izhodišč

Ob dnevu žena tudi protesti: Nočem cvetlice, daj mi delavske pravice!
08. 03. 2025 17.09
Ženske in vsi, ki se zavzemajo za njihovo enakopravnost, ob mednarodnem dnevu žensk, 8. marcu, poudarjajo nujnost boja proti neenakosti in diskriminaciji. Hkrati opominjajo, da pravice niso podarjene, ampak priborjene. Tokratni mednarodni dan bo potekal pod geslom Za vse ženske in dekleta: Pravice. Enakost. Opolnomočenje. So pa se zvrstili tudi protesti.

Obrtnike jezi prispevek za zakon, ki ga je 'nemogoče izvajati'
25. 02. 2025 15.38
Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije (OZS), ki že tako odločno nasprotuje vsakršnim dodatnim obremenitvam slovenskega gospodarstva, zdaj izpostavlja tudi prispevek za dolgotrajno oskrbo, ki naj bi ga začeli plačevati 1. julija letos. Pravijo, da pogoji za pobiranje tega prispevka še niso izpolnjeni, zato predlagajo zamik začetka pobiranja.

Nepremičninski davek: med predlogi tudi obdavčitev celotnega premoženja
27. 01. 2025 07.24
Če želimo razbremeniti plače, moramo najti drugi vir prihodkov, je premier Robert Golob v državnem zboru pojasnil izhodišča za obdavčitev premoženja, ki jih je vlada potrdila konec decembra. Javna obravnava izhodišč se je pred kratkim iztekla, prejeli so 521 pripomb. Iz razprave v medijih so zaznali tudi pripombe na visoke stopnje obremenitve, med predlogi pa je tudi razširitev predmeta obdavčitve na vse premoženje posameznika ali na prvo nepremičnino nad določeno vrednostjo ali kvadraturo. Na podlagi pripomb in predlogov bo strateški svet za davke pripravil osnutek zakona.

Predlog nepremičninskega davka – všečna kazen za najbogatejše?
25. 01. 2025 12.57
Do danes je finančno ministrstvo zbiralo odzive in komentarje na predlog izhodišč nepremičninskega davka, ki naj bi ga po načrtih uvedli že prihodnje leto in bi v državno blagajno letno prinesel 600 milijonov evrov. Z njim želijo lastnike praznih stanovanj in hiš spodbuditi k dolgoročnemu oddajanju, kar naj bi umirilo vrtoglave najemnine. Hkrati pa bi z zbranimi sredstvi razbremenili delo. Toda že sama izhodišča so naletela na številne kritike.

Na davek na nepremičnine prispelo več kot 300 pripomb. Bodo uslišane?
24. 01. 2025 20.52
Bo finančno ministrstvo uslišalo številne kritike in spremenilo svoja izhodišča za obdavčitev premoženja? Ministrstvo do sobote zbira predloge in komentarje za ukrepe, ki so v javni razpravi. Vlada pravi, da želi s spremembami razbremeniti obdavčitev dela in podpreti stanovanjsko politiko, na drugi strani pa predstavniki delodajalcev menijo, da izhodišča v takšni obliki nimajo prihodnosti.

'Želimo, da bi z obdavčenjem dosegli aktivacijo praznih stanovanj'
23. 01. 2025 14.11
Na seji predsedstva Skupnosti občin Slovenije (SOS) v Celju so med drugim razpravljali o predlogu izhodišč za obdavčitev premoženja in razbremenitev dela. Kot je po seji povedal predsednik združenja in novomeški župan Gregor Macedoni, so občine presenečene, ker pred pripravo predloga niso bile vključene v usklajevanje.

Zdravniške organizacije napovedale ustavno presojo novele zakona o zdravstveni dejavnosti
21. 01. 2025 18.40
V zdravniških organizacijah napovedujejo, da bodo po sprejemu novele zakona o zdravstveni dejavnosti zahtevali ustanovno presojo spornih členov. Menijo namreč, da je predlog zakona diskriminatoren in pacientom ne bi prinesel ničesar. Zelo kritični so bili tudi do dejstva, da jih vlada ni vključila v proces priprave predloga novele. Vse rešitve v predlogu novele zakona o zdravstveni dejavnosti temeljijo na ustavi in zakonih, pa so se na to napoved odzvali na ministrstvu.

Socialni partnerji 'raztrgali' predlog davka na nepremičnine
17. 01. 2025 19.22
Neresen, pomanjkljiv in diskriminatoren. To so le nekatere kritike izhodišč zakona za obdavčitev premoženja in razbremenitev plač, ki so zedinile tako predstavnike delodajalcev kot sindikaliste. Predlog ministrstva za finance, po katerem bi s stopnjo 1,45 odstotka obdavčili nerezidenčne nepremičnine, so socialni partnerji ocenili kot neprimeren za nadaljnjo obravnavo. Izhodišča bi bilo treba bistveno dopolniti, še opozarjajo partnerji. Manjkajo resne analize nepremičninskega trga in mednarodne primerjave, so prepričani. Vladna stran razpleta na seji Ekonomsko socialnega sveta ni komentirala.

