izvajanja

Zalezovanje (s tragičnim koncem): 'Maščevanje, jeza, kljubovanje in nadzor'

05. 09. 2022 11.08

Napad na mlado dekle v Mariboru naj bi imel tudi komponente zalezovanja. Kaj je sploh zalezovanje, kaj žene storilce k temu početju? Zalezovanje je definirano kot ponavljajoča se in neželena pozornost, nadlegovanje, stik ali kakršno koli drugo vedenje, usmerjeno proti določeni osebi, ki bi pri razumni osebi vzbudilo strah.

Ukrajina nadaljuje ofenzivo, Rusija: Sovražnik je utrpel velike izgube

02. 09. 2022 15.52

Ukrajinska protiofenziva v južni regiji Herson je v veliki meri neuspešna, njihove sile pa so utrpele velike izgube, je dejal ruski obrambni minister Sergej Šojgu in dodal, da je cilj protiofenzive zgolj ustvarjanje iluzije na Zahodu, da je ukrajinska vojska sposobna izvajanja protinapadov. Ukrajinska stran trdi, da napredujejo, saj naj bi njihova vojska v ponedeljek prebila rusko frontno črto v južni regiji Herson. V senci spopadov sta si državi izmenjali več zajetih vojakov. Izmenjava je vključevala 14 Ukrajincev in zaenkrat še neznano število Rusov, je na Telegramu sporočil koordinacijski urad za vojne ujetnike v Kijevu.

'Ob nastopu vlade je bila proračunska rezerva prazna. Rebalans je nujen'

02. 09. 2022 11.51

Vlada je avgusta sprejela izhodišča za pripravo predloga rebalansa letošnjega državnega proračuna in določila nov razrez odhodkov. Minister za finance Klemen Boštjančič je v izjavi dejal, da je bila proračunska rezerva ob začetku delovanja te vlade prazna, zaradi česar "nimamo druge možnosti, kot da gremo v rebalans". Predlog rebalansa bo tako vlada obravnavala prihodnji teden.

Bobnarjeva o spremembah Zakona o policiji: Cilj je večja učinkovitost Policije

01. 09. 2022 13.33

Vlada je potrdila predlog novele Zakona o organiziranosti in delu v policiji. Ta za tri leta odlaga rok, do katerega morajo policisti pridobiti zahtevano višjo strokovno izobrazbo. Predlagana je tudi sprememba, po kateri občinski redarji ne bodo mogli sodelovati v pomožni policiji, je po seji vlade povedala notranja ministrica Tatjana Bobnar.

Analiza vzorcev krvi: preseženo vrednost svinca ugotovili pri treh otrocih

30. 08. 2022 12.32

Rezultati analiz spomladi odvzetih vzorcev krvi triletnikov iz Zgornje Mežiške doline so pokazali, da je bil leta 2007 zastavljeni cilj sanacijskega programa dosežen in da zelo visoke vsebnosti svinca v krvi opažajo le še pri posameznih otrocih. So pa na NIJZ ponovno razočarani zaradi slabega odziva vabljenih.

Agencija ni zaznala, da bi imeli drugi dobavitelji težave s pridobivanjem plina

26. 08. 2022 12.55

Agencijo za energijo smo povprašali, ali so zaznali, da bi imeli tudi drugi ponudniki dobave zemeljskega plina v Sloveniji podobne težave s pridobitvijo dobavitelja kot Komunalno podjetje Velenje. To je sporočilo, da ne bo več dobavljalo zemeljskega plina za odjemalce. Kot odgovarjajo na agenciji, "s strani drugih dobaviteljev plina, ki delujejo na maloprodajnem trgu, še niso prejeli uradnih informacij o težavah pri pridobitvi ponudbe plina za njihove odjemalce plina." Kot zagotavljajo, imajo velenjski odjemalci plina, če bodo hitro ukrepali, dovolj časa in možnosti, da najdejo drugega dobavitelja.

