izginjajo

Američani namesto jajc barvajo krompir
18. 04. 2025 18.43
Medtem ko se v slovenskih kuhinjah ribajo hren, kuha šunka in peče potica, se je svet znašel v jajčni krizi. Zaradi inflacije in ptičje gripe so cene v ZDA poletele v nebo – za ducat jajc tudi do sedem evrov! A Američani zaradi tega niso ostali brez pirhov –namesto jajc barvajo krompir. Tudi pri nas se je pred prazniki povpraševanje močno povečalo. Kljub visoki stopnji samooskrbe z jajci, pa mnogi Slovenci razmišljajo, kako dragocena je v resnici domača kokoš nesnica. A pozor – če jo želite kupiti, boste skoraj zagotovo ostali praznih rok.

Na majhnem karibskem otoku skrivnostno izginjajo ljudje
29. 03. 2025 12.20
Prebivalci majhnega karibskega otoka Antigva so prestrašeni in zaskrbljeni zaradi številnih skrivnostnih izginotij ljudi. V samo zadnjih dveh letih jih je iz nepojasnjenega razloga izginilo najmanj devet, skupno pa naj bi bilo pogrešanih več kot 60 oseb. Njihovih trupel nikoli niso našli. Prebivalci, ki policiji očitajo neodzivnost in nesposobnost, se sprašujejo, ali morda za izginotji stoji organizirana kriminalna združba.

Deepseek izzivalci Bitcoina. Nove priložnosti za 10x trende?
03. 02. 2025 00.15
ChatGpt je bil nedvomen kralj umetne inteligence. Do pred nekaj dnevi, ko se je kot strela z jasnega pojavila umetna inteligenca DeepSeek. Ne le, da po zmogljivosti konkurira ChatGpt ampak je bil razvit za 1.300x manj denarja in v le pol leta! Pretres je bil silovit.

Taylor Swift o požarih: To je žalostno in pretresljivo
17. 01. 2025 13.55
Uničujoči požari, ki pustošijo v Los Angelesu, so številne prebivalce pustili čez noč brez vsega. Pogorela domovanja, ostalo premoženje, reševanje življenj in pretresljive zgodbe se kar množijo. Skupaj s tem pa se množijo tudi besede podpore, ki prihajajo z vseh koncev sveta in nudena pomoč. Odzvala se je tudi zvezdnica Taylor Swift in na družbenem omrežju zapisala, da je donirala denar žrtvam požarov.

Policist naj bi že leta poniževal sodelavce in celo grozil s smrtjo
03. 01. 2025 19.03
Na novogoriški policiji vre. Zaposleni opozarjajo, da jih eden od sodelavcev že skoraj desetletje ponižuje, grozil naj bi jim celo s smrtjo. Neprimerno se obnaša tudi do občanov in se vmešava v uradne postopke. Kljub temu pa ostaja v policijskih vrstah. Policisti so, ker ne vidijo več rešitve, zdaj končno prekinili molk in spregovorili pred našo kamero. In kaj na vse to pravijo odgovorni na novogoriški policiji ter na Generalni policijski upravi?

Tretma mladosti kar doma: Kako do profesionalnih rezultatov brez obiska salona
30. 12. 2024 00.15
Koža skozi leta izgublja prožnost in svežino, gubice pa postajajo bolj vidne. Kaj, če bi lahko mladostni videz ohranili kar doma, brez dragih salonov in zapletenih tretmajev?

Najboljše od Avtomobilov v živo
12. 12. 2024 15.18
Po 42 letih nepretrganega potovanja so s koncertom v Kinu Šiška novogoriški Avtomobili predstavili največje uspešnice in pripravili pravo glasbeno poslastico za vse njihove zveste poslušalce in poslušalke. Koncert so popestrili s projekcijami, na katerih so se spomnili tudi pred dobrim letom preminulega člana Davida Šuligoja.

Avtomobili potujejo že 42 let
09. 12. 2024 09.00
Novogoriška zasedba Avtomobili "potuje" že vse od leta 1982 naprej, zdaj pa so izdali tudi jubilejno dvojno vinilno ploščo in zgoščenko Potujemo (1984–2024) z največjimi uspešnicami. O njihovi poti sta spregovorila kreativna motorja zasedbe, brata Marko in Mirko Vuksanovič.