Kdo bi imel od nepremičninskega davka koristi in koga bi udaril po žepu?
31. 12. 2024 06.00
Nepremičninski davek je na noge dvignil tudi občine, ki so že zarožljale z ustavno presojo. Nasprotujejo namreč, da bi davek na stanovanjske nepremičnine pobirala država in da ta ne bi pripadel občinam. S tem se bo na lokalni ravni naredilo veliko škode, so kritični. To je sicer le eden od pomislekov zloglasnega nepremičninskega davka, ki so se ga lotile, a nikoli zares sprejele številne vlade. Kdo bi imel od nepremičninskega davka, kot ga je začrtala vlada, največ koristi, koga bi po žepu udaril pošteno in koga morda ne, kakšne so alternativne rešitve, pa z nekdanjim direktorjem Fursa Ivanom Simičem.

Kam naj se steka denar od davka na nepremičnine?
30. 12. 2024 15.36
Združenje občin nasprotuje, da bi prihodki od davka na stanovanjske nepremičnine pripadali državnemu proračunu, kot izhaja iz prejšnji teden predstavljenih vladnih izhodišč. "Davki na nepremičnine bi v osnovi morali pripadati občinskim proračunom," so zapisali in opozorili, da se občinski proračuni že tako iz leta v leto manjšajo.

Sobodajalci nezadovoljni, predlagana obdavčitev nepremičnin po oceni SBC nepravična
24. 12. 2024 09.47
V Združenju sobodajalcev so kritični do izhodišč za nepremičninski davek. V luči predloga novele zakona o gostinstvu, ki za sobodajalce uvaja splošno omejitev dejavnosti, zahtevajo, da so sobodajalci oproščeni plačila nepremičninskega davka za čas, ko ne morejo opravljati dejavnosti zaradi administrativnih prepovedi. Predlagana obdavčitev nepremičnin po oceni SBC - Kluba slovenskih podjetnikov ni niti pravična niti stimulativna. "Ocenjujemo, da ne bo dosegla zastavljenih ciljev," so zapisali v sporočilu za javnost.

Boštjančič: Zmanjšal bi se črni trg, višina najemnin pa bi padla
24. 12. 2024 06.00
1,45 odstotka od vrednosti nepremičnine. Toliko bi lastnikom druge in več nepremičnin, v katerih ne prebivajo, letno vzela vlada. "Z obdavčitvijo premoženja bomo na trgu ponudili več nepremičnin, povečali kupno moč, tako zbrani denar pa namenili za razbremenitev dela," odločitev argumentirajo na vladi, v javnosti pa se že pojavljajo številni pomisleki, češ da bodo, če bo davek sprejet v takšni obliki, najemnine v večjih mestih še bolj poskočile in da bodo breme davka na koncu prevzeli najemniki. Kaj pravi na takšne in druge pomisleke finančni minister Klemen Boštjančič, predlagatelj izhodišč davka na nepremičnine, kaj so cilji izhodišč in kako dolgo bo potekala javna razprava na to temo?

Predstavitev izhodišč za obdavčitev nepremičnin v ponedeljek
18. 12. 2024 17.12
Izhodišča za novi davek na nepremičnine, ki ga je pred dnevi v televizijskem pogovoru omenil predsednik vlade Robert Golob, bodo na finančnem ministrstvu predstavili v ponedeljek, je povedal minister za delo Luka Mesec. Potrdil je, da so se v koaliciji o njem že pogovarjali in sam ga absolutno pozdravlja.

Upokojenci ogorčeni nad preskromnim povišanjem letnega dodatka
26. 11. 2024 21.08
Zveza društev upokojencev Slovenije (Zdus) in Sindikat upokojencev Slovenije sta ogorčena nad sprejemom zakona o izvajanju proračunov za leti 2025 in 2026, ki letni dodatek za upokojence zvišuje le za pet evrov. Kot so zapisali, so pokojnine že tako in tako prenizke, veliko upokojencev pa da je pod pragom tveganja revščine.

Golob o nizki podpori njegovi stranki in vladi: Razumel sem sporočilo
23. 11. 2024 07.41
Potem ko je vladi uspelo pod streho spraviti reformo plač v javnem sektorju, je premier Robert Golob optimističen tudi glede drugih reform. Kot je dejal v intervjuju za STA, je plačna reforma namreč "motivacijska zmaga" in "trasira pot za sprejemanje ostalih reform". Tudi na morebitno gospodarsko krizo se Slovenija že pripravlja, zagotavlja. Spregovoril je tudi o precej nizki javnomnenjski podpori stranki Gibanje Svoboda in vladi, ki jo izkazujejo ankete, a je prepričan, da se trend že obrača. "Sem pa razumel sporočilo, zato sem odpovedal večino službenih poti v tujino in se bom prvenstveno posvečal temu, kako izboljšati položaj ljudi v Sloveniji." Urad predsednice sicer dogovor zanika.

