imunost

Ministrstvo: Pri odločitvi o cepljenju mora biti upoštevan glas delavcev

15. 01. 2022 09.30

Kot izhaja iz odgovorov ministrstva za zdravje, predlagana sprememba pravilnika o cepljenju, ki bi nastopila letos, ne predstavlja podlage za uvedbo obveznega cepljenja proti covidu-19 za določene skupine zaposlenih oz. za tiste na izpostavljenih delovnih mestih. Kot poudarjajo, mora biti pri odločitvi o potrebnosti cepljenja za določeno delovno mesto upoštevan tudi glas delavcev.

WHO: Različica omikron ostaja nevarna, zlasti za necepljene

12. 01. 2022 19.09

V WHO opozarjajo, da različica omikron, ne glede na njen lažji potek, ostaja nevarna, zlasti za tiste, ki niso bili cepljeni proti covidu-19. S širjenjem omikrona naj bi se covid-19 spreminjal v endemično bolezen, a kot opozarjajo na NIJZ, to ne pomeni, da je breme ali nevarnost virusa zmanjšana. Pravo vprašanje je po njihovem, ali imunost prebivalstva dosega raven, da zdravstveni sistema obvlada covid-19.

Priprave na dneve cepljenja: 'Vsak odmerek je pomemben'

11. 01. 2022 16.34

V cepilnih centrih po državi se pripravljajo na novo cepilno akcijo oziroma dneve cepljenja. Vodstva zdravstvenih zavodov zaradi hitrega širjenja nove različice virusa omikrona k cepljenju pozivajo tako vse še necepljene prebivalce kot tudi tiste, ki potrebujejo poživitveni odmerek.

Študiji kažeta na manjšo verjetnost hospitalizacije pri okužbi z omikronom

23. 12. 2021 07.19

Dve britanski študiji sta pokazali, da je pri okužbi s koronavirusno različico omikron verjetnost hospitalizacije manjša kot pri okužbi z doslej prevladujočo varianto delta. Raziskavi sta tako potrdili trend, ki so ga zaznali v Južni Afriki, kjer se je omikron najprej razširil. Tudi študija iz Južne Afrike namreč kaže, da je verjetnost hospitalizacije po okužbi z omikronom v primerjavi z drugimi sevi kar 80 odstotkov nižja.

Trampuž: Če ukrepov ne bomo sprejeli zdaj, bo januarja prišlo do velike krize

21. 12. 2021 06.00

"Ukrepe bo treba poostriti, ker smo prepozni s cepljenjem, zato so zagotovo smiselni ukrepi, ki jih tudi Slovenija sprejema. Vprašanje pa, če bo to zadosti. Omikron je izredno nevaren, število okužb se podvaja vsake dve do tri dni in če ne bomo zdaj sprejeli ukrepov, bo prišlo do velike krize v januarju. Zamudili smo priložnost, da bi precepili 80 odstotkov ljudi, kar bi ta val lahko preprečilo," opozarja infektolog z berlinske klinike Charite Andrej Trampuž. Pogoje za vstop v državo sta že zaostrili Avstrija in Italija, zato so bolj polna slovenska smučišča. Se pa med prazniki v tujino vseeno odpravljajo številni Slovenci, zato zanje velja opozorilo, naj bodo pozorni tako pri odhajanju kot pri vračanju.

Pri nas potrjenih 20 primerov omikrona, skoraj 100 ljudi zaradi te različice v karanteni

19. 12. 2021 11.37

Minister za zdravje Janez Poklukar je pojasnil, da so v Sloveniji različico omikron novega koronavirusa s sekvencioniranjem potrdili pri šestih osebah, še pri 14 osebah s posebnim testom PCR. Zaradi stika z okuženim s to različico je še 92 oseb v karanteni. Ob tem minister ponovno poziva k cepljenju.

Pfizer za mlajše otroke dodaja tretji odmerek

19. 12. 2021 08.58

Proizvajalec cepiva Pfizer je sporočil, da testiranja njegovega cepiva proti covidu-19 v starostni skupini od dve do pet let kažejo, da se pri otrocih te starosti ni razvila pričakovana imunost, zato protokolu cepljenja te starostne skupine dodajajo še tretji odmerek.

Različico omikron potrdili že v 89 državah, v Londonu razglasili veliko nevarnost

18. 12. 2021 17.15

Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) je sporočila, da so različico novega koronavirusa omikron doslej potrdili v 89 državah in se hitro širi. Dodala je, da je še vedno odprto vprašanje o obsegu grožnje, ki naj bi jo predstavljala različica omikron. Londonski župan je zaradi omikrona v mestu ponovno razglasil veliko nevarnost.

