krizni načrt

Izraelske sile v Libanonu zadele občinsko stavbo, kjer so imeli krizni sestanek

16. 10. 2024 07.54

Izraelska vojska je napadla mesto Nabatija na jugu Libanona, kjer je bilo po navedbah tamkajšnjega ministrstva za zdravje ubitih najmanj 16 ljudi. Med njimi je tudi župan mesta. Izrael trdi, da je v napadu na mesto ciljal položaje šiitskega gibanja Hezbolah. Libanonski premier Nadžib Mikati pa je obsodil neukrepanje mednarodne skupnosti.

Predvidena izguba RTVS ob koncu leta 10,5 milijona evrov

22. 11. 2023 21.55

Svet Radiotelevizije Slovenija se je seznanil s poslovanjem zavoda v prvih devetih mesecih in oceno poslovanja do konca leta. Do oktobra je imel zavod 7,2 milijona evrov izgube in ocenjujejo, da bodo leto končali z 10,5 milijona evrov izgube. Med ukrepi, ki bi lahko sledili, so ukinitev organizacijske enote glasbena produkcija, ukinitev informativnega programa drugega programa TVS, ukinitev regionalnega programa radia in televizije Koper, ukinitev regionalnega programa radia in televizije Maribor, ukinitev mediateke ...

'O pokojnih se veliko pogovarjamo in skrbimo, da (vsaj v spominu) ostajajo z nami vsak dan'

05. 04. 2023 09.25

Prvič po tragediji se je Miha Lešnik, brat in sin umorjenih v Gerečji vasi, bil je božič 2020, odločil spregovoriti za medije. Da bi zaščitil nečaka, s katerim so se preselili v drug kraj – le pisno. Spodnje vrstice so dragocene, saj novinarji redko dobimo vpogled v to, kaj se dogaja daljnosežno po zločinih, kakršen je bil ta. Prav tako pa pokaže, koliko pomeni podpora preostale družine in prijateljev, ki je v takšnih primerih neprecenljiva.

Humanitarni program veriga dobrih ljudi

26. 03. 2023 07.27

Cilj programa Veriga dobrih ljudi je nuditi pomoč družinam, ki so se zaradi različnih dejavnikov in okoliščin znašle v stiski. Iz izkušenj vemo, da je najučinkoviteje, da družina pomoč prejme na enem mestu, zato naš program opolnomočenja temeljni na štirih glavnih stebrih pomoči – finančna in materialna pomoč, brezplačna pravna pomoč, psihosocialna pomoč in zdravje ter strokovno vodenje in krepitev funkcionalnih kompetenc. Družine zaradi večplastnosti težav pomoč najpogosteje prejemajo iz vseh štirih stebrov.

'Vsak dan, vsak mesec je preveč. Hude stiske povzročajo trajno škodo'

25. 03. 2023 07.00

"Najbolj škodljivo je, kadar eden od staršev v boj proti drugemu staršu potegne otroka. Otrok mora ostati v vlogi otroka. On ni tisti, ki se bo dogovarjal, to je odgovornost staršev. Otrok tudi ni prenašalec informacij," opozarja Tatjana Milavec, sekretarka Skupnosti centrov za socialno delo Slovenije.

Javni poziv vladi glede zagotavljanja javnih stanovanj

22. 11. 2022 18.24

Nevladne organizacije in stroka s področja urejanja prostora so vladi poslale javni poziv, v katerem opozarjajo na koalicijske zaveze v zvezi s stanovanjsko politiko. Poudarjajo, da bi bil morebiten vstop zasebnega kapitala v gradnjo javnih najemnih stanovanj v neskladju s koalicijsko pogodbo in v nasprotju z mnenjem širše stroke.