Zakon o dolgotrajni oskrbi v ustavno presojo? Obvezni prispevek bi šel od neto pokojnin
13. 11. 2024 15.22
Zveza društev upokojencev se ne strinja z zakonom o dolgotrajni oskrbi, ki z julijem 2025 uvaja obvezni prispevek za dolgotrajno oskrbo v višini enega odstotka. Upokojenci ga bodo namreč plačevali od neto pokojnin, kar v zvezi vidijo kot vdor v pokojninski sistem. Če jim odločevalci ne bodo prisluhnili, bodo zahtevali ustavno presojo zakona.

Koliko učiteljev potrebujemo? Ministrstvo bo pripravilo analizo
04. 11. 2024 16.31
Minister za vzgojo in izobraževanje Vinko Logaj in glavni tajnik Sviza Branimir Štrukelj sta se na srečanju dogovorila za pripravo analize o primanjkljaju učiteljev v osnovnih in srednjih šolah, ki bi ji sledili ustrezni ukrepi. Zavzela sta se tudi za vključitev minimalnega deleža BDP za vzgojo in izobraževanje v zakonodajo.

Ukrep, ki naj bi dobro del najemnikom in prvim lastnikom stanovanj
25. 10. 2024 20.48
Davek na premoženje je eden od številnih ukrepov, s katerimi bo vlada po besedah premierja Roberta Goloba stanje na stanovanjskem trgu poskušala spremeniti v korist najemnikov in prvih lastnikov stanovanj. Priprava izhodišč je kompleksna, poslanci oz. koalicijski partnerji pa bodo o njih razpravljali januarja, je napovedal predsednik vlade.

Umaknili oznako zaupno: kateri scenarij oskrbe z elektriko je najdražji?
24. 10. 2024 15.31
Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo je objavilo izsledke analize direktorja Elesa Aleksandra Mervarja, ki je primerjal stroške različnih scenarijev oskrbe z elektriko. Upoštevajoč le investicijske izdatke je najcenejši jedrski scenarij, ob vključitvi stroškov delovanja in vzdrževanja pa scenarij brez jedrske energije po 2043. Analiza je do nedelje nosila oznako zaupnosti.

'V Sloveniji bomo slej ko prej morali implementirati kavcijski sistem'
09. 10. 2024 16.27
Predstavniki društva Eko krog, Pravnega centra za varstvo človekovih pravic in okolja, stranke Vesna in Zbornice kmetijskih in živilskih podjetij vlado pozivajo k čimprejšnji uvedbi kavcijskega sistema za embalažo pijač. Kot so poudarili na novinarski konferenci, Slovenija s trenutnim sistemom ne bo izpolnila ciljev evropske zakonodaje.

Zakaj v davčni reformi ni večkrat obljubljene razbremenitve dela?
29. 08. 2024 21.57
Bo vladi uspelo uskladiti vsebino prvega paketa davčnih sprememb? Ministri naj bi davčne novosti potrjevali predvidoma v petek, iz kabineta gospodarskega ministra Hana pa ni še nobenega signala, da bodo koalicijski Socialni demokrati paket podprli. Za razliko od kritičnih delodajalcev so sindikati z vladnimi rešitvami tokrat bolj zadovoljni. Vprašanje pa ostaja, zakaj v prvem paketu ni večkrat napovedane razbremenitve dela, ki bi delavcem prinesla višje neto plače. Finančni minister napoveduje, da bo ta v drugem davčnem paketu.

Agonija v Hajdini: na krožnike nosilo perje iz sosednje piščančje farme, ki je delno nezakonita
25. 07. 2024 06.00
Agonija občanov Zgornje Hajdine traja že več kot 40 let. Začela se je z gradnjo piščančje farme pri sosedih. Kršitve so se pojavile že na začetku, saj je bila zgrajena mimo gradbenega dovoljenja, vsa ta leta pa so jo večkrat dograjevali. Sosedje so se obrnili na vse pristojne institucije, a nelegalni deli hleva za piščance še vedno stojijo. Porušila jih ni niti inšpekcija, ki je nelegalno gradnjo prepoznala pred več kot 20 leti. Sosedje, ki živijo v smradu, pravijo, da se počutijo nemočne. Živijo v strahu, da bo farma – po več poskusih – tokrat legalizirana.

