jugoslovansko letalo

Novi avion: zadnji megalomanski projekt Jugoslavije

12. 01. 2025 07.00

Ob koncu druge svetovne vojne je bila Jugoslavija razrušena agrarna država z majhno industrijo. Sledil je velik skok, zasnovan na nerealističnih apetitih, ki so v spregi z lobiji iz vojaške industrije rodili megalomanske projekte. Eden od teh je bil večnamenski nadzvočni lovec s projektnim imenom Novi avion, s katerim bi Jugoslavija do konca tisočletja dobila napreden večnamenski lovec četrte generacije.

Pogubljen ameriški bombnik v objemu slovenskih gora

24. 11. 2024 09.53

Suh sneg je škripal pod nogami, na lase in brado so se lepili beli kristali, ko je začela četica pohodnikov v mrzlem novembrskem jutru gaziti proti dolini Tamarja. "Tisti dan so bili tam gor prav taki pogoji," eden izmed rateških gorskih reševalcev pokaže visoko pod mogočen dvatisočak. Pod Kotovim sedlom pod Jalovcem je pred natanko 80 leti strmoglavil ameriški vojaški bombnik B-24G Liberator. Nosil je devet članov posadke zavezniških letalcev, za nekatere izmed njih pa je bil polet nad slovenskimi gorami tudi njihov zadnji.

Pol stoletja stara skrivnost JAT-ovega pogubljenega letala

15. 10. 2024 06.00

Že več kot pol stoletja ves svet ve za jugoslovansko stevardeso Vesno Vulović, ki je čudežno preživela padec letala z 10.000 metrov. Šele zdaj pa je švedski dokumentarni film razkril, kako so tisto JAT-ovo letalo, ki je eksplodiralo med poletom iz Kobenhavna v Zagreb, z neba sklatili hrvaški teroristi, ki so hoteli neodvisno državo. "Želeli smo škodovati jugoslovanskemu turizmu," je švedskemu novinarju hrvaških korenin razkril eden izmed domnevnih sostorilcev. Vzeli so 27 nedolžnih življenj.

'Če ne bi letel s tem avionom, bi bil čisto povprečen pilot'

13. 07. 2024 07.00

Pri njegovem snovanju so sodelovali Slovenci, prav tako pri poskusnih letih. Prva enota jugoslovanskega vojnega letalstva, ki ga je sprejela v oborožitev, je bila nastanjena v Cerkljah ob Krki. Jurišnik Soko J-22 Orel ni bil zgolj paradni simbol domače vojaške industrije in prijateljstva s Socialistično republiko Romunijo. Bil je dobro letalo, z napredno zahodno avioniko, ki se je, kljub nekaterim pomanjkljivostim, izkazalo tudi v praksi, pred romunsko verzijo orla s številko 206, ki se nahaja v Pivki, pripoveduje preizkusni pilot prvega orla Zvonko Knaflič. Upokojeni polkovnik je s tvegano, a premišljeno odločitvijo leta 1990 rešil novo letalo in za to prejel red za hrabrost.

Kako je 'heavy metal', rešen pred razrezom, postal edinstvena atrakcija

02. 06. 2024 07.00

Jugoslovanska podmornica za diverzante, ki izplavajo, na sovražnikove ladje nalepijo mine in se nikoli več ne vrnejo. Nemška vojaška lokomotiva iz druge svetovne vojne, ki je z vožnjo iz Ljubljane v Postojno zaključila obdobje parne vleke pri nas. Tritonski policijski helikopter, evropski rekorder v rešenih življenjih. Mogočna "stoenajstka", ki je 26 let varovala našo morsko mejo. Eden prvih porschejevih motorjev, ki ga nimajo niti v porschejevem muzeju. In direktor, katerega družina je bila del tragedije pred 60 leti, o kateri se ni pisalo. Težko bi na enem mestu našli več zanimivih zgodb, kot jih nudi Park vojaške zgodovine v Pivki.

Jurišnik Soko J-22 Orel spet sije kot včasih

15. 09. 2023 14.35

Jugoslovansko-romunsko jurišno letalo Soko J-22 Orel oz. IAR-93 Vultur je nastalo zaradi potreb po zamenjavi zastarelih jurišnikov F-84 Thunderjet in SOKO J-1 Jastreb. Danes ga aktivno uporablja le še srbska vojska, in sicer modificirano različico. Slovenija je od Romunije letalo pridobila leta 2014. Letalo je nato načel zob časa, zato ga je bilo treba restavrirati. Obnova se je zavlekla, a po 250 delovnih urah je restavratorjem uspelo.

Pospravili so kostume, sešili so jim zastavo: Zavedanje, da je vojna, je bilo takojšnje

19. 09. 2021 11.02

V seriji člankov, s katero obujamo spomine na doživljanje osamosvojitve pred tremi desetletji, tokrat delimo spomine folklornikov Folklorne skupine Sava iz Kranja, ki so takrat ravno odleteli na pomembno gostovanje, vmes pa je država, ki naj bi jo zastopali, razpadla. Znašli so se pred dilemo, kako se varno vrniti domov.

