jv

To je fakulteta, ki je v Sloveniji prva izbira

15. 09. 2024 00.15

Na DOBA Fakulteti bo tudi letos študiralo več kot dva tisoč študentov iz 46. držav sveta. Na voljo je še nekaj prostih mest za vpis.

To je fakulteta, ki je v Sloveniji prva izbira

10. 06. 2024 00.15

DOBA Fakulteta ostaja vodilna fakulteta po prepoznavnosti in prva izbira med zaposlenimi, starimi med 25 in 45 leti (Raziskava Mediana, 2023).

Igor Jagodic bo eden od sodnikov mednarodnega tekmovanja za mlade chefe

04. 06. 2024 14.55

Organizatorji najpomembnejšega svetovnega tekmovanja za mlade chefe S.Pellegrino Young Chef Academy so kot enega izmed sodnikov na regionalnem finalu za JV Evropo in Mediteran izbrali slovenskega kuharskega mojstra Igorja Jagodica, chefa v restavraciji Strelec in nosilca edine ljubljanske Michelinove zvezdice. Regionalni finale bo 25. novembra na Malti, ni pa še znano, kdo bo tam zastopal slovenske tekmovalne barve, saj prijave še zbirajo.

Največji B2B dogodek na temo energetike v JV Evropi

14. 05. 2024 10.23

Energetski prehod EU v nizkoogljično družbo – eden največjih projektov samostojne Slovenije – močno spreminja tržne razmere na skoraj vseh področjih. Podjetjem prinaša kup obveznosti, nalog, izzivov in vprašanj. Ker smo šele na začetku tega prehoda, je vprašanj zelo veliko, časa za iskanje odgovorov pa ni na pretek.

V Posavju hitijo izpolnjevati vprašalnik, čutili so potres

28. 11. 2023 19.39

Ob 19.00 so seizmografi državne mreže potresnih opazovalnic zabeležili potres 80 km vzhodno od Ljubljane, imel je magnitudo 2,7. Streslo je v bližini Krškega. Čeprav na Agenciji RS za okolje (Arso) ocenjujejo, da intenziteta potresa ni presegla IV. stopnje po evropski potresni lestvici, so po prvih podatkih potres čutili številni prebivalci Posavja.

Goru postal dedek: posnetek razposajenih vnučkov

21. 09. 2023 09.49

Prikupen posnetek prikazuje samico risa s tremi razposajenimi mladiči. In mladiči so vnuki Goruja, prvega 'romunskega priseljenca', ki je v Slovenijo prišel reševat populacijo risov, in njegove izbranke Teje.

Šolarji dobili dodaten dan počitnic v maju, kako bo z zimskimi?

28. 08. 2023 08.34

Ministrstvo za izobraževanje je pred začetkom šolskega leta objavilo razporeditev pouka, prostih dni in trajanje šolskih počitnic. Kljub temu, da 1. september letos pade na petek, se začetek šolskega leta ne bo zamaknil, bodo pa šolarji na pobudo ministra prejeli dodaten dan počitnic v maju.

Ris Lukaš kot na modni pisti zakorakal na prostost

19. 04. 2023 17.10

Slovenske Alpe, natančneje gozdnata planota Jelovica, imajo novega prebivalca. Na svobodo iz obore, kjer se je prilagajal na tukajšnje razmere, so lovci izpustili risa Lukaša, ki ima pred seboj izredno zahtevno nalogo: stopiti mora v velike čevlje izgubljenega risa Zoisa, osvojiti naklonjenost risinje Aide ter z naraščajem zaščititi našo populacijo risov pred izumrtjem. Kar zahteven zalogaj za odraslega samca, ki pa očitno ne čuti pritiska, saj je ogrado zapustil počasi, elegantno, pred odhodom v gozd pa za nekaj trenutkov kot maneken poziral zbrani množici.

