hormonsko zdravljenje

Z zdravilom za sladkorno bolezen do zanositve: kdo so 'Ozempic dojenčki'?

15. 03. 2025 09.05

Številne ženske na družabnih omrežjih objavljajo zgodbe o tem, kako so po dolgih letih boja z neplodnostjo zanosile s pomočjo zdravila Ozempic, ki se uporablja za zdravljenje sladkorne bolezni tipa 2 in klinične debelosti. Ali je Ozempic oziroma njegova učinkovina semaglutid res čudežno zdravilo za zdravljenje neplodnosti ali pa lahko nepremišljeno jemanje celo škodi plodu?

BLOG: Kalčki lucerne – zakladnica hranil in zdravja

22. 12. 2024 08.44

Kalčki lucerne so drobni, a izjemno hranljivi poganjki, ki kljub svojemu bogastvu hranil pogosto ostajajo prezrti v vsakodnevni prehrani. Njihova vsestranskost, bogata hranilna vrednost in številne koristi za zdravje jih postavljajo v sam vrh superživil. V tem članku bom z vami delil vse o kalčkih lucerne – od njihove sestave in prednosti do zanimivosti, zgodovine, uporabe ter nasvetov za gojenje doma in uporabo v kuhinji.

'Tistim, ki želijo otroka, bi morali omogočiti dostop do postopkov'

07. 07. 2024 06.38

Lani se je prvič v zgodovini Slovenije rodilo manj kot 17.000 otrok. Slovenci se za otroke odločamo manj in vse pozneje. Pristojnim bi morali zvoniti vsi alarmi, pa jim očitno ne. Kajti morda še bolj zaskrbljujoč je naslednji podatek: rodilo se je tudi manj otrok po umetni oploditvi (IVF), opozarja prim. mag. Uršula Reš iz Zdravstvenega centra Dravlje, kjer ljudem skoraj tri desetletja pomagajo na poti do tako zelo želenega otroka. Pa to število ni nižje, ker bi bile potrebe po teh postopkih manjše. Nasprotno, vse večje so in še večje bodo. A če so v preteklosti v Sloveniji opravili 3200 postopkov na leto, jih zdaj, zaradi nerazumnih odločitev pristojnih, le še okoli 2500.

BLOG: Sedem poletnih zelišč

02. 06. 2024 07.00

Vsi, ki me poznajo in so me kdaj obiskali, vedo, koliko knjig o zdravilnih zeliščih se nahaja na mojih knjižnih policah. Da ne govorimo o čajih in drugih oblikah zelišč. To zbirko vsakodnevno dopolnjujem in raziskujem. Enostavno sem fasciniran nad zdravilno močjo plodov narave. Danes bi z vami rad delil koristne in pozitivne učinke zelišč, ker je pa teh zares veliko, se bom osredotočil na sedem nekako najbolj znanih, ki uspevajo v poletnih mesecih.

V ZDA na mamografijo že 40-letnice. Bodo starostno mejo znižali tudi pri nas?

24. 05. 2024 06.00

V ZDA so nedavno spremenili priporočila in napotujejo na mamografijo ženske že po 40. letu. Za te nove smernice so se odločili, ker najnovejša dognanja kažejo, da lahko za 20 odstotkov zmanjšajo umrljivost zaradi raka dojk, če ženske začnejo hoditi na mamografijo že po 40. letu. Opažajo namreč, da se pojavnost invazivnega raka dojk pri mlajših ženskah povečuje. Tudi pri nas nekateri ginekologi na mamografijo napotujejo ženske kmalu po dopolnjenem 40. letu. Pa bo to postala redna praksa?

Moškemu po nepotrebnem odstranili testis, zdaj zahteva pol milijona evrov

24. 04. 2024 13.17

Pred 11 leti so moškemu odstranili testis. Zdravniki so namreč napačno ocenili, da je tumor na njem rakav. Danes 34-letni moški je zaradi tega sprožil tožbo, od UKC Ljubljana zahteva skoraj pol milijona evrov. Sodnica je v vmesni sodbi ugotovila, da je tožba moškega utemeljena, saj da tožniku niso ustrezno predstavili vseh možnosti operativnega posega. O višini odškodnine, ki jo bo moral izplačati UKC, bo sodišče odločilo s končno sodbo.

