kitajski kapital

Zakaj toliko govora o DeepSeeku?

15. 02. 2025 12.33

Predstavljajte si, da zgradite umetno inteligenco, ki tekmuje s ChatGPT, in to vam uspe z manj kot enim odstotkov njegovih stroškov. Se sliši nemogoče? Točno to je storil DeepSeek. Njegova zgodba se ne nanaša le na tehnologijo: gre za inovacije pod omejitvami, kontroverzne prakse na področju zasebnosti in opozorilo za zahodne tehnološke velikane.

Slavje tudi v finančnem svetu: rekordna vrednost bitcoina in rast dolarja

06. 11. 2024 09.49

Vrednost dolarja je na volilni dan že pred razglasitvijo zmage Donalda Trumpa zrasla. Kriptovaluta bitcoin je medtem dosegla celo rekordno vrednost, saj kupci stavijo na deregulacijo trga v novem Trumpovem mandatu. Ta namreč napoveduje vrsto ukrepov za spodbudo gospodarske aktivnosti, ugodnejšo davčno politiko ter manjšo regulacijo in birokracijo. A pred njim je tudi veliko izzivov, tudi geopolitičnih, ocenjujejo analitiki.

Finančni komentar: Rjoveča mucka je nazaj

21. 05. 2024 07.01

Špekulant ali moderni Robin Hood, rjoveča mačka (Roaring Kitty) ostaja nočna mora hedge skladov, ki stavijo na padec določenih delnic. Po treh letih se je vplivnež vrnil na družabna omrežja in mali vlagatelji so znova pokazali interes, da so pripravljeni slediti špekulativnim naložbam.

Finančni komentar: Pravljična naključja

12. 03. 2024 07.52

Bitcoin je prebil najvišjo vrednost, ko je šef propadle kriptomenjalnice FTX praznoval rojstni dan. Šef družbe Nvidia in izvršna direktorica konkurenčne družbe AMD sta bratranec in sestrična. Umetno inteligenco poganja premog, živimo v času pravljičnih naključij.

Finančni POPkast: Iz obrobnega v razviti trg

15. 02. 2024 07.00

Vodilna ideja državnih obveznic je spodbuditi ljudi, da odprejo trgovalni račun in z začetno varno naložbo postopno odkrijejo, kaj vse ponuja slovenski kapitalski trg. Cilj je postati razviti trg, ki zna privabiti tuji kapital.

Leto 2022 dobro leto za proizvajalce vetrne električne energije na Hrvaškem

05. 11. 2023 10.44

Leto 2022 je bilo odlično leto za proizvajalce električne energije v vetrnih parkih na Hrvaških. Energija Projekt iz Senja je tako lani na Velebitu ustvarila 61,3 milijona evrov čistega dobička, kar je več kot celotna Podravka ali Konzum.

Finančni komentar: energetski sektor

12. 09. 2023 07.00

Cena surove nafte je dosegla 90 dolarjev na sodček. Od junija se je počasi dvignila za kar 30 odstotnih točk. Višja cena nafte vpliva na inflacijo, ki jo centralne banke poskušajo omejiti z višanjem obrestnih mer. Kaj se zgodi, če kljub visokim obrestnim meram inflacija spet poskoči, zagotovo nič kaj dober scenarij.

Možič: Verjamem, da smo se iz poraza s Poljaki kaj naučili

06. 07. 2023 06.00

Slovenska moška članska odbojkarska izbrana vrsta je že odigrala prvo od skupno zadnjih štirih tekem rednega dela letošnje izvedbe Lige narodov. Izbranci selektorja Gheorgheja Cretuja so v dvoboju s favoriziranimi Poljaki v Manili na trenutke prikazali vrhunsko odbojko, a je bilo tistih malo manj dobrih trenutkov tokrat malce preveč, kar so aktualni svetovni podprvaki znali izkoristiti za tesno zmago s 3:2 v nizih. Že danes naše odbojkarje čaka obračun s Kitajsko.

