jedilni pribor

Pol evra za dodatno slamico v Nemčiji
29. 04. 2025 19.21
Po dragem lanskem letu so nemški potrošniki upali na znižanje cen, a prihaja ravno nasprotno. V nekaterih kavarnah morajo gostje zdaj globoko seči v žep, saj vsak dodaten artikel stane denar. Za dodatno slamico morajo v nekaterih restavracijah plačati pol evra.

Ko kupujete opremo za kampiranje, si jo predstavljajte v dežju, vetru in mrazu.
09. 07. 2024 00.15
Kampiranje je priljubljena izbira za dopustovanje, saj ponuja številne prednosti, ki jih drugi načini preživljanja prostega časa ne omogočajo.

V dunajski Mozartovi hiši razstava o skladatelju in hrani
24. 05. 2024 11.05
V dunajski Mozartovi hiši je od danes na ogled razstava, posvečena Mozartu za mizo. Tema je predstavljena skozi glasbene rokopise in pisma, zgodovinsko glasbo, pisne in slikovne dokumente ter predmete iz javnih in zasebnih zbirk. Obravnavane so tako skladateljeve prehranjevalne navade kot tudi pojavljanje hrane v njegovih delih.

V Angliji z oktobrom prepovedani plastični izdelki za enkratno uporabo
14. 01. 2023 14.28
V Angliji bodo z oktobrom prepovedani številni plastični izdelki za enkratno uporabo, kot so plastični krožniki in jedilni pribor. Kot je pojasnila britanska vlada, želijo s tem omejiti njihov "uničujoč" vpliv na okolje.

Kako postopati, če se zaradi okužbe z opičjimi kozami zdravimo doma?
26. 05. 2022 17.06
Na NIJZ so pripravili navodila za okužene z virusom opičjih koz, ki se zdravijo v domači oskrbi. Ti naj ostanejo doma, omejijo stike z domačimi iz istega gospodinjstva in naj ne sprejemajo obiskov ter upoštevajo priporočila za preprečevanje širjenja bolezni v obdobju, ki ga določi zdravnik. Čas zdravljenja običajno traja, dokler ne odpadejo kraste. V primeru poslabšanja bolezni svetujejo, da se bolnik po telefonu posvetuje z družinskim zdravnikom ali dežurno ambulanto. Navodila so pripravili tudi za tesne stike okuženih.

Konec ere nekaterih plastičnih proizvodov za enkratno uporabo
22. 12. 2021 06.25
Z današnjim dnem se je v Sloveniji uveljavila prepoved dajanja nekaterih plastičnih proizvodov za enkratno uporabo na trg. Tako ne bodo več na voljo vatirane palčke, jedilni pribor, krožniki, slamice, mešalne palčke za pijače, palčke za pritrditev na balone in podporo balonov, posode za živila iz ekspandiranega polistirena in lončki.

Prepoved plastičnih izdelkov za enkratno uporabo tudi uzakonjena
25. 11. 2021 16.48
V skladu z zakonom, ki so ga poslanci potrdili soglasno, bo v Sloveniji prepovedano dajati na trg proizvode iz oksorazgradljive plastike in plastične proizvode za enkratno uporabo. Gre za vatirane palčke, jedilni pribor, krožnike, slamice, mešalne palčke za pijače ter palčke za pritrditev na balone in podporo balonov, pa tudi za posode za živila, lončke in vsebnike za pijačo iz ekspandiranega polistirena. Z nekaj zamude se tako del evropske direktive s tega področja prenaša tudi v slovenski pravni red.

Zakon o prepovedi prodaje plastičnih proizvodov za enkratno uporabo še v tretje branje
20. 10. 2021 20.38
Državni zbor je k predlogu zakona o prepovedi prodaje plastičnih proizvodov za enkratno uporabo sprejel nekaj dopolnil, zato bo o njem odločal na naslednji seji. Predlog je v obravnavo DZ predložila skupina 39 poslancev s prvo podpisano Mašo Kociper iz vrst SAB. Vlada, ki je medtem sprejela uredbo, mu ni nasprotovala.