Smart Naris: Ministrica s tako potezo otežuje dvig digitalne pismenosti

25. 08. 2022 15.20

Slovenski regionalno razvojni sklad je po vrsti spodrsljajev in tudi nepravilnosti odredil ustavitev vseh aktivnosti, povezanih z izdajo digitalnih bonov starejšim. Projekt digitalnega opismenjevanja starejših je naletel na številne kritike, med drugim je sporno to, da bo bone lahko izkoristilo le 5000 starejših od 55 let. V naši državi sicer živi več kot 740 tisoč potencialnih upravičencev. "Starejši občani, ki so že prijavljeni, na izobraževanja težko čakajo in jim ministrica s tako potezo otežuje dvig digitalne pismenosti," pa medtem pravi direktor Smart Narisa, enega od izvajalcev tečajev, ki dodaja, da bo nastala tudi gospodarska škoda.

Loredan napovedal plačilo za vse opravljene zdravstvene storitve od 1. septembra

25. 08. 2022 18.08

Od 1. septembra bodo plačane vse opravljene zdravstvene storitve v javnem sistemu zdravstva, je na novinarski konferenci po seji vlade napovedal zdravstveni minister Danijel Bešič Loredan. Gre za enega izmed ukrepov uredbe, ki jo je na današnji seji sprejela vlada.

Državna revizijska komisija že tretjič zavrnila Lekarniško zbornico

24. 08. 2022 15.36

Državna revizijska komisija je v celoti razveljavila postopek oddaje javnega naročila za skupno nabavo zdravil na recept, ki ga je v imenu 14 lekarn marca objavila Lekarniška zbornica Slovenije. To je sicer že tretji razveljavljeni razpis lekarniške zbornice za skupno dobavo zdravil.

Služba za digitalno preobrazbo za takojšnjo ustavitev izobraževanj

23. 08. 2022 13.26

V Službi Vlade RS za digitalno preobrazbo ugotavljajo, da v zvezi z izvajanjem pogodb, ki jih je Slovenski regionalno razvojni sklad sklenil z izbranimi izvajalci na podlagi javnega razpisa, prihaja do številnih nepravilnosti, na kar so sklad v zvezi z izvajalcem Smart Naris tudi že večkrat opozorili. Od sklada zdaj zahtevajo takojšnjo začasno ustavitev vseh aktivnosti v zvezi z izvedbo izobraževanj.

Z neveljavno vinjeto na cesti dvakrat na dan, kazen dobil šele po osmih mesecih

23. 08. 2022 07.16

Naš bralec je kazen zaradi neveljavne vinjete dobil šele po dobrih osmih mesecih uporabe avtocest. Dars smo vprašali, kako je mogoče, da so ga nadzorne kamere zaznale tako pozno, če pa se je po avtocesti vozil vsaj dvakrat na dan. "Obstaja realna možnost, da uporabnik ni prejel plačilnega naloga, ker ni bil zaznan," pravijo na Darsu, kjer pojasnjujejo, da imajo na celotnem omrežju trenutno 20 stacionarnih kamer, ki jih vklapljajo izmenično, poleg tega občasno na naključne odseke postavljajo prenosne kamere. Vsak novi vstop na avtocesto se šteje kot nov prekršek, za vsakega pa boste, če vas ujame kamera, plačali 300 evrov – najvišja globa več prekrškov lahko znaša kar 4000 evrov.

Staromodni evropski zakoni: brez plesa, poljubljanja in slabe volje

21. 08. 2022 07.08

Za mnoge tujce Evropa predstavlja celino, kjer domačini lahko uživajo v marsikaterih pregrehah, ki drugje niso dovoljene. Nizozemska tako slovi po dovoljenem uživanju marihuane in rdeči četrti, nemški McDonald je bil prvi na svetu, ki je v svojo ponudbo vključil pivo, dovoljena starost za točenje alkoholnih pijač je v večini držav za tri leta nižja od ameriške, v šestih pa lahko osebe alkohol uživajo že z dopolnjenimi 16 leti. A če se po vseh zgoraj naštetih predpisih zdi, da je naša celina idealna za zabavo in sprostitev, se tudi v marsikateri evropski zakonodaji znajdejo pravila, ki niso nič kaj novodobna.

