kurativa

'Tistim, ki želijo otroka, bi morali omogočiti dostop do postopkov'
07. 07. 2024 06.38
Lani se je prvič v zgodovini Slovenije rodilo manj kot 17.000 otrok. Slovenci se za otroke odločamo manj in vse pozneje. Pristojnim bi morali zvoniti vsi alarmi, pa jim očitno ne. Kajti morda še bolj zaskrbljujoč je naslednji podatek: rodilo se je tudi manj otrok po umetni oploditvi (IVF), opozarja prim. mag. Uršula Reš iz Zdravstvenega centra Dravlje, kjer ljudem skoraj tri desetletja pomagajo na poti do tako zelo želenega otroka. Pa to število ni nižje, ker bi bile potrebe po teh postopkih manjše. Nasprotno, vse večje so in še večje bodo. A če so v preteklosti v Sloveniji opravili 3200 postopkov na leto, jih zdaj, zaradi nerazumnih odločitev pristojnih, le še okoli 2500.

dm ob dnevih nege obraza podarja več kot 120 nagrad
16. 03. 2024 00.15
Mesec marec je v dm drogerie markt Slovenija tudi letos v znamenju nege obraza. Za ohranjanje zdravega videza kože je namreč ključnega pomena oblikovanje enostavne in učinkovite rutine nege obraza. Vse kupce do 1. aprila v dm prodajalnah in na dm.si čakajo številne ugodnosti, različne aktivnosti in koristne vsebine.

Oslovski kašelj: v lanskem letu 120 primerov, januarja letos pa že 76
02. 02. 2024 11.21
Zgolj v prvem mesecu letošnjega leta smo zabeležili 76 primerov oslovskega kašlja, v celotnem lanskem letu pa jih je bilo 120. Kljub temu je to še vedno manj kot denimo leta 2018, ko smo zabeležili 213 primerov. Razlog za povišanje primerov v zadnjih dveh letih bi lahko bilo tudi dejstvo, da je bilo v času pandemije covida-19 število primerov zaradi "omejitve kroženja drugih povzročiteljev okužb dihal" nižje. V UKC Ljubljana so bili sicer v zadnjem mesecu hospitalizirani trije otroci z oslovskim kašljem, med njimi dva dojenčka.

Poletja je konec! Sedaj gre zares!
15. 09. 2023 00.15
Patricia Pangeršič: "Fit akademija 11 je vmesna postojanka' po poletju in pred novim letom. Po mojem mnenju tudi najpomembnejša.Točno to obdobje je pri vračanju nazaj na prava pota, ključnega pomena!"

Vihar, ki je pretresel svet: 'Nasilje ne izbira, lahko se zgodi vsakemu izmed nas'
08. 03. 2023 15.31
Jaz tudi in Nisem prijavila. Kampanji, s katerima se je Inštitut 8. marec podal v boj za pravice žensk. Prva kampanja je že prinesla konkretne rezultate – redefinicijo spolnega nasilja. Upajo pa, da bodo lahko te dosegli tudi z drugo. Čeprav so od začetka ključnika #nisemprijavila zbrali že številne težke zgodbe žrtev spolnega nasilja, pa stopnja prijav ostaja nizka. Zaradi nezaupanja v institucije, zaradi dolgotrajnih postopkov, zaradi strahu ... Razlogov je več. Tudi zaradi prepogostega prelaganja krivde na žrtve. A temu je treba narediti konec, so jasne strokovnjakinje na tem področju. Potrebne so sistemske rešitve, izboljšano delovanje institucij, zaščita žrtev in tudi zgodnje učenje empatije – ne le kurativa, temveč tudi preventiva.

BLOG: Ni tako važno, kaj 'žreš', bodi raje pozoren na to, kaj 'žre' tebe
12. 02. 2023 07.00
Nekaj mojih misli medtem, ko stojim in gledam v tablo pred onkološkim inštitutom: diagnoza rak te sesuje, obrne življenje na glavo. Stres, strah, tesnoba in negotovost te primejo v svoje kremplje. Pokaže nam, koliko smo pravzaprav majhni, ranljivi in minljivi. Hitro ugotoviš, kako zelo majhne težave si imel vse do sedaj, ti pa si jih brez zveze poveličeval, jim dajal tolikšen pomen, da si izgubil največjo vrednoto – zdravje! Ne moreš verjeti, kako so minute v čakalnici lahko dolge celo večnost. Ne moreš verjeti, kako ti lahko izraza benigen in maligen povzročita tolikšno navdušenje oz. razočaranje. Prvi predstavlja svetlobo, drugi temo ... in zdaj je napočil trenutek resnice ... in kmalu izveš, katerega si bolj hranil.

