in pol

Clintonovi novi škandali
24. 02. 2001 00.00
V petek so preiskovalci ameriškega kongresa še razširili obtožbe proti nekdanjemu predsedniku Billu Clintonu in kongresnici Hillary Clinton. Potem ko so bile zaradi sporne pomilostitve milijarderja Marca Richa uvedene tri preiskave, zdaj vsak dan v javnost prodre kakšna nova slaba novica povezana s Clintonom ali njegovimi družinskimi člani. Vse skupaj pa povezuje sum nudenja različnih uslug za denar. Takoj potem, ko je izbruhnila vest o tem, da je brat senatorke iz New Yorka Hillary Clinton Hugh Rodham prejel 400.000 dolarjev za uspešno lobiranje pri predsedniku za pomilostitev trgovca z mamili in prevaranta, se je v petek pojavila novica, da naj bi tudi polbrat Billa Clintona Roger skušal predsednika prepričati, da poleg njega samega pomilosti še šest njegovih prijateljev. Roger Clinton zanika, da bi za to prejel denar, poleg tega pa brat ni uslišal njegovih prošenj in je pomilostil le njega. Roger Clinton je bil leta 1985 obsojen zaradi razpečevanja kokaina.

O nasledstvu še brez dogovora
23. 02. 2001 00.00
Predstavniki petih naslednic nekdanje SFRJ na tridnevnih pogajanjih v Ljubljani niso dosegli kakega dokončnega dogovora, vendar pa je prišlo do napredka glede nekaterih konkretnih vprašanj.

Točen kraj padca Mira znan pol ure prej
23. 02. 2001 00.00
Japonci pripravljajo posebno skupino za opazovanja, ki mora paziti, da ruska orbitalna postaja Mir ne bi nepričakovano padla na Japonsko.

Atlantis pristal v Kaliforniji
20. 02. 2001 00.00
Ameriški vesoljski raketoplan Atlantis je po skoraj trinajstih dneh vesoljskega poleta ob 21.33 po srednjeevropskem času pristal na 22. pristajalni stezi v vojaškem letalskem oporišču Edwards v puščavi Mohave v ameriški zvezni državi Kalifornija. Pristajanje je ročno vodil poveljnik Atlantisa Ken Cockrell. Z Atlantisom se je na Zemljo vrnilo pet ameriških astronavtov, ki so sodelovali pri uspešni dostavi 1,38 milijarde dolarjev vrednega znanstvenega modula Destiny na Mednarodno vesoljsko postajo (MVP).

Hudiči izenačeno s Pingvini
17. 02. 2001 00.00
Pittsburški Pingvini so v petek gostovali pri Hudičih iz New Jerseyja, tekmeca pa sta se morala zadovoljiti z delitvijo točk (4:4). Penguinsi se tako niso uspeli približati Devilsom, ki imajo šest točk prednosti v atlantski skupini. Kojoti iz Phoenixa so odigrali prvo srečanje, odkar je njihov novi lastnik legendarni Wayne Gretzky. Na gostovanju v Raleighu v Severni Karolini so ugnali Viharnike z 2:0 in zabeležili četrto zmago na zadnjih petih tekmah. V Detroitu domača Rdeča Krila niso imela večjih težav proti Columbusu in slavila s 4:2. Dallas Starsi, prvaki NHL izpred dveh sezon, pa so na domačem ledu šele po podaljšku zlomili odpor Anaheima. Končni izid je bil 3:2.

Prek pol milijona MWh iz NEK
16. 02. 2001 00.00
Nuklearna elektrarna Krško (NEK) je v januarju dosegla 100-odstotno razpoložljivost in 100-odstotno izkoriščenost ter proizvedla 505.763 MWh neto električne energije. V tem mesecu je proizvodnja za 3,2 odst otka presegla načrtovano.

Mitsubishi znova umika svoja vozila
15. 02. 2001 00.00
Japonsko avtomobilsko podjetje Mitsubishi Motors bo po odkritju napak na kar enajstih modelih s svetovnega trga umaknil dobrih 1,3 milijona svojih vozil, od tega skoraj milijon na ameriškem in 401.000 vozil na japonskem trgu. Med njimi bo nekaj tisoč takih, ki jih bodo s trga umaknili že drugič.

Türk sklepal škodljive pogodbe
15. 02. 2001 00.00
Vlada je danes sprejela poročilo nadzornega sveta Elesa, ki med drugim ugotavlja, da je zaradi pogodb, ki jih je sklenil odstavljeni direktor prišlo do velike finančne škode.

