kužnost

Porast davice med migranti v Veliki Britaniji, eden umrl
28. 11. 2022 18.43
50 migrantov, ki je pred kratkim prispelo v Veliko Britanijo, je okuženih z davico. Eden izmed njih je v azilnem centru tudi umrl. Približno 500 migrantov so cepili proti hudo nalezljivi bolezni. Za bolezen je značilna vnetna reakcija na sluznici nosu, žrela, kože, kjer se razvije belkasta obloga. Okužba lahko poteka brez simptomov ali pa kot huda smrtna bolezen. Iz žrela se obloga lahko širi v sapnik in sapnice ter povzroči zadušitev, pojasnjujejo na NIJZ.

BLOG: Impetigo, bakterijska okužba kože
14. 08. 2022 07.00
Impetigo je zelo nalezljiva bakterijska okužba kože, ki najpogosteje prizadene dojenčke in majhne otroke. Dovzetni so tudi mladostniki in odrasli z oslabljenim imunskim sistemom. Značilnost impetiga so mehurčki in kraste medene barve, ki se običajno začnejo okoli ust in nosu. Sčasoma se razširi na roke, noge in trup. Impetigo se prenaša z neposrednim stikom ali prek okuženih predmetov.

Fafangel: V Sloveniji prvi primer opičjih koz, moški se je vrnil iz tujine
24. 05. 2022 08.11
V Sloveniji imamo prvi primer opičjih koz, je potrdil predstojnik Centra za nalezljive bolezni na NIJZ Mario Fafangel. Gre za moškega, ki je prišel s Kanarskih otokov. Simptome je razvil po prihodu v Slovenijo, njegovo zdravstveno stanje pa je stabilno. Raven tveganja za splošno prebivalstvo je ocenjena kot nizka, je poudaril.

V sredo potrdili 3041 novih okužb. 'Okužbe, ki jih zaznavamo, so le vrh ledene gore'
17. 03. 2022 09.40
Pristojni so v sredo opravili 1939 PCR-testov in 13.166 hitrih antigenskih testov ter s tem potrdili 3041 dnevnih okužb z novim koronavirusom. To je 137 okužb več kot dan pred tem. A porasta medtem ne beležimo le v Sloveniji, temveč se pojavlja tudi v drugih državah po svetu. Svetovna zdravstvena organizacija zato ob upadu testiranja in poskoku okužb na svetovni ravni opozarja, da so okužbe, ki jih beležijo, le vrh ledene gore. Zaradi nizkega števila opravljenih testov naj bi bilo namreč okuženih v populaciji še veliko več.

Ob rahljanju ukrepov število smrti zaradi covida v Španiji in na Danskem narašča
15. 02. 2022 21.23
V Španiji so v luči ugodnih epidemioloških razmer pred dnevi odpravili obveznost nošenja zaščitne maske na prostem. Na otoku Majorka, priljubljeni turistični destinaciji, so šli še dlje in ukinili pogoj PCT. Za sproščanje ukrepov so se med drugim odločili tudi na Danskem in Nizozemskem. A statistika kaže, da je s sproščanjem naraslo število umrlih zaradi covida-19.

10 dni po okužbi NIJZ ozdravelim v pismu: ne zapuščajte doma in omejite stike
15. 02. 2022 11.44
Bralko, ki je bila konec januarja pozitivna na koronavirus, je teden dni pozneje v nabiralniku presenetilo pismo Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ). V njem ji pristojni na sedmih straneh podajajo navodila, kako ravnati v primeru okužbe. Ko je bilo pismo dostavljeno, je bila na testu že negativna. Nekaj dni pozneje je enaka pošta čakala njenega šestletnega sina. Od okužbe je minilo deset dni. Z NIJZ so nam sporočili, da so doslej poslali že 316.862 takšnih pisem, nabralo se je za 780 tisoč evrov stroškov.

Različica omikron: simptomi, potek bolezni in optimistične napovedi
19. 01. 2022 13.50
Za koronavirusno različico omikron je značilno, da je neprimerno bolj kužna od prejšnjih različic, osebe, ki so cepljene ali so virus že prebolele, pa so pred njo manj zaščitene. Večina ljudi okužbo preboleva kot prehlad – najpogostejši simptomi so zamašen nos, bolečine v žrelu, hripavost, suh kašelj in bolečine v mišicah, pojasnjuje infektolog Janez Tomažič. Napovedi so optimistične, vse kaže, da gremo v smer, ko bo virus počasi izgubil virulentnost, mi pa bomo imeli čedalje bolj izkušen imunski sistem. Novo upanje so tudi cepiva, ki bodo aktivirala celično imunost.

