izbruhi

Fizično privezovanje otrok in mladostnikov z duševnimi motnjami in izbruhi

08. 05. 2025 19.39

V Sloveniji potekata pilotna projekta, ki omogočata uporabo skrajnega ukrepa – fizično privezovanje otrok in mladostnikov z najhujšimi duševnimi motnjami in vedenjskimi izbruhi. Vprašanje pomoči tem mladim je predolgo ostajalo na robu. Na pedopsihiatriji je le 12 postelj, specializirani enoti v Dornavi in Dragi pa sta polni. Otroci in mladi do 26 leta tam obiskujejo prilagojeno šolo, sodelujejo v terapevtskih programih in po potrebi prejemajo zdravstveno oskrbo. Za oddajo Svet je spregovorila mama 16-letnice, ki občasno doživi poseben varovalni ukrep. Kdaj se ta uporabi in kakšne posledice ima? Zgodba odpira težka, a nujna vprašanja.

Slovenija na ICJ izpostavila dolžnost Izraela, da zagotovi pomoč v Gazi

02. 05. 2025 13.23

Slovenija je na zaslišanju na Meddržavnem sodišču (ICJ) v Haagu o obveznosti Izraela v Palestini poudarila, da ima Izrael kot okupacijska sila v skladu z mednarodnim pravom temeljno dolžnost, da zagotovi in omogoči nujno potrebno oskrbo in pomoč. Izrazila je še zgroženost nad humanitarnimi razmerami v Gazi in drugod, so sporočili z MZEZ.

Odpustili vse zdravstvene inšpektorje, ki so nadzorovali turistične križarke

11. 04. 2025 18.53

Vlada ameriškega predsednika Donalda Trumpa je v imenu varčevalnih ukrepov odpustila vse redno zaposlene uslužbence Centra za nadzor nad nalezljivimi boleznimi (CDC), ki so skrbeli za zdravstvene inšpekcije na turističnih križarkah. CDC ima za te naloge po novem na voljo le še 12 ljudi, poroča televizija CBS.

Potres v Mjanmaru: število žrtev preseglo 2000, ranjenih 3900

01. 04. 2025 08.27

Število žrtev po potresu z magnitudo 7,7 v Mjanmaru je preseglo 2000. 200 budističnih menihov je zdrobil propadajoči samostan, 50 otrok je umrlo, ko se je zrušila učilnica vrtca, 700 muslimanov pa je pod zrušenimi mošejami umrlo med ramazansko molitvijo.

Izbruhi slinavke in parkljevke: Slovenija uvaja nove prepovedi vnosa pošiljk živali

26. 03. 2025 13.18

Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin (UVHVVR) jepo prepovedi vnosa pošiljk živali iz Slovaške v Slovenijo odredila še prepoved za Madžarsko. Razlog so novi izbruhi slinavke in parkljevke (SIP). Slovaška je zaradi širjenja bolezni razglasila izredno stanje. Preventivno cepljenje je v Evropski uniji prepovedano. Okuženih živali se ne zdravi, vse parkljarje v okuženem obratu je treba usmrtiti.

Sam po mestu se sprehajam ...

20. 03. 2025 12.04

"Ednina je modus operandi," je sredi marca pred popoldansko sejo vlade napovedoval uradni govorec kriznega štaba za spopadanje z novim koronavirusom. Bil je 19. marec 2020 in čez nekaj ur se je izkazalo, da je imel Jelko Kacin prav. Na današnji dan opolnoči pred petimi leti je v državi, ki jo je že stisnil primež epidemije, z nekaj izjemami začela veljati še prepoved zbiranja in gibanja na javnih površinah. Tako imenovani prvi "lockdown", zaprtje države z ustavitvijo javnega življenja, je poskrbel za prizore opustelih ulic, ki so šli v zgodovino. Naši fotografi so v objektive ujeli uvajanje ukrepov in njihovo rahljanje ter njim nasprotovanje.

V evropski regiji največje število primerov ošpic v več kot 25 letih

13. 03. 2025 14.35

Analiza UNICEF-a in Svetovne zdravstvene organizacije za Evropo kaže, da je bilo v evropski regiji lani prijavljenih 127.350 primerov ošpic, kar je dvakrat več kot leto prej in največ od leta 1997. Za več kot polovico obolelih je bila potrebna hospitalizacija.

