izkoristka

Peugeot 308: več hibridne moči za ceno dizelskega modela

31. 03. 2025 00.15

Vse več dejavnikov govori v korist hibridni tehnologiji. Tudi cena. Peugeot je izenačil ceno dizelskega 308 s ceno še zmogljivejšega 308 z inovativnim hibridnim pogonom, ki je zmožen tudi brez polnjenja baterije s kablom do 50 odstotkov poti prevoziti v povsem električnem načinu vožnje in prihrani do 20 odstotkov goriva.

'V tako izenačeni skupini za spodrsljaje ni prostora'

09. 01. 2025 06.00

Košarkarji Cedevite Olimpije v letošnji sezoni v evropskem pokalu igrajo kot prerojeni. Če so lani nizali poraze, je bila sredina zmaga proti Arisu (98:78) že osma v tej sezoni, s čimer so se povzpeli na tretje mesto svoje skupine. Do konca jih čaka še pet tekem, povsem v igri je tudi neposredni preboj v četrtfinale, ki ga prinašata prvi dve mesti.

Najboljše toplotne črpalke za vaš dom: Primerjava različnih vrst

18. 10. 2024 08.58

Toplotne črpalke so najbolj priljubljena rešitev za energetsko učinkovito ogrevanje sodobnih domov v Sloveniji. S svojo sposobnostjo izkoriščanja obnovljivih virov energije, kot so zrak, zemlja ali voda, toplotna črpalka ponuja trajnostno alternativo tradicionalnim načinom ogrevanja.

Investitor hišo zgradil mimo gradbenega dovoljenja, za legalizacijo morajo stanovalci plačati 40.000 evrov

22. 07. 2024 06.01

Stanovalci s Ceste Cirila Kosmača v Ljubljani so šokirani. Investitor je večstanovanjsko hišo zgradil mimo gradbenega dovoljenja – naredil je šest stanovanj namesto štirih. To ugotavlja ljubljanska upravna enota, ki lastnikom zato ne more izdati uporabnega dovoljenja. Brez tega je hiša na trgu precej manj vredna. Edina možnost je legalizacija – zanjo bi morali tako lastniki stanovanj plačati 40.000 evrov oz. 7.000 evrov na posameznega lastnika. Eden izmed njih – Gregor Gajšek – se sprašuje, zakaj morajo breme nositi prav lastniki stanovanj, ne pa investitor, če je znano, kdo je stavbo zgradil, podjetje, ki jo je zgradilo, pa je še vedno aktivno. Je to pogosta praksa?

Je novi Superb res boljši od starega?

03. 06. 2024 00.15

Škoda je na ceste poslala četrto generacijo Superba.

Ne pozabite: v noči na nedeljo se ura prestavi na poletni čas

30. 03. 2024 15.18

S 30. na 31. marec bomo ponovno prešli na poletni čas. Ob dveh zjutraj bomo uro premaknili za eno uro naprej, posledično pa spali eno uro manj. V Sloveniji urine kazalce premikamo od leta 1983, leta 2006 pa je bila sprejeta odločitev, da jih vsako zadnjo nedeljo v marcu premaknemo za eno uro naprej in vsako zadnjo nedeljo v oktobru za eno uro nazaj. Čeprav je Evropska komisija že leta 2019 predlagala ukinitev premikanja ure, države članice še vedno niso dosegle dogovora.

S kampanjo do večje osveščenosti o pomenu obnovljivih virov energije

05. 03. 2024 13.51

Ob svetovnem dnevu varčevanja z energijo in trajnostnega odnosa do okolja, ki ga obeležujemo v sredo, ministrstvo za okolje, podnebje in energijo začenja trimesečno kampanjo o pomenu obnovljivih virov energije kot naravni danosti Slovenije. Cilj je obnovljive vire približati ljudem in izpostaviti njihovo vlogo pri razogljičenju energetike.

V boju proti slabemu zraku ne zanemarite pomena prezračevanja

19. 11. 2023 00.15

Zdravju škodljivi onesnaževalci zraka, kot so bakterije, majhni delci in alergeni, so prisotni v vsakodnevnem okolju in lahko vplivajo na vaše dobro počutje in zdravje.

