komisija za medicinsko etiko

Preboj na UKC: Skrivnosti našega genoma omogočajo personalizirano zdravljenje
29. 01. 2025 12.43
500 Slovencev je pred tremi leti darovalo kri v projektu Slovenski referenčni genomski projekt. Kmalu si lahko obetajo izvid, ki jih bo opozoril na znana tveganja v njihovem genomu. Slovenski znanstveniki napovedujejo, da si bodo s temi izvidi v ne tako daljni prihodnosti lahko pomagali njihovi družinski zdravniki. Tako pri zdravljenju kot pri postavljanju diagnoz. Umetna inteligenca pa bo nenehno na preži za novo odkritimi geni, ki bi lahko predstavljali tveganje. To za vsakega posameznika pomeni konkretno varnost in zagotovilo, da zelo dobro organiziran sistem pazi nanj, so ponosni v UKC Ljubljana.

Zmanjšanje strahu pred bolečim umiranjem: le redki deležni paliativne oskrbe
24. 05. 2024 18.24
Referendumsko vprašanje o prostovoljnem končanju življenja daje parlamentu vnaprejšnje soglasje, da po politični presoji uredi zakon, javnosti pa odreka možnost, da bi odločala vsebinsko. Tako meni Komisija za medicinsko etiko, ki poudarja pomen dolgotrajne in paliativne oskrbe, ki bi zmanjšala strah bolnikov pred bolečim umiranjem in občutkom, da bodo v najtežjih trenutkih breme svojcem ali osamljeni. Gre namreč za celostno obravnavo neozdravljivo bolnih, ki poleg lajšanja bolečin skrbi še za njihovo socialno, psihološko in duhovno stisko, podporo nudi tudi najbližjim. A je zdravstveni kader o tem premalo izobražen, postelj za paliativno oskrbo je le za vzorec, specializirani paliativni timi so podhranjeni.

Komisija za medicinsko etiko: referendumsko vprašanje vzbuja pomisleke
24. 05. 2024 13.08
Komisija za medicinsko etiko je opozorila, da referendumsko vprašanje o ureditvi pravice do pomoči pri prostovoljnem končanju življenja vzbuja pomisleke. Javnosti je namreč odvzeta možnost, da o vprašanju odloča vsebinsko. Področje odpira možnosti zlorab, menijo, izpostavili pa so tudi neurejenost dolgotrajne oskrbe in paliativne medicine.

Strah pred trpljenjem: 'Za evtanazijo bi se letno odločilo do 50 oseb'
07. 06. 2023 07.49
Pravica do dostojanstvene smrti in svoboda glede samostojnega odločanja o tem, kdaj in pod kakšnimi pogoji je čas za slovo na eni strani, na drugi pa zdravniško poslanstvo ohranjanja življenja in pomisleki glede možnih zlorab. Predlog zakona o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja, ki so ga pripravili v društvu Srebrna nit, precej razdvaja javnost. In medtem ko mu zdravniške organizacije ostro nasprotujejo, češ da ne bodo postali 'rablji svojih pacientov', je pobudnikom predloga zakona že uspelo zbrati 5000 podpisov, potrebnih za vložitev v parlamentarni postopek.

Za sodelovanje v raziskavi z ležanjem v postelji v treh dneh že 200 prijav
31. 05. 2023 18.08
Na oglas Instituta Jožef Stefan (IJS), v katerem iščejo moške za fiziološke raziskave in 60-dnevno ležanje v postelji, je prispelo že prek 200 prijav. Število je podobno kot v preteklih raziskavah, le da so prijave tokrat prispele v le treh dneh. Zbirali jih bodo do sredine junija, čeprav jih je po besedah Igorja Mekjavića z IJS že sedaj dovolj.

12.000 evrov za 60 dni v postelji. Služba, ki je vse prej kot sanjska
30. 05. 2023 16.31
Ste te dni na spletu zasledili oglas, da lahko z mirovanjem v postelji zaslužite 12.000 evrov? Oglas je resničen, tudi zaslužek, res pa je, da je pot do denarja zelo zahtevna. Gre za raziskavo 'bed rest' pod okriljem Evropske vesoljske agencije, prvič pa bo potekala v Sloveniji, in sicer pod okriljem Instituta Jožef Stefan.