'Talka zgrešene politike in kriminalnih dejanj preteklega vodstva Teša'
22. 11. 2024 15.31
Koalicija se bo prihodnji teden seznanila s predlogom rešitev za Premogovnik Velenje in Teš oz. Šaleško dolino, ki je po mnenju premierja Roberta Goloba "talka zgrešenih odločitev politike in kriminalnih dejanj preteklega vodstva Teša". Vpliv novega modela obračunavanja omrežnine na gospodarstvo pa bo ena od tem Vrha gospodarstva prihodnji teden.

Na Krku iz črnih gradenj zraslo pravo naselje, zdaj ga rušijo
26. 09. 2024 09.41
Po več kot 10 letih boja proti črnograditeljem so v teh dneh na Krku na delu gradbeni inšpektorji in policija. Stroji brnijo, nelegalno zgrajeni objekti v naselju Picik pa eden za drugim izginjajo. V bližini morja stoji več kot 120 objektov, večina je bila postavljena brez dovoljenj. Okoli 40 naj bi jih odstranili že do konca tega tedna.

Konec brezplačnih vračil razburil modne navdušenke in vplivneže. 'Končno!'
12. 09. 2024 08.00
Gigant Asos, britanski spletni prodajalec hitre mode in kozmetike, izjemno priljubljen tudi med slovenskimi kupci, je "razburil" z novico, da bo odslej (nekaterim) kupcem zaračunaval vračila. Znesek je precej simboličen, ampak v času družbenih omrežij lahko tudi takšna napoved sproži val ogorčenja. A po drugi strani se pojavlja vprašanje – ali nismo morda s spletnim nakupovanjem in hitro modo enostavno šli predaleč in so takšni ukrepi nujni? Že z vidika, če planeta ne želimo povsem onesnažiti s tekstilnimi odpadki.

Vzpon na prepovedane 'nebeške stopnice': aretirali 14 ljudi
09. 09. 2024 08.29
Najbolj kontroverzna točka na Havajih –prepovedane t. i. stopnice do nebes so znova v središču pozornosti. Tam so namreč po navedbah uradnikov nedavno aretirali 14 ljudi, ker so dostopali do stopnic Haiku na havajskem otoku Oahu.

Umetna inteligenca ti lahko vzame službo, zelena delovna mesta pa cvetijo
03. 09. 2024 00.15
Umetna inteligenca (AI) spreminja trg dela, a zelena delovna mesta hitro rastejo. Čeprav AI lahko avtomatizira številna opravila, pa podnebne spremembe in prehod na trajnostno gospodarstvo ustvarjajo povpraševanje po novih zelenih profilih. Strokovnjaki za obnovljive vire, energetsko učinkovitost in krožno gospodarstvo so zelo iskani. Za uspeh na zelenih delovnih mestih so potrebne tehnične, upravljavske in mehke veščine.

Iz zaporov izginjajo zaporniki, Rusija naj bi jih pomilostila do 30
01. 08. 2024 06.56
Znakov, da bo izmenjava zapornikov med Rusijo in Belorusijo na eni strani ter ZDA, Nemčijo, Veliko Britanijo in Slovenijo na drugi, zgodovinska, je vse več. Čeprav akcije za zdaj še ni uradno potrdila nobena od vpletenih držav, pa po poročanju tujih medijev že vse od nedelje iz ruskih zaporov izginjajo zaporniki, v sredo pa so nato izginili še nekateri ruski zaporniki v ZDA. Šlo naj bi za največjo tovrstno izmenjavo po hladni vojni, ki naj bi se po naših informacijah zgodila prav danes.

Kam izginjajo kozolci – nepogrešljiv del slovenske kulturne dediščine?
23. 06. 2024 10.21
V nocojšnji 24ur Fokus smo postavili kozolce. Slovenci jim imamo na 10 tisoče, a niso prav vsi dobrem stanju. Premnogi namreč končajo v pečeh, gospodarji jih podrejo in porabijo za drva, ker so postali predragi in prezahtevni za vzdrževanje. Nekatere občine so prepoznale vrednost kozolcev, lastnikom pomagajo s subvencijami za njihovo obnovo. A to (žal) ni dovolj, da bi kozolci po slovenskih travnikih obstali. Redkokdo jih še uporablja za sušenje, travo namreč danes mnogi balirajo. Še vedno so kozolci prostor za shranjevanje, nekatere pa so preuredili v turistične ali gostinske objekte in jih na ta način ohranili pri življenju.

