in razvoj

Predsednik avstrijskega ustavnega sodišča v Sloveniji
10. 07. 2000 18.41
Na povabilo predsednika državnega sveta Toneta Hrovata je sinoči na dvodnevni obisk v Slovenijo prispel predsednik avstrijskega ustavnega sodišča Ludwig Adamovich. Gost se je danes najprej srečal s predsednikom državnega zbora Janezom Podobnikom, nato pa je imel predavanje na temo Razmerje med parlamentom in ustavnim sodiščem. Za Adamowicha je ključno vprašanje, do kje segajo pravice ustavnega sodišča, predvsem z vidika interpretacij določenih ustavnih določil, saj so ustave pisane praviloma na splošno in kratko, kar pa ponuja številne različne razlage. Ravno na tej točki po predavateljevem mnenju prihaja do omenjene napetosti med parlamentom in ustavnim sodiščem. Meja med političnimi principi parlamenta, ki simbolizira načelo demokracije, in principi pravne države, ki jih zastopa ustavno sodišče, ni jasna. Njena transparentnost pa je odvisna tudi od urejenosti delitve oblasti in stopnje demokratične kulture v neki državi. Razvoj ustavnih sodišč po svetu (ta so se pospešeno oblikovala predvsem po drugi svetovni vojni) je vzpodbudilo predvsem notorično kršenje človekovih pravic in avtoritarnost oblasti, je dejal Adamovich. V sodobni pluralistični demokraciji smo zato na ustavnih sodiščih priča vedno znova ponavljajočim se konfliktom med splošnim interesom in interesom posameznika.

Razmerje med parlamentom in ustavnim sodiščem
10. 07. 2000 17.31
Napetost med parlamentom in ustavnim sodiščem je naravna in nujna v vsaki državi z ustavnim sodiščem, ki nadzoruje spoštovanje ustave v zakonskih aktih, je zatrdil predsednik avstrijskega ustavnega sodišča Ludwig Adamovich na svojem predavanju z naslovom Razmerje med parlamentom in ustavnim sodiščem. Pripravili so ga državni svet, vlada ter Zveza društev pravnikov Slovenije. Za Adamowicha je bolj ključno vprašanje, do kje segajo pravice ustavnega sodišča, predvsem z vidika interpretacij določenih ustavnih določil, saj so ustave pisane praviloma na splošno in kratko, kar pa ponuja številne različne razlage. Ravno na tej točki po predavateljevem mnenju prihaja do omenjene napetosti med parlamentom in ustavnim sodiščem. Meja med političnimi principi parlamenta, ki simbolizira načelo demokracije, in principi pravne države, ki jih zastopa ustavno sodišče, ni jasna. Njena transparentnost pa je odvisna tudi od urejenosti delitve oblasti in stopnje demokratične kulture v neki državi. Razvoj ustavnih sodišč po svetu (ta so se pospešeno oblikovala predvsem po drugi svetovni vojni) je vzpodbudilo predvsem notorično kršenje človekovih pravic in avtoritarnost oblasti, je dejal Adamovich. V sodobni pluralistični demokraciji smo zato na ustavnih sodiščih priča vedno znova ponavljajočim se konfliktom med splošnim interesom in interesom posameznika.

Predstavniki EU o čistilni napravi
10. 07. 2000 14.19
V Celju so se danes mudili predstavniki Evropske unije oziroma evropskega sklada ISPO, ki so se s celjskim podžupanom Markom Zidanškom pogovarjali o možnosti sofinanciranja izgradnje čistilne naprave v Celju, za katero je potrebno zagotoviti 3,5 milijarde tolarjev.

Prepir okoli Sunove platforme Java
10. 07. 2000 10.43
Sun in IBM se že kar nekaj časa prepirata okoli Sunove platforme Java. IBM namreč razvija Javo na svoj način ter ne priznava standardov, ki jih želi vpeljati Sun. Sedaj pa kaže, da se je ta spor končal. Sun je dolgo časa obtoževal IBM, da nima licence za uporabo njihove platforme, IBM pa ves čas trdi, da jo ima. Prejšnji mesec na JavaOne konferenci je Sun javno navedel 19 podjetij, ki so pridobila licenco za Javo, med njimi pa ni bilo IBM-a. No, sedaj je IBM tudi uradno med imetniki licence za uporabo Jave.