Sonda Near Shoemaker pristala na Erosu
13. 02. 2001 00.00
Ameriška samodejna vesoljska sonda NEAR Shoemaker je nekaj po 21. uri po srednjeevropskem času pristala na planetoidu (asteroidu) 433 Eros in na Zemlji še naprej sprejemajo njen signal in fotografije. Signal potuje do Zemlje 17 minut in pol. Sonda, vredna 122 milijonov dolarjev, ni bila opremljena za pristanek, zato je direktor odprave Robert Farquhar skupaj z drugimi ameriškimi vesoljskimi strokovnjaki pred pristankom trdil, da ima vesoljsko plovilo le en odstotek možnosti, da bo pristanek preživelo.

V pričakovanju Greenspanovega poročila
13. 02. 2001 00.00
Svetovni finančni trgi čakajo na nov znak predsednika ameriških Federalnih rezerv (Fed) Alana Greenspana, ki bo v kratkem podal polletno poročilo o gospodarskem zdravju države. Vprašanje je, ali se bo Greenspan vendarle odločil še tretjič zmanjšati obrestne mere - po dveh zaporednih pol-odstotnih prejšnji mesec. Ekonomisti ne pričakujejo večjih presenečenj. Strokovnjaki že pravijo, da ni več razlogov za strah, da bi se skoraj desetletna gospodarska rast upočasnila ali pa celo zapadla v recesijo. Potrošnja na tržiščih se je v zadnjem času spet povečala, po tem, ko je bila v ponovoletnem času pod pričakovanji.

Motorola dobila koncesijo v Maroku
09. 02. 2001 00.00
Motorolin oddelek Global Telecom Solutions Sector (GTSS), eden vodilnih dobaviteljev opreme za brezžična digitalna omrežja, je podpisal pogodbo z maroškim operaterjem Maroc Telecom.

Prijeli roparje banke v Senovem
08. 02. 2001 00.00
Zagrebška policija je v sodelovanju s slovenskimi policisti prijela štiri hrvaške državljane, ki so dvakrat oropali poslovalnico Nove ljubljanske banke v Senovem pri Krškem. Četverico roparjev so aretirali v torek, v sredo pa so jih na zagrebškem sodišču zaslišali. V ropih so odnesli skupaj dobrih pet in pol milijonov tolarjev.

V Rusiji vse več okuženih z virusom HIV
08. 02. 2001 00.00
Rusko ministrstvo za zdravstvo je sporočilo, da se je lani število okuženih z virusom HIV v primerjavi z letom 1999 skoraj potrojilo. Na novo so zabeležili skoraj 46.500 primerov. Število okuženih v minulem letu predstavlja ena in pol krat večje število od števila vseh primerov okužb v dvanajstih letih, od kar je virus v tej državi registriran. Najbolj kritična skupina so mladi med 16. in 29. letom starosti, večinoma narkomani.

Ultramaratonci na pol poti
07. 02. 2001 00.00
Najboljši svetovni ultramaratonci, med njimi tudi Slovenec Dušan Mravlje, ki je trenutno na odličnem četrtem mestu v skupnem seštevku, so na polovici poti najtežje preizkušnje tekaške preizkušnje na svetu. Tekače čaka na poti do Pertha še dobrih 2200 kilometrov teka.

Podružnica Hermes SoftLaba tudi na Madžarskem
07. 02. 2001 00.00
S prvim februarjem je v Budimpešti začela delovati novoustanovljena podružnica največje slovenske programske hiše, podjetja Hermes Softlab. V njej je zaposlenih 18 računalniških strokovnjakov, ki so že pred tem sodelovali s skupino Hermes Softlab, višina investicije v podjetje HSL Hungary pa bo v naslednjih dveh letih dosegla pol milijona evrov. Madžarska je tako, poleg Združenih držav Amerike, Nemčije in BiH, četrta država, v kateri je skupina Hermes Softlab odprla svojo podružnico.

Hitro preverjanje okuženosti govedine
06. 02. 2001 00.00
Na nacionalnem veterinarskem inštitutu, ki deluje v sklopu ljubljanske veterinarske fakultete, so predstavili delovanje laboratorija za hitro testiranje govedi na BSE ter sicirnico in čistilno napravo. Nova linija za hitro testiranje od 1. februarja omogoča, da gre meso govedi, ki se zakolje v slovenskih klavnicah, še sveže v promet, saj diagnostični postopek traja približno 24 ur. Poleg tega po pojasnilu direktorja državne veterinarske uprave Zorana Kovača omogoča izločanje živali, ki so sicer navidezno klinično zdrave, vendar je pri njih mogoče opaziti spremembe, ki se še ne kažejo v klasičnih znakih bolezni. S tem v Sloveniji dvigujemo raven zaščite potrošnika, veliko pa si po njegovih besedah obetajo od novih testov v zvezi z BSE, ki bodo omogočali testiranje govedi, mlajših od 30 mesecev, z znatno večjo stopnjo zanesljivosti.

