imela

Compaq bo odkupil svoje delnice
25. 04. 1998 10.11
Ameriški računalniški koncern Compaq namerava v prihodnje odkupiti svoje delnice v vrednosti 100 milijonov dolarjev, kar odraža zaupanje vodstva podjetja v dolgoročno rast družbe, sporočajo predstavniki Compaqa. Delniški kapital zunanjih lastnikov Compaqa znaša 1,5 milijarde dolarjev, delnica pa je ob zadnjem trgovanju imela vrednost 31 dolarjev.

Dobro vzdušje pred odhodom na Nizozemsko
20. 04. 1998 15.12
V nizozemskem Eindhovnu se bo v četrtek, 23. aprila, začelo 21. evropsko prvenstvo v namiznem tenisu. Na njem bo nastopilo tudi deset Slovencev, od tega pet fantov in pet deklet. V moški konkurenci bodo Slovenijo zastopali Robert Smrekar, Gregor Komac, Saša Ignjatovič, Gregor Škafar in Bojan Tokič, pri dekletih pa Petra Dermastija, Biljana Todorovič, Špela Polončič, Helena Halas in Martina Safran.

BMW in Chrysler bosta gradila tovarno v Braziliji
16. 04. 1998 09.00
Avtomobilska velikana BMW in Chrysler nameravata v Braziliji zgraditi skupno tovarno, ki bo proizvajala avtomobilske motorje. Vrednost omenjenega projekta naj bi po prvih ocenah znašala 900 milijonov USD, skupno podjetje (joint venture) pa naj bi nosilo ime Tritec Motors. Tovarna bo imela svoj sedež v brazilskem mestu Campo Largo, njena izgradnja pa naj bi bila dokončana v začetku leta 1999. Kot poročajo predstavniki hčerinskih podjetij v Braziliji, se bo proizvodnja v tovarni začela v drugi polovici leta 2000.

Vlada kmalu o ustanovitvi komisije za preprečevanje oškodovanja družbenega premoženja?
12. 04. 1998 11.14
Vlada naj bi na eni od prihodnjih sej preučila predlog o ustanovitvi komisije za preprečevanje oškodovanja družbenega premoženja ter za zavarovanje javnega interesa, ki so ga oblikovali v kabinetu podpredsednika vlade Marjana Podobnika, ga potrdila in predvidoma tudi imenovala člane komisije, je izvedela STA iz vladnih virov. Vladna komisija naj bi imela šest članov, po enega iz notranjega in finančnega ministrstva ter ministrstva za ekonomske odnose in razvoj ter ministrstva, pristojnega za koordinacijo državotvornih resorjev ter dva člana, predstavnika ministrstva za pravosodje. Po potrebi pa naj bi v delo komisije pogodbeno vključili tudi skupine revizorjev oziroma revizijske hiše ter pravne in strokovne tehnične svetovalce. Komisijo naj bi vodil minister, zadolžen za koordinacijo državotvornih resorjev, v tem mandatu vlade je to podpredsednik vlade Marjan Podobnik. Mandat predsednika in članov komisije pa bi trajal do konca mandata sedanje vlade.