19-letnik pijan prišel na idejo o testiranju in dobil 5,7 milijona evrov

09. 08. 2022 11.42

Več kot dve leti od začetka epidemije v Nemčiji na plano prihajajo primeri številnih goljufij pri izvajanju hitrih testov. Nemški mediji razkrivajo, kako enostavno je bilo odpreti testirno mesto in ob tem mastno zaslužiti. Od izvajalcev niso zahtevali posebnih dokazil, kritiki so menili, da imajo več birokracije prodajalci klobas na tržnici, kot so jo imeli ponudniki hitrih testov. Nemci so se lahko testirali na več kot 20 tisoč mestih, izvajalci pa so zaračunavali tudi za teste, ki jih sploh niso opravili. V preiskavah so odkrili tudi primer 19-letnika, ki je na idejo o izvajanju testiranja prišel pijan na praznovanju, zaračunal je 400 tisoč testov in prejel 5,7 milijona evrov.

'Pripravljeni smo na alarm, če bo treba količino prepeljane vode povečati'

05. 08. 2022 12.19

Državni sekretar na ministrstvu za obrambo Rudi Medved in direktor Rižanskega vodovoda Martin Pregelj sta spregovorila o tem, kako tečejo aktivnosti za zagotavljanje zadostnih količin pitne vode za slovensko Istro. Kot je zagotovil Medved, so pripravljeni na alarm, če bo treba količino prepeljane vode še povečati. Zagotavljanje vode za slovensko Istro je uspešno, je poudarili Domen Torkar iz Civilne zaščite, kjer poudarjajo, da bodo tudi v prihodnje odpravljali ozka grla, ki se lahko pri tem pojavljajo, in zagotavljali potrebne količine za zagotavljanje pitne vode.

Golob o ukrepih proti draginji: podvojitev prehrambenih blagovnih rezerv

14. 07. 2022 17.08

Premier Robert Golob si pri sprejemanju ukrepov proti draginji želi politično enotnost. "Ponujam roko opoziciji in koaliciji, da se o ključnih vprašanjih za zimo pogovarjamo skupaj," je dejal in med drugim napovedal podvojitev strateških prehrambenih blagovnih rezerv. Vlada je razglasila tudi prvo stopnjo ogroženosti pri proizvodnji elektrike.

Vlada s 1. septembrom za leto dni določila najvišje cene elektrike

14. 07. 2022 07.44

Vlada je po pričakovanjih obravnavala ukrepe za blažitev rasti cen energije. Minister za infrastrukturo Bojan Kumer je napovedal ciljane ukrepe, med katerimi naj bi bila regulacija maloprodajnih cen. Od 1. septembra je določena najvišja cena elektrike za gospodinjske in male poslovne odjemalce, vključno z večstanovanjskimi stavbami. Vlada ob tem ohranja 50-odstotno znižano trošarino za elektriko, s septembrom pa bo za 50 odstotkov znižana tudi višina prispevka za obnovljive vire energij. "Vlada bo v prihodnje še bolj ciljno naslovila to področje prav tako pa tudi področje zemeljskega plina," je dejal infrastrukturni minister Bojan Kumer.

Zaposleni na diplomatskem predstavništvu in predstavnika delegacije predsednika vlade zapustili Ukrajino

26. 02. 2022 08.19

Po mučnih urah je zaposlenim na slovenskem veleposlaništvu v Ukrajini in dvema predstavnikoma delegacije predsednika vlade, ki sta tja šla pred njegovim napovedanim, nato pa prestavljenim obiskom, uspelo zapustiti državo, ki jo pretresa vojna. Koliko Slovencev je še v Ukrajini medtem ni znano, pristojni pa opozarjajo, da v Ukrajini ni območja, kjer ne bi bilo možnosti napada.

Čustvena snidenja Avstralcev, ki so jih zaprte meje ločile kar za dve leti

22. 02. 2022 07.36

Smeh, solze in neskončno dolgi objemi so napolnili letališča po Avstraliji. Potem ko je država marca 2020 svoje meje praktično neprodušno zaprla, jih je po 23 mesecih znova odprla vsaj za cepljene potnike iz tujine, kar je znova združilo številne sorodnike, zaljubljence, prijatelje. V Angliji okuženim z novim koronavirusom poslej ne bo več treba v samoizolacijo, v Italiji pa bodo marca s četrtim odmerkom cepiva proti covidu-19 začeli cepiti tiste z oslabljenim imunskim sistemom. V številnih ameriških zveznih državah sproščajo ukrepe za omejevanje širjenja pandemije oziroma je več ne obravnavajo kot krize javnega zdravja, ampak se osredotočajo na preventivo.

