kmetijske subvencije

Evropejci bomo morali jesti manj mesa

18. 11. 2024 09.49

Navajeni smo že poslušati, da je treba v dobro okolja in tudi našega zdravja jesti manj mesa. A obstaja še tretji razlog, prehranska varnost. In prav ta vidik so v 80 strani dolgem letnem poročilu o stanju evropskega kmetijstva izpostavili strokovnjaki z univerze v nizozemskem Wageningnu, ki velja za eno vodilnih evropskih institucij na tem področju.

'Kmet je najcenejše komunalno podjetje, ki ureja našo okolico'

20. 09. 2024 06.00

Kakšno je stanje v živilsko prehrambeni industriji in kakšna je njena prihodnost? Kaj pa prihodnost pridelave mesa, se bo še izplačala? "Kakovostna hrana ni samoumevna, prepuščeni smo sami sebi, pričakoval bi od države, ki je starejša od 30 let, da bo imela neko strategijo," na alarmantno stanje opozarjajo ključni akterji na področju živil. Strategija države na tem področju je bila doslej najmanj pomanjkljiva, če že ne neobstoječa. In tudi zdaj ni jasno, kakšna pravzaprav je. Ministrica Mateja Čalušić sicer opozarja, da smo izgubili prehransko varnost v velikosti občine Murska Sobota.

'Nesistemski, necelovit, nedomišljen': nekateri bi dobili 3700 evrov več

31. 08. 2024 20.29

Nesistemski, necelovit, nedomišljen - s temi besedami v gospodarstvu opisujejo prvi paket davčnih sprememb, ki ga je vlada vendarle potrdila. Na ostre kritike iz gospodarstva odgovarja, da so identificirali ključne razvojne izzive davčnega sistema in da njihovi ukrepi spodbujajo razvoj ter krepijo gospodarstvo.

OECD svetuje: zvišajte davke na potrošnjo in nepremičnine ter upokojitveno starost

03. 07. 2024 11.00

Kako bi v Organizaciji za ekonomske raziskave in razvoj (OECD) okrepili slovensko ekonomijo? Po njihovem je potrebna fiskalna konsolidacija, izpostavljajo pa podhranjen trg dela in potrebo po višji upokojitveni starosti. Ko gre za enakost spolov, izpostavljajo odpravo razlik v plačah med spoloma ter enakomernejšo delitev gospodinjskih in starševskih obveznosti, osredotočili so se na zeleni prehod, kjer da smo prepočasni. Omenjajo našo izpostavljenost podnebnim tveganjem in da emisije zmanjšujemo prepočasi. Tako v prometu, kjer smo preveč velikodušni z olajšavami za prevoz na delo, kot v kmetijstvu. Stanovanjsko problematiko pa bi reševali z učinkovitejšo izdajo gradbenih dovoljenj, zgostitvami na metropolitanskih območjih in krepitvijo hipotekarnega trga.

Bruselj z več ukrepi naproti evropskim kmetom, bodo omejili uvoz iz Ukrajine?

31. 01. 2024 18.05

Bruselj je predstavil predloge, s katerimi želi odgovoriti na težave kmetov. V predlog za podaljšanje odprave carin na uvoz blaga iz Ukrajine je vključil mehanizem, ki bi omogočil ukrepanje v primeru negativnega vpliva določenih kmetijskih izdelkov na trge v EU. Predlaga pa tudi določena odstopanja od pravil glede obdelave zemlje. Francoski kmetje sicer še stopnjujejo pritisk na vlado. S konvojem traktorjev so se še bolj približali Parizu, Lyonu in drugim pomembnim mestom. Posredovala je policija.

Turki prihajajo!

21. 01. 2024 07.57

Pred dnevi so ponekod v Sloveniji zagoreli kresovi. Kresovi imajo pri nas starodaven pomen, prižigali so jih na najdaljši dan v letu v čast poganskega boga Kresnika. Praktično vlogo pa so imeli v času turških vpadov, ko so opozarjali, da se našim krajem bližajo čete takratnega turškega imperija.

Nemški kmetje nadaljujejo proteste, Scholz opozarja pred skrajneži

13. 01. 2024 14.47

Protesti nemških kmetov zoper znižanje subvencij na račun financiranja ukrepov za boj proti podnebnim spremembam se nadaljujejo. Nemški kancler Olaf Scholz je protestnike pozval, naj se izogibajo ekstremističnim akcijam, od katerih so se ogradili tudi v združenju kmetov. "Če se sicer legitimni protesti spremenijo v besnenje ter kršenje demokratičnih procesov in pravil institucij, izgubimo vsi," je opozoril.