Vlada predlogu zakona o prepovedi prodaje plastičnih proizvodov ne nasprotuje
19. 10. 2021 13.26
DZ je opravil drugo obravnavo predloga zakona o prepovedi prodaje plastičnih proizvodov za enkratno uporabo, ki ga je v obravnavo DZ predložila skupina 39 poslancev s prvo podpisano Mašo Kociper (SAB). Poslanske skupine so stališča predstavile v prvi obravnavi v začetku julija.

Med plastiko v oceanih največ odpadne embalaže za hrano in pijačo
13. 06. 2021 17.02
Deset plastičnih izdelkov predstavlja kar 75 odstotkov vseh plastičnih odpadkov v morju. Glede na najobsežnejšo študijo je to plastična embalaža za hrano in pijačo za "take-out", na odprtem morju pa je več tudi materiala za ribolov, kot so mreže in vrvi. Znanstveniki opozarjajo, da je treba onesnaževanje ustaviti že pri samem viru.

Koronavirus: medicinske maske neučinkovite, panika odveč
24. 02. 2020 11.04
Strah pred koronavirusom, ki se je pojavil v naši neposredni bližini, narašča tudi v Sloveniji. V lekarnah in specializiranih trgovinah je tako že zmanjkalo zaščitnih mask, a strokovnjaki opozarjajo, da je strah odveč, uporaba mask pa neučinkovita. Bolj pomembna je pravilna higiena rok in kašlja.

Kaj je izolacija in kaj je karantena?
02. 07. 2020 14.51
V času koronavirusa pogosto slišimo o (samo)izolaciji in karanteni, toda marsikdo ne ve, kakšna je razlika med njima. Glavna razlika je v tem, da gre pri karanteni za preventivni ukrep, pri domači izolaciji ali osamitvi pa za ukrep, namenjen osebam, ki so z virusom že okužene.

Najdba v Auschwitzu: v dimniku našli predmete, ki bi taboriščnikom lahko služili tudi za pobeg
02. 06. 2020 06.00
Svetovno javnost je osupnilo nedavno odkritje v zloglasnem koncentracijskem taborišču Auschwitz. Pod dimnikom bloka 17 so namreč našli vrsto predmetov, za katere predvidevajo, da so jih tja skrili interniranci. Si pa raziskovalci še niso povsem enotni, čemu so ti služili - za vsakodnevno uporabo, kot sredstvo trgovanja z drugimi ujetniki ali morda celo za pomoč pri pobegu?

Hrvaška odpira vse gostinske lokale, tudi tiste brez teras
07. 05. 2020 16.48
Na Hrvaškem se bo v ponedeljek začela tretja faza rahljanja ukrepov, sprejetih zaradi epidemije novega koronavirusa. Obratovati bodo začeli gostinski lokali, tudi tisti, ki nimajo odprtih teras. Obratovalni čas bo med 6. in 23. uro, število gostov bo omejeno, zaposleni si bodo morali meriti telesno temperaturo. Znova bodo zaživeli tudi vrtci in nižji razredi osnovnih šol, a sodeč po napovedih bodo otroke v šolo poslali le redki starši.

Kitajska Sloveniji poslala 12 ton zaščitne opreme
01. 05. 2020 07.50
V Sloveniji smo skupno zabeležili 93 smrtnih žrtev zaradi okužbe s koronavirusom. V veljavo je stopil drugi paket interventnih ukrepov za blaženje posledic epidemije. Veljati je začela tudi novela zakona, ki prinaša delno sprostitev ukrepov na sodiščih in v javni upravi. Na Brniku pa je pristalo letalo z 12 tonami zaščitne opreme za zaščito. Gre za pomoč Kitajske, sporočajo z zunanjega ministrstva.

