jugoslovanska vojska

Kmečka hiša v Zagorju, v kateri so Nemci podpisali predajo

10. 05. 2025 07.33

Petrova hiša, preprosta kmečka hiša ni v ničemer izstopala od drugih hiš v Zagorju in hiš v ostalih pivških vaseh. Pa vendar se je po spletu naključij 7. maja 1945 znašla v središču dogajanja in postala prizorišče pomembnega zgodovinskega trenutka. Ob 6.04 sta vanjo vstopila nemška častnika, ki nista govorila. Jugoslovanski častnik jima je natočil liker, a njuna kozarčka sta ostala nedotaknjena. Nato so podpisali dokument, s katerim se je uradno zaključila reško-tržaška operacija, največji vojaški spopad v drugi svetovni vojni na slovenskih tleh.

Novi avion: zadnji megalomanski projekt Jugoslavije

12. 01. 2025 07.00

Ob koncu druge svetovne vojne je bila Jugoslavija razrušena agrarna država z majhno industrijo. Sledil je velik skok, zasnovan na nerealističnih apetitih, ki so v spregi z lobiji iz vojaške industrije rodili megalomanske projekte. Eden od teh je bil večnamenski nadzvočni lovec s projektnim imenom Novi avion, s katerim bi Jugoslavija do konca tisočletja dobila napreden večnamenski lovec četrte generacije.

33 let po umiku JLA: 'Slovenska vojska je in bo temelj naše državnosti'

25. 10. 2024 08.57

Obeležili smo dan suverenosti, 25. oktober, ko je po osamosvojitveni vojni še zadnji vojak takratne JLA zapustil slovensko ozemlje. Osrednja slovesnost, ki sta jo pripravila Zveza veteranov vojne za Slovenijo in Zveza policijskih društev Sever, je bila v Šempetru pri Gorici. Predsednik vlade Robert Golob je ob tem poudaril pomen slovenske vojske, ki "je in bo ključni temelj slovenske državnosti".

'Združitev je bila simbol zmage slovenskega naroda nad krivicami'

17. 08. 2024 07.00

Obeležujemo državni praznik združitve prekmurskih Slovencev z matičnim narodom. Večer pred praznikom je v Beltincih potekala državna proslava, po drugih krajih pa regionalne in občinske slovesnosti. Na državni proslavi je bila slavnostna govornica predsednica državnega zbora Urška Klakočar Zupančič, udeležila pa se je je tudi predsednica republike Nataša Pirc Musar.

Urbano raziskovanje: zapuščeni, skrivnostni, a veličastni objekti

09. 08. 2024 16.24

Urbano raziskovanje je posebna vrsta turizma oziroma raziskovanja, ki pomeni obiskovanje zapuščenih in propadajočih zgradb, krajev, ki so skoraj pozabljeni od sveta. Gre za objekte, ki so nekoč prekipevali od življenja – za gledališča, šole, počitniška naselja ... Danes pa se na njih nabira prah, morda jih obrašča gosto rastlinje. Če je to nekaj, kar vas zanima, ne spreglejte seznama takšnih lokacij.

Nenavadna ljubezen: stoletni Franc spet v 'svoji tridsatčetverki'

08. 08. 2024 09.10

S poskočnim korakom in širokim nasmehom Franc Primožič, ki bo jutri napolnil častitljivih 100 let, premaguje stopnice Parka vojaške zgodovine v Pivki in se vzpenja proti poligonu, kjer ga čaka njegova "ljubica", kot pravi. In ko nekaj minut pozneje v hangarju zagleda T-34, sovjetski tank, kakršnega je sam vozil pred skoraj 80 leti, ne more skriti navdušenja. Z roko proti njemu začne pošiljati poljube. "Koliko spominov!" zavzdihne. Komaj čaka, da se vkrca.