Države članice EU bodo naročile 180 milijonov odmerkov prilagojenega cepiva

17. 12. 2021 15.48

Države članice EU nameravajo v luči širjenja različice omikron naročiti več kot 180 milijonov dodatnih odmerkov cepiva podjetja Pfizer, prilagojenega na novo koronavirusno različico, je v Bruslju dejala predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen. Obstaja tveganje, da bi lahko omikron vsaj delno zaobšel cepivo proti covidu-19, je opozorila.

Neuradno: svetovalna skupina predlaga skrajšanje obdobja za prejetje tretjega odmerka

13. 12. 2021 13.44

Po neuradnih informacijah naj bi svetovalna skupina za covid-19 ministru za zdravje na neformalnem pogovoru predlagala skrajšanje obdobja, po katerem bi lahko ljudje prejeli poživitveni odmerek že po treh mesecih. Med predlogi naj bi bila tudi določitev veljavnosti covidnega potrdila o cepljenju na devet mesecev. V torek se medtem začenja tudi cepljenje otrok, starih med 5 in 11 let.

Bodo države EU prikimale devetmesečni veljavnosti covidnega potrdila?

09. 12. 2021 19.20

Bruselj naj bi od držav članic Evropske unije pričakoval, da se bodo strinjale s predlagano devetmesečno veljavnostjo covidnih potrdil. Ta so bila uvedena tudi z namenom olajšanja potovanj, zato številne države zdaj skrbi, da bi omejen rok trajanja potrdil predstavljal še dodatno oviro pri prehajanju med državami. Ob tem pa naj bi izvršni organ EU na internem srečanju v strahu pred novo različico omikron predlagal tudi obvezno PCR-testiranje za vse potnike, ki prihajajo izven evropske celine.

Razmere v bolnišnicah še vedno resne, upad intenzivnih bolnikov šele čez 14 dni

08. 12. 2021 16.27

Razmere v slovenskih bolnišnicah so še vedno resne, je ocenil minister za zdravje Janez Poklukar. Zdravstvo po njegovih besedah še vedno težko kljubuje vsem dnevnim pritiskom covida-19, zato vse naproša, naj prisluhnejo zdravstvenim delavcev, pristopijo k cepljenju in izvajajo ukrepe, kajti "samo na ta način bomo lahko približno normalno vstopili v božično-novoletni čas", je dejal.

Potrdili 1116 okužb, po mnenju Ihana z vidika zaščite idealna 'hibridna imunost'

05. 12. 2021 09.54

V soboto so pristojni opravili 2986 PCR-testiranj, s katerimi so potrdili 1116 novih okužb na novi koronavirus. Delež pozitivnih testov je tako znašal 37,4 odstotka. Aktivnih primerov okužbe v državi je tako po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje 29.311. V bolnišnicah se zdravi 1034 covidnih bolnikov, na intenzivni negi jih je 271. Umrlo je 13 oseb. Ob tem se nova različica omikron pojavlja v vse več državah, v fazi potrjevanja je tudi pri naših južnih sosedih. "Kako učinkovita so cepiva na novo različico še ni znano. Pfizer in Moderna se pripravljata na tri možne odzive," pravi imunolog Alojz Ihan.

Študija: poživitveni odmerek močno okrepi imunost

03. 12. 2021 16.22

Poživitveni odmerek cepiva proti covidu-19 lahko dramatično okrepi imunsko obrambo telesa, je pokazala britanska študija, ki vzbuja upanje, da bi lahko tako preprečili še en val bolezni, ki bi ga lahko povzročila različica omikron.

NIJZ doslej ugotovil približno 3600 sumov na ponovno okužbo

01. 12. 2021 16.57

NIJZ je do 28. novembra zaznal približno 3600 oseb, za katere sumijo, da so se z novim koronavirusom okužile dvakrat. Mednje so uvrščene osebe, ki so bile v presledku 90 dni ali več dvakrat pozitivne na PCR-testiranju. Na NIJZ ob tem opozarjajo, da podatki o zaščiti po preboleli okužbi z različico delta še niso na voljo.

Logarjeva: Iluzorno bi bilo pričakovati, da omikron ne bo prišel tudi k nam

29. 11. 2021 16.01

Različica omikron je po prvih podatkih bolj nalezljiva kot doslej odkrite različice koronavirusa, je povedala infektologinja Bojana Beović. Okuženi s to različico so doslej zbolevali za blažjim potekom bolezni. Ni pa še jasno, ali je za blažji potek odločilna starost in ali je k njemu prispevalo cepljenje oziroma prebolela okužba. Vodja svetovalne skupine Mateja Logar je povedala, da tudi ta različica zagotovo prišla v Slovenijo, vseeno pa upa, da bodo obstoječi ukrepi zadostovali. Infektolog Janez Tomažič je medtem pozval k spoštovanju osnovnih ukrepov za preprečitev širjenja koronavirusa in k cepljenju. Možnost, da bi bila zdajšnja cepiva proti omikronu neučinkovita, je po njegovih besedah majhna.

