koncesijo

DZ sprejel spremembe zakona o ohranjanju narave, strožji pogoji za nevladne organizacije
27. 05. 2020 18.25
Poslanci DZ so potrdili spremembe zakona o ohranjanju narave, med katerimi je tudi zviševanje zahtev za sodelovanje nevladnih organizacij v upravnih in sodnih postopkih. Za predlog je glasovalo 50 poslancev, proti pa 30. Sprejeli so sicer tudi koalicijska amandmaja, ki prag glede na prvotni predlog nekoliko znižujeta.

Ostro pismo in protest, štiri osebe odpeljali na policijsko postajo
26. 05. 2020 10.17
Pred obravnavo predloga tretjega protikoronskega zakona, ki bo podaljšal omejitev pravic nevladnih organizacij, se je pred Ministrstvom za okolje in prostor RS zbralo več protestnikov. Policija je štiri odpeljala na policijsko postajo. Koalicija predlaga še rahljanje kriterijev, medtem opozicija vztraja. Ostro pismo pa je slovenski vladi poslala evropska mreža okoljskih nevladnih organizacij Green10.

Okoljevarstveniki se ne bodo vdali. Zeleni Slovenije napovedujejo ustavno pritožbo
13. 05. 2020 11.40
Odbor DZ za infrastrukturo, okolje in prostor je v torek potrdil vladni predlog novele zakona o ohranjanju narave, ob tem pa – kljub opozorilom pravnikov DZ – tudi amandma poslancev SNS, ki zaostruje pogoje sodelovanja nevladnih organizacij v postopkih. Greenpeace Slovenija sporoča, da ne bodo odnehali z bojem, v stranki Zeleni Slovenije pa napovedujejo pritožbo na ustavno sodišče.

Kdo bo kril stroške dodatne zaščitne opreme v zobozdravstvu?
12. 05. 2020 09.27
Nenujne zobozdravstvene storitve so odslej znova na voljo, a pod posebnimi pogoji. Zobozdravniki pričakujejo, da jim bo država, kot drugim izvajalcem v javnem zdravstvu, zagotovila zaščitno opremo. Na ZZZS ocenjujejo, da bodo zaradi epidemije koronavirusa pri izvajalcih zdravstvenih storitev nastali nenačrtovani stroški v višini okoli 36 milijonov evrov.

Postopno sproščanje ukrepov v zdravstvu. 'Na daljši rok bomo živeli drugače'
15. 04. 2020 06.27
V trgovinah, lekarnah, poštnih poslovalnicah in na drugih zaprtih javnih krajih je po novem tudi z odlokom zapovedano razkuževanje rok namesto prej obvezne uporabe rokavic. Sproščanje omejevalnih ukrepov v Sloveniji se bo začelo postopoma, najprej nas čaka ponovna razširitev zdravstvenih storitev, je napovedal zdravstveni minister. Član vladne delovne skupine Ivan Simič pa miri samozaposlene - če boste naslednje leto ugotovili, da pogojev za državno pomoč ne izpolnjujete, boste v primeru samoprijave sredstva vrnili brez obresti. Te bodo zaračunavali le v primeru namernega zavajanja.

Kateri primeri so nujni, kaj naredijo tisti z zobnimi aparati in kje so zasebni zobozdravniki?
15. 04. 2020 11.28
S 16. marcem so morali zobozdravniki po odloku ministrstva za zdravje popolnoma prenehati z delovanjem. Pri njihovem delu se v zraku namreč ustvarja aerosol in v primeru okuženega pacienta bi bila okužena celotna ambulanta. Kaj to pomeni za tiste, ki imajo hude bolečine in potrebujejo nujno zobozdravstveno pomoč?

Podatki o čakalnih dobah skoraj v polovici primerov niso pravilni
06. 02. 2020 11.09
Zdravstveni inšpektorat je lani opravil približno 1900 pregledov na področju pacientovih pravic. Pri izvajalcih zdravstvene dejavnosti so med drugim preverjali ustreznost vodenja čakalnih seznamov. Inšpektorji so ugotovili, da v skoraj polovici primerov podatki o čakalni dobi za posamezno storitev pri izvajalcu niso resnični in ažurni.

