košarica pravic

'Edini pogoj, ki sem ga postavila, je, da zdravstvo ostane prioriteta te vlade'
22. 10. 2023 10.30
Valentina Prevolnik Rupel si po nastopu funkcije ministrice za zdravje obeta dobro sodelovanje z drugimi resorji in tudi strateškim svetom za zdravstvo, ki je bil do prejšnjega ministra kritičen. Ključno razliko vidi v tem, da bodo prioritete določali skupaj. Z vodjo sveta Erikom Brecljem sta se že sestala.

'ZZZS bo moral postati bolj strateški in aktiven kupec zdravstvenih storitev'
14. 10. 2023 09.52
Bo zdravstvena reforma sploh izpeljana, bomo po ukinitvi dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja plačevali prav toliko ali še več, kot smo zasebnim zavarovalnicam, in kako zmanjšati število ljudi, ki so brez osebnega zdravnika? Nova zdravstvena ministrica Valentina Prevolnik Rupel meni, da se zdravstvo lahko izboljša le skozi "sklop majhnih korakov". Napoveduje, da bo na ravni države treba določiti, kakšno košarico pravic si želimo kriti z denarjem, ki je na voljo. Znesek dopolnilnega zavarovanja, ki je določen v zakonu in znaša 35 evrov, pa bo fiksen do konca 2024, obljublja.

Prevolnik Ruplova dobila zeleno luč odbora DZ za zdravstvo
10. 10. 2023 17.43
Kandidatka za ministrico za zdravje Valentina Prevolnik Rupel je s svojo predstavitvijo prepričala odbor DZ za zdravstvo. Predstavitev ekonomistke je kot ustrezno ocenilo 11 članov omenjenega odbora, kot neustrezno pa pet. V predstavitvi je poudarila, da si je kot prioritete zastavila dostopnost, kakovost, neopredeljene in košarico pravic.

Valentina Prevolnik Rupel kandidatka za ministrico za zdravje
03. 10. 2023 13.17
Po skoraj treh mesecih čakanja je končno znano, kdo bo na čelu zdravstvenega resorja nasledil Danijela Bešiča Loredana. Ime, ki ga je premier Robert Golob poslal v državni zbor, je Valentina Prevolnik Rupel. Ta je napovedala, da bodo njene ključne prioritete dostopnost do kakovostnega zdravstvenega varstva, vzdržnost financiranja in opredelitev košarice pravic.

Vlada zamika preoblikovanje dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja
14. 06. 2023 06.12
Odbor DZ za zdravstvo je dopolnjeni predlog novele zakona o zdravstvenem varstvu in zavarovanju, ki predvideva ukinitev dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja in njegov prenos v obvezno zavarovanje, danes pripravil za obravnavo na seji DZ. Za je bilo deset poslancev, proti pa pet. Sprejeli so tudi približno 20 dopolnil, ki jih je vložila vlada, med drugim tudi za zamik začetka izvajanja zakona s 1. septembra letos na 1. januar 2024.

Namesto dopolnilnega zavarovanja obvezni prispevek 35 evrov
12. 04. 2023 07.46
Poslanci največje vladne stranke Gibanja Svoboda so v parlamentarni postopek vložili novelo zakona, s katero želijo ukiniti dopolnilno zdravstveno zavarovanje in ga prenesti v obvezno. Zavezanci bi po novem plačevali 35 evrov mesečno, sredstva pa bi se stekala neposredno v blagajno ZZZS. Odločitev prihaja po tem, ko je zavarovalnica Generali napovedala 30-odstotni dvig premije zavarovanja, kar je sprožilo val kritik v koaliciji, ki je ocenila, da je podražitev neupravičena. Ukinitev dopolnilnega zavarovanje je lahko všečna politična odločitev, ki pa bo dražja, kot se zdi na prvi pogled, pa opozarjajo v Slovenskem zavarovalnem združenju.

