interventni zdravstveni zakon

Ko mora tudi direktorica doma pomagati deliti hrano

09. 01. 2025 06.00

Medtem ko dobivamo vse več pravic dolgotrajne oskrbe, zaradi česar bi v domovih za starejše potrebovali še več zaposlenih, je v resnici kadrov, ki bi bili pripravljeni delati za plačo, malenkost višjo od minimalne, vse manj. Nemogoče je trenutno dobiti negovalca bolničarja, pravijo v domu upokojencev v Ilirski Bistrici, v kranjskem domu bi ta trenutek potrebovali več kot 11 medicinskih sester. Da so tam uspeli nahraniti stanovalce, je morala hrano deliti tudi direktorica doma.

Sprejet interventni zakon, ki podaljšuje nagrajevanje ambulant družinske medicine

19. 12. 2024 17.53

Državni zbor je z 51 glasovi za in nobenim proti sprejel zakon o dodatnih interventnih ukrepih za zagotovitev dostopnosti v zdravstvu. Ta med drugim podaljšuje nekatere dodatke za zaposlene na primarni ravni, nagrajuje tudi ambulante družinske medicine, ki opredeljujejo več pacientov. Zakon so podprli v koaliciji in NSi, poslanci SDS so sejo obstruirali.

Glas ljudstva: Vlada gre v smer privatizacije zdravstva

10. 09. 2024 20.28

Vlada bo v sredo javnosti predstavila predlog zakona o zdravstveni dejavnosti. V iniciativi Glas ljudstva so prepričani, da je ta ne le razočaranje, pač pa celo prevara. Predlog po njihovem ne ločuje javnega od zasebnega zdravstva, namesto odpravljanja dvoživkarstva pa vodi v nasprotno smer, v privatizacijo zdravstva. Zato nameravajo vložiti svoj predlog zakona.

Golob: Cenejše nepremičnine z regulacijo oddajanja in neprofitnimi stanovanji

22. 04. 2024 08.36

Inflacija v Sloveniji se je znižala na obvladljive ravni, za kar je z ukrepi zaslužna tudi vlada, je v DZ dejal premier Robert Golob. Največji izziv po njegovih besedah ostaja zajezitev rasti cen storitev, k čemur bo vlada med drugim prispevala z ukrepi na področju stanovanjske politike, je napovedal. Med drugim pa tudi zavrnil očitke o poslabševanju razmer v zdravstvu. Kot je poudaril, je vlada sprejela več ukrepov, s katerimi želijo zagotoviti delujoči sistem javnega zdravstva. Povedal še, da je trenutni cikel okrepljene investicijske dejavnosti tujih in domačih vlagateljev najboljši pokazatelj zaupanja v stabilnost Slovenije ter tudi v delo vlade.

Po opoldanskih pogajanjih Fides vlado poziva, naj 'resno sede za mizo'

15. 01. 2024 07.14

Sindikat zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije Fides je po enodnevni opozorilni stavki, ki je potekala prejšnji torek, danes začel splošno stavko, ki bo potekala do preklica oziroma sklenitve stavkovnega sporazuma. A tega, sodeč po dosedanjih izjavah predstavnikov obeh strani, za zdaj še ni na vidiku. Delo v javnem zdravstvu tako poteka okrnjeno. Zveza društev upokojencev Slovenije se medtem pridružuje nasprotovanju do stavke zdravnikov in Fidesa, saj je po njihovem prepričanju to stavka le za višje plače in ne stavka, ki poziva k urejanju sistemskih razmer v zdravstvu.

Fides vladi očita sprenevedanje: stavka od ponedeljka do preklica

14. 01. 2024 16.53

Vlada je dan pred napovedanim začetkom stavke zdravnikov in zobozdravnikov pozvala sindikat Fides, naj zaustavi stavkovne aktivnosti ter nadaljuje aktivnosti za iskanje kompromisa na pogajanjih skupaj z vladno pogajalsko stranjo. "Stavke si v resnici ne želimo in je skrajni ukrep," pravijo v Fidesu, kjer pri stavki vztrajajo in zanjo krivijo vlado. Za informiranje o stavki, ki se začenja v ponedeljek ob 7.00, pa je po njihovih besedah zadolžen delodajalec, ki mora v ambulantah na vidna mesta postaviti informacije, kako bo v tem času potekalo delo.

Še en interventni zakon, tokrat za krpanje kadrovskih lukenj

09. 01. 2024 17.05

Ministrstvo za solidarno prihodnost je dalo v javno razpravo predlog interventnega zakona o kadrih v domovih za starejše in varstveno-delovnih centrih. Z njim želijo izboljšati tako kadrovske in delovne pogoje kot tudi zmogljivosti izvajalcev. Pripombe in komentarje na predlog je mogoče podati do 30. januarja.

