kriza zdravstva

Na ulicah slavili premirje, ko je Izrael 'udaril' znova: več kot 80 mrtvih
16. 01. 2025 07.19
Izrael palestinskemu islamističnemu gibanju Hamas očita, da je odstopilo od nekaterih delov dogovora o prekinitvi ognja v Gazi. Izraelska vlada zato odlaša s sejo, na kateri bi morala dokončno potrditi sporazum. Kljub sklenitvi dogovora o prekinitvi ognja, pa napadi na Gazo ne pojenjajo. Tarča so postali tudi Palestinci, ki so v sredo zvečer na ulicah slavili premirje. Po zadnjih podatkih naj bi v Gazi v manj kot enem dnevu umrlo več kot 80 oseb - najmanj 21 palestinskih otrok in 25 žensk.

Fiziko poučuje inženirka iz Bosne, tehniko učitelj športne vzgoje, matematiko ponekod nihče
24. 10. 2024 06.00
Šole se srečujejo z globoko kadrovsko krizo, pomanjkanje učiteljev je največje do zdaj. Šolski sistem navidezno deluje, ker otroke učijo študenti, upokojenci in neustrezno izobražen kader. Denimo, v razred fizike vstopi inženirka iz Bosne ali učitelj športne vzgoje v učilnico tehnike. Kritično primanjkuje predvsem matematikov. Učitelji, ki so ostali, pa so obremenjeni do maksimuma. Učenci in dijaki so v stiski, starši v skrbeh, inštrukcije pa v porastu. Se bo kakovost javnega šolstva bistveno zmanjšala? Kako bo šolstvo pred razpadom rešilo ministrstvo? Gre po poti razkroja javnega zdravstva?

Zdravniška kriza na Krku: 'Na otok prihajate na lastno odgovornost'
08. 08. 2024 09.48
Zdravniki na hrvaškem otoku Krk opozarjajo na visoko obremenjenost, s katero se soočajo v času turistične sezone. Kot pravijo, je optimalno število obravnav okrog 40 na dan, oni pa je jih opravijo več kot 130. Zato so organizirali 'opozorilni protest'. Razmere so nevzdržne, zdravstveni sistem na otoku pa je kolapsiral, opozarjajo.

OECD svetuje: zvišajte davke na potrošnjo in nepremičnine ter upokojitveno starost
03. 07. 2024 11.00
Kako bi v Organizaciji za ekonomske raziskave in razvoj (OECD) okrepili slovensko ekonomijo? Po njihovem je potrebna fiskalna konsolidacija, izpostavljajo pa podhranjen trg dela in potrebo po višji upokojitveni starosti. Ko gre za enakost spolov, izpostavljajo odpravo razlik v plačah med spoloma ter enakomernejšo delitev gospodinjskih in starševskih obveznosti, osredotočili so se na zeleni prehod, kjer da smo prepočasni. Omenjajo našo izpostavljenost podnebnim tveganjem in da emisije zmanjšujemo prepočasi. Tako v prometu, kjer smo preveč velikodušni z olajšavami za prevoz na delo, kot v kmetijstvu. Stanovanjsko problematiko pa bi reševali z učinkovitejšo izdajo gradbenih dovoljenj, zgostitvami na metropolitanskih območjih in krepitvijo hipotekarnega trga.

Glas ljudstva s satiričnim 'resničnostni šovom' o rešitvi zdravstvene krize
07. 11. 2023 15.42
V civilni iniciativi Glas ljudstva so pred upravno enoto Bežigrad v Ljubljani pripravili satirični "resničnostni šov" z naslovom Kdo si želi imeti osebnega zdravnika?, s katerim so želeli opozoriti na problematiko ljudi brez izbranega osebnega zdravnika. Ob tem so napovedali, da bodo ministrico za zdravje Valentino Prevolnik Rupel pozvali na javno soočenje s pacienti.

Ali ukrepi rešujejo zdravstveno krizo?
22. 04. 2023 20.21
Ali vladni ukrepi rešujejo zdravstveno krizo? Vprašanje, na katerega so v organizaciji iniciative Glas ljudstva odgovarjali udeleženci okrogle mize s ciljem, da branijo javno zdravstvo. Opozorili so na škodljive posledice treh vloženih zakonov o digitalizaciji, prenovi zdravstvene zavarovalnice in ukinitvi dopolnilnega zavarovanja, in vladajoče pozvali, naj nemudoma ukrepajo. Na javno odprt dogodek so bili vabljeni vsi: od premierja in šefa strateškega sveta do zavarovancev. Edini od politikov se je dogodka udeležil Miha Kordiš iz Levice, ki je predlog prenove ZZZS-ja sesul in vizijo zdravstvenega ministra označil kot načrt za privatizacijo zdravstva.