V Hrastniku rokave zavihali motoristi in darovali kri

14. 06. 2023 09.24

14. junija obeležujemo svetovni dan krvodajalcev, ki je namenjen dviganju globalne ozaveščenosti o potrebah po varni krvi in krvnih pripravkih za transfuzijo, predstavlja pa tudi priložnost za skupno proslavljanje pomembnosti krvodajalstva in zahvalo vsem, ki so ali še bodo darovali kri. Ob tej priložnosti je v Hrastniku potekala krvodajalska akcija, na kateri je kri darovalo okoli 50 motoristov iz vse Slovenije.

Nova tehnologija naj bi kmalu omogočila cenejše fuzijske reaktorje

12. 04. 2023 16.59

Jedrska fuzija velja za čisto in zelo privlačno alternativo jedrski energiji. So pa fuzijski reaktorji še vedno kompleksni in dragi sistemi. Toda to naj bi se že kmalu spremenilo, saj naj bi nova odkritja pokazala, da je izgradnja manjših in cenejših reaktorjev mogoča. Je proizvodnja električne energije iz jedrske fuzije zdaj dosegljiva?

Po premiku urinih kazalcev smo zopet prešli na poletni čas

26. 03. 2023 07.13

Ob 2. uri smo urine kazalce premaknili za eno uro naprej, s čimer smo prešli na poletni čas. V Sloveniji urine kazalce premikamo od leta 1983, leta 2006 pa je bila sprejeta odločitev, da jih vsako zadnjo nedeljo v marcu premaknemo za eno uro naprej in vsako zadnjo nedeljo v oktobru za eno uro nazaj.

Najcenejše ogrevanje z drvmi, najdražje z utekočinjenim naftnim plinom

30. 10. 2022 09.12

Tako kot druge države v EU se je tudi Slovenija znašla v energetski krizi. Vlada skuša pomagati z regulacijo cen več energentov. Ker pa dobavitelji cene skoraj brez izjem postavljajo na najvišjo dovoljeno raven, razlik in manevrskega prostora za prihranke z zamenjavo dobavitelja trenutno ni. Varčevanje je mogoče na druge načine, navaja ZPS.

Ne zmaga vedno boljši: zmaji napadali, točke pa odhajajo na Dunaj

28. 10. 2022 21.44

Hokejisti SŽ Olimpije so v 14. krogu razširjenega avstrijskega prvenstva v Tivoliju gostili ekipo Vienna Capitals. Zmaji so bili skozi celo tekmo boljši, imeli precej več strelov od tekmecev, a zmaga je kljub temu (srečno) odšla na Dunaj. Hokejisti iz avstrijske prestolnice so Ljubljančane ugnali s 4:3.

Največ odpadne hrane nastane v gospodinjstvih in gostinstvu. Kako bi stranke reševale ta izziv?

16. 04. 2022 12.53

Od leta 2014, ko smo v Sloveniji začeli meriti količino odpadne hrane, je vsako leto zavržemo več. Lani smo tako zavrgli okoli 68 kilogramov hrane na prebivalca, kar je kilogram več kot leto poprej. Na kakšen način bi stranke ta trend spremenile in poskrbele, da bi čim manj hrane pristalo med odpadki?

Včasih je bil gozd kmetova banka, zaradi podnebnih sprememb le še hranilnik?

17. 02. 2022 06.00

Če so še pred 20 leti v slovenskih gozdovih prevladovali iglavci, je zdaj 55 odstotkov listavcev. Vzrok so ujme in podnebne spremembe, ki bodo sooblikovale naše gozdove tudi v prihodnje. Temu se bo morala prilagoditi lesnopredelovalna industrija, ki zdaj v več kot 80 odstotkih sloni na predelavi iglavcev. Na ministrstvu za gospodarstvo si želijo vlagatelja, ki bi vložil v žago za predelavo listavcev. Sovlagatelje za vzpostavitev lesnopredelovalnih centrov išče tudi državni SiDG. Na koncu se bomo morali prilagoditi tudi kupci, če bomo še želeli kupovati izdelke iz slovenskega lesa, in pa manjši lastniki gozdov. Včasih je namreč gozd veljal za kmetovo banko, a zdaj se tržno najzanimivejše drevesne vrste umikajo iz nižin.

Ogrevanje bo to zimo dražje, katero je najugodnejše?