Ali klop na človeka pade tudi z drevesa?
14. 06. 2024 06.00
Tudi to je pojasnjeval sogovornik v našem Popkastu Tomi Trilar, doktor bioloških znanosti, ki se posebej ukvarja z žuželkami in tudi ptiči. V Prirodoslovnem muzeju je kustos oddelka nevretenčarjev.

Grošelj, Tomičeva, Lipušček: koliko lobistov želi v Bruslju vplivati na zakonodajo?
27. 05. 2024 06.00
V oddaji 24UR ZVEČER je v četrtek potekalo tretje predvolilno soočenje, na katerem so svoja stališča primerjali nosilka liste Nič od tega Violeta Tomič, nosilec liste Zeleni Slovenije Klemen Grošelj ter nosilec liste DeSUS in Dobre države Uroš Lipušček. Koliko imamo lobistov? Se je res 10 milijonov Ukrajincev izselilo? Kaj kažejo podatki o umrlih?

Kdo si lahko privošči življenje v Ljubljani?
27. 04. 2024 07.25
Postaja Ljubljana res zgolj kulisa za turiste? Njen razvoj v zadnjih desetletjih je nesporen, vendar kakšno ceno plačujejo meščani? Kdo si sploh še lahko privošči življenje v prestolnici? Nepremičnine, najemnine, gostinska ponudba, storitve in dejavnosti postajajo povprečnim prebivalcem vse težje dostopne. Ko mesto postaja vse bolj namenjeno turistom in bogatim, govorimo o procesu gentrifikacije, ki vodi v odmiranje mesta, izgubo identitete mesta, kar lahko ima dolgoročno hude posledice za prebivalce, razvoj, turizem in gospodarstvo. 24UR Inšpektor.

Predsednica podprla boj za žive meje: Je preprost ukrep za velike učinke
22. 04. 2024 08.58
Predsednica Nataša Pirc Musar je v poslanici ob dnevu Zemlje posebej omenila ukrepe za boj proti podnebnim spremembam. Pozvala je denimo k rabi steklenic namesto plastenk in strateškemu načrtu za sodelovanje slovenskih znanstvenikov pri polarnih raziskavah ter podprla slovensko kampanjo Za žive meje. "Živa meja je preprost ukrep za velike učinke," je dejala.

Katalena izdala dvojni album na vinilu: Glasba živi naprej
02. 02. 2024 13.55
Skupina Katalena je po 16 letih izdala svoj četrti studijski album 'Cvik Cvak', zdaj pa so se ga odločili izdati ponovno, a tokrat na vinilu. Celoten album je v celoti posvečen rezijanskemu glasbenemu izročilu in njegovi peklenski repetitivnosti, ki je fascinirala in združila Kataleno ter producenta Alda Ivančića.

'Poklicni selektor mora biti prioriteta'
25. 01. 2024 14.40
Ali je boj slovenske moške rokometne reprezentance za 5. mesto na letošnjem evropskem prvenstvu uspeh? Kaj Sloveniji manjka, da bi se lahko vmešala v boj za medaljo? O tem smo se v POPkastu pogovarjali z nekdanjim slovenskim reprezentantom Tomažem Tomšičem in trenerjem hrvaškega NEXE Brankom Tamšetom.

Nemški kmetje nadaljujejo proteste, Scholz opozarja pred skrajneži
13. 01. 2024 14.47
Protesti nemških kmetov zoper znižanje subvencij na račun financiranja ukrepov za boj proti podnebnim spremembam se nadaljujejo. Nemški kancler Olaf Scholz je protestnike pozval, naj se izogibajo ekstremističnim akcijam, od katerih so se ogradili tudi v združenju kmetov. "Če se sicer legitimni protesti spremenijo v besnenje ter kršenje demokratičnih procesov in pravil institucij, izgubimo vsi," je opozoril.

Štajerska dilema: kaj v resnici (ne) sodi v pohorsko omleto?
05. 11. 2023 18.18
Pri tradicionalni narodni sladici, kot je denimo prekmurska gibanica, je glede njenega nadeva sprejet konsenz, ki se ga držijo vsi, ki jo ponujajo. V prekmursko gibanico sodijo jabolka, se strinjajo. Pri še eni poslastici iz vzhodnega dela Slovenije pa se gostinci in proizvajalci še vedno ne morejo zediniti, čeprav je na jedilnikih že več kot 70 let. Nekateri vanjo dajejo tudi eksotično sadje ali vanilijevo kremo. Ali v pohorsko omleto še vedno sodi brusnični nadev, čeprav rastišča brusnic na Pohorju izginjajo?