Cena prehoda: višji davki ali manj denarja za zdravstvo ali infrastrukturo
19. 01. 2023 12.18
Od klimatologov do politikov – že nekaj časa so opozorila o nujnosti hitrega zelenega prehoda del vsakdanjika. Svoje je dodala še vojna v Ukrajini, ki je Zahod potisnila v iskanje dodatnih virov energije. Hitra energetska, tehnološka in gospodarska transformacija je tako tisto, kar je trenutno postavljeno kot cilj. Pa je res realen? Vsekakor ne bo šlo brez žrtev, smo slišali na WEF v Davosu. Projekt potrebuje veliko denarja in pomenil bo ali višje davke ali manj denarja na drugih področjih. Vprašljiv pa je lahko tudi izkupiček. Ali povedano drugače – je mogoče, da le rešujemo eno težavo in ustvarjamo drugo? Nove tehnologije potrebujejo ogromno materialov, ki jih je treba pridobiti, to pa bo znova imelo hude okoljske in družbene posledice.

Brecelj: Mislim, da ta vlada zaradi zdravstva lahko pade
14. 01. 2023 19.38
Zdravstveni minister Danijel Bešič Loredan pravi, da se kljub Golobovem prevzemu vodenja zdravstvene reforme in napovedi aneksa h koalicijski pogodbi ne boji za svoj ministrski stolček. Da tudi Golob ministru zaupa, pravijo v kabinetu predsednika vlade. Poznavalec razmer in dolgoletni borec proti korupciji v zdravstvu, kirurg Erik Brecelj, pa pravi, da vlada lahko na točki zdravstva tudi pade.

Kolaps britanskega zdravstva, življenja bolnikov visijo na nitki
04. 01. 2023 20.47
Britansko javno zdravstvo je v največji krizi doslej. Zaposleni, predvsem medicinske sestre in reševalci, stavkajo in zahtevajo višje plače, življenja bolnikov pa visijo na nitki. Če bi reševalno vozilo prispelo v šestih namesto v 16 urah, bi bila moja žena še živa, je prepričan Anglež, ki je zaradi alarmantnih razmer postal vdovec. Britanski premier Sunak je kljub temu v letošnjem prvem nagovoru državljanov spet zanikal krizo v javnem zdravstvenem sistemu.

Zahodno zdravstvo: Nekoč najboljši sistem, trenutno pa 'tempirana bomba'
14. 12. 2022 18.25
S slabimi razmerami v zdravstvu se ne srečujemo le v Sloveniji, ampak jih poznajo praktično vse države Zahodne Evrope. In čeprav so desetletja nacionalni zdravstveni sistemi te regije veljali za ene najboljših na svetu, se zahodno zdravstvo trenutno sooča z različnimi izzivi. Najbolj njegovo stabilnost ogroža staranje prebivalstva, več dolgotrajnih bolezni, stalna kriza zaposlovanja in izčrpanost po covidu-19.

Projekt, v katerem sodelujejo slovenske raziskovalke, prejel prestižno nagrado
09. 12. 2022 07.31
Projekt SoNAR-Global, v katerem je kot partnerka sodelovala Filozofska fakulteta Univerze v Ljubljani, je v Parizu prejel prestižno nagrado Zvezde Evrope oziroma Étoiles de l'Europe. Nagrado vsako leto podeljuje francosko ministrstvo za visoko šolstvo in znanost najboljšim raziskovalnim projektom, financiranim s sredstvi Evropske komisije.

Socialni zavodi: Kadrovska kriza zapira vrata domov za starejše
07. 12. 2022 11.07
Akutna kadrovska kriza bo zaprla vrata domov za starejše za nove stanovalce, opozarja Skupnost socialnih zavodov Slovenije, ki vlado poziva k takojšnjemu ukrepanju. Številni domovi za starejše so zaradi pomanjkanja delavcev zmanjšali namestitvene zmogljivosti, večletno zaostrovanje kadrovskih razmer pa bo že v tem mesecu socialnovarstvene zavode prisililo, da bodo zelo omejili ali povsem zaustavili sprejeme novih stanovalcev, pravijo.