Pogajanja Fidesa in vlade se še niso začela, priprave na stavko v polnem teku

05. 01. 2024 10.02

Vlada še vedno ni oblikovala pogajalske skupine za pogajanja za rešitev stavkovnih zahtev zdravnikov in zobozdravnikov, ki jo je za torek napovedal Sindikat zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije Fides. Stavkovna pogajanja se tako še niso začela, kljub temu, da si stavke ne želijo, so priprave v polnem teku.

Zdravstveno zavarovanje: prostovoljnega ni več, postalo je obvezno

01. 01. 2024 20.00

Prostovoljnega dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja od danes ni več. Namesto njega smo dobili novi obvezni zdravstveni prispevek. Ta znaša 35 evrov mesečno, prvič ga bodo zaposlenim trgali ob izplačilu januarske plače, torej februarja. Kaj pa upokojenci, brezposelni in vzdrževani družinski člani? Kdo bo obvezno zavarovanje plačeval njim? In kaj bo z zavarovalnimi policami, sklenjenimi pri zasebnih zavarovalnicah?

DZ v petek znova o evidentiranju in interventnem zdravstvenem zakonu

20. 12. 2023 13.28

Kolegij predsednice DZ je odločil, da bodo poslanci na petkovi izredni seji znova razpravljali o predlogu SDS za odpravo novosti pri evidentiranju ter znova odločali o zdravstvenem interventnem zakonu, na katerega je DS izglasoval veto. Soglasno so na kolegiju sprejeli finančni načrt DZ za prihodnji dve leti.

'Bolj ko se govori o mojem odstopu, bolj sem motiviran, da nadaljujem'

18. 12. 2023 22.55

Premier Robert Golob zatrjuje, da o odstopu s premierskega položaja kljub ugibanjem nikoli ni razmišljal. "Še več, bolj ko se o tem govori, bolj sem motiviran, da nadaljujem s svojim delom," pravi po letu in pol na čelu vlade. Priznava pa, da je v tem času storil tudi nekaj napak, iz katerih da se uči. Zagotovil je, da zdravstvo ostaja prioriteta.

Zdravniki in zobozdravniki bodo 9. januarja stavkali

18. 12. 2023 12.37

Sindikat zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije Fides je za 9. januar napovedal enodnevno opozorilno stavko, za 15. januar pa začetek splošne stavke zdravnikov iz zobozdravnikov. Za stavko je po oceni sindikata odgovorna vlada, saj ni izpolnila zavez iz sklenjenih sporazumov, je povedal predsednik sindikata Damjan Polh.

Državni svet v torek o vetu na zdravstveni interventni zakon

18. 12. 2023 09.52

Državni svet bo v torek odločal o vložitvi odložilnega veta na zakon o interventnih ukrepih na področju zdravstva, ki ga je DZ sprejel prejšnji teden. Pobudo za veto je na dopisni seji izglasovala interesna skupina delodajalcev. Če bo DS veto vložil, bi državni zbor o interventnem zakonu utegnil ponovno glasovati v petek.

Glas ljudstva: Interventni zakon se 'dvoživk' loteva prenežno

15. 12. 2023 22.51

Interventni zakon v zdravstvu je spregledal 140.000 zavarovancev brez izbranega osebnega zdravnika, preko 200.000 žensk brez izbranega ginekologa in preko 20.000 otrok brez pediatra, opozarjajo v iniciativi Glas ljudstva. Prav tako ne prepoznava problematike tistih koncesionarjev, ki znotraj javnega sistema ne prevzemajo enakih odgovornosti za njegovo nemoteno delovanje in ki delujejo kot nelojalna konkurenca javnim zavodom, ki jih tudi kadrovsko izčrpavajo, nadaljujejo. Prepričani so, da se interventni zakon problema zdravnikov z dvojnimi praksami se zakon loteva "skrajno nežno, po našem mnenju prenežno".

Kaj prinaša zakon o interventnih ukrepih na področju zdravstva?

15. 12. 2023 15.28

DZ je v četrtek sprejel zakon o interventnih ukrepih na področju zdravstva, dela in sociale ter z zdravstvom povezanih vsebin, ki bo po navedbah ministrstva za zdravje pripomogel k večji dostopnosti, organiziranosti in učinkovitosti zdravstvenega sistema. Zakon prinaša podlage za uvajanje obveznega zdravstvenega prispevka in številne druge ukrepe.

Državni zbor sprejel interventni zakon v zdravstvu

14. 12. 2023 06.16

Poslanci DZ so z 47 glasovi za in 25 proti sprejeli zakon o interventnih ukrepih na področju zdravstva, ki med drugim prinaša nekatere pravne podlage za uvajanje obveznega zdravstvenega prispevka in več denarja za zdravstveno blagajno. Zakon so podprli poslanci koalicijskih Svobode, SD in Levice, proti pa so glasovali SDS in NSi.