Podatki iz Južne Afrike: v regiji Gauteng vse več pozitivnih in hospitaliziranih

29. 11. 2021 12.10

Podatki o omikronu – novem sevu koronavirusa – so preveč skopi, da bi se lahko uspešno ustvarila predvidljiva epidemiološka napoved. Kot opozarjajo znanstveniki, potrebujejo več časa in podatkov. Za zdaj so edini dovolj dolgo (dva tedna) zbrani podatki iz regije Gauteng v Južni Afriki, kjer so identificirali novo različico. Podatki zadnjih dveh tednov niso vzpodbudni, saj se je povečalo število pozitivnih kot tudi hospitaliziranih.

V Bruslju za usklajen pristop članic glede uvajanja ukrepov proti koronavirusu

29. 11. 2021 07.28

Nova različica koronavirusa se širi po vsem svetu, svetovna zdravstvena organizacija opozarja, da predstavlja omikron veliko globalno tveganje. Nekatere države so že prepovedale potovanja z juga Afrike, nekatere pa tudi zapirajo svoje meje. V Evropski komisiji so medtem opozorili, da bi se morale države članice vzdržati uvedbe dodatnih omejitev pri potovanjih za imetnike evropskega digitalnega covidnega potrdila. Portugalska je namreč napovedala, da bo zaradi naraščanja števila okužb uvedla omejitve za vse potnike, tudi za imetnike covidnega potrdila.

Nizozemska policija aretirala par, ki je pobegnil iz hotelske karantene

29. 11. 2021 09.24

Pri potnikih, ki so konec tedna iz Južne Afrike pripotovali na Nizozemsko, so zdravstvene oblasti potrdile 61 okužb s koronavirusom, od tega v 13 primerih odkrili novo različico omikron. Vse potnike, pri katerih so potrdili okužbo s covidom-19, so namestili v nadzorovan hotel za izolacijo, kjer bi morali ostati od pet do sedem dni. Dva sta se očitno želela izogniti karanteni in zapustiti državo.

Ob pojavu nove različice: 'Poživitveni odmerek pomembno dvigne raven protiteles'

28. 11. 2021 20.05

Čeprav bi lahko obstoječa cepiva nudila nekoliko nižjo zaščito pri okužbi z novo različico virusa, je po mnenju strokovnjakov zelo verjetno, da bodo cepljeni in prebolevniki še vedno zaščiteni pred hujšim potekom bolezni. Zato je pomembno, da se ljudje še naprej odločajo za cepljenje, zlati s poživitvenim odmerkom, ki pomembno dvigne raven protiteles.

Nova različica koronavirusa potrjena v Nemčiji, Italiji in Veliki Britaniji

27. 11. 2021 19.18

Velika Britanija je sporočila, da so v državi potrdili prva dva primera nove različice novega koronavirusa omikron. Oba sta povezana s potovanjem na jug Afrike. Velika Britanija je tako že zaostrila pogoje vstopa v državo za vse potnike. Dva nova primera nove različice novega koronavirusa so potrdili tudi v Nemčiji, v Münchnu na Bavarskem. Kot je sporočil bavarski minister za zdravje Klaus Holetschek, sta oba potnika 24. novembra prispela z letalom iz Južne Afrike. Prvi primer so potrdili tudi v Italiji.

WHO novo različico označila za 'skrb vzbujajočo', poimenovala jo je omikron

26. 11. 2021 08.34

Nova različica novega koronavirusa, ki so jo odkrili v Južni Afriki, se zaradi nenavadno velikega števila mutacij zelo hitro širi in bi lahko zaobšla imunost, pridobljeno s cepljenjem oziroma po prebolelem covidu, opozarjajo znanstveniki. Svetovna zdravstvena organizacija je različico B.1.1.529 označila za skrb vzbujajočo in jo poimenovala omikron. Evropska komisija pa je članicam predlagala, naj omejijo potovanja z juga Afrike in odpovejo letalske povezave s to regijo. Te so nato sklenile dogovor o začasni ustavitvi letov iz sedmih južnoafriških držav.