UKC Ljubljana nevrokirurgu Bošnjaku izdal novo opozorilo pred odpovedjo
21. 04. 2023 17.08
UKC Ljubljana je nevrokirurgu Romanu Bošnjaku izdal novo opozorilo pred odpovedjo delovnega razmerja, je razkril generalni direktor UKC Ljubljana Marko Jug. Novo opozorilo pred odpovedjo delovnega razmerja je povezano s sorodstveno povezavo kirurga z dobaviteljem UKC Ljubljana, o čemer pa kirurg ni seznanil svojega nadrejenega.

Ženskam moramo omogočiti varno prekinitev nosečnosti, brez obsojanja
25. 05. 2022 06.00
V Sloveniji je vsaj polovica nosečnosti nenačrtovanih, zato je za zmanjševanje dovoljenih splavov, so enotni ginekologi, pomembna kakovostna spolna vzgoja in kontracepcijska zaščita. A ker ženska še vedno lahko nenačrtovano zanosi, je nujno, da ohranimo pravico do varne umetne prekinitve nosečnosti, za katero se mora odločiti ženska sama, brez obsodb, je jasen ginekolog Mišo Rajić. Ozaveščanje o kontracepciji ni samoumevno, saj več kot 200 tisoč žensk nima ginekologa.

'Šla bi na konec sveta, če bi mi odvzeli pravico do splava hudo bolnega ploda'
24. 05. 2022 06.00
Mirela, Mojca in Maja – tri ženske, enaka tragedija – huda okvara ploda ali celo smrt v maternici. To so ženske, ki so občutile bolečino zaradi spontanega splava oziroma splava na zahtevo, ker se plod ni razvijal pravilno. Šok in ena najtežjih življenjskih odločitev. Ženska mora imeti pravico sama odločati o svojem telesu, je odločen ginekolog Mišo Rajić, saj je ženska tista, ki nosi glavno breme reprodukcije. Tega so se zavedali že v nekdanji skupni državi, saj je bila Jugoslavija in s tem Slovenija sploh prva država na svetu, ki je pravico do načrtovanja družine zapisala v ustavo. V osemdesetih je bilo tudi po sedem prekinitev nosečnosti na 10 živorojenih otrok, v zadnjem desetletju manj kot dve.

Zdravniške organizacije s pozivom k uvedbi PC-pogoja
04. 01. 2022 12.26
Slovenska medicinska akademija, Komisija za medicinsko etiko, Zdravniška zbornica Slovenije in Slovensko zdravniško društvo pozivajo k takojšnji uvedbi PC-pogoja, v primeru nadaljevanja epidemijskih valov pa tudi k uvedbi obveznega cepljenja proti covidu-19. V Komisiji za medicinsko etiko so sicer danes že pozvali k razmislekom o uvedbi obveznega cepljenja za najbolj ranljive skupine prebivalstva oz. za vse, ki se vsakodnevno poklicno srečujejo s skupinami ljudi.

Šolstvo in gospodarska zbornica pozdravljata možnost skrajšanja karanten
04. 01. 2022 19.24
Bomo tudi v Sloveniji skrajšali karanteno za stike z okuženimi in na koliko dni? O tem odločajo epidemiologi, ki pa bodo svoj predlog najprej predstavili ministru za zdravje. Ukrep podpirajo v gospodarstvu, saj se nekatera podjetja zaradi številnih odsotnosti že soočajo s velikimi težavami. Ker je inkubacijska doba omikrona nekoliko krajša, je minister za zdravje naklonjen skrajšanju karantene z desetih na pet dni. Prekinili bi jo lahko le z negativnim testom. Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje pa so bolj previdni.