Ukrajinska vojna in geopolitične spremembe

09. 04. 2023 16.37

Minilo je že 13 mesecev od začetka ruskega napada na Ukrajino. Čeprav so številni verjeli, da bo ruska vojska brez težav zasedla večji del Ukrajine, se to ni zgodilo, saj je ukrajinska vojska visoko motivirana in z najsodobnejšim orožjem s strani Zahoda opremljena vojska. Poskus ukrajinske jesenske kontraofenzive se je hitro ustavil. In medtem ko se vse bolj se zdi, da je na bojišču prišlo do pat položaja in do vojne izčrpavanja, so se v preteklih 13 mesecih zgodili pomembni geopolitični in geoekonomski premiki, ki nakazujejo smeri prihodnjega razvoja in spreminjanje konstelacij sil v mednarodni politiki.

Srbija v objemu Kitajske

26. 02. 2022 09.20

Tesnejše gospodarsko povezovanje Kitajske z Evropo traja dobro desetletje. Najprej je Kitajska oblikovala platformo 16+1, v kateri so zbrane nekdanje evropske socialistične države in Kitajska. Gre za multilateralno platformo, ki je nastala leta 2012 na pobudo Kitajske z željo, da se okrepi politično in ekonomsko sodelovanje z državami v Evropi. Ravno te države, ki so zbrane v platformi 16+1, se bodo nekaj let pozneje izkazale za najpomembnejše države za kitajske infrastrukturne projekte v Evropi v okviru kitajske pobude Pas in cesta (v angl. Belt and road initiative). Hitre železnice, nove ceste in pristanišča se razvijajo vzdolž antične svilne ceste, Kitajska pa se na ta način profilira kot globalna velesila, s čimer skuša postati enakopravna država v odnosu do ZDA na globalni ravni. V tem novem geopolitičnem projektu Kitajske dobiva vse pomembnejše mesto tudi ena balkanska država – Srbija.

Absurd – hlodovino izvažamo, uvažamo pa izdelke iz slovenskega lesa

15. 02. 2022 06.00

Čeprav lesnopredelovalna industrija v Sloveniji zadnja leta doživlja razcvet, še zdaleč nismo tam, kjer bi želeli biti. S svojo hlodovino še vedno zalagamo države v soseščini, ki imajo predelovalno industrijo boljše razvito, pri nas pa še vedno nimamo npr. proizvodnje ivernih plošč. Podjetja morajo polizdelke popolnoma uvažati iz tujine, ti pa so lahko tudi narejeni iz slovenskega lesa, ki smo ga izvozili. Kako naprej, kakšni so načrti?

'Ne vemo, kakšna bo potreba Kitajske, da pokaže, da je takšno ravnanje nesprejemljivo'

21. 01. 2022 06.00

Kakšne bodo posledice izjav premierja Janše? Je z njimi dregnil v osje gnezdo občutljive svetovne velesile Kitajske, ki je takoj ne le zažugala, ampak tudi ukrepala. Slovenski gospodarstveniki že čutijo posledice, bodo posledice tudi politične? In kako naj pogasimo diplomatski in gospodarski požar?

Evergrande izpolnil obveznosti, zaskrbljenost nekoliko popustila

25. 10. 2021 10.07

Zaskrbljenost, povezana s kitajskim nepremičninskim velikanom Evergrande, je v zadnjih dneh nekoliko popustila, potem ko je podjetje tujim vlagateljem uspelo poplačati obresti na obveznico. S ponedeljkom so znova zagnali delo na desetih projektih, delnice podjetja pa so se podražile za štiri odstotke.

Vzpon Kitajske in mednarodni odnosi v 21. stoletju

26. 06. 2021 08.55

V zadnjih dveh tednih se je izkristalizirala nova pozicijska vojna v mednarodnih odnosih. Čeprav je veliko kritik na račun Rusije, ki jo mediji še vedno dojemajo kot ključni protipol ameriški moči, se že vsaj dobro desetletje izrisuje novi "hladnovojni" konflikt med ZDA in Kitajsko, za kar smo dobili potrditev na zasedanjih Nata in G7. V samem središču obtožb tako Nata kot G7 se je našla kitajska pobuda En pas, ena cesta, večletni gospodarski projekt obuditve svilne poti.

Tab napovedal zagon nove proizvodnje, ki predvideva 300 zaposlenih

14. 06. 2021 13.52

Po skoraj dveh letih od prvih napovedi je Bogomir Auprih, direktor družbe Tab Mežica, napovedal, da bodo v okviru podjetja Tab-Haidi, ki so ga ustanovili z azijskim partnerjem, predvidoma spomladi 2022 na Prevaljah zagnali proizvodnjo litij-ionskih celic. Naložba je vredna okoli sto milijonov evrov, za zdaj predvideva 300 zaposlenih. Po besedah direktorja družbe bo to prva proizvodnja litij-ionskih celic v Sloveniji.

