indeks telesne mase

Kaj jedo naši smučarski orli?
29. 03. 2025 06.00
Visoko in zelo daleč letijo naši smučarski orli, ki nas s svojimi predstavami ta konec tedna razvajajo v Planici. Zaradi napornih treningov in pogosto zelo strogih jedilnikov se je skakalcev prijelo celo ime gladiatorski športniki. Vzdrževati morajo nizko telesno težo, od katere je v veliki meri odvisno, kako daleč bodo leteli. Ker so v preteklosti nekateri skakalci pretirano hujšali, so uvedli pravila o najnižji dovoljeni teži. Kaj torej jedo, da ohranjajo vrhunsko formo? Katera živila so prepovedana? In zakaj nekdanji zdravnik reprezentance, dr. Bojan Knap, skakalcem ni nikoli vsiljeval diet?

Lizzo po doseženem cilju objavila zapeljivo fotografijo v spodnjem perilu
23. 02. 2025 07.00
Lizzo je svoje sledilce na družbenih omrežjih razveselila z objavo zapeljive fotografije v spodnjem perilu. Pevka je sledilce v zadnjih mesecih pogosto obveščala o izgubi kilogramov, prejšnji mesec pa je tudi dosegla zastavljeni cilj.

Ker je želela shujšati, odpotovala v Turčijo, nazaj se ni vrnila
12. 11. 2024 15.21
Sodna preiskava v Walesu je razkrila vzrok smrti 54-letne Britanke, ki je avgusta lani umrla med bariatrično operacijo na zasebni kliniki v turškem letovišču Antalya. Mati dveh otrok je med posegom utrpela poškodbo ene od glavnih arterij, kljub prizadevanju zdravniške ekipe pa je umrla. Za operacijo je odštela približno 3250 evrov.

Na kaj je potrebno biti pozoren pri izbiri mlečne formule?
18. 10. 2024 00.15
Dojenje je za dojenčka najboljša izbira.

Izgubila 65 kilogramov, odstraniti dala odvečno kožo: 'Občutek lahkotnosti'
04. 10. 2024 19.17
Srečanje z abrahamom je bilo za Danijelo Fink Sotlar dvojna prelomnica. Takrat se je namreč odločila tudi za korenito spremembo življenjskega sloga, z zdravo prehrano in vadbo je izgubila neverjetnih 65 kilogramov. Ji je pa nato veliko težav povzročala odvečna koža, zato se je odločila za odstranitev. Kdaj je pacient sploh primeren za takšen poseg, kako poteka in kakšno je okrevanje? V novomeški bolnišnici smo se kirurškemu timu pridružili pri operaciji odvečne kože.

Kako ostati zdravi, vitalni in gibljivi po 40. letu?
20. 04. 2024 09.35
40. leta veljajo za prelomna. Po dopolnjenem četrtem desetletju starosti se namreč vsi začnemo intenzivneje starati, hitreje začnejo upadati hormoni, upočasni se metabolizem. Ženske se okoli 50. leta spopadejo še z menopavzo, medtem ko hipogonadizem – moška menopavza – doleti približno vsakega desetega moškega. Padec testosterona moški namreč lahko ohranjajo z redno telesno aktivnostjo, medtem ko se ženska hormona estrogen in progesteron pri vseh ženskah z leti zmanjšujeta. Kako ženske občutijo padec hormonov, je odvisno od tega, kako dobro telesno in umsko pripravljene vstopijo v "kritična" leta. Dejstvo namreč je: bolj ko ohranjamo psihofizično kondicijo, bolj podaljšujemo svojo vitalnost, gibljivost in moč.

BLOG: Težave s spolno slo? Pomagajte si s pomočjo narave
07. 04. 2024 15.00
Obstaja veliko kultur in civilizacij, ki so skozi zgodovino uporabljale različna živila, zelišča in prakse za povečanje spolne želje oziroma libida. Na primer, antični Grki so verjeli, da lahko uživanje medu in oreščkov poveča spolno moč. Podobno so v starodavni kitajski kulturi ginseng, korenina rožiča in ingver veljali za afrodizijska živila. Afrodizijska živila so torej tista, za katera se verjame, da povečujejo spolno željo, vzburjenje ali izboljšujejo spolno zmogljivost. Ljudje so od nekdaj verjeli, da imajo ta živila sposobnost povečati spolno poželenje ali izboljšati spolno zmogljivost, zato so jih vključevali v svojo prehrano ali kot dodatke k prehrani in so bila del tradicionalnih zdravilnih praks.

