korona dodatki

Med korono izplačanih za 2,3 milijarde evrov državnih pomoči

25. 05. 2022 13.50

V letih 2020 in 2021, ko so veljali številni omejitveni ukrepi za preprečitev širjenja novega koronavirusa, je bilo v Sloveniji izplačanih za 2,3 milijarde evrov državnih pomoči. Skupni neposredni obseg ukrepov, povezanih s covidom-19, pa je bil še višji, namreč 4,5 milijarde evrov, piše v poročilu o državnih pomočeh, ki ga je sprejela vlada.

Slovenija pri spopadanju z gospodarskimi vidiki pandemije na drugem mestu

05. 01. 2022 16.47

Slovenija se je na lestvici o uspešnosti spopadanja z gospodarskimi vidiki pandemične krize, ki so jo pripravili pri britanskem tedniku The Economist, uvrstila na drugo mesto med 23 izbranimi članicami Organizacije za ekonomsko sodelovanje in razvoj (OECD). Pred njo so pri Economistu po petih uporabljenih merilih uvrstili Dansko. V SD so medtem pripravili svojo analizo. Pravijo, da Slovenija v bitki s pandemijo še zdaleč ni uspešna.

V veljavi PKP 10: novi solidarnostni dodatki, podaljšanje turističnih bonov

30. 12. 2021 06.37

Z današnjim dnem je začel veljati nov interventni zakon za omilitev posledic covida-19. Med ukrepi, tokrat vrednimi 280 milijonov evrov, so novi dodatki, odškodninska odgovornost za primer zapletov pri cepljenju ter povračilo stroškov hitrih testov podjetjem. Začasno se zvišuje zgornja meja uvrščanja zdravnikov v plačne razrede.

Vlada podaljšala izplačevanje dodatka za neposredno delo s covidnimi pacienti

17. 12. 2021 19.21

Vlada je podaljšala obdobje izplačevanja dodatka za neposredno delo s pacienti oz. uporabniki s covidom-19. Veljavnost tega ukrepa, ki bi se sicer iztekla z 31. decembrom, podaljšuje do 30. junija prihodnje leto. Za enako obdobje je vlada podaljšala tudi veljavnost določenih ukrepov iz zakona o nujnih ukrepih na področju zdravstva.

Vlada novi interventni zakon, vreden 180 milijonov evrov, poslala v potrditev v DZ

22. 11. 2021 17.04

Predlog novega interventnega zakona z dodatnimi 180 milijoni evrov ukrepov za omilitev posledic epidemije že čaka na potrditev v DZ. S sprejemom se mudi, saj naj bi bili novi dodatki izplačani še letos, predvideno je tudi podaljšanje nekaterih ukrepov, ki se sicer letos iztekajo. Neizrabljeni lanski dopust bo denimo mogoče koristiti do aprila.

Janša pred komisijo zaradi koronskih ukrepov, komisija ni dobila nobenega odgovora

11. 11. 2021 12.17

Predsednik vlade Janez Janša je pred komisijo pojasnjeval, kako so se v času epidemije sprejemali ukrepi. Na konkretna vprašanja nismo dobili odgovorov, je predsednik komisije Robert Pavšič ocenil rezultat današnjega zaslišanja, za katero si je Janša, čeprav je zanj vedel več kot mesec vnaprej, vzel zgolj uro časa. Kot je po seji sklenil Pavšič, je najbolj skrb vzbujajoče to, da je politik, takrat tudi v funkciji ministra za zdravje, prevzel popolno odgovornost nad ukrepi za obvladovanje epidemije.

Vlada predlaga spremembo dodatkov za delo v rizičnih razmerah

02. 09. 2021 17.49

Vlada je določila izhodišča za pogajanje z reprezentativnimi sindikati javnega sektorja o drugačni ureditvi dodatka za nevarnost v času razglašene epidemije. Predlagali so tristopenjsko lestvico dodelitve dodatkov, delodajalec pa naj glede na stopnjo ogroženosti delo uvrsti v posamezno enoto. Za najvišjo stopnjo izpostavljenosti je predvidenih 400, za najnižjo pa 100 evrov bruto dodatka.

Nižji izredni dodatki, manjše plače v javnem sektorju: junijska plača nižja od majske

23. 08. 2021 12.49

Povprečna junijska bruto plača je bila 1952,05 evra in je bila od plače za maj nominalno nižja za 2,8 odstotka, realno pa za 3,4 odstotka. Povprečna neto plača za junij je bila medtem 1256,24 evra in je bila nominalno za 2,4 odstotka, realno pa za tri odstotke nižja od majske, je objavil SURS. Plače so se znižale predvsem zaradi nižjih izplačil dodatkov, vezanih na epidemijo.