Puljska ladjedelnica Uljanik odhaja v zgodovino
22. 01. 2020 11.33
Skupščina upnikov puljske ladjedelniške družbe Uljanik je na sodišču za gospodarske zadeve v Pazinu odločila, da krovna družba ladjedelnice kot delniška družba nima pogojev za nadaljevanje poslovanja skozi stečajni postopek in ji sledi likvidacija. Pojasnili pa so, da obstaja priložnost za ustanovitev novega Uljanika.

'Zdravniki nismo delavci za tekočim trakom, bolniki pa niso predmeti, ki jih pakiramo v enake škatle'
15. 01. 2020 06.00
Z novim letom je v Celju brez osebnega zdravnika ostalo več kot 1400 oseb, saj je koncesijo vrnila družinska zdravnica, ki je že več časa opozarjala na nevzdržne razmere in preobremenjenost. Kot kaže, tudi na novo določena meja dopustne obremenitve zdravnikov, ki jo je vlada sprejela lani, težav ni odpravila.

Severna Koreja: Z ZDA se o denuklearizaciji ne bomo več pogovarjali
07. 12. 2019 20.24
Veleposlanik Severne Koreje pri Združenih narodih Kim Song je sporočil, da pogovori z ZDA glede denuklearizacije Korejskega polotoka niso več na pogajalski mizi. Spomnimo, Kim Džong Un se je pred kratkim povzpel na njihovo sveto goro Paektu, kar je vedno naznanilo pomembnih političnih odločitev.

V Dravogradu sirena naznanila konec nevarnosti poplav
19. 11. 2019 08.55
Pretok reke Drave se znižuje, tudi napovedi so ugodne, zato je štab civilne zaščite v Dravogradu sprožil sireno, ki je oznanila konec nevarnosti poplav. Gasilci in civilna zaščita bodo začeli umikati protipoplavne vreče in prepreke, je povedal dravograjski podžupan in član civilne zaščite Anton Preksavec.

Tudi po odločitvi vrhovnega sodišča Janković vztraja pri svojem
18. 10. 2019 06.22
Vrhovno sodišče je po 10 letih izdalo odločilno sodbo, da je bil odvzem koncesije zasebni Lekarni Bitenc s strani MOL nezakonit. Bitenčevi, ki so morali dvakrat vse odpustiti in nazaj zaposliti, bodo zahtevali povračilo nastale škode v višini 100.000 evrov. Janković se je ironično zahvalil davkoplačevalcem, sicer pa še vedno vztraja, da na občini niso ničesar naredili narobe.

Vrhovno sodišče: Odpoved koncesije Lekarni Bitenc ni bila zakonita
15. 10. 2019 12.30
Vrhovno sodišče je ob ponovnem odločanju o sporu med Molom in Lekarno Bitenc presodilo, da odpoved koncesijske pogodbe ni bila zakonita. Kot so pojasnili, lekarniška dejavnost predstavlja socialno javno službo, zato se v tem primeru ni mogoče neposredno opreti na določbe zakona, ki ureja gospodarske javne službe, so zapisali na spletni strani.

Juncker: Dogovor še lahko dosežemo, a zadnjo besedo bo imela EU
09. 10. 2019 15.16
Po tem, ko so z britanske strani vztrajanje Merklove in EU pri irskem varovalu razumeli kot jasno sporočilo, da dogovor z EU ni možen, so viri iz Bruslja in Londona potrdili, da so se pogajanja o brexitu ustavila. In čeprav Johnson vztraja pri tem, da bo spoštoval voljo ljudstva in izvedel brexit ne glede na vse, pa javnomnenjske analize kažejo, da se Britanci že drugo leto bolj nagibajo k možnosti, da Velika Britanija ostane v EU.