Pomerjanje oblačil: razkuževanje kabin za vsako stranko, oblačila v karanteno za dva dneva
30. 04. 2020 16.07
Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) zaposlene v trgovinah z oblačili in lokalih ter njihove stranke poziva, naj upoštevajo higienske ukrepe za preprečevanje širjenja okužb z novim koronavirusom. Kabine za pomerjanje oblačil bo treba za vsako stranko razkužiti in prezračiti, v lokalih pa bo treba v notranjih prostorih nositi masko.

Ostanite doma in se izogibajte stikom. 'Gre za obdobje, ki je trenutno težko, a bo minilo'
13. 03. 2020 19.34
Število okuženih tudi v Sloveniji strmo narašča, zato bodo od zdaj obolele pošiljali v samoizolacijo tudi brez testiranja. Najpomembnejši ukrep za preprečevanje širjenja okužbe je, da zmanjšamo stike in ostajamo doma. Kaj narediti, če sumimo na to, da smo se okužili, in kaj moramo upoštevati med samoizolacijo?

BLOG: Zoperstavite se gripi na naraven način
02. 02. 2020 12.52
Zmanjšajte nevarnost okužbe z izogibanjem bivanju v zaprtih prostorih, kjer je veliko ljudi, poskrbite za temeljito in pogosto zračenje prostorov, bodite redno fizično aktivni, uživajte kakovostno hrano in ne pozabite na redno umivanje. Poskrbite za zadostne ravni vitamina D, povečajte vnos vitamina B12 in vsem dobro znanega vitamina C, ki bo poskrbel za močan imunski sistem.

'Kokos niso samo tropske sanje, kokos je življenje'
02. 11. 2019 09.41
Kokos je lahko rešitev, sta se domislili Slovenka in njena prijateljica iz Poljske, ki živita na indonezijskem otoku Lombok, kako bi lahko pomagali domačinom, ki jih je lani močno prizadel potres. Nastal je projekt Coconesia, ki vsem na svetu omogoča, da posvojijo kokosovo palmo. Podporniki prejmejo izdelke iz palme, domačini pa na ta način dobijo delo.

Dveletnica se je nabodla na jedilno palčko
22. 02. 2019 06.14
Bizarna nesreča s srečnim koncem. Dveletni deklici se je pri padcu pod brado zapičila jedilna palčka. Kako so kirurgi različnih specialnosti deklici rešili življenje in palčko odstranili, ne da bi poškodovali živce?

Tadina, ki je zabodel pravosodnega policista, premestili na Povšetovo
22. 01. 2019 06.00
Sama Tadina, ki je v zaporu na Dobu z jedilnim nožem napadel pravosodnega policista, so premestili v ljubljanski zapor in sicer v poseben prostor za izločitev. Prve analize dogodka kažejo, da je bil postopek izveden korektno, a da ostaja dilema, saj je pravosodni policist zaporniku obrnil hrbet. Podržaj sicer zatrjuje, da je varnostna situacija v zaporih po dveh dogodkih boljša, ker so vsi izvajalci bolj pozorni in pazljivi.

Po Čudolandiji prebivalce na Obali zdaj razburja še 'Sarmalandija'
28. 12. 2018 14.17
Po koprski Čudolandiji, ki je pred časom v javnosti dvigovala prah, prebivalce na Obali razburja 'Sarmalandija'. S tem imenom je neznanec opremil skulpturo, ki že nekaj dni stoji na krožišču nad Portorožem. Po odstranitvi napisa se je ob kipu, ki je med drugim delo akadamskega kiparja, pojavil še ogromen jedilni pribor. Nekateri krajani so široko polje interpretacij, ki jih sicer dopuščajo umetniška dela, v primeru nove portoroške pridobitve oplemenitili z dobršno mero šaljivosti in jo spremenili v ... sarmo.