Konferenca o aidsu v JAR
10. 07. 2000 09.25
V Durbanu v Južnoafriški republiki se je včeraj, z govorom južnoafriškega predsednika Thaba Mbekija, začela 13. svetovna konferenca o aidsu, ki se je udeležuje 10.000 znanstvenikov z vsega sveta. Znanstvena nekomercialna organizacija Mednarodna pobuda za cepivo proti aidsu (IAVI), ki si od leta 1996 prizadeva za razvoj vsem dostopnega cepiva proti aidsu, se je pred konferenco zavzela, da bi bila cepivo in zdravila proti aidsu v bodoče dostopna tudi revnim državam in to ne z desetletnimi zamudami. Organizacija Zdravniki brez meja in drugi aktivisti pa so kritizirali premajhno politično voljo, da bi bilo zdravljenje okužbe z virusom HIV dostopno tudi v državah v razvoju.

Prepovedano oddajanje televizije
10. 07. 2000 07.45
Turški televiziji ATV je nadzorna služba za radio in televizijo za en dan prepovedala oddajanje, ker je predvajala lepotno tekmovanje. Po mnenju nadzornih organov naj bi namreč oddaja Elite Model Look 2000, ki jo je ATV predvajala 26. junija, med drugim negativno vplivala na duhovni in moralni razvoj otrok in mladostnikov.

Češki predsednik na Hrvaškem
09. 07. 2000 20.47
Češki predsednik Vaclav Havel je skupaj s številno državno delegacijo danes prispel na tridnevni uradni obisk na Hrvaško, kjer se je v Zagrebu srečal s hrvaškim kolegom Stipetom Mesićem. Sogovornika sta se pogovarjala o sodelovanju med državama, dotaknila pa sta se tudi trenutnih razmer v ZRJ in položaju Črne gore.

Kreditiranje na zmerni ravni
09. 07. 2000 15.25
V prvih petih mesecih letošnjega leta je bilo kreditiranje gospodarstva ter prebivalstva in države na zmerni ravni. Stanje kreditov je bilo konec maja realno za 2,9 odstotka višje kot decembra 1999, ugotavlja junijsko Ekonomsko ogledalo, publikacija Urada RS za makroekonomsko analizo in razvoj (ZMAR).

Pododbor o prevzemanju pravnega reda EU
09. 07. 2000 08.19
V Ljubljani se bo danes sestal pododbor za regionalni razvoj, zaposlovanje in socialno politiko, ki je po Evropskem sporazumu eden od dvostranskih organov med Slovenijo in Evropsko unijo. Pododbor, ki ga bosta vodila Aleksandra Forte, državna sekretarka na ministrstvu za delo, družino in socialne zadeve, in Hugh Baker, namestnik vodje oddelka za Slovenijo v generalni direkciji za širitev Evropske komisije, bo preučil napredek, ki ga je Slovenija v zadnjem času dosegla pri prevzemanju pravnega reda EU na področjih, ki jih pododbor spremlja.

Gospodarska rast v Franciji
08. 07. 2000 12.45
Francija naj bi letos zabeležila 3,5odstotno gospodarsko rast, ustvarila 500.000 novih delovnih mest ter ohranila stopnjo inflacije pod 1,5 odstotka, je napovedal francoski statistični urad Insee. Francosko gospodarstvo naj bi letos že četrto leto zapored zabeležilo rast, ki pa ji še ni videti konca, menijo strokovnjaki Insee in dodajajo, da bo Francija konec letošnjega leta zabeležila stopnjo brezposelnosti okoli devet odstotkov, medtem ko je še konec lanskega leta beležila 11,2odstotno stopnjo brezposelnosti. Podobne gospodarske številke je Franciji napovedala tudi Organizacija za ekonomsko sodelovanje in razvoj (OECD), ki pa je francosko vlado opozorila, da mora izpeljati strukturne reforme, če želi ohraniti gospodarsko rast brez rasti inflacije.

