08. 2024 07.00

Prostaglandini so izjemno pomembne spojine, ki jih telo naravno proizvaja in imajo hormonom podobne učinke. Čeprav niso tako poznani kot nekateri drugi hormoni, igrajo ključno vlogo v številnih telesnih procesih. V današnjem prispevku bomo raziskali, kaj so prostaglandini, kakšna je njihova vloga, kako vplivajo na naše zdravje, kakšni so simptomi in vzroki težav z njimi ter kako lahko uravnavamo njihovo proizvodnjo. Prav tako bomo obravnavali nekatere zanimivosti in manj znane vidike teh fascinantnih molekul.

BLOG: Težave s spolno slo? Pomagajte si s pomočjo narave

07. 04. 2024 15.00

Obstaja veliko kultur in civilizacij, ki so skozi zgodovino uporabljale različna živila, zelišča in prakse za povečanje spolne želje oziroma libida. Na primer, antični Grki so verjeli, da lahko uživanje medu in oreščkov poveča spolno moč. Podobno so v starodavni kitajski kulturi ginseng, korenina rožiča in ingver veljali za afrodizijska živila. Afrodizijska živila so torej tista, za katera se verjame, da povečujejo spolno željo, vzburjenje ali izboljšujejo spolno zmogljivost. Ljudje so od nekdaj verjeli, da imajo ta živila sposobnost povečati spolno poželenje ali izboljšati spolno zmogljivost, zato so jih vključevali v svojo prehrano ali kot dodatke k prehrani in so bila del tradicionalnih zdravilnih praks.

Medexov dogodek razbil tabuje o menopavzi ter združil in opolnomočil ženske

30. 03. 2024 00.15

Na bregu idiličnega Blejskega jezera je v slikovitem Bled Rose hotelu potekal edinstveni dogodek, namenjen vsem ženskam, ki želijo v svojem življenju najti harmonijo in ravnovesje, ter živeti polno in zadovoljno.

Carla Bruni razkrila, da je pred štirimi leti prejela diagnozo raka na dojki

06. 10. 2023 07.55

Italijansko-francoska manekenka in pevka Carla Bruni se je odločila deliti svojo diagnozo z javnostjo v objavi na Instagramu, saj želi ob mesecu ozaveščanja o raku dojk izpostaviti, kako pomembno je pravočasno zdravljenje te zahrbtne bolezni, kar pa se lahko zgodi le, če se ženske udeležijo mamografije.

Šempetrska bolnišnica bo postala del mreže za onkološko obravnavo bolnikov

03. 07. 2023 14.23

V šempetrski bolnišnici so bili na obisku predstavniki Državnega programa obvladovanja raka 2022–2026, ki ga upravlja Onkološki inštitut Ljubljana. Predstavili so jim delo in vizije na področju onkologije, saj bo šempetrska bolnišnica postala del mreže onkološke dejavnosti v Sloveniji, ki naj bi zaživela leta 2025.

Koliko mladi vedo o spolnosti pri 16 letih, ko imajo prvi spolni odnos?

27. 03. 2023 15.00

Mladi vse bolj zgodaj vstopajo v svet spolnosti. Rezultati ankete so pokazali, da se je večina vprašanih v spolne odnose podala pri 16 letih. Kako dobro so mladi sploh pripravljeni na prvi spolni odnos pri tej starosti? Prve informacije o kontracepciji naj bi mladi dobili pri ginekologu, ki naj bi ga obiskali pred prvim spolnim odnosom. A je dostop do strokovnjaka otežen, še posebej, ker je ginekologov na primarni ravni pri nas premalo.

