imunska

Klaviaturist skupine The Cure zbolel za redko obliko agresivnega raka

02. 09. 2024 14.55

Klaviaturist skupine The Cure, Roger O'Donnell, je javnosti razkril, da je zbolel za redko in zelo agresivno obliko raka. 68-letni glasbenik je novico objavil na družbenem omrežju, kjer je delil več objav, v katerih se je navezal tudi mesec ozaveščanja o krvnem raku, ki ga v Združenem kraljestvu obeležujejo septembra. Opisal je tudi pot od diagnoze in dozdajšnje zdravljenje.

Na infekcijski kliniki povečano število bolnikov z leptospirozo

20. 08. 2024 15.27

Zaradi leptospiroze na ljubljanski infekcijski kliniki zdravljenje potrebuje povečano število bolnikov. Čeprav v poletnih mesecih običajno zdravijo od dva do tri bolnike s to boleznijo, so jih v zadnjih tednih zdravili 10, od tega tri v intenzivni enoti. Vir okužb je neposreden ali posreden stik z okuženo živaljo ali njenimi izločki.

Težji potek covida lahko sproži težave z možgani

05. 10. 2022 17.58

Težek potek covida-19 lahko povzroči imunske reakcije, ki poškodujejo živčne celice v možganih, kar povzroči težave s spominom, zmedenost in potencialno poveča tveganje za dolgoročne zdravstvene težave, kažejo raziskave londonskih raziskovalcev.

BLOG: Kakšne so prednosti kolostruma oziroma 'prvega mleka'?

28. 08. 2022 10.40

Kolostrum je "prvo mleko", ki ga proizvedejo mlečne žleze po porodu in traja le kratek čas, preden se spremeni njegova sestava. To "prvo mleko" je izloček prsne žleze samic sesalcev prvih 6 ur (nekateri strokovnjaki menijo, da do 36 ur) po tem, ko je samica povrgla mladiča. Za mnoge sesalce je kolostrum bistvenega pomena za preživetje novorojenih potomcev.

Za izbruh norovirusa v Ilirski Bistrici najverjetneje kriva embalaža

13. 01. 2022 08.34

Po izbruhu okužbe z norovirusom v Ilirski Bistrici konec preteklega leta so pristojne zdravstvene inštitucije zdaj izdale poročilo preiskave. Ta je pokazala, da vir okužb niso bila živila, temveč da gre najverjetneje za kontaktni prenos prek embalaže. Okužbi je bilo izpostavljeno 139 oseb. "Virus je verjetno v objekt prinesla ena od okuženih strank, ta pa se je preko kontaktov na površinah, ki se jih dotikajo stranke, razširil tudi na embalažo, v kateri je bilo shranjeno živilo," so povedali na NIJZ. Pristojni so zato predlagali poostren higienski režim v dotični mesnici, nove okužbe pa kasneje niso bile prijavljene.

Komisija o smrti 20-letnice: povezava med cepljenjem in tragičnim zapletom gotova

30. 11. 2021 10.04

Znane so ugotovitve komisije, ki je preiskovala povezavo med cepljenjem in smrtjo 20-letnice v UKC Ljubljana. Kot so sporočili, je povezava med cepljenjem in tragičnim zapletom gotova. Pri bolnici so namreč potrdili s cepljenjem povzročen sindrom tromboze s trombocitopenijo. Minister za zdravje je napovedal ustavitev cepljenja s cepivom Janssen. Kot je pojasnil dr. Štrukelj, "so v ZDA do zdaj zabeležili 28 smrtnih primerov na 8,7 milijona odmerkov cepiva Janssen. To je približno 1 na 300 tisoč." Minister za zdravje Janez Poklukar je izrazil upanje, da nas ta tragična smrt, ki ga je, kot je povedal, osebno izjemno prizadela, kot družbo ne bo še bolj razdelila, "saj zdaj potrebujemo enotnost in solidarnost v zadnji etapi boja proti virusu."

Učinkovitost s časom upada, a visoka zaščita pred hudim potekom bolezni ostaja

07. 10. 2021 13.06

Dve veliki študiji, ena iz Izraela, druga iz Katarja, objavljeni v reviji New England Journal of Medicine, potrjujeta, da začne imunska zaščita po dveh odmerkih cepiva Pfizer približno v dveh mesecih po polnem cepljenju upadati, a kar je zelo pomembno – zaščita pred težkim potekom, hospitalizacijo in smrtjo še vedno ostaja visoka.