Hujšanje brez diet in gibanja?
04. 11. 2023 09.30
Je svet vendarle dočakal čudežno zdravilo proti debelosti? Semaglutid, pri nas v obliki zdravila za diabetes tipa 2 – Ozempic – napoveduje revolucijo, saj je debelost ena najhujših kroničnih bolezni sodobnega časa. Ko se je vrsta zvezdnic in zvezdnikov pohvalila, da so shujšali prav s tem zdravilom, je povpraševanje eksplodiralo. Zdravila pa ni dovolj, brez njega občasno ostanejo tudi diabetiki. Raziskave o stranskih in dolgoročnih učinkih še vedno potekajo, strokovnjaki in tudi nekateri uporabniki pa opozarjajo, da to ni čudežna rešitev za nezdravo življenje in slabo samopodobo.

Spremljali 50 tisoč otrok: rasli so hitreje kot vrstniki
06. 06. 2023 12.39
Najnovejši rezultati meritev športnovzgojnega kartona na osnovnih in srednjih šolah niso vzpodbudni. Kar 60 odstotkov otrok se namreč po poslabšanju gibalnih sposobnosti med epidemijo ni vrnilo na predkoronsko raven, medtem ko se je pri 40 odstotkih stanje izboljšalo. Kot poudarja vodja meritev, so bili otroci "branik zdravstvenega sistema", in poziva pristojne, naj zdaj "poplačajo dolg." Pediatrinja pa ob tem opozarja, da bodo mladostniki s težavami v gibanju vstopili na trg kot odrasli, ki bodo neproduktivni in veliko bolniško odsotni.

'Če bo šlo tako naprej, bo čez 12 let polovica Zemljanov pretežka'
02. 03. 2023 18.10
V obilju živeči Zemljani bomo morali spremeniti svoje prehranjevalne navade, ugotavljajo znanstveniki. Ob takem tempu in hrani bi bila lahko do leta 2035 namreč več kot polovica prebivalcev predebela. Epidemija prekomerne teže pa vodi v zdravstvene težave, te pa vplivajo tudi na politične in gospodarske odločitve.

Psihiatrinja: Za anoreksijo zbolevajo že sedem- in osemletni otroci
22. 02. 2023 14.07
Ena od epizod druge sezone serije Gospod profesor, ki jo lahko pravkar spremljate na VOYO, se dotika tudi motenj hranjenja. Razrednik Samo ugotovi, da dijakinja Sofija bolestno hujša – med razlogi pa sta slaba samopodoba in zaljubljenost v Luko, za katerega Sofijine prijateljice menijo, da je izven njene lige.

Privlačna, okusna, oglaševana: ultra predelana hrana veča tveganje za raka
04. 02. 2023 17.07
Raziskovalci Imperial's School of Public Health iz Velike Britanije so pripravili najobsežnejšo oceno povezave med ultra predelano hrano in tveganjem za nastanek raka do sedaj. Ultra predelana živila, kot so gazirane pijače, serijsko proizveden pakiran kruh, številni pripravljeni obroki in večina kosmičev za zajtrk, za našo prehrano niso najboljša izbira, so ugotovili.

Policistični jajčniki: se da brez hormonov?
01. 10. 2022 14.23
September je mesec ozaveščanja o sindromu policističnih jajčnikov (PCOS), najpogostejši hormonski motnji pri ženskah v rodni dobi, ki povzroča neplodnost, presnovne motnje in duševne težave. V boj proti debelosti, prekomerni poraščenosti, PMS-u in številnim drugim simptomom se začenjajo podajati tudi slovenski ginekologi. Nekateri so prisluhnili ženskam, ki so bile z obravnavo pogosto nezadovoljne, saj so jim kot rešitev običajno predlagali kontracepcijske tablete. Ker sedanje generacije deklet v večini odklanjajo tovrstne hormonske terapije, so se v Diagnostičnem centru Strah odločili za celosten pristop. Da bi ženskam sporočili, da za naštete težave niso krive same, so pripravili kampanjo s sloganom: "Nisi ti, tvoji jajčniki so."

'Če bi mlajši od 20 nehali kaditi, bi se umrljivost zaradi raka prepolovila'
21. 08. 2022 16.49
Nova študija kaže, da so kajenje in slabe prehranjevalne navade v ozadju 4,45 milijona smrti zaradi raka v letu 2019. Smrti zaradi vzrokov, ki jih je mogoče preprečiti, so se v zadnjem desetletju povečale za 20 odstotkov, zlasti zaradi rasti v državah v razvoju, opozarjajo strokovnjaki.