Okužbe tudi med zaposlenimi v zdravstvu, v UKC Ljubljana 239 okuženih in v karanteni

07. 01. 2022 13.06

Okužbe z novim koronavirusom se širijo tudi med zdravstvenimi delavci. Nekatere bolnišnice poročajo o povečani odsotnosti kadra zaradi covida, denimo v UKC Ljubljana je 109 zaposlenih v karanteni, 130 jih je okuženih. V Skupnosti socialnih zavodov Slovenije pa svarijo, da ob povečanju karanten zaposlenih obstaja nevarnost, da bo treba zmanjšati nastanitvene zmogljivosti z zapiranjem oddelkov in bivalnih enot v domovih za starejše.

1389 novih okužb. Pritisk na bolnišnice se še stopnjuje, zaposleni so izmučeni

22. 11. 2021 09.48

V nedeljo so pristojni potrdili 1389 novih primerov okužbe s koronavirusom. Pozitivnih je bilo kar 50,9 odstotka testov. Sicer so opravili 2.730 PCR-testov in 19.956 hitrih testov, ki jih ob pozitivnem rezultatu naknadno preverijo še s PCR-testom. V enotah intenzivne terapije se medtem zdravi 276 ljudi, na respirator je priklopljenih 228 bolnikov. Število bolnikov pomeni tudi hud pritisk na osebje, ki se že odraža v številu bolniških odsotnosti, opozarjajo v UKC Maribor. V obeh kliničnih centrih pri nas imajo trenutno v bolniškem staležu 1020 zaposlenih.

'Neutemeljeno napovedovanje 90.000 smrti se odraža v diskreditaciji NIJZ'

20. 09. 2021 10.30

Nekateri epidemiologi v državi so se odzvali na nedavne izjave direktorja Nacionalnega inštituta za javno zdravje Milana Kreka in demantirali njegova dejstva, ki so letela predvsem na prejšnje vodstvo in odzivanje med epidemijo v začetni fazi. "Z lažmi, zavajanji oziroma netočnimi informacijami, ki jih je navajal Milan Krek, se povzroča nadaljnja škoda v odnosu državljanov do epidemije, s tem pa posledično tudi večja škoda zdravju prebivalcev."

Doktrina pandemičnega šoka in krizni kapitalizem

07. 08. 2021 07.32

S pojavom novega koronavirusa smo vstopili v dobo popolne odsotnosti nadzora nad situacijo in možnosti predvidevanja osebne ali družbene prihodnosti. Prihodnost je odvisna od političnih in ekonomskih špekulacij, od krivulj in statističnih podatkov, ki prikazujejo število okuženih in umrlih, na podlagi katerih se napoveduje bodisi zaostrovanje bodisi sproščanje ukrepov.

Azmani: Želite biti del zloveščega kluba! Sophie in 't Veld napovedala 'misijo ugotavljanja dejstev'

06. 07. 2021 07.53

Premier Janez Janša je na plenarnem zasedanju Evropskega parlamenta v Strasbourgu predstavil prednostne naloge šestmesečnega slovenskega predsedovanja Svetu EU. Čeprav je slovenski načrt prejel veliko podpore, je bilo v razpravi slišati precej pomislekov, da se besede ne bodo spremenile v dejanja, saj naj bi to dokazovale Janševe poteze na domačem političnem parketu. V razpravi so mu tako očitali predvsem njegov odnos do sodstva in medijev. Med najbolj izpostavljenimi vprašanji pa: ali Slovenija resnično misli resno, da bo vladavino prava postavila na vrh politične agende.

Več kot 30.000 potnikov v 'modrem mehurčku': s 85 strani dolgim protokolom proti koronakrizi

27. 06. 2021 11.54

Po mesecih premora se vrača del turizma, ki je bil pred koronakrizo eden najhitreje rastočih – križarjenja. Medtem ko je za večino družb, ki ponujajo tovrstna potovanja, več kot 15 mesecev prisilnega počitka, je drugače v primeru MSC Cruises, saj je njihova MSC Grandiosa od lanskega avgusta do letošnjega januarja na počitnice v "modrem mehurčku" odpeljala več kot 30.000 gostov, doslej pa se je vrnilo že sedem njihovih ladij. O tem, kako je družbi uspel ta podvig, kako se njihove ladje vračajo na morje in kakšna bo prihodnost branže, smo se pogovarjali z Angelom Capurrom, njihovim izvršnim direktorjem za tržišča v razvoju.

