jablan

Nizke temperature poškodovale del sadnega drevja
07. 04. 2025 10.30
Velik del Slovenije razen Primorske so minulo noč zajele temperature pod ničlo. Večina sadjarjev je zelo dobro pripravila sadno drevje na tokraten prodor hladnega zraka. Nekaj poškodb na plodičih bo, kolikšna bo škoda, pa se bo pokazalo pozneje, je v prvi oceni dejala Metka Hudina iz Strokovnega sadjarskega društva Slovenije.

Nizke temperature poškodovale del sadnega drevja, a ne povsod
07. 04. 2025 06.45
Velik del Slovenije, razen Primorske, so minulo noč zajele temperature pod ničlo. Večina sadjarjev je zelo dobro pripravila sadno drevje na tokraten prodor hladnega zraka. Nekaj poškodb na plodičih bo, kolikšna bo škoda, pa se bo pokazalo pozneje, je v prvi oceni dejala Metka Hudina iz Strokovnega sadjarskega društva Slovenije.

Znotraj Jedrske elektrarne Krško z varnostjo ni heca!
07. 12. 2024 07.00
Tako smo se sami prepričali, ko smo jo obiskali že septembra, ko smo še mislili, da bomo imeli referendum o morebitni novi jedrski elektrarni. Kot vemo, je potem odpadel. Vprašanja pa ostajajo. Eno izmed njih je zagotovo varnost jedrskih objektov.

V najlepšem kozjanskem sadovnjaku leta: Šest ton jabolk brez kemije
20. 10. 2024 09.09
Sožitje narave in človeka. Slogan Kozjanskega parka, ki kar zaživi pred očmi obiskovalca, ki se sprehaja med visokodebelnimi travniškimi sadovnjaki. Nekoč nepogrešljivi ob vsaki hiši, danes pa domačini znova odkrivajo prednosti neškropljenega sadja, ki poka od okusa. Zardeli carjevič, krvavo rdeči jonatan, sramežljiv beličnik. Avtohtona goriška sevka in trpežni bobovec. To je le nekaj od 126 tradicionalnih sort jabolk, ki zorijo v zavetju kozjanske narave. In polni zabojčki dišečega sadja, ki ne potrebujejo obdelave s fitofarmacevtskimi sredstvi, dokazujejo, da se še vedno da kaj pridelati tudi brez kemije. Tradicionalne sorte, ki so posejane po slikovitih sadovnjakih, namreč dobro kljubujejo škodljivcem in podnebnim spremembam.

Škodo zaradi pozebe utrpeli predvsem sadjarji in vinogradniki
24. 04. 2024 15.38
Druga ocena stanja kmetijskih kultur po nizki temperaturi in snegu v zadnjih dneh kaže, da so škodo utrpeli predvsem sadjarji in vinogradniki, pri čemer so poškodovani zlasti nasadi v izpostavljenih zatišnih legah. Po podatkih Kmetijsko-gozdarske zbornice Slovenije je prizadeto tudi jagodičevje. Prizadeto je bilo območje vse Slovenije.

Ob izraziti ohladitvi v prihodnjih dneh možnost pozebe
16. 04. 2024 12.01
S prihodom hladne fronte se bodo temperature ponekod znižale za več kot 15 stopinj Celzija. Ministrstvo za kmetijstvo opozarja na možnost jutranje pozebe v prihodnjih dneh in s tem povečano tveganje za morebitne poškodbe na kmetijskih rastlinah.

Italija se spopada z invazijo orientalskega sršena
29. 10. 2023 16.23
V Italiji so v letošnjem poletju zaznali invazijo orientalskega sršena. Najhuje je v Rimu. Oblasti menijo, da je glavni razlog, da so se te velike žuželke množično naselile v italijanski prestolnici, podnebne spremembe. V mesto pa naj bi jih privabili odpadki, predvsem ostanki mesa.