Pet let po razglasitvi pandemije covida-19 WHO svari pred novimi

11. 03. 2025 08.56

Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) je pred petimi leti razglasila pandemijo covida-19, ki je ohromila zdravstvene sisteme, gospodarstva in javno življenje. Covid-19 je doslej po uradnih podatkih WHO terjal skoraj 7,1 milijona življenj, znanstveniki pa opozarjajo svet, naj se pripravi na morebitno novo pandemijo.

UKC o širjenju garij pri nas: število bolnikov nenehno narašča

20. 02. 2025 09.40

Na dermatovenerološki kliniki UKC Ljubljana zaznavajo številne primere garij. Na NIJZ so v letošnjem letu doslej zabeležili 92 prijav te bolezni in dva izbruha. Na UKC ocenjujejo, da gre za velik problem in da število bolnikov nenehno narašča. Simptomi so pogosto nespecifični, zato se diagnoza velikokrat postavi z zamudo ali pa se bolezen zamenja z drugimi dermatološkimi stanji. Pravočasna diagnoza in ustrezno zdravljenje sta ključna za preprečevanje širjenja garij. V UKC opažajo, da se isti bolniki vračajo tudi do petkrat. Navodila mora namreč spoštovati cela družina, saj se bolezen prenaša s tesnimi stiki.

Prizori, ki pustijo odprtih ust: smučanje na vulkanu ob žareči lavi

15. 02. 2025 13.22

Fotoagencije in družbena omrežja so v svet ponesli osupljive prizore z juga Italije. Manjši izbruhi nemirne Etne niso nič neobičajnega, a tokrat pokrajino okoli vulkana na Siciliji prekriva snežna odeja, zato so si radovedneži lavo povsem od blizu lahko ogledali kar na smučeh.

Širjenje virusa HMPV na Kitajskem: bolnišnice polne, Peking sprejel ukrepe

06. 01. 2025 11.08

Dobrih pet let po pojavu covida-19 se Kitajska sooča z novim porastom virusnih okužb, bolnišnice so polne, država pa uvaja ukrepe za spremljanje in obvladovanje širjenja bolezni. Fotografije in videoposnetki ljudi z maskami sicer spominjajo na prizore iz časa pandemije, a tokrat je krivec za skrbi respiratorni virus HMPV. Peking sicer ob tem miri, da gre za vsakoletni pojav v zimskih mesecih. Strokovnjaki pa ob tem izpostavljajo, da ne gre za nov virus, zaradi česar je določena stopnja imunosti prebivalstva že vzpostavljena.

Lahko koze napovedo potrese in psi vulkanske izbruhe?

30. 11. 2024 13.01

Nekateri znanstveniki menijo, da lahko živali napovedo potrese in celo vulkanske izbruhe. Zato so v prizadevanja za napovedovanje potresov, vulkanskih izbruhov in drugih naravnih pojavov pričeli vključevati nenavadne pomočnike. V študijo, ki bo spremljala njihovo gibanje iz vesolja, bo vključenih na tisoče psov, koz in drugih domačih živali, pa tudi široka paleta divjih živali.

Slovenski košarkar na Islandiji: 'Turisti se ustavljajo ob cesti in slikajo izbruh'

22. 11. 2024 12.53

V sredo zvečer je v bližini Reykjavika, že sedmič od decembra, izbruhnil vulkan. Na Islandiji je tudi slovenski košarkar Matej Kavaš, ki pravi, da izbruh ni tako močan, kot je bil avgusta in da v državi ne vlada nikakršna panika. "Turisti se ustavljajo ob cestah in slikajo vulkan," je povedal in priznal, da se tudi njemu zdi fascinanten. "Česa takšnega v živo še nisem videl," nam je zaupal.

