južna sirija

Kateri so najmočnejši potni listi na svetu v letu 2025?

11. 01. 2025 20.51

Potni list, ki lahko odpre vrata do največ držav po svetu, pripada prebivalcem Singapurja. Ti lahko namreč brez vizuma odpotujejo v kar 195 od 227 destinacij po vsem svetu. S tem se uvršča v sam vrh seznama najmočnejših potnih listov. Najmočnejši potni listi znotraj EU medtem pripadajo Franciji, Nemčiji, Italiji in Španiji. Na kakšno mesto se je uvrstila Slovenija in potni list katere države se je znašel na dnu lestvice?

Policija zaprla ulico v Berlinu, da so lahko natovorili vso pomoč

07. 02. 2023 08.38

V Turčijo in Sirijo, ki ju je prizadel katastrofalen potres, prihaja pomoč z vsega sveta. V Nemčiji, kjer živi številčna turška skupnost, so se ljudje množično zganili. V le nekaj urah so zbrali več ton humanitarne pomoči. Policija v Berlinu je morala zapreti celo ulico, da so prostovoljci pakete lahko natovorili na tovornjake. Odzivajo se tudi številne druge države.

Generalna skupščina ZN z veliko večino obsodila ruski napad na Ukrajino

02. 03. 2022 18.44

Generalna skupščina ZN je danes po treh dneh izrednega zasedanja s 141 glasovi proti petim in s 35 vzdržanimi potrdila predlog resolucije, ki obsoja rusko agresijo ter zahteva takojšen konec spopadov in umik ruskih enot iz Ukrajine. Po objavi izida glasovanja je v dvorani Generalne skupščine zadonel bučen aplavz.

'Odpadniške' države, ki niso obsodile Putinovega podpisa

23. 02. 2022 15.19

V obsodbah poteze ruskega predsednika Vladimirja Putina, ki je s podpisom odloka separatistični regiji Doneck (DNR) in Lugansk (LNR) v Ukrajini priznal kot neodvisni, se je združil praktično večina mednarodne javnosti. Vseeno pa se je nekaj državnikov odločilo, da njegovo odločitev javno podpre. Omenjeni ljudski republiki sta se vzajemno uradno priznali že leta 2014, ko sta na svojo roko razglasili neodvisnost, enako se je takrat odločila tudi Južna Osetija, de facto neodvisna kavkaška republika, ki jo sicer večina članic OZN šteje za del Gruzije. Zdaj se je za podporo Donecku in Lugansku odločila tudi prav tako nepriznana republika Abhazija, poleg nje pa še mednarodno priznane države Belorusija, Nikaragva, Sirija, Venezuela in Kuba, tvit odobravanja je prišel tudi iz Jemna.

Kateri potni listi odpirajo največ vrat? Slovenija se uvršča na deseto mesto

12. 01. 2022 13.00

Najnovejše poročilo britanskega svetovalnega podjetja za globalno državljanstvo Henley & Partners na področju svobode potovanj razkriva vse večjo vrzel med globalnim severom in globalnim jugom. Največjo vrzel v 17-letnem spremljanju indeksa moči potnih listov posameznih držav so v zadnjem letu povzročili prav ukrepi, ki so bili sprejeti z namenom omejevanja širjenja novega koronavirusa. Na vrhu seznama najmočnejših potnih listov sicer kot običajno prevladujejo države Evropske unije, pri čemer Slovenija na lestvici zaseda deseto mesto.

Po prihodu iz temnordečih držav odslej v karanteno tudi cepljeni in prebolevniki

02. 07. 2021 11.18

Vlada je spremenila odlok o prehajanju meja, v katerem spreminja pogoje za vstop v Slovenijo pri vračanju iz temnordečih držav. Pri prihodu iz slednjih bodo odslej morali v desetdnevno karanteno tudi cepljeni in prebolevniki. Med temnordečimi državami so tudi Egipt, Velika Britanija, Irska, Lihtenštajn in posamezne administrativne enote Francije.

Zeleni, oranžni, rdeči in temno rdeči: vlada sestavila nove sezname držav

18. 06. 2021 21.47

Vlada je določila besedilo predloga, s katerim bi dopolnila zakon o nalezljivih boleznih. DZ ga bo predložila v obravnavo po nujnem postopku, so sporočili po dopisni seji. S tem se bo uresničila odločba Ustavnega sodišča. Vlada je tudi izdala odlok o spremembah Odloka o določitvi pogojev vstopa v državo. Veljal bo od 19. junija do vključno 27. junija 2021.