'Če ne bi letel s tem avionom, bi bil čisto povprečen pilot'

13. 07. 2024 07.00

Pri njegovem snovanju so sodelovali Slovenci, prav tako pri poskusnih letih. Prva enota jugoslovanskega vojnega letalstva, ki ga je sprejela v oborožitev, je bila nastanjena v Cerkljah ob Krki. Jurišnik Soko J-22 Orel ni bil zgolj paradni simbol domače vojaške industrije in prijateljstva s Socialistično republiko Romunijo. Bil je dobro letalo, z napredno zahodno avioniko, ki se je, kljub nekaterim pomanjkljivostim, izkazalo tudi v praksi, pred romunsko verzijo orla s številko 206, ki se nahaja v Pivki, pripoveduje preizkusni pilot prvega orla Zvonko Knaflič. Upokojeni polkovnik je s tvegano, a premišljeno odločitvijo leta 1990 rešil novo letalo in za to prejel red za hrabrost.

Nad poveličevanje nacizma in fašizma z novelo zakona o varstvu javnega reda in miru

18. 06. 2024 13.58

Svoboda je v koalicijsko usklajevanje posredovala predlog novele zakona o varstvu javnega reda in miru, s katero prepovedujejo poveličevanje nacizma in fašizma ter tovrstnih organizacij iz časa druge svetovne vojne na slovenskem ozemlju. To bo glede na predlog novele obravnavano kot prekršek, ki se kaznuje z globo od 1000 do 2500 evrov.

Kako je 'heavy metal', rešen pred razrezom, postal edinstvena atrakcija

02. 06. 2024 07.00

Jugoslovanska podmornica za diverzante, ki izplavajo, na sovražnikove ladje nalepijo mine in se nikoli več ne vrnejo. Nemška vojaška lokomotiva iz druge svetovne vojne, ki je z vožnjo iz Ljubljane v Postojno zaključila obdobje parne vleke pri nas. Tritonski policijski helikopter, evropski rekorder v rešenih življenjih. Mogočna "stoenajstka", ki je 26 let varovala našo morsko mejo. Eden prvih porschejevih motorjev, ki ga nimajo niti v porschejevem muzeju. In direktor, katerega družina je bila del tragedije pred 60 leti, o kateri se ni pisalo. Težko bi na enem mestu našli več zanimivih zgodb, kot jih nudi Park vojaške zgodovine v Pivki.

Od 'kazenske' vojašnice prek ruševin do enega največjih vojaških muzejev v Evropi

26. 05. 2024 07.00

Nekdanja italijanska vojašnica, arhitekturno impozantni kompleks z vojaškim muzejem, katerega pobudnik je neko noč umrl v skrivnostnih okoliščinah. Pozneje, v jugoslovanskem obdobju, "kazenska vojašnica", izjemno nepriljubljena pri vojakih in častnikih. Iz nje 26. junija 1991 ob 11.10 na ceste zapeljejo prvi tanki JLA, da bi v kali zatrli slovensko osamosvojitev. Propadajoč objekt, ki ga Slovenska vojska uporablja kot poligon za treniranje in v katerem leta 2001 posnamejo celovečerni film Zvenenje v glavi. Danes pa največji muzejski kompleks pri nas in eden največjih vojaških muzejev v Evropi, v katerem lahko vidite tudi podmornico.

Bodo Titovi Havaji v bližini Dubrovnika zasijali v nekdanji slavi?

18. 05. 2024 16.54

Kupari. Ime, ki je bilo v nekdanji Jugoslaviji sinonim za luksuz. Letovišče za vojaško elito, pravili so mu tudi Titovi Havaji, ki je lahko sprejelo blizu 2000 ljudi, skupaj s kampom pa krepko več kot 6000. Vsega 15 minut vožnje ga loči od obleganega bisera Dubrovnika, a turistov ni.

Slovenija Ukrajini poslala orožje druge svetovne vojne: 16 havbic M2A1

07. 04. 2023 05.00

V Ukrajini poleg hrumenja oklepnikov M80A in tankov M-55S grmijo tudi 105-milimetrske havbice M2A1. V Ukrajino je Slovenija poslala 16 havbic ameriške izdelave, ki jih je naša država podedovala od JLA. Gre za orožje, ki je vrhunec slave doživelo med drugo svetovno vojno. S tem se je SV znebila 'težkega trojčka', saj je tako topove kot oklepnike in tanke Mors nameraval prodati že leta 2015. Informacijo o dobavi topov spremlja tudi komunikacijska zmeda na zunanjem ministrstvu in pri državnem sekretarju za nacionalno varnost, kjer imajo težave z opredeljevanjem velikosti vojaških formacij.