'Vegetarijanke imajo večjo verjetnost za zlom kolkov v poznejših letih'
12. 08. 2022 07.33
Študija v Združenem kraljestvu je pokazala, da je pri ženskah, ki so vegetarijanke, verjetnost za zlom kolkov v poznejših letih večja kot pri tistih, ki bolj pogosto jedo meso. Dr. James Webster, raziskovalec na Univerzi v Leedsu, ob tem pravi, da naj se vegetarijanci ne odpovedujejo načinu prehranjevanja, saj je ta način z ostalih vidikov zdrav in okolju prijazen, vendar naj pazijo, da hrano dobro načrtujejo in da ne izpustijo hranil, ki jih izključujejo, če ne jedo mesa ali rib.

Kako bi stranke poskrbele za bolj učinkovito preventivo na področju zdravja?
21. 04. 2022 09.38
V Sloveniji je skoraj polovica moških in ena tretjina žensk prekomerno težkih, s tem da 20,7 odstotkov moških in 15,6 žensk spada v skupino debelih. Debelost je kronična bolezen, povzroča motnje v telesnih funkcijah in presnovnih procesih. Spremljajo jo številne zdravstvene težave. Strokovnjaki poudarjajo, da je ključna v boju proti temu perečemu problemu moderne družbe, ki dodatno bremeni zdravstveni sistem, preventiva. Kako bodo poskrbeli za več preventive na področju zdravja in katere so njihove konkretne rešitve, smo vprašali osem političnih strank, ki jim je ob začetku našega volilnega projekta kazalo najbolje.

Družba debelosti ne dojema kot bolezni, ampak kot nezdrav življenjski slog?
01. 03. 2022 16.50
V Sloveniji je skoraj polovica moških in ena tretjina žensk prekomerno težkih, s tem da 20,7 odstotkov moških in 15,6 žensk spada v skupino debelih. Število ljudi s prekomerno telesno težo in debelih v Sloveniji narašča s starostjo in doseže svoj vrh v kategoriji nad 55 let. Debelost je torej kronična bolezen, za katero je značilno čezmerno kopičenje maščevja v telesu. Povzroča motnje v telesnih funkcijah in presnovnih procesih, k nastanku debelosti pa kar v 30 do 70 odstotkih prispeva tudi dedna zasnova. Družba debelosti pogosto ne prepoznava kot bolezni, pač pa kot napačno izbiro življenjskega sloga, so izpostavili strokovnjaki na okrogli mizi 'Debelost je bolezen'.

Več kot polovica Evropejcev je prekomerno težkih
24. 07. 2021 12.22
V EU ima 45 odstotkov prebivalcev normalno telesno težo glede na indeks telesne mase (ITM), več kot polovica (53 odstotkov) pa je prekomerno težkih, od tega se jih 17 odstotkov smatra kot debele, kažejo podatki Eurostata za leto 2019. Poleg tega imajo trije odstotki prebivalstva prenizko telesno težo.

90 odstotkov žrtev covida je v državah, kjer ima polovica prebivalcev preveliko telesno težo
05. 03. 2021 07.33
Raziskava Svetovne zveze proti preveliki telesni teži (World Obesity Federation) je ugotovila, da je 90 odstotkov smrtnih primerov zaradi covida-19 v državah, kjer ima polovica prebivalcev preveliko telesno težo. Problem je največji v ZDA, kjer je predebelih kar 70 milijonov ljudi.

Cepivo ne povzroča neplodnosti. 'Za to ni popolnoma nobene osnove'
10. 02. 2021 06.00
Več kot 500 okuženih nosečnic, 12 so jih sprejeli na infekcijsko kliniko, ena je umrla. To so slovenski podatki o okužbah z novim koronavirusom pri nosečnicah. Teorija zarote pa: cepivo povzroča neplodnost. "Če bi cepivo povzročalo neplodnost, bi jo tudi okužba z novim koronavirusom, zmanjšano plodnost po okužbi pa bi zaznale vse svetovne statistike," poudarja dr. Mojca Lunder s Fakultete za farmacijo. Čeprav obsežnejše klinične študije na nosečnicah še niso bile opravljene, pa podatki za zdaj ne kažejo, da bi cepivo v resnici vplivalo na plodnost. Nekaj udeleženk kliničnih študij je med izvajanjem raziskav celo zanosilo.

Slovenski 19-letniki so po višini na 10. mestu, Slovenke na 13.
08. 11. 2020 19.46
Raziskava, v kateri so uporabili podatke 65 milijonov otrok, je pokazala, da je med najvišjimi in najnižjimi 19-letniki kar 20 centimetrov razlike. Slovenski 19-letniki so po višini na 10. mestu, Slovenke na 13. Zlasti pomanjkanje kakovostne hrane v otroštvu vodi do zastoja v rasti in naraščanja debelosti pri otrocih.