Pismo mladega specialista UKCL: Zdravniško poslanstvo je prisotno in močno
07. 12. 2022 06.00
V medijih vsak dan spremljamo prispevke o odhodu zdravnikov, zapiranju zdravstvenih ustanov, (neuspešnem) iskanju tujih zdravnikov, o izgorelosti zdravnikov in podobno. Zasledim tudi članek Sare Volčič z naslovom "Kam se je izgubilo tako zelo opevano zdravniško poslanstvo?", ki v prvem delu predstavi osebno izkušnjo pacientke, v drugem pa naslavlja delo zdravnika v Sloveniji. Medtem ko je prvi del napisan korektno, lahko glede drugega dela povem, da se z vsakim takim prispevkom le še poglablja kriza zdravstvenega sistema. In zato vam pišem – ker še večje krize zdravstva ne smemo dopustiti!

Strošek izolacije z ZZZS na delodajalca? 'Ni pravi čas za obremenitve gospodarstva'
19. 10. 2022 16.04
Delodajalske organizacije nasprotujejo predlogu Zakona o nujnih ukrepih za zajezitev širjenja in blaženja posledic nalezljive bolezni covid-19, ki strošek nadomestila za izolacijo z ZZZS prenaša na delodajalce. Kot pravijo, bodo podjetja in samostojni podjetniki s tem postavljeni pred novo tveganje, visoko poslovno negotovost ter dodatna stroškovna bremena, zakon pa potiska tudi zavarovance v slabši položaj.

Ste anticepilka? 'To je, kot bi me vprašali, ali sem vegetarijanka. Nisem.'
09. 10. 2022 07.00
Ginekologinja Sabina Senčar pravi, da je njen politični vzornik dr. Janez Drnovšek. Pred našim mikrofonom smo jo gostili v sklopu pogovorov s predsedniškimi kandidati. Ocenila je, da bi morali pristojnosti predsedniške funkcije razširiti, med političnimi krizami in interesi pa bi, je prepričana, krmarila dobro, saj bi vedno delovala s stališča "vsi smo enaki". Kot predsednica države bi se osredotočila na reševanje energetske krize in krize v slovenskem zdravstvu, ko gre za zunanjo politiko, pa je kritična do tega, kar danes predstavljata EU in Nato. Pa bi predlagala izstop? Pa tudi – ali meni, da bi se morala Ukrajina odpovedati Krimu in štirim regijam, ki jih je pred kratkim priključila Rusija?

Pink: Če menite, da država spada v maternico, ne poslušajte moje glasbe
29. 06. 2022 06.00
Pevka Pink je zadnja v vrsti zvezdnikov, ki se je odzvala na odpravo pravice do splava v Združenih državah Amerike. Zvezdnica je na družbenem omrežju jezno prosila vse, ki podpirajo odločitev vrhovnega sodišča, naj ne poslušajo njene glasbe.

Odziv zvezdnikov na odpravo pravice do splava: Črn dan za Ameriko
25. 06. 2022 10.16
Odločitev ameriškega vrhovnega sodišča, ki je razveljavilo lastno odločitev v primeru Roe proti Wade iz leta 1973 in s tem odpravilo splošno pravico do splava, je pošteno razburila tudi ameriške zvezdnike, ki so svojo jezo, razočaranje in žalost izrazili na družbenih omrežjih.

Podpis koalicijske pogodbe: 'Izgubljeno desetletje in pol se končuje'
24. 05. 2022 06.30
"V duhu nove vlade smo se odločili, da bomo najprej delali, nato pa govorili, in upam, da nam ne boste zamerili," je uvodoma dejal Robert Golob. S Tanjo Fajon in Luko Mescem so najprej podpisali koalicijsko pogodbo vlade v mandatu 2022–2026, nato pa so jo še predstavili javnosti. Koalicijska pogodba določa jasno smer nove vlade, odločitev, s kom sestaviti koalicijo, pa je bila zaradi jasne volje ljudi na volitvah preprosta, je dejal predsednik Gibanja Svoboda. Po besedah Fajonove danes začenjajo pisati novo poglavje o prihodnosti Slovenije, Mesec pa je menil, da se z današnjim dnem končuje izgubljeno desetletje in pol.