Isti poklic, enak obseg dela, različni dodatki

14. 07. 2021 20.10

Vlada in sindikati so znova sedli za pogajalsko mizo. Vroč kostanj so tokrat dodatki, izplačani v času epidemije. Vladna analiza je namreč pokazala, da sta delavca v istem poklicu, zaposlena v različnih javnih zavodih, dobivala različno visoke dodatke, ne glede na enako izobrazbo in enak obseg dela. Odločanje o višini dodatka je bilo namreč popolnoma prepuščeno direktorjem zavodov, zaradi česar so med zaposlenimi nastajale ogromne razlike. Analiza sicer za zdaj ohranja oznako zaupno, javna naj bi postala, ko bodo analizirali ugovore vseh deležnikov.

Epidemija se je iztekla, a maske, razkuževanje, razdalja in PCT ostajajo

15. 06. 2021 10.07

Epidemija covida-19, ki je bila v Sloveniji razglašena oktobra, ne bo podaljšana, a to ne pomeni, da se bodo sprostili vsi sprejeti ukrepi. Zaščitne maske so v zaprtih javnih prostorih še vedno obvezne, enako tudi razkuževanje rok, predpisana razdalja in sistem PCT. Dodatkov za javne uslužbence v višini 65 odstotkov z dnevom preklica epidemije ni več, ostajajo pa dodatki iz protikoronske zakonodaje za tiste, ki delajo v neposrednem stiku s covidnimi bolniki.

Konec epidemije, konec koronskih dodatkov v javnem sektorju

15. 06. 2021 18.50

Samo letos do maja smo za dodatke, ki so jih prejemali javni uslužbenci, iz javne blagajne potrošili več kot 600 milijonov evrov. Še naprej jih bodo prejemali le tisti, ki bodo v neposrednem stiku z okuženimi, ostali ne več. Kar je bilo med epidemijo nerazumljivo, je prav to, da so visoke dodatke nekateri dobivali, čeprav so delali v pisarnah in covidnih bolnikov sploh niso videli.

Koliko nas je v javni denarnici stala koronakriza?

14. 06. 2021 20.22

Porabili smo skoraj še enkrat več, kot je bilo povprečje v EU, njihovi učinki pa so bili vseeno slabši kot v večini drugih držav. Različni transferji prebivalstvu so bili celo neučinkoviti, saj so že tako varčne Slovence spodbudili k še večjemu varčevanju, v svojem poročilu ugotavlja fiskalni svet, ki pa sicer tudi pravi, da je vlada fiskalna pravila večinoma spoštovala.

Vlada namenila dodatna sredstva Rdečemu križu

20. 05. 2021 07.10

Državni zbor je v Zakonu o dodatnih ukrepih za omilitev posledic covida-19 sprejel tudi določbo o pomoči humanitarnim organizacijam. S proračuna Republike Slovenije Rdečemu križu Slovenije zagotovijo dodatna sredstva za nemoteno izvajanje dejavnosti v okviru javnih pooblastil, opredeljenih v 9. členu Zakona o Rdečem križu Slovenije.

SVIZ: Zaposleni so dnevno izpostavljeni možnosti okužbe, dodatka pa še niso prejeli

12. 05. 2021 09.27

Zaposleni v vzgoji in izobraževanju so razočarani, saj niso prejeli dodatka za delo v rizičnih razmerah, ki jim pripada glede na kolektivno pogodbo. Na resorno ministrico so zato naslovili pismo, v katerem jo pozivajo k čim prejšnjemu izplačilu. Na šolskem ministrstvu pravijo, da bodo sredstva za marec izplačana še v tem mesecu.

Prihodek gospodinjstev lani višji za 3,8 odstotka, trošili smo občutno manj

04. 05. 2021 12.13

Državni ukrepi na trgu dela, povezani s koronavirusom, so lani omogočili nadaljnjo rast razpoložljivega dohodka gospodinjstev. Ta se zlasti zaradi ukrepov proti širjenju virusa ni močneje prelil v potrošnjo, ampak v večje varčevanje. Vloge gospodinjstev so se v bankah povečale na rekordnih 23 milijard evrov, ugotavlja Banka Slovenije.

DZ ni za višji dodatek pri delu s covidnimi bolniki

23. 04. 2021 17.42

DZ ni sprejel predloga novele petega protikoronskega zakona, ki so ga predlagali v SD, LMŠ, Levici in SAB. Za predlog je glasovalo 43 poslancev, proti pa jih je bilo 44. V skladu z njim bi se dodatek za neposredno delo s covidnimi bolniki v zdravstvu in socialnovarstvenih zavodih zvišal s 30 na 65 odstotkov urne postavke osnovne plače zaposlenega.

