iniciative

Redukcija vode na Obali? Župani in minister iščejo rešitve

19. 07. 2022 07.05

Čeprav so zaprli tuše na plažah, prepovedali pranje avtomobilov in zalivanje vrtov, so razmere na Obali vse bolj kritične. Le še vprašanje časa je, kdaj bo treba uvesti redukcijo vode. Ne le, da bodo pipe tako nekaj ur dnevno suhe, pač pa voda po prekinitvi dobave tudi ne bo več pitna. Koprski župan predlaga, da bi morda lahko vodo najprej omejili delu gospodarstva, istrski župani pa so se z ministrom za okolje Urošem Brežanom pogovarjali tudi o dodatnem viru vode. O tem na Obali razpravljajo že 30 let.

Potrebujemo skoraj dva planeta: 'Težko je biti trajnosten v zelo netrajnostnem sistemu'

17. 07. 2022 11.39

Alessandro Galli, strokovnjak iz organizacije Global Footprint Network, kjer so razvili kalkulator ekološkega odtisa, poudarja, da je apetit družbe večji od hitrosti Zemljinega metabolizma in da človeštvo doslej še nikoli ni naredilo načrta, kako znižati svoj ekološki odtis. Vsako znižanje doslej je bilo kratkotrajno, kot posledica krize, kot je bila pandemija novega koronavirusa. Najverjetneje sledi tudi zaradi vojne v Ukrajini, a človeštvo se vedno znova vrne na stare tirnice pretirane potrošnje. Podnebne spremembe danes dobesedno občutimo na lastni koži, nujno je, da spremenimo svoj življenjski slog, opozarja. Več ko trošimo, bolj namreč obremenjujemo planet. A pri tem poudarja, da seveda vse odgovornosti ne gre prevaliti na potrošnika, saj je težko biti zelo trajnosten v sistemu, ki je zelo netrajnosten. Alarm, da je človeštvo letos porabilo vse razpoložljive narave vire, bo letos zazvonil 28.julija.

Kdaj bomo končno dokončali avtocestni križ?

16. 07. 2022 10.39

53 let je od ideje Staneta Kavčiča, tedanjega predsednika izvršnega sveta, o tem, kakšen bi moral biti slovenski avtocestni križ, 50 let se že vozimo po prvem, 32 kilometrov dolgem odseku med Vrhniko in Postojno. Danes imamo v Sloveniji 625 kilometrov avtocest in hitrih cest. Toda, zakaj avtocestni križ – kot si ga je zamislil Kavčič – še vedno ni povsem končan? Si kdo upa napovedati, kdaj bo? Kako so gradnjo slovenskih avtocest zaznamovale milijarde motivov, številne afere, interesna umeščanja, dolgotrajne spremembe tras in protesti?

Janković: V bližini načrtovane sežigalnice živi tudi moja 93-letna mama

06. 07. 2022 18.31

V Ljubljani so predstavili idejo o izgradnji okoli 100 milijonov vredne sežigalnice, s katero bi, kot pravi župan Janković, rešili težave z odpadki in pocenili ogrevanje. Okoljevarstveniki gradnji ostro nasprotujejo, saj so prepričani, da je to za zdravje in okolje škodljiva naložba. Prepričani so, da to ne rešuje zmanjševanja odpadkov in celo spodbuja uvoz iz tujine. Niti kilograma smeti ne bomo uvozili, pa zagotavlja Janković. V Ljubljano je povabil tudi župana Dunaja, kjer imajo sežigalnice odpadkov že več desetletij in kjer končajo tudi odpadki Ljubljančanov.

Ali visoko obdavčeno delo v Sloveniji povzroča beg možganov?

05. 07. 2022 06.00

Slovenija sodi med države OECD, kjer je delo visoko obdavčeno, uvrščamo se na šesto mesto. Posledično imamo težavo pri preprečevanju bega možganov in pri privabljanju tujega kadra v Slovenijo. Podjetja tekmujejo predvsem za visoko izobraženi kader. Po besedah Boruta Čeha, direktorja Labene, že slovenski kadri in Slovenci v tujini ne bodo dovolj. Morali bomo tekmovati z drugimi državami, da privabimo kadre iz celega evropskega bazena, sicer razvoj ne bo mogoč.