Jesen tik pred vrati, a ponekod cvetijo jablane
16. 09. 2023 16.00
Barve drevesnih listov se iz zelenih odtenkov že prevešajo v jesensko rumene in oranžne, drevesa jih počasi spuščajo na tla. A čeprav je jesen tik pred vrati, v nekaterih delih države cvetijo sadna drevesa. Kot je pojasnil terenski kmetijski svetovalec, so drevesa 'pocvetela' zaradi visokih temperatur, ki so jih vrgle iz naravnega ritma. Pojav po njegovih ocenah sicer ni pogost.

Namakalni sistemi: slovensko kmetijstvo v glavnem čaka na dež
22. 07. 2023 13.09
Pretekli teden so prvi kmetje le dobili državno pomoč za škodo, ki jim jo je povzročila lanska katastrofalna, najbolj uničevalna suša doslej. A tudi letos vreme kmetovalcem ne gre na roko. Če pridelka ne zdesetkajo neurja z močnimi nalivi, točo in orkanskim vetrom, udarita vročina in suša. Zato je jasno: brez namakanja kmetijstvo v prihodnje ne bo več mogoče.

Segrevanje ozračja bo povzročilo obsežne izbruhe škodljivcev
25. 06. 2023 12.38
Podnebne spremembe, ki so tudi plod človeških rok, bodo povzročile kaos v svetu žuželk, ugotavlja nova raziskava. Temperaturne spremembe namreč spreminjajo njihove življenjske navade, kar bo povzročilo obsežne izbruhe škodljivcev.

Zaradi izjemno visokih stroškov sadjarji zmanjšujejo površine sadovnjakov
17. 03. 2023 18.21
Pridelava jabolk, ki jih izvažamo po vsem svetu, zaradi visokih stroškov upada. Če je Slovenija pred leti proizvedla 75.000 ton jabolk, slovenski sadjarji pričakujejo, da se bo zaradi slabih vremenskih razmer in številnih kriz to število kmalu prepolovilo. Tudi v Evrosadu so morali zmanjšati za kar 30 odstotkov površin sadovnjakov jablan in hrušk ter se preusmeriti na druge sadne vrste. Visoki stroški pa so jih, tako kot druge sadjarje, udarili po žepu v skoraj vseh pogledih, podražila so se gnojila, elektrika, proizvodnja, embalaža, višji so tudi stroški hlajenja.

Sandra sodnike popeljala v kulinarična nebesa, Karima je 'sezula'
09. 03. 2023 22.15
V drugi oddaji MasterChef Slovenija je sodnike najbolj navdušila Sandra Dobaj iz Svete Trojice v Slovenskih goricah. Karima je s svojo vrhunsko rižoto dobesedno sezula. Poleg nje so si varnost prikuhali Saša Košuta, Špela Leskovar in Doris Vlah.

MasterChef kuhinja odpira svoja vrata, pot do zmage bo najtežja doslej
08. 03. 2023 16.17
Novo sezono MasterChefa Slovenija bo otvorila polovica tekmovalcev, ki se bodo pomerili v kuharskih dvobojih, in zmagovalcem se nasmiha prvi balkon v sezoni. Komu bo uspelo že nocoj navdušiti sodnike Luko Jezerška, Bineta Volčiča in Karima Merdjadija?

Čaka nas dvoboj družin s popravnim izpitom
10. 04. 2022 15.02
V drugem popravnem dvoboju bodo nastopili družinski člani. Na eni strani sta to brat in sestra Vid in Blažka, na drugi pa dvojčici Neža in Eva. Kdo bo prepričal žirante in postal še zadnji polfinalni kuharski par letošnje sezone Malega šefa Slovenije?

Pahor na spominski slovesnosti na Frankolovem pozval k mirni rešitvi krize na severovzhodu Evrope
12. 02. 2022 15.05
Predsednik republike Borut Pahor se je udeležil spominske slovesnosti ob 77-letnici zločina na Frankolovem na Stranicah v soteski Graben. Ob tem je v govoru pozval k mirni rešitvi krize na severovzhodu Evrope. Kot je poudaril, je treba zavarovati mir in storiti vse za nadaljevanje dialoga.