Odločitev glede cepljenja z vektorskimi cepivi do konca tedna

05. 10. 2021 15.43

Posvetovalna skupina za cepljenje pri Nacionalnem inštitutu za javno zdravje bo do konca tedna sprejela odločitev o nadaljnjem poteku cepljenja z vektorskimi cepivi. Med drugim bodo odločili tudi, ali bodo cepljenje z vektorskimi cepivi omejili na določene starostne skupine, je povedala vodja skupine Bojana Beović. Vsaj do takrat pa v veljavi ostaja začasna ustavitev cepljenja s cepivom Janssen.

Dolgi covid pogosto uniči kakovost življenja: zdravnik je dolžan poslušati, ne soditi

04. 09. 2021 07.00

Utrujenost, zasoplost, zmanjšana telesna zmogljivost, rahlo povišana telesna temperatura, problemi s koncentracijo, težave pri iskanju besed, motnje spanja, mišične bolečine, glavobol ... Dolgi covid lahko prizadene številne organe in organske sisteme, vključno z dihalnim, srčno-žilnim, nevrološko-psihičnim, želodčno-črevesnim in mišično-skeletnim. Zdi se, da je seznam težav, o katerih poroča več milijonov oseb, ki je prebolelo covid-19, vedno daljši. O dolgem covidu se je razpisal infektolog prof. dr. Janez Tomažič z UKC Ljubljana.

Pozivi k odgovornemu kopanju: Poškodbe po skokih v vodo so hude

22. 06. 2021 14.09

V Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) vsako leto oskrbijo vsaj 50 poškodb, ki so posledica skoka v vodo, med njimi je deset hudih poškodb hrbtenice, ki zahtevajo tudi operativne posege, je opozoril travmatolog iz UKC Ljubljana Marko Jug. Pozval je k premišljenemu skakanju v vodo. Na pravila varnega kopanja opominjajo tudi na NIJZ.

V dveh mesecih za zdravljenje bolnikov s covidom skoraj 96 milijonov evrov

13. 05. 2021 10.09

UKC Ljubljana bolnike s covidom zdravi tudi s pomočjo telemedicinske obravnave, kar pomeni, da so bolniki doma, dvakrat dnevno pa morajo rezultate meritev, ki jih opravijo s pomočjo izposojenih aparatov, sporočiti zdravniku. Takih bolnikov, kljub nekaterim informacijam, ne vodijo na seznamu hospitaliziranih in tako njihovo število ne vpliva na statistiko hospitaliziranih, pojasnjujejo v UKC Ljubljana.

BLOG: Imate leptinsko rezistenco?

17. 01. 2021 07.00

Imate težave z izgubljanjem teže? Opažate, da po začetni izgubi teže, to hitro pridobite nazaj? Se spopadate s "hrepenenjem" in ste lačni tudi takoj po obroku? Morda imate leptinsko rezistenco. Verjetno se sprašujete, kaj je to? Vzemite si nekaj minut časa in spoznajte glavne vzroke leptinske rezistence, simptome ter najboljše podporne strategije.

Raziskovalci: Človek po okužbi z virusom SARS-CoV-2 postane začasno imun

02. 04. 2020 11.06

Strokovnjaki intenzivno preučujejo novi koronavirus, o katerem nekaj mesecev po tem, ko se je prvič pojavil v kitajskem Vuhanu, še ni veliko znanega. Je pa po njihovem zelo verjetno, da človek po okužbi postane začasno imun na virus, ki je povzročil najnovejšo pandemijo. Iz izkušenj z drugimi koronavirusi domnevajo, da imunska zaščita traja leto do dve po okužbi.

BLOG: Čas je za odgovorno ravnanje, ne za obtoževanje, teorije zarot in paniko

15. 03. 2020 07.00

Trenutno še ni cepiva, ki bi preprečeval okužbe s koronavirusom, prav tako še ni zdravila, ki bi ga zdravil. Zaenkrat je najučinkovitejše lajšanje simptomov in podpora vitalnim organom v težjih primerih. Zato je še toliko bolj pomembno, da v tem času okrepite svoj imunski sistem.