Najvplivnejši, najdragocenejši, najmočnejši: kateri potni list se 'izplača' imeti v 2021?

17. 01. 2021 07.12

Za nekatere je potni list 'portal', ki omogoča vstop v svet. Za druge je prepreka na poti do svobode, ki jo dajejo potovanja. In kam na tem spektrumu mobilnosti se uvršča slovenski? Družba Henley vsako leto pripravi seznam potnih listov, ki kaže sliko mobilnosti, dostopnosti in omejitev posameznih držav v primerjavi z drugimi. In rezultati znajo presenetiti: največjo svobodo gibanja širom sveta omogoča japonski potni list, na repu lestvice, med najbolj 'zaprtimi' državami pa ... Ne, ni Severna Koreja.

Manj izjem ob prihodu v državo, ohranjanja stikov s sorodniki ni med njimi

22. 12. 2020 23.20

Vlada je močno zaostrila pogoje za vstop v Slovenijo iz tako imenovanih rdečih držav. Tako ostaja le še sedem izjem, večinoma se nanašajo na tranzitne potnike, vsi drugi pa bodo morali ali pokazati največ 24 ur star PCR-test ali se odločiti za karanteno na domu. Izjem, kot so nakupi čez mejo, obiski pri sorodnikih ali urejanje vikenda, ni več.

Kje se je število potrjenih primerov podvojilo in v katerih državah ne beležijo novih primerov?

19. 10. 2020 12.17

Podatki o novoodkritih primerih okužbe, ki jih sporočajo posamezne države, kažejo, da se pandemija še ne misli posloviti. Epidemiološko stanje se je v zadnjih 14 dneh poslabšalo v kar 117 državah in ozemljih po svetu, le v osmih državah oziroma ozemljih pa v zadnjih štirih tednih niso zaznali niti enega primera okužbe z novim koronavirusom.

Erdogan migrantom pušča prosto pot proti Evropi: 'Odprli smo vrata'

29. 02. 2020 13.48

Turški predsednik Recep Tayyip Erdogan je sporočil, da bo migrantom, ki so trenutno v Turčiji, pustil potovati proti Evropi. Kot je poudaril v Istanbulu, Turčija ne zmore več pritiska novega migrantskega vala iz Sirije. Od tega naznanila se je na mejah Turčije zbralo že 18.000 migrantov, pričakujejo pa, da bo številka strmo naraščala.

Slovenija med najbolj varnimi državami na svetu

18. 11. 2019 11.42

Na svetovnem spletu so objavili zemljevid tveganj na potovanjih za leto 2020, ki razkriva, katere države sveta so najnevarnejše ali najvarnejše, ko gre za varnost, zdravstvo in prometno varnost. Najnevarnejše države so med drugim Libija, Somalija, Afganistan in Venezuela, najvarnejše pa Finska, Norveška in Islandija in tudi Slovenija.

Nepričakovana zaušnica finalistu SP: Hrvati poraženi v Varaždinu

12. 06. 2019 07.50

Ob kvalifikacijskih tekmah je bilo na sporedu tudi nekaj zanimivih prijateljskih nogometnih obračunov. Eden takšnih se je zgodil v Varaždinu, kjer sta se pomerili reprezentanci Hrvaške in Tunizije. Finalist svetovnega prvenstva v Rusiji pa je pred domačimi navijači doživel neprijetno zaušnico, saj je bil nepričakovano poražen z 1 : 2.

Na jugu Sirije se je na domove vrnilo okoli 20.000 ljudi

07. 07. 2018 20.22

Po sklenitvi dogovora o prekinitvi ognja na jugu Sirije, pri katerem je sodelovala Rusija, se je na domove vrnilo najmanj 20.000 ljudi, ki so zbežali pred ofenzivo vladnih sil, je danes sporočil Sirski observatorij za človekove pravice.

Lippi na klopi Kitajske dočakal prvo zmago, ki je bila še posebej sladka, saj so padli sosedi Južni Korejci

23. 03. 2017 20.35

Slavni italijanski nogometni trener Marcelo Lippi je končno dočakal svojo prvo zmago na klopi Kitajske. Njegova reprezentanca, ki jo je prevzel lani oktobra, je v kvalifikacijah doma z 1:0 premagala Južno Korejo. Tekma je minila v naelektrenem vzdušju zaradi tradicionalnega političnega nerazumevanja med državama, edini gol je padel v 34. minuti.