Vojko Valenčak
23. 06. 2021 07.57
Vojko je bil receptor v hotelu, sedaj pa je opravil tečaj za pomočnika v vrtcu. Zelo rad igra kitaro, se sprehaja, hodi v hribe. Obožuje mir, saj si tako napolni baterije, ki jih sproti troši. Rad restavrira stare kmečke predmete. Obožuje impresioniste, na poročno potovanje bi šel v Provanso, Šampanjo ali Toskano in si ogledal kraje, kjer so živeli njegovi priljubljeni slikarji. Star je 41 let.

Prva ocena po pozebi kaže na katastrofo, ponekod pridelka ne bo
09. 04. 2021 14.40
V večjem delu Slovenije smo v tem tednu izmerili najnižje aprilske temperature v zgodovini meteoroloških meritev, ki so prizadele predvsem sadno drevje, pa tudi vinograde, oljke in zelenjavne vrste. Prve ocene o prizadetosti nasadov so predstavili predstavniki KGZS: škoda je ogromna, prizadetih je od 70 do 80 odstotkov nasadov, ponekod pridelka ne bo. Dokončna ocena o škodi bo znana šele čez nekaj tednov. KGZS spodbuja državo, da pomaga in ukrepa takoj.

Z jablan na pokopališču nabrali jabolka za revne
27. 03. 2021 13.36
Pokopališča običajno niso kraji, ki bi jih ljudje povezovali z nabiranjem hrane. A v avstralskem Ballaratu so se odločili, da bodo poskrbeli, da plodovi jablan, ki so na tamkajšnjem pokopališču bogato rodile, ne bodo segnili, ampak jih bodo porabili za dober namen.

Pahor pri Frankolovem opozoril na pomen kulture spominjanja in sodelovanja
13. 02. 2021 15.07
Predsednik Borut Pahor je na Stranicah v soteski Graben pri Frankolovem položil venec k spomeniku frankolovskim žrtvam. Znova je pozval k sodelovanju in opomnil, da je bilo sodelovanje v preteklosti vedno znak moči, medtem ko je danes žal razumljeno kot znak šibkosti.

Ljubljanski mestni sadovnjaki zaradi vandalizma ne rastejo po načrtih
03. 08. 2020 11.23
Ljubljanska mestna občina si prizadeva, da bi javni mestni prostor obogatila s sadovnjaki. Ti so zdaj na sedmih lokacijah, skupaj jih je okrog 600. Zaradi vandalizma pa v zadnjih letih ne uspevajo tako, kot so na občini pričakovali.

V Posavju skoraj popolna pozeba koščičarjev, pri jablanah poškodovana več kot polovica cvetov
07. 04. 2020 10.36
Nizke temperature prvih pomladnih juter so v Posavju, kjer imajo skupaj približno 600 hektarjev sadnih nasadov, pri koščičarjih povzročile skoraj popolno pozebo, v nasadih jablan pa je jutranji mraz uničil od polovice do približno štirih petin cvetov. Jablane v nižjih legah lahko sicer ob pravilni negi še vedno solidno obrodijo.

Dele Slovenije je zajelo močnejše sneženje, zaradi vetra nastajajo zameti
25. 03. 2020 07.07
V večjem delu Slovenije smo se zbudili v belo jutro. Snega je sicer marsikje le za vzorec, precej bolj zimske pa so razmere v višje ležečih krajih Dolenjske, Kočevske, Bele krajine in Koroške, kjer tla že prekriva od 10- do 25-centimetrska snežna odeja. Zaradi nizkih temperatur je sneg suh, kar pomeni, da ga okrepljen severni veter zlahka prenaša v zamete. Vozne razmere so zato na teh območjih zelo otežene.

