izhodne

V prvem krogu zmagal 'romunski Trump'

04. 05. 2025 12.18

Romuni so znova volili predsednika, potem ko je ustavno sodišče razveljavilo novembrske volitve, na katerih je zmagal kritik Nata Calin Georgescu. V prvem krogu je največ glasov zbral George Simion. Projekcije mu kažejo dobrih 30 odstotkov, kar pomeni, da bo o zmagovalcu volitev odločal drugi krog.

Kopališče Ilirija: je cena – 62,5 milijona evrov – dokončna?

13. 03. 2025 06.00

18 aneksov, 9,5 milijona evrov dražji projekt, leto in pol zamude pri gradnji ... To je popotnica novega Kopališča Ilirija. Ponos ljubljanskega župana Zorana Jankovića, kot pravi sam. Po vseh zapletih je novo kopališče v ponedeljek le dobilo uporabno dovoljenje. Odprtje, ki so ga prestavili že večkrat, bo tako v torek, 18. marca. Bo kdo odgovarjal za zamude in podražitve? Pa tudi, če je cena bazena – 62,5 milijona evrov, res dokončna?

Kumer občine in dobavitelje poziva k ukrepanju za znižanje cen ogrevanja

16. 02. 2024 16.54

Na Ministrstvu za okolje, podnebje in energijo dobavitelje in občine pozivajo k največjim mogočim naporom za znižanje izhodne cene toplote v sistemih daljinskega ogrevanja, da bodo imeli odjemalci sprejemljiv strošek ogrevanja. Na ministrstvu sicer ugotavljajo, da med izvajalci gospodarske javne službe daljinskega ogrevanja primanjkuje ambicij za spremembe.

Pred državnim zborom zastave Rusije in Donecke republike

22. 04. 2023 13.46

V času, ko Rusija napada in zaseda suvereno državo Ukrajino, pri nas protestirajo v prid Rusiji. "Obsodba nasilja je eno, propaganda in ščuvanje nekaj čisto drugega," pravijo v Gibanju Slovenija proti rusofobiji. Medtem na njihovi spletni strani najdemo sporne objave s prorusko propagando. V gibanju so sicer organizirali še tretji protestni shod, na katerem je kot govorka nastopila tudi nekdanja poslanka stranke Levica Violeta Tomić.

Na kaj je treba biti pozoren pri nakupu sončne elektrarne?

13. 04. 2023 00.15

Ključne razlike med solarnimi moduli različnih proizvajalcev se pokažejo šele pri njihovem delovanju in življenjski dobi.

Kateri sedeži na letalu so najbolj varni?

09. 02. 2023 21.12

Na kakšen način izbirate sedeže na letalu? Vam je vseeno? Izberete tistega pri oknu, morda tistega ob prehodu? Ali pa kakšnega v prvih vrstah, da se lahko čim prej izkrcate? Večina ljudi sedeže na letalu rezervira zaradi udobja. Pa ste kdaj pomislili, kateri sedeži na letalu so najbolj varni?

Po šestih mesecih znova na Zemlji: Misija je bila 'popoln uspeh'

05. 12. 2022 09.42

Po pristanku posadke Sendžou 14 na Zemljo je kitajska vesoljska agencija misijo označila za popoln uspeh. Po šestih mesecih v vesolju so se oglasili tudi astronavti, ki so povedali, da se ob povratku na Zemljo počutijo dobro.

Bešič Loredan: V ponedeljek bo bolj jasno, ali zdravniška stavka bo

14. 10. 2022 06.22

Ministrica za javno upravo Sanja Ajanović Hovnik je pojasnila, da so se na včerajšnjih pogajanjih dodatno dogovorili, da bo vlada realizirala vse dogovore iz preteklosti. "Novembra podpisani dogovor, ki je bil delno realiziran, je povzročil tako veliko škodo, da bi mogoče veljalo razmisliti, da bi koga ovadili z odškodninsko in kazensko odgovornostjo," je bila ostra. Vlada sicer za vsa pogajanja predvideva 613 milijonov evrov. Ponovno so za pogajalsko mizo sedli tudi predstavniki sindikata Fides in vladne pogajalske skupine. "Imeli smo kar konstruktivna pogajanja," je dejal zdravstveni minister Danijel Bešič Loredan. Za pogajalsko mizo bodo ponovni sedli v ponedeljek, ko bo po ministrovih besedah "bolj jasno, ali stavka bo".