23. 11. 2021 06.00

Če se v slovenskih mestih večinoma koristita daljinska toplota in zemeljski plin, sta na podeželju pogosteje v rabi les in kurilno olje. Energenti se pred začetkom zime dražijo, a kot poudarja energetski svetovalec, mora biti vsaka menjava ogrevalnega sistema dobro premišljena. Za gospodinjstva, ki imajo v lasti gozd, je najcenejše ogrevanje z lastnimi drvi. Cenovno ugodni so tudi sekanci in toplotna črpalka. Med dražjimi je kurilno olje, v Sloveniji pa je v uporabi še vedno okoli 100.000 naprav za kurilno olje.

Zoisovi nagradi za življenjsko delo Lah Turnškovi in Pejovniku

01. 12. 2020 22.35

Letošnja podelitev državnih nagrad in priznanj za izjemne dosežke v znanstveno-raziskovalni dejavnost je bila, zaradi ukrepov za zajezitev širjenja koronavirusa, pripravljena v obliki dokumentarnega filma z naslovom "Vrhunci slovenske znanosti v luči nagrajencev za izjemne dosežke 2020". Film je vključeval tudi nagovor predsednika republike, ki je dejal, da bomo "potrebovali resen premik in resno odločitev, da je znanost ključna za našo bodočnost".

Kolumbijec bo doktoriral pri 104 letih

30. 09. 2020 06.00

Izgubljeni čas se nikoli ne vrne, zato je treba vsak trenutek nujno izkoristiti za učenje, verjame 104-letni Kolumbijec, ki bo pri častitljivi starosti doktoriral na univerzi v angleškem Manchestru. Z oddajo disertacije je dokazal, da predstavlja poosebljenje vztrajnosti in predanosti, so ponosni njegovi sorodniki. Raziskoval je vodno energijo in sestavil formulo za natančni izračun optimalnega izkoristka rečnih voda. Doktorsko disertacijo bo zagovarjal takoj, ko bodo 'padle' omejitve potovanj zaradi pandemije.

Miamiju tudi brez Butlerja pomembna zmaga nad Bostonom

04. 08. 2020 21.54

Miami je še pred začetkom drugega srečanja v dveh dneh ostal brez prvega zvezdnika Jimmyja Butlerja, ki je pestoval zatekel desni gleženj. Ostali so prevzeli breme in v napeti tekmi vodili od začetka do konca, nekaj sence je pustila le poškodba sicer znova odličnega Gorana Dragića, ki je v zadnjih sekudah z bolečim gležnjem odšepal z igrišča.

Na maratonu v Londonu zgodovinski obračun Kipchogeja in Bekeleja

17. 01. 2020 10.23

Najboljšega maratonca vseh časov Kenijca Eliuda Kipchogeja ob vrnitvi na enega od velikih svetovnih maratonov čaka velik boj. Svetovnega rekorderja bo namreč v Londonu v aprilu izzval Etiopijec Kenenisa Bekele, ki se je lani za vsega dve sekundi približal Kipchogejevemu uradnemu rekordu na maratonski razdalji.

Je gradnja drugega bloka jedrske elektrarne samo še vprašanje časa?

10. 09. 2019 06.11

Od kod bomo v prihodnje dobivali električno energijo? Že zdaj 20 do trideset odstotkov električne energije uvozimo, poraba iz leta v leto raste, Slovenija pa pri prehodu v nizkoogljično družbo še vedno zaostaja. Bo torej ob sončnih, vetrnih in hidroelektrarnah, ki same očitno ne bodo dovolj, nujna tudi gradnja drugega bloka jedrske elektrarne, kljub pomislekom o varnosti? Za gradnjo drugega bloka se je pred tedni zavzel premier Šarec, v Portorožu pa so vodilni jedrski strokovnjaki začeli razpravo o vlogi jedrske energije pri razogličenju.

'Harden je boljši strelec od Jordana, to je dejstvo'

16. 08. 2019 09.56

Ekipa Houston Rockets bo tako kot v zadnjih sezonah lige NBA tudi v naslednjem letu merila visoko. Rakete imajo po mnenju generalnega menedžerja Daryla Moreyja v zvezdniku Jamesu Hardnu "boljšega strelca od Michaela Jordana", po slovesu Chrisa Paula pa mu bo na pomoč pri lovu na šampionski prstan priskočil stari znanec Russell Westbrook.