'Postopki, vezani na splav ali oploditev, morajo biti kriti iz obveznega zavarovanja'
08. 03. 2023 14.38
V Inštitutu 8. marec zahtevajo, naj bodo vsi postopki, vezani na reproduktivne pravice, kriti iz obveznega zdravstvenega zavarovanja. Ugotovili so, da morajo trenutno vse osebe, ki ne plačujejo tudi dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja, opravljanje splava in oploditev z biomedicinsko pomočjo doplačati.

Stranke o problematiki starejših. Bodo njihove težave končno slišane?
22. 04. 2022 06.00
Slovenija je ena najstarejših evropskih držav. Že več kot petina prebivalcev države je starejša od 65 let, več kot pet odstotkov pa jih presega starost 80 let. Smo tudi družba, ki se med evropskimi državami stara najhitreje. Kljub temu pa so starejši že dlje časa na stranskem tiru politike. Poleg novih domov za starejše potrebujemo tudi celostno dolgotrajno oskrbo. Lani smo le dočakali "zgodovinski trenutek", ko smo sprejeli dolgo načrtovani zakon o dolgotrajni oskrbi. A to ni dovolj. Kako bi stranke urejale problematiko starejših?

Najvišja pokojnina dobrih 3000 evrov, najnižja slabih 300 evrov
22. 04. 2022 06.00
V Sloveniji pokojnino prejema več kot 627 tisoč ljudi, najvišja izplačana je v marcu znašala 3.302,37 evra, najnižja pa 294,78 evra. V letu 2019 je pod pragom revščine živelo 50 odstotkov upokojencev.

20 ministrov, množica reform, šest predlogov 'ukinitve' dopolnilnega zavarovanja
30. 09. 2021 06.00
Slovensko javno zdravstvo je poskušalo rešiti že 14 vlad, 20 zdravstvenih ministrov. Zaradi naglega staranja slovenskega prebivalstva so strukturne reforme nujne, a popravki so bili do zdaj le minimalni. "Prepogosto le gasimo požare in zato ni možno izpeljati dolgoročnih sprememb," je kritičen dekan ljubljanske medicinske fakultete Igor Švab. Tekoči izdatki za zdravstvo so se lani z 8,5 odstotka, kolikor so znašali leta 2019, povečali na 10,1 odstotka BDP, a to predvsem na račun epidemije. Zdravstveni izdatki se sicer povečujejo, vendar pa še vedno ostajajo pod evropskim povprečjem. Približno 95 odstotkov odraslega prebivalstva ima ob obveznem sklenjeno tudi dopolnilno zdravstveno zavarovanje, ki ga je neuspešno poskušalo ukiniti že šest vlad.

Dolge čakalne vrste, visoke cene samoplačniških storitev – še imamo javno zobozdravstvo?
28. 09. 2021 06.00
Več kot leto dni čakalne dobe za dodelitev osebnega zobozdravnika, še daljše čakalne vrste za zobozdravstvene storitve, dežurne ambulante pa so večkrat neodzivne. "Zgodi se tudi, da zaradi predolgih čakalnih dob pacient izgubi zob," pravijo zobozdravniki, številni pacienti pa so se zato, čeprav vsak mesec plačujejo prispevke za zdravstvene storitve, prisiljeni obrniti na zasebnike. Teh je, s koncesionarji, več kot zobozdravnikov v zdravstvenih domovih in bolnišnicah. Prihodki od prodaje so pri nekaterih v letu 2020 presegli dva milijona evrov. Ali sploh še imamo javno zobozdravstvo?

Ortodonti: štiri leta do prvega pregleda, visoke cene in skok na Hrvaško
24. 09. 2021 06.00
Za prvi pregled pri ortodontu je treba čakati tudi do štiri leta, razlogov pa je več: med drugim velik razkorak med potrebami in pravicami, ki jih financira ZZZS, ter število otrok, ki so prehitro in nekritično uvrščeni na seznam. ZZZS je v preteklih letih zagotovil financiranje dodatnih petih ortodontskih ambulant in dodatnega 2,3 milijona evrov, pa vendar se število obravnav otrok ni povečalo, čakalne dobe pa se niso skrajšale. Zdravljenje se mora začeti do 18. leta ali pa mora biti potreba po zdravljenju ugotovljena do 16. leta, sicer aparata ne krije ZZZS, cene samoplačniških storitev pa presegajo povprečno slovensko mesečno plačo. Marsikdo se zato odloči za zdravljenje na Hrvaškem – pa je to res ugodnejše?