Intervju z Lučko Kajfež Bogataj: Zelo kompleksen je zdravstveni vidik podnebnih sprememb. Če je bolj toplo, je več žuželk in več bolezni

06. 03. 2017 06.30

Podnebne spremembe s seboj nosijo veliko izzivov, a tudi priložnost, da spremenimo sebe in ekonomski model, meni klimatologinja Lučka Kajfež Bogataj. Dodaja, da še nismo prepozni z ukrepi, a čas se nam izteka. Opozorila je na zdravstvene posledice podnebnih sprememb in na podnebne begunce.

Malezija bo zaradi napetosti po smrti Kim Džong Nama izgnala veleposlanika Severne Koreje

04. 03. 2017 09.17

Severna Koreja je ZDA opozorila, da bodo "drago plačale", če jo bodo po umoru polbrata severnokorejskega voditelja Kim Džong Una v Maleziji znova uvrstile na seznam držav, ki podpirajo terorizem. V Washingtonu naj bi namreč že razmišljali o tem. Malezija pa je sporočila, da bo izgnala veleposlanika Severne Koreje.

KOMENTAR: Ruski medvedek ima kratke noge

08. 10. 2015 17.22

Ko Vladimir Putin za rojstni dan na hokejski tekmi da sedem golov in izstreli 26 vodenih raket, je šale konec. Ruska operacija v Siriji je največji pokazatelj, da Moskva misli resno.

Le ena država na svetu odlično poskrbi za delavce, ZDA med najslabšimi

28. 05. 2014 21.25

Danska je edina država, ki spoštuje prav vse pravice delavcev, še nekaj jih je, ki dobro poskrbijo za njih, so pa številne, ki delavcem ne dovolijo stavkati in jih zato tudi kaznujejo. ZDA in Velika Britanija so ob boku Etopiji, Tanzaniji, Iraku in Iranu.

VIDEO: Leto 2012 v 60 sekundah

15. 12. 2012 09.39

Leto 2012 se izteka. Zaznamovale so ga vojna v Siriji, nesreča ladje Costa Concordia, orkan Sandy, ameriške predsedniške volitve, olimpijske igre … Najbolj odmevni dogodki so zbrani na posnetku, dolgem 60 sekund.

V Siriji ubitih že več kot 5.000 ljudi

13. 12. 2011 07.43

Visoka predstavnica Združenih narodov Navi Pillay je podala novo poročilo o številu žrtev v Siriji. Prepričana je, da je krvni davek presegel število 5.000 mrtvih, v število pa niso vštete žrtve iz Asadovih varnostnih sil.

Sirske oblasti obtožene grozodejstev nad prebivalstvom

29. 11. 2011 10.35

Združeni narodi so presodili, da so sirske oblasti in vojska krivi umorov, posilstev in mučenja civilnega prebivalstva. Mednarodna skupnost zahteva ostrejše posredovanje, ni pa izključena niti vojaška akcija.

Katančevi Emirati niso med favoriti azijskega prvenstva

05. 01. 2011 11.25

Čeprav med ljubitelji nogometa azijsko prvenstvo (še) ne pomeni prav veliko, bodo slovenski privrženci tega športa letos le imeli razlog za spremljanje vsaj kakšnega dvoboja.

Upočasnen širitveni proces

15. 12. 2006 08.00

Predsednik Evropske komisije Jose Manuel Barroso je dejal, da vrata za nove članice ostajajo široko odprta.

Najnovejša tehnologija tudi v Slovenijo

11. 01. 2001 00.00

Ameriška vlada je že šestič od leta 1993 prevetrila omejitve, ki veljajo za izvoz visoko zmogljivih računalnikov in med drugim Slovenijo premaknila iz skupine 2 v skupino 1. V tej so države, ki lahko uvažajo visoko zmogljive ameriške računalnike brez omejitev, oz. brez poprejšnjega vladnega pregleda. Ameriška vlada pa ugotavlja še, da tehnološki razvoj krepko prehiteva uveljavljene nadzorne standarde in bo v kratkem kongresu priporočila, da jih popolnoma odpravi. Obstoječi standardi po katerih ameriška vlada omejuje izvoz visoko zmogljivih računalnikov temeljijo na "hardwareu", oz. na "milijonih teoretičnih operacijah na sekundo" (MTOPS). Obrambno ministrstvo ZDA je že leta 1999 ugotovilo, da so ti standardi zastareli, zato se bo potrebno osredotočiti na nadaljnji nadzor občutljive programske opreme, ki bi lahko v napačnih rokah ogrozila nacionalno varnost.