Jerala: Prav je, da smo previdni in širjenje nove različice čim bolj omejimo

26. 11. 2021 19.49

O novi različici virusa za zdaj še nimamo veliko informacij, vemo le, da ima nenavadno veliko mutacij, pojasnjuje slovenski znanstvenik Roman Jerala. Prepričan je, da bodo cepiva nudila zaščito vsaj pred hujšim potekom bolezni. Evropska agencija za zdravila je medtem sporočila, da pozorno spremlja novo različico B.1.1.529. Hkrati je ocenila, da je še prezgodaj, da bi lahko vedeli, ali novi sev potrebuje tudi novo cepivo.

Zunanje ministrstvo Slovence, ki se nahajajo v Južni Afriki, poziva k vrnitvi domov

26. 11. 2021 16.10

Po tem, ko so v Belgiji potrdili prvi primer različice B.1.1.529, s tem pa tudi prvi primer v Evropi, slovensko ministrstvo za zunanje zadeve zdaj vse slovenske državljane, ki se nahajajo v Južni Afriki, poziva k vrnitvi v domovino. Svetujejo jim tudi, da aktivno spremljajo razmere, saj bodo verjetno tudi druge države uvedle omejitvene ukrepe za potnike s tega območja.

Japonska z rekordnimi paketi pomoči v pandemiji, Madžarska globoko v četrtem valu

19. 11. 2021 12.15

Japonski premier Fumio Kišida je napovedal paket za podporo gospodarstvu in prebivalstvu med covidno pandemijo v vrednosti 432 milijard evrov, kar je tretji in najobsežnejši paket spodbude, odkar je lani izbruhnila. Madžarska je globoko v četrtem valu pandemije, je opozoril madžarski premier Viktor Orban, ob tem pa poudaril, da najhujše še prihaja, zaščito pa zagotavlja le cepljenje. V zadnjih 24 urah je število novih okužb z novim koronavirusom na Madžarskem doseglo nov rekord. Umrlo je 135 covidnih bolnikov.

Izrael odobril Pfizerjevo cepivo za otroke, starejše od pet let

15. 11. 2021 08.51

Izraelsko ministrstvo za zdravje je odobrilo cepivo proti covidu-19 ameriškega in nemškega proizvajalca Pfizer/BioNTech za otroke, stare od pet do 11 let. Pred tem je cepljenje z omenjenim cepivom skoraj soglasno odobril ustrezen posvetovalni organ. Medtem pa je svetovalni odbor britanske vlade za cepiva priporočil poživitveni odmerek cepiva proti covidu-19 za starejše od 40 let. Na Otoku naj bi tako znižali starostno mejo za cepljenje s tretjim odmerkom cepiva, poročajo tuje tiskovne agencije.

IJS: Epidemija je predvidoma dosegla vrh četrtega vala

12. 11. 2021 17.22

Institut Jožef Stefan v svoji najnovejši napovedi ocenjuje, da je epidemija predvidoma dosegla vrh četrtega vala glede na število pozitivnih testov. Vrh bo v enotah intenzivne terapije predvidoma dosežen v zadnjem tednu novembra zaradi časovnega zamika od pozitivnega testa do hospitalizacije. Predvidoma bo na intenzivnih oddelkih več kot 250 covidnih bolnikov, verjetno pa jih ne bomo presegli 300.

IJS: Hitrost naraščanja epidemije se upočasnjuje

09. 11. 2021 19.52

Na Institutu Jožef Stefan ugotavljajo, da epidemija še vedno narašča, vendar se nakazuje, da se hitrost naraščanja upočasnjuje. Ocenjeno reprodukcijsko število je približno 1,25. Po kriterijih ECDC smo v temno rdeči fazi. Strokovnjaki ocenjujejo, da je hkrati neprecepljena in neprekužena še približno slaba petina prebivalstva, dovzetna pa približno slaba četrtina prebivalstva.

Z analizo pokazal, kako ključno je cepljenje za potek epidemije

09. 11. 2021 14.07

Cepljenje ključno vpliva na potek epidemije covida-19 v Sloveniji in je nujno potrebno za preprečitev preobremenjenosti zdravstvenega sistema. To so zaključki analize, ki jo je pripravil izredni profesor in doktor Janez Žibert. Za vse, ki ne verjamete v učinkovitost cepiv, je pripravil tudi scenarij brez cepljenja.

IJS: Maksimalne kapacitete enot intenzivne terapije bomo presegli prihodnji teden

03. 11. 2021 16.54

Na Institutu Jožef Stefan ugotavljajo, da epidemija še vedno narašča. Maksimalne kapacitete enot intenzivne terapije bomo predvidoma presegli prihodnji teden, kaže njihova najnovejša projekcija.