Boris Johnson se je cepil z AstraZeneco

19. 03. 2021 08.01

Nemški minister za zdravje Jens Spahn je danes opozoril, da tretjega vala pandemije covida-19 v Nemčiji samo cepljenje ne bo zaustavilo. Po podatkih nemškega Inštituta Roberta Kocha se število novih okužb v državi ponovno povečuje eksponentno. Britanski premier Boris Johnson pa se je cepil s cepivom AstraZenece, da bi povečal zaupanje javnosti v to cepivo.

Sošolci so se norčevali iz njegovih oblačil in obutve

14. 03. 2021 12.00

Vstopiva v majhno, skromno opremljeno sobo, sredi nje pa kamin, ki je hkrati štedilnik. Mamica pove, da zakuri bolj proti večeru, saj ji ni uspelo pripraviti dovolj drv za kurjavo čez dan. Sama jih pripravlja tako, da iz gozda vleče podrta drevesa, jih ročno razžaga in naseka. V osrednji sobi so še stisnjen rabljen kavč in podboji v majhno spalnico, kjer spijo vsi trije na vzmetnicah, postavljenih na palete. Zraven je prostor za kuhinjske elemente. To je njihov dom.

CSD Ljubljana po umoru pri Grosupljem: Nasilje je treba takoj prijaviti

09. 03. 2021 16.39

Po tem, ko je 44-letni moški iz Grosupljega umoril svojo 36-letno ženo, na CSD Ljubljana poudarjajo, da je treba nasilje takoj prijaviti na center za socialno delo ali Policijo. "Najnevarnejši čas za žensko je takrat, ko želi zapustiti ali zapusti nasilnega partnerja, saj bo uporabil vse načine, da jo pridobi nazaj," opozarjajo. Povzročitelji to počnejo toliko časa, dokler jih sistem jasno in odločno ne ustavi.

V Nemčiji največ smrtnih žrtev doslej, na Češkem izredne razmere podaljšane do 22. januarja

23. 12. 2020 12.04

V Nemčiji je v preteklih 24 urah zaradi covida-19 umrlo 962 ljudi, kar je največ od začetka epidemije, so sporočili z inštituta Roberta Kocha. S tem so podrli rekord iz prejšnjega tedna, ko je v enem dnevu umrlo 952 ljudi. Češka je izredne razmere podaljšala do 22. januarja, ukrepe so zaostrili tudi v Južni Koreji. Število smrtnih žrtev covida-19 od začetka pandemije je v Italiji preseglo 70.000.

Posebni dodatki za upokojence, zaposlene in starše, kritje fiksnih stroškov za podjetja

19. 12. 2020 07.00

Vlada je sprejela načrt za PKP7, ki ob dodatni pomoči za gospodarstvo vnovič prinaša enkratni krizni dodatek najbolj ranljivim skupinam prebivalstva - upokojencem, študentom, zaposlenim z najnižjimi plačami, pa tudi staršem in verskim uslužbencem. PKP7 prinaša spremembe na področju urnih postavk za tiste, ki delajo v rizičnih pogojih ter na področju kritja fiksnih stroškov za podjetja. Vrednost tokratnih ukrepov je 550 milijonov evrov, je povedal finančni minister Andrej Šircelj.

Po vladnem načrtu smo v črni fazi, a ta ista vlada kljub temu sprošča ukrepe

19. 12. 2020 07.00

Na podlagi katerih kriterijev se je vlada odločila, da sprosti ukrepe? Kaj se je zgodilo z vladnim načrtom za sproščanje ukrepov? Po njem je namreč država še vedno v črni fazi in torej še ne bi smeli sproščati nobenih ukrepov. Nenehno spreminjanje načrtov odnaša notranje moči, smisel in upanje ljudem, pravi strokovnjakinja za krizni management. Zato meni, da bi državljanom lahko podelili nagrado za potrpežljivost, zaposlenim v zdravstvu, šolstvu, socialnem varstvu, gospodarstvu in še kje, pa pripeli medaljo za hrabrost.

