kmetijske zadruge

Požari na Obali: zgolj naključje ali se v ozadju skriva človeška roka?
09. 12. 2024 19.56
Požar, ki je v soboto popolnoma uničil center kmetijske zadruge Agraria v Luciji, je že tretji večji požar na gospodarskih poslopjih piranske občine v zadnjega pol leta. Julija je sredi Portoroža zgorel priljubljen gostinski lokal, septembra je za več kot milijon škode ogenj povzročil v pralnici v Luciji, minuli konec tedna je bil usoden za agrotrgovski center. Je veliko število velikih požarov v kratkem časovnem obdobju zgolj naključje ali je v ozadju človeška roka, policisti še preiskujejo.

Požar gasilo 140 gasilcev, prodajalna Agrarie popolnoma uničena
07. 12. 2024 13.42
V Luciji je pogorela trgovina z živili in kmetijsko opremo Kmetijske zadruge Agraria Koper. Kot so pojasnili v Gasilski brigadi Koper, je objekt s površino 1400 kvadratnih metrov v celoti uničen, zdaj pa še gasijo posamezna žarišča. Skupaj je posredovalo 140 gasilcev. V tem času v skladišču ni bilo veliko fitofarmacevtskih sredstev, so izpostavili.

'Zadnji evropski diktator' Lukašenko obeležuje 30 let vladavine
20. 07. 2024 19.14
Evropski politični voditelji prihajajo in odhajajo, eden pa ostaja. Beloruski predsednik Aleksander Lukašenko zaznamuje kar 30 let vladavine. Že v zgodnejših obdobjih se ga je prijel vzdevek "zadnji evropski diktator". 69-letnik kljub številnim množičnim protestom, ki jih je njegov režim krvavo zatrl, in sankcijam Zahoda ostaja neomajen. Prihodnje leto namerava kandidirati že za sedmi zaporedni petletni mandat.

Mesnine Alpija: okusi Posočja za praznično razkošje
19. 12. 2023 00.15
Odkrijte čar tradicije Posočja z domačimi mesninami Alpija. Razvajajte svoje brbončice z vrhunsko kakovostjo, brez glutena, GSO in laktoze. Praznujte praznike z okusi, ki pripovedujejo zgodbo Posočja.

Iztekata se roka za predhodno oceno škode v občinah in gospodarstvu
01. 09. 2023 07.29
Z današnjim dnem se izteka rok v ujmi prizadetim občinam, da sporočijo predhodno oceno škode, ki bo podlaga za predplačilo v vrednosti do 40 odstotkov. Rok, do katerega morajo občine vnesti vse podatke o škodi v aplikacijo Ajda, pa se bo iztekel 22. septembra. Iz občin ob tem prihajajo pobude, da bi roke za vnos podatkov o škodi podaljšali. Prav tako se danes izteče rok, do katerega morajo gospodarski subjekti, ki želijo dobiti predplačilo povrnitve gospodarske škode po ujmi, oddati oceno škode. Za druge subjekte, ki želijo uveljaviti škodo, a ne potrebujejo predplačila, je rok 20. september.

Popis škode v gospodarstvu: izteka se rok za oddajo vlog
29. 08. 2023 09.45
Vse, ki so v avgustovskih poplavah utrpeli gospodarsko škodo, ministrstvo za gospodarstvo poziva, naj čimprej oddajo oceno škode na poenostavljenem obrazcu. Za predplačila je treba vloge oddati do 1. septembra.

Bo vlada z zbiranjem cen v prehranski verigi omejila podražitve?
01. 08. 2023 09.34
Zavezanci bodo danes začeli Agenciji RS za kmetijske trge in razvoj podeželja (AKTRP) pošiljati podatke o cenah kmetijskih pridelkov in živilskih proizvodov, s čimer naj bi se po napovedih vlade omejilo naraščanje cen hrane. Spremljanje cen bo trajalo pol leta, zavezanci za poročanje so pridelovalci, posredniki, predelovalci in trgovci.

Kmetje prepričani, da so predlagane zaostritve pri Naturi 2000 neustavne
05. 06. 2023 19.14
Zakon o ohranjanju narave in predlog uredbe, ki med drugim predvideva strožje režime na določenih območjih Nature 2000, sta v neskladju z ustavo, ugotavlja pravno mnenje, ki ga je Zadružna zveza Slovenije naročila pri Inštitutu za javno upravo pri ljubljanski pravni fakulteti. Zahtevajo umik predloga, sicer bodo predlagali ustavno presojo.