Osrednje točke sporazuma za Severno Irsko
10. 04. 1998 09.54
Osrednja točka sporazuma o prihodnosti Severne Irske je ustanovitev sevenoirske skupščine, ki bo štela 108 katoliških in protestantskih poslancev, volili pa naj bi jo predvidoma junija. Njen izvršni odbor bo sestavljalo 12 ministrov. O sporazumu se bodo prebivalci Irske in Severne Irske odločali na referendumu 22. maja. Skupščina bo imela zakonodajne pristojnosti, njena glavna naloga pa bo ustanovitev sveta za sodelovanje med severom in jugom. Če skupščina te naloge ne bo uresničila v enem letu, jo bo britanska vlada lahko razpustila. V svetu sever-jug bodo ministri irske vlade in predstavniki severnoirske skupščine. V začetku se bo ukvarjala z vprašanji prometa, turizma in odnosov z Evropsko unijo, kasneje pa naj bi prevzela dodatne naloge. Irska vlada se je v sporazumu obvezala, da bo spremenila drugi in tretji člen svoje ustave, v katerih zdaj izraža težnje po Severni Irski, britanska vlada pa bo ustrezno prilagodila svojo zakonodajo. Pri tem naj bi zagotovili, da se ustavni položaj Severne Irske ne bo spreminjal brez privoljenja njenih prebivalcev. Sporazum predvideva tudi ustanovitev britansko-irskega sveta, katerega člani bodo predstavniki irske vlade, severnoirske skupščine, ter predstavniki načrtovanih parlamentov Škotske in Walesa. Z ustanovitvijo 108-članske severnoirske skupščine se bo končalo 26 let dolgo obdobje "neposrednega vladanja" iz Londona, ki so ga uvedli po ukinitvi parlamenta - v njem so prevladovali protestanti -, ki je Severni Irski vladal od leta 1921.

Velikonočno voščilo nadškofa Rodeta
10. 04. 1998 09.51
Slovenski narod, slovenski človek še kako potrebuje veselja in upanja, saj nam tega v tem času zelo primanjkuje. Zato želim vsem Slovenkam in Slovencem, naj svetloba slavno vstalega Kristusa prežene vse temine duše in srca, je med drugim v voščilu ob Veliki noči dejal ljubljanski nadškof in slovenski metropolit dr. Franc Rode ter vsem zaželel srečne, upanja polne in vesele velikonočne praznike. "Velikonočni praznik se je globoko ukoreninil med slovenskim narodom, ob njem so nastale in se do danes ohranile številne ljudske šege in navade. Vsi ti običaji so prežeti z veseljem in upanjem. Upanje v novo življenje, veselje, ker je smrt premagana. Vse to izvira iz osrednjega sporočila velikonočnega praznika. S Kristusovim vstajenjem iz groba sta smrt in greh premagana. Človeku se odpirajo brezmejna obzorja novega, večnega življenja. Zato je normalno ozračje, v katerem živi kristjan, ozračje veselja in upanja. Samo krščanstvo je rešilo problem smrti, vsi drugi so odpovedali, je dejal francoski pisatelj Andre Malraux. Zadnjo besedo o človeški usodi naj bi imela smrt, krščanstvo pa trdi, da bo imelo zadnjo besedo življenje," je še dejal ljubljanski nadškof in slovenski metropolit dr. Franc Rode.

Predsednik predsedstva BiH Izetbegović prispel na uradni obisk
09. 04. 1998 17.46
Na povabilo predsednika države Milana Kučana je na dvodnevni povratni uradni obisk v Slovenijo prispel predsednik predsedstva Bosne in Hercegovine Alija Izetbegović v spremstvu zunanjega ministra BiH Jadranka Prlića. Po sprejemu z vojaškimi častmi pred predsedniško palačo bosta imela predsednika Kučan in Izetbegović pogovor na štiri oči, nato pa bo gosta sprejel premier Janez Drnovšek. Predsednik predsedstva BiH se bo na gradu Brdo pri Kranju drevi srečal tudi s predstavniki bošnjaške skupnosti v Sloveniji. Jutri bosta imela predsednika in delegaciji uradne pogovore, zatem je predvidena izjava za javnost, predsednika pa naj bi pripravila tudi posebno skupno izjavo. Zunanji minister BiH Prlić se bo jutri ločeno srečal z vodjo slovenske diplomacije Borisom Frlecem. Predsednik predsedstva BiH bo ob koncu uradnega dela obiska v Ljubljani odpotoval na zasebni obisk na slovensko Obalo.