Zaradi nevarnega oblaka vulkanskega pepela odpovedani leti z Balija

13. 11. 2024 08.44

Izbruhi vulkana Lewotobi Laki-Laki na indonezijskem otoku Flores ovirajo mednarodni letalski promet v jugovzhodni Aziji. Od torka je več letalskih prevoznikov zaradi oblakov vulkanskega pepela odpovedalo na desetine letov z Balija proti Avstraliji, Singapurju in Maleziji.

Želja po pozornosti? Turisti želijo v 'pekel': 'Ne bomo vas reševali'

26. 10. 2024 20.42

Po šestih izbruhih v zadnjem letu so se v Grindaviku na Islandiji za turiste znova odprla vulkanska območja. A Gunnar Schram, policijski načelnik regije, obiskovalce opozarja, da v primeru nesreče zaradi neprevidnosti, ne bodo mogli računati na pomoč reševalcev.

Nenavaden prizor na Islandiji: z neba padajo prameni 'čarovničinih las'

30. 08. 2024 09.30

Nov, že šesti izbruh od decembra na islandski polotok Reykjanes privablja množice radovednežev, ki pa jih tokrat čaka tudi bolj nepričakovan prizor. Tla so posejana s tankimi laskom podobnimi steklenimi vlakni, ki se jih je na Islandiji prijelo ime "lasje čarovnice".

Romska problematika: Če ne bo ukrepala vlada, bomo za varnost poskrbeli sami

18. 08. 2024 18.00

Prebivalci Kočevja pravijo, da imajo vlomov, tatvin, objestnih voženj mladoletnikov z neregistriranimi vozili in strelskih izbruhov dovolj. Dovolj imajo tudi leporečenja politike in tolažbe z večjo policijsko prisotnostjo, ki je na terenu, kot trdijo, sploh ne občutijo. Če vlada ne bo poskrbela za takojšnje in učinkovite rešitve romske problematike, bodo za svojo varnost poskrbeli sami z ustanovitvijo vaških straž.

Močnejši izbruh Etne, na letališču v Catanii zamude in odpovedi letov

04. 08. 2024 15.38

Izbruh vulkana Etna in dim, ki se je dvigoval tudi več kilometrov visoko, sta povzročila več nevšečnosti na mednarodnem letališču v Catanii na italijanskem otoku Sicilija. Zaradi tega je prišlo do več zamud pri prihodih in odhodih letal, nekaj pa je tudi odpovedi.

Spektakularna predstava nad Etno: fontana lave in vulkanski pepel

16. 07. 2024 08.55

Na Siciliji je znova izbruhnil vulkan Etna, ki je poleg fontane lave v zrak pognal tudi vulkanski pepel. Vulkanska dejavnost še vedno traja, zato so oblasti iz varnostnih razlogov ustavile vse izlete nad višino 2500 metrov.

13-letnik, ki je imel do 100 napadov na dan: naprava v možganih prinesla upanje

26. 06. 2024 16.49

Deček s hudo epilepsijo je postal prvi bolnik na svetu, ki je preizkusil novo napravo za nadzor napadov. Nevrostimulator, nameščen v njegovi lobanji, pošilja električne signale globoko v možgane, Oran Knowlson pa ima po njegovi zaslugi 80 odstotkov manj napadov.

Na Islandiji zopet izbruhnil vulkan, evakuirali so Grindavik

29. 05. 2024 17.29

Na polotoku Reykjanes na jugozahodu Islandije je po podatkih tamkajšnjega meteorološkega urada zopet izbruhnil vulkan, kmalu zatem pa so oblasti zopet evakuirale bližnje mesto Grindavik. Objekte so evakuirali tudi v bližnjem geotermalnem zdravilišču Modra laguna, največji islandski turistični znamenitosti.

Ceste so se spremenile v reke, iz vulkana bruha hladna lava

13. 05. 2024 10.20

Število smrtnih žrtev poplav, ki so v soboto zajele zahod Indonezije, je naraslo na 41, je sporočila tamkajšnja služba za izredne razmere. Pogrešanih je najmanj 17 ljudi. Z enega najaktivnejših ognjenikov se je pričela zgrinjati hladna lava.