Boj z rakom: najprej zbolela mlada mamica, nato njena šestletna hči

16. 02. 2024 19.33

Ena od srečnih, pa tudi neverjetnih zgodb, je boj z boleznijo najprej mlade mamice, nato pa še njene šestletne hčerke. Nea Čepelnik, mama treh otrok, je zbolela za rakom dojke pri le 29 letih. Ko se je njeno intenzivno zdravljenje končalo in so kot družina končno spet normalno zadihali, pa je diagnozo Burkittov limfom, ki je eden izmed najhitreje rastočih tumorjev, dobila še njena hčerka Elly.

'Transspolne osebe se lahko krstijo, so botri ali poročne priče'

09. 11. 2023 16.29

Papež Frančišek je znova dokazal, da je lahko tudi cerkev prijazna do transspolnih oseb. Zadnja v nizu njegovih odločitev je namreč, da se lahko tudi transspolne osebe krstijo, lahko pa so tudi botri pri krstu in priče na poroki.

Kako so se ginekologinja, dietetičarka in psihiatrinja lotile PCOS

17. 09. 2023 16.38

September je mesec ozaveščanja o sindromu policističnih jajčnikov - gre za najpogostejšo bolezen pri ženskah, ki povzroča hormonske in presnovne motnje. Pacientke poudarjajo, da od ginekologov v javnem zdravstvu ne dobijo ustrezne obravnave, iz ambulant pa odhajajo razočarane, saj jim pogosto predpišejo zgolj kontracepcijske tablete. Ginekologinja primarij Darija Strah se je zato odločila, da bo ubrala drugačen pristop, ki bo PCOS obravnaval celostno.

Debelost, prekomerna poraščenost in depresija – kaj pa, če so krivi jajčniki?

16. 09. 2023 11.27

Najpogostejša bolezen pri ženskah, ki povzroča hormonske in presnovne motnje, je sindrom policističnih jajčnikov. Pogosto se bolnic drži stigma, da so "lene in debele", čeprav gre pravzaprav za, kot pravi ginekologinja primarij Darija Strah, kronično bolezen. Pacientke poudarjajo, da od ginekologov v javnem zdravstvu ne dobijo ustrezne obravnave, iz ambulant pa odhajajo razočarane. Pa vendar obstaja pomoč – objavljamo izpovedi žensk, ki so se s pomočjo celostne obravnave uspešno spoprijele s simptomi sindroma PCOS. "Če bi me ginekologinja videla več kot le debelo punco, bi lahko bila zdaj že šest let na poti, na kateri sem sedaj," pravi 25-letna Katje.

BLOG: Zdravilne lastnosti sladkega korena

18. 06. 2023 14.20

Sladki koren je rastlina, ki cveti od junija do septembra in že tisočletja igra pomembno vlogo v tradicionalni medicini. Z izjemnimi zdravilnimi lastnostmi je postal priljubljena sestavina številnih zdravil in prehranskih dopolnil, veliko se uporablja tudi kot začimba in sladilo. V tem članku se bom poglobil v zdravilne koristi sladkega korena ter načine njegove uporabe. Ljudska imena za sladki koren so tudi likviricija, sladčica, sladki les in sladkirica, nekako najbolj znano pa je ime sladki koren.

Kako visok bo otrok, ko odraste? Do odgovora z umetno inteligenco

15. 06. 2023 12.02

Odgovor – precej natančnejši od tistih, ki smo jih imeli na voljo doslej – imajo raziskovalci na Institutu Jožef Stefan. Njihova metoda izkorišča umetno inteligenco, ki črpa podatke iz športnovzgojnih kartonov. Višina, pravijo, igra pomembno vlogo pri odkrivanju športnih talentov. "Otrok, ki je nadarjen za košarko, ima ob končni višini 170 cm skoraj nične možnosti, da bi postal naslednji Luka Dončić. Lahko pa postane Primož Roglič ali Timi Zajc," razmišljajo.