'Ko smo mi brezskrbno uživali na morju, so oni kovali peklenski načrt'

05. 04. 2023 07.00

"Načrt za obleganje Sarajeva, ki s 44 meseci velja za najdaljše obleganje mesta v sodobni zgodovini, je bil skovan veliko prej, preden je sovražnik zares udaril. Trojni obroč okoli mesta je bil zasnovan po najmodernejših vojnih doktrinah takrat ene najmočnejših vojsk v Evropi, njihov cilj pa je bil popolno uničenje in čim več žrtev," pojasnjuje Emir Turkušić, ki je v Haagu pričal štirikrat, med drugim na sojenju Radovanu Karadžiću in Ratku Mladiću. Tri desetletja po vojni v BiH v sebi čuti zadovoljstvo, ker je prispeval delček v mozaik kaznovanja vojnih zločincev.

So Wagnerjeve sile v Ukrajini uničile slovenski oklepnik?

29. 03. 2023 07.49

Na spletu se je pojavil video posnetek, ki naj bi prikazoval spopad med rusko skupino plačancev Wagner in ukrajinskima bojnima voziloma. Wagnerjeve sile naj bi blizu mesta Zaliznjanske uničile ukrajinsko amfibijsko vozilo pehote BMP-2 in vozilo, ki je videti kot oklepnik M80A. 35 takšnih vozil je sicer Slovenija za pomoč Ukrajini namenila junija lani.

Praznujemo dan združitve prekmurskih Slovencev z matičnim narodom

17. 08. 2022 06.44

Zaznamujemo državni praznik, dan združitve prekmurskih Slovencev z matičnim narodom. Z njim se spominjamo množičnega ljudskega zborovanja v Beltincih 17. avgusta 1919, ko je po prvi svetovni vojni množica plebiscitarno podprla priključitev Prekmurja matični domovini. "Dan, ko se spominjamo združitve prekmurskih Slovencev z matičnim narodom, je praznik vseh nas," je ob prazniku združitve prekmurskih Slovencev z matičnim narodom zapisal premier Robert Golob.

Ukrajini sovjetska in jugoslovanska oprema, Sloveniji orožje zahodne izdelave

07. 05. 2022 14.05

Slovensko obrambno ministrstvo še vedno ne razkriva podrobnosti glede vsebine vojaške pomoči Ukrajini. Nemški mediji so pred časom poročali, da naj bi Ljubljana in Berlin sklenila dogovor o tem, da bi Slovenija Ukrajini donirala tanke M-84, v zameno pa od Nemčije prejela sodobnejše tanke ali oklepnike. Na ministrstvu sedaj pravijo, da možnost menjave obstaja.

Rusija pogleduje tudi proti Transnistriji znotraj moldavskih meja

22. 04. 2022 06.33

Rusija je pred dnevi naznanila začetek "druge faze specialne operacije", a za zdaj ni opaziti množičnih premikov ruskih čet. So pa razglasili zavzetje Mariupola, čeprav se vsi njegovi branilci, obkoljeni v jeklarni Azovstal, še niso vdali. Moskva je medtem sporočila, da so z Ukrajino znova opravili "več daljših pogovorov", a ruski zunanji minister je dejal, da so pogajanja o končanju konflikta v Ukrajini zastala, za kar je obtožil ukrajinsko stran. Tudi Putin je Ukrajino obtožil nedoslednosti v mirovnih pogajanjih. Ruska vojska si bo prizadevala prevzeti popoln nadzor nad vzhodom in jugom Ukrajine, pa je dejal visok ruski general Rustam Minekajev. S tem bi vzpostavili kopenski koridor do zasedenega polotoka Krim, a hkrati tudi odprli prehod do Transnistrije oziroma odcepljene Pridnestrske republike v okviru mednarodno priznanih meja Moldavije.