Novoletne zaobljube: odpovejmo se alkoholu in slabim razvadam
31. 12. 2022 19.14
Nevladne organizacije s področja javnega zdravja ob zaključku leta 2022 vabijo prebivalke in prebivalce Republike Slovenije k novoletnim zaobljubam, ki bi pomenile popolno, trajno ali vsaj delno odpoved alkoholu, saj bi s tem občutno pripomogli k bolj zdravemu življenjskemu slogu ter s tem zmanjšanju ogromnega bremena, ki ga alkohol povzroča celotni družbi.

BLOG: Sarkopenija: starostni upad mišične mase
23. 10. 2022 07.00
Starostni upad mišične mase ali sarkopenija je zelo pogost razlog za pešanje starostnika in posledično izgubo samostojnosti, zato bom tokratni prispevek namenil tej temi. Ta s starostjo povezana izguba mišične mase, moči in delovanja, znana kot sarkopenija, se lahko pojavi hitreje, kot si mislite. Posamezniki, ki so fizično nedejavni, naj bi lahko po 30. letu starosti izgubili kar od tri do pet odstotkov svoje mišične mase na desetletje. Pri petdesetih letih naj bi se mišična masa zmanjševala za 15 odstotkov na desetletje, pri 70 letih pa kar za 30 odstotkov na desetletje.

BLOG: zdravljenje kandide
09. 10. 2022 07.00
Kadar je v telesu na ustrezni ravni, ta glivica pomaga pri absorpciji hranil in prebavi, ko pa se kandida prekomerno razmnoži, lahko postane resna skrb, ki povzroča številne negativne in resne zdravstvene težave.

Pse sprehajajte zjutraj ali zvečer, izogibajte se vročemu asfaltu
20. 07. 2022 10.58
Med poletnimi meseci morajo lastniki še posebej poskrbeti za hišne ljubljenčke, saj so lahko vpliv vročine ter žuželke in zajedavci zanje nevarni. Živali ne smejo puščati v zaprtem avtomobilu, nuditi jim morajo dovolj vode. Vročina in fizična aktivnost na vročini sta nevarni predvsem za kratkogobčne pasme, kot so na primer različne vrste buldogov, shih tzuji, mopsi in pekinezerji.

'Šla bi na konec sveta, če bi mi odvzeli pravico do splava hudo bolnega ploda'
24. 05. 2022 06.00
Mirela, Mojca in Maja – tri ženske, enaka tragedija – huda okvara ploda ali celo smrt v maternici. To so ženske, ki so občutile bolečino zaradi spontanega splava oziroma splava na zahtevo, ker se plod ni razvijal pravilno. Šok in ena najtežjih življenjskih odločitev. Ženska mora imeti pravico sama odločati o svojem telesu, je odločen ginekolog Mišo Rajić, saj je ženska tista, ki nosi glavno breme reprodukcije. Tega so se zavedali že v nekdanji skupni državi, saj je bila Jugoslavija in s tem Slovenija sploh prva država na svetu, ki je pravico do načrtovanja družine zapisala v ustavo. V osemdesetih je bilo tudi po sedem prekinitev nosečnosti na 10 živorojenih otrok, v zadnjem desetletju manj kot dve.

Rešitve strank za področje mentalnega zdravja: več kliničnih psihologov, licence in pouk brez telefona
10. 04. 2022 14.49
Desetletja je bilo področje duševnega zdravja pri nas močno zanemarjeno. Težave so se kopičile, pandemija, ki je povečala stiske, pa je dokončno razgalila nedelujoč sistem. Pomanjkanje kadra in kapacitet na eni ter veliko povečanje potreb na drugi strani pa pomeni, da si pred nastalo situacijo niti politika ne more več zatiskati oči. Ukrepi, ki so že bili sprejeti, opozarjajo številni, še zdaleč niso dovolj.

BLOG: Kako preprečiti pomanjkanje hranil?
18. 07. 2021 07.00
Telo nam pokaže, ko nam nečesa primanjkuje, a žal večina ljudi opozorilna znamenja ignorira oz. jim ne namenja pretirane pozornosti. Kako pa je z avtomobilom? Se tudi ne oziramo na opozorilne znake, na vse lučke, ki svetijo? Kaj se zgodi z avtomobilom, če vsa ta opozorila ignoriramo? Nič kaj dobrega, kajne? Zakaj mislimo, da se zaradi pomanjkanja "goriva" in ostalih sestavin ne more enako pripetiti našemu organizmu? Nekaj časa se že lahko "šlepamo", a ko pride do težav, jih ne bomo tako hitro odpravili, kot jih bo mehanik na avtomobilu.