Pobuda Liberalne stranke v zvezi s financiranjem SLS
09. 04. 1998 17.16
Ob javnih pa tudi strokovnih in parlamentarnih razpravah in napovedanih kritikah oz. poizvedbah pristojnih organov v zvezi z načinom financiranja Slovenske ljudske stranke (SLS) je neparlamentarna Liberalna stranka (LS) dala pobudo, da se enake poizvedbe in koraki podvzamejo pri vseh slovenskih političnih strankah. Po njihovem mnenju bo slovenska politična javnost le tako imela jasno in čisto sliko o tovrstnem delovanju vseh strank. LS opozarja, da finančno ministrstvo ni in noče podvzeti ustreznih korakov, niti obravnavati ustreznih formalno vloženih in zakonitih pobud v zvezi s premoženjem političnih organizacij, ki so prenehale delovati v skladu z zakonom o političnih strankah iz leta 1994 in katerih imetje po tem zakonu zapade proračunu RS. Tovrstna dogajanja ne smejo služiti za diskvalifikacijo posameznih strank, ampak morajo prispevati k jasnosti in zakonitosti finančnega poslovanja vseh strank, v vsakem primeru pa varovati javni interes in interes davkoplačevalcev, je LS še zapisala v svoji pobudi.

Predsednik predsedstva BiH Izetbegović jutri na obisku v Sloveniji
08. 04. 1998 07.57
Na povabilo predsednika države Milana Kučana bo jutri na dvodnevni povratni uradni obisk v Slovenijo prispel predsednik predsedstva Bosne in Hercegovine Alija Izetbegović v spremstvu zunanjega ministra BiH Jadranka Prlića.

S pomočjo Sonc na vrhu zopet Jazzerji
07. 04. 1998 07.37
Na zahodu se še vedno "tepejo". V sinočnjem krogu severnoameriške poklicne košarkarske lige NBA so namreč Sonca (Phoenix) pošteno opekla Nadzvočnike iz Seattla ter jim krepko zamešala štrene v boju za prvo mesto na zahodu. Za goste iz Arizone sta bila najuspešnejša Danny Manning (23) in Rex Chapman, ki je dosegel dva odločilna koša tik pred zvokom zaključne sirene. Marko Milič v tem srečanju ni dobil svoje priložnosti. Željo nastopiti v končnici, v New Jerseyju uresničuje Sam Casell, ki je bil tokrat s 35 točkami najuspešnejši strelec v tekmi proti Sršenom iz Charlotte. S sinočnjim uspehom so tako Mrežice zmago pred Čarovniki iz Washingtona za osmo, poslednje, mesto, ki še vodi v končnico. Podobno kot Casell v New Jerseyju je v Orlandu blestel Nick Anderson, saj je dosegel le točko manj od zgoraj omenjenega igralca ter s tem Čarovnijo obdržal v bitki za nadaljevanje tekmovanja. Za Mrežicami zaostajajo za eno zmago, še pomembneje pa je, da so uspeli prekiniti serijo treh zaporednih porazov. Tokratna njihova žrtev so bili košarkarji iz Philadelphije, ki jim tudi tokrat ni mogel pomagati niti Allen Iverson (23) . V San Antoniju je Rasheed Wallace dosegel 28 točk, s vključno dvema odločilnima prostima metoma ob koncu zadnje četrtine ter Portland od Minnestote, za šesto mesto na zahodu, oddaljil za tri zmage. V končnici srečanja sta imela vse niti zmage v svojih rokah Jaren Jackson in Vinny Del Negro, vendar sta oba zgrešila meta za tri točke, Ostroge pa so tako morale priznati že 24. poraz v sezoni.

