kulturno-zgodovinska

Latinščina kot uradni jezik Evrope, združene v raznolikosti
27. 04. 2025 07.00
Velika divergenca oziroma evropski čudež je Evropo – in njene civilizacijske podaljške, ki jih kolektivno imenujemo 'Zahod' – začenši s 16. stoletjem katapultiral v politično, ekonomsko in kulturno središče sveta.

Odkrijte Biaystok: Potovanje skozi kulturo, zgodovino in naravo
23. 11. 2024 00.15
Vabimo vas, da se skupaj podamo na potovanje skozi kulturo, zgodovino in naravo dragulja severovzhodne Poljske – Biaystok. To mesto skriva številne zaklade.

20. Grossmann: Hudemu mačku v čast in občinstvu v slast!
14. 06. 2024 07.00
Prleški festival fantastičnega filma in vina letos praznuje že 20. obletnico. V vseh letih se je razvil in prelevil v enega bolj priljubljenih žanrskih festivalov, ki ga obiskuje tako staro kot mlado, iz Slovenije in tujine. Skozi zgodovino, sedanjost in prihodnost se je z nami sprehodila organizatorska ekipa, Marko in Miha Mehtsun ter Tomaž Horvat.

Poiščite novo najljubšo destinacijo: 5 srbskih mest, ki jih morate obiskati
30. 05. 2024 00.15
Od ravninskega severa do hribovitega juga, od zelenja prostrane nižine do višin mogočnih gora, ima Srbija veliko skrivnosti, ki čakajo, da jih odkrijejo radovedni gostje.

Novi Sad: slovesno odprtje Evropske prestolnice kulture 2022
08. 01. 2022 00.15
Novi Sad, ki se nahaja na bregovih Donave, eno uro vožnje od Beograda, je vedno izstopal po svoji kulturni in zgodovinski edinstvenosti. Ko vprašate njegove prebivalce, po čem je poseben, vam bodo odgovorili, da gre za mesto, kjer se stoletja srečujeta in prepletata Srednja Evropa in Balkan. Dejansko je ta kulturno-zgodovinska mešanica vidna na vsakem koraku. Prav to se odraža v edinstvenem umetniškem prazniku v Evropi – skupaj s silvestrovanjem pravoslavnega novega leta bo Novi Sad dobil naslov Evropska prestolnica kulture.

Ko novi lastniki prisluhnejo arheologom: odkritja v kleti stare ptujske vojašnice
19. 09. 2021 08.57
Prenova stare ptujske vojašnice je razodela številna arheološka odkritja. V kleti zgradbe na Vičavi, ki je nekoč služila kot oficirski paviljon, so se namreč več mesecev mudili arheologi. Pod prvotnim tlakom so našli mogočne, več kot dva metra debele zidove nekdanje rimske monumentalne zgradbe, ki je morda služila kot obrambni stolp, pa tudi številne ostanke lončenine, novce in nakit. Strokovnjaki ob tem hvalijo izreden posluh novih lastnikov, ki bodo najdeno – čeprav bodo tam poslovni prostori – skušali tudi primerno reprezentirati. Za oživitev nekoč propadajoče stavbe so sicer namenili dva milijona evrov. Arheologi so te dni ravno zaključili svoje delo, zdaj so na vrsti gradbinci.

Skrivnosti Bajnskih dvorov: urbana legenda o zakladu kriva za razdejanje grofičinega groba
05. 09. 2021 07.00
Lesena, deloma okovana vrata se brez večjega napora odpro. Zaškripajo, ko v nepovabljenega obiskovalca buhne zatohel zrak, mešanica poletne sopare in prijetnega hladu notranjosti mogočne grobnice. Temna in skrivnostna preteklost vabi. Ko se oko privadi, najprej zagleda kamnit oltar, kupe razbitih opek, lesene ostanke kdo ve česa že. In sredi tega polmraka, na levi in desni, prekrita s plastmi večletnega prahu in pajčevine, kot bi bila odeta v mehko odejo, stojita veličastna kamnita sarkofaga. Grofičin je razdejan, razbit, deloma povsem odprt. Na posmrtnih ostankih počivajo le še posamezni koščki preperelega črnega blaga. Na dotiku kogar koli. In to le zato, ker je nekoč obstajala zgodba, da so bogate lastnike Bajnskih dvorov pokopali z velikim zakladom. Pa so jih res?

Hojs o rumenih jopičih: 'Ne meči biserov med svinje'
26. 06. 2021 15.06
Minister za notranje zadeve Aleš Hojs se je odzval na provokacijo, ki je zaznamovala alternativno proslavo na Prešernovem trgu. Tam so se pojavili pripadniki rumenih jopičev, policisti pa so jih hitro odstranili s prizorišča. Kot so sporočili s Policije, so med shodom ugotovili 14 kršitev Zakona o javnem redu in miru. 13 od teh oseb so na podlagi Zakona o nalogah in pooblastilih policije pridržali za čas shoda. Kot je zapisal Hojs, bo Policija pripravila poročilo o dogodku, a da so ti "brez potrebe prišli na Prešernov trg, saj bi lahko kulturno proslavljali na Trgu republike." Generalni direktor policije pa sporoča, da je zadeva še v fazi razčiščevanja in da ukrepanje Policije zoper skupino rumenih jopičev zahteva 'jasne odgovore javnosti'.