Slovenske bolnišnice – razpadajoče stavbe, uničeni vodovodi, brez klim, bolniki na hodnikih

10. 03. 2023 06.00

Onkološki inštitut, URI Soča, Splošna bolnišnica Ptuj so bolnišnice, ki pokajo po šivih. Onkološki inštitut potrebuje dodatnih 15.000 kvadratnih metrov, URI Soča dvakrat več. Prostorska stiska omejuje razvoj ptujske bolnišnice. Večina slovenskih bolnišnic bolnike zdravi v zastarelih stavbah, 80 odstotkov opreme imajo iztrošene. Imajo celo uničene vodovodne cevi, zastarele postelje in primanjkuje jim klimatskih naprav. Bolniki se utapljajo v čakalnih vrstah. Je bilo naše zdravstvo že desetletja mišljeno kot strošek? Ali vsak minister investicije postavi po svoje?

'Če želimo premagati raka, moramo biti bolj agresivni od njega'

22. 10. 2022 11.57

Rožnati oktober je mesec boja proti raku dojk, zato smo se o tej bolezni pogovarjali s tremi zdravniki na Onkološkem inštitutu. Kirurg dr. Erik Brecelj je povedal, da se, ko bolnika prvič seznanijo s to diagnozo, neredko zgodi, da se mu dobesedno stemni pred očmi, ne vidi in ne sliši, kaj mu zdravnik govori. Onkolog dr. Domen Ribnikar pove, da uspešno ozdravijo dobri dve tretjini pacientk z zgodnjim rakom dojke, pri četrtini pa se bolezen ponovi. In če pride do razsoja v oddaljene organe, je taka bolezen zaenkrat še vedno neozdravljiva. Vodja Oddelka za radiologijo dr. Nina Boc pa poudarja, da je vsak boj z boleznijo težak, in če želimo premagati raka, moramo biti bolj agresivni od njega. Zgodbe bolnikov se seveda dotaknejo tudi njih, prizna. "Ko se sprehodimo mimo bolnikov v čakalnicah Onkološkega inštituta, lahko vsak dan ugotovimo, da nimamo niti enega razloga, da bi bili nesrečni."

Policistični jajčniki: se da brez hormonov?

01. 10. 2022 14.23

September je mesec ozaveščanja o sindromu policističnih jajčnikov (PCOS), najpogostejši hormonski motnji pri ženskah v rodni dobi, ki povzroča neplodnost, presnovne motnje in duševne težave. V boj proti debelosti, prekomerni poraščenosti, PMS-u in številnim drugim simptomom se začenjajo podajati tudi slovenski ginekologi. Nekateri so prisluhnili ženskam, ki so bile z obravnavo pogosto nezadovoljne, saj so jim kot rešitev običajno predlagali kontracepcijske tablete. Ker sedanje generacije deklet v večini odklanjajo tovrstne hormonske terapije, so se v Diagnostičnem centru Strah odločili za celosten pristop. Da bi ženskam sporočili, da za naštete težave niso krive same, so pripravili kampanjo s sloganom: "Nisi ti, tvoji jajčniki so."

Slovo Olivie Newton John: 30 let je bila simbol zmag in upanja

09. 08. 2022 07.32

Olivia Newton John je po več desetletjih izgubila bitko z rakom dojk. Bila je simbol boja z boleznijo, s katero se sooča ogromno žensk. Kaj pa lahko ženske storijo same, da bi bilo zgodnje odkrivanje rakavih bolezni uspešno in s tem posledično tudi zdravljenje.