Neznanec poškodoval bankomat, z grafiti porisali fasade in kip

09. 09. 2022 15.43

Policisti Severne Primorske poročajo o večjem številu vandalizma, ki so ga zaznali v tamkajšnjih krajih. Na Ajdovskem je v naselju Col neznanec poškodoval bančni avtomat. Prav tako neznani storilec je v Idriji z grafitom porisal kulturni spomenik. O še dveh primerih vandalizma z grafiti pa poročajo novogoriški policisti. Neznanec je z grafitom porisal zid pri vhodu v večji trgovski center v Novi Gorici, drugi pa je se je spravil nad fasado stanovanjskega bloka v središču mesta.

Socialni partnerji po letu dni sedli za mizo in našli skupni jezik

15. 07. 2022 12.20

Socialni partnerji so na prvi seji Ekonomsko-socialnega sveta (ESS) po 14 mesecih spet sedli za isto mizo. Po srečanju je bilo slišati, da večjih nesoglasij ni bilo in da so pri bistvenih točkah našli skupen jezik. Zavezali so se tudi k obuditvi socialnega dialoga.

EU pripravlja dodatne sankcije proti Rusiji, tudi na uvoz zlata

15. 07. 2022 11.50

Evropska unija pripravlja dodatne sankcije proti Rusiji zaradi njene invazije na Ukrajino, ki bodo glede na napovedi podpredsednika Evropske komisije Maroša Šefčoviča vključevale tudi prepoved uvoza ruskega zlata. Poleg tega želijo onemogočiti izogibanje sankcijam. Do sankcij pa je bil kritičen madžarski premier Viktor Orban. Prepričan je, da sankcije škodujejo evropskemu gospodarstvu bolj kot Moskvi, poleg tega ne prispevajo h končanju vojne v Ukrajini.

Kako na dolgi rok znižati račun za elektriko?

05. 06. 2022 00.15

Ali se postavitev sončne elektrarne splača, je eno od ključnih vprašanj, ki si ga zastavi vsak, ko razmišlja o prehodu na trajnostne vire energije. Odgovor je: »Da, se splača.«

S čim se bo soočala nova vlada?

24. 05. 2022 19.58

Vlada v nastajanju pričakuje, da bodo jeseni cene energentov in posledično tudi osnovnih življenjskih dobrin eksplodirale. Poletje bodo zato izkoristili za pripravo ustreznih ukrepov. Najzahtevnejši preizkus nove oblasti pa bo reforma zdravstva. Resor, ki ga bo vodil Danijel Bešič Loredan, bo zato skupni projekt, tako imenovana koalicija v malem, pojasnjuje bodoči mandatar.

5 razlogov, zakaj slovenska sončna elektrarna

09. 03. 2022 08.45

Čas rasti cen energentov je najboljši trenutek za namestitev sončne elektrarne. Ključnega pomena je, da izberemo kakovostne komponente, kot je slovenska solarna znamka BISOL.

Delavci rudarstva razočarani: Gre za nepremišljeno politično odločitev

17. 01. 2022 13.06

V Sindikatu delavcev rudarstva in energetike Slovenije (SDRES) so razočarani nad nacionalno strategijo za izstop iz premoga do leta 2033. Po njihovem mnenju gre za popolnoma politično odločitev, ki je nestrokovna in nepremišljena. Kot so zapisali v sporočilu za javnost, bi si želeli, da bi bili zaposleni del načrtovanja izhodne strategije. Velenjski župan Peter Dermola pa meni, da je letnica 2033 za izstop iz premoga nerealna, zato strategije, ki jo je v četrtek potrdila vlada, prav tako ne podpira.

30 let od uvedbe lastne nacionalne valute: 8. oktobra 1991 luč sveta ugledal tolar

08. 10. 2021 08.47

Slovenija je 8. oktobra 1991 stopila na pot denarne osamosvojitve, saj je uvedla lastno nacionalno valuto – tolar. Do izdaje tolarskih bankovcev in kovancev so se kot zakonito plačilno sredstvo uporabljali vrednostni boni, ki jih je izdala RS. S tem so želeli preprečiti morebiten vdor v slovenski monetarni sistem. Tečaj tolarja je bil v primerjavi z nemško marko v začetku določen pri 32 tolarjih za eno nemško marko.