Ne zamudite! Najnovejši dosežki svetovne industrije na Celjskem sejmu

14. 04. 2023 00.15

Celjski sejem, Mednarodni industrijski sejem in sejem Lestech, 18. – 21. april

Na Dolenjskem živijo v strahu: 'Ti naši privilegirani prebivalci so pač privilegirani'

09. 09. 2022 08.14

Odkar so jo Romi pretepli, ob Krko ne hodi več, pravi domačinka. Prebivalci več vasi na Dolenjskem opozarjajo, da so razmere nevzdržne, živeti morajo v strahu. Eden od občanov je večkrat prijavil, da so mu kradli iz trgovine, drugemu so v seno potresli žebljičke. Kljub številnim klicem na Policijo se nič ne spremeni. "Ti naši privilegirani prebivalci so pač privilegirani," je pojasnila domačinka. "Nekaj se bo moralo spremeniti, saj tako ne moremo več naprej," je medtem odločen prebivalec Krške vasi. Policija le skopo: "Na vsak klic se odzovemo". Tožilstvo pa: "Mnenje, da Romi ostajajo nekaznovani, je zgrešeno".

BLOG: Bi krompir zamenjali za banane? Sorta plantain je primeren nadomestek

31. 07. 2022 12.14

Banan je okoli 100 različnih vrst. Ena izmed njih, o kateri se bom razpisal, se imenuje sorta plantain oz. banana za kuhanje. Izvira iz JV azijske celine, od koder so jih prenesli v Afriko in drugam.

Izdano dvojno rdeče opozorilo: zaradi vročine in požarne ogroženosti

21. 07. 2022 08.51

Četrtek smo v večjem delu Slovenije začeli s prijetno svežino, a že kmalu nam bo spet vroče. K nam se namreč širi afriški zrak, ki nam prinaša stopnjevanje vročine. V sredo se je najbolj ogrelo na Goriškem, Tolminskem in v Vipavski dolini, kjer so temperature lokalno presegle 37 stopinj Celzija, danes pa bo tukaj še za stopinjo ali dve bolj vroče. Arso je za petek, soboto in nedeljo povišal stopnjo vremenskega opozorila za visoke temperature za Primorsko na najvišjo – rdečo stopnjo. V soboto bo rdeče opozorilo veljalo tudi za osrednjo in JV Slovenijo.

Opozorila so bila zaman: težave so tukaj

28. 06. 2022 06.00

Premalo je posluha za strokovne ugotovitve, ki so nam omogočale pripravo postopkovnikov za odziv na trenutne razmere, pravi agrometeorologinja Andreja Sušnik. Časa je bilo dovolj, ampak še vedno se v lastni coni udobja mnogi prepričujejo, da je to morda le kratkotrajna zgodba, ki bo minila, ampak težave so tukaj. Lahko se zgodi tudi, da se bomo v tradicionalno z vodnimi viri bogati Sloveniji morali odločati, komu dati prednost.

Nagrada za gospodarske in podjetniške dosežke v roke petim podjetnikom

08. 06. 2022 18.01

Gospodarska zbornica Slovenije je za izjemne gospodarske in podjetniške dosežke podelila nagrade, ki so tokrat šle v roke petim posameznikom. Tokratni nagrajenci so Dušan Rauter, direktor mariborskega podjetja Bintegra, Nuša Pavlinjek Slavinec, direktorica Roto Slovenija iz Murske Sobote, Enzo Smrekar, direktor Atlantic Droga Kolinska iz Ljubljane, Radovan Bolko, dosedanji predsednik uprave Kolektor Group iz Idrije ter Igor Kastelic, direktor podjetja REM iz Trebnjega.

Naprava, ki alkoholiziranim voznikom onemogoči prižig avtomobila

29. 05. 2022 10.02

Glede na javnomnenjsko raziskavo ljudje v veliki meri podpirajo namestitev alkoholnih ključavnic za poklicne voznike (prevozi otrok in potnikov), prav tako podpirajo namestitev alkoholnih ključavnic kot ukrep za voznike, ki so že vozili pod vplivom alkohola. Nova uredba EU namreč določa, da bodo morali imeti vsi novi avtomobili možnost namestitve pripomočka oz. vmesnika za blokirne naprave v primeru uživanja alkohola. To sicer še ne pomeni, da bodo vsa vozila alkoholne ključavnice tudi dejansko imela. Ali podpirate uporabo naprave, ki bi vam onemogočila prižig avtomobila, v primeru da ne bi prestali alkotesta?

92 % mladih LGBT+ oseb v Sloveniji se doma ne počuti popolnoma sprejetih

19. 05. 2022 06.00

Po razkritju svoje spolne usmerjenosti družini in članom gospodinjstva se velika večina mladih LGBT+ oseb doma ne počuti popolnoma sprejetih. Obstajajo enostavna dejanja, s katerimi lahko vsak pomaga soustvariti prostore varnosti, pripadnosti in sprejemanja za LGBT+ skupnost.