'Za razgled na plažo z žičnico na Stražo ...'

06. 02. 2022 15.53

Nobena skrivnost ni – povprečna starost žičnic v Sloveniji je presegla tridesetico. Naprave se vse pogosteje kvarijo, njihovo vzdrževanje je tako vse dražje. Letos sta se zgodili že dve večji okvari – na dostopni žičnici na Krvavec in na šestsedežnici na Cerknem. A potopimo se za nekaj trenutkov v zgodovino in sprehodimo skozi podobe vzpostavljanja sodobnega smučanja na Slovenskem.

Nezakonit rave v enem največjih zapuščenih jugoslovanskih bunkerjev v Sloveniji

06. 11. 2021 07.00

Skrivni bunker na obrobju Ljubljane, ki je javnosti manj poznan, je eden največjih v državi in je nastal zaradi zaščite političnega vodstva. Velikost presega tistega v Kočevju, a uporabljen ni bil nikoli, čeprav je po 70 letih še vedno v odličnem stanju. Poleg je še eden, nedokončan, a zgodba glavnega bunkerja je vsaj tako nenavadna, kot je zanimiva, saj praktično nihče ni vedel, kako velik je ta objekt (oziroma sploh niso vedeli zanj), in je nekako pristal v zasebni lasti. In zdaj, po vsem tem času, je skrit v gozdovih gostil nezakonito rejversko zabavo.

'Nalogo na Triglavu smo izpeljali v relativni tajnosti'

29. 08. 2021 08.31

Triglav in slovenska zastava. Simbola, ki sta ob pomembnih dogodkih povezana tudi s čustveno platjo slovenske identitete. Med obrazi, ki so pred 30 leti, ko je naša država postala samostojna, stkali edinstveno zgodbo in razobesili šestmetrsko zastavo na vrhu našega očaka, je 27 posameznikov, ki so s svojim dejanjem pokazali, da podpirajo neodvisno pot Slovenije. Pogovarjali smo se z gorskim reševalcem Janezom Brojanom, ki je prevzel sprva skrivno misijo na Triglav, in pilotom Letalske policijske enote, ki je skupaj s sodelavcema opremo in reševalce s helikopterjem prepeljal na Triglav.

Janša: Potencialom Prekmurja je treba omogočiti ustvarjalni zagon in razvoj

17. 08. 2021 09.21

Obeležujemo državni praznik, dan združitve prekmurskih Slovencev z matičnim narodom. Z njim se spominjamo množičnega ljudskega zborovanja v Beltincih 17. avgusta 1919, na katerem so po prvi svetovni vojni plebiscitarno podprli priključitev Prekmurja matici.

'Ko si prišel na Vrhniko, si bil 'pečen''

13. 06. 2021 06.00

Vrhnika je bila od nekdaj kraj, prežet z vojsko in vojaštvom. Pogosto je prav vojska narekovala utrip kraja, družbeno dogajanje. Posegla je v mnoge družinske usode, zaznamovala je življenja krajanov. Pustila je rane in spomine. In zato je 'Vojaška Vrhnika' naša druga osamosvojitvena zgodba.

Šesti april, jutro, ki je prineslo smrt Kraljevine Jugoslavije

06. 04. 2021 08.49

6. aprila 1941 so sile osi napadle Kraljevino Jugoslavijo. Velik del slovenskega etničnega ozemlja je takrat spadal pod Dravsko banovino. Na pomladno jutro so sile nemškega letalstva brez vojne napovedi poletele nad Beograd in mesto prebudile z oglušujočim bombnim napadom. Začela se ni le aprilska, temveč totalna vojna, ki se je tudi na naših tleh zadržala štiri leta in mesec dolgo.

Potrjeno: Srbi zadeli tudi drugega F-117, ki se je komaj vrnil 'domov'

02. 12. 2020 10.15

Kar so dolgo bile govorice, je zdaj potrdil eden od pilotov, in sicer, da je v vojni leta 1999 srbska protiletalska obramba zadela dve letali F-117. Prvega so uspeli sestreliti, drugi pa se je s težkimi poškodbami trupa komaj vrnil v Nemčijo. Nevarnosti so se posadke F-117 zavedale, a kot pravijo, se je tudi njihov nasprotnik zavedal, kako jim slediti. Dolgoletne govorice so tako le dobile prvo potrditev.