Dober začetek in slab konec proti Koreji, Risi po dveh porazih v težavah

30. 04. 2019 14.14

Slovenski hokejisti so na svetovnem prvenstvu v Kazahstanu odigrali drugo tekmo. Po porazu proti Kazahstanu v 1. krogu so se pomerili s Korejo. Risi so že vodili s 3:1, a so nato v dveh minutah in pol dobli tri gole in Korejci so na koncu zmagali s 5:3. Slovenci so po dveh porazih brez točk.

Medla Slovenija zaključila SP s porazom proti Avstraliji

23. 09. 2018 19.09

Slovenska moška odbojkarska izbrana vrsta je svoj premierni nastop na svetovnih prvenstvih zaključila s porazom proti reprezentanci Avstralije z izidom 2 : 3 v nizih. Izbranci selektorja Slobodana Kovača so vnovič storili preveč tehničnih napak, kar so srčni Avstralci znali izkoristiti in po zaostanku z 2 : 1 uspeli priti do zaslužene zmage.

VIDEO: Ekipa Sky v vse večjih dopinških težavah

06. 03. 2018 08.00

Kolesarska ekipa Sky je v osmih letih obstoja dosegla vse, kar se v kolesarstvu doseči da. A vse uspehe je v zadnjih letih zasenčila dopinška afera, v glavni vlogi pa sta britanska zvezdnika ekipe Bradley Wiggins in Christopher Froome. Najbogatejša kolesarska ekipa na svetu pa se na hude obtožbe ne ozira prav preveč.

VIDEO: Sir Bradley Wiggins z uporabo steroida prestopil etično mejo

05. 03. 2018 11.21

Britanski kolesarski zvezdnik Bradley Wiggins in njegovo moštvo Sky sta prekoračila "etično mejo" z uporabo kortikosteroidov za zdravljenje med dirko po Franciji leta 2012, so v objavljenem poročilu zapisali britanski parlamentarci.

Divje živali lahko v teh mrzlih dneh ogrozi že vsako vznemirjenje, prav tako jih nikar sami ne hranite - to je celo kaznivo

27. 02. 2018 14.32

Zaradi hudega mraza, globokega snega in pomanjkanja hrane so ogrožene tudi divje živali. Mraz je namreč pritisnil ravno proti koncu zime, ko so živali večino svojih maščobnih zalog že porabile. Biologi zato opozarjajo, da je zelo pomembno, da jih ne vznemirjamo, da ne porabljajo dodatne energije za beg. Pri hranjenju ptic pa je zelo pomembno, da se jih hrani s pravo krmo.

Norvežan Johansson najboljši v kvalifikacijah na veliki skakalnici, vsi štirje Slovenci na tekmo

16. 02. 2018 13.19

Norvežan Robert Johansson je bil najboljši v kvalifikacijah smučarjev skakalcev pred sobotno tekmo na olimpijskih igrah v Pjongčangu (135 m/131,9 točke). Drugi je bil njegov rojak Johann Andre Forfang (137 m/128,7), tretji pa Japonec Ryoyu Kobayashi, ki postavil je rekord skakalnice (143,5 m/127,6).

BLOG: Zakaj je zeleni čaj zdrav in koliko ga lahko spijemo?

12. 11. 2017 06.30

Eden najbolj zanimivih paradoksov v zvezi z zelenim čajem je, da se s pitjem lahko pomirimo in sprostimo, hkrati pa povečamo budnost. Raziskave kažejo, da imajo ljudje, ki pijejo šest ali več skodelic zelenega čaja na dan, nižje ravni poškodb, nastalih zaradi vnetij. Kaj pa hujšanje, ga res pospeši? Koliko čaja lahko spijemo? In kakšni so negativni učinki?

Ni neprimerne ali premajhne zelenice za bazen

21. 06. 2017 07.59

Včasih zmotno predvidevamo, da vgradni bazeni niso primerni za majhne parcele. Kvalitetne bazenske školjke so na voljo v najrazličnejših dimenzijah in v oblikah, ki so izjemno racionalne v smislu izkoristka prostora.