Popravili 45. člen, ki so mu očitali, da uvaja prisilno delo

12. 12. 2023 18.50

Kaj prinaša interventni zakon v zdravstvu? 45. člen, na katerega so vsi opozarjali, saj da uvaja prisilno delo, je zdaj sicer napisan bolj jasno, vendar pa predsednica Zdravniške zbornice Slovenije Bojana Beović poudarja, da bi morale izredne razmere ob denimo naravni nesreči veljati za vse, ki lahko s svojim delom pomagajo. Sindikati in zdravstveni delavci opozarjajo tudi na občutno zmanjšanje dodatkov za delo. Ne bo pa zato nič manjše nadomestilo za dolgotrajno bolniško, na kar so številni glasno opozarjali. Medtem pa so gospodarstveniki mnenja, da jim vlada ne prisluhne. Za gospodarstvo bo, dodajo, velik udarec, da bo 30 dni bolniške padlo na pleča delodajalcev.

Poziv Golobu: Vas ni sram, da ste se spravili na dolgotrajno bolne?

28. 11. 2023 18.16

Predstavniki iniciative Glas ljudstva so ministrici za zdravje Valentini Prevolnik Rupel predstavili predlog svojega interventnega zakona, ministrica pa je po sestanku dejala, da se v večini rešitev strinjajo, razlikujejo se le v procesu, kako priti do cilja. V Delavski svetovalnici so medtem kritični do ukrepa predloga interventnega zakona, ki bi znižal višino nadomestila ob dolgotrajni bolniški odsotnosti. Od vlade pričakujejo, da bo iz zakona umaknila omenjeni ukrep. Na posvetu politične fundacije vladnih Socialnih demokratov pa so se kresala mnenja o tem, kako reševati zdravstvo. Soočila sta se tudi vodja vladnega strateškega sveta Erik Brecelj in eden najvplivnejših ljudi iz zasebnega zdravstva Marko Bitenc.

Ministrica: Člen bomo morali spremeniti, da ne bo dvoumen

27. 11. 2023 10.47

V predlogu interventnega zakona, ki ga je vlada v petek poslala v DZ, po prepričanju predsednice Sindikata zdravstva in socialnega varstva Slovenije Irene Ilešič Čujovič mrgoli sistemskih ukrepov, ki vanj ne sodijo. Oglasil se je tudi Sindikat zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije Fides, ki pravi, da je vlada z interventnim zakonom priznala, da so razmere v slovenskem javnem zdravstvu kritične. Zahtevajo urgentni sestanek z ministrico in napovedujejo nove sindikalne aktivnosti. Ministrica je medtem v izjavi za medije povedala, da bodo dvoumni člen ustrezno naslovili v nadaljnjem zakonodajnem postopku.

Vlada sprejela predlog, ki omejuje višino nadomestila za bolniško odsotnost

24. 11. 2023 18.30

Vlada je na dopisni seji po nujnem postopku sprejela predlog zakona o nujnih ukrepih na področju zdravstvenega varstva, ki bo pripomogel k večji dostopnosti in učinkovitosti zdravstvenega sistema, so sporočili z urada vlade za komuniciranje. Predlog med drugim predvideva omejitev višine bolniškega nadomestila na 2,5-kratnik povprečne plače.

Ukinitev dopolnilnega zavarovanja: jasno ni niti, kdo bo denar pobiral

22. 11. 2023 19.46

Pred ukinitvijo dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja in uvedbo obveznega zdravstvenega prispevka v višini 35 evrov ostaja še vrsta odprtih vprašanj. Čeprav se finančna uprava pripravlja na pobiranje novega prispevka, finančni minister Klemen Boštjančič opozarja, da nalog še niso povsem razdelili in da ni prav, da bi Furs opravljal delo Zavoda za zdravstveno zavarovanje. Obvezen prispevek bo sicer prvič obračunan pri izplačilu plač oziroma pokojnin za januar 2024. Kakšna bo pri tem vloga delodajalcev? Kaj morajo storiti brezposelni in kaj vsi drugi?

Obvezni zdravstveni prispevek naj ne bi zniževal osnove za dohodnino

16. 11. 2023 13.15

Dopolnilno zdravstveno zavarovanje se bo s prihodnjim letom preoblikovalo v obvezni zdravstveni prispevek, določa novela zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju, ki je predvidela, da bo prispevek zniževal osnovo za dohodnino. Po predlogu novega interventnega zakona ministrstva za zdravje pa prispevek osnove ne bi zniževal.