Vlada sprejela usmeritve za hibridni način dela v državni upravi

19. 08. 2022 16.34

Vlada je sprejela usmeritve za hibridni način dela zaposlenih v državni upravi, ki delno delajo od doma. Priporoča sistem, ko uslužbenec en dan dela od doma, dva dni v prostorih organa, dva dni pa mešano, glede na potrebe. Hibridni sistem naj bi sicer uporabljali le, kjer je to mogoče in v soglasju med uslužbencem in predstojnikom.

Kitajska vojaška raziskovalna ladja se je zasidrala v šrilanškem pristanišču

16. 08. 2022 06.32

Kitajska ladja Yuan Wang 5 se je zasidrala v šrilanškem pristanišču Hambantota. Gre za ladjo, ki je že dalj časa jabolko spora med med Indijo in Kitajsko, saj se Indija boji, da bo ta svetovna velesila pristanišče v bližini glavne pomorske poti med Azijo in Evropo uporabila kot vojaško bazo. Napeto pa je še vedno med Kitajsko in Tajvanom. Po tem, ko je Kitajska objavila posnetek strateških otokov Penghu, na katerih leži tudi glavno tajvansko letalsko oporišče, je Tajvan svetovno velesilo obtožil izvajanja "trikov". S posnetkom naj bi Kitajska namreč želela pokazati, kako blizu je bila otokom, kar pa Tajvan zavrača.

Računsko sodišče ministrstvu podalo priporočila na področju nevarnih odpadkov

11. 08. 2022 11.51

Na področju ravnanja z nevarnimi odpadki bi si moralo okoljsko ministrstvo po oceni računskega sodišča prizadevati za povečanje obsega rednega nadzora ter pričeti s sistematičnim iskanjem zavezancev, ki nezakonito ravnajo z nevarnimi odpadki. V preteklih letih je bilo ministrstvo na tem področju delno učinkovito, zato so mu podali več poročil.

SD s pisno pobudo za odpravo najema zunanjih izvajalcev v javnem sektorju

10. 08. 2022 14.11

Poslanska skupina Socialnih demokratov je na vlado naslovila pisno pobudo v zvezi s čimprejšnjo odpravo najema zunanjih izvajalcev v javnem sektorju. V pobudi so zapisali, da kljub odličnim ekonomskim kazalnikom v Sloveniji vsi zaposleni niso deležni "enakih sadov ekonomskega uspeha, ki ga dosegamo na državni ravni." Izpostavili so delavce in delavke, ki so zaposleni v prekarnih delovnih razmerjih, ki še vedno predstavljajo pogosto obliko zaposlovanja v Sloveniji.

Pošta Slovenije zvišala cene storitev

10. 08. 2022 12.37

Pošta Slovenije je s 1. avgustom spremenila cene poštnih storitev. Cena pošiljanja standardnega pisma v notranjem poštnem prometu je višja za sedem centov in znaša 0,69 evra, cena prednostnega standardnega pisma pa je višja za osem centov in znaša 0,75 evra, so potrdili v podjetju.

Prava izbira: prehransko ustreznejša ponudba obrokov

08. 08. 2022 11.42

NIJZ izpostavlja nov projekt, ki so ga razvili po dveh letih izvajanja in sliši na ime Prava izbira. Gre za simbol, ki omogoča gostincem izpostavitev višje kakovosti njihove ponudbe, potrošnikom pa omogoča lažjo prepoznavo in izbiro prehransko ustreznejših obrokov. Posebna pozornost je namenjena subvencionirani študentski prehrani.

V Pekingu se ne oglašajo na klice iz Pentagona

08. 08. 2022 11.51

Večdnevne vojaške vaje v okolici Tajvana, ki jih je sprožil obisk predsednice predstavniškega doma ameriškega kongresa Nancy Pelosi, razkrivajo vpogled v moč in nekatere slabosti kitajske ljudske armade, ocenjujejo ameriški analitiki. Medtem so se odnosi med Kitajsko in ZDA zaostrili, zaustavljena je tudi komunikacija na vojaškem nivoju. Kot pravijo iz Pentagona, se v Pekingu ne oglašajo na njihove klice.