Nemški kmetje nadaljujejo s protesti: blokirali pristanišče in izkrcanje ministra

05. 01. 2024 18.46

Nemški kmetje že več tednov protestirajo proti odločitvi vlade, ki namerava prerazporediti okoli 60 milijard evrov in odpraviti davčne olajšave v kmetijstvu in subvencije za dizelsko gorivo. Vlada je kmetom sicer delno že popustila, kljub temu se je v četrtek zvečer v enem od pristanišč blizu Hamburga zgodil incident. Skupina kmetov je skušala vstopiti na trajekt in blokirati izkrcanje potnikov, med katerimi je bil nemški podkancler.

Iztekata se roka za predhodno oceno škode v občinah in gospodarstvu

01. 09. 2023 07.29

Z današnjim dnem se izteka rok v ujmi prizadetim občinam, da sporočijo predhodno oceno škode, ki bo podlaga za predplačilo v vrednosti do 40 odstotkov. Rok, do katerega morajo občine vnesti vse podatke o škodi v aplikacijo Ajda, pa se bo iztekel 22. septembra. Iz občin ob tem prihajajo pobude, da bi roke za vnos podatkov o škodi podaljšali. Prav tako se danes izteče rok, do katerega morajo gospodarski subjekti, ki želijo dobiti predplačilo povrnitve gospodarske škode po ujmi, oddati oceno škode. Za druge subjekte, ki želijo uveljaviti škodo, a ne potrebujejo predplačila, je rok 20. september.

Kmetje prepričani, da so predlagane zaostritve pri Naturi 2000 neustavne

05. 06. 2023 19.14

Zakon o ohranjanju narave in predlog uredbe, ki med drugim predvideva strožje režime na določenih območjih Nature 2000, sta v neskladju z ustavo, ugotavlja pravno mnenje, ki ga je Zadružna zveza Slovenije naročila pri Inštitutu za javno upravo pri ljubljanski pravni fakulteti. Zahtevajo umik predloga, sicer bodo predlagali ustavno presojo.

Han: Magna bo državi vrnila 22,1 milijona evrov in ostaja v Sloveniji

30. 05. 2023 10.21

Minister za gospodarstvo, turizem in šport Matjaž Han je sporočil, da bo koncern Magna vrnil celotno finančno spodbudo za lakirnico v Hočah. Skupaj z obrestmi bo v državni proračun vrnil dobrih 22,1 milijona evrov. Pogovori po njegovih besedah niso bili enostavni, so bili pa zelo konstruktivni in korektni. Ministrstvo je zdaj z Magno v pogovorih glede njenih nadaljnjih aktivnosti. "Želimo si, da Magni uspe najti poslovno priložnosti in v tovarni v Hočah zagnati celovito proizvodnjo vozil."

Kmetje: 'Če dialog ne bo uspešen, ne bomo več plesali, ampak protestirali'

12. 05. 2023 16.45

Poslanci so današnjo razpravo o priporočilih za takojšnje reševanje položaja slovenskega kmeta zaključili brez glasovanja, ker je priporočila že v četrtek zavrnil matični odbor DZ za kmetijstvo. Poslance SDS so v stališčih podprli v opozicijski NSi, koalicijski poslanci pa so opozarjali na izkoriščanje kmetov za nabiranje političnih točk. "Če nam vlada ne bo prisluhnila, bomo stopnjevali pritisk. Ne bomo več plesali, ampak protestirali", medtem pravijo slovenski kmetje in napovedujejo nov protestni shod. Nova pogajanja naj bi se začela v sredo.

Slovenija v vrhu evropskih držav po prodaji traktorjev

10. 04. 2023 11.50

Slovenija se po številu prodanih traktorjev uvršča v zgornji del evropske lestvice. Konec lanskega leta jih je bilo registriranih skupno nekaj manj kot 120.000, na kmetijah pa je poleg tega po ocenah še do 15.000 neregistriranih. Razlike v cenah traktorjev so ogromne, v nekaterih primerih pa si lahko kmetje pri nakupu pomagajo tudi s subvencijami.

Manj metana, alternativne beljakovine: kako bi finančni sektor preobrazil prehrano

27. 03. 2023 18.35

Preobrazba globalnih prehranskih sistemov je nujna, pravijo strokovnjaki, ki menijo, da je ključnega pomena za zmanjšanje svetovnih emisij. Koristi pa naj na koncu ne bi imelo le okolje. Preobrazba naj bi namreč prinesla tudi 1,4 bilijona evrov gospodarskih koristi, zatrjuje poročilo Planet Tracker.