Jurij Kraigher: utelešenje slovensko-ameriškega sodelovanja v boju proti Hitlerju

09. 05. 2020 18.23

Slovenska zgodovina je polna pozabljenih zgodb in velikih podvigov 'neznanih' posameznikov, ki so v svetovnem merilu pustili pomemben pečat. V 20. stoletju je bil eden takšnih primerov zagotovo Jurij Kraigher, ki se je konec 19. stoletja rodil v Hraščah pri Postojni, bil vojaški pilot v prvi in drugi svetovni vojni, junak, izumitelj in celo direktor zahodne divizije letalske družbe Pan American Airways.

SV leta 2035: teritorialna poveljstva, samovozne havbice, protiletalski sistem, 8000 vojakov

20. 01. 2020 14.37

Ministrstvo za obrambo je objavilo belo knjigo o obrambi Republike Slovenije, ki govori o prihodnosti vojske in vloge v državi. Večjih presenečenj ni, vojska se bo soočala s pomanjkanjem in ostajanjem kadra, prav tako bi potrebovali novo opremo: tokrat so dodali lasten protiletalski sistem in samovozne havbice. Vojska želi 8.000 profesionalnih vojakov in 2.000 rezervistov ter teritorialna poveljstva s posebno manevrsko strateško rezervo.

Objekt 505 – tajno jugoslovansko letališče, simbol genialnosti in neumnosti

24. 03. 2019 08.43

V podnožju gore Plješivica je Jugoslavija v času 50. in 60. let gradila takrat največjo podzemno vojaško bazo v Evropi. Letališče Željava spremljajo številni miti, med drugim naj bi domačini govorili, kako migi poletajo kar iz gore. Objekt 505, kot so ga imenovali, je bil najdražja vojaška baza v zgodovini Jugoslavije – stal je več kot 40 milijard dolarjev (več kot 35 milijard evrov). Danes pa nanj spominjajo zgolj ruševine.

Hrvaški veterani preprečili vzlet slovenskega Galeba

17. 02. 2019 14.29

Na puljskem letališču so prizemljili enega od jugoslovanskih Galebov, ki bi moral leteti nad Puljem. Čeprav je imelo letalo vsa veljavna dovoljenja, mu niso dovolili vzleta, saj so se hrvaški vojni veterani temu uprli, češ da letalo 'vzbuja slabe spomine'. Letalo je obarvano v originalne barve JLA. Nikoli pa ni sodelovalo v vojni, saj gre za šolsko letalo.

100 let slovenskega vojaškega letalstva

12. 01. 2019 07.00

Pred 100 leti, 12. januarja 1919, je ljubljanska letalska stotnija izvedla prvi izvidniško-bojni polet nad Koroško. Od prvotnih počasnih in nevarnih letal, kjer je bila bojna naloga vsaj toliko nevarna kot samo letalo, do naših pilotov v nadzvočnih letalih in ogromnih vojaških transportnih letalih C-17 Globemaster.

'Z nobenimi besedami, nobenimi fotografijami se ne da opisati, kaj se je tukaj v resnici dogajalo'

10. 05. 2018 07.12

Stojiva pred ostankom taborišča Gusen I, podružnico oziroma vzporednim taboriščem zloglasnega koncentracijskega taborišča Mauthausen, spominskim centrom Gusen Memorial. Betonska stavba, stisnjena med stanovanjsko naselje, za svojimi stenami med drugim skriva peč krematorija Gusen.

FOTO: Lupingi, ostri zavoji, letenje na glavi – kako je leteti s sovjetskim nadzvočnim lovcem MiG-21?

29. 03. 2018 14.36

Si predstavljate, kako je leteti z nadzvočnim vojaškim letalom, tik nad tlemi, ostro zavijati in izvajati akrobacije? Del teh občutkov lahko doživite v Parku vojaške zgodovine Pivka, kamor se je iz Vesoljskega muzeja v Vitanju, v nadgrajeni obliki, preselil simulator legendarnega lovca MiG-21 bis. Pri sestavljanju je sodeloval nekdanji pilot MiG-21 Vojko Gantar, ki je poskrbel, da se je simulator kar najbolje približal izvirniku.

V svoji lasti ima tudi jugoslovansko šolsko letalo

19. 03. 2012 18.42

Ameriški igralec John Travolta obožuje letala. Ima pravcato zbirko jeklenih ptic, med njimi tudi galeba G-2, ki ga je sicer kupil že davnega leta 1987, a do zdaj o tem skorajda nihče ni nič vedel.

Diplomatska ofenziva sveže osamosvojene Slovenije

22. 06. 2011 10.09

27. junija 1991, dan po slovesni razglasitvi samostojnosti Republike Slovenije, ko so tanki JLA že vozili proti mejam, so telefoni na avstrijskem in italijanskem konzulatu v Ljubljani zvonili v prazno.