'S svojo žensko energijo bom Slovenijo vodila med deset najbolj razvitih držav'
10. 10. 2020 10.04
Tanja Fajon je na 13. kongresu SD postala predsednica stranke. Z 276 glasovi je premagala Janija Prednika, ki jih je prejel 107. S tem je postala prva ženska na čelu SD. Za podpredsednico stranke so delegati na kongresu, ki je zaradi novega koronavirusa prvič potekal na daljavo, izbrali Dominiko Švarc Pipan. "Naš cilj je uresničiti veliko vizijo majhnega naroda," je ob zmagi na kongresu dejala Fajonova.

Tretjina vseh pritožb je s področja zobozdravstva
05. 09. 2020 07.00
Kakšne so vaše izkušnje z zobozdravstvom? Kakšno zobozdravstvo imamo v Sloveniji? Kaj je dobro in kje vse so težave? Čakalne dobe, doplačila, kakovost, dostopnost, izkušnje pacientov, izbira zobozdravnika, javno in zasebno. Kakšen sistem imamo, kaj vemo in kaj bi bilo treba spremeniti?

Krčenje košarice zdravstvenih pravic? Minister zagotavlja, da o tem še ni tekla beseda
02. 06. 2020 06.00
Slovence skrbi, ali se bo košarica zdravstvenih pravic krčila. Pred mesecem dni je prvi mož Zavoda za zdravstveno zavarovanje Marjan Sušelj razburil z napovedjo, da bodo 129-milijonsko finančno luknjo pokrpali s krčenjem košarice storitev osnovnega zdravstvenega zavarovanja. V praksi: bolnišnična prehrana, nenujni reševalni prevozi, celo zobozdravstvo za odrasle in nekatere oftalmološke storitve bi lahko postali samoplačniški. A se je Sušelj kmalu potegnil nazaj, češ da je bila njegova izjava napačno interpretirana. Želel naj bi zgolj pozvati k razmisleku o tem ...

'Cena' epidemije: zadnji žebelj v krsto zdravstva, ki bo odslej (še) dražje
21. 04. 2020 17.48
Zdravstvo bo zaradi epidemije covida-19 dražje. Zato bo treba v kratkem opraviti razmislek o košarici pravic, ki jih krije javna zdravstvena blagajna, sta dve od opozoril, ki so jih izrekli sodelujoči na spletnem pogovoru o nevarnostih in priložnostih za slovenski zdravstveni sistem v času izbruha koronavirusa.

Ekonomska fakulteta predlaga dve ločeni košarici zdravstvenih pravic
10. 07. 2015 11.51
Ena košarica bi se financirala iz ZZZS, druga pa iz denarja, ki ga zberejo prostovoljne zdravstvene zavarovalnice, predlaga Ekonomska fakulteta. Premija pri prostovoljnih zavarovalnicah bi znašala okoli 34 evrov, pokrivala pa bi celotno osnovno zdravstveno oskrbo in zdravila. Predlagajo tudi, da se zdravstvene delavce izvzame iz javnega plačnega sistema.

Da bi privarčevali, bodo okrnili pravice bolnikov
21. 07. 2011 17.28
Varčevanje v zdravstvu bodo občutili tudi bolniki. Okrnili bodo pravice do zdraviliških zdravljenj, nekateri nenujni reševalni prevozi bodo samoplačniški, manj bo ugodnosti za krvodajalce ...

'Nov davek' v zdravstvu tudi več kot 60 evrov
20. 07. 2011 12.59
Vlada je potrdila dokument nadgradnje zdravstvenega sistema. Ta bi reorganizirala košarico pravic in namesto dopolnilnega uvedla splošno participacijo, vezano na dohodninski razred. Uvedli bi tudi nove trošarine.

'NE' koncesijam
18. 12. 2006 17.10
Gibanje za ohranitev javnega zdravstva je predsednika vlade pozvalo, naj ustavi podeljevanje koncesij.