'Sto hektarjev najboljših kmetijskih zemljišč za vedno izgubljenih'

02. 03. 2023 13.55

V zeleni stranki Vesna so ob odločitvi Magne, da ustavi proizvodnjo v Hočah, zadovoljni, da na območju lakirnice ne bo prišlo do dodatnega onesnaženja. Opozarjajo pa na nevzdržnost "ad hoc" odločitev, ki globoko posežejo v okolje, in sprejemanja predpisov po nujnih postopkih in brez dolgoročne vizije.

Od ideje, ki je spreminjala zakone, do osovraženega projekta, ki ni izpolnil obljub

01. 03. 2023 17.12

Kanadsko-avstrijska avtomobilska skupina Magna s prihodnjim tednom ustavlja proizvodnjo v hoški lakirnici. Od velikopoteznih načrtov in obljubljenih delovnih mest – načrtovali so 3.000 novih zaposlitev – ter navdušenja politike, ki je poskrbela za državne subvencije in urejala bližnjice okrog okoljske in prostorske zakonodaje ter bila boj z zaskrbljenimi okoljevarstveniki, bodo tako ostale zgolj prazne tovarniške hale.

Blejski kmet z nasipavanjem materiala poslabšal stanje zaščitenega območja

30. 01. 2023 16.23

Kranjsko okrožno sodišče je blejskega kmeta in gradbinca spoznalo za krivega kaznivega dejanja obremenjevanja in uničevanja okolja. Obdolženi naj bi z nasipavanjem materiala poslabšal stanje zaščitenega območja na Koritnem, zato mu je sodišče izreklo pogojno obsodbo enega leta zapora s preizkusno dobo treh let. Sodba še ni pravnomočna.

'Edina tradicija, v katero verjamem, je antifašistična tradicija'

17. 10. 2022 21.18

V tednu pred volitvami se nadaljujejo pogovori s predsedniškimi kandidati v oddaji Svet na Kanalu A. Tokrat je bil gost kandidat Levice Miha Kordiš. Med drugim je pogovor potekal o tem, ali bi znal biti predsednik vseh, ali obžaluje katero od svojih izjav in kakšen bi bil kot predsednik. Poudarja, da je v kampanjo vstopil z namenom, da bi predsedniški funkciji vrnil vsebinsko težo. Obljublja, da se bo kot predsednik postavil za ljudi in okolje.

Slovenski potrošnik: 'Naivnež in cenovni fanatik'

09. 10. 2022 07.17

Morda je na načelni ravni resda okoljsko zaveden, a ko kupuje hrano, mu nista pomembna ne izvor ne ogljični odtis in tudi kakovost postane manj pomembna. Posega po najcenejših izdelkih, čemur se čudijo celo trgovci sami, pravi dr. Aleš Kuhar, agrarni ekonomist. Opozarja tudi na to, da država nima načrtov reforme kmetijstva, namesto tega kmetom delijo denar, pri čemer pa se nihče ne vpraša, kakšen izplen imamo državljani od subvencioniranja kmetov, ki trenutno uživajo obdobje debelih krav.

Suša na zahodu države bi lahko ob ekstremni vročini prešla v izredne razmere

27. 06. 2022 12.31

Glede na podatke Arsa smo v preteklem tednu na zahodnem delu Slovenije beležili izrazito sušo, vročinski val in pomanjkanje padavin pa stanja tudi ta teden ne bosta izboljšala. "Oranžne cone lahko v nekaj dneh ob tako ekstremi vročini, kot je napovedana za ta teden, preidejo tudi v izredne razmere," opozarja Andreja Sušnik, agrometeorologinja iz Arsa. V Kmetijsko gozdarski zbornici Slovenije medtem pravijo, da lahko v sušnih razmerah vsi prispevamo k manjši porabi vode.

Čebelarjem subvencije, čebelam pa vodne napajalnike

24. 06. 2022 19.17

Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano je v uradnem listu objavilo dva razpisa za podporo čebelarjem. Na prvem razpisu podpirajo čebelarska društva pri izvajanju pašnih redov, na drugem pa bodo nepovratna sredstva čebelarjem podelili za vzrejanje čebeljih matic. Za čebele so v okviru dneva odgovornosti skrbeli tudi delavci podjetja Pernod Ricard.

Vegan, aktivist, upornik

26. 04. 2022 11.56

V oddaji Preverjeno razkrivamo, kakšno je stanje v slovenski živinorejski industriji. Po pandemiji je še bolj jasno, da je nujno spodbujati pridelavo trajnostnih kmetijskih pridelkov.