Nočno nebo nad Slovenijo 'prestrelil' hudičev komet

20. 04. 2024 21.31

Nad Slovenijo lahko v noči s sobote na nedeljo opazujemo prav poseben pojav. Nebo nad Slovenijo je namreč "obiskal" hudičev komet. Gre za periodični komet, ki naš planet obišče vsakih 71 let. Naslednja priložnost za opazovanje bo tako prišla šele čez več desetletij.

V Indoneziji po izbruhu vulkana izdali opozorilo pred cunamijem

18. 04. 2024 09.02

Indonezijske oblasti so izdale opozorilo pred cunamijem, potem ko je ognjenik na otoku Ruang v odmaknjeni provinci Severni Sulavezi v zadnjih dveh dneh petkrat izbruhnil. Z ogroženih območij so evakuirali na tisoče ljudi in začasno zaprli okoli 100 kilometrov oddaljeno letališče v prestolnici province Manado.

Redni obiskovalec Zemlje s sijočim repom. Kako ga lahko vidite?

16. 03. 2024 19.02

Obišče nas vsakih 71 let, ko z žarečim repom navdušuje vse opazovalce neba. Ker gre za periodični nebesni pojav, so ga "odkrili" celo dvakrat. No, zdaj pa se k nam vrača ponovno. Komet 12P/Pons-Brook je na večernem nebu po koncu mraka sicer viden že več mesecev, a sij mu bo s približevanjem Soncu še naraščal, pravi astrofizičarka ter članica Astronomske skupine Dunja Fabjan. Koliko časa ga bomo lahko spremljali, s čim ga je najbolje opazovati in kje se trenutno nahaja?

Katastrofa v Gazi: 'Moji otroci kričijo od lakote'

16. 01. 2024 11.39

Vojna v Gazi pušča velik davek na ljudeh, ki se borijo s hitro približujočo in na nekaterih območjih že prisotno lakoto. Na sto tisoče Palestincev namreč strada v oblegani enklavi, je potrdil vodja nujne pomoči ZN. Pomoč sicer prihaja v Gazo z dveh mejnih prehodov na jugu, vendar premalo, da bi nahranili vse prebivalce.

Indijska sonda uspešno dosegla sončno orbito

06. 01. 2024 18.17

Indijska vesoljska sonda za opazovanje sonca je po štirimesečnem potovanju uspešno vstopila v orbito Sonca. Sonda, imenovana Aditya-L1, je tako dosegla posebno točko v vesolju, od koder bo lahko neprekinjeno spremljala Sonce.

'Ko ostaneš sam, je vsaka majhna stvar dobrodošla'

06. 01. 2024 16.44

Že od nekdaj velja, da je januar eden težjih mesecev, ko govorimo o čustvenem doživljanju. Kako tudi ne, saj se dolgo obdobje veseljačenja in pričakovanja prehoda v novo leto naenkrat konča. Za družine v stiskah pa je januar pravzaprav mesec, ko si lahko oddahnejo. Za marsikoga je december namreč mesec prikrajšanosti, družinskih stisk in nasilja. S pomočjo dobrih ljudi smo ga številnim vendarle uspeli polepšati. "Ko se znajdete v situaciji, ko ste sami, je vsaka majhna stvar dobrodošla," je povedala ena od mam, ko smo ji prinesli škatlo dobrot.

Tržaški filmski festival bosta odprla dva filma

04. 01. 2024 08.59

Filmski festival v Trstu bo v 35. izdaji, ki bo potekala od 19. do 27. januarja, na dveh tradicionalnih glavnih prizoriščih prikazal dva otvoritvena filma ob različnih dnevih. V Teatru Miela bo prvi dan na sporedu film Ne pričakuj preveč od konca sveta Raduja Judeja, v gledališču Politeama Rossetti pa 23. januarja Zelena meja Agnieszke Holland.

Nebesne predstave nad Slovenijo: kometi, konjunkcija planetov, severni sij

03. 01. 2024 09.58

Kometi, konjunkcija planetov in meteorski roji. Vse to bo v novem letu navduševalo opazovalce nebesnega svoda. Medtem bodo v Ameriki deležni tudi osupljivega Sončevega mrka, na severu pa tudi očarljivega plesa barv na temnem nočnem nebu. Severni sij bo morda znova zataval tudi južneje do naše podalpske države.