Zbiranje podpisov za vse tri zakonodajne referendume se bo začelo 1. septembra

03. 08. 2022 16.25

Kot prvi dan za zbiranje podpisov volivcev v podporo zahtevi za razpis zakonodajnega referenduma o spremembah Zakona o dolgotrajni oskrbi je podpredsednica DZ Meira Hot določila 1. september, zadnji dan pa 5. oktober. SDS bo v istem roku zbirala 40.000 podpisov tudi za referenduma o Zakonu o Radioteleviziji Slovenija in Zakonu o vladi.

KPK pri Andreju Mešiču, ki je glasoval sam zase, ugotovila nasprotja interesov

01. 08. 2022 09.50

Komisija za preprečevanje korupcije (KPK) objavlja pravnomočne ugotovitve o ravnanju mestnega svetnika in člana Komisije za mandatna vprašanja, volitve in imenovanja Mestne občine Murska Sobota (KMVVI) Andreja Mešiča. Ugotovila je, da se je obravnavana oseba s tem, ko je glasovala sama zase, znašla v okoliščinah, ki pomenijo nasprotje interesov, in ni storila vsega, da se mu izogne, s čimer je ravnala v nasprotju z Zakonom o integriteti in preprečevanju korupcije (ZIntPK). Mešič je očitke zavrnil in jih pripisuje političnim igricam oziroma pritiskom nanj, ker bo po vsej verjetnosti kandidiral za župana Murske Sobote. Ob tem meni, da je pri lanskih glasovanjih za imenovanje v svet Zdravstvenega doma Murska Sobota ravnal povsem zakonito.

Stanje na Krasu pod nadzorom: 'Če požarišč ne bo, bomo prekinili z gasilsko stražo'

31. 07. 2022 10.03

Razmere na obeh požariščih na Krasu so pod nadzorom. Tu in tam se še pojavi kakšno žarišče, je pa tega bistveno manj, kot je bilo, je povedal vodja intervencije Simon Vendramin. Gasilsko stražo tako od danes izvaja le deset gasilcev, v ponedeljek pa se bodo, glede na dogajanje in po ogledu terena, odločili, kako naprej.

SDS vložila podpise tudi za referendum o Zakonu o dolgotrajni oskrbi

28. 07. 2022 14.02

SDS je vložila 4595 podpisov za začetek postopkov za razpis zakonodajnega referenduma o spremembi Zakona o dolgotrajni oskrbi, ki zamika uveljavitev zakona za leto dni, kar je po mnenju SDS škodljivo za starejše. To je že tretja referendumska pobuda SDS, zato pričakujejo, da se bodo vsi referendumi izvedli na enega od volilnih dni. Na ministrstvu za delo so odgovorili na potezo SDS: vlada je zamik izvajanja Zakona o dolgotrajni oskrbi sprejela zato, ker bi uveljavitev zakona, ki ga je sprejela prejšnja vlada, pomenila veliko škodo celotnemu sistemu socialnega varstva starejših.

Na severovzhodu države za zdaj ni večjih težav z oskrbo s pitno vodo

28. 07. 2022 12.26

Čeprav torkove padavine niso bile preveč izdatne, za zdaj večjih težav z oskrbo s pitno vodo na severovzhodu države ni. Najbolj zaskrbljeno so zaloge vode prejšnji teden opazovali na Bistriškem in Ptujskem, kjer pa po vsaj malenkostni osvežitvi od vročinskega vala in priporočilih za varčevanje z vodo opažajo, da se je poraba nekoliko znižala.

ZAKAJ (SLABO) SPIMO?

21. 07. 2022 17.27

Spanje je fiziološka funkcija, ki razbremeni telo in um, tako da se zjutraj lahko zbudimo osveženi in pozorni. Zdrav spanec telesu pomaga pri ohranjanju zdravja in preprečevanju bolezni. Ob pomanjkanju spanca možgani ne morejo pravilno delovati, čemur lahko sledi poslabšanje sposobnosti koncentracije, jasnega razmišljanja in obdelave spominov.