Svetovna banka zavrnila posojilo Kitajski
08. 07. 2000 11.17
Odbor direktorjev Svetovne banke je danes z veliko večino zavrnil posojilo Kitajski, s katerim bi 58.000 kmetom omogočila naselitev v najrevnejšo provinco pod Tibetom Quinghai. Omenjenemu posojilu so v največji meri nasprotovale ZDA in skupine za varstvo človekovih pravic, ki menijo, da bi to posojilo uničilo budistično kulturo.

G-7 proti državam davčnega raja
08. 07. 2000 10.33
Finančni ministri skupine sedmih industrijsko najrazvitejših držav na svetu (G-7) so se na današnjem plenarnem zasedanju v japonski Fukuoki dogovorili za sodelovanje na področju boja proti t.i. 'državam davčnega raja' in pranju denarja ter pri tem zagrozili s sankcijami, povezanimi z omejeno podporo s strani mednarodnih finančnih institucij, kot je na primer Mednarodni denarni sklad. Med 15 takimi državami so omenili tudi Rusijo in Izrael.

ZLSD nasprotuje stališčem vlade
07. 07. 2000 18.13
Nova vlada premiera Andreja Bajuka, ki se je včeraj odločila, da nasprotuje predlogu, da bi bile do umetne oploditve upravičene tudi samske ženske, v proces sprejemanja zakona o zdravljenju neplodnosti in postopkih oploditve z biomedicinsko pomočjo, ki podrobno opredeljuje temeljno svoboščino in človekovo pravico do svobodnega odločanja o rojstvu otrok, ponovno vnaša nesprejemljiva in nedemokratična stališča, so prepričani v Združeni listi socialnih demokratov (ZLSD).

Srečanje Šturma z Van der Lindnom
07. 07. 2000 17.54
Minister za šolstvo in šport Lovro Šturm se je danes srečal z novim vodjo delegacije Evropske komisije v Sloveniji Ericom van der Lindnom. Sogovornika sta med drugim ocenila, da je sodelovanje Slovenije z Evropsko komisijo uspešno že od leta 1994, ko je Slovenija vstopila v program Phare. Ta je bil usmerjen predvsem v reformo poklicnega izobraževanja in v program Tempus, ki je podpiral reformo visokega šolstva, so sporočili z ministrstva za šolstvo in šport.

Ameriški sodnik pri Kučanu
06. 07. 2000 16.14
Predsednik republike Milan Kučan je danes sprejel sodnika ameriškega vrhovnega sodišča Anthonyja M. Kennedyja. V pogovoru o razvoju pravnega in ustavnega sistema Slovenije sta poudarila pomen neodvisnosti sodnikov in sodstva za zagotovitev delovanja pravne države in razvoj demokracije. Sodnik Kennedy je med drugim dejal, da se vera v pravno državo začne z zaupanjem državljanov v sodnike, so sporočili iz urada predsednika republike.

Vrhunsko srečanje o preseganju tehnoloških razlik
06. 07. 2000 12.12
Na sedežu ZN v New Yorku se je včeraj začelo tridnevno vrhunsko srečanje o tehnologiji, ki ga organizira Ekonomski in socialni svet ZN (ECOSOG). Srečanja o preseganju prepada med bogatimi in revnimi glede vrhunske informacijske tehnologije se udeležujejo voditelji mednarodnih finančnih ustanov in organizacij kot so Svetovna Banka, Mednarodni denarni sklad ter Svetovna trgovinska organizacija, ministri za informacije in razvoj ter vodilne osebnosti mednarodnih korporacij.

Avgusta deveti Trnfest
05. 07. 2000 19.25
V senci bolj ''razvpitih'' in večjih festivalskih ''bratov'' v ljubljanski četrti Trnovo vsako leto poteka še mednarodni poletni festival manj znanih in uveljavljenih, a zato prav tako kvalitetnih ustvarjalcev in interpretov, znan kot Trnfest. Letos bo potekal devetič in na odprtem dvorišču KUD France Prešeren ter delno na sladolednem vrtu Samsara ob Tromostovju se bo v petih tednih, med 1. avgustom in 3. septembrom, zvrstila množica gledaliških, glasbenih, plesnih, filmskih in drugih prireditev. Nastopajoči bodo letos prišli iz Velike Britanije, Rusije, Francije, Italije, Indije, Afganistana, Nemčije, z Madžarske, Hrvaške in iz Slovenije. Velikemu obisku festivala - lani je 56 prireditvam Trnfesta po grobih ocenah sledilo 35.000 obiskovalcev - botrujejo raznovrstnost, razgibanost in nekonvencionalnost dogodkov ter brezplačen vstop.