Patriotizem v dobi ekstremov
05. 06. 2021 07.00
Kaj pomeni biti državljan in Američan, se v svoji novi knjigi Reclaiming Patriotism in the Age of Extremes (2021) sprašuje Steven B. Smith, profesor politične filozofije na univerzi Yale. V njej skuša zagovarjati koncept (ameriškega) patriotizma, ki se je izgubil v simbolnem boju dveh ekstremnih ideologij sodobnega časa – nacionalizma in kozmopolitanizma.

Požar uničil zgodovinsko tovarno v Sankt Peterburgu
12. 04. 2021 19.01
Ognjeni zublji so zajeli zgodovinsko stavbo tovarne Nevska manufaktura ob reki Nevi, ki teče skozi Sankt Peterburg. Pri gašenju požara sta bila ranjena dva gasilca, še eden je umrl.

Nevladniki ne nameravajo zapustiti prostorov. Ministrstvo: stavba je nevarna
20. 10. 2020 16.40
Potem ko je ministrstvo za kulturo nekatere nevladne organizacije, ki delujejo na Metelkovi 6, pozvalo k izselitvi do konca januarja 2021, nevladniki opozarjajo, da so sredstva za obnovo v proračunu predvidena šele v letu 2023 - in sporočajo, da stavbe ne nameravajo zapustiti.

'Al Balcan!': pohod fašistov, ki je naznanil temne čase za Slovence v Italiji
12. 07. 2020 16.23
Požig Narodnega doma v Trstu pred 100 leti je bil močno simbolno dejanje, ki še vedno zaznamuje slovensko-italijanske odnose. Zanimivo je, da napetosti najbolj naraščajo ravno v času obujanja zgodovinskih spominov ob obletnicah pomembnih dogodkov, za kar pogosto poskrbijo prav politiki s potezami in izjavami, ki razburjajo javnost v obeh državah. Tudi slovenski predsednik Borut Pahor. Ta je ob pomembnem dnevu za zamejske Slovence sklenil opraviti "kompenzacijski" obisk fojb v imenu sprave med narodoma.

Kdo je leta 2016 izvolil Donalda Trumpa?
20. 06. 2020 12.57
Bil je 2. november 2016, dan pred volitvami. Javnomnenjske ankete so napovedovale zmago Hillary Clinton in kazalo je, da bodo ZDA tekle dalje po ustaljeni poti neoliberalnega razvoja z imperialističnimi težnjami. Naslednji dan se je zgodil upor 'tihe večine' in izvolitev Donalda Trumpa za predsednika ZDA. V luči prihajajočih volitev se sprašujemo, kdo so ti volivci, ki so spremenili tok svetovne zgodovine?

'Ne smemo igrati bolnika in si hoditi po kurjih očesih'
06. 10. 2019 07.55
"Mi v svetu ne moremo igrati nobene resne vloge, če nismo enotni. Lahko imamo armado, ampak kje in za kaj se bo borila? Naša najmočnejša moč je lahko politična enotnost do ključnih svetovnih problemov. Evropska zveza ima podlago, da bi zastopala neka pravila vladanja in sodelovanja v globaliziranem svetu," o vlogi in moči povezave razmišlja naš sogovornik Lojze Peterle.

Dvorec Visoko: 'živi', a na račun več kot pol milijona evrov vložka
14. 04. 2019 07.00
Visoški dvorec je eden redkih primerov slovenske grajske arhitekturne dediščine, ki ga je domačinom uspelo iztrgati iz primeža postopnega in neustavljivega propadanja. Občina, ki je 100-odstotna lastnica, je v njegovo obnovo v zadnjih sedmih letih vložila že več kot pol milijona evrov. Razlog pa: dvorec ima izjemen potencial in je tako za lokalno skupnost kot širše neprecenljivega pomena.

Kjer se konča Ljubljansko barje in začne gričevnata dolenjska pokrajina
25. 12. 2018 18.24
Občina Grosuplje je srednje velika slovenska občina. Razprostira se na skoraj 133 kvadratnih kilometrih. Tam živi več kot 20.000 ljudi, s tem pa se občina uvršča na 18. mesto po številu prebivalcev. Občina je znana predvsem po svoji bogati kulturni in zgodovinski dediščini in kot razvito obrtno in industrijsko mesto. Ime Grosuplje se je prvič pojavilo leta 1136.