'Veseli me, da smo uspeli postaviti skrb otrok in mladostnikov v ospredje'

17. 04. 2021 14.37

Spremembe pravilnika o preventivnem zdravstvenem varstvu na primarni ravni med drugim prinašajo preventivni program za otroke in mladostnike. Glede na epidemiološke okoliščine bodo posodobljeni preventivni programi pomemben del izhodne strategije za zmanjševanje posledic pandemije za zdravje otrok in mladostnikov, meni minister Janez Poklukar.

Pedagoški delavci za oblikovanje skupine, ki bi oblikovala ukrepe za delo šol in vrtcev

29. 03. 2021 11.59

V Zvezi društev pedagoških delavcev Slovenije so kritični, da šolska politika v kriznih razmerah ne opravlja svojih ključnih nalog in pušča vtis, da bolj ali manj pasivno čaka na konec epidemije. Da bi preprečili "še eno epidemijo, ki bo dolgoročno opustošila kakovost vzgoje in izobraževanja", pozivajo vlado in šolsko ministrstvo k ukrepanju ter oblikovanju skupine, ki bi oblikovala ukrepe za delo vrtcev in šol v času epidemije.

Število hospitaliziranih nad 500. 'Vse bolnišnice so spet covidne bolnišnice'

23. 03. 2021 09.36

V ponedeljek je bilo ob 5022 opravljenih PCR-testih potrjenih 981 okužb z novim koronavirusom. Sedemdnevno povprečje potrjenih okužb na dan znaša 829. V bolnišnici zdravijo 507 covidnih bolnikov, intenzivno zdravljenje jih potrebuje 96. Zaradi slabšanja epidemiološkega stanja so vse bolnišnice spet covidne bolnišnice, je povedal koordinator za covidne bolniške postelje pri ministrstvu za zdravje Robert Carotta.

Tonin po letu vlade: Delali smo po svojih najboljših močeh

13. 03. 2021 07.00

Minilo je leto od začetka epidemije in vlade Janeza Janše. Opozicija vladi med drugim očita, da ni bilo zadostne komunikacije in da obstaja nezaupanje v cepivo. "Zaupanje se lahko povrne samo z odkrito komunikacijo," je prepričan podpredsednik vlade in prvak NSi Matej Tonin. Dodal je, da Slovenija ne pri zadolževanju ne pri brezposelnih ne izstopa negativno in da nam gre objektivno dobro. Spregovoril pa je tudi dogajanju v koaliciji, njihovi stranki in zapisu Ljudmile Novak.

V torek potrdili 1209 okužb z novim koronavirusom

03. 03. 2021 09.37

V torek so opravili 6212 PCR-testiranj na okužbo z novim koronavirusom. Pozitivnih je bilo 1209 testov. Umrlo je 11 bolnikov s covid-19. V bolnišnicah se zdravi 516 covidnih bolnikov, na intenzivni negi 82. V Brežicah so ob upadanju hospitalizacij že prenehali sprejemati covidne bolnike, drugod to načrtujejo v kratkem.

Po srečanju s Pahorjem: 'Imamo krizo nezaupanja'

24. 02. 2021 07.39

Po srečanju prvakov parlamentarnih strank pri predsedniku republike Borutu Pahorju je premier Janez Janša ugotovil, da za podpis sporazuma o sodelovanju z vsemi parlamentarnimi strankami ni veliko možnosti. Še vedno pa ni povsem jasno, kakšna bosta v prihodnje vloga in delovanje stranke DeSUS.

247 novih okužb: bolnišnice bodo postopno začele redni program

22. 02. 2021 09.13

V Sloveniji so pristojni v nedeljo potrdili 247 novih okužb z novim koronavirusom. Opravili so 1428 PCR- in 8551 hitrih antigenskih testov. Umrlo je osem covidnih bolnikov. Bolnišnično oskrbo zaradi covida-29 trenutno potrebuje 584 oseb, na intenzivni negi so 104. Število hospitaliziranih pada, prav tako tudi število umrlih, zato je ministrstvo za zdravje pripravilo izhodno strategijo za covid bolnike. Zdravstveni sistem se bo, kot pričakujejo, postopno lahko pričel ukvarjati z rednim programom. Kako pa padec števila covidnih bolnikov vpliva na samo delo v bolnišnicah?