Minister Peterle danes v Atenah
05. 07. 2000 12.31
Slovenski zunanji minister Lojze Peterle se danes mudi v Atenah, kjer kot predsedujoči organizaciji State Legislative Leaders Foundation (SLLF) sodeluje na srečanju omenjene organizacije. SLLF je mednarodna organizacija, ki v Evropi in Ameriki povezuje člane parlamentov v posameznih državah in druge politike iz vrst tako pozicijskih kot opozicijskih strank različnih usmeritev in se predvsem zavzema za povezavo politike z akademskimi in gospodarskimi krogi.

Končan obisk nizozemske delegacije
05. 07. 2000 10.20
Predsednik DZ Janez Podobnik je včeraj sprejel nizozemskega ministra za zunanjo trgovino Gerrita Ybemo, ki je bil na povabilo ministra za ekonomske odnose in razvoj Marjana Senjurja na obisku v Sloveniji. Kot je zatrdil Podobnik, je slovenski parlament pripravljen, da v okviru svojih pristojnosti na področju potrebne zakonodaje ali ratifikacije ustreznih sporazumov pripomore k odpiranju boljših gospodarskih odnosov med državama, so sporočili iz DZ.

ZN napovedujejo gospodarsko rast
04. 07. 2000 11.08
Oddelek Združenih narodov za ekonomske in socialne zadeve (DESA) je objavil letno poročilo o svetovnih gospodarskih tokovih, v katerem predvideva, da se bo letošnja svetovna gospodarska rast gibala okrog treh in pol odstotka. Svetovna gospodarska rast leta 1999 je znašala 2,7 odstotka.

Obletnica konca nacistične okupacije
03. 07. 2000 19.26
V glavnem mestu Belorusije Minsku se je danes zbralo približno 15.000 ljudi, ki so proslavili 56. obletnico konca nacistične okupacije te nekdanje sovjetske republike. Številni veterani druge svetovne vojne in tudi številni mladi so se sprehodili po glavni aveniji beloruske prestolnice do Trga zmage, kjer se je beloruski predsednik Aleksander Lukašenko pred večnim ognjem vojnim žrtvam zahvalil herojem, ki so Belorusijo osvobodili fašistične okupacije.

Nizozemska delegacija v Sloveniji
03. 07. 2000 17.45
Slovenski minister za ekonomske odnose in razvoj Marjan Senjur se je danes sestal z nizozemskim ministrom za zunanjo trgovino Gerritom Ybemo. V pogovorih sta odprla številna bilateralna vprašanja, največ pozornosti pa namenila nizozemski podpori pri vključevanju Slovenije v Evropsko unijo in predpristopni pomoči, ki jo Nizozemska nudi Sloveniji. Po besedah nizozemskega ministra bo omenjena država letos proračun za omenjeno pomoč podvojila na 160 milijonov tolarjev letno, Nizozemec pa je Sloveniji obljubil tudi popolno podporo pri vključevanju v EU. Minister Senjur je izpostavil željo, da bi Slovenija sodelovala pri izvajanju Pakta stabilnosti za JV Evropo, zavzel pa se je tudi za ohranitev ugodnejšega režima Slovenije v trgovanju z državami JV Evrope ob njenem vstopu v EU.

Trgovanje z delnicami Nike
03. 07. 2000 17.19
Uprava borze je danes sprostila trgovanje z navadnimi delnicami na prinosnika z oznako NIKA izdajatelja Nika, Investiranje in razvoj, ki so uvrščene v borzno kotacijo A.

Annan obiskal Expo 2000 v Hannovru
02. 07. 2000 20.11
Generalni sekretar ZN Kofi Annan, ki je danes prispel na tridnevni obisk v Nemčijo, je obiskal svetovno razstavo Expo 2000 v Hannovru. Ob obisku razstave je dejal, da ta predstavlja upanje za ''boljši svet''.