Ministrica: Omejitev višine bolniškega nadomestila nujen ukrep

13. 11. 2023 14.21

Konfederacija sindikatov javnega sektorja Slovenije (KSJS), Sindikat zdravstva in socialnega varstva Slovenije in Sindikat delavcev v zdravstveni negi Slovenije so ministrstvo za zdravje pozvali, naj nemudoma skliče usklajevanja glede predloga interventnega zakona. Ta ob interventnih ukrepih vsebuje tudi sistemske posege v zakonodajo, so opozorili. Na očitke se je odzvala ministrica za zdravje Valentina Prevolnik Rupel.

Bodo morali dežurati vsi zdravniki, izplačilo bolniške odsotnosti pa bo omejeno?

10. 11. 2023 16.39

Na ministrstvu za zdravje so pripravili predlog zakona o nujnih ukrepih na področju zdravstvenega varstva. Predlog, ki posega v več zakonov, med drugim predvideva omejitev najvišjega izplačila nadomestila za bolniško odsotnost, in sicer na višino 2,5-kratnik povprečne bruto plače v Sloveniji, daljše obdobje izplačevanja bolniške odsotnosti v breme delodajalca, prepoved dopusta za zdravstvene delavce ob naravnih nesrečah in nujno vključevanje v dežurno službo za vse zdravnike. Ministrstvo naj bi deležnikom predlog zakona poslalo v četrtek in jim dalo le en dan časa za oddajo pripomb.

Nova ministrica za zdravstvo prevzela posle

16. 10. 2023 06.10

Premier Robert Golob, ki je po odstopu ministra za zdravje Danijela Bešiča Loredana zdravstveni resor začasno vodil zadnje tri mesece, je posle predal novi ministrici Valentini Prevolnik Rupel. Ob tem je povedal, da verjame, da bodo imeli vsi prebivalci Slovenije in pacienti od nove ekipe na ministrstvu za zdravje takojšnje in konkretne koristi.

Prevolnik Ruplova dobila zeleno luč odbora DZ za zdravstvo

10. 10. 2023 17.43

Kandidatka za ministrico za zdravje Valentina Prevolnik Rupel je s svojo predstavitvijo prepričala odbor DZ za zdravstvo. Predstavitev ekonomistke je kot ustrezno ocenilo 11 članov omenjenega odbora, kot neustrezno pa pet. V predstavitvi je poudarila, da si je kot prioritete zastavila dostopnost, kakovost, neopredeljene in košarico pravic.

Digitalizacija zdravstva bo morala počakati na nov zakonski predlog

04. 10. 2023 08.13

Predlog zakona o digitalizaciji zdravstva je zaključil parlamentarno pot. Člani odbora DZ za zdravstvo so namreč z devetimi glasovi proti ocenili, da ni primeren za nadaljnjo obravnavo. Zakonskemu predlogu ministrstva za zdravje, na katerega sta tako Informacijska pooblaščenka kot zakonodajno-pravna služba DZ podali obsežne pripombe, so nasprotovali tudi koalicijski poslanci. Na minstrstvu zdaj napovedujejo pripravo boljšega predloga.

Občine, kmetje, podjetja, delavci: kako bo pomagala vlada?

11. 08. 2023 07.25

Veljati začenjajo prvi interventni ukrepi po poplavah, združeni v noveli zakona o preprečevanju posledic naravnih nesreč. Med njimi so predplačila občinam, širši obseg upravičencev do pomoči v kmetijstvu, višja sila in čakanje na delo za zaposlene in podjetja, pomoč samozaposlenim, izredni dopust za prostovoljce in dan solidarnosti.

Prehod Bešiča Loredana v poslanske klopi malo verjeten

11. 07. 2023 16.07

Bo Danijel Bešič Loredan po odstopu postal poslanec Svobode? To možnost bi namreč lahko izbral kot nadomestni poslanec ministra za Slovence v zamejstvu in po svetu Mateja Arčona. Izredna seja državnega zbora, na kateri se bodo poslanci seznanili z njegovim odstopom in obravnavali predlog Zakona o dolgotrajni oskrbi, se bo sicer začela v četrtek. Na mizah pa bodo imeli poslanci tudi interventni zakon na področju nabave zdravil, za katerega je kolegij predsednice DZ odločil, da ga bodo obravnavali po nujnem postopku.

Golob: Ministrov odhod je logičen in pričakovan

07. 07. 2023 15.16

Danijel Bešič Loredan po dobrem letu dni zapušča položaj ministra za zdravje. Premier Robert Golob mu je predložil odstopno izjavo, minister pa jo je podpisal. Golob je dejal, da imata z Bešičem Loredanom na temo krepitve javnega zdravstvenega sistema različne poglede, zato je bil ministrov odhod po premierjevih besedah logičen in pričakovan.