Komisija za medicinsko etiko: Treba se je vzdržati ukrepov, ki razdvajajo družbo
16. 12. 2021 08.24
Komisija za medicinsko etiko se je opredelila do predloga o uvedbi participacije za zdravljenje necepljenih bolnikov s covidom-19. Po mnenju komisije se je treba vzdržati ukrepov, ki v družbi ne bi zmanjševali epidemijske razdvojenosti, ampak bi poglabljali obstoječe in odpirali nove izzive.

Od ponedeljka v Sloveniji na voljo novo proticovidno zdravilo
08. 12. 2021 11.40
Čeprav število okužb s koronavirusom upada, je število hospitaliziranih še vedno visoko. Osebe z dejavniki tveganja za težji potek bolezni bodo od ponedeljka naprej lahko prejele tudi novo zdravilo molnupiravir. Kot je pojasnil minister Poklukar, bo prva pošiljka omogočila 5700 zdravljenj, najprej pa bo za prevzem na voljo v štirih bolnišnicah. To zdravilo v Sloveniji sicer še ni registrirano, zato bodo morali bolniki podpisati soglasje za uporabo.

Komisija za medicinsko etiko nima pomislekov za uporabo proticovidnega zdravila Lagevria
07. 12. 2021 12.17
Komisija RS za medicinsko etiko, ki deluje v okviru Ministrstva za zdravje, meni, da Lagervia prinaša pomemben napredek pri omejevanju epidemije. Zato nima etičnih zadržkov za predpisovanje in uporabo tega zdravila, ki je znano tudi kot molnupiravir. Lagevria, ki sicer še ni registrirana, je v uporabo 19. novembra priporočila Evropska agencija za zdravila.

Za zdravljenje covida-19 že 548 milijonov evrov: plačila bi povzročila 'nesorazmerne posledice'
03. 12. 2021 14.52
Plačilo zdravljenja necepljenih bolnikov s covidom-19 bi povzročilo nesorazmerne posledice v dostopnosti do zdravstva, ne glede na visoke stroške zdravljenja covida-19, ki so do novembra letos skupno znašali 548 milijonov evrov, pojasnjujejo na ministrstvu za zdravje. Gre za idejo, ki jo je omenila predsednica zdravniške zbornice Bojana Beović.

Komisija za medicinsko etiko: Poziv k ustavitvi cepljenja otrok je neetičen
24. 11. 2021 14.33
Komisija za medicinsko etiko nedavni poziv Iniciative slovenskih zdravnikov k ustavitvi cepljenja otrok in mladostnikov proti covidu-19 ocenjuje kot neetičen in poziva obe poklicni organizaciji slovenskih zdravnikov, da se opredelita do strokovno oporečnega javnega ravnanja svojih članov in ukrepata v okvirih svojih pristojnosti.

NIJZ že drugič s predlogom vladi glede cepljenja z Janssenom
15. 10. 2021 08.13
NIJZ je v sredo vladi priporočil, naj pogoj preboleli, cepljeni, testirani (PCT) začne veljati po sedmih oziroma 14 dneh od polnega cepljenja. Inštitut je to vladi predlagal že drugič. Odlok o pogoju PCT ne določa, kdaj je vzpostavljena zaščita s cepljenjem, ampak določa samo, kdaj ima nekdo veljavno potrdilo o cepljenju, pa so v odzivu zapisali na ministrstvu za zdravje.

Srebrna nit predstavila predlog zakona o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja
14. 10. 2021 15.44
Predlog, ki ga dajejo v polletno razpravo, določa, da lahko za pomoč pri končanju življenja zaprosijo le polnoletni državljani, ki neznosno trpijo in ne morejo upati na izboljšanje svojega zdravstvenega stanja, nudijo pa jo lahko le zdravstveni delavci. Ves čas bi bil zagotovljen tudi nadzor, ki bi zagotavljal, da postopek poteka prostovoljno, varno, brez vsakršne prisile in brez zlorab. Gre za pasivno pomoč, medtem ko bi bila aktivna – evtanazija – dovoljena le izjemoma.

