infrastrukturni projekt

Milijonski aneksi, rekordni dobički?
18. 04. 2025 08.35Serijske podražitve domala vseh velikih infrastrukturnih projektov, vse višje cene materialov in stroškov dela, ob tem pa milijonski dobički največjih slovenskih gradbincev. So razlog zanje tudi aneksi, ki jih z gradbenimi podjetji velikodušno podpisujejo naročniki, država? Kateri projekti imajo največ finančnih aneksov in zakaj?

Aneks na aneks, milijon na milijon
17. 04. 2025 06.00Od TEŠ 6, pediatrične klinike, Stožic, šentviškega predora do aktualnih projektov – gradnje kopališča Ilirija, obnove ljubljanskega kliničnega centra, DARS-ove palače, drugega tira. V Sloveniji praktično ni večjega gradbenega projekta, ki se zaradi sprememb osnovne pogodbe ne bi podražil. Zakaj je tako? Kdo je kriv, da se gradnje in obnove serijsko dražijo z milijonskimi aneksi?

Nov kitajski mejnik: most, ki bo pot iz dveh ur skrajšal na dve minuti
16. 04. 2025 17.36Nov gradbeni mejnik Kitajcev, ki bodo junija na jugozahodu države odprli najvišji most na svetu. Na najvišji točki bo visel več kot 625 metrov nad strugo reke Beipan, povezal pa bo več kot 1,4 kilometra oddaljeni točki kanjona.

Na drugem tiru opravljenih že več kot 80 odstotkov del
11. 04. 2025 15.41Ministrica za infrastrukturo Alenka Bratušek si je ogledala potek del na drugem tiru Divača-Koper in zadovoljno sklenila, da dela potekajo po načrtih. Zgrajenih je že 37 kilometrov predorov, prav tako vsi viadukti, postavljajo pa se tudi že tiri. Časovnica, da naj bi progo začeli testirati marca 2026, tako še vedno drži.

Poimenovanje novega priključka Dragomer razburja lokalne prebivalce
11. 02. 2025 18.56Primorska avtocesta bo na odseku med Brezovico in Vrhniko v obe smeri zaprta tri zaporedne noči med 22. in 4. uro. Razlog je postavitev konstrukcije nadvoza za novi avtocestni priključek Dragomer, ki velja za ključen infrastrukturni projekt. Čeprav bo močno razbremenil obstoječi avtocestni priključek Brezovica, kjer že desetletja skoraj vsakodnevno nastajajo zastoji, ki pogosto segajo vse do Kozarij, in bo izboljšal prometno varnost, sproža tudi polemike. Nekateri vaščani Lukovice so namreč razočarani, saj bo priključek poimenovan po sosednjem Dragomeru, čeprav stoji na njihovem območju.

Družba 2TDK zanika navedbe o odhodu turškega partnerja iz projekta drugi tir
07. 02. 2025 12.38Družba 2TDK, ki vodi gradnjo drugega tira železniške proge med Divačo in Koprom, je zavrnila navedbe portala Necenzurirano, da turški gradbinec Yapi Merkezi, ki s Kolektorjem gradi drugi tir, zapušča projekt. Projekt ob tem ostaja v okviru vrednosti iz noveliranega investicijskega programa, so zatrdili v 2TDK.

14 minut za 14 življenj: Novi Sad, mesto, ki je obstalo
15. 11. 2024 19.19Novosadčani so 14 dni po tragediji, ki je na tamkajšnji železniški postaji vzela 14 življenj, za 14 minut ustavili življenje v mestu. Ob 11.52 je Novi Sad obstal. Ustavil se je promet, ljudje so se prikovali na mesto, na katerem so se znašli v tistem trenutku. V zrak je poletelo 14 črnih balonov. Oblastnikom s predsednikom Aleksandrom Vučićem na čelu so sporočili, da še vedno terjajo prevzem odgovornosti za zrušenje nadstreška, ki je vzel toliko življenj.

'Sprejeti je treba zakon nad zakoni, ki bi omogočal izvedbo prioritetnih projektov'
27. 09. 2024 18.17Projekt izgradnje 3. razvojne osi jug, ki bi Belo krajino končno povezal z Novim mestom in avtocesto A2, že več kot desetletje vztraja v primežu zapletenih birokratskih postopkov, pritožb in infrastrukturnih izzivov. Kljub obljubam, dokumentom in resolucijam prebivalci in gospodarstvo regije še vedno čakajo na začetek gradnje tega za razvoj ključnega projekta. Kdaj bi se torej lahko kaj premaknilo? Odgovor so iskali na dogodku Koliko časa še – 3. razvojna os jug, ki so ga pripravili na Otočcu v gradu Otočec.