Z Mini tovarno in ozaveščanjem do manj zavržene hrane
24. 04. 2023 13.20
Vsak prebivalec Slovenije zavrže povprečno okoli 68 kilogramov hrane na leto. Zavržena hrana pa ne pomeni zgolj zapravljanja dragocenih virov, pač pa je tudi veliko breme za okolje, saj prispeva k povečanju izpustov toplogrednih plinov. Zato letos prvič zaznamujemo slovenski dan brez zavržene hrane. Osrednje poslanstvo tega dne je povabiti družine, posameznike, podjetja in druge ustanove tako v javni kot zasebni sferi k sodelovanju in zavezništvu za manj zavržene hrane.

Posnetki so pokazali nepravilnosti. Odgovorni pa pravijo, da gre za nezakonite dokaze
16. 12. 2022 10.06
Potem ko smo v začetku tedna poročali o nepravilnostih v klavnici KZ Rače, je inšpekcijska služba UVHVVR tam opravila nadzor. Ugotovitve nadzora so pokazale, da je bila oprema v klavnici ustrezna, prav tako so bili izvajalci ustrezno izobraženi, a posnetki so pokazali nepravilnosti pri ravnanju z živalmi, je pojasnil direktor Inšpekcije za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin Branko Podpečan.

'Kršitve na posnetkih klavnice Rače predstavljajo mučenje živali'
13. 12. 2022 16.45
V ponedeljek smo poročali o domnevnem mučenju živali v klavnici kmetijske zadruge Rače. Kot trdijo v društvu AETP, delavci rutinsko zlorabljajo živali z električnimi palicami, omama živali pred zakolom pa je pomanjkljiva ali celo neizvedena. S pomočjo posnetka so na kmetijskem ministrstvu prišli do novega sklepa, in sicer da omamljanje in z njim povezani postopki v klavnici Rače predstavljajo mučenje živali.

V klavnici KZ Rače naj bi živali zlorabljali z električnimi palicami
12. 12. 2022 10.15
V klavnici kmetijske zadruge Rače, ki je bila zgrajena po sodobnih evropskih smernicah, delavci rutinsko zlorabljajo živali z električnimi palicami, omama živali pred zakolom pa je pomanjkljiva ali celo neizvedena, pravijo v društvu AETP, ki je objavilo tudi posnetke skrite preiskave. Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano je v sporočilu za javnost sporočilo prve ugotovitve glede domnevnega kršenja zakonodaje.

Nova sestava DS ima precej novih imen in 16 dosedanjih svetnikov
24. 11. 2022 21.20
Na volilnih zborih je bila izvoljena nova sestava državnega sveta. Med 40 novoizvoljenimi svetniki jih je 16 v svetniških klopeh sedelo že v zadnjem mandatu. Med tistimi, ki jim vnovična izvolitev ni uspela, pa je tudi sedanji predsednik DS Alojz Kovšca.

Ker poti na Googlu ni, na mejnem prehodu tudi ni gneče
18. 08. 2022 06.00
V običajni turistični gneči na cestah številni turisti iščejo krajše, manj obremenjene poti in mejne prehode, zato je v slovenski Istri med nekaterimi domačini zavladalo začudenje, da letos pri njih skorajda ni prometa, ki so ga bili vajeni. Nekje sredi junija pa so nato odkrili, da so jih na Googlovi ponudbi možnih poti na sosednjo Hrvaško in iz nje zaobšli. Nekateri domačini so ob tem prepričani, da to ne more biti v skladu s turistično strategijo, ki si jo je zastavila občina Koper. Ta si je kot enega od ciljev zadala tudi promocijo kraškega roba.

Začetek ocenjevanja škode v gospodarstvu po požaru na goriškem Krasu
09. 08. 2022 14.53
Skupno okoli 50 lastnikov zasebnih gozdov na goriškem Krasu zaključuje spravilo lesa, ki so ga zaradi julijskega obsežnega požara tam interventno posekali. Medtem imajo delavci družbe Slovenski državni gozdovi za spravilo lesa še čas do 20. avgusta. Gospodarsko ministrstvo pa bo zbiralo oceno škode v julijskem požaru na goriškem Krasu, ki so jo utrpele gospodarske družbe, samostojni podjetniki, posamezniki, zavodi in zadruge na strojih, opremi, zalogah in izpadu prihodka v občinah Komen, Miren-Kostanjevica in Renče-Vogrsko. Oškodovanci morajo oceno škode poslati do 29. avgusta.