'Azijsko, kitajsko ali ameriško stoletje? S tem smo končali. Trenutno živimo v izjemnem obdobju.'

18. 07. 2020 07.00

Dr. Ian Bremmer je ameriški politični znanstvenik, avtor ter ustanovitelj in predsednik Eurasia Groupa, vodilnega raziskovalnega in svetovalnega podjetja na področju globalnih političnih tveganj. Za spletni medij Homopolitikus je spregovoril o ameriški politiki, ameriško-kitajskem rivalstvu in tehnološki hladni vojni, geopolitični sliki sveta po covidu, vlogi Evropske unije na geopolitičnem parketu in priložnostih za Slovenijo, ki bo naslednje leto predsedovala EU.

Razumeti Kitajsko

30. 05. 2020 13.35

Vedno bolj trdna so prepričanja, da bo 21. stoletje pripadlo Ljudski republiki Kitajski. Po Veliki Britaniji, ki je svetu kraljevala v 19. stoletju, in ZDA, ki so vzpostavile svoj globalni imperij v 20. stoletju, naj bi Kitajska v naslednjih letih prevzela položaj svetovnega hegemona. ZDA so se tej vlogi bolj ali manj prostovoljno odpovedale pod predsedovanjem Donalda Trumpa, a med tema svetovnima velesilama vseeno napovedujejo nekakšno hladno vojno, katere zametke že lahko opazujemo v trgovski in tehnološki tekmi.

BLOG: Čas je za odgovorno ravnanje, ne za obtoževanje, teorije zarot in paniko

15. 03. 2020 07.00

Trenutno še ni cepiva, ki bi preprečeval okužbe s koronavirusom, prav tako še ni zdravila, ki bi ga zdravil. Zaenkrat je najučinkovitejše lajšanje simptomov in podpora vitalnim organom v težjih primerih. Zato je še toliko bolj pomembno, da v tem času okrepite svoj imunski sistem.

Čas transformacije: Lahko smo pionirji. Lahko nas pokoplje neodgovornost

14. 12. 2019 07.00

"Smo v času, ko se dogaja velika transformacija svetovnega (ekonomskega) reda, med drugim premik težišča sveta na vzhod. Prav tako se dogaja transformacija definicij dela in službe," pravi ekonomski strokovnjak dr. Arturo Bris.

Letališče Maribor: Brez strategije in z milijonskimi izgubami

09. 10. 2019 14.41

Prihodnost letališča Edvarda Rusjana v Mariboru je vsak mesec bolj črnogleda. Vse od prevzema s strani države so poslovni kazalci slabši, letališče je brez strategije, saj jo ministrstvo za infrastrukturo še vedno pripravlja. Stroški so dvakrat višji, kot je sprva govorila ministrica Alenka Bratušek, o potencialnih kupcih ali koncesionarjih pa ne duha ne sluha. Za zdaj se pojavljajo le interesenti, ki sprašujejo, kaj se dogaja z državnimi prostorskimi načrti.

Predsedniki pobude Tri morja podprli vzpostavitev investicijskega sklada

06. 06. 2019 08.32

V Ljubljani in na Brdu pri Kranju se bo sklenil četrti vrh pobude Tri morja, ki ga gosti predsednik Borut Pahor. Tokratni četrti vrh pobude Tri morja, ki združuje 12 držav v trikotniku med Jadranskim, Črnim in Baltskim morjem, je po udeležbi največji doslej. Ob zaključku so predsedniki pobude sprejeli sklepno deklaracijo, v kateri so podprli vzpostavitev investicijskega sklada.

Državi grozi vračanje evropskih milijonov za mariborsko letališče

28. 05. 2019 15.00

Podjetje Aerodrom Maribor je že na začetku leta odpovedalo najemno pogodbo z lastnico piste in terminala, državo, tej pa zdaj grozi vračanje evropskih milijonov, če bo letališče po 15. juliju ostalo brez upravljalca. Razkrivamo, v kakšno zanko se je ujelo ministrstvo za infrastrukturo, kako se izmikajo konkretnim odgovorom in kako se bo država na vse možne načine skušala otepsti politične odgovornosti.