Najpogostejši vzrok za nepravilno delovanje jajčnikov inzulinska neodzivnost

03. 07. 2022 10.42

V Sloveniji je okoli 30.000 žensk, ki se soočajo s sindromom policističnih ovarijev (PCOS), najpogostejši vzrok za nepravilno delovanje jajčnikov pa je inzulinska neodzivnost. PCOS se izraža na več načinov, poleg debelosti tudi v napihnjenosti, bolečih prsih, PMS-u ... Ker gre za hormonsko motnjo, ginekologi PCOS večinoma skušajo zdraviti s kontracepcijskimi tabletami, ki pa jih sedanje generacije deklet v večini primerov odklanjajo. "Iščejo nove možnosti, predvsem pa celostno obravnavno. Dovolj jim je, da jim ne verjamemo ali ponudimo tako vrsto terapije, ki je ne bodo jemale," pravi ginekologinja primarij Darija Strah, ki je za naš portal pojasnila vzroke za nastanek PCOS, pa tudi to, kako si lahko ženske pomagajo.

BLOG: Cink podpira imunsko funkcijo in lahko pomaga v boju proti okužbam

01. 01. 2022 00.00

Morda ste že kaj zasledili o koristih cinka in kako ga je priporočljivo jemati pri okrevanju po prehladu ali drugih boleznih, vendar ta mineral potrebujejo tudi tisti, ki niso bolni in ki nimajo oslabljenega imunskega sistema.

Zmanjšanje proizvodnje estrogena povezano s povečanim tveganjem za demenco

07. 12. 2021 12.30

Skoraj dve tretjini bolnikov z demenco predstavljajo ženske, ugotavljajo strokovnjaki iz več držav. Raziskovalci kalifornijske zdravstvene organizacije Kaiser Permanente so se lotili iskanja odgovora na vprašanje, zakaj. Prepričani so, da se vsaj del odgovora skriva tudi v menstrualnem ciklu.

Rak dojk letno v povprečju terja življenja 420 žensk, zbolevajo pa tudi moški

01. 10. 2021 06.00

Leta 2018 je v Sloveniji za rakom dojk zbolelo 1527 oseb, od tega 11 moških. Žal je bila bolezen usodna za 473 žensk in 5 moških. Rak dojk je najpogostejši rak pri ženskah, zato je še toliko bolj pomembno pravočasno odkrivanje in učinkovito zdravljenje bolezni. Dobra novica je, da je na voljo vedno več novih zdravil, prav tako si z veliko hitrostjo sledijo uspešna poročila rezultatov kliničnih raziskav, ki obetajo številne novosti tako v zdravljenju zgodnjega raka kot tudi razsejane bolezni v naslednjih letih.

Zdravilo, ki naj bi zmanjšalo možnost za vrnitev raka dojke za 42 odstotkov

06. 06. 2021 12.29

Znanstveniki pravijo, da so z uporabo zdravila olaparib po kemoterapiji dosegli preboj v zdravljenju raka dojke. Rezultati raziskave so namreč pokazali, da se je pri osebah, ki so prejemale to zdravilo, možnost za vrnitev raka zmanjšala za kar 42 odstotkov. "Je prvo ciljno usmerjeno zdravilo, za katero se je izkazalo, da učinkovito zdravi bolnike z dednimi mutacijami in rakom dojke v zgodnji fazi, kar lahko nekatere ženske ozdravi njihove bolezni," je dejal profesor Paul Workman z londonskega Inštituta za raziskave raka.

V nedeljo 205 novih okužb. Pozitivno mnenje za umik starostne omejitve pri AstraZeneci

15. 03. 2021 10.04

V nedeljo smo ob 1625 PCR-testiranjih potrdili 205 novih primerov okužbe z novim koronavirusom. Umrle so štiri osebe. Čeprav vzročnih povezav med krvnimi strdki in cepljenjem za zdaj ni, se je Slovenija odločila, da začasno prekine cepljenje z omenjenim cepivom. Marko Pokorn s pediatrične klinike pa je dejal, da so podali predlog, naj se s cepivom Pfizer cepi kronične bolnike od 16. leta starosti dalje.