Kmetje razočarani nad merili napovedanega razpisa za odkup pšenice
07. 07. 2022 16.38
Vlada naj bi v skladu z napovedmi sprejela sklep o povečanju blagovnih rezerv in nato bo Zavod za blagovne rezerve objavil razpis za odkup letošnjega pridelka pšenice. Merilo za odkup bo najnižja cena. Za kmete je to razočaranje, v zbornici kmetijskih in živilskih podjetij pa menijo, da bo najbolj oškodovan potrošnik.

Kaj se bo zgodilo s požeto slovensko pšenico?
05. 07. 2022 18.33
Namero vlade, ki pravi, da bo v sklopu ukrepov za zajezitev draginje pomagala slovenskemu kmetu in da bo med drugim odkupila vso v Sloveniji pridelano pšenico, sicer kmetijske zadruge pozdravljajo. A se bojijo, da bo vse ostalo zgolj pri nameri. Precej pšenice je namreč že požete, kmetje jih vozijo v zadruge, še zdaj pa ne vedo, koliko bodo za pšenico, ki so jo praktično že oddali, sploh dobili. Država pravi, da jo bo odkupila, nihče pa nam ne pove, za koliko in ali se nam to ob vseh podražitvah, ki so nas doletele, sploh še splača, opozarjajo kmetje. V enem od največjih podjetij v Sloveniji na področju proizvodnje hrane pa opozarjajo, da bodo cene hrane samo še rasle.

Ekološko kmetijstvo mrtva črka na papirju? Večina strank brez konkretnih zavez
20. 04. 2022 06.09
Ob pridelavi visoko kakovostne in varne hrane ekološko kmetijstvo pomeni trajnostno gospodarjenje z naravnimi viri in uveljavljanje načela dobrobiti živali, je zapisano na straneh slovenskega kmetijskega ministrstva. Odločevalci naj bi se glede na zapisano zavedali pomena ekološkega kmetijstva, a stanje na terenu kaže, da gre še vedno za zgolj mrtve črke na papirju. Stranke smo vprašali, kako bi se soočile s to problematiko. V Zvezi društev ekoloških kmetov Slovenije si želijo več posluha za ekološko kmetovanje, ki je v Sloveniji slabo izkoriščena priložnost, ki bi pripomogla k naslavljanju tako okoljskih kot zdravstvenih izzivov države. Obljube političnih strank pred volitvami komentirajo z besedami, da je za zdaj veliko navajanja, kaj vse je treba postoriti, konkretnih nalog in zavez pa večinoma žal ni.

Na kmetijskem ministrstvu krizni sestanek zaradi dobave pšenice
11. 03. 2022 14.50
Razmere na trgu s pšenico so pri nas negotove, potem ko je Madžarska sprejela odlok o uveljavljanju predkupne pravice za izvoz te žitarice in je izvoz iz države praktično ustavljen. Na kmetijskem ministrstvu, kjer so v rednih stikih z madžarsko stranjo, je bil zato po neuradnih informacijah sklican krizni sestanek.

Zelena luč za montažne objekte za tuje delavce v Orehku
16. 09. 2021 10.02
Postojnski občinski svet je na seji z 11 glasovi za in enim proti potrdil lokacijsko preveritev za omogočanje začasne rabe prostora na območju Orehka za potrebe začasnega nastanitvenega centra za zaposlene pri gradnji drugega tira, je povedal župan Igor Marentič.

V vas z 200 prebivalci prihaja 450 turških delavcev
03. 06. 2021 16.46
Turki bodo zasedli Orehek pri Postojni, majhen kraj z 200 dušami, celo brez gostilne in trgovine. Še enkrat več pa jih bo v turškem taboru, ki se mu danes reče kampus, kjer bodo živeli delavci, ki bodo gradili drugi tir. Kar nekaj razburjenja so povzročile prve informacije, da bodo delavci živeli kot moderni sužnji, s 24-urnim nadzorom in prepovedjo izhoda. A ni vse tako, kot je bilo sprva slišati. Z vsem pa so seznanjeni tudi krajani, ki se prihoda turških delavcev ne bojijo.

Kmetijsko ministrstvo po pozebi išče rešitve, med njimi tudi interventni zakon
08. 04. 2021 06.00
Strokovnjaki Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije si te dni na terenu ogledujejo razvoj pozebe in ocenjujejo njen vpliv na poljedelstvo ter sadjarstvo. Kmetijski minister Jože Podgoršek je zato imenoval interno skupino s ciljem najti ustrezne rešitve. Ena izmed njih je priprava interventnega zakona, so sporočili.