Ministrstvo za zdravje večinoma z delom od doma
07. 01. 2022 15.12
Na ministrstvu za zdravje so, da bi se v luči novega epidemičnega vala in različice omikron izognili morebitnemu organizacijskemu zlomu, zmanjšali število zaposlenih, ki so prisotni na delovnem mestu, na manj kot tretjino. Vsi sestanki so tako organizirani v avdio-video konferenci, po pisarnah pa je prisotna samo ena oseba.

Šter: V ospredje očitno prihaja negativen test, ne več potrdila o cepljenju ali prebolevnosti
23. 12. 2021 21.46
Avstrijski klobčič zmede zaradi različnih interpretacij novih vstopnih pogojev se je vendarle začel razpletati. Toda ne povsem v smer, ki bi si je želeli številni Slovenci, cepljeni s cepivom Janssen, ki so naleteli na težave na meji, pa tudi v notranjosti države. Z Dunaja so sporočili, da tudi en sam odmerek cepiva Janssen v kombinaciji z dodatnim odmerkom cepiva priznavajo kot cepljenje s poživitvenim odmerkom oziroma za oznako 3/3 na covidnem potrdilu. Toda pozor: tako bo veljalo samo še do 2. januarja, je za 24ur.com potrdil Andrej Šter. Po tem datumu pa to v Avstriji ne bo več veljalo kot polno cepljenje, ampak bodo pristojni zahtevali tudi negativen izvid testa PCR. Za zahtevo po negativnem testu ob vstopu so se odločile tudi skandinavske države.

Različico omikron potrdili že v 89 državah, v Londonu razglasili veliko nevarnost
18. 12. 2021 17.15
Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) je sporočila, da so različico novega koronavirusa omikron doslej potrdili v 89 državah in se hitro širi. Dodala je, da je še vedno odprto vprašanje o obsegu grožnje, ki naj bi jo predstavljala različica omikron. Londonski župan je zaradi omikrona v mestu ponovno razglasil veliko nevarnost.

Podatki iz Južne Afrike: v regiji Gauteng vse več pozitivnih in hospitaliziranih
29. 11. 2021 12.10
Podatki o omikronu – novem sevu koronavirusa – so preveč skopi, da bi se lahko uspešno ustvarila predvidljiva epidemiološka napoved. Kot opozarjajo znanstveniki, potrebujejo več časa in podatkov. Za zdaj so edini dovolj dolgo (dva tedna) zbrani podatki iz regije Gauteng v Južni Afriki, kjer so identificirali novo različico. Podatki zadnjih dveh tednov niso vzpodbudni, saj se je povečalo število pozitivnih kot tudi hospitaliziranih.

Ob pojavu nove različice: 'Poživitveni odmerek pomembno dvigne raven protiteles'
28. 11. 2021 20.05
Čeprav bi lahko obstoječa cepiva nudila nekoliko nižjo zaščito pri okužbi z novo različico virusa, je po mnenju strokovnjakov zelo verjetno, da bodo cepljeni in prebolevniki še vedno zaščiteni pred hujšim potekom bolezni. Zato je pomembno, da se ljudje še naprej odločajo za cepljenje, zlati s poživitvenim odmerkom, ki pomembno dvigne raven protiteles.

Znanstveniki spremljajo novo različico koronavirusa, prvič so jo zaznali v Bocvani
25. 11. 2021 21.41
Britanski znanstveniki so opozorili na pojav nove različice koronavirusa, ki bi lahko potencialno povzročila nove vale epidemije zaradi velikega števila mutacij. Do zdaj so s sekvenciranjem različico B.1.1.529 potrdili v treh državah, prvič pa so jo zabeležili v Bocvani na jugu Afrike.

Logarjeva: Trenutno ne razmišljamo v smeri zaprtja države
25. 08. 2021 06.00
Se nam zaradi slabih epidemioloških napovedi za jesen obeta vnovično zaprtje države kljub temu, da imamo dovolj cepiva? Ima svetovalna skupina že izoblikovano stališče, kaj bo priporočala vladi?

V torek 139 novih okužb
04. 08. 2021 09.57
Ob opravljenih 1587 PCR-testih so pristojni v torek potrdili 139 okužb z novim koronavirusom. Delež pozitivnih testov je znašal 8,8 odstotka. Slovenjgraška bolnišnica medtem vabi otroke in mladostnike, starejše od 12 let, da v ponedeljek med 14. in 16. uro pridejo na celjenje v ambulantne prostore otroškega oddelka.