Izjemen odziv: na Krasu v akciji čiščenja in sečnje gozdov 300 prostovoljcev

23. 07. 2022 18.30

Ob požaru na goriškem Krasu poteka obsežna prostovoljska akcija čiščenja in širjenja protipožarnih prometnic ter sečnje gozdov okoli vasi, v kateri sodeluje okoli 300 prostovoljcev. Vse usposobljene in primerno opremljene delavce k delu znova vabijo v nedeljo, ko bo zbor 7. uri pri osnovni šoli v Komnu, so sporočili z zavoda za gozdove.

Jugozahod Slovenije za prihodnje dni obarvan rdeče

19. 07. 2022 10.24

Vročina bo po napovedih vrhunec predvidoma dosegla v drugi polovici tedna, ko bodo lahko padali tudi temperaturni rekordi. V torek je se na Obali temperatura na 28 stopinj Celzija povzpela že ob 7. uri zjutraj, živo srebro pa se je čez dan najvišje, na 35,7 stopinje, dvignilo v Biljah pri Novi Gorici. Bo pa vsaj noč prinesla nekoliko olajšanja. Zrak po Sloveniji je zelo suh, zato se bo ponoči ob jasnem vremenu in šibkem vetru prijetno ohladilo, obljubljajo na Agenciji za okolje. Bo pa od srede naprej po nižinah v večjem delu Slovenije sredi dneva in popoldne velika toplotna obremenitev. Za jugozahod so razglasili rdečo stopnjo ogroženosti zaradi nevarnosti požarov, gori tudi opozorilo za (pre)visoke temperature. Na Inšpektoratu za delo ponovno poudarjajo, da so delodajalci dolžni delavcem zagotavljati varne in zdrave delovne pogoje ter izvajati ukrepe, s katerimi jih zagotovijo.

DZ sprejel zakon o odpravi škodljivih posledic prejšnje oblasti

14. 07. 2022 14.39

DZ je z 52 glasovi za in 27 proti sprejel zakon za zmanjšanje neenakosti in škodljivih posegov politike ter zagotavljanje spoštovanja pravne države, ki so ga pripravili v Inštitutu 8. marec. Zakon bo v prejšnje stanje vrnil 11 zakonov, spremenjenih v času prejšnje vlade. Zakon so podprli v koaliciji, v SDS so napovedali ustavno presojo.V Inštitutu 8. marec so izrazili veselje, da se je koalicija z napovedano podporo zakonu držala predvolilne obljube.

Vlada ukinila urad za demografijo

14. 07. 2022 17.48

Le nekaj mesecev po večkrat preloženem slovesnem odprtju Urada za demografijo se je nova vlada na 8. redni seji odločila, da ga bo ukinila. Ustanovljen je bil že oktobra 2020, in sicer z namenom spodbujanja, koordiniranja in usmerjanja aktivnosti demografskega preporoda Slovenije, piše na njihovi spletni strani. Do ustanovitve so bili mnogi kritični, saj so bili zaposleni v uradu močno povezani s takratno vladajočo stranko. Na seji je vlada tudi za eno leto preložila začetek izvajanja zakona o dolgotrajni oskrbi.

UKC Maribor s tremi, UKC Ljubljana pa s skoraj 24 milijoni evrov minusa

13. 07. 2022 20.46

UKC Maribor je od januarja do maja letos po trenutnih ocenah posloval s presežkom odhodkov nad prihodki v višini nekaj manj kot 3,3 milijona evrov, kar predstavlja 2,64 odstotka skupnih prihodkov. Direktor Anton Crnjac napoveduje, da bodo do konca leta uravnotežili poslovanje. UKC Ljubljana pa je prvih pet mesecev zaključil s presežkom odhodkov nad prihodki v višini 23,9 milijona evrov. Za novo predsednico Sveta zavoda so člani soglasno izvolili Irmo Gubanec.