Lepota Slovenske planinske poti: 'Vsaka pot da nove širine, z žigom ali brez njega'
09. 08. 2017 17.42
Slovenska planinska pot je najstarejša vezna pot na svetu. Vključuje 80 kontrolnih točk, 49 planinskih koč in 23 vrhov. Z njo je neločljivo povezano tudi zbiranje planinskih žigov. Motivov za hojo je seveda toliko, kolikor je planincev, ki se podajo nanjo in prehodijo en delček ali pa célo, kot je uspelo Pii Peršič, ljubiteljici narave in navdušeni pohodnici.

Zanimiva pomladna potovanja
21. 03. 2016 08.04
V času prvomajskih praznikov si privoščite izvirno in kakovostno potovanje!

Kladiva, bombe in buldožerji gradijo svet, o katerem sanjajo fanatiki in dobičkarji
26. 01. 2016 06.30
"Vsako uničenje dediščine je uničenje delčka človeškega spomina – luknja v sivi substanci človeštva. V sedanjem obsegu uničevanja nam grozi totalna odpoved "spominskega" tkiva. Posledica tega sta človek brez vesti in družba brez identitete, ki je cilj skrajnežev in dobičkarjev," o uničevalnem pohodu IS meni strokovnjakinja.

Skrajneži IS uničili znamenit kip v sirski Palmiri
03. 07. 2015 06.30
Skrajneži IS še naprej uničujejo svetovno kulturno dediščino. Direktor za antične umetnine v Siriji je namreč dejal, da so uničili znamenitega kipa leva iz antičnega mesta Palmira. Gre za tri metre visok in 15 ton težak nenadomestljiv kos kulturne dediščine.

'Ali res 3000 Slovencev ne zmore vključiti v svoje socialno tkivo enega begunca?'
19. 06. 2015 13.15
Predsednica Slovenske filantropije Anica Mikuš Kos je ob predvidenem prihodu beguncev v Slovenijo pozvala k razumnosti in človečnosti. Spomnila je, da smo bili tudi Slovenci kot begunci sprejeti v mnogih tujih državah. "Bodimo ljudje do teh 700 ljudi," je pozvala.

'Ko je zaropotalo, je učitelj bežal, pa spet ni bilo šole'
06. 05. 2015 06.00
Med vojno so bili zaradi prekinitev pouka in tujih ideološko prepojenih učiteljev najbolj prikrajšani učenci. Številne šole so požgali, tako eni kot drugi, učitelje so pregnali in nastavili svoje, šola je bila namreč vedno v službi tistega, ki je vladal.

Ruske investitorje zanima nakup več slovenskih podjetij
29. 07. 2013 16.57
Gospodarsko sodelovanje med Rusijo in Slovenijo se krepi, je po srečanju z ruskim ministrom za zveze in množične komunikacije dejal Erjavec. Predmet zanimanja je po ministrovih besedah zagotovo Telekom Slovenije. Poleg tega so za ruske investitorje zanimive banke in Aerodrom Ljubljana.

'Slovesnost so izrabili za nadaljevanje ideološkega boja proti NSi in vladi'
10. 09. 2012 12.22
"Gre za nerazumljivo dejanje nekaterih partizanskih praporščakov iz Slovenije, ki ne premorejo toliko etičnosti, da bi se dostojno udeležili slovesnosti ter tako na primeren način počastili spomin na padle domoljube," so žvižge, namenjene ministrici Ljudmili Novak, komentirali v NSi.

S prenovo uničujejo podobe starega mesta?
12. 04. 2011 13.22
V Piranu se prepirajo ob vprašanju, ali prenovitvena dela v mandraču res uničujejo kulturnozgodovinske podobe starega mesta. Izvajalec se je po mnenju številnih Pirančanov zadeve lotil kot slon v trgovini s porcelanom.

SDS: Tita v muzeje, Mladi forum SD: Janšo tudi
12. 03. 2009 14.57
SDS je s pobudo o umiku vsega, kar v slovenskih mestih še spominja na Josipa Broza - Tita, povzročila pravo razburjenje. V polemiko se je vključil tudi premier, ki pravi, da Tito ni ne vzor in ne navdih, ampak opomin.

'Zadrege ni več'
18. 08. 2006 10.34
Pomena pridružitve Prekmurja smo se premalo zavedali, je na proslavi v Beltincih dejal premier Janez Janša.

Uničevanje palestinske kulturne dediščine
14. 04. 2002 00.00
Izraelski tanki so v zadnji ofenzivi izraelske vojske močno poškodovali kulturno dediščino in zgodovinska mesta v Palestini. Vojska ni prizanesla niti Nablusu, ki velja za izredno pomembno zgodovinsko-umetniško središče.

Danes prost vstop
03. 12. 2001 00.00
Seznam prireditev, ki bodo 3. decembra zaznamovale dan odprtih vrat v slovenski kulturi.

Prodaja Banke Koper zgodovinska napaka
05. 11. 2001 00.00
Pri prodaji večinskega deleža Banke Koper italijanski bančni skupini SanPaolo IMI so prevladali ozki podjetniški interesi pred nacionalnim interesom na finančnem področju, meni Marjan Starc, član NSi.