Vrečkova in Golob: Depolitizacija RTVS nujna še pred poletjem

01. 07. 2022 16.32

Vladni predlog novele zakona o RTVS je dober in depolitizira delovanje RTVS, je na novinarski konferenci po seji zatrdila ministrica za kulturo Asta Vrečko. Njegov sprejem želijo pred poletjem, če bo opozicija zavlačevala, pa bodo razmislili tudi o drugih ukrepih, da bi rešili "agonijo RTVS" pred poletjem, je dejal premier Robert Golob.

Poziv vladi k spremembi politike do Rusije. Fajonova pismo delno podprla

10. 06. 2022 19.19

Ali naj Slovenija sredi vojne vihre v Ukrajini pod novo Golobovo vlado diametralno spremeni oboroževalno politiko pretekle Janševe vlade glede vojaške agresije Rusije in jo zamenja s pacifizmom in kulturo miru? Tako v odprtem pismu aktualni vladi predlaga osemnajst znanih akademikov in publicistov, med njimi nekdanja predsednika države Milan Kučan in Danilo Türk. "Zahod in Slovenija morata poiskati alternativne pristope, ki bi rusko in ukrajinsko vodstvo pripravili k resnim mirovnim pogovorom," pišejo. Ob tem deloma zagovarjajo tudi znano rusko stališče, da je treba ustaviti širjenje zveze Nato na vzhod. In kakšen je odziv vlade na to pisanje?

Iniciativa Glas ljudstva: Koalicijska pogodba je preveč splošna

27. 05. 2022 15.51

V civilni iniciativi Glas ljudstva ocenjujejo, da koalicijska pogodba treh strank prihodnje vlade obravnava večino zahtev iniciative, prav tako so predlagane usmeritve v skladu z iniciativo. A ob tem tudi menijo, da je koalicijska pogodba preveč splošna in mestoma deklarativna, zato lahko dopušča različne interpretacije.

'V vse dražji prestolnici nočemo še ene elitne kulturne palače'

25. 05. 2022 08.34

V luči težav z gradnjo novega Centra Rog, ki naj bi zaživel prihodnje leto, so se povezale številne organizacije in iniciative, ki pravijo, da si v središču vse dražje prestolnice ne želijo še ene elitne kulturne palače, ampak od oblasti neodvisno institucijo, ki bi služila povezovanju ljudi od spodaj. Na Trubarjevi 72 v Ljubljani so pozvali k bojkotu projekta. Kot so poudarili, nov javni zavod v kulturi nastaja kljub kritikam javnosti, zato želijo odpreti javno razpravo o njegovi prihodnosti.

Umrl član košarkarskega hrama slavnih lige NBA Bob Lanier

11. 05. 2022 13.25

V torek je po kratki bolezni umrl član košarkarskega hrama slavnih severnoameriške košarke Bob Lanier, so sporočili iz lige NBA. Septembra bi praznoval 74. rojstni dan.

Krka del zelene Kosove doline spremenila v parkirišče

06. 05. 2022 08.27

Farmacevtsko podjetje Krka je gospodarski motor Novega mesta in Dolenjske, njegove potrebe pa se zaradi rasti obsega delovanja vztrajno povečujejo. Tisoči, ki vsakodnevno prihajajo na delo v novomeško tovarno, pa (pre)obremenjujejo parkiriščne kapacitete. Podjetje je zato seglo na površine onkraj Andrijaničeve ceste v Kosovo dolino, začelo graditi parkirišče in naletelo na odpor civilne iniciative, ki očita širitev zunaj tovarniškega kompleksa, spodbujanje individualnega motornega prometa in poseg v "preddverje" bodočega arheološkega parka Marof. Občinski svet je Krki z dopolnitvijo prostorskega načrta prižgal zeleno luč, kljub soglasnemu nasprotovanju pristojnih odborov. Na novem parkirišču potekajo zaključna dela.