'Lobističnih lovk v zdravstvu ne moremo regulirati, lahko jih samo odrežemo'
11. 04. 2022 12.00
Na tokratnem, že tretjem soočenju, so predstavniki osmih strank, ki jim po zadnjih javnomnenjskih raziskavah Mediane kaže najboljše in imajo možnost za preboj v parlament, delili svoje poglede na zdravstveno politiko. Spregovorili so o svojih kandidatih za zdravstvenega ministra, o načrtih, kako bi odpravili korupcijo v zdravstvu, reševali čakalne dobe in težave s kadrom. Kako pomagati mladim, ki zaradi epidemije preživljajo vse hujše duševne stiske, pa smo vprašali predstavnike podmladkov strank.

Stranke vlagajo kandidatne liste
22. 03. 2022 13.56
Kandidatne liste za volitve v DZ v vseh volilnih enotah vlagajo tudi v Levici. Kot je ob vložitvi liste v volilni enoti Ljubljana Bežigrad poudarila poslanka Levice Nataša Sukič, stranka v volilno kampanjo vstopa bistveno okrepljena in pomlajena, s ciljem, da družbi povrnejo demokracijo ter socialno pravično in ekološko prihodnost.

'Bolj kot za stopnjevanje vojaških aktivnosti se zavzemam za to, da se ta problem reši za mizo'
06. 03. 2022 07.00
Formalni koraki, ki jih Slovenija sprejema glede ukrajinske krize, so pravi, meni predsednica SAB Alenka Bratušek. Kritična pa je do retorike, ki jo vlada, zlasti njen predsednik Janez Janša, uporablja v kriznih časih – tako pri vojni v Ukrajini kot v covidni krizi. Meni, da bi bila dobra ministrica za finance. Čeprav meni, da ekonomska in javnofinančna situacija ob rekordni zadolženosti države in prihajajočih posledicah sankcij proti Rusiji tudi za slovensko gospodarstvo ni spodbudna, zategovanja pasu po vzoru Zujfa pred desetimi leti ne napoveduje. Komisarske zgodbe – gledajoč z današnje perspektive – ne bi ponovila. Ne želi se opredeliti do tega, ali obžaluje sodelovanje z Zoranom Jankovićem, s katerim je vstopila v državno politiko, niti do tega, ali bi Marjana Šarca še kdaj podprla za mandatarja. Ko je govor o razleteli Koaliciji ustavnega loka in partnericah, sicer ocenjuje, da se v Levici zavedajo, kaj je bilo v preteklem mandatu storjeno narobe – tudi na njihovi strani.

Zaupajte političnim odločitvam, ki delno temeljijo na znanstvenem nasvetu. In so začinjene s čustvenim javnim mnenjem
23. 02. 2022 08.11
'Zaupajte v znanost' je postala ena najbolj oguljenih fraz koronaobdobja – iz katerega počasi odhajamo tudi z manj zaupanja v znanost. Kaj se je zgodilo? Še enkrat v zgodovini smo videli znanost trčiti ob javno mnenje in politiko, kombinacija vseh treh sestavin pa je bila na koncu tista, ki je uravnavala življenje ljudi. Pogosto vsakih nekaj dni drugače. Po daljšem obdobju kaosa bodo imeli vsi deležniki čas za refleksijo. Vprašanje pa je, ali jo bodo opravili.

Maja Sodja in Erika Žnidaršič: o nastajanju oddaje in osebni izkušnji s covidom
08. 11. 2021 16.10
"Kako se izviti iz primeža covida, ki celemu svetu kroji življenje?" je vprašanje, na katerega že skoraj dve leti iščemo odgovore in rešitve. Največji televizijski hiši POP TV in RTV SLO te dni pripravljata posebno oddajo Skupaj naprej, ki jo bosta v tandemu vodili odločni in izkušeni voditeljici Maja Sodja in Erika Žnidaršič. V intervjuju sta nam med drugim zaupali, kako potekajo priprave in katerih področij se bosta v oddaji dotaknili s sogovorniki. Z nami pa sta delili tudi osebno izkušnjo z boleznijo covid.