Kitajski investitorji si želijo močne povezave Trsta z vzhodno Evropo

19. 03. 2019 19.40

Tržaško pristanišče, ki je bilo v 19. stoletju celo drugo največje v Evropi, ob svoji tristoletnici napoveduje velika vlaganja v razvoj. Z italijanskimi in avstrijskimi železnicami so podpisali zavezo, da bo infrastruktura sledila potrebam pristanišča. K temu naj bi pripomogel tudi kitajski kapital. V Luki Koper projektom pozorno sledijo, kot pravijo, pa poslovanja našega pristanišča ne ogrožajo.

Med dvema ognjema: od nepokritih deklet v plamenih do 'razvrata' na otokih

21. 10. 2018 08.51

Umor novinarja Džamala Hašokdžija je Savdsko Arabijo postavil v središče zanimanja svetovne javnosti. Kakšen neki je režim, ki po ambasadah v tujini ubija svoje kritike, so se hiteli spraševati analitiki. Savdska Arabija, ki deluje po samosvojih pravilih, je nato postregla z razlago o smrtonosnem pretepu, ki ji verjamejo redki, bo pa najbrž dovolj, da pomiri zaveznike.

Zgodovinska lekcija, ki jo je Trump očitno spregledal. Bo zaradi fotografije na kocko postavil svetovni mir?

17. 03. 2018 06.42

"Trgovinske vojne so lahek zalogaj in v njih je enostavno zmagati," pravi ameriški predsednik Donald Trump. Zgodovina mu oporeka. Iz trgovinskih nastanejo prave, krvave (svetovne) vojne. Številni se zato bojijo, da bi Trump na račun izpolnjevanja predvolilnih obljub, prestopil mejo razuma in svet pahnil v kaos, ki bi se končal s katastrofo.

Portugalci pričakujejo 'bombo poletja' z Ronaldom v glavni vlogi: ponudba za 180 milijonov!

07. 06. 2017 08.45

Portugalski nogometni zvezdnik Cristiano Ronaldo se je le nekaj dni po šampionskem koncu tedna v Cardiffu z madridskim Realom že priključil pripravam reprezentance, ki jo pred odhodom na pokal konfederacij v Rusijo čakajo še kvalifikacijske preizkušnje. Na zahodnem robu Iberskega polotoka so prepričani, da Ronaldo ne bo imel mirnega poletja ...

Evropski 'roadshow' Violete Bulc pritegnil tudi investitorje drugega tira

30. 03. 2017 08.10

Medtem ko se v Sloveniji krešejo mnenja, ali si bomo s projektom drugi tir nakopali še en predrag projekt, so se v Sofiji zbrali tisti, ki jih zanimajo vlaganja v transport. Evropska komisarka za promet je na svoji turneji v bolgarski prestolnici vabila vse zainteresirane, da izkoristijo nepovratna sredstva, ki so na voljo. Med zbranimi je bila tudi slovenska delegacija, ki pri gradnji drugega tira računa na četrt milijarde evropskih sredstev.

PREVZEMITE BREZPLAČNIH 50 EUR in trgujte z delnicami Alibabe od doma

19. 01. 2017 06.30

Od začetka prejšnjega leta, do oktobra, je cena delnic Alibabe zrasla za več kor 30%. Fortrade, vsem svojim bralcem 24ur, podarja brezplačnih 50 EUR za trgovanje s ceno delnic Alibabe (tako imenovani i CFD-ji), na svetovni borzi, edini borzi kjer lahko trgujete kadar cena raste ali kadar cena pada.

Prevzemite brezplačnih 50 EUR in trgujte z delnicami Alibabe od doma

16. 01. 2017 05.46

Od začetka prejšnjega leta, do oktobra, je cena delnic Alibabe zrasla za več kor 30%. Fortrade, vsem svojim bralcem 24ur.com, podarja brezplačnih 50 EUR za trgovanje s ceno delnic Alibabe (tako imenovani i CFD-ji), na svetovni borzi, edini borzi kjer lahko trgujete kadar cena raste ali kadar cena pada.

Mariborsko letališče odslej v lasti nizozemske družbe, za katero naj bi stal kitajski kapital

21. 12. 2016 18.13

Aerodrom Maribor ima novega lastnika: SHS Aviation. Dosedanji lastnik Delavska hranilnica je namreč na svoj račun dobila celotno kupnino v višini sedmih milijonov evrov – kapital azijskega porekla.