'Če želimo premagati raka, moramo biti bolj agresivni od njega'

22. 10. 2022 11.57

Rožnati oktober je mesec boja proti raku dojk, zato smo se o tej bolezni pogovarjali s tremi zdravniki na Onkološkem inštitutu. Kirurg dr. Erik Brecelj je povedal, da se, ko bolnika prvič seznanijo s to diagnozo, neredko zgodi, da se mu dobesedno stemni pred očmi, ne vidi in ne sliši, kaj mu zdravnik govori. Onkolog dr. Domen Ribnikar pove, da uspešno ozdravijo dobri dve tretjini pacientk z zgodnjim rakom dojke, pri četrtini pa se bolezen ponovi. In če pride do razsoja v oddaljene organe, je taka bolezen zaenkrat še vedno neozdravljiva. Vodja Oddelka za radiologijo dr. Nina Boc pa poudarja, da je vsak boj z boleznijo težak, in če želimo premagati raka, moramo biti bolj agresivni od njega. Zgodbe bolnikov se seveda dotaknejo tudi njih, prizna. "Ko se sprehodimo mimo bolnikov v čakalnicah Onkološkega inštituta, lahko vsak dan ugotovimo, da nimamo niti enega razloga, da bi bili nesrečni."

'Kemoterapija te povsem dotolče, a ti hkrati reši življenje'

04. 09. 2022 09.04

V Sloveniji vsako leto za rakom dojk v povprečju zboli okoli 1400 oseb, nekaj več kot 400 jih umre. V tej prvi statistiki sva se žal znašli tudi z novinarko Katarino Keček, doživeli ves ta "pekel" v zahtevnem procesu zdravljenja, se borili s hudimi stranskimi učinki zdravil, izgubili lase, bili bitko s kemoterapijami, tako kot vsi pacienti, ki jih doleti diagnoza z imenom rak. Stiske, ki jih doživljamo v času zdravljenja, lahko razumejo samo tisti, ki so to doživeli, nihče drug, se strinjava s Katarino. "Prvi mesec po diagnozi je bil katastrofa, padla sem v depresijo, več kot sem brala o raku, bolj me je bilo strah. Prepričana sem bila, da bom kmalu umrla. Celo hišo sem že začela pospravljati in dajati svoje stvari drugim ljudem, češ, saj tega ne bom več rabila," pripoveduje moja sogovornica, ki je bila skoraj 20 let tudi moja sodelavka na Pop Tv.

Policistični jajčniki: 'Diete niso pomagale, lasje so mi izpadali v šopih'

02. 07. 2022 10.56

Sindrom policističnih ovarijev je najpogostejša bolezen pri ženskah, ki povzroča hormonske in presnovne motnje. "PCOS bolnic se drži stigma, da smo lene in debele, nihče pa ne vidi, da smo hude bolnice," pojasnjuje 43-letnica, ki je z umetno oploditvijo vendarle dvakrat rodila, v dveh letih pa izgubila tudi 90 kilogramov. Bolnice poudarjajo, da od ginekologov v javnem zdravstvu ne prejmejo ustrezne obravnave. "Iz ambulante sem odšla razočarana, brez odgovorov," pripoveduje 27-letnica, ki je s pomočjo nove ginekologinje po devetih mesecih končno spet dobila menstruacijo.

Ženskam moramo omogočiti varno prekinitev nosečnosti, brez obsojanja

25. 05. 2022 06.00

V Sloveniji je vsaj polovica nosečnosti nenačrtovanih, zato je za zmanjševanje dovoljenih splavov, so enotni ginekologi, pomembna kakovostna spolna vzgoja in kontracepcijska zaščita. A ker ženska še vedno lahko nenačrtovano zanosi, je nujno, da ohranimo pravico do varne umetne prekinitve nosečnosti, za katero se mora odločiti ženska sama, brez obsodb, je jasen ginekolog Mišo Rajić. Ozaveščanje o kontracepciji ni samoumevno, saj več kot 200 tisoč žensk nima ginekologa.

'Šla bi na konec sveta, če bi mi odvzeli pravico do splava hudo bolnega ploda'

24. 05. 2022 06.00

Mirela, Mojca in Maja – tri ženske, enaka tragedija – huda okvara ploda ali celo smrt v maternici. To so ženske, ki so občutile bolečino zaradi spontanega splava oziroma splava na zahtevo, ker se plod ni razvijal pravilno. Šok in ena najtežjih življenjskih odločitev. Ženska mora imeti pravico sama odločati o svojem telesu, je odločen ginekolog Mišo Rajić, saj je ženska tista, ki nosi glavno breme reprodukcije. Tega so se zavedali že v nekdanji skupni državi, saj je bila Jugoslavija in s tem Slovenija sploh prva država na svetu, ki je pravico do načrtovanja družine zapisala v ustavo. V osemdesetih je bilo tudi po sedem prekinitev nosečnosti na 10 živorojenih otrok, v zadnjem desetletju manj kot dve.