Slovenija na lestvici konkurenčnosti IMD padla za pet mest
17. 06. 2021 12.39
Slovenija se je na lestvici konkurenčnosti švicarskega inštituta IMD uvrstila na 40. mesto med 64 državami, kar je pet mest nižje kot lani. Po pojasnilih Petra Stanovnika z Inštituta za ekonomska raziskovanja je lestvico krojila predvsem pandemija covida-19. "Premiki v krizi niso niti toliko pomembni kot odgovori nanjo v prihodnjih letih," pravi.

Janša: Pogodba z AstraZeneco naj bi bila slaba, nekdo bo moral odgovarjati
17. 03. 2021 06.36
Na povabilo predsednika Pahorja so se na Brdu pri Kranju sešli vodje strank in poslanskih skupin, z izjemo LMŠ in Levice, ter minister za zdravje Janez Poklukar s strokovno skupino. Razpravljali so o strategiji boja z epidemijo in spremembah v zdravstvu, SD in SAB pa sta zahtevali tudi odgovore v zvezi z naročili in dobavo cepiv.

Leto dni koalicije in opozicije: Treba se je pogledati v ogledalo in postaviti cilje
14. 03. 2021 12.35
Za nami je pestro prvo leto aktualne vlade Janeza Janše. O tem, kaj ga je zaznamovalo, kaj pomeni za prihodnost Slovenije, njenega političnega prostora in njeno mesto na evropskem zemljevidu – predvsem ob predsedovanju, smo se pogovarjali z analitikoma Aljažem Pengovom Bitencem in Markom Balažicem.

Biti ženska in (pre)živeti epidemijo
06. 03. 2021 07.00
Še nekaj dni in spomnili se bomo, da je od razglasitve epidemije, ki je 12. marca sledila nevarnemu ter hitremu širjenju koronavirusa, minilo že leto dni. Še nekaj dni prej, 8. marca, bomo obeležili mednarodni dan žensk, ki ga bomo ženske letos preživele, obtežene z bremeni nove normalnosti. Biti ženska v pandemiji pomeni biti na prvi bojni liniji v borbi proti virusu v službi, izgubiti delo, zapustiti delo, ker moraš skrbeti za dom, družino, gospodinjstvo in obolele, delati od doma in zraven delati za dom, skrbeti za lastno zdravje in zdravje tistih, za katere moramo skrbeti, kadar zbolijo, biti doma prestrašena zaradi nasilja in negotove prihodnosti – nič nenavadnega, kajne?

Nacionalni načrt za okrevanje: digitalizacija, zeleni cilji in preoblikovanje turizma
26. 02. 2021 15.37
Osnutek nacionalnega načrta za okrevanje in odpornost nima več oznake interno, so sporočili iz DZ. Zaradi nedostopnosti vsebine gradiva, na podlagi katerega bo Slovenija lahko črpala sredstva iz evropskega mehanizma za okrevanje po koronavirusni krizi, je na vlado letelo precej kritik. Medtem je opozicija, združena v koalicijo KUL, oblikovala svoj alternativni načrt za okrevanje, ki so ga predstavili danes. Tanja Fajon pa je ob tem opozorila, da časa za javno razpravo ni veliko.

Dokumenti iz Vuhana: Kitajska je javnosti posredovala lažne informacije o pandemiji
01. 12. 2020 11.03
Medtem ko Kitajska mrzlično išče načine, da bi dokazala, da novi koronavirus ne izvira iz Vuhana, pa najnovejši tajni dokumenti, razkrivajo zavajanje javnosti. Poročila, ki so pricurljala iz kitajske province Hubej z glavnim mestom Vuhan, kažejo, da je Kitajska javnosti prikazovala manjše število okužb s koronavirusom od dejanskega in da so potrebovali več tednov, da so diagnosticirali nove primere. Iz dokumentov, ki jih je objavil CNN, je še razvidno, da oblasti javnosti niso obvestili o vrhuncu sezone gripe, ki je časovno sovpadal s pojavom (domnevno) prvega primera okužbe z novim koronavirusom na Kitajskem.

'Ukrepi vlade bolj učinkoviti, kot bi bilo znižanje DDV'
09. 11. 2020 14.07
Vlada je z ukrepi za blažitev posledic koronske krize podjetjem in prebivalstvu po besedah finančnega ministra Andreja Širclja pomagala bolj, kot pa bi denimo z znižanjem davka na dodano vrednost (DDV). Davka na nepremičnine v tem mandatu ne namerava predlagati in tudi sicer se na davčnem področju ničesar ne bo uvajalo na hitro.