Ekološko kmetijstvo mrtva črka na papirju? Večina strank brez konkretnih zavez

20. 04. 2022 06.09

Ob pridelavi visoko kakovostne in varne hrane ekološko kmetijstvo pomeni trajnostno gospodarjenje z naravnimi viri in uveljavljanje načela dobrobiti živali, je zapisano na straneh slovenskega kmetijskega ministrstva. Odločevalci naj bi se glede na zapisano zavedali pomena ekološkega kmetijstva, a stanje na terenu kaže, da gre še vedno za zgolj mrtve črke na papirju. Stranke smo vprašali, kako bi se soočile s to problematiko. V Zvezi društev ekoloških kmetov Slovenije si želijo več posluha za ekološko kmetovanje, ki je v Sloveniji slabo izkoriščena priložnost, ki bi pripomogla k naslavljanju tako okoljskih kot zdravstvenih izzivov države. Obljube političnih strank pred volitvami komentirajo z besedami, da je za zdaj veliko navajanja, kaj vse je treba postoriti, konkretnih nalog in zavez pa večinoma žal ni.

Podgoršek: Strateški načrt skupne kmetijske politike vliva optimizem

23. 12. 2021 17.19

Vlada je potrdila okoli 750 strani dolg strateški načrt skupne kmetijske politike 2023-2027 in Slovenija ga pošilja Evropski komisiji. Kmetijski minister Jože Podgoršek je ob predstavitvi načrta izrazil zadovoljstvo s procesom priprave načrta, glede na vsa usklajevanja je zadovoljen tudi z vsebino. Načrt vliva optimizem, je dejal.

Izumrtje ene živalske vrste lahko prekine življenje drugih živali

04. 10. 2019 10.26

V Sloveniji živi okrog 19.000 različnih živalskih vrst. Med njimi so najbolj raziskane kopenske živali, paleta naših jamskih prebivalcev pa po pestrosti sodi v sam svetovni vrh. A kljub temu, da se naša država lahko pohvali z nazivom vroča točka biodiverzitete, je tudi pri nas mnogo živalskih vrst ogroženih. Ob svetovnem dnevu živali smo se vprašali, kaj pomeni, če zaradi človeških posegov izgine ena sama vrsta?

4500 evrov pavšala: Bogovič porabe ni razkril, Turk se o tem ni povsem izrekel

20. 05. 2019 14.01

Žiga Turk, član SDS, ki sicer kandidira na listi NSi, in Franc Bogovič, SLS, ki kandidira na skupni listi SDS in SLS, sta v četrtem soočenju sorodnih strank v nedeljskem Fokusu nanizala nekatere misli, ki terjajo pojasnila. Podkrepila sta jih naša strokovna sodelavca Marko Lovec in Špela Majcen Marušič.

Slovenci jemo madžarsko, Italijani kupujejo slovensko

07. 05. 2019 13.00

Kmetijstvo v Sloveniji je danes bolj kot kdajkoli prej odvisno od dogajanj zunaj svojih meja. Kmetje se morajo, če želijo biti konkurenčni, prilagajati Skupni kmetijski politiki (SKP), zato ne preseneča, da se je samo med letoma 2003 in 2016 število kmetij v Registru kmetijskih gospodarstev zmanjšalo za več kot 7 tisoč.

Britansko kmetijstvo po slovensko: v videu uporabili fotografijo iz Slovenije

19. 09. 2018 10.08

Kako bo v Veliki Britaniji videti kmetijstvo po brexitu? Očitno precej podobno slovenskemu. Britanska vlada je v videu, s katerim promovirajo britansko kmetijstvo po brexitu namreč uporabila fotografijo iz Slovenije. Prvotni posnetek so sicer že umaknili, 'sporni' fotografiji pa zamenjali.

'Samo' v Sloveniji: Nimate naslednika? Kakšen kmet pa ste?! A denar boste vseeno dobili. Se pa izteka čas za oddajo vloge

14. 05. 2015 13.45

Bralec pravi, da so ob oddaji vloge za kmetijske subvencije od njega zahtevali, da nujno vpiše svojega naslednika, saj sicer vloge nikakor ne more oddati. In torej tudi ne dobiti denarja, saj naj bi bil vpis naslednika osnovna obveznost nosilca kmetije.

Ko je kakovost hrane nepomembna, kralj pa ni kupec, ampak cena

29. 01. 2015 20.35

V Sloveniji mamo največ traktorjev na prebivalca, pa nobene samooskrbe. Bolnice sredi zime kupujejo paradižnik iz Maroka, mi pa doma pridelane kumare mečemo stran. "Ko vidim, da moja mama, ki leži v bolnici, dobiva paradižnik iz Maroka, mi gre še teh par las pokonci, ki jih imam," se jezi eden od kmetov.