'Še včeraj so bili cvetovi češenj snežno beli, danes so že oksidirali'
07. 04. 2021 12.51
Spomladanske pozebe so v zadnjih desetletjih postale stalnica in povzročajo vse več resne škode sadjarjem, vinogradnikom, kmetovalcem. Letošnje leto ni nič drugačno. Nizke nočne in jutranje temperature v teh dneh so oklestile letošnjo letino sadnega drevja, slabo se piše tudi zgodnji sorti grozdja. Prve okvirne rezultate o škodi po pozebi v Sloveniji bo Kmetijsko gospodarska zbornica Slovenije podala jutri. Premier Janez Janša pa je že napovedal ukrepe za pomoč kmetovalcem.

Strankarska kadrovanja po Zavodih za zaposlovanje?
02. 03. 2021 16.33
V uredništvo smo prejeli štiri anonimke z Zavoda za zaposlovanje. Prva anonimka: "Smo zaposleni na Zavodu za zaposlovanje deležni hudih brutalnih pritiskov… žal se vam ne upamo izpostaviti z imeni in priimki, ker se bojimo za službo ..." Začelo se je v uredništvu Dejstev na 24ur.com, kjer so raziskovali številna zaposlovanja zadnjega leta. Na urednico Alenko Marovt se je obrnila zaposlena na Zavodu za zaposlovanje, ki se ni želela razkriti. Anonimka trdi, da na Zavodu politično kadrujejo, da so za to krivi trije ljudje v vodstvu – Mitja Bobnar, Marko Bošnjak in Nina Volgemut, ob njih pa še Miha Rebolj, generalni sekretar iz stranke SMC.

V soboto 1675 okužb, umrlo šest obolelih
25. 10. 2020 10.15
V soboto smo v Sloveniji na okužbo z novim koronavirusom testirali 5776 oseb, pozitivnih je bilo 1675. Šest bolnikov s covidom-19 je umrlo. V bolnišnicah se zdravi 508 ljudi, od tega 71 na intenzivni negi. Ministrstvo za zdravje je konec tedna izvedlo več aktivnosti za zagotovitev potrebnih postelj za bolnike s covidom-19. V prihodnjih dneh bo zanje na voljo več kot 700 postelj – trenutno jih je zasedenih nekaj čez 500.

Pivčeva: Stroške nastanitve na Krasu sem plačala sama
27. 07. 2020 12.17
Kmetijska ministrica in predsednica DeSUS Aleksandra Pivec pojasnjuje, da je stroške nastanitve zase in za svoja sinova med junijskim gostovanjem na Krasu plačala sama. Če bo treba, bo račun pokazala pristojnim institucijam, je dodala. V bran ji je stopil tudi šef Janez Janša, v zadrugi Vinakras pa zavračajo namigovanja o koruptivni naravi ministričinega obiska. Kaj pa pravijo na KPK?

Odprtje ob nedeljah: trgovci napovedujejo tudi možnost ustavne presoje novele
09. 06. 2020 13.25
Novela zakona o trgovini bo, če bo določila izjeme glede obratovalnega časa ob nedeljah, zelo verjetno predmet ustavne presoje, pričakuje predsednica Trgovinske zbornice Slovenije Mariča Lah. Sindikatom so sicer predlagali dogovor, a ta, kot je predlagan, zanje ni sprejemljiv.

Mali trgovci nasprotujejo zaprtju trgovin ob nedeljah
02. 06. 2020 11.21
Nedeljsko zaprtje trgovin, ki ga trenutno predpisuje vladni odlok in ki ga predvideva tudi novela zakona o trgovini, ima zlasti hude posledice za mikro in male trgovce, opozarjajo v Trgovinski zbornici Slovenije (TZS). S takšno ureditvijo bi bil njihov obstoj ogrožen, prisiljeni bi bili tudi odpuščati, navajajo.

Upokojenci se lahko v trgovine odpravijo samo še med 8. in 10. uro
30. 03. 2020 07.23
Nakupi v trgovinah so v skladu z vladnim odlokom od danes med 8. in 10. uro rezervirani izključno za ranljive skupine, kot so invalidi, starejši in nosečnice. Upokojenci pa lahko nakupe opravijo le še v tem časovnem obdobju.

V 90. letu starosti je umrl Ivan Oman
18. 08. 2019 08.40
V 90. letu starosti je umrl starosta slovenskega osamosvajanja – Ivan Oman, eden izmed pobudnikov, soustanovitelj in prvi predsednik Slovenske kmečke zveze. Ta velja za prvo demokratično stranko, ustanovljeno v času 'politične pomladi'.