V SAB za spremembo pri izplačilih dodatkov, a pristojni ne vidijo potrebe za to

23. 04. 2021 10.26

Komisija DZ za nadzor javnih financ je na zahtevo SAB obravnavala izplačevanje dodatkov za javne uslužbence v času epidemije covida-19, ki je po mnenju SAB nesorazmerno. Po mnenju Bratuškove bi morali sistem spremeniti. Tudi v pogajalski skupini sindikatov javnega sektorja izplačevanje dodatkov za delo v času epidemije ocenjujejo kot neustrezno in neučinkovito, marsikje tudi nepravično. Odgovornost za to v prvi vrsti pripisujejo vladi, ki o tem "ni želela voditi socialnega dialoga in je pasivno spremljala problematično prakso izplačevanja teh dodatkov".

Cigler Kralj: Vlada v PKP 8 naslavlja resnične stiske ljudi

02. 02. 2021 06.47

Državni zbor je na izredni seji začel z obravnavo predloga osmega protikoronskega zakona, ki prinaša dodatnih 320 milijonov evrov pomoči za blažitev posledic epidemije covida-19. Ključna temelja PKP 8 sta subvencioniranje minimalne plače in podaljšanje subvencioniranja čakanja na delo. Opozicija je kritična do protikoronskih paketov, češ da so prepozni in neučinkoviti.

'Sistem je zavožen, nepravičen in vzpostavlja ogromne plačne anomalije'

30. 01. 2021 07.00

Kaos v državi in veliko slabe volje sprožajo tudi dodatki za rizično delo. Kako je mogoče, da so revirni gozdarji na zavodu za gozdove dobili v povprečju po 1500 evrov covid dodatka, šef gozdarjev v brežiški izpostavi pa celo več kot 5000. Na svežem zraku v gozdu jih covid verjetno manj ogroža kot zaposlene v zdravstvu, ki so upravičeni do enakega odstotka. Navodil pa ni, odločajo kar direktorji in župani, skratka odgovorni.

Vodji območne enote gozdarjev 5300 evrov covidnega dodatka, zaposleni v laboratorijih pa brez

29. 01. 2021 11.12

Sindikati v zdravstvu že nekaj časa opozarjajo na nepravilnosti v zdravstvenih ustanovah, predvsem kar zadeva izplačevanje covidnih dodatkov, ki so v veljavi med epidemijo oziroma delom v nevarnih razmerah. Zgodbe niso posamezne, in relevantno vprašanje je, zakaj dobi administrator covidni dodatek, tisti, ki dela s kužnimi vzorci v laboratoriju, pa ne?

Johnson: Angleški sev novega koronavirusa je morda bolj smrtonosen

22. 01. 2021 08.39

Britanski premier je predstavil prve ugotovitve študije, ki je pokazala, da bi bila lahko angleška različica novega koronavirusa bolj smrtonosna. Nizozemski parlament je medtem potrdil uvedbo policijske ure, katere namen je zajezitev širjenja novega koronavirusa. Prvič bo začela veljati v soboto, trajala pa bo od 21. ure do 4.30. Za kršitelje je predvideno 95 evrov globe. Inštitut Roberta Kocha pa je sporočil, da je covid-19 v Nemčiji zahteval več kot 50.000 smrtnih žrtev.

Finančna pomoč in solidarnostni dodatki: kdaj, komu in kako do njih?

17. 01. 2021 15.38

Komu pripada krizni dodatek v višini 200 evrov? Kdo lahko uveljavlja oprostitev plačila DDV in kateri dodatki so izvzeti iz osnove za plačilo dohodnine? Kdo vse lahko računa na solidarnostne dodatke? In kako je z vračanjem neupravičeno prejete pomoči? Sedmi paket protikoronskih ukrepov je prinesel kar nekaj ugodnosti, s katerimi poskušajo ljudem olajšati breme epidemije. Pripravili smo njihov pregled.

Solidarnostni dodatki in pomoč podjetjem: ne pozabite oddati vlog

12. 01. 2021 10.41

Starši, ki niso upravičeni do otroškega dodatka, morajo posebej zaprositi za "protikoronski" solidarnostni dodatek za otroke. Vloga je že na voljo, medtem ko jo bodo študenti, ki jim PKP 7 zagotavlja 150 evrov dodatka, lahko vložili od četrtka. Oddati je že mogoče tudi izjavo za mesečni temeljni dohodek za januar, februar in marec, samozaposleni in mikropodjetja lahko zaprosijo za brezplačne zaščitne maske, podjetja pa lahko dobijo 40 evrov na delavca za teste.