'Oseba te zbrca, ko si na tleh, in ti reče: To delam zato, ker te imam rad. In ti verjameš'
01. 06. 2021 16.38
Prvi junij je svetovni dan narcistične zlorabe in zavedanja njenih posledic. Narcistična zloraba lahko zajema tako čustveno, telesno kot tudi spolno zlorabo, ki jo izvaja oseba z izrazito narcistično osebnostno strukturo. S strokovnjaki in osebo s tovrstno izkušnjo smo se pogovarjali o tem, kaj je narcistična zloraba, kako jo prepoznati in kako poiskati pomoč.

BLOG: Kako se znebiti hemoroidov?
03. 01. 2021 07.00
Imate hemoroide? Glede tega vam ni treba biti v zadregi. Niste edini. Verjeli ali ne, hemoroidi so zelo pogost pojav oziroma težava, še posebej v tem obdobju. Vas zanima, kako si pomagati na naraven način? Berite dalje.

Lahko uporabljate anti-age kremo že pred 30. letom?
20. 04. 2020 00.15
Za vse, ki se zavedate, kako je pomembna nega koža, dermatologi priporočajo uporabo izdelkov proti staranjem že pred 30. letom starosti. Če ste še vedno skeptični, ali pri svoji starosti že potrebujete kremo proti gubicam, so strokovnjaki na podlagi 5-letne raziskave v Veliki Britaniji potrdili, da je bolje nakup kvalitetne kreme opraviti prej kot pozneje in ko je lahko že prepozno.

Dermatologi priporočajo uporabo anti-age kreme že pred 30. letom
16. 03. 2020 00.01
Za vse, ki se zavedate, kako je pomembna nega koža, dermatologi priporočajo uporabo izdelkov proti staranjem že pred 30. letom starosti. Če ste še vedno skeptični, ali pri svoji starosti že potrebujete kremo proti gubicam, so strokovnjaki na podlagi 5-letne raziskave v Veliki Britaniji potrdili, da je bolje nakup kvalitetne kreme opraviti prej kot pozneje in ko je lahko že prepozno.

Dermatologi priporočajo uporabo anti-age kreme že pred 30. letom
29. 02. 2020 00.01
Za vse, ki se zavedate, kako je pomembna nega koža, dermatologi priporočajo uporabo izdelkov proti staranjem že pred 30. letom starosti. Če ste še vedno skeptični, ali pri svoji starosti že potrebujete kremo proti gubicam, so strokovnjaki na podlagi 5-letne raziskave v Veliki Britaniji potrdili, da je bolje nakup kvalitetne kreme opraviti prej kot pozneje in ko je lahko že prepozno.

BLOG: Zoperstavite se gripi na naraven način
02. 02. 2020 12.52
Zmanjšajte nevarnost okužbe z izogibanjem bivanju v zaprtih prostorih, kjer je veliko ljudi, poskrbite za temeljito in pogosto zračenje prostorov, bodite redno fizično aktivni, uživajte kakovostno hrano in ne pozabite na redno umivanje. Poskrbite za zadostne ravni vitamina D, povečajte vnos vitamina B12 in vsem dobro znanega vitamina C, ki bo poskrbel za močan imunski sistem.

BLOG: Kako prenehati s prenajedanjem?
19. 01. 2020 07.00
Želite shujšati in poskrbeti za odlično formo, pa ne morete nehati jesti in se prenajedate? Ste se že kdaj vprašali, kaj vas sili k prenajedanju? Mogoče je zato kriv stres ali kaj drugega? Mogoče je glavni krivec mehanizem preživetja, ki shranjuje zaloge energije za pozneje oziroma za težke čase.

Kako poskrbeti, da nas na novega leta dan ne pokoplje alkoholna utrujenost?
31. 12. 2019 06.00
Veseli december je zagotovo čas v letu, ko spijemo kakšen kozarček več – morda nas v to premamita božično vzdušje in vonj kuhanega vina, ki se širi od stojnic, morda se kozarčku vdamo na službeni zabavi, če pa se že upremo vsem tem skušnjavam, ob novem letu nazdravimo s kozarčkom šampanjca. Ko pa je alkohola preveč, nas za to naslednje jutro kaznuje alkoholni maček.