Močno sneženje po Evropi
05. 02. 2001 00.00
V Švici je zaradi snežnih plazov doslej življenje izgubilo skoraj deset ljudi. Plazovi grozijo tudi v Avstriji, najhuje pa je v zveznih deželah Salzburg, Vorarlberg in na Tirolskem. Sneg povzroča nemalo preglavic tudi v prometu, saj so morali več cest zapreti.

Razlitje nafte na Tajvanu
05. 02. 2001 00.00
Več kot sto delavcev je danes v bližini morskega nacionalnega parka na območju kraja Kenting na Tajvanu čistilo naftni madež, v upanju, da jim bo uspelo očistiti nafto, ki od 14. januarja uhaja iz potopljenega grškega tankerja Amargosa in ki grozi, da bo uničila zaščiteni koralni greben, so sporočili predstavniki oblasti.

Pol Slovenije poleti potovalo
03. 02. 2001 00.00
Skoraj polovica Slovencev se je med lanskim julijem in septembrom odpravila na turistično potovanje, bodisi zasebno ali poslovno. Po ugotovitvah državnega urada za statistiko je dobrih 42 odstotkov slovenskega prebivalstva v omenjenem trimesečju odšlo vsaj na eno daljše potovanje z najmanj štirimi prenočitvami.

Za leto daljše življenje
03. 02. 2001 00.00
Podatki o umrljivosti prebivalstva Slovenije v obdobju od leta 1995 do leta 1999 kažejo, da se je v tem obdobju umrljivost moških in žensk znižala, pričakovana življenjska doba pa se je obojim podaljšala za eno leto. Podatki, ki jih je statistični urad objavil januarja, so tako pokazali, da se je po začasnem zastoju v zniževanju umrljivosti v začetku devetdesetih let življenje v Sloveniji v drugi polovici devetdesetih pričelo ponovno daljšati. Obenem se je zmanjšala razlika med življenjsko dobo moških in žensk, ki je iz prejšnjih osmih let padla na zdajšnjih 7,4 leta.

Znižanje obrestne mere v ZDA
02. 02. 2001 00.00
Odbor ameriške centralne banke Zveznih rezerv za odprti trg (FOMC) je na čelu s predsednikom Alanom Greenspanom po pričakovanju sprejel odločitev o znižanju ključne obrestne mere, po kateri si banke med seboj čez noč posojajo denar, za 50 bazičnih točk, oziroma pol odstotka, na 5,5 odstotka. Odbor petih guvernerjev Zveznih rezerv pa je na prošnjo regionalnih bank obenem znižal diskontno obrestno mero, po kateri Zvezne rezerve posojajo denar komercialnim bankam, prav tako za pol odstotka, na 5 odstotkov. Bela hiša ni posebej komentirala odločitve Feda, gospodarstveniki pa so poudarili, da je bila taka poteza dobrodošla. Vrednosti delnic na borzi se medtem niso bistveno spremenile, saj je bilo znižanje obrestnih mer pričakovano in vlagatelji so poslovne poteze povlekli že pred odločitvijo Feda.

ECB ni zvišala obrestnih mer
02. 02. 2001 00.00
Evropska centralna banka v četrtek ni zvišala ključnih obrestnih mer. Najpomembnejša obrestna mera v dvanajstih državah članicah evropske denarne unije, obrestna mera za refinanciranje bank pri centralni banki, tako še vedno znaša 4,75 odstotka. Svet je danes razpravljal tudi o denarnopolitični situaciji v evroobmočju in kot je povedal predsednik ECB Wim Duisenberg, glede na situacijo za zdaj še ne razmišljajo o spreminjanju obrestnih mer. ECB tako pri spremembi obrestnih mer ni sledila ameriški centralni banki, ki je včeraj po pričakovanjih sprejela odločitev o znižanju ključne obrestne mere, po kateri si banke med seboj čez noč posojajo denar, in sicer za 50 bazičnih točk, oziroma pol odstotka, na 5,5 odstotka ter diskontno obrestno mero, po kateri ameriška centralna banka posojajo denar komercialnim bankam, prav tako za pol odstotka, na pet odstotkov.