Minimalne plače spet na udaru – splošna stavka pred vrati?

29. 12. 2020 11.48

Z novim letom naj bi se minimalne plače s 700 evrov neto povišale na 740 evrov neto. Tako določa zakon, ki ga je pred dvema letoma predlagala Levica in je bil v takšni obliki tudi sprejet. Minimalna plača se je od takrat poviševala postopoma, iz minimalne plače so bili tudi prvič izvzeti vsi dodatki, ki so se k temu prišteli. Zdaj sledi zadnje povišanje, da se minimalna plača uskladi z minimalnimi življenjskimi stroški, ki morajo biti vsaj za 20 odstotkov nižji.

Posebni dodatki za upokojence, zaposlene in starše, kritje fiksnih stroškov za podjetja

19. 12. 2020 07.00

Vlada je sprejela načrt za PKP7, ki ob dodatni pomoči za gospodarstvo vnovič prinaša enkratni krizni dodatek najbolj ranljivim skupinam prebivalstva - upokojencem, študentom, zaposlenim z najnižjimi plačami, pa tudi staršem in verskim uslužbencem. PKP7 prinaša spremembe na področju urnih postavk za tiste, ki delajo v rizičnih pogojih ter na področju kritja fiksnih stroškov za podjetja. Vrednost tokratnih ukrepov je 550 milijonov evrov, je povedal finančni minister Andrej Šircelj.

Ali izgubljamo bitko za svoje starše, dedke, babice?

28. 11. 2020 07.00

Kritično stanje v domovih za starejše. "Pustili ste jih na cedilu," vladi očitajo v Združenju za dostojno starost. Vse več ljudi se sprašuje, kdaj bo konec prisilne izolacije starejših v domovih, ki že vsaj mesec in pol niso bili v stiku s svojci. Okužbe v domove prihajajo prek obiskov ali zaposlenih, poudarja državni sekretar na ministrstvu za delo, hitri testi pa niso zanesljivi. Ali to pomeni, da bodo domovi še naprej zaprti? Odgovor mora dati zdravstvena stroka, ki mora ob tem prisluhniti psihosocialni stroki, pravi.

V bolnišnicah se zdravi največ covidnih bolnikov do zdaj

27. 11. 2020 08.53

V četrtek smo v Sloveniji opravili 6587 testiranj in zabeležili 1609 novih primerov okužbe s koronavirusom, je sporočila vlada. Delež pozitivnih testov tako spet ne pada, ampak se celo rahlo dviguje: v četrtek je bil 24,4-odstoten, dan prej 23,9-odstoten. Umrlo je 48 covidnih bolnikov. V slovenskih bolnišnicah se zaradi okužbe s koronavirusom zdravi 1324 oseb, od tega jih je 206 na intenzivni negi.

DZ preprečil možnost referenduma, 'kukavičja jajca' v PKP 6 ostajajo

27. 11. 2020 13.29

Državni zbor je sklenil, da razpis zakonodajnega referenduma o šestem protikoronskem zakonu ni dopusten. Sprejemu sklepa so nasprotovali poslanci večjega dela opozicije, ki so vnovič opozarjali, da zakon ob sicer dobrodošlih ukrepih za blažitev posledic epidemije covida-19 vsebuje tudi določbe, ki s tem niso povezane.

DZ potrdil šesti protikoronski zakon: delno kritje fiksnih stroškov podjetij

25. 11. 2020 08.20

DZ je danes potrdil šesti protikoronski zakon, ki ga je vlada pripravila z namenom omilitve posledic drugega vala epidemije covida-19. Poglavitna novost je delno kritje fiksnih stroškov tistih podjetij, ki jim bodo prihodki zaradi epidemije upadli za najmanj 30 odstotkov. Skupna vrednost ukrepov je ena milijarda evrov.

Cigler Kralj: Plače v oskrbi starejših so prenizke, potrebne so dodatne stimulacije

14. 09. 2020 13.51

Dom starejših v Kamniku bo lahko začel vzpostavljati rdečo cono, kamor bi lahko umaknili okužene z novim koronavirusom, če bi se v domu pojavila okužba. Minister za delo Janez Cigler Kralj jim je namreč na današnjem obisku doma povedal, da bi v ta namen lahko uporabili evropska sredstva. Glede finančne pomoči domovom je minister dejal, da se zavedajo, da so potrebne tudi dodatne stimulacije, saj so plače v oskrbi starejših prenizke. Po protikoronski zakonodaji je sicer zagotovljenih 29 milijonov evrov za dodatne kadre v domovih v prihodnjih dveh letih.