V Sloveniji veliko necepljenih starejših: 'To nam povzroča velike skrbi'
03. 08. 2021 16.48
V Sloveniji imamo 85 tisoč starostnikov, starejših od 70 let, ki še niso cepljeni. "In to nam povzroča velike skrbi," je dejal Franc Vindišar in dodal, da bodo v tem tednu vse starejše od 50 let, ki še niso bili cepljeni, pozvali, naj se cepijo. Tudi Bojana Beović je poudarila, da je izjemno pomembno, da se ta populacija precepi že v avgustu, sicer nas jeseni čaka katastrofa.

"Za šankom ni levega, ni desnega, tam so vsi špricer ali kofe partija"
25. 04. 2021 07.04
Vsak vsakemu reče vse, družbena omrežja se utapljajo v sovražnem govoru in podpihovanju nestrpnosti, frustracij, jeze. Javno izražanje se je v zadnjem letu dramatično radikaliziralo, ne le z besedami, ampak tudi z dejanji – motorna žaga v parlamentu, molotovka v hiši, nasilje nad državljani … Kdaj bomo kot družba odločno in neposredno obsodili neprimerno komunikacijo? Ali, kot pravi pater Branko Cestnik, ljudje, ki so vajeni ostrih besed, so od njih odvisni, to je njihova čustvena doza vsak dan, problem pa je, če postanejo vodilni.

Je okuženi zdravnik na delo odšel s simptomi?
02. 03. 2021 10.22
Mariborski zdravnik, ki je iz Namibije prišel okužen z južnoafriškim sevom, naj bi očitne znake okužbe opažal že sedem do deset dni pred prihodom v službo, piše v dopisu, ki naj bi ga prejeli zaposleni na UKC Maribor. Obstoj tovrstnega dokumenta so v mariborskem kliničnem centru naknadno zanikali.

Prvi primer angleškega seva. Janša: Potreben bo vnovičen premislek o sproščanju ukrepov
24. 01. 2021 09.43
V soboto so pristojni v Sloveniji odkrili prvo osebo, ki je uradno pozitivna na angleški sev novega koronavirusa, je na izredni novinarski konferenci dejal predsednik vlade Janez Janša. Z angleškim sevom je okužen državljan Kosova z začasnim prebivališčem v Sloveniji, ki je k nam prišel iz Belgije. "Imel je dva testa, enega pozitivnega in enega negativnega," je pojasnil premier. Ker se stanje epidemije ne umirja več tako kot v zadnjem obdobju oziroma smo glede okužb pričeli 'stagnirati', bo glede sproščanja ukrepov potreben vnovičen razmislek, je še sporočil Janša.

Novi angleški sev koronavirusa zaznali tudi pri nas?
19. 01. 2021 13.17
V Nacionalnem laboratoriju za zdravje, okolje in hrano so potrdili, da so v vzorcu brisa osebe, ki je pripotovala iz Anglije, našli novi koronavirus, ki je zelo podoben novemu angleškemu sevu. Kot so pojasnili, se deli vzorca, ki so jih lahko analizirali, povsem ujemajo z angleškim sevom, niso pa mogli pridobiti celotne sekvence genoma.

Strokovnjaki spodbujajo k preživljanju praznikov v ozkem krogu
24. 12. 2020 08.28
Ob praznikih je običajno sproščeno druženje. Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje so prebivalce pozvali, naj letošnje praznike preživijo drugače ter zaščitijo sebe in tiste, ki jih imajo najraje. Izpostavili so nekaj najpomembnejših priporočil, kako preprečiti morebitno okužbo med prazničnim druženjem. Beovićeva je ob tem še dodaja, da opravljen hitri test ne sme dajati lažne varnosti glede vedenja med prazniki.

Na množičnem testiranju odkrili 142 okužb
22. 12. 2020 06.50
Na ministrstvu za zdravje so prejeli podatke o opravljenih 1382 hitrih testih na novi koronavirus v okviru množičnega testiranja, pozitivnih je bilo 142. Odziv na testiranje je bil velik, gneča ponekod ogromna, vprašljivo je bilo tudi ohranjanje medsebojne razdalje.

Štrukelj o novem sevu koronavirusa: Mutacij se ne bojmo preveč, so običajne
21. 12. 2020 08.40
Novi sev koronavirusa se zaenkrat kaže kot precej bolj nalezljiv od zdaj poznanih. Vendar pa bistveno ne vpliva na učinkovitost obstoječih cepiv proti covidu-19, miri Borut Štrukelj z ljubljanske fakultete za farmacijo. Številne države so preventivno sicer že odpovedale prometne povezave z Veliko Britanijo, kjer so novo različico novega koronavirusa tudi nedavno kot prvi identificirali in kjer tudi veljajo dodatne omejitve. Sev so šele začeli podrobneje raziskovati, nekaj stvari pa je že znanih. Kaj torej vemo o njem in ali nas mora skrbeti?