Ruski vojni plen obsega 200.000 umetnin
06. 04. 1998 17.36
Vojni plen, ki ga je Rdeča armada zaplenila v hitlerjevski Nemčiji in ga je ruski parlament razglasil za rusko last, obsega 200.000 umetnin, med njimi slaven Priamov zaklad, ki so ga izkopali v bližini domnevne Troje, pa tudi dva milijona redkih knjig in 3-kilometrski arhiv. Umetnine niso bile zaplenjene le v Nemčiji, ampak tudi v Avstriji, na Madžarskem, v Bolgariji, na Finskem in v Romuniji. Trojansko zlato pa je najdragocenejši predmet iz zbirke umetnin, ki jo je sovjetska armada zaplenila v porušeni Nemčiji, za katere si Nemčija prizadeva že od leta 1991. Bonn že več let zahteva vrnitev unikatnih del, med njimi dveh biblij, zaseženih v Leipzigu, ki ju je natiskal Gutenberg, in prestižno knjižnico iz Gothe. Priamov zaklad iz tretjega tisočletja pr.n. št., ki ga je nemški arheolog Heinrich Schliemann izkopal leta 1873 v Hissarliku v Turčiji, je Rdeča armada zaplenila v Berlinu leta 1945. Moskva je do leta 1993 zanikala, da bi imela ta zaklad, v katerem je 260 diademov, ogrlic, zapestnic in drugih kosov nakita, nakar ga je moskovski muzej Puškin leta 1996 razstavil. Rusija je leta 1995 razstavila tudi platna Cranacha, Goye, Renoirja, Maneta in Degasa ter risbe Duererja, Holbeina, Mantegne, Rembrandta in Watteauja, ki so jih strokovnjaki razglasili za izginule med II. svetovno vojno.

Na Hrvaškem 6,5-odstotna rast BDP
04. 04. 1998 11.07
Hrvaški bruto domači proizvod se je po predhodnih podatkih tamkajšnjega državnega urada za statistiko v lanskem letu povečal za 6,5 odstotka. Hrvaški BDP se povečuje od leta 1994, vendar pa je lanska raven dosegla 82 odstotkov bruto domačega proizvoda iz leta 1990.

Konec januarja za več kot štiri milijarde dolarjev deviznih rezerv
31. 03. 1998 11.10
Slovenija je imela konec januarja za štiri milijarde 258,8 milijona dolarjev deviznih rezerv, kar je za 78,4 milijona dolarjev manj kot mesec dni pred tem, kažejo podatki v februarski številki Biltena Banke Slovenije. Od tega so tri milijarde 243,6 milijona dolarjev znašale devizne rezerve pri osrednji banki, milijardo 15,1 milijona dolarjev pa devizne rezerve bank.

Elizabeta II. uradno prvič v pubu
29. 03. 1998 13.26
Britanska kraljica Elizabeta II. je v petek prvič uradno obiskala angleško pivnico v Topshamu na jugozahodu Anglije, vendar se kozarca ni dotaknila. Med obiskom v Devonu je kraljica prestopila vrata pivnice Bridge Inn, ki jo že 101 leto vodi družina sedanje lastnice Caroline Cheffers-Heard; gostilna je svojo stoletnico med drugim proslavila tako, da so začeli variti in ponujati posebno praznično pivo. Ponudili so ga tudi kraljici, ki pa ga je vljudno odklonila in kmalu zapustila pivnico. Elizabeta II. je pred tem enkrat samkrat vstopila v pub, pa še to "po sili razmer", decembra leta 1981 jo je namreč na poti zajel snežni metež. Takrat si je privoščila kozarček gintonika, menda edine alkoholne pijače, ki jo pokusi. Istega leta je britanska monarhinja obiskala tudi neko pivovarno, kjer pa so jo bolj kot pivo zanimali vprežni konji, s katerimi ga razvažajo. Kaže pa, da britanska kraljica svoje brezbrižnosti do piva ni podedovala; kraljica mati verjetno ni imela nič proti, ko so jo leta 1987 v nekem londonskem pubu fotografirali s pinto (0,5 litra) piva v roki.