Komunikacija med občino in državo šepa. Bo šla še ena sezona po zlu?
21. 08. 2024 19.00V Bovcu še vedno ostajajo v negotovosti glede prihodnosti Kanina. Kljub temu da imajo skupino podjetnikov, ki je pripravljena vlagati v obnovo visokogorskega smučišča in v njegov vnovični zagon, ni prave komunikacije med občino, ki je lastnica infrastrukture, in ministrstvoma za infrastrukturo in gospodarstvo, od katerih pričakujejo finančno pomoč. Že od sredine julija namreč na občini čakajo na odgovor države, ki bi omogočil, da bi se začeli premikati proti rešitvi.

Na Litostrojski prenova za Dramo, oktobra prva premiera
13. 08. 2024 14.45V L56 na Litostrojski, kjer bo med prenovo matične hiše delovala SNG Drama Ljubljana, trenutno prenavljajo prostore za potrebe osrednjega slovenskega gledališča. Kot je po ogledu prostorov povedala ministrica za kulturo Asta Vrečko, bo Drama konec avgusta, ko bo polno preseljena, začela z vajami, v oktobru bo prva premiera.

Proizvodnja električnega twinga bo stekla leta 2026
24. 07. 2024 07.44V Novem mestu so začeli pisati novo poglavje avtomobilske tovarne Revoz, ki je del skupine francoskega velikana Renault. Predstavniki Revoza, vlade in Renaulta so namreč podpisali memorandum o soglasju, ki bo podlaga za izdelavo prenovljene različice Renaultovega električnega twinga. Proizvodnja bo po napovedih stekla leta 2026, sprva bodo izdelali po 150.000 vozil letno. Višine investicije niso razkrili. Cena novega električnega twinga naj bi bila pod 20 tisoč evri, poraba pa 10 kilovatov na 100 kilometrov.

Sporen razpis padel v vodo, brez denarja ostalo več nevladnih organizacij
17. 05. 2024 19.43Ali so že hišne preiskave potrdile sume, da je nekdanja ministrica za javno upravo Sanja Ajanovič Hovnik zlorabila ministrski položaj in favorizirala prijatelje, ko je šlo za deljenje denarja prek javnega razpisa za nevladne organizacije? 10,6 milijonski razpis je bil voden transparentno, skladno z moralnimi standardi, je ves čas vztrajala Ajanovič Hovnik. A zakaj je bil razpis vmes spremenjen, da je iz vreče sredstva dobil tudi inštitut njene nekdanje sodelavke in poslovne partnerke? Prav zato denarja ne bo videl nihče od izbranih.

Po domnevno spornem financiranju CMSR od ministrstva zahtevajo poročilo
16. 05. 2024 21.28Odbor DZ za zunanjo politiko in komisija DZ za nadzor javnih financ sta na nujni seji soglasno podprla sklepe glede domnevno spornega financiranja Centra za mednarodno sodelovanje in razvoj (CMSR). Med drugim sta MZEZ kot glavnega financerja CMSR pozvala k pripravi poročila o transparentnosti nakazil, računsko sodišče pa k reviziji CMSR.

Uradno je: Mariborčani s turškim poslovnežem podpisali pismo o nameri
14. 05. 2024 12.35Vodstvo Nogometnega kluba Maribor je s turškim poslovnežem Acunom Ilicalijem podpisalo pismo o nameri, s katerim so opredelili vzajemni interes za skupno sodelovanje. Začela pa se je naslednja faza z usklajevanjem skupne strategije delovanja in s konkretizacijo zadev, so zapisali Mariborčani na svoji spletni strani.

Ali namerava Italija blokirati naš največji infrastrukturni projekt?
03. 05. 2024 19.14Medtem ko Slovenija na projektu Drugi tir Divača–Koper hiti z umeščanjem v prostor dodatnega, tako imenovanega levega tira, naši zahodni sosedje zahtevajo dodatna pojasnila. Deželno vlado Furlanije - Julijske krajine, kot kaže, skrbi zaščita doline Glinščice, po kateri teče edini površinski vodotok tržaškega Krasa. Skrb za naravo ali morda tudi ekonomski interesi za zaščito tržaškega pristanišča?

Protestna zapora ceste: 'Če ne bo premika, bodo protesti večji, zapore pa daljše'
27. 03. 2024 14.09V Občini Gorenja vas - Poljane so za pet minut protestno zaprli cesto Gorenja vas–Hotavlje. Kot opozarja eden od pobudnikov protesta, gre za odsek, ki je izjemno nevaren za hojo po cesti in kolesarjenje, prav tako srečevanje tovornjakov in avtobusov. Poslanec Mahnič pravi, da je vlada umaknila že zagotovljena sredstva za rekonstrukcijo. Če ne bo rešitve, bodo s protesti nadaljevali. Možna bi bila tudi zapora ceste v času kolesarskega maratona Franja.