Dan suverenosti: 'Skupaj lahko premagamo tudi tisto, kar se zdi nepremagljivo'

25. 10. 2020 09.12

Praznujemo dan suverenosti, s katerim se spominjamo odhoda zadnjega vojaka JLA iz Slovenije 25. oktobra 1991. Predsednik Borut Pahor je v svojem nagovoru poudaril, da smo se zdaj znova znašli v položaju, ko je sodelovanje nuja, in k temu pozval parlamentarne stranke. Premier Janša je v poslanici zapisal, da nas "zgodovina uči, da nič ni nemogoče, če smo kot narod enotni". Predsednik DZ Igor Zorčič pa je ocenil, da je naša naloga, da v spopadu z novim koronavirusom spet dokažemo, da znamo biti odločni, samozavestni, razumevajoči in solidarni.

Strmoglavil srbski mig-21, star 34 let: oba pilota umrla

25. 09. 2020 10.38

V bližini Loznice je strmoglavil mig-21, star 34 let, katerega lastnica je bila vojska Republike Srbije. Oba pilota sta umrla. Pri strmoglavljenju je bil poškodovan tudi vaščan, na čigar posestvo je letalo padlo. Srbsko obrambno ministrstvo je sporočilo, da je bilo letalo zjutraj pregledano v skladu z vsemi postopki in tehnično ustrezno za let, vojaški analitik pa se medtem sprašuje, zakaj je bilo tako staro letalo vrnjeno v uporabo.

Garda Slovenske vojske za zgodovino

10. 09. 2020 15.33

Garda Slovenske vojske je pri Aljaževem stolpu v sredo stala v častnem pozdravu. Na prvi pogled se dogodek ne zdi nič posebnega, a ko upoštevamo pomen Triglava za Slovence, za državo in na kratko preletimo zgodovino osvajanja vrha, vidimo, da gre za res poseben dogodek, ki ga je pripravila ena najelitnejših enot v Slovenski vojski.

Odkrili spomenik, posvečen 100. obletnici priključitve Prekmurja

17. 08. 2020 06.12

Ob dnevu združitve prekmurskih Slovencev z matičnim narodom so v predsedniški palači odprli vrata obiskovalcem. Predsednik republike Borut Pahor je na slovesnosti, ki se je je udeležila skupina mladih iz Prekmurja, v družbi županje občine Črenšovci Vere Markoja, poudaril pomen praznovanja obletnic zgodovinskih prelomnic v duhu sožitja in strpnosti. Na Prekmurskem trgu pa odslej stoji nov spomenik.

V Mariboru so se spomnili pekrskih dogodkov leta 1991

23. 05. 2020 13.21

Mariborska mestna občina obeležuje enega od štirih spominskih dni. Z njim se spominja dogodkov, ko je Jugoslovanska ljudska armada 23. maja 1991 obkolila učni center teritorialne obrambe v Pekrah. Letos 29. obletnice tega za slovenski osamosvojitveni proces pomembnega dogodka zaradi epidemije ne bodo počastili s tradicionalno slovesnostjo.

Pred 75 leti je general Patton v drzni operaciji pred sovjeti rešil na stotine lipicancev

19. 04. 2020 07.00

Leta 1943 so nacisti iz Lipice odstranili vseh 179 konjev in jih preselili na češko ozemlje, kjer so hoteli narediti posebno kobilarno, ki bi združevala vse lipicance in druge plemenite konje. Sanje so bile leta 1945 v razsulu, območje, kjer bi morala biti kobilarna, je bilo na sovjetskem teritoriju, usoda konjev pa je bila pred napredujočo in lačno sovjetsko armado vprašljiva. A eden bolj kontroverznih generalov ameriške vojske se je odločil, da jih bo spravil na varno: "Rešite jih. Bodite hitri."