Debelejši podplati kot simbol 'razvajene generacije'
19. 10. 2023 20.01
Danes domala vsi proizvajalci tekaške obutve ponujajo copate z odebeljenimi in dodatno ublaženimi podplati. "Superge", kot smo jih bili vajeni, počasi izginjajo, v ospredju so tekaško udobje in varčevanje z energijo. Proizvajalci obljubljajo hitrejši tek in manj utrujenosti, tudi organizatorji Volkswagen 27. Ljubljanskega maratona zaradi napredka tekaške tehnologije pričakujejo hitrejše čase na kraljevski razdalji.

Neomejen dostop do vode: luksuz, ki ga počasi izgubljamo
16. 10. 2023 11.52
Voda je v središču naraščajoče globalne krize, ki grozi ljudem in vsem bitjem na Zemlji, v poročilu z zgovornim naslovom "Visoka cena poceni vode" opozarja organizacija za varstvo narave WWF. V 50 letih je svet izgubil tretjino močvirnih območij, medtem ko so se populacije sladkovodnih živali povprečno zmanjšale za kar 83 odstotkov. Za večino Evrope dostop do vode še vedno ni vprašljiv, čeprav so v nekaterih delih, recimo v Španiji, že občutili, kako je, ko je prične primanjkovati.

Nov ljubljanski potniški center skupaj težak približno milijardo evrov
10. 10. 2023 08.46
O gradnji novega Potniškega centra Ljubljana je v družbi ministrice za infrastrukturo Alenke Bratušek spregovoril ljubljanski župan Zoran Janković. Cilj je, da bi večino del končali do konca leta 2025, je povedala Bratuškova. Kot zatrjujejo, bo prenova v korist javnega prometa, pešcev in kolesarjev. Načrtovalci projekta so zavrnili očitke, da na račun širjenja cest izginjajo zelene površine, ampak kot trdijo, se bodo te v procesu prenove še povečale. Projekt je skupaj težak približno milijardo evrov, je ocenil Janković. Kot je poudarila ministrica, bo potrebnega veliko potrpljenja, saj bo življenje na tem območju leto in pol 'precej napeto'.

Naomi Klein v Doktrini šoka ne razvija resne analize neoliberalizma
23. 09. 2023 07.00
Leta 1970 je socialist in marksist Salvador Allende demokratično in z velikim zanosom prišel na oblast čilske države. Tri leta kasneje ga je z oblasti prek nasilnega državnega udara (ki ga je ZDA podpirala) izrinil general Augusto Pinochet, s čimer se je za skoraj 20 let končala čilska demokracija. General je bil brutalen diktator, njegov režim izjemno okruten. Tisoči so bili usmrčeni, več deset tisoč zapornikov je bilo mučenih, več sto tisoč ljudi je bilo potisnjenih v izgon.

Ledenik na Marmoladi se vztrajno krči: v 25 letih za polovico manjši
30. 08. 2023 18.24
Površina ledenika Marmolada v Dolomitih se je lani zmanjšala na 112 hektarjev, so pokazali podatki italijanskih raziskovalcev. Ledenik se zaradi naraščajočih temperatur po svetu vse hitreje krči, v dveh letih pa naj bi bil za polovico manjši kot leta 2000.

Pahorju vdrli v Instagram: povrnil dostop, a izgubil nekatere objave
31. 07. 2023 16.09
Bivši predsednik republike Borut Pahor je za nekaj časa ostal brez nadzora nad svojim profilom na Instagramu. Kot je sporočil, so vdrli v njegov uporabniški račun. S pomočjo ekipe Meta jim je uspelo vzpostaviti njegov profil, vendar so nekatere objave izginile.

Evropa, quo vadis? Ko morilec otrok postaja junak in vzornik
23. 07. 2023 11.15
"Pred leti so po terorističnem napadu Andersa Breivika na Norveškem na družbenih omrežjih pisali, kako tega ne odobravajo, da nočejo imeti nič s takim tipom človeka. Zdaj si upam reči, da je za mladega skrajnodesničarskega aktivista, ki je bil takrat še otrok in premlad, da bi bil politično indoktriniran, Breivik kakor bog, ki je storil, kar je bilo treba narediti," so dober teden nazaj zapisali pri Delu.