V boj proti covidu-19 tudi z vitaminom D: preverite priporočila zdravnikov
02. 11. 2020 11.28
Člani Strokovne skupine za pripravo nacionalnih smernic za preskrbo z vitaminom D so strnili moči in pripravili začasna priporočila za namene blaženja pandemije covida-19. Priporočila so poslali tudi vsem DSO. Priporočajo, da bolniki takoj po pozitivnem brisu štiri dni jemljejo 14.000 IE/dan, nato pa enkrat tedensko. Zadostne količine vitamina D bi lahko blažile potek bolezni in morda celo preprečile smrt, pojasnjuje vodja strokovne skupine.

Covid-19: Kakšno tveganje predstavlja za zdravje Donalda Trumpa?
03. 10. 2020 15.32
Ameriški predsednik Donald Trump, ki so ga zaradi okužbe z novim koronavirusom preventivno premestili v bolnišnico, je javnosti v videonagovoru - sicer vidno bled - zagotovil, da se počuti dobro. Svetovni politični vrh mu je ob tem zaželel čimprejšnje okrevanje. A dejstvo je, da 74-letnik spada v rizično skupino obolelih - tako zaradi starosti kot svoje klinične debelosti in življenjskega sloga. Kako resno je torej ogroženo zdravstveno stanje predsednika ZDA?

Zdrav način življenja podaljša življenje brez bolezni
10. 01. 2020 10.42
Ste med tistimi, ki se redno gibate, zmerno pijete alkohol, imate uravnoteženo dieto in ne kadite? Potem ste na dobri poti do daljšega življenja. Raziskava, ki so jo opravili med 111.000 ljudmi v obdobju 20 let, je namreč pokazala, da lahko ženske, ki se držijo prej opisanih navodil, pridobijo deset let, moški pa sedem dodatnih let brez rakavih obolenj, srčnih težav in sladkorne bolezni tipa dve.

Novo zdravilo za cistično fibrozo: preboj, o katerem govorijo s solzami v očeh
10. 11. 2019 09.00
28-letna Sarah Carollo, učiteljica za otroke s posebnimi potrebami, je uživanje nove terapije za boj proti cistični fibrozi Trikafta začela konec leta 2018. Pred tem se je spoprijemala s strahom, da bo morda znova obležala v bolnišnici in da bo morala pustiti službo. Ni namreč zmogla več niti hoje po hodniku, ne da bi se vmes ustavila, počivala in zajela sapo.

Človeški Ken želi shujšati: v želodec so mu vstavili balon
16. 10. 2019 15.32
Rodrigo Alves, znan kot človeški Ken, je prestal nov lepotni poseg. V želji po izgubi odvečne teže se je namesto za liposukcijo odločil za silikonski želodčni balon, zaradi katerega naj bi imel dlje časa občutek sitosti. Njegov cilj je izgubiti 20 kilogramov.

Veste, kaj jeste?
17. 05. 2019 13.00
Italijanske in nemške gostince, trgovce in potrošnike je pretresla afera z olivnim oljem. Europol je zasegel 150.000 litrov ponarejenega ekstra deviškega olja, ki ga je dlje časa delujoča in organizirana kriminalna združba v petih do vrha naloženih tovornjakih iz Nemčije prevažala na mize najbolj uglednih italijanskih restavracij.

Kje pri nas živijo najdlje, kje so najbolje plačane in kje imajo največ otrok?
08. 03. 2019 06.00
Statistično še vedno velja, da ženske živijo v povprečju dlje kot moški. Toda ali veste, kje v Sloveniji ženske živijo najdlje? V kateri regiji so najbolje plačane in kje je največ diplomantk? Ob mednarodnem dnevu žensk smo pogledali, kaj o morebitnih razlikah med ženskami iz različnih delov Slovenije pove statistika.

Debelost je povezana z manjšim volumnom možganov
16. 01. 2019 10.25
Da prekomerna telesna teža slabo vpliva na srce, krvni tlak in presnovo sladkorjev, ni nič novega, zdaj pa jo je nova raziskava povezala tudi z velikostjo možganov. Preveč maščobe v pasu je povezane z manjšim volumnom možganov.

Slovenija ena najbolj varnih držav za rojevanje, a potrebna je preventiva
29. 11. 2018 15.34
Slovenija se je uvrstila v sam vrh držav, ki so najbolj varne za rojevanje. Kljub temu bi morali storiti več na področju preventive kajenja in debelosti med nosečnicami. Stopnja umrljivosti novorojenčkov se znižuje, na drugi strani pa narašča starost mater ob rojstvu.