Župan o dobrosrčnosti v Postojni: Za otroke ponujajo vse od oblekic do igrač ...

04. 05. 2022 06.41

Postojnski župan Igor Marentič je spregovoril o tem, kaj vse lahko v Postojni ponudijo sirotam iz Ukrajine, ki si lahko tu končno odpočijejo od vojne: "Vsi prebivalci zanje ponujajo od oblekic do igrač, organizirale so se iniciative. Otroci so bili najbolj veseli prav igrač," je dejal župan. V stavbi je za njihovo varnost urejeno 24-urno varovanje varnostne službe, a seveda ne gre za zaprto ustanovo, ukrajinski otroci se bodo seveda lahko gibali prosto.

Prelomne volitve: Slovenija je izbrala 'svobodo'

24. 04. 2022 15.44

Volivci in volivke so odločili, komu bodo za naslednje štiri leta prepustili vajeti v Sloveniji. V DZ se je uvrstilo pet strank – velika zmagovalka volitev Gibanje Svoboda je osvojila 40 poslanskih mest, SDS 28, NSi 8, SD 7, Levica pa 5. "Danes se uresničujejo sanje, ne samo sanje nas, ampak velikega dela Slovenije," je ob razglasitvi zmage dejal Robert Golob. Volilna udeležba je bila najvišja po letu 2000, kar so v strankah pozdravili.

Med razlogi za nizko volilno udeležbo tudi 'vsisoistizem'

21. 04. 2022 12.24

Medtem ko je bila neudeležba na volitvah v državni zbor leta 1992 zgolj 14,4-odstotna, je bilo tistih, ki niso izkoristili svoje volilne pravice, leta 2018 že 47,36-odstotka. Zakaj takšen upad in ali bo zaradi velike aktivacije civilne družbe letos kaj drugače? Lastnost vseh utrjenih demokracij je, da motivacija za udeležbo na volitvah z leti pada, ocenjuje politični komentator Aljaž Pengov Bitenc. Tu je še razočaranje nad demokratičnim sistemom oz. kapitalizmom, ker "ni bilo tako, kot je bilo oglaševano". Tretji razlog imenuje "vsisoistizem", ko stran, ki je s sovražno retoriko poskušala zmagati na volitvah, pa ji to ni uspelo, vpelje logiko, da so vsi enaki. Za demokracijo je dobro, če je udeležba visoka, opozarja, in tudi sam upa, da letos bo.

Odštevanje do volitev: kaj so politične stranke že pripravile in kaj še bodo? 

16. 04. 2022 19.31

Teden dni je še do volilnega molka pred državnozborskimi volitvami in kljub velikonočnim praznikom je predvolilna kampanja v polnem teku. Predsednik vlade in SDS Janez Janša je v Ormožu položil temeljni kamen za nove prostore nemškega podjetja, na terenu so bili tudi njegovi morebitni bodoči partnerji. Stranke nasprotnega političnega pola pa so svoja stališča soočile z ljudstvom – na Trgu republike je iniciativa Glas ljudstva organizirala prvo neposredno soočenje strank z ljudmi. 

Na Trgu republike politične stranke iz oči v oči z ljudstvom

15. 04. 2022 17.42

Na Trgu republike se je odvilo soočenje političnih strank z ljudstvom. Kot pravijo na iniciativi Glas ljudstva, je šlo za soočenje kot ga v samostojni Sloveniji še nismo videli. Predstavniki strank koalicije KUL, Gibanja Svoboda, DeSUS, Vesne, Piratov ter Naše prihodnosti in Dobre države so odgovarjali na tri sklope vprašanj, ki so jih zbrali v iniciativi. Na trgu se je zbralo tudi večje število gledalcev.

Civilna iniciativa Danes opozarja pred povečanjem sosežiga v Anhovem

13. 04. 2022 12.48

Salonit Anhovo bo podvojil sosežig odpadkov. Letno naj bi tako odslej sosežgali 220.000 ton odpadkov, so sporočili s Civilne Iniciative Danes. Kot so izračunali, je povečanje trikrat večje kot takrat, ko je 600 zdravnikov opozorilo na škodljive posledice sosežiga in dvojne normative ter hkrati pozvalo odločevalce k izenačitvi mejnih vrednosti in upoštevanju zdravstvenega stanja lokalnih prebivalcev.