Obdukcija potrdila identiteto žrtev

29. 07. 2009 09.19

Obdukcija je potrdila, da sta v tragediji na pobočju hriba Slovak v okolici Izlak umrla 20-letni pilot iz Trbovelj in njegov sopotnik, 29-letnik iz istega kraja.

Izvajanje akrobacij razlog za nesrečo?

28. 07. 2009 10.39

Možen razlog za letalsko tragedijo bi lahko bile akrobacije, ki jih je v zraku izvajal pilot, je na podlagi pričevanj očividcev ugotovil preiskovalec. Te namreč na tej višini in na tem območju niso dovoljene.

Matjaž Sonc: Vzdrževanje letal je zadovoljivo

03. 03. 2004 00.00

Ob strmoglavljenju vojaškega letala pilatus v bližini Maribora, smo se v studiu 24ur pogovarjali z Matjažem Soncem z urada za preiskovanje letalskih nesreč in incidentov.

Grozi Mesiću atentat?

14. 09. 2002 00.00

Po pisanju hrvaških medijev naj bi na hrvaškega predsednika Stipeta Mesića, ki se je pred dnevi mudil na obisku v Romuniji, pripravljali atentat. Po virih, ki se sklicujejo na pisanje romunskih medijev, naj bi napad pripravljali srbski Arkanovci.

Vzpostavitev linije Beograd-Ljubljana

20. 06. 2002 00.00

Adria Airways se je z jugoslovansko družbo JAT načelno dogovorila o vzpostavitvi redne letalske povezave med Ljubljano in Beogradom.

Montenegru Airlines tri linije v Slovenijo

06. 05. 2002 00.00

Uprava za civilno letalstvo pri ministrstvu za promet se je danes odzvala na izjavo direktorja družbe Montenegro Airlines Zorana Djurišića, da slovenske letalske oblasti ne dovolijo, da bi imel črnogorski letalski prevoznik v Slovenijo tri linije.

Milošević telefoniral družini

30. 06. 2001 00.00

Nekaj ur zatem, ko je srbska vlada sprejela odločitev o izročitvi nekdanjega jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića haaškemu Mednarodnemu sodišču za vojne zločine na ozemlju nekdanje Jugoslavije, je v petek v zgodnjih jutranjih urah že prispel v zapor sodišča v Scheveningenu. Potem ko je jugoslovansko ustavno sodišče v četrtek odločilo, da je treba zamrzniti izvajanje v soboto sprejetega odloka jugoslovanske vlade o sodelovanju s haaškim sodiščem, je srbska vlada sprejela odločitev, da bo s haaškim sodiščem sodelovala na podlagi statuta tega sodišča.

Adria Airways znova v Prištino

22. 10. 1999 14.21

Letala slovenskega letalskega prevoznika Adria Airways od danes dalje predvidoma spet letijo v Prištino. Vsi poleti nad tem območjem so bili ustavljeni 20. oktobra zaradi spora med jugoslovansko vlado in mirovnimi silami KFOR glede nadzora civilnega zračnega prometa nad Kosovom. Adriino letalo bo v Prištino predvidoma spet odletelo danes ob 13.10 uri.

Novi napadi zveze Nato

26. 05. 1999 09.19

Severnoatlantsko zavezništvo je z napadi na jugoslovanske cilje nadaljevalo tudi v torek zvečer.

Ameriški F-16 sestril jugoslovanski mig-29

05. 05. 1999 07.33

Ameriško letalo f-16 je včeraj sestrelilo jugoslovansko letalo mig-29, ki naj bi ogrožalo zavezniška letala.

Pentagon potrdil zrušitev jugoslovanskega letala

04. 05. 1999 17.47

Letalo zveze NATO je nad ZRJ zrušilo jugoslovansko letalo vrste mig-29, je danes sporočil tiskovni predstavnik Pentagona.

Sestreljeni F-117 - ''srbska tombola''

11. 04. 1999 19.53

Sestrelitev ameriškega bombnika F-117, ki ga radarji težje zaznajo, je bila po ugotovitvah ameriške preiskave ''velika sreča za jugoslovansko protizračno obrambo''. Enostavna tehnika, talent za hitro zaznavanje in improvizacija so sovpadli v izjemnem trenutku, je, sklicujoč se na poročilo vojnega letalstva, danes poročal New York Times.

Zavezniška letala na tleh uničila mig-21 in helikopterje

29. 03. 1999 17.45

Letala zveze NATO so v zadnjih napadih na ZR Jugoslavijo uničila jugoslovansko bojno letalo mig-21 in več helikopterjev srbske vojske, ki so bila na tleh, je danes sporočil vojaški predstavnik zavezništva, ni pa navedel niti kraja niti časa dogodka.

Pentagon zanikal poročilo o strmoglavljenju helikopterja SFOR (20:30)

28. 03. 1999 20.56

Ameriško obrambno ministrstvo je danes zanikalo jugoslovansko poročilo, da naj bi v strmoglavljenju helikopterja SFOR na območju Majevice na severovzhodu Federacije BiH umrlo dvanajst vojakov elitne enote.