Rak dojk letno v povprečju terja življenja 420 žensk, zbolevajo pa tudi moški

01. 10. 2021 06.00

Leta 2018 je v Sloveniji za rakom dojk zbolelo 1527 oseb, od tega 11 moških. Žal je bila bolezen usodna za 473 žensk in 5 moških. Rak dojk je najpogostejši rak pri ženskah, zato je še toliko bolj pomembno pravočasno odkrivanje in učinkovito zdravljenje bolezni. Dobra novica je, da je na voljo vedno več novih zdravil, prav tako si z veliko hitrostjo sledijo uspešna poročila rezultatov kliničnih raziskav, ki obetajo številne novosti tako v zdravljenju zgodnjega raka kot tudi razsejane bolezni v naslednjih letih.

BLOG: Ali lahko vplivamo na plodnost?

06. 06. 2021 11.33

Žalostno je, da ogromno parov trpi zaradi neplodnosti in se spopadajo z nezmožnostjo zanositve. Ne glede na to, ali se pripravljate na nosečnost, aktivno poskušate zanositi ali imate težave s plodnostjo, je razumevanje vašega hormonskega stanja velika prednost. Usmerite torej pozornost na vaš življenjski slog – vključno s prehrano, telesno težo, gibanjem, stresom, okoljem in službo.

Ko ti bolezen življenje v sekundi sesuje do temeljev

06. 06. 2021 09.29

Vsi imamo v življenju neke strahove. So stvari, ki se jih zelo bojimo. Sama sem se najbolj bala, da bi me doletela diagnoza rak. Neizmerno sem se bala te bolezni, tega agresivnega zdravljenja, ki te čaka, predvsem kemoterapije. Vedno sem govorila, da če se mi to zgodi, se ne bom zdravila. Da se ne bom borila za življenje. Da se bom pač vdala v usodo. Točno pred dvema letoma pa mi je vesolje poslalo prav to hudo preizkušnjo. Diagnozo, ki me je na smrt prestrašila. Dobesedno! In me izzvala na dvoboj. Kar naenkrat nimaš več poguma, da bi se odrekel zdravljenju. Nimaš izbire, če želiš preživeti. Operacija, kemoterapija, obsevanja, biološka zdravila, hormonska terapija. Vse to me je doletelo. Pa tudi ogromno stranskih učinkov zdravljenja.

Končno inovativna rešitev za več energije in premagovanje utrujenosti

28. 04. 2021 00.15

V kolikor si dneva brez kave ne predstavljate, potrebujete inovativno rešitev, da boste prekipevali od energije, z lahkoto ohranjali koncentracijo in mirno spali celo noč.

BLOG: Miti o hujšanju

25. 04. 2021 07.05

Brskanje po družbenih omrežjih in spletnih portalih ter razne revije vas izpostavljajo neskončnim informacijam o prehrani in zdravju. Večina je žal napačna. Celo usposobljeni zdravstveni delavci, vključno z zdravniki in dietetiki, so krivi za širjenje dezinformacij o prehrani in v javnosti ustvarjajo še večjo zmedo. Ne nasedajte zgodbam o hitrem hujšanju, doseženem z malo ali nič truda. Izguba teže ni enostavna. Zahteva doslednost, ljubezen do sebe, trdo delo in potrpljenje.

BLOG: Prehrana za težave z žolčnikom

28. 02. 2021 12.00

V srednji ali pozni odrasli dobi mnogo ljudi trpi zaradi težav z žolčnikom, predvsem ženske, ki žolčne kamne razvijejo veliko pogosteje kot moški. Holocistokemija, operacija odstranitve žolčnih kamnov, je vsako leto ena najpogostejših operacij pri odraslih. Zanimivo pa je to, da tudi tisti s težavami z žolčnikom ne vedo, kaj natanko je naloga žolčnika in da lahko ustrezna prehrana prepreči določene težave.