Člani ESS pri izhodiščih za pokojninsko reformo na nasprotnih bregovih
12. 07. 2024 12.55
Člani ekonomsko-socialnega sveta (ESS) so znova sedli za skupno mizo. Med glavnimi temami je obravnava izhodišč za pokojninsko reformo. Medtem ko delodajalci opozarjajo, da je treba začeti razmišljati o zniževanju njihovih prispevnih stopenj in daljšanju delovne dobe zaposlenih, sindikalna stran poudarja ravno nasprotno.

Vodooskrba slovenske Istre stabilna, a pričakuje se upad pritoka
09. 07. 2024 14.18
Kljub visokim temperaturam je oskrba z vodo slovenske Istre trenutno stabilna, so povedali v družbi Rižanski vodovod Koper. Razpoložljive količine vode so primerljive z lanskimi, pričakuje pa se postopen upad pritoka vode v vodni vir. Še vedno si medtem v podjetju prizadevajo najti trajno rešitev za boljšo vodooskrbo.

Aplikacija, ki olajša izbiro in načrtovanje poti v hribe in gore
06. 07. 2024 15.19
Kam v hribe? Vprašanje, ki si ga pogosto zastavljajo tako izkušeni planinci kot tisti, ki hriboviti svet šele spoznavajo in ne znajo preceniti, kateri vrhovi so zanje najprimernejši. Slovenska ekipa, ki jo sestavljata dva hribolazca po srcu, je odgovorila na to vprašanje in razvila mobilno aplikacijo APPEAK. Gre za brezplačni žepni pripomoček, ki prav vsakomur, ne glede na telesno pripravljenost in izkušnje, olajša načrtovanje in raziskovanje naslednjega pohodniškega podviga.

Pravo delo se začenja: bo koalicija spoštovala voljo volivcev?
27. 06. 2024 19.09
Državna volilna komisija je še uradno potrdila izide evropskih volitev in štirih referendumskih vprašanj, na katerih so volivci odločili štirikrat za. A zdaj se pravo delo za koalicijo šele začne, da bodo voljo ljudi na sicer posvetovalnih referendumih – kot so napovedali – tudi spoštovali. Prihodnji teden se bodo zato vodstva Svobode, SD in Levice glede načrtov, kako in kdaj katero referendumsko vprašanje uveljaviti, sestala na delovnem sestanku.

Glas ljudstva s protestom za zamejitev javnega in zasebnega zdravstva
21. 06. 2024 21.36
V civilni iniciativi Glas ljudstva so v Ljubljani izvedli javno protestno akcijo Stop dvoživkam! v sklopu kampanje Ustavimo rušenje javnega zdravstva. Z njo so želeli vlado in javnost opozoriti na zasebne interese, ki da spodjedajo javni zdravstveni sistem in pozvati k pripravi osnutka zakona o zdravstveni dejavnosti.

Za upokojitev dovolj 40 let zavarovalne dobe in do leta 2028 60 let starosti
19. 06. 2024 16.00
Vladna stran je s socialnimi partnerji neformalno začela pogovore o izhodiščih za pokojninsko reformo. Z njo želi zagotoviti vzdržnost pokojninskega sistema in blaginjo upokojencev ter povrniti zaupanje v pokojninski sistem. Zagotavlja, da bo za upokojitev zadostovalo 40 let zavarovalne dobe in do leta 2028 60 let starosti, so dejali po pogovoru.

Letno ukradenih najmanj 3000 koles, tarča so tudi kolesa, nameščena na vozilih
13. 06. 2024 07.44
Vsako leto je v Sloveniji ukradenih vsaj 3000 koles, tatvin je še več, saj vsi oškodovanci kraje ne prijavijo. Ena od bralk nas je obvestila, da so njim in sosedom pred tedni iz vrtne lope ukradli več koles. Ker so imeli na enem kolesu višjega cenovnega ranga sledilno napravo, so kmalu ugotovili, kam so jih tatovi odpeljali. Kaj storiti v takem primeru in kako se preventivno zaščititi, da zmanjšate možnost kraje?

Kje bo vlada našla denar za gradnjo javnih stanovanj?
07. 06. 2024 06.00
Golobova vlada je tik pred evropskimi volitvami potrdila izhodišča za sistemsko financiranje gradnje javnih najemnih stanovanj, v naslednjih 10 letih za ta namen predvidevajo 100 milijonov evrov letno. Kot je dejal minister za solidarno prihodnost Simon Maljevac, je vlada s tem postavila nove temelje stanovanjske politike, cilj vlade pa je, da v 10 letih zgradi 20.000 stanovanj, kot so obljubili. Gre za predvolilno potezo vlade pred evropskimi volitvami ali za postavljanje novega temelja stanovanjske politike? Javna najemna stanovanja naj bi namreč lahko gradile zadruge in druge neprofitne stanovanjske organizacije, tudi lokalni skladi.