'Odločitev, da tisti, ki so bili cepljeni s cepivom Janssen, takoj izpolnjujejo pogoj PCT, je bila politična'
04. 10. 2021 21.28
Po tragični smrti mlade ženske kmalu po cepljenju s cepivom Janssen tudi predstojnik Centra za nalezljive bolezni na NIJZ pravi, da je bila odločitev, da cepljeni z Janssenom izpolnjujejo pogoj PCT takoj po cepljenju, politična in nikoli strokovna. O podatkih, ki jih cepilni centri vnašajo v evropski register cepljenih oseb, ki kažejo, da je bilo 282 mladoletnikov v Sloveniji cepljenih z vektorskima cepivoma, ki zanje sploh niso odobrena pa: v bazo NIJZ pridejo tako rožice kot plevel, zato ne izključuje administrativne napake.

Bo cepljenje proti covidu-19 za starejše od 50 let postalo obvezno?
31. 08. 2021 16.23
Glede na vse bolj kritične razmere so v zdravniških krogih vse glasnejše razprave o uvedbi splošnega obveznega cepljenja proti covidu-19, je povedala vodja posvetovalne skupine za cepljenje Bojana Beović. Ocenjujejo namreč, da je med državljani, starejšimi od 50 let, še vedno 300.000 nezaščitenih, kar predstavlja tveganje, da bodo morali jeseni in pozimi obravnavati 30.000 bolnikov s covidom-19.

Komisija za medicinsko etiko: Epidemije ni moč ustaviti brez ukrepov, cepljenja in pogoja PCT
26. 08. 2021 18.10
Nezadostna precepljenost vzdržuje epidemijo, ogroža zdravje ljudi, omejuje svobodo družbe in vsakega posameznika, so v izjavi za javnost opozorili člani državne komisije za medicinsko etiko. Vse prebivalce opominjajo, da epidemije ni moč ustaviti brez ukrepov, cepljenja in pogoja PCT.

Bo Janša odpravil prepoved obrednega zakola živali in obrezovanja dečkov?
03. 08. 2021 12.57
Slovenski premier Janez Janša naj bi na letni konferenci francoskih rabinov, od katerih je prejel tudi posebno nagrado, obljubil, da si bo prizadeval za odpravo prepovedi obrednega zakola živali in obrezovanja dečkov iz nemedicinskih razlogov v Sloveniji. Obrezovanje moških in dečkov je pri nas dovoljeno le iz medicinskih razlogov, ne pa tudi iz verskih. Morebitni odpravi te prepovedi odločno nasprotujejo pri Komisiji za medicinsko etiko, v kateri poudarjajo, da je vsakršno genitalno obrezovanje otrok, ki se ne morejo braniti, nepotrebno, zdravstveno tvegano in zato neetično.

Samotestiranje bi se moralo začeti že pretekli petek. Kaj vse je šlo narobe?
21. 04. 2021 06.00
Vlada je pretekli teden napovedala: samotestiranje dijakov se bo začelo v petek, 16. aprila. Ni se. Razlog so pripisali zamudi pri dobavi testov v Slovenijo, ampak ali bi bil začetek projekta tudi ob pravočasni dobavi sploh mogoč? Srednje šole so navodila namreč prejele šele v petek, priprave na samotestiranje še potekajo, zbirajo soglasja staršev. Medtem osnovne šole na osnovna navodila glede organizacije samotestiranja še vedno čakajo. "Nič še ni znano," opozarjajo ravnatelji. Še vedno namreč poteka verifikacija testov na NLZOH, ki jih mora nato odobriti še JAZMP. Kdaj se bo torej samotestiranje v šolah sploh začelo?

Začetek samotestiranja v petek, prvi bodo na vrsti dijaki
13. 04. 2021 12.54
Državni sekretar na ministrstvu za zdravje Franc Vindišar je napovedal, da se bo samotestiranje v šolah pričelo v petek, sicer pa bo redno potekalo vsak ponedeljek. Prvi bodo na vrsti dijaki, učenci tretje triade osnovnih šol pa bodo s testiranjem začeli predvidoma po prvomajskih počitnicah. Po besedah Vindišarja je samotestiranje prostovoljno in brezplačno, osnovnošolci in mladoletni dijaki pa bodo za izvedbo testa potrebovali soglasje staršev ali skrbnikov.