V Črnem lesu spet dom za starejše: sprejem prvih oskrbovancev drugo leto
05. 10. 2019 12.19
Črni les, nekdanji hotel in dom za starejše, ki ga je pred več kot desetletjem pretresala afera v zvezi z domnevnim malomarnim zdravljenjem in nego varovancev, bo spet odprl svoja vrata. Prvi oskrbovanci se bodo v obnovljeni objekt namestili v začetku naslednjega leta. Dom se bo osredotočal na oskrbovance z demenco, iščejo pa tudi že ustrezen kader.

V Destrniku upor zaradi zdravnika
24. 09. 2019 13.36
Koncesijo v občini Desternik ima zdravnik, ki ni specialist družinske medicine, ampak specialist psihiater. Najprej je v ambulanti delal sam, zadnjih pet let pa je delo v ambulanti opravljala zdravnica z ustrezno specializacijo, ki je v začetku septembra odšla. S prihodom nove zdravnice je v kraju zavrelo. Občani zbirajo podpise proti njej, pišejo pritožbe zoper njeno delo. Župan je sklical celo krizni sestanek.

Kavico v domu so si lahko privoščili le redki starostniki s povprečno pokojnino
17. 09. 2019 18.37
Med starostniki s povprečno pokojnino, ki so leta 2016 živeli v domu, je le tistim v javnem domu in z osnovno oskrbo ostalo še nekaj malega od pokojnine. Ostali niso imeli dovolj niti za plačilo doma. Za kavico niso imeli, je dejal predsednik računskega sodišča Tomaž Vesel, potem ko so objavili revizijo o storitvah socialnega varstva.

Direktor: 'vojni napad' lekarne stal več kot dva milijona evrov
08. 08. 2019 08.31
Lekarna Ljubljana je po treh dneh nedelovanja znova vzpostavila centralni informacijski sistem, vanj pa je že vključenih več lekarn. V drugih enotah trenutno še vedno izdajajo zdravila na papirnat recept, nakup zdravila pa ni mogoč. Po besedah direktorja Marjana Sedeja je nastalo za več kot dva milijona evrov škode.

Lekarna Ljubljana je bila tarča napada z izsiljevalskim virusom
07. 08. 2019 07.40
V Lekarni Ljubljana so potrdili, da so bili tarča napada z izsiljevalskim virusom, ki je začasno onemogočil delovanje informacijskega sistema. Vse enote so sicer že odprte za izdajo zdravil na papirnati recept. Incident so prijavili pristojnim, informacijski pooblaščenec pa je medtem zoper Lekrano Ljubljana uvedel inšpekcijski postopek.

Lekarne Ljubljana: elektronsko poslovanje in kupovanje zdravil onemogočeno
06. 08. 2019 12.13
V Lekarnah Ljubljana so po zaprtju enot zaradi tehničnih težav ob 20. uri odprli enoto pri polikliniki, vendar je tam možno prevzeti zdravila le s fizičnim receptom, vse elektronsko poslovanje in kupovanje zdravil pa je onemogočeno, so povedali v Lekarnah Ljubljana. Ob tem so poudarili, da razrešitev zadeve pričakujejo do srede.

Bratuškova: Ne morem si predstavljati, da bi preprečili dostop do državne infrastrukture
25. 07. 2019 17.26
Mariborsko letališče je obiskala infrastrukturna ministrica Alenka Bratušek in potrdila, da je služnost urejena. "Žal mi je, da je od velikopoteznih načrtov in sanjskih obljub kitajskega najemnika ostalo tako rekoč nič," je poudarila. Služnost zemljišč, na katerih je lastnik postavil table s prepovedjo dostopa, pa je po njenih besedah vpisana za 30 let.

Poslanci potrdili predlog o spremembah financiranja zasebnih osnovnih šol
10. 07. 2019 07.42
Poslanci in poslanke so potrdili predlagane spremembe financiranja zasebnih osnovnih šol. Za novelo so v skladu s poprejšnjimi napovedmi glasovali v LMŠ, SD, DeSUS in SAB, pa tudi v Levici, v kateri so to, kako bodo glasovali, razkrili šele pred samim glasovanjem.