Evropska komisija prižgala zeleno luč za združitev hotelirskih družb
26. 03. 1998 09.53
Evropska komisija je prižgala zeleno luč za poslovno operacijo, vredno 1,4 milijarde dolarjev, s katero bo britanska družba Bass, ki upravlja s hotelsko verigo Holiday Inn, pod svojo upravo pridobila tudi hotele Intercontinental in Forum. Evropska komisija je po preiskavi primera sklenila, da združitev ne bo imela negativnih posledic na konkurenco na skupnem unijinem trgu. Družba Bass bo s prevzemom pridobila 40 hotelov na ozemlju Evropske unije.

Poljski premier Buzek prispel na uradni obisk v Slovenijo
25. 03. 1998 18.33
Poljski premier Jerzy Buzek je zvečer prispel na dvodnevni uradni obisk v Slovenijo. Na brniškem letališču ga je z vojaškimi častmi sprejel gostitelj, predsednik slovenske vlade Janez Drnovšek. Premiera bosta imela na letališču krajši pogovor, vnovič pa se bosta srečala jutri, ko bosta Buzeka sprejela tudi predsednik države Milan Kučan in predsednik državnega zbora Janez Podobnik. Drnovšek in Buzek bosta na pogovorih pregledala stanje dvostranskih odnosov ter se dotaknila skupnih zunanjepolitičnih prioritet, predvsem vključevanja obeh držav v evroatlantske integracije, ki predstavljajo podlago za gradnjo strateškega partnerstva med državama.

Sampras s porazom ogrozil svoj teniški prestol
24. 03. 1998 16.40
Na teniškem turnirju v Key Biscaynu je v tretjem krogu tekmovanje že končal prvi nosilec, Američan Pete Sampras. Premagal ga je Južnoafričan Wayne Ferreira z 0:6, 7:6 (8:6), 6:3. Poraz bi utegnil najboljšega teniškega igralca na svetu drago stati, saj lahko izgubi vodilno mesto na svetovni računalniški lestvici. Ogrožajo ga namreč drugi, tretji in peti na lestvici, Čeh Petr Korda, Čilenec Marcelo Rios in Britanec Greg Rusedski. Sampras je po dvoboju, ki ga je odlično začel, saj je v prvem nizu nasprotniku "zavezal kravato", le nemočno obsedel v svojem stolu na igrišču. "Res ne vem, kaj mi je bilo. Igro sem imel povsem v svojih rokah, a sem izpustil zmago," je skušal pojasniti poraz. Ferreira je bil razumljivo nadvse zadovoljen: "Nekoč se ti pač zgodi, da igraš slabo. Pri Samprasu je to enkrat na pet let." Samprasova tekmeca za teniški prestol v tretjem krogu še nista imela težav. Korda je s 6:4, 4:6 in 6:3 premagal Španca Francisca Claveta, Rusedski pa je v dveh nizih opravil s Švicarjem Marcom Rossetom, izid je bil 6:1, 7:6 (10:8).

Vsaka sedma Francozinja vara soproga
24. 03. 1998 09.28
Vsaka sedma Francozinja vara svojega soproga, kažejo rezultati raziskave, ki jo je izvedla agencija BVA za mesečnik Quo. V anketi je 14 odstotkov vprašanih žensk priznalo, da imajo izvenzakonske spolne odnose. Polovica je varala le enkrat, polovica pa je imela več skokov čez plot. Uradno naj bi bilo zvestih kar 87 odstotkov Francozinj. Približno vsaka peta anketiranka je priznala, da je razmišljala o skoku čez plot, večinoma s prijateljem ali kolegom na delovnem mestu, približno pet odstotokov pa jih fantazira o seksu z neznancem. V anketi je sodelovalo 479 žensk med 25. in 49. letom starosti.