Izenačitev študentske in upokojenske bruto postavke ter izboljšanje položaja študentov

06. 04. 2022 18.06

Državni zbor je s 65 glasovi za potrdil novelo zakona o urejanju trga dela, ki izenačuje bruto urni postavki za delo upokojencev in študentov. Levica je kot vlagatelj predloga vztrajala, da bi moral biti izenačen neto znesek, a je večina glasov odločila drugače, ker da sta obliki dela različno obremenjeni. Ob tem je državni zbor potrdil tudi zakon za izboljšanje položaja študentov. Zakon prinaša zvišanje državnih štipendij za 20 odstotkov do leta 2024, povečanje sredstev za investicije v gradnjo študentskih domov in višje subvencije za prehrano.

'V imenu Cerkve na Slovenskem se opravičujem vsem žrtvam spolnega nasilja'

04. 04. 2022 19.31

Po letih razkritij spolnih zlorab v Katoliški cerkvi, tako pri nas kot v tujini, smo v nedeljo dočakali prvo opravičilo z vrha Slovenske škofovske konference. Opravičilo žrtvam spolnih zlorab pa ni dovolj, treba je preiti k dejanjem, pravi Janez Cerar z Iniciative za zaščito žrtev spolnih zlorab v Cerkvi. Medtem še ni znano, kdaj bo tudi pri nas zaživela komisija, ki bo preiskovala zlorabe znotraj Cerkve. Z delom naj bi sicer začela že ta mesec.

Levica

28. 03. 2022 14.33

Levica je nastala 24. junija 2017 z združitvijo strank Iniciative za demokratični socializem (IDS) in Stranke za trajnostni razvoj Slovenije (TRS). V programu so takrat izpostavili prepričanje, da boj za socializem ne more biti omejen le na politični sistem, temveč mora zajeti vse sfere družbenega življenja. Koordinator Levice je Luka Mesec.

Petkovi protestniki: Pojdite na volitve in izglasujte boljšo prihodnost

25. 03. 2022 20.35

Petkovi protestniki so na 101. protestu na Trgu republike pozvali k udeležbi na volitvah. Zapisali so sto razlogov, zakaj morajo državljanke in državljani na volitve in izglasovati boljšo prihodnost. Protestu so se pridružili tudi mladi za podnebno pravičnost in opozorili, da moramo planet postaviti pred profit.

Prva nestrankarska lista v slovenski zgodovini zbira podpise za nastop na parlamentarnih volitvah

03. 03. 2022 00.15

Nestrankarska ljudska lista civilno-družbenega povezovalnega gibanja Zdrava družba je potrdila pričetek zbiranja podpisov podpore za nastop na državnozborskih volitvah. V Sloveniji bo prvič uporabljena procedura, ki jo opredeljuje 44. člen Zakona o volitvah v Državni zbor, da lahko na volitvah predlagajo listo tudi volivke in volivci, če za to pridobijo v volilni enoti 1.000 podpisov podpore.

'Zahtevamo odgovornost za kršitve človekovih pravic, vojne zločine in zločine proti človeštvu'

01. 03. 2022 17.01

Shod za mir, ki se je začel ob 17. uri na Trgu republike, po navedbah policije ni bil prijavljen, zato policisti zbirajo informacije, ki bi lahko bile pomembne za uspešno izvedbo varovanja. Nekateri udeleženci so opozorili, da so jih policisti obiskali na domu, Policija pa pojasnjuje, da so na ta način zbirali koristne podatke. Pred Državnim zborom so se razlegle pesmi s protivojno tematiko, sledili so govori. "Zahtevamo, da se zagotovi odgovornost za kršitve človekovih pravic, vojne zločine in zločine proti človeštvu,” je med drugim dejala predstavnica vseh društev Sara Štiglic. Množica se je po uvodu na Trgu republike podala po ljubljanskih ulicah.