Uvedba enotne vozovnice: pogosta raba bi pomenila razbremenitev cest
19. 06. 2019 17.22
Ob predstavitvi enotne vozovnice, ki je zaživela z začetkom junija, je infrastrukturna ministrica Alenka Bratušek pozvala k njeni čim širši rabi, kar bi pomenilo tudi razbremenitev cest. Zaenkrat so na voljo le mesečne enotne vozovnice, kmalu pa bodo tudi dnevne.

'Na najslabšem ne bodo vrtci, ampak starši in otroci'
03. 06. 2019 11.56
Šolsko ministrstvo je pripravilo osnutek predloga novele, s katero bi med drugim občine same odločale, v koliko odstotkov bodo financirale otroke v zasebnih vrtcih. To po mnenju Združenja zasebnih vrtcev pomeni ne le konca zdrave konkurence, ampak tudi več sto brezposelnih, če bi prišlo do tega, da bi zasebne vrtce morali zapirati.

Nenavadni zdravnik in sestra, ki se ne spomni, katero šolo je obiskovala
26. 04. 2019 19.34
Hrvaško pretresa prispevek naših kolegov iz hrvaške različice oddaje Preverjeno. Ti so obiskali zelo nenavadnega zdravnika in še bolj vprašljivo medicinsko sestro v Obrovcu, ki v zanemarjeni ordinaciji zmerjata bolnike in tudi druge zdravnike. Zdravnika so na različne institucije prijavili že številni krajani, vendar do danes še kar dela v svoji ordinaciji.

Gašenje požara v zdravstvu: razpisali programe za dodatne ambulante družinske medicine
17. 04. 2019 15.30
Po opozorilih družinskih zdravnikov, da so preobremenjeni, je upravni odbor Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije sprejel sklep o razpisu za opravljanje programov zdravstvenih storitev v letošnjem letu. Med drugim bodo razpisali programe za dodatnih 32 splošnih ambulant ter 21 ambulant otroških in šolskih dispanzerjev.

Šabeder podpisal uredbo o uvozu 90 zdravnikov iz držav, ki niso članice EU
04. 04. 2019 06.52
Od 1. junija naj bi zdravniki delali le še toliko, kot določa tako imenovana modra knjiga, je napovedal Fides, to pa je v povprečju veliko manj kot doslej. O tem, kaj to pomeni za bolnike, največji zdravniški sindikalist Kuštrin odgovarja: boljše, da jih pregledajo manj, kot pa da te zdravnike izgubimo. Zdravstveni minister Aleš Šabeder pa pojasjuje, kaj mu v tako kratkem času sploh lahko uspe.

Množične odpovedi v Kranju, zagrozili tudi ptujski zdravniki
01. 04. 2019 07.51
Ministrstvo za zdravje na čelu z ministrom Alešem Šabedrom tudi v tem tednu nadaljuje fronto z družinskimi zdravniki. Med prvimi, ki so zaradi problematike preobremenjenosti začeli podajati odpovedi delovnega razmerja, so družinski zdravniki v Zdravstvenem domu Kranj. Brez osebnega zdravnika bi lahko tam ostalo več kot 40.000 ljudi, odpovedi pa napovedujejo tudi na Ptuju, v Celju in Mariboru.

Pitje vode iz pipe je bolj zdravo in okolju prijaznejše
22. 03. 2019 21.41
Letošnji svetovni dan voda je poudaril nujnost zagotovitve dostopa do čiste pitne vode in sanitarij za vse. V Sloveniji so na dogodkih pozivali k boljši zaščiti vodnih virov in preverjanju kakovosti pitne vode.

'Od betona in smrdljive vode bomo težko živeli'
22. 03. 2019 12.42
'Ohranimo življenje v rekah', 'hidroelektrarna, ne hvala' in 'Bratuškova v krempljih energetskega lobija'. S temi napisi se je na svetovni dan voda na protestnem shodu zbralo več sto ljudi, ki so vladi postavili jasno zahtevo – da odvzame koncesijo hidroelektrarni na Muri. "Namesto da bi reke proslavljali, jih moramo braniti pred betonskimi zidovi – to je res republika banana."