Manjša prodaja avtomobilov v ZDA
02. 02. 2001 00.00
Prodaja avtomobilov v ZDA se je januarja zmanjšala za skoraj sedem odstotkov. Največji avtomobilski proizvajalci so skupno prodali 16,7 milijona avtomobilov, januarja leto prej pa 17,9 milijona avtomobilov. Kljub slabši prodaji v primerjavi z lanskim januarjem pa se je prodaja avtomobilov v primerjavi z decembrom lani, ko je bila s 14,4 milijona prodanih avtomobilov najnižja v zadnjih dveh letih, izboljšala. Slabe januarske rezultate je objavilo pet največjih avtomobilskih proizvajalcev, in sicer General Motors, Ford, Toyota, Nissan in DaimlerChrysler.

Vesoljske obletnice v ZDA in Rusiji
31. 01. 2001 00.00
Danes mineva 30 let od izstrelitve ameriške vesoljske ladje s človeško posadko Apollo 14, 35 let od izstrelitve sovjetske samodejne vesoljske sonde Luna 9 ter 40 let od poleta šimpanza Hama. Na današnji dan pred 43 leti po ameriškem lokalnem času pa je poletel tudi prvi ameriški satelit Explorer 1.

Vnovično znižanje obrestnih mer v ZDA
30. 01. 2001 00.00
Odbor za odprti trg ameriške centralne banke bo na dvodnevnem zasedanju v Washingtonu, ki se bo začelo danes, predvidoma znova znižal obrestne mere. Po mnenju analitikov naj bi tokratno znižanje referenčne obrestne mere znašalo pol odstotne točke, čeprav nekateri dopuščajo tudi možnost znižanja za 0,75 oz. za celo odstotno točko. Predsednik Federal Reserve Alan Greenspan naj bi po mnenju poznavalcev znižanje obrestnih mer že nakazal v govoru pred senatom minuli četrtek, ko je opozoril, da inflacija ni previsoka, medtem ko naj bi bila rast ameriškega gospodarstva "blizu ničle".

Komisiji sprejeli delegacije iz FJK
30. 01. 2001 00.00
Komisiji za ustavne in šolske zadeve italijanskega senata sta danes poslušali mnenja šestih delegacij iz Furlanije-Julijske krajine v zvezi s predlogom zaščitnega zakona za slovensko manjšino. Zaslišanja so se začela z zamudo, ker je senator Giulio Camber (Lista za Trst - Naprej Italija) protestiral zaradi dejstva, da gre za neformalne avdience, o katerih se ne vodi zapisnik, in zahteval sklic formalnih avdienc. Poročevalec zakona, senator Felice Besostri, je zato v posebni izjavi obtožil Camberja obstrukcije senatnega postopka.

Dejan Kefert v Domžalah
30. 01. 2001 00.00
Nogometaš Dejan Kefert, 26-letni igralec konice napada, je nova okrepitev slovenskega prvoligaša iz Domžal. Kefert je preteklo jesen igral za novomeški Elan, zanj pa so se zanimali tudi pri italijanskem Udineseju. Kefert je pogodbo podpisal za leto in pol, ob primerni odškodnini pa lahko klub zapusti že po koncu letošnje sezone.

Počasna vrnitev beguncev
30. 01. 2001 00.00
Več kot pet let po podpisu Daytonskega mirovnega sporazuma, s katerim je bila končana vojna v Bosni in Hercegovini, ima več kot milijon državljanov BiH še vedno status begunca, je na okrogli mizi, posvečeni vračanju beguncev, ki jo je ministrstvo BiH za begunce in človekove pravice priredilo v Banja Luki, dejal predsednik sveta ministrov BiH Martin Raguž. Pojasnil je, da na podlagi dostopnih podatkov danes še najmanj 625 tisoč državljanov BiH živi v 42 državah sveta, kjer imajo status begunca, v sami BiH pa je razseljenih več kot pol milijona njenih državljanov.

Potopili Progres M-43
29. 01. 2001 00.00
Samodejno tovorno vesoljsko ladjo Progres M-43, ki se je v četrtek ločila od ruske orbitalne znanstvene postaje Mir, so iztirili. Ladja je v gostejših plasteh ozračja zgorela, njeni ostanki pa so padli na načrtovano območje v Tihem oceanu.

Zaradi NLP zaprli letališče
29. 01. 2001 00.00
V bližini ruskega mesta Barnaul na jugu Sibirije so nedavno za uro in pol zaprli letališče, ker se je nad pristajalno stezo pojavil neznani leteči predmet (NLP), je poročala ruska tiskovna agencija Interfax. Kontrola poletov se je za zaprtje letališča odločila potem, ko posadka tovornega letala Iljušin-76 ni hotela vzleteti, ker je nad pristajalno stezo opazila neznan svetleči predmet, neko drugo tovorno letalo pa je iz istega razloga pristalo na nekem drugem letališču. Kot je povedal direktor letališča, je neznani leteči predmet nad pristajalno stezo lebdel uro in pol, nato pa je izginil.