Inštitut 8. marec začel zbirati podpise proti škodljivim posegom politike

30. 03. 2022 08.15

Danes ob polnoči je začel teči 60-dnevni rok za zbiranje podpisov volivcev v podporo predlogu Zakona za zmanjšanje neenakosti in škodljivih posegov politike ter zagotavljanje spoštovanja pravne države, kot ga predlaga Inštitut 8. marec. Za vložitev predloga novele in začetek zakonodajnega postopka je potrebnih 5000 overjenih podpisov, rok se izteče 28. maja. Inštitut je na ljubljansko upravno enoto oddal prvih 840 podpisov. "Ciljamo na to, da zberemo bistveno več kot 5000 podpisov," je ob tem dejala predstavnica inštituta Mojca Lukan. Medtem so opozicijske stranke LMŠ, SD, Levica in SAB sporočile, da podpirajo predlog zakona za zmanjšanje neenakosti in škodljivih posegov politike.

Na pomoč beguncem in ranjencem odhaja od 15 do 20 slovenskih zdravnikov

23. 03. 2022 12.07

Slovenska karitas v Ukrajino pošilja novo, že šesto pošiljko materialne pomoči. Skupno so do zdaj v to državo poslali 187 palet oziroma 77 ton pomoči v vrednosti več kot 330.000 evrov, so sporočili. Predsednica Zdravniške zbornice Slovenije Bojana Beović, ki je sodelovala na Karitasovi novinarski konferenci, je povedala, da na pomoč beguncem in ranjencem v krizne centre v naslednjih 14 dneh odhaja od 15 do 20 slovenskih zdravnikov različnih specializacij. Prva skupina bo tam "kakšen mesec", nato se bo vrnila domov in jo bo nadomestila druga skupina zdravnikov. Skupno se za odhod na pomoč Ukrajini po besedah Beovićeve pripravlja dobrih sto slovenskih zdravnikov.

Umrl nekdanji avstrijski podkancler Busek: 'Ni bil ošaben in obseden z oblastjo'

14. 03. 2022 15.35

V 81. letu starosti je umrl nekdanji avstrijski podkancler Erhard Busek, ki je veljal za dobrega poznavalca razmer v Jugovzhodni Evropi in bil zagovornik članstva Slovenije v EU. Na njegovo smrt so se odzvali tudi nekateri slovenski politiki, ki so ga označili za prijatelja Slovenije in vizionarja.

'Žiga upa, da bo na eko kmetiji traktorska kosilnica, s katero bo kosil okolico'

29. 01. 2022 17.14

Od štiri do šest invalidnih odraslih posameznikov na Dolenjskem bo letos jeseni dobilo priložnost, da zaživi življenje brez staršev. Občina Škocjan namreč zanje gradi prilagojeno stanovanjsko hišo na Bučki, ki je del eko-socialne kmetije. Stanovalci si bodo lahko uredili vrt, pridelovali zelenjavo, zelišča, imeli živali. Selitve se že neizmerno veselijo in z zanimanjem spremljajo gradbena dela, ki vidno napredujejo. Eden med njimi je Žiga, ki obožuje konje in si želi, da bi jih na Bučki imeli, pa tudi, da bi lahko kosil okolico kmetije.

Kamere ujele jelena s sneženo kapo

22. 12. 2021 10.14

V okviru projekta LIFE Lynx, ki se zavzema za ohranjanje populacije risa, so po slovenski in hrvaški naravi nastavljene kamere. In čeprav naj bi v objektive zajele rise, je tokrat svoj pečat pustil jelen.

Petra skrbi za kar štiri mladiče in izkazuje, kako dobra mama je

04. 08. 2021 08.51

Risinja, ki je dobila ime po legendi Petru Klepcu, je skotila kar štiri mladiče. Kamere Life Lynx so jo posnele, kako prenaša svoje mladiče v nov brlog. "S posnetkov je očitno, da je Petra zelo dobra mama," so še dejali.