Kaj je treba vedeti, če se odpravljate na Camino?
25. 12. 2018 15.45
Na leto se na Camino, eno najbolj priljubljenih romanj, odpravi več kot četrt milijona ljudi. Poti do končnega cilja, Santiaga de Compostele je več, najbolj priljubljena pa je 800 kilometrov dolga pot, ki se začne v Franciji, tik ob meji s Španijo in običajno traja dober mesec dni. Tukaj je nekaj informacij, ki jih je dobro vedeti, preden se odpravite na pot.

Mornarjevo priznanje poskusa posilstva razkrito po 300 letih
23. 09. 2018 08.47
Britanske restavratorje in muzejske kustose je v 300 let starem dnevniku mornarja čakalo nenavadno odkritje. Čeprav so dnevnik do potankosti pregledali že neštetokrat, pa so nedavno odkrili skriti zapis.

Do leta 2050 bo v morju več plastike kot rib
05. 06. 2018 08.23
Vsako minuto je na svetu prodanih kar milijon plastenk, vsako leto zavržemo pet tisoč milijard plastičnih vrečk. Samo v Evropi nastane okoli 26 milijonov plastičnih odpadkov letno, ti pa se pogosto znajdejo v naravi. Zato je letošnji svetovni dan varstva okolja potekal pod geslom Premagajmo onesnaževanje s plastiko.

Meghan se mora naučiti tudi pravilne uporabe vilic
19. 03. 2018 06.00
Meghan Markle, zaradi katere številna dekleta znova verjamejo v pravljice in večno ljubezen, čaka še kar nekaj dela pred poroko. Sprejeti je morala veliko novih pravil, naučiti se mora veliko novih stvari, počasi osvaja vožnjo po levi strani, zdaj pa se uči, kako pravilno uporabljati jedilni pribor.

Kako vse se lahko izognete plastiki?
19. 01. 2018 07.14
Evropa je napovedala vojno plastiki, se glasijo naslovi te dni. Evropejci na leto odvržejo 25 milijonov ton plastičnih odpadkov, od katerih se manj kot 30 odstotkov reciklira, od tega velik delež v tretjih državah, kjer veljajo drugačni okoljski standardi. Večina plastike v Evropi se torej znajde na odlagališčih in v sežigalnicah, tudi zaradi težavnosti in velikih stroškov za recikliranje.

Evropska komisija (končno) nad plastiko: omejiti plastiko za enkratno uporabo in prepovedati mikroplastiko
16. 01. 2018 17.43
"Ne moremo živeti brez plastike, ki pa nas lahko ubije, če ne bomo spremenili politik," je ob predstavitvi strategije opozoril prvi podpredsednik komisije Frans Timmermans. Vsakdo lahko po njegovem prispeva: otrokom je na primer po njegovih besedah treba pojasniti, da se slamica, ki nastane v nekaj sekundah in se uporablja pet minut, nato razkraja 500 let.

11 kvalitetnih gostiln v Novem mestu in okolici
23. 10. 2017 06.30
Vse od Save pa tja do Kolpe se razprostirajo gostilne, ki jih bomo predstavili. Zagotovo bodo že opisi v vas zbudili željo po obisku destinacij s pravimi kulinaričnimi dobrotami. Dolenjska je tudi pokrajina z največ gradovi in tako boste poleg gurmanskih užitkov ujeli tudi mnogo lepega za oko. Posavje pa vabi s svojimi naravnimi in kulturnimi znamenitostmi.

VIDEO in FOTO: Zadnja postaja plastike ni morje, ampak hrana na vašem krožniku
02. 03. 2017 06.30
Težko si je predstavljati, da bo glavna atrakcija razstave kup smeti. A je. Ogromen kup, ki pretrese. Gre za količino odpadkov, ki vsakih nekaj sekund končajo v morjih. Letno porabimo več kot 300 milijonov ton novih plastičnih izdelkov. Polovico uporabljamo manj kot 12 minut.