Ali so v domovih za starejše res vnaprej odrekli bolnišnično zdravljenje v primeru okužbe?
04. 06. 2020 19.35
Če je karkoli šlo narobe, je to treba popraviti, je vnovič dejal minister za zdravje Tomaž Gantar, ko so ga vprašali o domnevnih seznamih stanovalcev v domovih za starejše, ki naj bi jim v primeru okužbe s koronavirusom vnaprej in brez vednosti tako pacienta kot njegovih svojcev odrekli bolnišnično zdravljenje. Zaradi burnega odziva v javnosti sta Zdravniška zbornica in Komisija za medicinsko etiko ministru Gantarju svetovali, naj odredi sistemski nadzor, a so na ministrstvu sklenili, da ga ne bo. Ali je etično sporno, da se vnaprej določi, kdo bo lahko šel v bolnišnico, koga bodo lahko priključi na respirator, koga pa ne?

'Ministrstvo ni dalo navodil o seznamih starostnikov, ki ne bi bili deležni zdravljenja'
03. 06. 2020 15.24
Minister za zdravje Tomaž Gantar je zanikal obstoj kakršnihkoli seznamov starostnikov, ki v primeru okužbe z novim koronavirusom ne bi bili deležni bolnišničnega zdravljenja. Je pa dopustil možnost različnega, celo nekorektnega tolmačenja obrazcev. Pod t. i. vložni list pa se, kot je dejal, "tudi sam podpiše". Predsednik komisije za medicinsko etiko dr. Božidar Voljč pa je za 24UR ZVEČER pojasnil, kako in kdaj se odločati za bolnišnično zdravljenje ljudi v visoki starosti.

V Sloveniji bo potekala raziskava o realni razširjenosti covida-19 med populacijo
15. 04. 2020 13.14
Vlada načrtuje raziskavo, s katero bi pridobili jasnejšo sliko o realnem številu okuženih z novim koronavirusom. Izsledki te raziskave bodo ključni za načrtovanje postopnega sproščanja ukrepov in ponovnega zagona gospodarstva. Po besedah virologa Miroslava Petrovca bodo testiranja opravili na reprezentativnem vzorcu od 1000 do 1500 prebivalcev po vsej državi.

Zdravstveni inšpektorat pri uvoženih delih človeških teles v UKC Maribor ni ugotovil okužb
19. 02. 2018 20.54
Zdravstveni inšpektorat je potrdil, da nihče izmed darovalcev, katerih dele telesa so uporabili v UKC Maribor, ni umrl zaradi nalezljive bolezni, prav tako pri uvoženih anatomskih preparatih niso odkrili virusa hiva ali hepatitisov B in C. Inšpektorat je preveril tudi plačila, saj darovanje organov za potrebe medicinskega izobraževanja temelji na altruizmu in prostovoljnosti.

Zdravstveni inšpektorat bo zaradi delov teles, ki so jih uvozili iz ZDA, uvedel nadzor
14. 02. 2018 14.25
Zdravstveni inšpektorat je v primeru uvoza delov trupel iz ZDA v Slovenijo napovedal uvedbo nadzora. Človeške glave iz podjetja v Portlandu, ki je pod lupo preiskovalcev FBI, so za znanstvene namene uporabljali v mariborskem kliničnem centru.

Stiska umirajočih in poziv k učinkoviti paliativni oskrbi: 'Naj socialna smrt ne prehiti telesne smrti'
27. 10. 2017 11.09
Dejstvo je, da nam smrt ne uide, vsi pa si želimo, da bi umrli na dostojen način. Razprava o iztekanju življenja je odstrla nekaj tančic med življenjem in smrtjo. Pravniki so pojasnili, zakaj naš pravni sistem ne dovoljuje evtanazije, zdravstveno osebje pa je predstavilo vse prednosti paliativne oskrbe in pozvalo državo k zagotovitvi ustreznih sredstev. Stiske umirajočih so velike, pa je opozorila zaposlena v edini slovenski hiši hospic.