Bruselj objavil krizni načrt glede brexita

10. 12. 2020 07.09

Evropska komisija je objavila krizni načrt usmerjenih ukrepov za primer, da se EU in Združeno kraljestvo do konca leta ne uspeta dogovoriti o sporazumu o odnosih po brexitu. Zatrjujejo, da si bodo z vsemi močmi prizadevali za vzajemno koristen sporazum, vendar pa ob tem izpostavljajo veliko negotovost glede dogovora.

Po svetu več kot 60 milijonov okuženih, na Hrvaškem največ dnevnih okužb doslej

25. 11. 2020 07.20

Število okuženih po svetu je preseglo 60 milijonov. Na Hrvaškem so zabeležili največje dnevno število okužb doslej, zato nameravajo zaostriti epidemiološke ukrepe. Italija medtem razmišlja o uvedbi cepilne knjižice za cepljenje proti covidu-19. Na Poljskem, v Nemčiji in Rusiji pa so zabeležili najvišje dnevno število umrlih od začetka epidemije, podobno v ZDA, kjer je v enem dnevu umrlo več kot 2000 ljudi. V Avstriji se epidemiološke razmere umirjajo.

Ukrepe zdaj zaostruje tudi Švedska, javna zbiranja so omejili na osem ljudi

16. 11. 2020 08.13

Švedska, ki je zaslovela s svojim mehkim pristopom v boju proti pandemiji covida-19, je zaradi velikega porasta števila novih okužb z novim koronavirusom prvič sprejela odločitev o omejitvi javnega zbiranja na osem ljudi. V ZDA so potrdili že več kot 11 milijonov okužb z novim koronavirusom. V Zagrebu naj bi na nekaterih lokacijah potekale nelegalne zabave, hrvaški notranji minister pa je napovedal, da bi lahko zaostrili ukrepe. Na Češkem bodo medtem izredno stanje podaljšali vse do božičnih praznikov.

Na Hrvaškem v enem dnevu umrlo največ bolnikov doslej, Merklova kritična do Nemcev

27. 10. 2020 14.31

Na Hrvaškem so v ponedeljek ob opravljenih 8185 testih potrdili 1413 okužb z novim koronavirusom. Umrlo je še 18 bolnikov s covidom-19, kar je najvišje število smrtnih žrtev v enem dnevu od izbruha epidemije spomladi. V BiH se več bolnišnic sooča s porastom okužb med zdravstvenimi delavci. V Avstriji je virus zahteval že več kot tisoč življenj. Merklova je kritična glede pomanjkljive discipline Nemcev med pandemijo, v Rusiji pa zaostrujejo ukrepe za zajezitev virusa.

Kaj je učinkovito krizno komuniciranje in zakaj pri nas ljudje ostajajo brez (jasnih) odgovorov?

14. 10. 2020 14.19

Ljudje že od marca, ko so pri nas potrdili prvi primer okužbe z novim koronavirusom in hitro po tem razglasili epidemijo, želijo in potrebujejo informacije. Jasne informacije, kaj se dogaja in predvsem kaj se bo zgodilo. Seveda je bilo nejasnosti veliko, saj smo se vsi, tako vlada kot mi, državljani, spopadali s popolnoma novimi razmerami. Stvari so se spreminjale hitro, iz dneva v dan, včasih iz ure v uro. Ker smo bili (in smo) v krizi, je nastopil čas za krizno komuniciranje.

(Ne)varen svet: Evropska unija mora prevzeti več odgovornosti za lastno varnost

31. 08. 2020 17.22

Blejski strateški forum je letos pod drobnogled vzel tudi varnostne izzive. Varnostni vidiki so namreč v času pandemije še posebej prišli do izraza – tudi v obliki novih, kibernetskih nevarnosti – hkrati pa se spreminjajo globalna zavezništva in odpirajo nova žarišča, tudi tisto v Belorusiji.