Sampras v naslednji krog
22. 03. 1998 11.54
Številka 1. teniške ATP lestvice Pet Sampras se je z lahkoto uvrstil v tretji krog, medtem, ko je v drugem z lahkoto premagal Španca Javier Sanchesa z rezultatom 6 : 1, 6 : 2. Veliko več težav je imela Monika Seleš, da je prispela v tretji krog na turnirju Lipton. Premagala je Španko Sanchez Lorenco 6:4, 6:7, 6:3

Ruski zunanji minister na obisku v Sloveniji
20. 03. 1998 11.07
Vodja ruske diplomacije Jevgenij Primakov je danes prispel na uradni delovni obisk v Slovenijo. Sestal se bo z Borisom Frlecem, predsednikom države Milanom Kučanom in predsednikom vlade Janezom Drnovškom. Predviden je podpis protokola o sodelovanju diplomatskih akademij med državama. Pred odhodom Primakova iz Ljubljane bosta s Frlecem imela skupno novinarsko konferenco.

Janša predlaga zamenjavo SLS kot predsedujočo koordinaciji parlamentarnih strank
18. 03. 1998 16.13
Predsednik Socialdemokratske stranke Slovenije (SDS) Janez Janša je v današnjem pismu predsedniku Slovenske ljudske stranke (SLS) Marjanu Podobniku, ki predseduje t.i. koordinaciji parlamentarnih strank, izrazil nezadovoljstvo nad vodenjem koordinacije in predlagal, da jo v izogib zapletom od 19. marca vodi druga stranka. Janša je v pismu opozoril na ponavljajoče prestavljanje sej koordinacije in na nesprejemljivost sklica seje za petek, 20. marca, v vladnih prostorih. Poslovnik koordinacije namreč določa, da seje potekajo v državnem zboru. Predsednik SDS ugotavlja, da Marjan Podobnik s takšnim ravnanjem ne prispeva h kakovostnemu delu in uresničevanju vloge, ki naj bi jo imela koordinacija parlamentarnih strank kot institut doseganja konsenza med različnimi političnimi strankami, dvomi pa tudi v iskreno pripravljenost vlade, da se v celoti pojasni ozadje in ugotovi odgovornost za, kot piše Janša, "protiustavni meddržavni sporazum med Republiko Slovenijo in Izraelom".

Učiteljica zaprta zaradi pedofilije ponovno noseča z najstnikom
17. 03. 1998 08.18
Mary Kay Letorneau, učiteljica, ki prestaja 7 in pol let zaporne kazni, zaradi posilstva mladoletnika, je ponovno noseča. Letorneaujeva je bila januarja letos izpuščena iz zapora, potem ko je obljubila, da bo prekinila stike s 14 letnim fantom, s katerim je imela lani otroka. Februarja je bila aretirana, ko so jo zalotili med pogovorom z mladoletnim očetom njenega otroka. Sodnica takrat ni imela milosti in jo je poslala nazaj v zapor. Odvetnik Mary Kay Letorneau je potrdil novico, da je njegova varovanka v šestem tednu nosečnosti in da je oče isti 14 letnik, s katerim imata že hčerko. Nekdanjo učiteljico zaradi tega verjetno čaka ponovno sojenje in večja kazen.

Življenje je sen premierno v sredo na velikem odru
11. 03. 1998 16.36
Na velikem odru ljubljanske Drame bodo v soboto, 14. marca, premierno uprizorili delo Življenje je sen avtorja iz španskega zlatega veka Pedra Calderona de la Barce. Klasično, kompleksno besedilo, dramo "par excellence", ki je "eno od tistih del, ki jih je vselej znova treba preverjati in iz njih črpati moč za čas, v katerem živimo", kot meni ravnatelj drame Janez Pipan, režira Janusz Kica, poljski režiser, ki sicer deluje v Nemčiji. Za nov prevod besedila, katerega temeljno vprašanje naj bi bilo - Ali si krojimo usodo sami ali pa je že zapečatena? -, je poskrbel Igor Lampret, sceno in kostume je oblikoval Juergen Lancier iz Nemčije, glasbo, ki naj bi imela strukturalni značaj, a vendarle ostaja v ozadju, je napisal italijanski komponist, rojen v Caracasu, Arturo Annecchino, dramaturginja pa je bila Mojca Kranjc. V glavnih vlogah v delu, ki je predvsem predstava igralcev, saj so na razmeroma praznem odru oni tisti, ki so nosilci sporočil, nastopajo Branko Šturbej kot princ in prestolonaslednik Sigismund, Nataša Barbara Gračner kot plemkinja Rosaura ter Brane Grubar, Saša Pavček, Gregor Baković idr.