Prenova postaje na Jesenicah: od 81 prek 126 do najmanj 170 milijonov evrov
26. 02. 2024 08.13Prenova železniške postaje na Jesenicah, kamor se zadnjih 70 let ni vlagalo, se vse bolj draži. Tik pred parlamentarnimi volitvami aprila 2022 je bila ocenjena vrednost 81 milijonov evrov, konec lanskega leta že 126, zdaj pa kaže, da pod 170 milijonov evrov ne bo šlo. Toliko je namreč vredna najnižja ponudba.

Poslanci potrdili zakon o obnovi, razvoju in zagotavljanju finančnih sredstev po poplavah
13. 12. 2023 20.56Poslanci so z 48 glasovi za in s sedmimi proti potrdili zakon o obnovi, razvoju in zagotavljanju finančnih sredstev po avgustovski ujmi. Zakon, ki posega na številna področja, naj bi omogočil hitro obnovo in normalizacijo razmer na prizadetih območjih ter postavil temelje za nadaljnji razvoj in večjo odpornost na naravne nesreče.

Šefic in Golob: Prioriteti sta preprečiti ekološko škodo in zavarovati prebivalce
03. 11. 2023 18.01V Kranju je narasla Sava dosegla in prekrila kanalizacijsko cev pod mostom pri Planiki. Če bi jo Sava, ki še vedno narašča, poškodovala, bi se lahko zgodila velika ekološka katastrofa, zato so vse pristojne službe v pripravljenosti, so opozorili na Mestni občini Kranj. Ob tem so spomnili, da je v avgustovskih poplavah narasla reka dosegla le spodnji del cevi.

'Nihče ni pristaš tega, da delamo do smrti'
07. 10. 2023 07.00Kot kaže, bo še vroče tudi v razpravi o pokojninski reformi. Znana so namreč nekatera nova izhodišča, ki jih snujejo na ministrstvu za delo. Med njimi dvig starostnega upokojevanja s 65 na 67 let, pa tudi, da bi pri izračunu višine pokojnine upoštevali 40 let in ne več 24. Več bi za pokojnine po novem prispevali delodajalci, manj delavci. Višji upokojitveni starosti že zdaj nasprotujejo mladi. V sindikatu Mladi Plus opozarjajo, da bi morala vlada pokojninsko blagajno najprej polniti z drugimi ukrepi, kot je denimo boljša dostopnost mladih do rednih oblik zaposlitve.

Kaj izjemno draga sanacija pomeni za druge infrastrukturne projekte?
10. 09. 2023 20.00Kaj izjemno draga sanacija države po poplavah pomeni za nekatere paradne infrastrukturne projekte v državi, denimo za izgradnjo drugega tira, tretje razvojne osi ali širitev avtocestnega križa? Narava nam je s poplavami izstavila po prvih ocenah najmanj petmilijardni račun, kako ga bomo poplačali, še ni jasno, je pa bolj ali manj jasno, da bodo morali nekateri projekti nekoliko počakati. Medtem država očitno računa na izdatnejšo pomoč gospodarstva. "Morali bomo poiskati neki kompromis," napoveduje gospodarski minister Matjaž Han.

Strateško načrtovanje in zakaj ga v Sloveniji ni?
26. 08. 2023 18.00V teh dneh se večji del naše države še vedno spopada s posledicami katastrofalnih poplav, ki so povzročile tako neznansko razdejanje in materialno škodo kot žal tudi izgubo človeških življenj. Poplave so, kot druga večja naravna katastrofa tega poletja, nastopile le nekaj tednov po eni izmed najhujših neviht v zadnjih dvajsetih letih, ki je – predvsem zaradi toče in uničujočega vetra – pustila znatno škodo na kmetijskem pridelku, domovih in drugi osebni lastnini naših državljanov.

Bi lahko država za obnovo po poplavah ustanovila novo državno podjetje?
17. 08. 2023 19.55V Novi Sloveniji vlado pozivajo, naj razmisli o ustanovitvi družbe po vzoru 2TDK. Ta je zadolžen za izgradnjo tira v vrednosti milijarde evrov, tu pa bo v infrastrukturo vloženih več milijard, idejo pojasnjujejo krščanski demokrati. Prvi odzivi ekonomistov so skeptični. Za vsak državni projekt ne potrebujemo svojega podjetja, pravijo, v strateškem svetu za makroekonomska vprašanja pa premierju svetujejo, naj z denarjem za obnovo upravlja SID banka.