Mineva 30 let od izbrisa 25.671 ljudi

26. 02. 2022 06.42

Mineva 30 let, odkar je Slovenija izbrisala 25.671 ljudi iz registra stalnega prebivalstva. V petek se je izbrisanim javno opravičil predsednik republike Borut Pahor. Predsednik Civilne iniciative izbrisanih aktivistov Irfan Beširović pa opozarja, da vse krivice še niso odpravljene in da v državi še živijo izbrisani brez urejenega statusa.

Petkovi protestniki v podporo izbrisanim in proti vojni v Ukrajini

25. 02. 2022 21.13

Petkov protest je bil tokrat posvečen 30. obletnici izbrisa 25.671 ljudi iz registra stalnega prebivališča. Protestniki pa so se na Trgu republike zbrali tudi zato, da bi izrazili nasprotovanje vojni v Ukrajini. Znova ograjen Trg republike so označili za "sramoto".

Pahor se bo opravičil izbrisanim

22. 02. 2022 12.17

V Predsedniški palači bodo obeležili 30. obletnico izbrisa oseb iz Registra stalnega prebivalstva Republike Slovenije. Na prireditvi bosta spregovorila predsednik Republike Slovenije Borut Pahor in predsednik Civilne iniciative izbrisanih aktivistov Irfan Beširović. Ustavno sodišče Republike Slovenije je leta 1999 in leta 2003 odločilo, da je bil izbris protiustaven.

Sežigalnice tudi v Ljubljani in Mariboru – cenejše ogrevanje ali strup?

20. 02. 2022 18.58

Tone in tone ogljikovega monoksida, amonijaka in kroma se valijo iz dimnikov naših sežigalnic. Kje končajo naši odpadki? Ne le na odlagališčih po Bosni in Srbiji, vse pogosteje tudi v naših domačih radiatorjih. Sta sežig in sosežig odpadkov dala odgovor na pereče vprašanje odlaganja odpadkov? Ali prinašata preveliko tveganje za zdravje, pitno vodo in zemljo? Evropska unija že tri leta svetuje, naj članice postopoma opustijo finančno podporo sežiganju odpadkov, ki ni več opredeljeno kot trajnostno. Medtem pa se občine na vseh koncih Slovenije navdušujejo za izgradnjo novih sežigalnic. Lokacije so tako rekoč že izbrane.

Na Jesenicah zaradi dragega ogrevanja zahtevajo zbor občanov

02. 02. 2022 18.25

Civilna iniciativa Za Jesenice in boljši jutri je županu Blažu Račiču na Jesenicah predala 1516 podpisov z zahtevo za sklic zbora občanov, na katerem bi odločali o reševanju problematike dragega daljinskega ogrevanja, ki je na Jesenicah letošnjo zimo med najdražjimi v državi. Zbor občanov naj bi bil sklican v mesecu dni.

Slovenija zdrsnila na indeksu zaznave korupcije: 'Padec zbuja skrb'

25. 01. 2022 06.22

Slovenija je na Indeksu zaznave korupcije Transparency International - Corruption Perception Index (CPI 2021) dosegla 41. mesto z oceno 57. Slovenija je tako izgubila tri točke in se je še dodatno oddaljila od povprečja EU in OECD. Mednarodni inštitut za demokracijo in volilno pomoč (IDEA) je v zadnjem poročilu posebej izpostavil zdrs demokracije v Sloveniji.

Izolani na referendumu zavrnili občinski prostorski načrt

09. 01. 2022 07.19

Izolani so na referendumu zavrnili uveljavitev odloka o občinskem prostorskem načrtu. Proti uveljavitvi odloka je po končnih neuradnih rezultatih glasovalo 3062 volivcev oz. dobrih 72 odstotkov, za pa 1169 oz. slabih 28 odstotkov. Volilna udeležba je bila 31,56-odstotna, s čimer je bil presežen tudi 20-odstotni kvorum, potreben za veljavnost izida. V neuradne rezultate niso všteti glasovi po pošti, ki pa izida referenduma ne bodo spremenili, saj se je predčasnega glasovanja udeležilo 243 volivk in volivcev.