BLOG: Koraki za naravno uravnoteženje hormonov

14. 02. 2021 07.00

Hormonska neravnovesja so odličen izgovor za ženske, da na ves glas vpijejo na svoje partnerje. No, šalo na stran, hormonska neravnovesja so lahko pravi čustveni vrtiljak. Ne samo, da vplivajo na naše počutje, ampak vodijo tudi v obilico zdravstvenih težav. Ko so naši hormoni neuravnovešeni, je čas, da se posvetujemo z zaupanja vrednim zdravnikom, in tukaj ni heca.

BLOG: Katera živila so primerna za zdravje dojk?

27. 10. 2019 07.24

Oktober je mesec, ki je posvečen ozaveščanju o preventivi, kurativi ter psihološki podpori pri raku na dojkah. Skozi lastno izkušnjo sem doživel, da se je ljudem zelo težko začeti odrekati stvarem, ki sicer hranijo dušo, a kaj ko obenem lahko hranijo oziroma spodbujajo tudi razvoj bolezni.

Justin Bieber: Zlorabljal sem trde droge, nasilen sem bil do žensk

03. 09. 2019 12.17

Ameriški glasbenik Justin Bieber je na Instagramu delil daljši zapis, v katerem je odkrito spregovoril, kaj vse je prestal zaradi hudega pritiska javnosti in kolikšna je bila cena njegove slave. Med drugim je spregovoil o zlorabi trdih drog in nasilju nad ženskami.

Tina Gorenjak spregovorila o raku na dojkah

06. 05. 2019 07.34

V nedeljski oddaji so tekmovalci spregovorili o letu, ki jih je najbolj zaznamovalo. Tina Gorenjak je presenetila, saj je prvič povedala, da se je pred petimi leti borila z zahrbtno boleznijo – odkrili so ji raka na dojkah.

'Lepo je, ko te nekdo vidi, kot se vidiš sam ...'

04. 11. 2018 14.30

Začel se je november. Morda tudi vam zadnja leta, ko slišite za ta mesec, avtomatsko zazvoni zraven še movember? Brkato gibanje nas je podučilo o zdravstvenih tveganjih moških. November pa je tudi mesec ozaveščanja o transspolnosti. In o tem sem se podučila tudi sama.

BLOG: Nosečnice, ni vam treba 'jesti za dva'

30. 09. 2018 07.00

Nedvomno je vaše telo med nosečnostjo v izrednem stanju in dela na polno. Takrat je zdravo prehranjevanje še toliko bolj pomembno, saj se med nosečnostjo vaš dojenček v celoti prehranjuje skozi popkovino in ves čas ga je treba oskrbovati z vitalnimi hranilnimi snovmi. Od zdrave prehrane bosta imela korist tako mama kot otrok.

Slovenka odločena: čas je, da obrne nov list v svojem življenju

27. 06. 2018 20.41

Zdravje je naše največje bogastvo, a se tega ponavadi žal začnemo zavedati šele, ko nam preneha služiti. Prej nimamo časa razmišljati o tem, saj nas zaposluje na tisoče drugih, po našem prepričanju bolj pomembnih stvari. A ko enkrat zbolimo, to običajno ne vpliva samo na naše življenje, temveč tudi na življenja naših najbližjih. In ni malo primerov, ko bolezen ali zanemarjanje zdravja privedeta do hudih partnerskih ter družinskih težav. To sta pred nedavnim na lastni koži občutili tudi naši bralki, Hajdi in Vera.

Genski testi pri bolnicah z rakom dojk lahko občutno zmanjšajo kemoterapijo

04. 06. 2018 13.42

Z genskimi testi bi kar 70 odstotkom ženskam, ki so zbolele za najpogostejšo obliko raka dojk, prihranili, da bi morale na kemoterapijo. Avtorji ameriške študije so namreč ugotovili, da bi zdravniki z genskimi test lahko vnaprej določili, ali jo bolnica po operaciji sploh potrebuje.

Spali bomo uro manj, a dlje uživali v dnevni svetlobi

23. 03. 2018 10.22

V nedeljo bomo uro manj spali, a uro dlje uživali v dnevni svetlobi. Ukrep prestavljanja ure na poletni in zimski čas, ki ga poleg Slovenije pozna še približno 70 držav po svetu, pa zadnja leta povzroča več težav in zmede kot koristi.