Ris Tris se je podal na težje dostopno Kukovo špico

31. 05. 2021 15.26

Risi, ki jih ekipa projekta LIFE Lynx v slovenske gozdove doseljujejo zato, da bi zaradi parjenja v sorodu preprečila njihovo izumrtje, so opremljeni s telemetričnimi ovratnicami. Na ta način strokovnjaki spremljajo, kje se kosmatinci gibljejo. Pred dobrim mesecem so v gorenjske gozdove izpustila pet risov. Glede na prve podatke je vseh pet ostalo na širšem območju, kjer so jih izpustili. 'Triglavski ris' Tris pa se je zagnal celo na 2427 metrov visoko Kukovo špico.

Vsi doseljeni 'gorenjski' risi ostali na območju, kjer so jih izpustili

17. 05. 2021 18.28

Iz Life Lynxa so sporočili dobre novice. Vsi risi, ki so jih na Gorenjsko pripeljali z namenom rešitve populacije, so ostali na območju, kjer so jih izpustili.

Brezplačen predmet online študija - edinstvena priložnost

10. 05. 2021 12.09

Dobin model online študija velja za enega najbolj domišljenih in kakovostnih v svetovnem merilu. Je tudi edini online študij v Sloveniji in JV Evropi z dvema mednarodnima akreditacijama. Po mnenju več kot 1500 online študentov, ki so letos vpisani v Dobine programe, pa je online študij ena najbolj fleksibilnih oblik izobraževanja, ki je hkrati prilagojena zaposlenim odraslim in mladim, ki želijo nekaj več.

Na Gorenjskem prvi romunski 'kosmati par': Zois in Aida

19. 04. 2021 08.35

Iz Romunije je na Jelovico prispel nov risji par – Zois in Aida. Gre za prvi par, ki je v okviru projekta LIFE Lynx prišel skupaj, in drugega priseljenega samca, ki kraljuje na Gorenjskem. Na Pokljuki namreč že domuje 'kosmati priseljenec' Tris. Romunska ekipa, s katero sodelujejo slovenski strokovnjaki, je s tem uspešno zaključila že tretjo sezono odlova.

V ponedeljek 740 okužb. 'JV regija več ne izpolnjuje pogojev za rumeno fazo'

09. 03. 2021 10.04

V ponedeljek smo v Sloveniji ob 4700 odvzetih brisih s PCR-testi potrdili 740 okužb z novim koronavirusom. To predstavlja 15,7-odstotni delež pozitivnih testov. V bolnišnicah se je v ponedeljek zdravilo 506 covidnih bolnikov, od tega 90 na intenzivni negi. Sedem oseb s covidom-19 je umrlo. V jugovzhodni regiji se epidemiološke razmere počasi poslabšujejo. "Po podatkih za ponedeljek sedemdnevno povprečje števila okužb znaša 45, kar pomeni, da ta regija ne izpolnjuje več pogojev za rumeno fazo," je povedala vladna govorka za covid-19 Maja Bratuša.

V nedeljo 244 novih okužb

15. 02. 2021 10.13

V nedeljo so v Sloveniji ob opravljenih 1274 PCR testih potrdili 244 okužb z novim koronavirusom – delež pozitivnih je bil 19,2 odstotka. Opravljenih je sicer bilo tudi 9127 hitrih antigenskih testov, pozitivne pa od 13. februarja potrjujejo še s PCR testi. 738 oseb je hospitaliziranih, 135 jih potrebuje intenzivno nego. Umrlo je 11 covidnih bolnikov.

Se bodo v torek otroci z Obale, Krasa in Zasavja lahko vrnili v šole?

02. 02. 2021 20.32

Pred sredinim vladnim pretresanjem ukrepov je epidemiološka slika v posameznih regijah spet nekoliko spremenjena. Glede na sedemdnevno povprečje števila okužb, se je stanje poslabšalo v osrednjeslovenski, koroški in – najbolj – gorenjski regiji. Kot kaže danes, pa bi se s ponedeljkom v šole lahko vrnili otroci na Obali in Krasu ter v Zasavju.

Potres z magnitudo 3,8 stresel hrvaško Glino, čutili so ga tudi v Sloveniji

19. 01. 2021 06.39

Ob 5.44 je območje hrvaške Gline stresel močnejši potresni sunek z magnitudo 3,8, je sporočila hrvaška seizmološka služba. Tresenje so čutili tudi nekateri prebivalci JV Slovenije.