Prihodnji teden v parlamentu
02. 07. 2000 11.36
Prihodnji teden bo v parlamentu delovno v njegovih odborih in komisijah, saj morajo pripraviti posamezne točke dnevnega reda novega izrednega zasedanja, ki bo sklicano za 11. julija, namenjeno pa naj bi bilo izključno odločanju o svežnju t.i. evropske zakonodaje. Sicer pa bo vodstvo DZ jutri na redni novinarski konferenci med drugim predstavilo analizo obravnavanih točk na majskih in junijskih sejah DZ ter poročilo o mednarodni dejavnosti DZ v preteklih dveh mesecih in program teh dejavnosti za julij.

Novi upravniki hotelov v Črni gori
01. 07. 2000 11.43
Črnogorski svet za lastninjenje se nadeja, da bo do konca leta s tujimi ''strateškimi'' partnerji sklenil pogodbo o upravljanju desetih hotelov na črnogorskem primorju, enega pa naj bi prodal. Podgoriške Vijesti pišejo, da so bili za nekatere črnogorske hotele zelo zainteresirani Slovenci, da pa so prednost, kot kaže, dobili Francozi. Pogajanja s Francozi o upravljanju hotelov Fjord v Kotorju, Plaža v Hercegnovem ter Sveti Stefan, Miločer, Maestral in Kraljičina plaža v Miločerju naj bi bila že končana, Vijesti pa pišejo, da se je za nakup hotela Maestral in upravljanje hotela Kraljičina plaža močno zanimalo slovensko podjetje HIT.

Francozi v črnogorskem primorju
30. 06. 2000 12.38
Črnogorski svet za lastninjenje se nadeja, da bo do konca leta s tujimi ''strateškimi'' partnerji sklenil pogodbo o upravljanju desetih hotelov na črnogorskem primorju, enega pa naj bi prodal. Podgoriške Vijesti pišejo, da so bili za nekatere črnogorske hotele zelo zainteresirani Slovenci, da pa so prednost, kot kaže, dobili Francozi.

Poljska najresnejša kandidatka za EU
30. 06. 2000 08.17
Evropski komisar za širitev Günter Verheugen je včeraj v Salzburgu, kjer poteka Svetovni gospodarski forum za Vzhodno Evropo, dejal, da ima Poljska največ možnosti, da kot prva od kandidatk postane polnopravna članica EU, ko se bo ta širila. Verheugen je še poudaril, da Poljska izpolnjuje vse politične kriterije za vstop v EU, ekonomske pogoje pa bo po njegovem mnenju izpolnila v bližnji prihodnosti.

Poleg Dolly še klonirana jagenjčka
29. 06. 2000 18.18
Ekipa znanstvenikov iz Edinburga, ki je leta 1996 kot prva klonirala ovco Dolly, je razvila nov postopek, po katerem vstavijo določen gen točno v željeno območje kromosoma, in po njem klonirala dva jagenjčka, Cupidona in Diano. Rezultate novega postopka kloniranja so objavili v britanski znanstveni reviji Nature. Vodja poskusov Aleksander King je menil, da bi razmah uporabe tega postopka na živalih lahko imel številne koristne vplive tudi na razvoj človeške medicine.

Kosovski Srbi bodo sodelovali
29. 06. 2000 16.04
Misija ZN na Kosovu (UNMIK) in kosovski Srbi so danes podpisali dogovor o nadaljnjem sodelovanju in okrepitev varnostnih ukrepov na Kosovu. Dogovor, ki sta ga obe strani dopoldne podpisali v Prištini, predvideva ustanovitev nove varnostne skupine v okviru policije ZN, ki bi skupaj z mirovnimi enotami KFOR skrbela za zaščito srbskega prebivalstva na Kosovu. Sporazum, ki sta ga podpisala visoki civilni predstavnik ZN na Kosovu Bernard Kouchner in vladika Artemije, naj bi tudi pospešil vračanje srbskih beguncev na Kosovo, za Srbe pa predvideva trimesečni opazovalni status v Kosovskem prehodnem svetu.