J. K. Rowling zaradi svojih izjav znova na udaru

06. 07. 2020 16.37

J. K. Rowling, avtorica knjig o čarovniku Harryju Potterju, je znova na udaru. 54-letna britanska pisateljica se je oglasila na Twitterju, kjer je s svojim zapisom o hormonskem zdravljenju znova naletela na očitke.

BLOG: Kako se na naraven način boriti z migreno?

01. 03. 2020 11.10

Če sami nimate težav z migrenami, zagotovo poznate nekoga, ki se s tem neprijetnim pojavom, ki osebo lahko povsem onesposobi, če pravočasno ne ukrepa, sooča. V nadaljevanju boste izvedeli, kaj je migrena, katere vrste poznamo, kakšni so simptomi in vzroki, ter kako si pomagati na naraven način.

Zdravje 2030: 'Superbakterije', AI in staršem skriti nezdravi (spletni) trendi

26. 01. 2020 07.19

Na prvi pogled je človeštvo, ko gre za zdravje, v zadnjih letih doseglo precej zavidljive uspehe. Pričakovana življenjska doba se je, globalno gledano, dvignila na 72 let, umrljivost otrok se je od leta 1990 prepolovila, stopnja umrljivosti mater tik pred porodom ali po njem se je med letoma 2000 in 2017 zmanjšala za 38 odstotkov, stari "sovražniki" človeštva, kot so na primer ošpice, pa so skoraj izginili.

BLOG: Katera živila so primerna za zdravje dojk?

27. 10. 2019 07.24

Oktober je mesec, ki je posvečen ozaveščanju o preventivi, kurativi ter psihološki podpori pri raku na dojkah. Skozi lastno izkušnjo sem doživel, da se je ljudem zelo težko začeti odrekati stvarem, ki sicer hranijo dušo, a kaj ko obenem lahko hranijo oziroma spodbujajo tudi razvoj bolezni.

Soočenje z rakom: Ob pogledu na šope las sem začela kričati

13. 10. 2019 07.00

Rožnati oktober velja za mesec ozaveščanja in boja proti raku na dojki. V razvitem svetu velja za najpogostejšo obliko raka pri ženskah, za njim pa, sicer v precej manjšem številu, obolevajo tudi moški. S to težko boleznijo in bolečo izkušnjo so se soočile tudi nekatere znane glasbenice in igralke, ki so povedale, kdaj in kako so odkrile, da imajo raka, ter kako so se z boleznijo spopadle. Nekatere med njimi danes živijo brez obeh dojk.

Tina Gorenjak spregovorila o raku na dojkah

06. 05. 2019 07.34

V nedeljski oddaji so tekmovalci spregovorili o letu, ki jih je najbolj zaznamovalo. Tina Gorenjak je presenetila, saj je prvič povedala, da se je pred petimi leti borila z zahrbtno boleznijo – odkrili so ji raka na dojkah.

Genski testi pri bolnicah z rakom dojk lahko občutno zmanjšajo kemoterapijo

04. 06. 2018 13.42

Z genskimi testi bi kar 70 odstotkom ženskam, ki so zbolele za najpogostejšo obliko raka dojk, prihranili, da bi morale na kemoterapijo. Avtorji ameriške študije so namreč ugotovili, da bi zdravniki z genskimi test lahko vnaprej določili, ali jo bolnica po operaciji sploh potrebuje.

Začel se je movember: obolevnost za rakom prostate pri nas in v svetu raste

01. 11. 2017 17.25

Tudi v letošnjem novembru bo potekala preventivna akcija z imenom movember, ki je namenjena ozaveščanju o raku prostate. Po podatkih nacionalnega registra raka za obdobje 2010-2014 v povprečju za rakom prostate umre na leto 376 Slovencev, 1480 pa jih vsako leto na novo zboli. Ob koncu leta 2014 je imelo v državi rak prostate 11.133 moških.