143 nacistov v Argentino po drugi svetovni vojni
10. 03. 1998 10.06
Po koncu druge svetovne vojne je iz Nemčije v Argentino zbežalo najmanj 143 nacistov, je v ponedeljek v Buenos Airesu povedala politologinja Carlota Jackisch, predsednica neodvisne komisije zgodovinarjev. Skupina izvedencev je imela prvič možnost vpogleda v dokumente argentinske policije, vendar ni odkrila nikakršnih senzacionalnih dejstev, ki bi presegli raven sedanjih raziskovanj in ugotovitev. "Pri štetju nismo upoštevali svetovno znanih oseb, ki so jih zaprli, izgnali ali pa so umrli še pred aretacijo," je še povedala Jackischova.

Na SP tudi z le dvema vratarjema
09. 03. 1998 18.15
Mednarodna nogometna zveza (FIFA) je sporočila, da bodo moštva, ki so se uvrstila na svetovno prvenstvo v Francijo, lahko med 22 prijavljenimi nogometaši imela le dva vratarja. Doslej je na SP nastopalo po 19 igralcev v polju in trije vratarji, FIFA pa je zdaj dovolila, da lahko tretji vratar ostane doma in na SP pripotuje le, če ga bo njegovo moštvo zares potrebovalo. Tako bo lahko vsak selektor za SP določil enega nogometaša več.

Nosilke uspešne
09. 03. 1998 11.24
Na mednarodnem teniškem turnirju v kalifornijskem Indian Wellsu za moške in ženske z nagradnim skladom 1,25 milijona dolarjev so tekmovalke začele z drugim krogom. Nastopila je tudi kopica postavljenih igralk in vse po vrsti so se uvrstile v nadaljnje tekmovanje.

Umrla sopranistka Leonie Rysanek
08. 03. 1998 12.36
V 71. letu starosti je danes na Dunaju po hudi bolezni umrla predsednica Dunajskih slavnostnih tednov in slavna sopranistka Leonie Rysanek. Rysanekova, ki se je poleti 1996 umaknila z odrskih desk, je imela dotlej za seboj več kot 2000 nastopov v vseh večjih opernih hišah.

Banque Nationale de Paris podvojila dobiček
07. 03. 1998 10.07
Banque Nationale de Paris, tretja največja poslovna banka v Franciji, je lani v primerjavi z letom 1996 povečala dobiček za 54,6 odstotka na 5,96 milijarde frankov. Zaradi azijske krize namerava BNP oblikovati rezervacije v višini 500 milijonov dolarjev, pod drobnogled pa bo vzela tudi svojo navzočnost v petih državah Azije. Konec januarja letos je imela BNP na azijskem območju za 28,4 miljarde frankov plasmajev.

Vložen predlog za spremembo zakona o državni upravi
05. 03. 1998 16.21
Predsednik Združene liste socialnih demokratov Borut Pahor in poslanec te stranke Ciril Ribiči sta v zakonodajni postopek vložila predlog za spremembo zakona o državni upravi, s katerim predlagata, da bi imela vlada največ dva ministra brez listnice, namesto sedanjih 57 pa največ 32 državnih sekretarjev.

Potres v Mehiki in Turčiji
05. 03. 1998 09.45
Osrednji in zahodni del Mehike je ponoči po srednjeevropskem času prizadel srednje močan potres, ki po prvih podatkih ni povzročil gmotne škode ali terjal žrtev. Potres je imel moč 5,4 stopnje po Richterju. Turčijo pa sta zjutraj prizadela dva potresa, ki sta imela moč 4,3 stopnje. O žrtvah ali gmotni škodi ni poročil.