Roglič nenadejano v boj za ubranitev rdeče majice
18. 10. 2020 10.41
Slovenski kolesar Primož Roglič je ta teden potrdil, da odhaja na Vuelto, kjer bo branil lansko zmago. Tja pa se s kapetanom Nizozemcem Tomom Dumoulinom moštvo Jumbo-Visme odpravlja, kljub temu da bodo v Španiji v kratkem potrdili skupno že milijon okužb z novim koronavirusom in da je moštvo zaradi pozitivnega testa predčasno končalo Giro.

Zdravnik z intenzivne nege: 'Tako hudih obremenitev ne pomnimo'
16. 10. 2020 08.51
V četrtek smo v Sloveniji ob 5.196 opravljenih testih zabeležili najvišje dnevno število novih okužb s koronavirusom, potrdili smo 834 novih primerov. To predstavlja 16,05-odstotni delež pozitivnih testov. V bolnišnicah se trenutno zdravi 242 bolnikov s covidom-19, od tega jih je 45 na intenzivni negi. Štiri osebe s covidom-19 so včeraj umrle, kar pomeni, da se je skupno število smrtnih žrtev pri tej bolezni povzpelo na 180. Dr. Tomaž Vovko je na novinarski konferenci pojasnil, kako se razmere na oddelku za intenzivno terapijo vse bolj zaostrujejo.

Znanstveniki so ugotovili, da koronavirus v laboratorijskih pogojih preživi štiri tedne
12. 10. 2020 08.40
Študija avstralske državne znanstvene agencije CSIRO je pokazala, da je virus v strogo nadzorovanem laboratorijskem okolju ostal kužen dlje, kot so ugotovile druge raziskave. Na gladkih površinah, kot so bankovci, zasloni telefonov in nerjaveče jeklo, je preživel do 28 dni, toda ne vemo, kako se obnaša v resničnih življenjskih pogojih.

V Nemčiji največ novih okužb od začetka maja, porast tudi v Avstriji in na Poljskem
07. 08. 2020 07.25
V Nemčiji so v zadnjem dnevu znova zabeležili več kot tisoč novih primerov okužbe s koronavirusom. V četrtek so okužbo potrdili pri 1147 ljudeh, kar je največ od začetka maja. V ZDA se medtem razmere s pandemijo bolezni covid-19 zaostrujejo od konca junija. V četrtek so po več kot treh mesecih spet zabeležili več kot 2000 smrti v enem dnevu, potrdili pa kar 58.000 novih okužb. Po svetu je medtem število potrjenih primerov naraslo na več kot 19 milijonov.

Kdaj je oseba najbolj kužna, ali prebolela bolezen zagotavlja imunost?
19. 06. 2020 21.27
Kljub temu, da koronavirus ni več tako zelo nov, je okrog njega še vedno precej neznank. Gre namreč za virus, ki je zelo nepredvidljiv in se ne vede vedno enako. Še veliko je odprtih vprašanj, odgovore nanje pa iščejo tudi naši strokovnjaki. Znanje so združili posamezniki iz Klinike za infekcijske bolezni iz ljubljanskega UKC, Nacionalnega inštituta za javno zdravje in Medicinske fakultete iz Ljubljane ter poskušali odgovoriti na nekaj najbolj perečih vprašanj: kdaj je oseba najbolj kužna, ali prebolela bolezen zagotavlja imunost in kakšna je kužnost po preboleli bolezni, če je test spet pozitiven.

Testirali okoli 50 ljudi, ki so bili v stiku z okuženo sestro, vsi so negativni
29. 05. 2020 13.04
Z ljubljanske infekcijske klinike, kjer so v sredo pri medicinski sestri potrdili okužbo s koronavirusom, prihajajo dobre novice. Nobeden od okoli 50 zaposlenih in bolnikov, ki so bili z njo v stiku, namreč po prvem testiranju ni okužen. Znova jim bodo brise odvzeli čez sedem in nato čez 14 dni.

Študija: Velika kužnost covida-19 tudi pri blažjih simptomih
01. 04. 2020 17.56
Novi koronavirus zlahka širijo tudi bolniki z blažjimi simptomi, saj se virus aktivno razmnožuje tudi v zgornjih dihalih, so na podlagi analize devetih bolnikov ugotovili nemški raziskovalci. Do ugotovitev, ki bi zlasti lahko pomagale zdravnikom pri odločanju, koga in kdaj napotiti v domačo karanteno, pa so prišli tudi pri vprašanju kužnosti.