Znebite se utrujenosti in se počutite bolje z japonsko ogrlico, ki je osvojila je kupce

17. 05. 2017 07.41

Japonska je dežela sožitja tehnologije in narave. Skrivnostne metode kovanja, ki so se uporabljale stoletja, so pritegnile pozornost japonskih znanstvenikov.

Znebite se utrujenosti in se počutite bolje z japonsko ogrlico, ki je osvojila kupce

05. 03. 2017 07.14

Japonska je dežela sožitja tehnologije in narave. Skrivnostne metode kovanja, ki so se uporabljale stoletja, so pritegnile pozornost japonskih znanstvenikov.

Tanja Koren Postružnik: Čustva občutimo, obnašanje izberemo

19. 09. 2016 06.30

Voditeljica Tanja Koren Postružnik je prava pehta, ki narave ne dojema zgolj kot idilične pokrajine s sončnim zahodom in rahlimi valovi vetra. V intervjuju za revijo Bodi eko je spregovorila o odnosu do okolja, narave in zdravja.

Nasilje nad otroki: posledica niso le zlomi in modrice, spremeni se razvoj možganov

04. 09. 2016 11.55

Modrice izginejo, zlomi se zacelijo, a nasilje nad otroki ima veliko hujše posledice na možganih. Posledično se otrok ne more akademsko, socialno in čustveno razviti v enaki meri kot njegovi vrstniki, ki niso bili deležni nasilja.

Prehranjevalne navade Slovencev: izpuščanje zajtrkov in malic, prepozna kosila in premajhno število obrokov

02. 03. 2016 06.30

54,6 odstotka odraslih Slovencev ima prekomerno telesno težo, 40,2 odstotka je premalo telesno aktivnih. Le polovica od nas redno zajtrkuje, le tretjina dopoldne malica, večina užije kosilo pozno popoldne, število obrokov hrane prek dneva pa je premajhno. Nepravilno prehranjevanje, premalo gibanja in stres pa močno vplivajo na naše zdravje.

Eden najbolj osovraženih Američanov klonil: po neverjetni podražitvi zdravila zdaj obljublja pocenitev

23. 09. 2015 08.43

Lastnik podjetja, ki je odkupilo pravice izdelave zdravila, ki lahko bolnikom z oslabljenim imunskim sistemom reši življenje, je za 5000 odstotkov podražil zdravilo, zdaj pa zaradi pritiskov javnosti sporočil, da bo podjetje zdravilo vendarle pocenilo.

Vse bliže 'univerzalnemu' cepivu proti gripi

26. 08. 2015 06.30

Eno cepivo, ki bi nas vse življenje ščitilo pred vsemi sevi virusa gripe – na tem trenutno delata kar dve ekipi znanstvenikov. In sta na dobri poti, saj jim je uspelo najti način, na kateri bi to bilo možno. S tem pa bi lahko v prihodnje preprečili izbruh pandemije gripe.

Goba nesmrtnosti odslej tudi v Sloveniji

11. 01. 2010 06.00

V raziskavah, izvedenih v zadnjem obdobju, so dokazali, da uživanje pripravkov iz gobe reiši vpliva na zmanjšanje škodljivega holesterola v krvi, zmanjšuje krvni pritisk in ima antitrombozni učinek.

S pravilno prehrano nad novo gripo

09. 12. 2009 06.30

Ali ste že slišali, da hrana dela čudeže? S pomočjo pravilne prehrane lahko namreč zelo dobro okrepite svoj imunski sistem in poskrbite, da bo vaše telo pripravljeno na okužbo!

´Zakaj naju ves čas zbadata z iglami?´

21. 10. 2009 08.18

To je vprašanje, ki ga štiriletni Cameron in sedemletni Brandon pogosto zastavita svojim staršem. Bolehata namreč za redko imunsko boleznijo, zaradi katere vsak dan prejemata infuzijo s hemoglobinom.

Boj proti super bakterijam

06. 05. 2007 06.23

Škotski znanstveniki so odkrili žabe, ki bi bile lahko uspešne v uničevanju super bakterij.