Najditelj meteorit našel po naključju: pogoji za 'lov' nanje so zdaj idealni
08. 03. 2020 08.01
Najditelj Gregor Kos je meteorit Novo mesto, ki je pred dnevi padel na območju Dolenjske, našel povsem po naključju. Najprej je menil, da ne gre za meteorit, saj mu je ponagajal pokvarjen magnet, potem pa je le kontaktiral strokovnjake, ki so potrdili najdbo, ki je po njihovih besedah praznik slovenskega naravoslovja. Gre za najbolj pogosto vrsto meteorita, in sicer za navadni hondrit, katerega masa znaša 203 grame.

Informacija za lovce: delci meteorja naj bi padli blizu Novega mesta
02. 03. 2020 17.48
Delci meteorja, ki je poskrbel za spektakel na jasnem nebu in so ga pred dnevi lahko opazili v Sloveniji ter na Hrvaškem, naj bi po izračunih nekaterih strokovnjakov padli na področju med Novim mesto in Mirno Pečjo. 5,5 tone težko telo, ki se je premikalo s hitrostjo 21,53 kilometra na sekundo, je v atmosfero vstopilo nad Hrvaško, njegovi deli pa naj bi padli le nekaj kilometrov stran od Novega mesta.

Kmetijske površine namočene, od 70- do 100-odstotni izpad pridelka češenj
03. 06. 2019 16.54
Dež in nizke temperature v aprilu in maju so močno prizadele kmetijsko pridelavo, prizadeti so posevki koruze, krompirja, zelenjave, pa tudi zgodnjega sadja. Zaradi nizkih temperatur je rast kmetijskih rastlin upočasnjena, rastline pa so oslabljene in bolj občutljive na napade bolezni in škodljivcev, k čemur močno pripomore stalna vlaga.

Škoda zaradi pozebe na območju Savinjske doline, Gorenjske in Primorske
08. 05. 2019 13.53
Nizke temperature, ki so v noči na torek zajele precejšen del države, so ponekod povzročile slano. Po prvih ocenah Kmetijsko-gozdarske zbornice Slovenije (KGZS) so prizadeti predvsem sadjarji na območju Savinjske doline, Gorenjske in Primorske, a se bo šele v prihodnjih dneh in tednih pokazalo, v kolikšni meri.

Polne košare gob, buče velikanke, jabolka, prihaja še kostanj
16. 09. 2018 13.35
Buče, jabolka, gobe, grozdje in kostanj, vse to nam v jesenskih mesecih ponuja narava. In letošnja jesen zagotovo ni razočarala. Trgatve se te sončne dni vrstijo ena za drugo, veje jablan se šibijo pod obilno letino, buče so zrasle v prave velikanke, košare nabiralcev gob pa so polne do vrha.

Igra oblakov in sonca tudi v začetku novega tedna: nestanovitno vreme nagaja kmetom
20. 05. 2018 10.34
Le še 12 dni nas loči do začetka meteorološkega poletja in marsikdo si želi suhega in stabilnega vremena. Predvsem kmetje, ki bi radi posušili prvo košnjo, z negotovostjo pogledujejo v nebo. Večina nasadov je tudi brez protitočne zaščite in namakanja. Žal bo vreme tudi v prihodnjem tednu pomladno razigrano in spremenljivo.

Vsaka tretja žlica hrane je odvisna od opraševanja čebel
20. 05. 2018 06.30
Danes prvič praznujemo svetovni dan čebel, ki so ga na pobudo Slovenije razglasili Združeni narodi. Glavni namen dneva je, da vsaj na ta dan svet pomisli in se zaveda pomena čebel in ostalih opraševalcev za človeštvo.

Nasvidenje v naslednji vojni?
09. 05. 2018 10.45
9. maja 1945 si je svet vsaj malo oddahnil, to je dan, ko se je v Evropi uradno končala 2. svetovna vojna, to je dan, ko praznujemo zmago nad nacizmom in fašizmom. Ker je bila druga svetovna vojna tako izredno pomembna za Evropo, za predvojne in povojne generacije, smo preverili, kaj se o njej danes učijo v osnovnih in srednjih šolah oziroma kakšno je znanje in vedenje otrok o teh dogodkih.