Ukrajina priznala odgovornost za napad na Krimski most in delila posnetek
16. 08. 2023 08.28Ukrajinske varnostne službe so objavile prve posnetke julijskega napada na Krimski most, ki so ga izvedle z eksperimentalnim morskim brezpilotnim letalnikom Sea Baby. Ukrajina je s tem tudi prvič javno priznala odgovornost za napad in Rusijo opozorila, da bo takih napadov v prihodnje še več.

Največ delavcev s Kosova v Kranju, iz Indije v Ljubljani, iz Nepala in s Filipinov v Šmarju pri Jelšah
11. 07. 2023 06.00V Kranju se je število Kosovcev in Albancev v zadnjih petih letih najbolj povečalo. Njihov prihod vzbuja pri nekaterih nelagodje, strah, jezo, tudi očitke, da izkoriščajo denarno pomoč. Se širijo laži koliko nas stanejo? So pogosto prav oni žrtve izkoriščanja s strani delodajalcev? Za delavce iz tradicionalnega balkanskega bazena Slovenija postaja neprivlačna. Zato je vedno več delavcev iz bolj oddaljenih držav, kot so Indija, Bangladeš, Nepal in Filipini. Bi Slovenija najraje imela katarski model?

Kanal C0 bo preiskovala parlamentarna komisija
04. 07. 2023 16.10Poslanci bodo ugotavljali morebitne zlorabe in nezakonitosti pri gradnji kanalizacijskega kanala C0. Državni zbor je namreč na pobudo največje opozicijske stranke SDS odredil parlamentarno preiskavo, komisija naj bi se prvič sestala predvidoma septembra. Po besedah ljubljanskega župana Zorana Jankovića bo kanal takrat že končan.

Kako nas duši centralizacija?
10. 06. 2023 12.17Slovenija in Slovenci smo bili skozi zgodovino prisotni bolj ali manj na obrobju večjih držav in državnih tvorb. Pogosto iz tega izhaja zmotna predstava, da zato nismo imeli večje vloge oz. da se nas dogajanje v njih v praksi ni preveč dotikalo. V zadnjih letih Avstro-Ogrske in v obeh Jugoslavijah so bili slovenski politični veljaki zelo aktivni v diskusiji, kakšen naj bo interni ustroj teh večnacionalnih tvorb. V veliki večini s(m)o – ne glede na ime krovne države – Slovenci zagovarjali federalistične rešitve, ki bi Sloveniji in drugim manjšim narodom zagotavljale interno avtonomijo.

'Tisti, ki so dolžni Jankoviča ustaviti, se obnašajo kot zajec, ki sreča kačo'
09. 06. 2023 19.45Potem ko je vlada zavrnila pobudo poslancev SDS, naj ustavi gradnjo kanalizacijskega kanala C0, so o tem več ur razpravljali še poslanci na izredni seji državnega zbora. Vlada je pokleknila in se vnovič podredila interesom ljubljanskega župana Jankoviča, poudarjajo v opoziciji, kjer opozarjajo, da kanal ogroža ustavno pravico do pitne vode. Državni sekretar na okoljskem ministrstvu pa je očitke zavrnil, opoziciji pa sporoča, da gradnjo lahko ustavi le investitor, torej Mestna občina Ljubljana.

Ljubljana draži parkirnine, taksa za vstop pa je za Jankovića 'zadnji ukrep'
04. 05. 2023 11.16V Ljubljani nameravajo za 10 centov dvigniti cene ure parkiranja v vseh treh conah. Tudi parkiranje v soboto popoldne ne bi bilo več brezplačno, saj bi čas, ko je potreben parkirni listej, podaljšali vse do 19. ure. "Namen tega je, da v stanovalci, ki tu živijo, dobijo več možnosti za parkirati tam, kjer je prosto, s svojo dovolilnico," je pojasnil župan Zoran Janković. Ob tem je zatrdil, da ideje o taksi za vstop z avtomobilom v Ljubljano zaenkrat ne podpirajo.

Izplačanih več kot 61 milijonov odškodnin – za hektar polja 60, za hišo pa 355 tisoč evrov
14. 04. 2023 06.1219-letna farsa gradnje tretje razvojne osi ima konkretne posledice za 100 tisoč prebivalcev Koroške in Bele krajine. Regiji, ki nimata niti enega kilometra avtocest, sta prometno precej odrezani od osrednje Slovenije. Edini regionalni cesti sta uvrščeni med najnevarnejše v državi. Na eni strani torej dolge in nevarne vožnje tamkajšnjih prebivalcev, na drugi strani pa veliki zaslužki. Država je namreč do danes izplačala 61,5 milijona evrov odškodnin zdaj že nekdanjim lastnikom zemljišč in objektov na trasi nove hitre ceste.