Vodstvo UKC Ljubljana predstavilo načrt izhodne strategije iz epidemije

27. 01. 2021 20.12

Svet UKC Ljubljana se je na seji seznanil z izhodišči za začetek izvajanja izhodne strategije bolnišnice iz trenutnih epidemičnih razmer. Izvajati jo bodo lahko začeli, ko bo epidemiološka situacija v državi "ustrezna". Svet zavoda je bil s slišanim zadovoljen, so sporočili iz UKC Ljubljana.

Za koordinatorja projekta izbrali teologa, kar ni v skladu z razpisom

25. 01. 2021 10.49

Medtem ko se minister Cigler Kralj zagovarja zaradi vložene interpelacije, razkrivamo še eno (zanj obremenilno) dejstvo: MDDSZ je v okviru javnega razpisa za sofinanciranje projektov za pomoč najranljivejšim skupinam prebivalcev zaradi epidemije covida-19 zaposlilo teologa, čeprav je v razpisni dokumentaciji jasno navedeno, da mora imeti izbrani kandidat izobrazbo "pedagoške, psihološke, sociološke ali socialne smeri". Na ministrstvu se branijo, da komisija ni naknadno spreminjala pogojev, "ampak je zgolj podala razlago, katero izobrazbo upošteva in katere ne".

Avstrijci z dodelano rešitvijo za miren božič, pri nas dvomi in usklajevanja

26. 11. 2020 06.16

Bil je petkov večer in sporočilo predsednika vlade Janeza Janše, da so pristojna ministrstva dobila nalogo do naslednje sobote pripraviti vse potrebno za množično testiranje. Na ministrstvu za zdravje, koordinatorju testiranja, so začeli preigravati scenarije, oblikovali bodo delovno skupino. Za logistično podporo bodo vključili vojsko in civilno zaščito, več podatkov pred prihodnjim tednom ne bo. Neznanke so ciljna publika, ukrepi, učinki in vprašanje, koliko bo to stalo. Medtem imajo v Avstriji razdelan vsak detajl, kupili so 7 milijonov testov za 50 milijonov evrov, 5. decembra začnejo pilotno testirati učitelje, celotno državo pa v tednu pred božičem.

V torek 2226 okužb, po ocenah NIJZ se virus najbolj širi na delovnih mestih

25. 11. 2020 09.16

Po podatkih vlade so pristojni v torek potrdili 2226 novih okužb. Delež pozitivnih testov je tako znašal 27,61 odstotka, opravljenih pa je bilo 8063 testov. Ker se razmere v državi še ne izboljšujejo, bo svetovalna skupina za covid-19 vladi predlagala podaljšanje obstoječih ukrepov. Umrlo je 43 bolnikov s covidom-19.

Von der Leynova: rahljanje ukrepov je bilo prehitro. Božič bo letos drugačen

28. 10. 2020 12.55

Letos bo Božič drugačen, pravi predsednica Evropske komisije von der Leynova in pri tem opozarja na koronsko utrujenost. Pravi tudi, da je bilo rahljanje ukrepov v Evropi prehitro. Evropska komisija sicer predstavlja sveženj dodatnih ukrepov za boj proti covidu-19. Priporoča uporabo hitrih antigenskih testov ter predlaga skupno nabavo.

Ne ponavljajmo napak. Kaj se lahko naučimo od Izraela?

08. 10. 2020 11.44

Številne države se soočajo z drugim valom okužb novega koronavirusa, saj število okuženih dnevno dosega nove vrhove. Izrael je prvi, ki je že drugič zaprl državo, da bi preprečil širjenje okužb. Kaj so prvič naredili narobe, kaj je povzročilo drugi val in kaj se lahko iz tega naučimo?

Odkrili ostanke mogočnega dvora, kjer je nekoč menda užival tudi Dante Alighieri

29. 08. 2020 07.00

Po uspešnih arheoloških raziskavah na Kozlovem robu so se arheologi izkopavanj lotili še na bližnjem Doru v Tolminu. Po pripovedih in pisnih virih je tam stal dvor oglejskega patriarha. In raziskave niso bile zaman – našli so ostanke mogočne grajske stavbe. Gre za poletno rezidenco, ki so jo zgradili konec 13. stoletja, po legendi pa naj bi patriarh tam nekoč gostil celo slavnega Alighierija.