korteks

Nevaren zgled: več kot 200km/h po odstavnem pasu za 'spletno slavo'
12. 08. 2022 08.04
Družbena omrežja z videoposnetki, ki kažejo neodgovorno vožnjo, dajejo nevaren zgled mladostnikom, ki se želijo vključiti v družbo in biti njen del. V prometu je izjemno pomembno, da se držimo cestnih pravil ter omogočimo varno vožnjo sebi in drugim udeležencem v prometu, poudarjajo pristojni. To izključuje uporabo telefona med vožnjo, snemanje svoje vožnje ali vožnjo po odstavnem pasu, ki je namenjena intervencijskim vozilom.

Bomo naprave lahko kmalu nadzorovali zgolj z mislimi?
10. 04. 2021 12.40
Zagonsko podjetje, ki se ukvarja z možganskimi čipi, je v petek objavilo posnetke, na katerih je videti, kako opica po vsadkih nove tehnologije brez uporabe rok igra videoigro. Kot kaže, lahko krmilo v videoigri premika zgolj z mislimi. Gre za enega od zagonskih projektov milijarderja in podjetnika Elona Muska.

Kronični stres zaradi pandemije lahko pojasni, zakaj verjamemo teorijam zarote
13. 09. 2020 10.00
Strah pred neznanim virusom, karantena, nejasna navodila, negotovost pred prihodnostjo, zahteve po spremembi navad ... Že približno pol leta smo zavedno ali nezavedno pod dodatnim stresom, ki ga je povzročila pandemija. V našem telesu pa kronični stres povzroča povišane koncentracije adrenalina in kortizola, ki sta uničevalna za mnoge telesne in mentalne funkcije. Kaj se dogaja z našimi možgani v času pandemije?

'Večkrat seksajte, možgani vam bodo hvaležni'
28. 01. 2019 19.51
Seks ohranja zdravo delovanje možganov. Ne, trditev ni iz trte zvita – strokovnjaki so namreč dokazali, da orgazem na naše možgane deluje blagodejno. Ženske se zaradi tega hitreje zaljubijo, prag bolečine se poviša, zmanjša pa se tveganje za demenco.

Ko v podjetju vidiš več koristi kot v faksu, v mladih pa naslednji korak k evoluciji človeka
06. 04. 2017 07.00
Eden prvih Slovencev, ki je oral ledino na področju start upov, ima zanimiv pogled na mlade. Ne dojema jih kot milenijcev, ampak kot naslednji korak k evoluciji človeka. Prepričan je, da se začenja sožitje človeka in tehnologije, kot najpomembnejši izum, ki nam je najbolj spremenil življenje, pa vidi pralni stroj.

FOTO: 10 let naprave, ki je spremenila svet – in tudi naše možgane
10. 01. 2017 11.07
"Danes bomo skupaj ustvarjali zgodovino." S tem besedami je Steve Jobs pred desetimi leti začel predstavitev prvega iPhonea, izdelka, ki je dejansko spremenil naša življenja – na novo je definiral telefoniranje, internet, nakupovanje, druženje … Začel je dobo pametnih telefonov.

Umetni možgani že čez nekaj desetletij?
18. 08. 2010 09.46
Sanje matematikov, računalničarjev in bionikov so že dolgo let simulirati in umetno ustvariti človeške možgane ali vsaj računalnik, ki bi bil zmožen preračunavati toliko operacij naenkrat. In zdaj nismo daleč od odkritja.

Kako povečati moč možganov?
27. 05. 2010 06.00
Ljudje naj bi uporabljali le deset odstotkov možganov, a kako lahko izračunamo deset odstotkov od neskončno!?

Za laži 'krivi' možgani
18. 10. 2005 09.22
Patološko laganje je morda povezano z možganskimi anomalijami.

Ženski orgazem drugačen od moškega
20. 06. 2005 00.00
Raziskave znanstvenikov so pokazale, da je možganska slika pri orgazmu žensk drugačna kot slika pri moškem orgazmu.

Glasba povečuje inteligenco
10. 05. 1998 09.41
Igranje kakega inštrumenta je po najnovejših raziskavah koristno tudi za možgane. Nemški znanstveniki so primerjali slike možganov izkušenih glasbenikov in oseb, ki nikoli niso igrale kak glasbeni inštrument. Odkrili so, da je možganska skorja (korteks) pianista za 25 odstotkov večja od korteksa človeka, ki se ne ukvarja z glasbo. Čim bolj zgodaj se nekdo začne učiti inštrument, tem bolj se bo razvil njegov korteks. Možgani obdelajo dražljaje, kot na primer glasbene note, kot t.i. tonotopske mape. Na teh mapah se nahajajo nevroni, ki prenašajo živčne impulze. Ker so glasbeni toni drugačni in bolj zapleteni od običajnih glasov, je potrebno več nevronov, da bi te tone obdelali.