BLOG: Zelišča za izboljšanje imunskega sistema in preprečevanje okužb
08. 12. 2019 08.24
Naše telo se je zmožno boriti proti okužbam, a le takrat, ko ga oskrbimo s hranili, ki jih potrebuje za optimalno delovanje. Obstaja veliko živil in zelišč, ki imajo močno antibakterijsko in antivirusno delovanje, zato sem se v času, ko se veliko ljudi spopada z oslabelim imunskim sistemom in dovzetnostjo za razne okužbe, odločil napisati nekaj besed o naravnih protivirusnih pomagalih.

BLOG: Hrana, primerna za uživanje v sezoni alergij
12. 05. 2019 07.00
Konvencionalna medicina sezonske alergije odpravlja z injekcijami in tableti, ki na žalost ustvarjajo stranske učinke in ne rešujejo težave v korenu. Obstajajo številna naravna sredstva za lajšanje alergij, ki jih lahko poskusite najprej, na primer uporaba eteričnega olja kadilne bosvelije, evkaliptusovega olja in kvercetina.

BLOG: S prehrano do zdravih las
23. 12. 2018 07.00
Uravnotežena prehrana ni koristna le za lepo postavo in dobro počutje, temveč tudi za bujne, močne in zdrave lase. Lasje lahko veliko povedo o vaši prehrani in pravzaprav jih ni tako težko pripraviti do tega, da postanejo močnejši, bolj sijoči in polni čvrstega keratina, ki je njihov temeljni gradnik. Spoznajte živila, ki jih v ta namen čim pogosteje uvrstite na svoj jedilnik.

BLOG: Težave, ki nas lahko doletijo na dopustu
05. 08. 2018 06.41
Slabost, prebavne težave, viroze, opekline, alergije, vnetje mehurja ... dopust s seboj poleg lepih trenutkov pogosto prinese tudi številne neprijetnosti in zdravstvene težave. Kako jih preprečiti in pozdraviti?

Slovenska politika vajo označila za nepotrebno in provokativno
26. 06. 2018 06.42
Avstrijske oblasti so na meji s Slovenijo preigravale scenarije v primeru novega migrantskega vala. Na prizorišču vaje, ki jo je odhajajoči slovenski premier Miro Cerar Slovenija označill za "pretiravanje", je bila tudi posebna avstrijska enota Puma. Po besedah predsednika SDS Janeza Janše pa bi Avstrijci takšno vajo potrebovali kvečjemu okoli Dunaja, ne pa na meji s Slovenijo.

Preden se odločite za nakup CBD izdelkov, nujno preverite TA dejstva!
18. 02. 2018 06.00
Zadnje čase je moč zaslediti vse več oglasov za takšne in drugačne izdelke, ki vsebujejo konopljo in obljubljajo izboljšanje počutja. Pa le-ti res delujejo? Da ne bi kupili mačka v žaklju, vam ponujamo nekaj nasvetov, na katere morate biti pozorni, preden se odločite za nakup konopljinih izdelkov.

Aaaaaačiiih! Spet se me nekaj loteva!
08. 02. 2018 06.00
Iz nosa se nam cedi, grlo nas vedno bolj peče, nadležen dražeč kašelj pa kar ne mine. Se tudi vam to zdi kot slab začetek vsakoletne zimske pravljice? Naše telo je spet postavljeno pred izziv zaradi prehladnih obolenj, pred katerimi v zimskem in zgodnjem spomladanskem obdobju nikakor nismo varni. Statistika pravi, da v življenju prebolimo približno 200 prehladov, v povprečju od 2 do 5 na leto, otroci celo do 10 na leto.

Da maček po novoletni zabavi ne bo zrasel v tigra: voda, limone in počitek so najboljše zdravilo
01. 01. 2018 06.30
Veseli december, druženje s prijatelji, kuhano vino, dišeče stojnice, prijetna atmosfera okrašenih mest, praznovanje novega leta – tudi siva in hladna zima ima svoj čar. Žal pa vse našteto pogosto spremljajo tudi velike količine alkohola, kar občutimo predvsem naslednje jutro, ko se pojavi dobro znan spremljevalec vseh večjih praznovanj, alkoholni maček.

Tudi rakava obolenja so lahko dedna
10. 04. 2017 16.28
'To imamo v družini!' Stavek, ki ga v vsakdanjem življenju velikokrat slišimo. Večina dednim boleznim ne posveča posebne pozornosti, kar je po besedah strokovnjakov narobe. Z zavedanjem povišane verjetnosti za razvoj določene bolezni, ki je prisotna v družini, lahko namreč močno vplivamo na kakovost življenja in se pravočasno ter ustrezno pripravimo na bolezenske izzive, pred katere nas lahko postavi usoda.